Convenu Schelde-Rijn onaanvaardbaar kou gevat? Raad Middelburg wenst Walcherse brandweer Buitencentrum „Jagertje' Hulst krijgt uitbreiding Verdeeldheid in P.v.d.A. over N.-Guinea-beleid Grote vraag naar uit Zeeuws gebied uien „Beunhazen dreigen ons de keel dicht te knijpen Beneluxkanaal spil van Kreekrakplan J TEIJSSEN IN BRABANTSE STATEN: ..De .Schelde bemiddelt bij bouw schepen voor Israël Belangstelling voor Goese ..Rederijckcrs" Valsemunlersbende opgerold van Zeeuwse jeugd viert Wereldwijdfeest Pater Sixtus Axel Langeweg naar Faillissement Pamfletten boven Oost-Duitsland Naar dienstplicht in Oost-Duitsland A tg. vergadering van oud-leerlingen der landbouwschool Onderzoek naar rel in Teheran ANKER GEVIST Ga niet onnodig tussen 23 juli en 6 augustus op vakantie Export Bredase rijscholen tot minister: |)agMa9 ^lejStem Onwaarachtig Processieverbod Ongepermitteerd Jhr. mr. W. A. J. Snouck Hurgronje overleden Amerikaanse conferentie ..Plaats Cuba in quarantaine" Brand vernielt 2 woonwagens DAGBLAD DE STEM VAN" DINSDAG 23 JANUARI 1962 (Van onze verslaggever) Noordhrabant kan geen genoegen nemen met een Schelde-Rijn-ver- binding die het Kreekrakplan op losse schroeven zet. Met dit Bra bantse standpunt gisteren in de Provinciale Staten te Den Bosch scherp geformuleerd door KVP-fracticvoorzitter J. Teyssen moet politiek en diplomatiek Nederland rekening houden. Brabant wenst niet verrast te worden, aldus de KVP-woordvoerder in zijn verkla ringen, die hij wenste te beschouwen als pendant van het convenu omtrent de Schelde-Rijn-verbinding tussen de Rotterdamse en Ant werpse Kamer van Koophandel, door een akkoord tussen Nederland en België, waarbij de in het Westerscheldebekken geprojecteerde diep zeehaven geruisloos van de Kreekrakkaart is verdwenen. En dat gevaar dreigt, nu de Rotterdamse en Antwerpense kooplieden een andere Schelde-Rijn-verbinding op het oog blijken te hebben dan Brabant. Het „Brabant se" Benelux kanaal, dat een verbinding legt tussen de Oosterschelde en de dokken van Antwerpen, en als toegangsweg tot de Kreekrakhaven „de spil" vormt van het Kreekrakplan wordt in Brabant beschouwd als een Schelde-Rijnverbinding die alle partijen tevreden stelt. Het convenu bevat een aanbeveling, die er op neerkomt, aldus de heer Teys sen, dat het Kreekrak wordt heropend en een strekdam wordt aangelegd in de Westerschelde ten zuiden van de mon ding van het Kreekrak tot bij de plaats op Belgisch grondgebied, waar het nieu we kanaal van de dokken van Antwer pen naar de Schelde begint, opdat de binnenschépen gescheiden blijven van de zeeschepen. Deze oplossing is voor Brabant echter niet aanvaardbaar. „Het is niet voldoen de dat een verbinding tussen de dokken van Antwerpen en de Oosterschelde wordt overeengekomen, doch deze ver binding moet wil zij van wezenlijke betekenis zijn voor het Kreekrakplan wat het tracee betreft gelijken op het Beneluxkanaal, zoals dat in het Kreek rakplan is geprojecteerd, en dus langs de oostzijde van het Kreekrakgebied lopen." Aan andere (westelijker) tracees zijn zo grote bezwaren verbonden „dat het Kreekrakplan daarvoor volkomen tref zeker in zijn waarde en strekking zou worden aangetast, en wel omdat glo baal gesteld de schepping van een op natuurlijke wijze met de Westerschelde ongehinderd en open verbonden zeeha ven, zoals die is geprojecteerd in het Kreekrakplan, door een bepaald tracee geheel of gedeeltelijk zou worden gebar ricadeerd." Evenmin als voor een acceptabele achtte de heer Teyssen het convenu be vorderlijk voor een snelle oplossing van de Schelde-Rijn-kwestie, waarop later de P.v.d.A.-woordvoerder van Lienden („Brabant wordt nu al zo lang geremd") evenals de V.V.D.'er Kloezen aandrongen, die het betreurden, dat op hoog niveau al maar wordt ontkend dat de Schelde- Rijn-kwestie een forse aanpak van het Kreekrakplan blokkeert. Het gemeente bestuur van Antwerpen en ook de Unie van Belgische Rijnreders hebben immers het in het convenu voorziene tracée dat geen doorsteek en kanalisatie kent van (Van onze verslaggeefster). Naar aanleiding van een voorstel van b. en w. van Middelburg om de be roepsbrandweer met een man uit te brei den, is gisteren uit de raad het verzoek naar voren gekomen maatregelen te treffen tot een gemeenschappelijke rege ling voor de brandweer op Walcheren over te gaan. De Middelburgse brand weer bestaat uit vier personen, die be halve als brandweerman ook nog moe ten fungeren voor hulp b(j ongevallen, bij het gewondenvervoer en als assis tentie bij de politie. Bovendien moeten ze hulp leveren aan de elektriciteitsbe drijven en hebben ze de taak perslucht- cilinders te vullen en daarbij moeten ze aan de noodzakelijke oefeningen deelne men. Het komt daardoor maar al te dikwijls voor dat slechts een man aanwezig is waardoor bij alarm nogal wat tijd verlo- k/n Aaan' De heer Kammeraad noemde dit een noodtoestand en pas wanneer er een bezetting van zeven man zou zijn, was de situatie weer normaal. HU verzocht dan ook het gemeentebe stuur deze weinig bevredigende oplos sing nog eens goed onder ogen te zien. fP v H T? a 6 hfer M' A' L' Hubrechtse ï.nZ K' als eerste met het voorstel kwam gemeenschappelijke regeling n,S.e„ eÜ P' H' M' Adriaansens (K.V.P.) bekeek het probleem meer vanuit de financiële hoek. De begroting voor de tif^aer telt v,00r dlt iaar een nega- tief saldo van f. 126.902 waarhü 2L+ personeelsuitbreiding geen rekening werd gehouden. Endat^erwijl de mo tivering van de vijfde brandweerman op onderbezetting duidde, aldus de heer Adriaansens. Middelburg zou het initiatief moeten nemen om het Te- wondenvervoer en de brandweer op Walcheren te bundelen. De hec? Adriaansens plaatste verder nog een opmerking over de bouw van een nieu we brandweerkazerne. Wanneer de be spreking met de Walcherse plaatsen gunstig afloopt zou er gedacht kunnen meen!11, 3811 OPrichtiSg van een ge" meenschappelijke kazerne, die dan niet noodzakelijk in Middelburg gebouwd zou moeten worden. seoouwd Aiet dramatisch ulUIgemoester Driiber kon zich vol komen verenigen met het plan voor de gemeenschappelijke regeling, al zag hii die oude dingen gebreken gaan krijgen, doen ze het meestal ineens goed". De wethouder van bedrijven, drs. Westerhout, achtte de bruikbaarheid van de gashouder nog uitstekend en de slijtage gering. Een overplaatsing zonder meer is nu onmogelijk. Het col lege zal echter graag de opmerkingen van de heer Kraner in gedachten hou den. de Eendracht („De kortste vaarweg tus sen de Tussenwateren", altijd een kern punt voor de Belgische onderhandelaars) als een moeilijk te aanvaarden oplossing aangeduid. Brabant ziet er helemaal geen heil in, omdat het „een Schelde-Rijn- verbinding alleen dan met instemming kan begroeten als alle, maar dan ook alle mogelijkheden tot algehele verwezenlij king van het Kreekrakplan volledig en onverzwakt worden erkend, verzekerd en veilig gesteld." De tien kleine vrachtschepen voor Is raël, die, naar de Israëlische minister van financiën, de heer L Eshkol, op Schiphol mededeelde, bij de werf „De Schelde" in Vlissingen zouden zijn besteld, zullen niet door deze werf worden gebouwd. „De Schelde" zal alleen haar bemidde ling verlenen voor de bouw van deze schepen. Dit heeft de president-directeur van de werf, de heer J. W. Hupkes, meegedeeld. De heer Hupkes heeft een bespreking gehad met de heer Eshkol, waarbij deze toezegging van de zijde van „De Schelde" werd gedaan. Het juiste ontwerp voor dit kleine type vrachtschip is nog niet bekend, evenmin als de afmetingen. Het ligt echter niet in de bedoeling, dat de werf „De Schelde" deze schepen zelf zal gaan bouwen, ge zien de geringe grootte die ze krijgen. Twee of drie ervan zullen worden ge bouwd op de Israëlische werf in Haifa, waarmee „De Schelde" nauwe relaties onderhoudt. De rest van de schepen zal worden gebouwd op kleinere Nederland se werven. Eén schip zal in elk geval worden gebouwd bij de dochtermaat schappij van „De Schelde", de werf Bij- kers in Kinderdijk. De betrokken Nederlandse werven werken samen in de Hollandse Scheeps bouw Associatie, die in Amsterdam is ge vestigd. Naar aanleiding van het artikel over de r.-k. Parochiële Toneelvereniging „De Rederijekers" te Goes zijn vele reacties bij het bestuur binriengekomen. Tot nu toe hebben zich zeven nieuwe leden aan gemeld bij het secretariaat, terwijl van diverse personen nog een beslissing ten gunste van het lidmaatschap van deze voor Goes zo belangrijke vereniging wodt verwacht. Het bestuur rekent er echter op, dat nog meer toneelliefheb bers zich zullen aanmelden als lid, om dat men dan nog meer verantwoord een stuk kan gaan uitzoeken, dit stuk be zetten, en in oktober-november ermee op de planken komen. Uit de directe omgeving van Goes is voor het vervullen van de functie van regisseur. Wel heeft de Hoofdman van de Camere van Rhetorica „De Transfi- furatie" uit Hulst, de heer Charles Heir- man aangeboden, om indien geen regis seur gevonden wordt, deze functie te wil len komen vervullen. Een aanbod, waar van de Rederijekers ongetwijfeld een goed gebruik zullen maken wanneer uit de directe omgeving geen regisseur zich aanmeldt. Het bestuur hoopt over enkele weken een vergadering te kunnen uit schrijven met de oude en nieuwe leden, waar de toekomstige structuur en het programma van de dan herrezen en ver nieuwde vereniging zullen worden be sproken. Tot dan toe worden nog graag nieuwe aanmeldingen voor het lidmaatschap aangenomen bij het secretariaat. De Amerikaanse geheime dienst heeft gisteren in Washington meegedeeld, dat hij een valsemuntersbende op de west kust heeft opgerold en voor bijna een half miljoen dollar aan valse bankbiljet- sen van twintig dollar in beslag heeft genomen. Sinds op 15 januari de drukpers werd gevonden, zijn vijf leden van de bende gearresteerd, aldus de geheime dienst. De valse twintig-dollarbiljetten waren „goede nabootsingen". zo dramatisch als de he^r Kxfm!lipk raad meende. Bovendien linFa lmme" ting niet toe om TelTm^r zesde man te praten, die alle moeilhk- heden uit de weg zou ruimen Het voorstel om een krediet van f. 1500,— beschikbaar te stellen voor het proefonderzoek inzake de krot opruiming, waarover wij reeds uitvoe rig berichtten, werd aanvaard, met de stem van de heer Schot (S.P.G.) te gen. De heer Wattel was van mening, dat deze manier van werken een technisch en een soiaal onderzoek wel wat erg democratisch was. „Waar om breken ze niet af wat nodig is in plaats van al die interviews. Wethou der Kalland merkte naar aanleiding hiervan op, dat het bij dit onderzoek juist gaat om de grensgevallen. De raad stelde een krediet van f. 2500 be schikbaar om een van de gashouders van het gasbedrijf, die in de loop der jaren wat scheef is gezakt, weer in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. nnfc«ZOlf nT10gcliJk zijn dat er nu gas Japt', Ir- G Kraner zag het zeer somber in voor de gashouder, die al Sinds eind vorige eeuw dienst doet. x .ee? °ndin«- behoort niet thuis m de stad, het stinkt, het is ouder wets en onesthetisch", was zijn onom- wonden mening. Daartoe stelde dit raadslid voor nu alvast plannen te gaan maken voor een ™„xWe, ?P?lagplaats voor gas en de loodzakelijke kapitaalsinvesteringen op t3Jifie ^"«0» voor deze kostbare aan- k -legenheid nu al in overweging te ne- Dlt .krediet beschouw ik als een w. iüuuc. -ymploom", zei de heer Kraner. „Als te Oostburg. Ruim tweehonderd Zeeuwse jongeren vierden in de Burcht te Kwadendamme de slotfase van hun Wereldwijdfeest. Het werd een glansrijke dag. Aalmoeze nier A. Huyblom, de nationale geeste lijke leider der Kajottersbeweging ver telde van zijn internationale ervaringen tijdens zijn bezoek aan de tweede K.A.J. wereldraad te Rio de Janeiro. Het werk der jonge lekeapostelen, lijkt een schier wanhopige taak. Toch smeken de vertegenwoordigers der Afri kaans-Aziatische en Latijns-Amerikaan- se landen steeds sterker om deze jonge mensen. Hun levenswijze en tweejarig offer zal eeuwen lang voor deze volke ren een sprekend model van waarachtig christendom zijn. Met trots kon Kees de Kooning hierop een overzicht van de reeds bereikte re sultaten der uurloonactie brengen Goes f 25,'s Heerenhoek f 212.39, Hein- kenszand f 323.11, Kwadendamme f 300.Lewedorp f 95,Middelburg 0.0. Ovezande f 156.30, Vlissingen f 750.-, districtsactiviteiten f 458.51. Dat is een totaal van f 2.320.31. Verwacht wordt dat deze hoge op brengst nog aanzienlijk op zal lopen, zodra de restbijdragen en de opbrengst der glazenverkoop binnen zal zijn. Reeds nu ligt het behaalde resultaat bijna duizend gulden boven dat van 1961. Bovendien worden nog enkele honder den guldens aan vrijwillige zakgeldcon tracten verwacht. Rector Kroon had in zijn ochtendpre dikatie aan de slachtoffers in Afrika herinnerd Adjudant Bosch was 's mid dags weer fantastisch in zijn ontspan ningsprogram. Pater Sixtus van de paters kapucij nen te Sluiskil is overgeplaatst naar het klooster te Langeweg. Vijf jaar lang is pater Sixtus parochie assistent geweest te Axel. Hij heeft zich m deze tijd vooral beziggehouden met het jeugdwerk. Zo stak hij nieuw leven in het patro- naatswerk: wist de instuif der Kanaal zone tot hoger bloei te brengen en werd "ge zijn bemoeiingen met de kath. arbeidersjeugd, door de Kajotters op de nanden gedragen. Met een tikkeltje spijt werd dan ook aischeid genomen van deze uiterst sym pathieke jeugdvriend. Pastoor Uitdewilligen deed het met een speech, waarin hij de dank van de ganse parochie vertolkte. Benny David en Alf Kesbeke ver tolkten de gedachten van de' jeugd. Verscheidene passende geschenken mocht de scheidende pater in ontvangst nemen. Het is nog niet bekend, wie de ver scheidene taken van pater Sixtus zal overnemen. IJitKesprokenF. P. de Bruyn. hande- laar in aardappelen, Hulst. H.C mr A W. Thöne. Cur. mr. H. A. R. de Mui Het Buitencentrum „Het Jagertje" (even buiten de Hulsterse bebouwde kom gelegen op' de weg naar Graauw) is de laatste jaren reeds tot een vooral in België bekende „pleisterplaats" uitgegroeid voor de jeugd. Vooral in de maanden juli en augustus komen hon derden jeugdigen in groepen naar het buitencentrum toe om er enkele dagen of weken van een heerlijke vakantie te genieten in een schitterende bosrijke omgeving. Zowel jongens als meisjes worden onder leiding van hun leiders hier ondergebracht, maar uit de steeds groeiende belangstelling is tevens geble ken, dat het bestuur voor noodzakelijke uitbreidingen komt te staan. In dit buitencentrum „huizen" de o- verige maanden de verkenners van de troep Hulst, maar in de vakantiemaan den moeten zij plaats maken voor gas ten. Langzamerhand hebben de verken ners nu reeds het welpenlokaal in orde gebracht, maar thans hebben zij een zwaarder karwij op te knappen. De voormalige instructiekamer is namelijk aan de afbraak toe, waarvoor in de plaats dan een veel grotere ruimte komt. Dit zal tot gevolg hebben, dat er hierdoor 20 bedden kunnen worden bijgeplaatst, waardoor de totale capaciteit is gekomen op 72 bedden. Mede door deze omstan digheid zal dit jeugdkamp nog meer bijdragen tot verhoging van het toerisme in de Reinaertstad. Districtscommissaris J. de Maat is nog al optimistisch gestemd, wat betreft de oplevering van de nieuwe vleugel. De afbraak kan hij rustig aan zijn verken ners overlaten, maar de wederopbouw moest vanzelfsprekend in handen gegeven worden van vaklui. Niettemin verwacht (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) De onenigheid in de P.v.d.A.-gelede ren over het Nieuw-Guineabeleid, waar van wij de vorige week reeds melding maakten, heeft in het afgelopen week einde nog duidelijker vormen aangeno men. Rond het socialistische Tweede- Kamerlid Scheps, voorman van de pro testants-christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A., heeft zich namelijk een groep van vooraanstaande socialisten geformeerd, die ernstig bezwaar maakt tegen de socialistische partijlijn inzake Nieuw-Guinea. Vandaag komt de partijraad der P.v. d.A. in Den Haag bijeen om te proberen het verschil van mening .in een of an der compromis bij te leggen. Een lang durige bespreking in de afgelopen da gen met hetzelfde doel is zonder resul taat' geëindigd. De groep-Scheps wordt gesteund door oud-minister-president dr. Drees. Ver rassend is dit niet. Dr. Drees wilde des tijds zelfs helemaal niet van onderhan delen met Soekarno weten. Hij had geen enkel vertrouwen in diens beloften. Naast de groep-Scheps staat een an dere groep socialisten, die wel geen ver trouwen heeft in Soekarno, maar inza ke Nieuw-Guinea bouwde op de gema tigde figuren in het politieke leven van Indonesië. Uit de arrestatie van de In donesische socialistenleider Sharir en andere gematigde figuren, heeft deze groep echter begrepen dat zij op los zand heeft gebouwd. Lijnrecht tegenover deze groepen staat de linkervleugel der P.v.d.A. Onder aan voering van de vice-voorzitter der P.v. d.A., ir. Vos. Deze wil Nieuw-Guinea liefst zonder meer aan Indonesië over dragen. Oppositieleider mr. Burger pro beert een tussen-standpunt in te nemen. hij het werk in de tweede heft van februari klaar zal zijn. Het ligt dan in de bedoeling om het geheel officieel te openen op 23 april e.k. Dan is het name lijk „Sint Joris", zodat de verkenners het nuttige met het aangename gaan verenigen. Uit een en ander blijkt wel, dat de Hulsterse Verkennerij op het o- genblik organisatorisch gezien dan 'zijn op de avond van 17 januari boven uitstekend gaat Finaciëel gezien is weerOost-Duitsland aan de zonegrens van Naar eerst gisteren werd meegedeeld, een andere kwestie. Als puntje bij paaltje komt is hij echter eveneens bereid, zoals hij zaterdag op het verkiezingscongres der P.v.d.A. te Arnhem heeft bevestigd, Nieuw-Guinea en de Papoea's zonder meer de rug toe te keren. Gezien deze tegenstelling doet het wat grotesk aan dat mr. Burger in Arnhem heeft voorgesteld het Nieuw-Guineabe- leid tot inzet te maken van de komen de staten- en gemeenteraadsverkiezin gen. De oudleerlingen van de middelbare landbouwschool te Hulst houden op 2 februari a.s. hun algemene vergadering. Tijdens deze bijeenkomst zal de direc teur van deze school, dr. ir. J. P. M. v. d. Wolf, een inleiding houden over „De toekomst van land- en tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen' 's Avonds zal er voor de aanwezigen een opvoering worden gegeven van „De gecroonde leersse" door Het Reizend Zeeuws Volkstoneel", onder regie van drs. Louis Lockefeer. Hessen-Thüringen bij Philippsthal dui zenden pamfletten van de Albanese com munistische partij uitgeworpen door een vliegtuig dat ongeveer achtduizend me ter hoog vloog. Enkele pamfletten, die :er uit zagen als speciale editie van hetj j orgaan van de Albanese communistische j J partij, de „Zerli Popullit", kwamen in| I West-Duitsland terecht. i De vlugschriften bevatten uittreksels, j In het Oostduitse parlement (Volks- ,in het Du,ts. van een rede die de Alba-» kammer) zal morgen een wetsontwerp I nese cornmunistisChe leider Enver Hoxha voor algemene dienstplicht worden in? op twintigste partijdag van zijn partij gediend, zo meldt het Oostduitse pers-)heeft gehouden. „Op deze manier wordt bureau A.D.N. ;Cje kameraden in de D.D.R. datgene De Iraanse regering heeft bekendge maakt, dat zij een speciale commissie een onderzoek zal laten instellen naar de bloedige studentenrel van j.l. zondag in de hoofdstad Teheran, waarvan wij in onze editie van gisteren melding heb ben gemaakt. Een woordvoerder maak te bekend, dat 98 politiemannen en 130 studenten en andere oproerkraaiers zijn gewond geraakt. Er zijn honderden ar restaties verricht. Thans bevinden zich nog 56 arrestanten in verzekerde be waring. De universiteit van Teheran zal gesloten blijven tot de commissie met haar onderzoek gereed is. Gisteren was het betrekkelijk rustig in Teheran. Strategische punten werden bewaakt door militairen en politie. Nu en dan werden door groepjes demon stranten leuzen tegen de regering ge schreeuwd. Op de agenda van de Volkskammer staat als punt no. 3: „Wet over algeme ne dienstplicht eerste en tweede le zing". Dit komt erop neer, dat het wets ontwerp op één enkele zitting zal wor den goedgekeurd. A.D.N. vermeldde niet hoe lang de duur van de militaire dienst zou zijn. De huidige sterkte van het zogenaam de „nationale volksleger" wordt door de westelijke militaire deskundigen geschat op ongeveer 110.000 man plus ruim 50.000 man van de „grenspolitie", die nadat de „muur" op de Berlijnse sector grens op 13 augustus werd opgetrokken, in de strijdkrachten werden opgenomen. meegedeeld wat anders op order van Kroestjev verzwegen zou worden", al dus stond in het pamflet. De Sovjet-pre mier wordt verder beschuldigd van ver loochening van het proletarische inter nationalisme en bevordering der per soonsverheerlijking. Het bergingsvaartuig „Inktvis" uit liansweert heeft in het Nauw van Bath een 1000 kg zwaar anker met ketting aqji de oppervlakte weten te brengen. Het anker was afkomstig van het Belgische m.s. Paula Jean. (Van onze Haagse redacteur) De Stichting Recreatie zal dit jaar al len die zelf hun vakantieperiode kunnen vaststellen, dringend verzoeken in ieder geval tussen 23 juli en 6 augustus thuis te blijven. In die periode gaat namelijk de hele bouwvaksector op vakantie, ter wijl ook de meeste scholen dan al een week hun deuren zullen hebben geslo ten. Dit laatste betekent dat tussen 23 juli en 6 augustus ook veel ouders met kinderen op vakantie zullen gaan. Op nieuw dreigt er dan ook dit jaar een enorme piek in de vakanties te ontstaan. Vandaar het beroep van de Stichting Recreatie om mee te werken aan de va kantiespreiding. De Stichting Recreatie betreurt het zeer, dat de regering geen wettelijke regeling van de schoolvakantie wil. Het is de laatste weken een le vendige drukte in de uienhandel. In Zeeland zijn er vele tientallen handelaren die zich hebben gespe cialiseerd in het verwerken van dit produkt en op die bedrijven wordt met man en macht gewerkt om de uien uit ren en bewaarplaats ex port-geschikt te maken om dan verzonden te worden naar West- Duitsland, Engeland en FrankrijK om de belangrijkste afnemers te noemen. Zeeland is een zeer belangrijk produktie-gebied van uien want naar schatting groeit ongeveer een derde van de Nederlandse oogst in deze provincie, dat wil zeggen dat het gaat om een kwantum van 55 tot 60 miljoen kg. Het verloop van dc uienhandel is tot op heden heel wat gunstiger dan het vo rige seizoen. Toen liep alles even moei lijk. Tengevolge van wateroverlast in de oogstperiode was de kwaliteit zeer slecht. Het export-klaar maken vroeg veel ar beidsuren en dan bleef nog een slechte kwaliteit over die weinig waardering ontmoette op de buitenlandse markten. Dit seizoen werd een goede kwaliteit ge oogst en het aanbod op de buitenland se markten was nergens bijzonder groot zodat al spoedig voor de teler vrij be vredigende prijzen gemaakt konden wor den. Nadat er in de maand december meestal rond 20 cent per kg. voor de goede uien werd betaaid, kwam er tij dens de vorstperiode in het eind van die maand een sterke opleving en voor de mid'delkwaliteit werd zelfs boven 30 ct. per kg. betaald. Toen begin januari de vorst verdween, kregen de telers on handelaren meer gelegenheid hun pro dukt af te leveren en dat gebeurde op grote schaal. Het zeer hoge prijspeil kon aanvankelijk niet behouden blijven en ruim een week geleden zagen we voor de middel-kwaliteit een prijs van 26 - 27 cent per kg. Daarna is het ech ter weer anders geworden, mede door afname van het aanbod en aanhoudende grote vraag en eind vorige week deed de middelkwaliteit in Zeeland weer 31 cent per kg., een hoge prijs, die maakt dat er sprake is van een goed uiensei- zoen. Het is vooral de export welke voor de afzet van uien van zeer grote bete kenis is. Hoe groot het belang van een vlotte export wel is blijkt b.v. uit het feit dat in de tweede week van januari een kwantum van niet minder dan 6.350.000 kg uien werden uitgevoerd uit ons land. Daarvan was West-Duitsland met 3270 ton de voornaamste afnemer, gevolgd door Engeland met 1856 ton. Naar Frankrijk werd in genoemde periode een kwantum van 443 ton uien uitgevoerd en naar Afrika 352 ton. Verder ging naar België-Luxemburg een hoeveelheid van 249 ton; terwijl kleinere hoeveel heden werden uitgevoerd naar Zweden, Zwitserland, Denemarken, West-Indië en diverse andere landen. Bijna 70 van de totale Nederlandse groenten-export bestond in genoemde week uit uien. Ondertussen beginnen de voorraden nu belangrijk minder te worden en het zal dan ook niet lang meer duren of de uien uit de rennen zijn geruimd. Dan blijft enkel nog de voorraad in de koelcellen over en ook die is minder groot dan in andere jaren omdat er al zoveel weg zijn. Een belangrijk produktiecentrum van uien is Spanje maar daar heeft men nog al te kampen met de houdbaarheid. N/Tr. Burger heeft met camouflage van de tegenstellingen, die er ook in zijn partij bestaan ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea, nu met veel aplomb een „standpunt" verkondigd, dat in feite neerkomt op het bij voor baat zwichten voor Soekarno's ma noeuvres en dreigementen. Zo iets moet dan ten voorbeeld gesteld wor den tegenover „het gestuntel" van het kabinet-De Quay. De socialisten heb ben echter tot voor kort dit „gestuntel" gesteund. Minister Luns kreeg bij voorbeeld bij het Nieuw-Guineadebat in de V.N. de zegen mee van mr. Bur ger voor zijn plan tot internationali satie. Onder dr. Drees was een der gelijk plan ondenkbaar geweest. Dr. Drees liet het Nieuw-Guineadebat met goedvinden van de PvdA doel bewust in de ijskast staan. Mr. Burger moest wel erkennen, dat de PvdA voor die ijskastpolitiek mede verantwoor delijk is. Waarom die foute politiek dan gesteund? Omdat wij terwille van een goed sociaal-economisch beleid in de regering wilden blijven, zei mr. Burger met een stalen gezicht. De PvdA heeft dus bewust een volgens haar foutief Nieuw-Guineabeleid ge accepteerd. omwille van verdere wel vaartsstijging. Dat doei ts dan niet bereikt, want het kabinet-Drees is mede ten val gekomen, omdat het een overbesteding, die uiteindelijk tot be stedingsbeperking dwong, niet heeft1 weten te voorkomen. Die welvaarts stijging heeft met een beweeglijk Nieuw-Guineabeleid wel het hui dige kabinet gebracht. Met deze feiten wist mr. Burger echter geen raad. Hij beperkte zich dan ook in hoofdzaak tot het bespelen van het onbehagen, dat ieder weldenkend mens bevangt, als hij het Nieuw-Guineavraagstuk met zijn implicaties overziet. Met enige goede wil aan Indonesische kant zou dit probleem weldra uit de wereld geholpen kunnen worden. Mr. Burger liet echter de houding van Soekarno onbesproken. In de hoop op verkie zingswinst probeert hij het kabinet- De Quay tot enig schuldige te bom barderen. We hopen, dat de kiezers verstandig genoeg zullen zijn om de onwaarachtigheid van deze tactiek te doorzien. JAe Hoge Raad heeft de rechtsgeldig heid van het processieverbod be krachtigd. Dit in tegenstelling tot het Arnhemse Gerechtshof, dat in zulk een verbod strijd zag met het Verdrag van Rome betreffende de fundamen tele vrijheiden van de mens. dus ook de godsdienstvrijheid. De juristen zul len nog wel nakaarten over dit arrest van ons hoogste rechtscollege. Feitelijk is het echter zo, dat het antieke pro cessieverbod alleen door grondwets wijziging kan verdwijnen. Nu is het beslist niet zo, dat de katholieken over dit arrest in zak en as zitten. We zitten er niet op te springen, om overal in den lande met onze processies luisterrijk de straat op te trekken. Juist in deze aangelegenheid willen we zeker de uiterste prudentie betrachten en his torisch gegroeide gevoeligheden ont zien. Aan de andere kant echter zal men ook onze gevoeligheden op dit punt moeten begrijpen. Dat in plaatsen met een zeer sterk katholiek stempel het processieverbod als een reliek uit de vernederende tijd van de genera liteitslanden wordt beschouwd, is toch te verstaan en te billijken. In een open gesprek tussen de kerk genootschappen ware er o.i. wel een modus te vinden, om aan de weder zijdse gevoeligheden tegemoet te komen teneinde aldus een grondwets wijziging voor te bereiden. F)e vorige week heeft Indonesië een grootscheepse infiltratie op Nieuw- Guinea beproefd met motorsnelboten, die in West-Duitsland waren gekocht. Op een Nederlands vliegtuig is gescho ten met granaten, die door Engeland waren geleverd. Groot-Brittannië blijkt nu ook achttien oorlogsvliegtui gen aan Indonesië te hebben geleverd, waarvan er in de laatste dagen nog twee zijn afgeleverd. Wat zou men er in Londen van zeggen, als Nederland op dit moment eens oorlogsmateriaal ging leveren aan Irak, teneinde dit land in staat te stellen zijn dreige menten met betrekking tot Koeweit in daden om te zetten? Ongepermit teerd voor een bondgenoot!, horen we al roepen. Dat is het nu ook precies. (Van onze verslaggever) „Bescherm ons tegen de oneerlijke concurrentie van een groot aantal beun hazen, die ons de keel dreigen dicht te knijpen." Dit is de strekking van een adres, dat enkele Bredase autorijschool houders aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben gericht. Reden van deze noodkreet aan de bewindsman is de door hen vermeende enorme chaos op r ij-instructie gebied, die mede veroor zaakt zou worden door militairen en waaraan de betrokken rijschoolhouders vrezen ten onder te zullen gaan. Ingevolge de grondwettelijke be paling „vrijheid van onderwijs" zijn de rijscholen de laatste jaren als padde stoelen uit de grond verrezen. De re- kestranten voeren aan, dat een groot aantal eigenaren hiervan slechts in het bezit is vaii een gewoon rijbewijs. Veelal zijn deze instructeurs hiervoor zelf di verse malen afgewezen. Wanneer zij dan eindelijk het begeerde rijbewijs behaald hebben, noemen zij zich instructeur.Wel iswaar voeren zij het autoschild „er kend", maar, zo vervolgt het rekest, de ze aanbeveling garandeert geen enkele vakbekwaamheid. Bedoeld autoschild en het hierbij behorende diploma zijn. al dus het schrijven, eenvoudig te verkrij gen door storting van een som geld op rekening van een overkoepelende orga nisatie van rijschoolhouders. Omdat de hierbij aangesloten leden bovendien een leswagen op afbetaling krijgen, zijn zij in staat tegen uitermate lage prijzen les te geven. In het adres wordt voorts gezegd, dat een groot aantal militairen bij wijze van bijverdienste rijlessen geeft in een, met behulp van rijksvoorschotten bekostigde leswagen. De rekestranten zijn de me ning toegedaan dat de oorzaak van de huidige chaos gezocht moet worden in onze op dit gebied gebrekkige wetge ving, omdat: 1. zij geen officieel opleidingsinstituut in het leven geroepen heeft, noch een speciale vooropleiding tot instructeur vereist, 2. zij niet optreedt tegen het door be taling verkrijgen van het etiket „er kend", 3. zij de door het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen erkende autorijscholen niet wettelijk beschermt. Als gevolg van de lagere prijzen van de niet door het CBR erkende instituten zien de klagende rijscholen een groot aantal leerlingen afvloeien, waardoor zij nog maar nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. „Indien wettelijk ingrijpen uitblijft", aldus het rekest, „zullen de door het CBR erkende auto rijscholen aan de oneerlijke concurrentie van de beunhazen ten onder gaan". Zij vragen de minister van Verkeer en Wa terstaat hen hiertegen wettelijk te be schermen. Jhr. mr. W. A. J. Snouck Hurgonje, oud-griffier van de Staten van Gelder land, in 1880 te Middelburg geboren, is te Arnhem overleden. Hij zal woensdag op de begraafplaats Moscowa te Arnhem worden begraven. Na zijn gymnasiale onderwijs in Mid delburg studeerde hij in Utrecht rechten. In 1906 promoveerde hij tot doctor in de staatswetenschap. Nadat hij verschillende jaren als ambtenaar op de provinciale griffie van Zeeland en de gemeentesecre tarie van Middelburg werkzaam was ge weest volgde in 1919 zijn benoeming tot griffier van dc Staten van Gelderland, welke functie hij tot 1946 bekleedde. De V.S. en enkele andere leden van de organisatie van Amerikaanse staten, hebben gisteren op de eerste dag van hun conferentie in Punta del Este in Uruguay, voorgesteld Cuba „in quaran taine te plaatsen", zodat het communis me daar niet naar andere Latijns-Ame rikaanse landen kan overslaan. Een lid van de Noordamerikaanse de legatie zei, dat het succes van het voorstel het lot zou kunnen beslissen van president Kennedy's twintig-miljard programma voor Latijns-Amerika. 21 mensen dakloos In Wolvega zijn 21 personen dakloos geworden, toen de twee woonwagens, die zij bewoonden, mogelijk als gevolg van oververhitting van een kachel, in brand raakten. De brand ontstond in de wagen van het gezin van P. Tel. die zich met zijn vrouw en negen kinderen nog maar net in veiligheid kon stellen. Het vuur sloeg over naar de wagen van zekere M. Bakker, die de wagen be woonde met vrouw en acht kinderen. Beide wagens, die niet verzekerd wa ren, brandden geheel uit.

de Stem | 1962 | | pagina 5