DISCO-FANS Vul in: 1, 2, 3 EN WIN kat duiven leerde dstrijd RADIO-HERDENKING Arturo Toscanini Radio-impressies uit KRO presenteert operette Paganini" op televisie Drie kinderen bij brand in woonboot omgekomen l|l en Waar Bank |oogwater Barbara Leigh voor NCRV „Opa Draadnagel Kijk naar Luister naar Pelikaan-eiland op beeldbuis T... Vandaag Morgen Radiop rog ram ma Televisieprogramma ■v n Ouders waren afwezig Dodental in Algerië blijft stijgen Paraat 1962 Axel naar Order van Israël voor De Schelde Verpleegster stierf aan pokken Een dode bij gecompliceerde aanrijding Canada wil invoertarieven wel verlagen - luister vanavond kwart over zeven - Hilversum II dan presenteert Willem 0. Duys de favorieten van jong Nederland in „De radiozilvervloof 1962" tl®1 ||_A iJJL Ï»Z j Stem-feuilleton |i-L H 16 I 5 Ï~T I K iii -6 II I r II I —J K DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 22 JANUARI 1962 Irneuzen betrekt panuari a.s. een echt voor al U» van 9 16 uur. een, de winnende ploeg, in ns de EHBO-districtswed- Kloosterzande. dinsdag 23 januari, gelden ovincie Zeeland de volgende tanden: te Hansweert om 4.38 ir; te Terneuzen om 4.01 en e Vlissingen om 3.32 en 15.54 iVemeldinge om 5.26 en 17.44 (Advertentie) v\ck Bowling Breda aandag eD vrijdag van 5 r ?-diner 3.p. p. ;i tijdig Uw tafel. Tel. 8452 Als de ouders bowlen de kinderen gratis hun i ENT uur Rapsodie der hartstoch- um 8 uur Winden waaien om 14 j. bouw 8 uur De slavin van Und du mein Schatz bleibst wereld van Suzie Wong 13j. uur Bandeloos RG 30 uur Heldencommando r Bandeloos of Lezing „De openbaring van uur Heldencommando 20 uur Bandeloos 20 uur Voorlichtingsavond BB r 19 uur Lezing voor KVP rg ir Bandeloos gent uur Vernietigingscommando um 8 uur Winden waaien om 14 j. ebouw 8 uur Gezworen kame- n ur Het purperen masker, 14 j, :n Opera 20 uur Balletavond \7anavond om 22.40 uur herdenkt men op Hil versum 2 Arturo Toscanini, de grote dirigent die door velen als de grootste diri gent van onze tijd be schouwd wordt en die vijf jaren geleden op 16 januari 1957 overleed. Hans Kcrck- hoff heeft voor het speciaal door hem samengestelde herdenkingsprogramma de beschikking gekregen over een aantal exclusieve op namen, die niet in de han del verkrijgbaar zijn. Het zijn opnamen uit de periode 1921-1954, waarop de grote orkesten geregistreerd zijn, die onder leiding van Tos canini hebben gewerkt als het Scala-orkest, het New Yorks filharmonisch or kest, het BBC-symfonie- orkest, het Weens filhar monisch orkest, het Phil- harmonia-orkest en het NBC-orkest. Daarna brengt de VARA dan nog een aantal och tendprogramma's die speci aal aan Toscanini zijn ge wijd. Hierin hoort de luis teraar de meest beroemde werken, die door Arturo Toscanini met het NBC- orkest werden uitgevoerd. TXe bekende radio-reporter van de NCRV, de heer Jan de Visser, is zoals bekend, reeds enige tijd in Nieuw-Gninea vanwaar hij de Neder landse luisteraars op de hoogte houdt van de stand van zaken in dit Neder landse rijksdeel. Zijn aanwezigheid is daar voornamelijk te danken aan de chef van de NCRV-programmalei- ding, de heer Gerard Hoek, die in de omroepwereld de faam geniet, dat hy een fijne neus heeft voor het nieuws. Immers hij was het, die destijds wijlen Alfred van Sprang ontdekte en hem naar die delen van de aarde zond, waar grote internationale ver wikkelingen dreigden. Toen de heer Hoek op tweede kerstdag bezig was met de samenstelling van het pro gramma „Kijk op 1962", en de heer Soekarnp in die dagen een steeds dreigender houding aannam, besloot hij in overleg met het bestuur de heer de Visser naar Nieuw-Guinea te zen den. Woensdagmiddag gaf Jan de Vis ser een korte reportage van zijn be zoek aan Sorong en donderdagavond in de „Radiokrant" schonk hij aan dacht aan de situatie in dit verre ge biedsdeel. Door de atmosferische om standigheden konden de radiotelefoni- sche gesprekken helaas niet altijd even duidelijk doorkomen, maar vooral voor hen, die verwanten op Nieuw-Guinea hebben, is het de moeite waard om naar deze radio-impressies van een landgenoot te luisteren. Van de heer DINSDAG 23 JANUARI HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7.15 Gram. 7,30 V.d. jeugd 7.45 Meditatie 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 9,35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio 10,00 V.d. kleuters 10.15 Lichtbaken, lez. 10,25 Gram. 11,00 V.d vrouw 11,30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, praatje 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Als de dag van gisteren, klankb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13,40 Lichte muz. 14,05 Schoolradio 14.35 V.d. plattelandsvrouwen 14.45 Gevar. progr. (herh.) 15.50 Gram. 16.00 V.d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V.d. jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ver scheidenheid van cultuur in Suriname, d drs. H.C. van Renselaar 18.00 Harmonica duo en slagwerk 18.20 Gram. 18.30 Radio- Volksuniversiteit: De klank van het symfo nie-orkest van Bach tot Boulez - I. d. H. Citroen 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 Muzikale lezing 20.45 Brabants Ork. en solist 21.55 Licht progr. 22.15 Rallye v. Montc Carlo 1962 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23,10 Kamermuz. 23,45 Gram 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening AVRO: 8,00 Nws. 8.15 Rallye de Monte Carlo 1962 8.20 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 9,55 Een boek voor het geeste lijk leven, boekbespr. 10,00 Gram. 10,50 v d. kleuters 11,00 RVU: Grottekeningen in het Dordognegebied. d. mr. J.H. van Wijk 11.30 V.d .zieken 12.00 Lichte muz 12.20 Rege ringsuitz.: Uitz. v.d landbouw 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Orgelspel 13,00 Nws. 13.15 Metropole-ork. 14,00 Gram 14.40 School radio 15.00 Met naald en schaar, praatje v.d. vrouw 15,30 Pianorec. 16,00 Bezoek aan Curacao, praatje (2) 16.15 Lichte muz. 16.30 V.d. jeugd 17,30 Lichte muz. 17,55 New York calling, praatje 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel 18,20 Pianospel 18.30 Amateursprogr 19.00 V.d. kind. 19.05 Paris vous parle 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 22.00 Muzikale lezing 22.30 Nws. en meded. 22 40 Act. 23.00 Gram. 23,55-24.00 Nws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 Gram 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13,00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio 5.45 Operettemuz. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse Von6r2l Gram- 1700 Nws 17-15 Kamermuz. iLJO Liederen 17.40 Boekbespr 17.50 V.d. r*d ^-C*' 18-50 Sportkron. 19.00 Nws. 19,40 Gram 19 50 Lezing 20 00 Honrsp ™ln :TTaZ7muz- 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55- «id.00 Nws. BRUSSEL 484 m 13.00 Nws. 13.15 Gram 14,45 Gram. 15.03 Gram. 17.00 Nws 17.15 Gram. 18.38 Discografie 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Ork.conc. 22,15 Jazzmuz. 22 55 Nws. DINSDAG 23 JANUARI NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20,20 Memo 20.30 Documentaire film 20.45 Speelfilm. VLAAMS BELG.: 19,00 De liberale gedachte ac,ie l9-30 Filmrep. 20.00 Nws 20.30 Jeugtl- .Pf" „2„V° D°™montair progr 21.55 Eén- r*ier <Ls.l5 Nws. mu?AW30BUHrG'; i8'30 Vd' *°Ugd 1900 OUde m f'iWfi ™;Vh. Instltuut v. leken moraal lIctUM von? n JOUrn' 20'30 Tragedie 22,30 Lectuur voor allen 23,15 Journ. Hoek vernamen wij, dat de NCRV-re- porter op dit enorm uitgestrekte eiland zeer veel moeilijkheden moet overwinnen, om zijn bandjes met vraaggesprekken op tijd in de radio studio van Hollandia te krijgen. De NCRV zal de heer de Visser voorlo pig in Nieuw-Guinea stationeren. De NTS hoopt binnenkort de kijkers en kele beeldreportages te kunnen geven in het journaal, meer in het bijzonder van de persconferentie in Hollandia en het gesprek met de krijgsgevangen Indonesiërs bij Sorong. Darbara Leigh, de in Engeland dank zij radio en televisie zeer bekende zan geres, treedt op donderdag 25 januari a.s. op in het NCRV-programma „Don derdagavond-mozaïek" Zy is nog niet eerder voor een optreden in Nederland geweest en maakt voor de NCRV- microfoon haar debuut voor ons land. •"Trouwe radioluisteraars zullen „Opa Draadnagel" nog niet zijn vergeten. Vorig jaar maakte hij een geslaagd de buut voor de VARA-microfoon in het luchtige hoorspel, dat Emile Lopez schreef en waaraan hij dè titel gaf „Opa Draadnagel grijpt in". Het jaar daarvoor had dezelfde auteur al veel succes geboekt met „De wonderschoe- nen van Henk Trippelmans", een dwaas maar aardig verhaal, geïnspireerd op het vaderlands beroepsvoetbal. Tal van luisteraars zullen met vreugde verne men, dat Emile Lopez woensdagavond op Hilversum 2 om 21.10 uur Opa Draadnagel zijn rentree in de studio laat maken. Het nieuwe hoorspel is een vervolg op het eerste stuk en het heet dan ook „Opa Draadnagel zet door". De regie is ook nu weer in handen van S. de Vries jr. VIJZELSTRAAT 2-l8 AMSTERDAM TELEX I167O THANS WEER ALS HOTEL IN GEBRUIK GENOMEN EIGEN PARKEERTERREIN ALLE HOTELKAMERS MET PRIVÉ BADKAMER WINTERER IJZEN OP AANVRAAG Na het journaal en weeroverzicht pre senteert de KRO een co-produktie van de Westduitse en Oostenrijkse tv, die op beeldband werden vastgelegd van de operette „Paganini" van Franz Lehar. Medewerkenden zijn de vocalisten San- der Konaya, Herta Talmar, Willy Hoff mann, Rita Bartos, Fritz Eckhardt, Hans Unterkircher, Susanne Engelhardt, Josef Krastl en Evy Sandor, zomede de acteur Walther Reyer. Tn samenwerking met de Duitse en Oos- tenrijkse televisie biedt de KRO-tv de kijkers maandagavond de operette- produktie „Paganini", onder supervisie van Kurt Wilhelm. Deze tv-produktie verscheen in Duitsland reeds vorig jaar op 1 juni op het beeldscherm als ope ningsprogramma van het tweede tele visienet van West-Duitsland. De ope rette-uitzending zal worden voorafge gaan door een gefilmde inleiding van Fred Bredschneyder. De uitvoering, die op beeldband is vastgelegd, geschiedde volgens het play-backsysteem. In deze operette spelen en zingen mede: in de rol van Paganini Walther Reyer (met de stem van Sandor Konaya), Anna Elisa, Susanne Korda (met de stem van Herta Talmar), Gerhard Trickhoeffer (met de stem van Willy Hofman), Bella Giretti, Topsy Kueppers (met de stem van Rita Bartos). Tn „Paganini" wordt een periode geschil derd uit het leven van de befaamde violist, wiens naam het werk draagt. Waarschijnlijk een min of meer gefan- Op Hilversum 1 (402 m) speelt voor de NCRV om 19.50 uur het City-theateror kest o.l.v. Lex van Weren. Om 20.20 uur volgt het hoorspel „Grote verwachtin gen", waarna u om 21.30 uur kunt luiste ren naar muziek van Engelse componis ten. Tenslotte is er om 23,35 uur een uit zending van liederen van Franz Schubert, gezongen door Heinrich Schlusnuss. Op Hilversum 2 (298 m) presenteert de VARA om 20.25 uur „De wilde vaart", om 20,35 uur gevolgd door de quiz „Je neemt er wat'van mee". De „Melodieën- express" vertrekt om 21.25 uur. Het ma gazijn „Marimba" kunt u om 21,55 uur beluisteren. Tot besluit is er om 22.40 uur een programma gewijd aan Arturo Toscanini. TTet blijspel van J. P. Priestly, dat de radio reeds enige tijd geleden als een tqpeelreportage in de „Matinee op de vrije zaterdag" uitzond, komt nu ook op het televisiescherm. De spelregie is ook nu in handen van Walter Kous, de televisieregie in die van Berend Boudewijn. Het stuk speelt in de idyllische omgeving van een onbewoond eiland ergens in de Stille Zuidzee. Het schetst de blije sfeer van prettige en beschaafde mensen, die samen genieten van de vakantie en tijdens dit ontspannend bestaan ook nog de vakantietoeslag cadeau krijgen, wanneer zij gezamen lijk een schat ontdekken met een miljoenen waarde. Het ontdekken van de schat vormt natuurlijk een bron van extra vreugde, maar de ver deling van het bezit behoeft uiteraard niet dezelfde stemming te wekken. De tv-uitzending van dit blijspel vindt plaats op zondagavond 28 januari om 20.40 uur. agaiha chrisiie taseerde periode, maar toch ook weer niet zo fantastisch dat ze niet volko men in het beeld zou passen, dat we ons dank zij vele verhalen en anecdotes, van de legendarische violist hebben gevormd. Paganini maakt in de operette kennis met vorstin Anna-Elisa, de zuster van Napoleon. Hij wordt verliefd op haar en zij laat zijn liefde niet onbeant woord. Aan het slot ecMter wordt Pa ganini zich ervan bewust dat hij zich niet aan een vrouw mag binden. Als kunstenaar behoort hij nu eenmaal de gehele wereld toe. Voordat Paganini tot dit inzicht is gekomen, heeft u kun nen genieten van welhaast klassieke melodieën als „Liebe du Himmel auf Erden", „Niemand liebt dich so wie ich" en „Gern heb' ich die Frau ge- küsst". Na het NTS-journaal presenteerde de AVRO haar kijkers de quiz „Kom er maar eens achter", een, mede door de charmante presentatie van Mies Bouw man, steeds weer attractieve rubriek. De zangeres Gunver Bergquist zong op ver-, dienstelijke wijze enkele Scandinavische liederen, waarna de kijkers in „Sterree- fonie" geconfronteerd werden met het le vensjournaal van het Hazy Osterwald Sextet. Het werd een vlotte, humoristi sche en afwisselende show. „Hou je aan je woord" blijft één van AVRO's beste televisierubrieken, waarin het ditmaal Albert van der Hoogte's en Aya Zikkens beurt was om de meeste punten te behalen. Joan Sutherland vertolkte tenslotte op excellente wijze enkele klassieke liede ren. De inzet klonk bepaald vals, waar aan wellicht de slechte kwaliteit van de telerecording schuldig is. Het telvisieprogramma van zondag ver toonde weer weinig verrassende aspec ten: de vaste rubrieken kregen weer hun gladde weergave. Bijzondere waardering voor het gevoelige filmpje „Geen bezoek" Ook de documentaire over de verzorging en verpleging van langdurige zieken trok de aandacht, VLAAMSE T.V. Bob Benny, de zanger van het lichte lied zag zondagavond bij de Vlaamse t.v. een droom verwezenlijkt: een eigen show. Zal er op de duur nog wel iemand over blijven, die het zonder eigen show kan stellen? Bij Bob Benny leverde het ge lukkig pluspunten op: uiterst beschaafde zang, een voortreffelijke muzikale bege leiding van Francis Bay en van vinding rijkheid getuigende balletten. De parlan- di hadden gerust achterwege kunnen blij ven; het geheel miste een doorlopende lijn, het danselement was te sterk in deze vrij korte show. Een onthutsende waarachtige film van Denis Mitchell „Chicago" rondde de zon dagavond af. Door een brand in een houten woonschip in de woopschepenha- ven in het Eemskanaal in Gronin gen z\jn vrijdagavond laat drie kin deren van het echtpaar A. Loos om het leven gekomen. De ouders vertoefden in een nabijgelegen woonschuit. Het vierde kind van dit gezin was niet in de boot. Het was opgenomen in een ziekenhuis. De woonschuit is bijna geheel uitge brand en daarna voor een deel in het wa ter gezonken. De slachtoffertjes zijn de 5 maanden oude Johanna, de 3-jarige Pieter en de 4-jarige Jannie. De brand is ontdekt kort na elf uur door mensen die uit het naburige club huis kwamen, waar een dansfeest was. Zij waarschuwden havenmeester A. J. Weverink, die de brandweer alarmeer de. De brandweer heeft nog enige moeite gehad om de plaats van de brand te be reiken, omdat de woonschepenhaven ge- isoleerd ligt. Het woonscheepje, dat eigendom is van de gemeente Groningen, brandde reeds fel toen het vuur ontdekt werd. Men heeft direct getracht in het schip door te dringen doch dit was door de vuuront- wikkeling niet mogelijk. Ook de vader van het gezin moest een poging om zijn kinderen te redden opgeven. Men neemt aan dat de brand is ont staan door de hevige warmte van het potkacheltje dat met cokes werd ge stookt. Het kindje dat in het ziekenhuis was opgenomen en dus niet in het woonschip aanwezig was, is het 2-jarige meisje Zwaantje. In de 24 uur die om middernacht van vrijdag op zaterdag waren afgelopen, wa ren volgens een onoffiële telling zeven tien mensen in Algerië gedood en 23 ge wond. Sinds 1 januari zijn nu bij ter roristische aanslagen in Algerije 341 men sen gedood en 636 gewond. De leger- en luchtmachttentoonstelling Paraat 1962 komt naar Axel. Deze ten toonstelling, die overal in ons land veel belangstelling trekt, is in Axel waar schijnlijk te bezichtigen in de week van 19 tot en met 23 april, dus rond de paas dagen. Op zondag 22 april is de tentoon stelling gesloten. Er worden ook demon straties gegeven. Zaterdagavond is de Israëlische minis ter van financiën, de heer L. Eshkol, na een verblijf van een dag in ons land van Schiphol naar Zürich vertrokken. Voor zijn vertrek deelde hy mede, dat hij bij de scheepswerf N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen een order heeft geplaatst voor de bouw van tien kleine vrachtschepen. Een 55-jarige verpleegster, die zich vrijwillig had opgegeven voor verple ging van een echtpaar met kind die alle drie pokken hadden, is zaterdag aan de ze ziekte bezweken. Zij was het eerste dodelijk slachtoffer van de epidemie in Düsseldorf. Het gezin dat zij verpleegde is herstellend. De man had de ziekte opgelopen tijdens een zakenreis in Afri ka. De 44-jarige houthandelaar A. van Bruggen uit Baarn is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks twee uur op rijksweg 1 onder Naarden bij een. ernstige aanrijding verongelukt. De heer Van Bruggen zat naast de 44-jarige be stuurder D.J. Bos uit Soest. De auto van de heer Bos reed op de achterzijde van een rechts van de weg geparkeerde vrachtwagen met aanhanger van een IJmuidense vishanadelaar. De heer Bos had op het duistere weggedeelte de geparkeerde auto kennelijk niet opge merkt. Zijn voertuig reed toen tegen de aanhangwagen op, waardoor de heer Van Bruggen eerst tegen de voorruit sloeg en vervolgens tegen het wegdek smakte. Hij was op slag dood. De bestuurder liep een schedelbasis- fractuur op en werd in zorgwekkende toestand naar het diaconessenhuis te Naarden vervoerd. De auto kwam door de klap op het linker weggedeelte te recht en de Bussumer A.M. N. reed met zijn personenwagen nog eens op de ravage in. Hij bleef, evenals de vishandelaar, ongedeerd. Canada zal mogelijk zijn invoertarie ven verlagen als de Verenigde Staten en de EEG-landen ingaan op de voorstellen van president Kennedy inzake een be langrijke tariefverlaging, zo heeft de Ca nadese minister van financiën gezegd. Alle leden van de GATT, met inbegrip van Canada, zullen voordeel hebben van verlaagde tariefmuren van de V.S. en de EEG, aldus de minister. (Advertentie) Een uitzending met een aantrekkelijke prijsvraag voor jongerendie iets achter de hand willen hebben. I kwartje per kolom^ TI kwartje per kolom"! I 4 kolommen f I.- j 4 kolommen f I.» cl A tl D een tussen de 22) „Speel je dan misschien le cricket?" „Och, ,ia. als jongen heb ik het wel gedaan. Dat doen de meeste jongens". „Ik heb nog niet veel gelegenheid ge had om hier eens rond te kijken," ging Angèle Blanche voort. „Vandaag eigen lijk voor 't eerst. Het was zulk mooi weer dat ik de sporthal eens ben gaan bekijken. Ik wilde erover naar mijn vrienden in Frankrijk schrijven." Andermaal werd Adams nieuwsgierig heid gewekt. Wat een overbodige expli caties. Het leek er veel op alsof ma demoiselle Blanche haar aanwezigheid bij de sporthal ten koste van alles wil de verontschuldigen. En dat tegenover de tuinmansknecht. Waarom in 's he melsnaam"1 Wat had ze er uitgevoerd? Hij keek mademoiselle Blanche aan dachtig aan. Hij moest zien iets meer van haar te weten te komen. Nauw merkbaar, maar welbewust, veranderde hij zijn houding. Hij liet zijn ogen blijk geven van het feit dat hij haar een aan trekkelijke jonge vrouw vond. „u zult het weieens saai vinden, juffrouw, altijd op zo'n meisjesschool les te geven," zei hij. „Nou, ik vind het niet bepaald amu sant" „Maar ik denk dat u toch ook wel eens een vrije dag zult krijgen?" Er viel even een stilte. Het leek als- o'; ze het met zichzelf niet helemaal eens was. Maar daarna voelde hij dat ze, hoewel met tegenzin, zichzelf meer op oen afstand hield. „O, ja", ant woordde zij. ,,ik hen behoorlijk veel vrije dagen. De arbeidsvoorwaarden zijn hier uitstekend." Zij knikte hem toe en zei: „Goeiemorgen!Daarna wan delde zij naar het hoofdgebouw. .Jij hebt in de sporthal het een of ander uitgehaald", dacht Adam. Hij wachtte tot zij uit het gezicht verdwe nen was. liet zijn werk even rusten, liep naar de sporthal en keek daar eens naai binnen. Maar niets leek hem van zijn plaats te zijn gebracht. ,En toch ben je hier iets komen doen,' zei hij bij zichzelf. Toen hij weer buiten kwam. stond hij onverwachts tegenover Ann Shapland. „Weet je ook waar juffrouw Bulstro- de is?" vroeg zij. ,,Ik zag haar naar huis teruggaan, juffrouw. Daarnet heeft ze even met Briggs staan te praten." Ann fronste haar wenkbrauwen. „Wat deed je in de sporthal?" Adam stond haar even verbluft aan te kijken. ,Wat een lelijk, achterdoch tig mens is dat,' dacht hij. Met een tikje onbeschaamdheid in zijn stem gaf hij haar antwoord: ,,Ik vond het aar dig eens even te gaan kijken. Daar steekt toch geen kwaad in?" „Deed je niet beter wat vlugger op te schieten met je werk?" „Ik ben bijna klaar met het opspij- keren van het gaas rondom de hele ten nisbaan.'' Hij draaide zich om en keek eens naar het gebouw achter zich. „Die hal is pas nieuw, lijkt me. Zal een lie ve duit gekost hebben. De jongedames krijgen hier wel het beste van het beste, zou ik denken." „Daar betalen ze ook voor," merkte Ann nuchter op. Hij voelde een onverklaarbare op- welling dit meisje te kwetsen of te hin deren. Zij deed altijd zo koeltjes en zelfverzekerd. Hij zou haar graag eens boos willen zien. Maar dat gunde Ann hem niet. Ze zei alleen: „Ik zou je raden je werk af te maken'." Toen ging ze naar huis terug. Halverwege echter keek zij nog eens om. Adam was druk met het gaas bezig. Zij keek met verbijsterende blik van hem naar de sporthal. HOOFDSTUK VIII Moord 1 Brigadier Green had nachtdienst op het politiebureau van Hurst St. Cyprian en hij gaapte. Toen de telefoon ging, nam hij traag de hoorn op. Een ogen blik later was zijn houding totaal ver anderd. Vlug schreef hij enkele notities op een blocnote. „Ja? Meadowbank? En de naam, zegt u? Wilt u even spellen alstublieft? S-p-r-i-n-g-e-r? Springer, ik heb het. Zorgt u ervoor dat er niets wordt aan geraakt? Er komt onmiddellijk iemand bij u." Vlug en systematisch ging hij er ver volgens toe over het raderwerk op gang te brengen dat in zulke gevallen func tioneert. „Meadowbank?" vroeg vervolgens de inspecteur van de recherche Kelsey, toen hij aan de beurt kwam. „Dat is dat meisjesinternaat, hè? Wie is daar vermoord?" „Dood van een sportier ares," zei Kel sey nadenkend. „Goeie titel voor een detective!" „Wie zou zo iemand van kant hebben willen maken, denkt u?" vroeg de bri gadier. „Lijkt me zo onnatuurlijk." „Zelfs sportleraressen houden er een liefdeleven op na," verzekerde inspec teur Kelsey. „Waar zeiden ze dat het slachtoffer was gevonden?" „In de sporthal. Ik denk dat dat een mooie naam is voor het gymnastieklo kaal." „Kan zijn," sprak Kelsey. „Dood van een sportierares in het gymnastieklo kaal. Dat klinkt als een eersteklas mis drijf op atletisch gebied. Maar ze was doodgeschoten, zeg je?" „Ja." „Hebben ze de revolver gevonden?" „Neen." „Dat is van belang," antwoordde in specteur Kelsey, die zijn helpers uitkoos en zich onmiddellijk met hen op weg begaf. 2 De voordeur van Meadowbank stond wijd open en het licht straalde naar buiten. Inspecteur Kelsey werd door juffrouw Bulstrode zelf ontvangen. Hij kende haar van gezicht, zoals de meeste mensen uit de buurt. Zelfs in dit ogen blik van onzekerheid en verwarring was juffrouw Bulstrode volkomen zichzelf, meester van de situatie en gezag oefe nend over haar ondergeschikten. „Kelsey, inspecteur van de recher che, mevrouw,'' stelde de inspecteur zich voor. „Waarmee wilt u beginnen, inspec teur? Wilt u eerst naar de sporthal gaan of wilt u eerst alle bijzonderheden ho ren?" „Ik heb de dokter meegebracht," sprak Kelsey. „Wanneer u hem en twee van mijn rechercheurs wilt wijzen waar zij het slachtoffer kunnen vinden, zou ik graag eerst even met u willen pra ten." „Ja, zeker. Komt u mee naar mijn kamer. Juffrouw Rowan, wilt u de dokter en de andere heren even de weg wijzen?" Zij liet er op volgen: „Een van de leerkrachten houdt daar de wacht, zodat er niets is verstoord." „Uitstekend, mevrouw." Kelsey volgde juffrouw Bulstrode naar haar zitkamer. „Wie heeft het slacht offer ontdekt?" „Het hoofd van de huishouding, juf frouw Johnson. Een van de leerlingen had oorpijn en juffrouw Johnson was opgestaan om het meisje te helpen. Ze merkte toen dat een van de gordijnen niet behoorlijk was dichtgetrokken en bij die gelegenheid ontdekte zij dat er in de sporthal nog licht brandde, iets wat om 1 uur 's nachts niet behoort," besloot juffrouw Bulstrode zakelijk. „Juist. Waar is juffrouw Johnson op het ogenblik?" vroeg de inspecteur. „Zij is in de buurt, indien u haar wilt spreken." „Zo dadelijk. Gaat u verder, me vrouw." „Juffrouw Johnson is toen een van de leraressen gaan wekken, juffrouw Cadwick. Zij besloten er samen op af te gaan. Toen zij de zijdeur uitkwamen hoorden zij een schot. Daarop zijn zij zo hard zij konden naar de sporthal ge sneld. Bij aankomst (wordt vervolgd) al F l-T 16 H Q|_L efSt. i 1 A cl B tl D si fl H I Vul in 1, 2 of 3en win. Hierboven plaatsen wij nog enkele ïnvulkolommen voor onze puzzel Deelnemers kunnen deze gebrui- ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u„ postbus 2500 Amsterdam. Op de kade stonden duizenden men sen om de matrozen te verwelkomen. En in het midden, voor de loopplank, was een ruimte afgezet door politie met sabels, waar een harmonie stond, die feestmuziek speelde. „Kom mee jongens", zei de kapi tein vrolijk en het huisje met Johannes er voor rolde langzaam achter hem de loop plank af. Iedereen verdrong zich achter de politieagenten, om goed te zien, want er was nog nooit een blauwe neushoorn in Porto P. geweest (ze zijn ook erg zeld zaam. Het is best mogelijk, dat jullie er ook nooit een gezien hebben.) „Leve Men- dèz", riepen de mensen en ook wel „Leve de neushoorn Johannes voelde zich reuze trots en liep met opgeheven hoofd voor de wagen. Kapitein Mendèz keek even rond en zei toen :„Ha, dat dacht ik al." „Wat?" vroeg Mei verwonderd, maar de kapitein lachte geheimzinnig en wilde niets zeg gen. „Kom maar mee", zei hij alleen en stapte tussen de politie-erewacht door, die hun sabels presenteerden. Recht op de uit alle macht blazende harmonie af. Er klonk tromgeroffel en de blazers zwegen. „Leve Porrepief", riep de politiecommandant Wat is dat nou weer?

de Stem | 1962 | | pagina 3