reen Bulgaars militair vliegtuig in Italië neergestort Zwaar vermoeden van spionage Alles liep goed af... Britse vliegtuigen voorIndonesië 300 studenten in Iran gearresteerd r I ..OMGEKEERD POWERS-GEVAL N .-Guinea inzet P.v.d.A. in verkiezingsstrijd Geslaagde overval OAS op wapendepot bij Oran Demonstratie pro Mossadeq >00-33077 IKTDIG 's-avonds 19.30 - r. Toegang fl. 2,50 n fl. 1,25. euwe nsterdam DAGBLAD VOOR ZEELAND Kassier verdacht van verduistering van halve ton Mr. Burger op congres te Arnhem Nog veel wind j Gewonde piloot onder zware bewaking Hoevenaar te Roosendaal verongelukt Casablanca-groep niet naar Lagos Lot missiestatie te Sola nog onzeker Optimisme rond N.-Guinea voorbarig In Tibet werd weer gevochten: 240 doden Oostduitse mijnen in grensgebied Botsing op overweg te Rotterdam elf gewonden Sneeuwlawine bedelft twaalf Y.S. mensen in Sovjet-uitnodiging voor Kennedy's broer Knecht (16 jaar) valt vrouw lastig Spionagcproces in Belgrado Bissch ops wij ding op s n Pekings 102e JAARGANG No. 23883 Voor God, Koningm en Vaderland n weer den zij :ld daar sd kan 's zaterdags van 916 uur 's zaterdags van 1016 uur 's zaterdags van 1016 uur 's zaterdags van 1016 uur 'us en toegangsbewijs. door W. VAN DER STEEN mktfftrfi/rew/fL M me/iem tart ttmen ortbtsc/iss/de feMin.. J Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. MAANDAG 22 JANUARI 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Sirreau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen- HTTT.ST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenT IJshaanstraat 24 - telefoon 26Q1 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893^ De 31-jarige kassier Th. C. uit Am sterdam, die enkele dagen geleden in be waring werd gesteld, nadat hij bekend had f 9000 te hebben verduisterd ten na dele van een garagebedrijf aan de Overtoom in Amsterdam, heeft zich waarschijnlijk schuldig gemaakt aan verduistering van minstens f 50.000, zo is uit een nader politie-onderzoek geble ken. De verduisteringen werden ontdekt toen de administrateur en de bedrijfs leider van het garagebedrijf de kassier ter verantwoording riepen voor een be drag van 8000 dat van een debiteur was geïnd en niet bleek te zijn afge boekt. Een accoutantsonderzoek wees uit, dat het afgelopen jaar verschillende malen betalingen van klanten niet in de boeken zijn verantwoord. De kassier zou enkele malen getracht hebben het tekort weg te werken door in casino's en speelban ken in het buitenland zijn slag te slaan. Het recherche-onderzoek is nog niet be ëindigd. (Van onze parlementaire redacteur) De socialisten zien in de komen de regionale en lokale verkiezin gen (provinciale staten en gemeen teraden) en krachtmeting op het terrein van de nationale politiek. Zij hopen uit de stembus-strijd zo versterkt tevoorschijn te komen dat zij nog dit jaar of anders bij de kamerverkiezingen van 1%3 het kabinet-de Quay ten val kunnen brengen en zelf in de regering kun nen terugkeren. Om dit doel te bereiken hebben zij het Nieuw-Guineabeleid tot inzet ge proclameerd van de verkiezingsstrijd Oppositieleider mr. Burger stelde dit klaar en duidelijk toen hij zaterdag op een te Arnhem gehouden verkie zingscongres van de PvdA uitriep: „De komende verkiezingen zullen uit maken, of ons volk het huidige ka binetsbeleid inzake Nieuw-Guinea al dan niet accepteert". Mr. Burger had geen goed woord over OUD-MINISTER mr. dr. Ch.J.M.A van Rooy is zaterdag geïnstalleerd als bur gemeester van Heerlen. Onder de gas ten bevonden zich prof. dr. De Quay en echtgenote, en voorts de ministers Boer man, Marijnen, Zijlstra. de oud-minis ters De Witte en Staf en de staatssecre tarissen Roolvink en Gijzels. On«;tSLUrwNC? R3'de grenS tussen Oost- en West-Berhjn in augustus 1961 heeft geleid tot de sluiting van 27 West- berlijnse filmtheaters. IN 1961 kwamen, volgens voorlopige ge gevens van het C.B.S. 82.650 nieuwe wo ningen gereed, tegen 83.815 in 1960. BONNELLY. de nieuwe president van de Dominicaanse Republiek, heeft ge zegd dat zij regering ..links van het cen trum. maar zonder uitersten", is gp orienteerd. s HET BUREAU van gouverneur Rocke feller van de staat New York heeft be kendgemaakt, dat in Nederlands Nieuw- Guinea misschien een museum van pri mitieve kunst zal worden opgericht ter herinnering aan Michael Rockefeller, de vermiste zoon van de gouverneur. DE RECHTBANK in Cairo, die vier Franse functionarissen en zeven ande ren berecht, heeft zich bevoegd ver klaard en bepaald, dat het proces zal worden voortgezet. IN DE Mojave-woestijn bij de grens van Californië en Nevada is een par ticulier vliegtuig neergestort. De zes in zittenden kwamen om het leven. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J J Zwaar bewolkt met nu en dan re- l l ^.en' Later °ok enkele opklaringen. stormachtige tot krachtige wind, rui- l .mend van zuidwest naar west. In l net algemeen iets minder zacht. I zon on<Jcr 17.09 uur. Maan ;np 19.06 uur. 7-on op 8.34 uur. Maan on- oer 9.50 uur. i De piloot van een Bulgaarse straaljager van liet type Mig, die zaterdag 30 km ten zuiden van Bari nabij een NAVO-basis in zuid-oost-Italië neerstortte, lieeft volgens het Indiaanse pers bureau Ansa verklaard„Ik koos de vrijheid". De Bulgaarse legatie in Rome deelde echter mee, dal hij wegens sleehls weer van zijn route was afgeweken. Ansa gezegd, dat hij opzettelijk in Italië was geland en geen Bulgaar se vertegenwoordigers wilde ont- vangen. In het ziekenhuis is hij onder zware bewaking gesteld. Volgens Italiaanse autoriteiten is de verklaring van Podgoros, wiens toestand niet verontrustend wordt genoemd, ech ter in strijd met het feit, dat zijn toestel dat fotografische uitrusting aan boord had, het eerste vliegveld op zijn route Bari voorbijvloog en later ten zuiden daarvan neerstortte. Genoemde autoritei ten verklaarden voorts, volgens Ansa, dat piloten van communistische landen die in westelijke landen neerstorten, ge woonlijk zeggen de vrijheid gekozen te hebben. Onbevestigde geruchten willen, dat het toestel er een van een formatie van vier zou zijn. Italiaanse deskundigen onderzoe ken of het toestel was uitgerust met camera's die foto's van grote hoogte kunnen nemen en of er reeds foto's waren genomen die bewijzen dat de piloot een spionage-opdracht had. Een woordvoerder van de Bulgaarse legatie had eerder gezegd, dat het toe stel bij vergissing Italië was binnen ge vlogen. De legatie had Italië om repa triëring van de piloot en het teruggeven van het toestel verzocht. De piloot, onderluitenant Myilo- ca Podgoros, die met een gebroken arm, hoofdwonden en een shock in een ziekenhuis ligt, had volgens voor het huidige kabinetsbeleid inzake Nieuw-Guinea. In het gunstigste geval brengt het geen grote ongelukken, scham perde hij. Zijn oplossing: praten hoe dan ook met Djakarta. Blijft Soekarno onredelijk, dan Nieuw-Guinea (en de Papoea's) eenvoudig de rug toekeren en het land verlaten. Eerste reactie hierop van parlementai re kringen: Soekarno zal de heer Burger zeer dankbaar zijn. Speculerend op een stembusoverwinning van de PvdA kan hij in onredelijkheid blijven volharden. Voor de Nederlandse regering wordt het dan wel uiterst moeilijk in onderhande lingen met Indonesië een eervolle oplos sing te bereiken, die de belangen van de Papoea's veilig stelt. Krachtig protest Italië heeft intussen op de Bulgaarse legatie een nota overhandigd, waarin zeer krachtig wordt geprotesteerd tegen schending van het Italiaanse luchtruim door een Bulgaars militair vliegtuig. Italiaanse bladen noemen het incident een „omgekeerd Powers-geval". (Gary Powers was de piloot van het Amerikaanse spionage-vliegtuig van het type U-2 dat in mei 1960 in de Sovjet- Unie werd neergeschoten. Hij zit thans een straf van tien jaar uit). Het conser vatieve blad „II Tempo" schrijft, dat in dien bewezen wordt, dat het Bulgaarse toestel een spionage-opdracht had, dit in cident „veel ernstiger" is dan het inci dent met de U-2. Het Amerikaanse vlieg tuig behoorde tot een burgerorganisatie en was niet gewapend, maar de MIG was gewapend en droeg de kentekenen van de Bulgaarse luchtmacht, aldus het blad. Italiaanse deskundigen houden reke ning met de mogelijkheid dat het toestel neerstortte nadat het door Albanees af- weervuur was geraakt, toen het in het gebied van Tirana vloog, aldus het blad „La Stampa" uit Turijn. In de nacht van zaterdag op zondag even voor 3 uur is de 21-jarige A. Her mus uit Hoeven bewusteloos aangetrof fen langs de Rondweg rondom Roosen daal. Hü werd naar het ziekenhuis „Cha- ritas" vervoerd en is daar in de loop van zondagmorgen overleden, vermoedelijk tengevolge van een hersenbloeding. Omtrent de toedracht van het ongeval viel weinig na te gaan. De Hoevenaar was enkele uren, voor hij bewusteloos werd aangetroffen door een tweetal com mando's, bij zijn verloofde op de Korten- dijk te Roosendaal per bromfiets vertrok ken. Ter hoogte van de zogenaamde „Staal tjes" is H. met zijn bromfiets vermoede lijk naast het rijwielpad geraakt en in botsing gekomen met een boom. De twee soldaten, die van de marechausseekazer ne langs de Rondweg in de richting van de Engelbrecht van Nassaukazerne wan delden, vonden hem daar. De ministers van buitenlandse zaken van Ghana, Guinea, Mali. Marokko en Egypte, hebben meegedeeld niet te zul len deelnemen aan de besprekingen die Afrikaanse leiders deze week in Lagos zullen houden. Zij maken er bezwaar te gen dat de voorlopige Algerijnse (op- standealingen) regering niet is uitgeno digd. De landen die geweigerd hebben ver tegenwoordigers naar Lagos te sturen, behoren tot de zgn. groep van Casa blanca. Zij wilden vorig jaar mei ook niet deelnemen aan een soortgelijke con ferentie in Monrovia. De Verenigde Naties in Leopold- stad hebben gisteren megedeeld dat de r.-k. missiestatie in Sola in Noord-Katanga, waar men vrees de dat een groep missionarissen en zusters was vermoord, inderdaad door Kongolese troepen is bezet Een woordvoerder van de VN. 7.ei echter tevens, dat nog steeds geen con creet bewijs voorhanden was dat de zeven priesters en acht zusters, die naar alle waarschijnlijkheid in Sola verble ven, in Sola waren toen de plaats drie dagen geleden door Kongolezen werd aangevallen. Velen hopen nog steeds, dat missionarissen en zusters in het tijdvak tussen de moordpartij van Kongolo en de aanval op Sola, naar elders zijn ge trokken. Een verkenningsvliegtuig van de V.N. dat zaterdag een vlucht maakte boven het gebied van Kongolo en Sola, trof er geen spoor van leven aan. Niettemin werden twee Canberrabommenwerpers van de V.N., die hetzelfde deden, van de grond af beschoten. Ze werden niet ge raakt. De afgezette vice-premier van de centrale regering, Antoine Gizenga, be vindt zich intussen in het hoofdkwar tier van de V.N. in Leopoldstad. Zater dag is hij daar aangekomen vanuit zijn burcht" Stanleystad. Hij vroeg en ver kreeg V.N.-bescherming. De centrale regering wil hem vervolgen vanwege zijn separatistische gezindheid en ver antwoordelijkheid voor politieke misdrij ven. Duizenden studenten van de uni versiteit van Teheran hebben gis teren drie uur lang gevochten met soldaten en politiemannen in de grootste rel sinds ex-premier Mo hammed Mossadeq in 1953 uit zijn macht werd gezet. Leden van de veiligheidspolitie, solda ten en commando's drongen het univer siteitsterrein binnen, gewapend met traangasbommen, knuppels en geweren om de ^menigte studenten uiteen te ja gen. Zij arresteerden er 300 studenten. De ziekenhuizen in Teheran meldden dat 400 personen, van beide partijen, voor hun verwondingen werden behandeld. Tot dusver is geen melding gemaakt van verwondingen met dodelijke afloop. De studenten wierpen met stenen en hadden zich met stokken gewapend. Zij riepen pro-Mossadeqleuzen, eisten nieu we verkiezingen en aftreden van premier Ali Amini. De studenten protesteerden ook tegen de verlaging van pensiontoelagen voor de kwekelingen en de verwijdering van een tiental pro-Mossadeqstudenten. Volgens zegslieden is dr. Ahmad Far- had, rector-magnificus van de univer siteit, naar aanleiding van de betoging afgetreden en is de universiteit voor onbepaalde tijd gesloten. De Iraanse regering heeft alle beto gingen die het nationale front vandaag wilde houden, verboden. Zegslieden in de regering zeiden, dat de betoging der studenten georganiseerd was door de feodale grondbezitters, die krachtens een begin van deze maand door de sjah bekrachtigde wet, grond moeten verkopen aan de regering voor verdeling onder de boeren. Dit is het wrak van de Bulgaarse straaljager die vlak bij een NAVO- basis voor geleide projectielen in de buurt van Bari in Italië is neergestort. Uit in New Delhi uit particuliere bron circulerende berichten blijkt, dat op 5 januari in Tibet een gevecht heeft plaatsgehad tussen Tibetaanse verzets strijders en hun communistisch-Chinese onderdrukkers. Daarbij zouden 240 mensen om net leven gekomen zijn. De strijd was geleverd op 200 km van Ta- tingka in Oost-Tibet. Volgens weer andere berichten uit Ti bet hebben de Chinezen 2000 Tibetaanse kinderen van tussen de acht en twaalf jaar naar China gestuurd, om hen in communistische geest op te voeden EX-KONING Simeon (24) van Bulgarije is te Lausanne in het huwelijk getre den met de Spaanse Margarita Gomez Acebo y Cijuela (26). dochter van can welgestelde Madrileense financier. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteravond een Engels krantebericht bevestigd, dat Indo nesië de afgelopen drie jaar 18 anti-onderzeebootvliegtuigen van Engeland heeft ontvangen. Hij deelde mee, dat Indonesië de vlieg tuigen in 1959 had besteld en dat 16 n deze toestellen turbineschroef- vliegtuigen van het type Gannet in de afgelopen drie jaar naar Indonesië waren gezonden. De laatste twee zijn ge durende de afgelopen dagen aan Indo nesië geleverd, aldus de woordvoerder. TSogal ongelukkig De Britse Sunday Telegraph voor spelde^ dat over de levering deze week vragen in het Lagerhuis gesteld zouden worden. De krant schreef, dat men het tijdstip van de aflevering in kringen van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken „nogal ongelukkig" vond. In Djakarta is gisteren gemeld, dat zich in Oost-Indonesië al meer dan honderd duizend vrijwilligers hebben aangemeld voor deelneming aan de „bevrijdingsac tie" van West-Irian. Politieke en sociale organisaties dringen er bij de regering De Oostduitse communisten hebben aan hun kant van de grens tussen oost en west in Berlijn mijnen gelegd, aldus eer. mededeling van de Westberlijnse politie. Een van de mijnen is zaterdag tot ontploffing gekomen. Reeds lang werd het vermoeden gekoesterd dat er mijnen gelegd waren. Van de aanleg van een mijnenveld is echter nooit iets gebleken. De explosie werd vermoedelijk ver oorzaakt doordat een Oostduitse politie man de mijn raakte. in Djakarta op aan oorlog te verklaren. nu Nederland de Verder overleg Ondanks de explosieve aard van het dispuut blijft de deur voor vreedzaam overleg open, aldus de boodschap van Soekarno aan de waarnemend secretaris generaal van de V.N., Oe Thant. Van zijn eis: overdracht aan Indonesië stapte hij echter niet af. Naar verwachting zal Oe Thant van daag de diplomatieke vertegenwoordigers by de VIN. van Nederland en Indonesië ontbieden. Diplomatieke kringen te New York waarschuwen intussen voor een te groot optimisme. Van datzelfde standpunt gaan de Pa poea's op Nieuw-Guinea uit. Twee leden van de Nieuw-Guinea-raad, die vandaag zijn nieuwe zittingsjaar opent, hebben zich uitgesproken voor de vorming van een nationaal Papoea-leger, bewapend met effectieve jungle-wapens. Het zijn Nicolaas Jouwe, de vice-voorzitter, en Herman Womsiwor, die dit standpunt hebben verkondigd. In Rotterdam-Zuid, op de weg Waal haven-Oost, is zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven een stadsautobus in botsing gekomen met een rangeerloco motief. Bij deze botsing zijn elf perso nen, inzittenden van de bus, gewond. Het ongeluk gebeurde op een kruising van de weg en een havenspoor. De rangeer locomotief was de overweg al gepas seerd toen de botsing ontstond. Negen van de gewonden hadden gisteren het ziekenhuis al weer verlaten. De overige twee zijn er evenmin ernstig aan toe. (Van onze correspondent) Zaterdagochtend rond half zeven raakte de rijksweg Breda-Tïlburg ver sperd. Tot 1 uur 's middags werd ern stige overlast aan het drukke verkeer bezorgd. Het ongemak gebeurde door dat een trekker met opleggergeladen met 18 ton papier, ter hoogte van de Heideweg nabij café Gillis onder Rijen van de weg raakte en in de richting Tilburg tegen een boom reed. De chauffeur van de Belgische autoM. v.d. S. uit Etten, had „het gelukuit de cabine te raken: men weet nog niet hoe: gesprongen of geslingerd. Hij be landde op het rijwielpad en kreeg hier een gedeelte van de door de botsing ontwortelde en omvallende zware boom op zich. Desondanks was deze gang van zaken beter dan te zitten in de cabine, die in een schroothoop was veranderd. De Ettenaar werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het verkeer werd aanvan kelijk omgeleid, later geschiedde het over de andere baan. De trekker werd ter plaatse met snijbranders gekort wiekt en als schroot afgevoerd. De kraanwagen van het Geniekamp on der Rijen hielp mee de oplegger aan een andere trekker te koppelen. Foto: Kijkje van de ravage. Een grote sneeuwlawine heeft giste renmorgen vroeg twee woonhuizen op de Elbertberg, nabij de Twin Lakes in de Amerikaanse staat Colorado bedolven. In die huizen verbleven twaalf mensen. Zes van de twaalf zijn kinderen. Van het twaalftal zijn er, twee uur na de lawi ne, twee (zwaar gewond) uitgegraven. Een derde huis werd zwaar bescha digd. Minstens 150 mensen, allen leden van diverse reddingsorganisaties, zijn onder weg naar de plaats van de lawine, maar zij moeten zich met spaden een weg gra ven door een tientallen centimeters dik ke laag sneeuw. De lawine had een geluid gegeven als een aanhoudende onweersbui. Meer dan honderd jaar oude bomen waren als lu cifershoutjes afgeknapt en meegevoerd naar de diepte. Volgens welingelichte kringen in Washington heeft de Sovjet-regering Ro bert Kennedy, de Amerikaanse minis ter van justitie en broer van de pre sident, uitgenodigd een bezoek aan Mos kou te brengen tijdens de wereldreis, die hij de volgende maand zal onder nemen. De Amerikaanse minister heeft de uit nodiging nog in beraad. Minister Kennedy heeft intussen een langdurig onderhoud met zijn ambtge noot van buitenlandse zaken, Dean Rusk, gehad. Tijdens afwezigheid van de landbou wer H. W. in de buurtschap Drieschou- wen te Axel, werd diens echtgenote door een circa zestienjarige knecht dermate lastig gevallen, dat justitie en politie vol doende redenen aanwezig achtten om de jongeman in voorlopige hechtenis te ne men. Hetgeen overigens pas gebeuren kon, nadat hij was opgespoord ergens op het eiland Tholen, waarheen hij met een bij het bedrijf geparkeerde auto ijlings de gemotoriseerde benen geno men had. De Franse politie in Oran heeft bekendgemaak dat zaterdag een groep „commando's", die zouden hebben geopereerd onder auspiciën van de O.A.S. een overval heeft gedaan op een Franse militaire in stallatie, even ten westen van Oran, om in het bezit te komen van handwapens en munitie. De opera tie slaagde. De commando's stalen 70 handvuurwapens en een hoe veelheid munitie. Gisteren werden in Algerië 16 men- sen gedood en 24 gewond. Zaterdag was het dodental 21. Het dodental voor 1962 is daarmee gekomen op 388. Het aantal gewonden op 699. De meeste slachtoffers eisten een aan slag met een grof geconstrueerde bom, waarbij vijf mensen om het leven kwa men, onder wie een 11-jarig Algerijns meisje, en 24 mensen gewond werden. Drie islamieten werden gewond toen Europeanen in het wilde weg begonnen te schieten op een Algerijnse slagerij. De Europeanen schoten uit een rijdende auto. Intussen wordt van vele zijden gemeld, dat angstige Europeanen, die de Franse regering ervan beschuldigen hen ,,te verkopen" aan de Algerijnen, zoeken naar een eigen leider. Deze zou vooral gezocht worden in de O.A.S. Strenge maatregelen Men verwacht, dat Jean Morin, de algemeen gedelegeerde van De Gaulle in Algerië. binnenkort stren ge maatregelen zal afkondigen in een poging een einde te maken aan het Algerijnse en Europese terrorisme. Voorts werd gezegd, dat De Gaulle hoopt door twee divisies Franse troe pen terug te trekken, de kansen op een wapenstilstand met de Algerijnse rebel len te vergroten. De Gaulle zal niet al leen de twee divisies terugtrekken, maar ook alle van rechts-extreme sympathie- en verdachte elementen in zijn strijd krachten. In Belgrado is een proces gaande te gen enkele Albanezen, die van spionage worden beschuldigd, zo heeft gisteren het officiële Zuidslavische blad „Bor- ba" bekendgemaakt. Het aantal beklaagden in dit proces, dat zaterdag begon, werd niet genoemd. Wel deelde het blad mee, dat onlangs een Albanees werd doodgeschoten toen hij zich na een illegale grensoverschrij ding verzette tegen Zuidslavische grens wachten. In Peking zijn gisteren zeven „bis schoppen" gewijd, zo meldt het commu nistische persbureau Nieuw-China. De plechtigheid werd verricht door aarts bisschop Ignatius Pi Sjoe-Sjc. het hoofd van „het patriottische katholieke genoot schap" dat het gezag van de paus met erkent.

de Stem | 1962 | | pagina 1