t ware vecht Vier missionarissen en 11 burgers gedood Franse voorjaarshoedjes '62 Processieverbod gehandhaafd Kamer krijgt nota over N.-Guinea Schelde-Rijn toetssteen BENE-bereidheid Post nam haar niet aan Het Landbouwwerktuig" Stemming iets gunstiger i Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, I C. J v. Hootegem mr. dr. A J J. M. k zal moeten ij springen VN. gewaagt van verontrustende rapporten Hoge Raad besluit: Akkoord van Laotische prinsen Voorlopig geen debat XJALISÏEN VRAGEN AVENNOTA RDEDIGING DAGBLAD VOOR ZEELAND Den B.? directeur „Socrates", in vrijheid Telegram KABO Bergen op Zoom aan bestuur KVP Aanval op missiepost waarschijnlijk Brijsverhoging aardolieprodukten België blijft voor compensatie-premies tr 5 1 oenemende bewolking Verlenging dienstplicht in West-Duitsland 17-jarig meisje van tas met f 2500.- beroofd V.S.: nieuwe Sovjet-nota niets nieuws (Advertentie) 102e JAARGANG No. 23882 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. f Mes, mr H M. L. de Rechter, P V. M Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. onze parlementaire redactie) er Westerhout (PvdA) heeft mi- orthals (Verkeer en Waterstaat) behandeling: van zijn begroting vveede Kamer gevraagd of hij nu niet van plan is met een haven- komen. Hy verbond hieraan de >f de minister nu een nationaal jk beleid wil of niet. er Westerhout noemde de haven basis-elementen voor onze eco- n als zodanig is het havenbeleid k verantwoordelijkheid van de l, meende hij. Hij vroeg de mi- )m in de door hem verlangde totale problematiek rond de twikkeling te behandelen en de ten aan te geven, ïer de Ruiter (CHU) vroeg de •iële aandacht voor de haven ken van Terneuzen, werken die lelang van Nederland én België isterdams metroplan s de Amsterdam persdag 1962 wethouder van Publieke Wer- G. van 't Huil. gezegd dat de annen in de hoofdstad met de financiële middelen, zonder steun rijk, nooit zullen kunnen worden eerd. Hij was echter van mening rover het laatste woord nog niet len, omdat het voortbestaan van e steden mede afhankelijk is van o-aanleg. „Er worden echter op nblik uitgaven gedaan in de on- ile sector, die men zich 25 jaar ge- iet zou hebben kunnen voorstel- zuilen aan de grote uitgaven in etor moeten wennen", aldus mr. Huil. sus voor de Amsterdamse metro en op het Stockholmse type, waar de binnenstad uitstralende stam- laar de stadslobben aan de peri- ,n de stad lopen. chtheid van het net wordt in de tad gebaseerd op loopafstanden 1 haltes van maximaal 350 meter, uiten wijken op loopafstanden van ia! 800 meter. )oord van de Matjan Tutul waren landmachttroepen ingescheept, nd met een 2 inchmortier, 4 ma- tolen, 3 brens, 28 geweren en 3 itvangers, terwijl zij waren voor- n voeding voor 20 dagen, commandant van de Matjan Tu- tapitein Wiratno, is gesneuveld. 5 bevond zich aan boord com- pe Soedardo van de Indonesische ie. Deze behoort niet tot de over- den. e mededelingen is voorts geble- t aan boord van de Hariman, de motortorpedoboot, een zekere ko- 'omo was, die commandant van e zou zijn. De achterste mtb et vuur op het Nederlandse vlieg- opend, toen dit parachutefakkels Hierna hebben beide andere veneens het vuur geopend, atjan Tutul werd getroffen in het chip, in de munutiebergplaats, in brand en zonk na enige tijd- r deelden de geredde onder off1' knee. dat de geëmbakeerde U°e' t 2 Hercules-vliegtuigen naar ld Leftoan (Kei-eilanden) wa'fiïl d. otte is uit hun mededelingen &c" dat de opdracht was in de 0°*" van Kaimana te landen en daar rderlandse gezag te liquideren, de mtb's troepen van de Ind°* e landmacht via de rubberboten i afzettten". Wettig ninisterie van defensie heeft aan nmuniqué nog het volgende toe- verband met het incident tussen ndse en Indonesische oorlogs- is het van belang dit gebeuren :hten naar de bestaande regels [t volkenrecht. ptreden van de Indonesische oor- spen, had de kennelijke op zet vapende actie tegen Nederlands Juinea te ondernemen. Ondei nstandigheden hadden de Nedei- strijdkrachten het recht va lediging, onafhankelijk van o waar de aanval werd geconsta- echt van zelfverdediging vapende aanval is in het inter- al recht verankerd en uitdru*- rkend in artikel 51 van het hana- n de Verenigde Naties. De breed* de territoriale zee en de aansiu ;one doen hierbij niet ter zak e SATERDAG 20 JANUARI 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. I 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OPNIEUW BLOEDBAD De president-directeur van de failliete bouw- en handelsonderneming n.v. So crates, N. den B., die zich dinsdag j.l. en gisteren voor het gerechtshof in Am sterdam moest verantwoorden voor de aan hem ten laste gelegde bedrieglijke bankbreuk en oplichting in vereniging van de Rembours- en Industriebank, is gisterenmiddag onmiddellijk in vrijheid gesteld. Het gerechtshof achtte termen aanwezig de preventieve hechtenis op te heffen. Deze voor Den B. verrassende beslis sing viel na een raadkamerbijeenkomst, die 25 minuten duurde. Tevoren had de procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer Den B. schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde bedrieglijke bankbreuk cn bevestiging geëist van het rechtbankvonnis, t.w. negen maanden met aftrek. Ten aanzien van het tweede punt van de tenlastelegging, de oplich ting in vereniging met de ex-onderdirec teur van de Amsterdamse Bank H. van de Rembours- en Industriebank, vroeg mr. De Muinck Keizer vrijspraak. Hij waardeerde deze vrijspraak op het feit dat ook H. op dit punt werd vrijgespro ken en het arrest wat dit onderdeel van de dagvaarding betreft inmiddels onher roepelijk is geworden. Mr. De Muinck Keizer heeft alleen tegen H.'s vrijspraak voor de verduistering in dienstbetrek king cassatie aangetekend. (Van onze redacteur) Tydens de jaarvergadering van de af deling Bergen op Zoom van de katho lieke bond van overheidspersoneel, die gisterenavond in de Hollandse Tuin gehouden, heeft men besloten naar aan leiding van de onbevredigende resulta ten aangaande het overleg over de amb tenarensalarissen, een telegram te zen den aan het partijbestuur van de K.V.P. In dat telegram wordt het partijbe stuur verzocht de K.V.P.-Kamerleden in kennis te stellen van de ongerustheid die in ambtenarenkringen heerst over de salarissen van het overheidsperso neel. Tevens wordt gevraagd er bij de K.V.P.-Kamerleden op aan te dringen alle aandacht te schenken aan de be handeling van de regeringsvoorste1 inzake de salarissen door de Twt.at Kamer op het einde van februari. Het telegram werd verzonden na een inlei ding van het hoofdbestuurslid J. Wesie uit Eindhoven, die uitdrukkelijk vaststel de dat het hoofdbestuur in geen geval achter een staking of een stiptheidsactie l zal gaan staan. Hij zei hiervan weinig i nut te verwachten, o.m. omdat nog geen I 50 procent van het overheidspersoneel is I georganiseerd en voorts omdat de hoge- I re ambtenaren voor wie de rege- ringsvoorstellen gunstig zijn niet zul- I len meedoen. IN KONGO Militairen van het nationale Kongolese leger hebben in Kabonga, ten noordwesten van Elisabethslad, vier missionaris sen en elf burgers vermoord. Officieel waren deze berichten Ie middernacht nog niet bevestigd, maar katholieke kringen te Elisabethstad zeiden, dat zij hiervan ook gehoord hadden. Twee Ethiopische straaljagers van de V.N. hebben boven het gebied van Sola aan de grens tussen Katanga en Kivoe een verkenning uitgevoerd, waar een missiepost van de Witte Paters cn Francisca nessen is gelegen. De rapporten van de twee piloten noemde een V.N.- woordvoerder „verontrustend". Van de zijde van de Shell wordt ver nomen, dat als gevolg van de prijsstij gingen op de wereldmarkt de verkoop prijzen voor enkele aardolieprodukten hier tc lande maandag a.s. zullen wor den verhoogd. Met ingang van genoem de datum worden petroleum voor ver lichting en verwarming een halve cent per liter cn tractorpetroleum 30 cent per 100 liter duurder. De prijzen voor auto- ga solie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie voor centrale verwarming en dunne stookolie gaan met 40 cent per 100 liter omhoog Het tweetal had slechts twee vrachtauto's gezien, die toebehoor den aan de Kongolese strijdkrach ten. Deze auto's stonden op het ter rein van de missiepost. Twee mili tairen verborgen zich bij de nade ring van de vliegtuigen in de kerk. Ook hebben de V.N.-vliegtuigen al daar brandende huizen waargeno men. Tegenactie moeilijk Het hoofdkwartier van de V.N. in Leo- poldstad bestudeert plannen voor een militaire actie tegen de troepen in Sola. Militaire kringen menen echter, dat dit iets zeer moeilijks zal zijn, omdat er geen V.N.-troepen in de onmiddellijke omgeving van Sola zijn. Zij zouden met helikopters vervoerd moeten worden, die een gemakkelijk doelwit voor grond troepen zouden vormen. Straaljagers zullen opnieuw een ver kenningsvlucht uitvoeren tegen het och tendgloren. II. Vader bedroefd Dit alles gebeurt dan op de dag dat paus Johannes in een telegram aan de generale overste van de paters van de H. Geest zijn grote droefheid heeft ge uit over de massamoord in Kongolo, waar 17 Belgische en twee Nederlandse leden van de congregatie de dood von den. Gisteren is ook pas bekend geworden, dat woensdag j.l. Kongolese straatschen ders zeven geestelijken van het Sint- Pauluscollege te Bagira bij Boekavoe hebben aangevallen. De politie doodde vier van de aanval lers en bracht één verwondingen toe. In Albertstad is een gevecht uitge broken onder de Kongolese nationale troepen. Hun commandant, Mika, vijf andere officieren en twee onderofficieren zijn onder bescherming van de V.N. ge plaatst. Kolonel Pakassa, een aanhanger van Gizenga, is uit Noord-Katanga in Stan- leystad teruggekeerd. Daar is hij door generaal Loendoela gearresteerd. (Pa- kassa was de commandant van de Kon golese troepen in Kindoe in Kivoe ten tijde van de moord op de dertien Ita liaanse vliegers). Tsjombe terug President Tsjombe van Katanga en zijn minister van buitenlandse zaken, Kimba, zijn gisteren te Elisabethstad te ruggekeerd van een geheimzinnige reis. Zij waren donderdag in alle stilte ver trokken. Zelf zeiden zij, dat zij de steden Kolwezi en Kipoesji hadden bezocht. In brede kringen in Elisabethstad gelooft men echter, dat zij in Rhodesië zijn ge weest en daar een gesprek zouden heb ben gehad met een lid van de Kongolese regering. (Van onze Haagse redacteur) Het processieverbod in Neder land blijft gehandhaafd. Dit volgt uit een gisterenochtend door de (Van onze Belgische correspondent) „Ik zie, wat mij betreft, de op lossing van het probleem dat sinds jaren de verhoudingen op verkeersgebied tussen Nederland en België vertroebelt, als een toets steen van de goede wil der beide landen om tot een innige samen werking inzake het verkeer te komen, niet alleen in het kader van de Benelux, maar ook naar buiten ten opzichte van de ge meenschappelijke markt". Dit ver klaarde de Belgische minister van verkeerswezen, Bertrand, ten overstaan van de Senaatscommis sie die de bewindsman om uitleg had gevraagd over de stand der PRINSES MARGRIET heeft gisteren u. huiselijke kring haar 19e verjaardag ge vierd. Ze ontving vele gelukwensen, RUIMTEAAP Enos, die in november een reis rond de aarde heeft gemaakt heeft daarbij een ernstige zenuwcrisis opgelopen. Nu is hij daarvan hersteld, IN DE MONDING van de Eems heeft een Frans schip een Deens schip aange varen, waarbij de Deen zonk. Dc Frans man kon de achttien opvarenden in het duister redden. BINNENKORT zullen de Nederlandse leden worden aangewezen voor een werkgroep die de eventuele herziening van het statuut van het koninkrijk za bezien. Suriname heeft, zoals bekend, aangedrongen op het voeren van een eigen buitenlands beleid. J Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- i avond 23.15 uur: J Aanvankelijk plaatselijk opklarin- t gen, later weer toenemende bewol- t king met tijdelijk enige regen of motregen. Krachtige tot matige wind t tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. t Vandaag: zon onder 17.05 uur. Maan J op 17.03 uur. ^i°n?en: 7011 op uur' zon onder t 17.0uur. Maan onder 8.50 i maan op 18.04 uur. Maandag: zon op 8.35 uur. Maan on- der 9.23 uur. uur, t Schelde-Rijn-onderhandelingen. De minister voegde eraan toe, dat hij zich moeilijk zou kunnen aansluiten bij een liberalisering van het verkeer tussen de verschillende landen, indien deze er alleen in zou bestaan de reglementaire en administratieve hinderpalen die een dergelijke vrijmaking belemmeren, weg te nemen, zo niet gelijktijdig de veel ernstiger hinderpalen voor het verkeer die door de gebrekkige infrastructuur tussen België en Nederland bestaan, worden opgeheven. „Ik acht het opleg gen van een nutteloze omweg aan de binnenschepen, het bestaan van sluizen die een ontwikkeling van de moderne verkeerstechnieken, zoals de duw vaart, onmogelijk maken en het blootstellen van de binnenschippers aan een gevaarlijke navigatie, veel ernstiger en veel meer hinderend voor een vrije ontwikkeling van het verkeer, dan het bestaan van een vergunningssysteem of van compensatie premies. Degenen die de vrije ontwikke ling van het verkeer in Europa voor staan, zouden zeker de eerste verdedigers moeten zijn van de verbetering van een waterweg die tot de Europese infra structuur behoort." Gezien de stand der onderhandelingen wenste de Belgische minister niet in details te treden. Wel wees hij erop dat inzake het tracé van de nieuwe water weg dc tendens tot uiting is gekomen gedeeltelijk gebruik te maken van de be staande natuurlijke verbinding tussen Schelde en Rijn via dc zgn. tussen wateren. Dc Rijnvaartpremies Over de betwisting rond de Rijnvaart premies herhaalde minister Bertrand dat de Nederlandse regering steeds op het standpunt heeft gestaan, dat deze premies een kunstmatige bescherming vormen voor de Belgische Rijnvaarthandel, zodat derhalve de afschaffing ervan wordt ge- eist. „Van Belgische zijde deelt men dit standpunt geenszins, maar oordeelt men integendeel dat het optreden van de Nederlandse regering, zowel op technisch als op economisch plan (denk maar aan de eenzijdige Nederlandse beslissing tot het sluiten van het Kreekrak) een meer dan voldoende rechtvaardiging verschaft •voor de Belgische houding inzake de compensatiepremies. Wel zal dienen nagegaan te worden mocht overeenstemming bereikt worden over een tracé dat aan de Belgische wensen voldoening geeft in welke mate de rechtvaardiging van het stelsel van Rijnvaartpremies in zijn huidige vorm nog blijft be staan". De minister gaf nog de verzekering „dat alles in het werk wordt gesteld" om binnen de korst mogelijke termijn" tot een bevredigende oplossing te komen, terwijl hij de hoop uitdrukte dat de Antwerpenaars tot een eensgezinde hou ding zouden geraken, „ingegeven door de werkelijke belangen op lange termijn van de Antwerpse haven en niet door een onmiddellijk maar tijdelijk belang." De Westduitse Bondsdag heeft zonder oppositie een wetsvoorstel tot verlen ging van de dienstplicht van één tot an derhalf jaar in eerste lezing goedge keurd. De bondsregering acht de maat regel nodig met het oog op de verplich tingen tegenover de NAVO. Het voorstel zal nu in de defensie commissie worden behandeld. De minis ter van defensie, Strauss, heeft gevraagd de behandeling vóór 1 april te beëin digen, zulks met het oog op het aflopen van de diensttijd van de rekruten die nu onder de wapenen zijn. Maandag wordt de tentoonstelling^ geopend. Foto boven: een oude land- Met Landbouwwerktuig" in het Nieu- bouwtrekker. Foto onder: een van de we Amsterdamse R Al-gebouw officieel\9rootste gecombineerde maai-dorsma- chinees in Europa. PRESIDENT Swart van Zuid-Afrika heeft gisteren bij de opening van een nieuwe parlementszitting de apartheids politiek verdedigd. Zij is niet op onder drukking of discriminatie gebaseerd, zei hij, maar op het streven naar afzonder lijke ontwikkeling van de blanke en niet-blanke gemeenschappen. Hoge Raad gedane uitspraak over de rechtspleging rond een in Geertruidenberg op 23 juni 1957 gehouden openbare processie. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeyer, had daarentegen op 3 november j.l. tot ver werping "van het beroep van de procu reur-generaal bij het gerechtshof te Den Bosch geconcludeerd. Het Bossche ge rechtshof had nml. een van de drie bij de processie betrokken geestelijken uit Geertruidenberg van rechtsvervolging ontslagen. Het processieverbod was daar door op de helling komen te staan. Uit de uitspraak van de Hoge Raad volgt, dat dit hoge college het ontslag van rechtsvervolging van het Bossche hof niet wenst te handhaven en het desbe treffende arrest vernietigd heeft. De Hoge Raad is van oordeel dat door het houden van de processie gehandeld is in strijd met de wet. Het porcessieverbod in ons land berust op art. 134 van de grondwet. De Hoge Raad oordeelde, dat de instelling van art. 184 in 1848 niet onredelijk is ge weest en dat de handhaving ervan tot nu toe dat evenmin is. Er bestaan ook geen bijzondere reglementen die het processie verbod voor wat Geertruidenberg betreft opheffen. Verdrag van Rome Waar het echter om ging was of art. 184 niet strydig is met art. 9 van het ook door Nederland aan vaarde verdrag van Rome tot be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. De procureur-generaal prof. Lange meyer heeft dan ook op 3 november voor de Hoge Raad gesteld, dat dit col lege gedwongen is een grondwettelijk voorschrift te toetsen aan een verdrags- regel. Het verdrag eist van voorschriften noodzakelijkheid in het belang der openbare orde. Prof. Langemeyer meen de nu, dat men niet overtuigd kan zijn van handhaving van art. 184 (met name lid 2) van de grondwet. Langs deze strikt juridische weg concludeerde prof. Lange meyer dat art. 184 lid 2 niet valt onder art. 9 lid 2 van het verdrag van Rome. De Hoge Raad zei echter gistermorgen bij monde van mr. P. H. Smit, de toetsing van grondwet aan verdrag alleen bij volstrekte onredelijkheid mogelijk te achten. Van volstrekte onredelijkheid van art. 184 was volgens de Hoge Raad geen sprake. De Hoge Raad deed gisteren nog geen uitspraak tegen do twee andere geeste lijken, pastoor Van Helsdingen en kapelaan De Rijke. Dit gebeurt op 9 februari a.s. Een en ander houdt, naar wij vernemen, verband met enkele ondergeschikte afwijkingen in de arresten van beide betrokkenen. Drie voorjaarshoëdjes van de Pa- rijzenaar Jean Patou. Links 851, een strohoedje in marineblauw en wit. Midden: 888, een nethoedje van witte paardehaar. Rechts: 857 een witte na- namahoed met rand, afgezet met een ruitband in marineblauw en wit. Gisterenmiddag is om kwart voor vier in de Jan Blankenstraat in Den Haag een 17-jarig meisje H. S. uit Zwammer- dam beroofd van een aktentas met f 2500.-. Het meisje werkt op een kan toor in Alphen aan de Rijn en is sinds een jaar belast met het wekelijks over brengen van salarissen naar het bijkan toor in de Limburg Stirumstraat in Den Haag. Zij wandelde van het station Hollands Spoor door de Jan Blankenstraat. Vlak bij de Hoefkade moest ze uitwijken voor een steiger op het trottoir. Zij stapte dus even op de rijweg. Er naderde toen van achteren een jongeman op een bromfiets, die tot vlak bij haar rctu. Hij sprong van de bromfiets, gooide deze op straat, ontrukte haar de tas en rende weg in de richting van het station. De bromfiets liet hij liggen. Het meisje ren de de jongen nog achterna, terwijl ze riep: „Houd de dief". Het mocht niet lukken om de jongen te grijpen. De bromfiets bleek een uur tevoren gestolen te zijn. De drie Laotische prinsen hebben gisteren te Genève bekendge maakt, dat zij overeenstemming hebben bereikt over de vorming van een nationale eenheids regering voor het Zuidoost- aziatische vorstendom. Boen Oem (rechts), Soevanna Phoema (neutralistisch) en Soevannavong (com munist) werden het eens na drie en een half uur onderhandelen in het Geneefse Palais des Nations. Het akkoord werd tijdens een ge- improviseerde persconferentie voor de deur van het gebouw door een breed- lachende Soevanna Phoema bekendge maakt. De neutralistische prins die in het voorlopige kabinet de premierszetel zal bezetten verklaarde„Wij hebben. overeenstemming bereikt over de samenstelling van een regering en we hopen dat een en ander een krachtige basis zal vormen voor de vrede in de toekomst". „Wij hopen eind januari een herenigde delegatie naar de Geneefse vredes conferentie over Laos te zenden", aldus Soevanna Phoema. (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president prof. De Quay heeft gisteren in een gezamen lijke bespreking met de vaste commissie van buitenlandse zaken en defensie uit de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering zo spoedig mogelijk een nieuwe Nieuw-Guinea-nota aan de Kamer zal zenden. In deze nota zal dan een uiteenzetting worden gegeven van de jongste ontwikkelingen La v Nieuw-Guinea. Washington heeft gisteren een nieuwe nota van Moskou gekregen over de kwestie Berlijn. „Er staat niets nieuws in", zei het State Department laconiek Ook de nota die de Russen op 9 januari j.l. aan de Westduitse regering over handigden, was gisteren onderwerp van gesprek. Zoals men weet had Moskou voorgesteld rechtstreeks Russisch-West- duitse besprekingen te openen. Sovjetdiplomatcn in Bonn hebben gis teren nl. hogelijk verbaasd gereageerd op de weigerachtige houding van Ade nauer en de beschuldiging dat de nota alleen maar propaganda is. Volgens de Russen proberen ze slechts met alle macht ontspanning te veroorzaken. En het praten met Bonn hoeft toch niet ach ter de rug van het Westen om te gaan. De Pravda had toevallig gisteren een artikel van precies dezelfde strek king. Het onderstreepte daarbij overi gens wel nadrukkelijk dat West-Duits land zijn banden met de NAVO toch maar los moet laten. En Ulbricht eiste gisteren opnieuw dat alle westelijke geallieerde troepen West- Berlijn verlaten. Generaal Norstad, opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten, heeft gezegd dat de oefening „Long thrust II" een groot succes geworden is. De conventie van de NAVO-landen heeft gisteren aan gedrongen op de vorming van een ware Atlantische gemeenschap, om het com munisme het hoofd te kunnen bieden. In politieke kringen wordt deze ont wikkeling op liet ogenblik iets gunstiger bezien naar aanleiding van uitlatingen in Djakarta en de druk welke Amerika op het ogenblik kennelyk op de secre taris-generaal der V.N. en Indonesië nit- oefent, teneinde de totstandkoming van een gesprek tussen Nederland en Indo nesië te bevorderen. Voorts heeft de minister-president meegedeeld, dat de regering op het ogenblik een Nieuw-Guineadebat niet op portuun acht. Verklaring Jani Dat „iets gunstiger bezien" van de mogelijkheden waarvan wij hierboven gewaagden is ook tot uitdrukking gebracht door generaal- majoor Jani, de chef van de ..staf bevrijdingsoperaties voor West- Irian". Hij heeft verklaard te gelo ven, dat een vreedzame oplossing in het geschil mogelijk is. Hij zei dit tot verslaggevers na een bijeenkomst met president Soekarno en de chefs van staven. Generaal Jani zei ook nog, dat de „na tionale verdedigingsraad", die vandaag weer bijeenkomt in het presidentiële pa leis, „belangrijke beslissingen" zal ne men. Ondertussen dringt de Indonesische pers aan op een actie van de Indonesi sche marine naar aanleiding van „de aanval van Nederlandse oorlogsschepen van maandag j.l.". Iu kringen VN. In kringen van de V.N. vindt de Ne derlandse houding ten opzichte van de ontwikkeling van de laatste dagen in de kwestie-Nieuw-Guinea over het alge meen veel sympathie. Van groot belang is in dit bestek ook het onderhoud dat Kennedy de afgelo pen nacht met Oe Thant heeft gevoerd. (Advertentie) De Engelse mevrouw Gertrude Wood heeft tevergeefs geprobeerd zich als postpakket naar de minis ter van posterijen, Oevins, te laten verzenden als protest tegen de ver tragingen die zich thans bij de Brit se posterijen voordoen. Zij gin met een bord om haar hals met de naam van de minister en met als adres het Lagerhuis een Londens postkantoor binnen, maar de postbeambten acepteerden het pakket niet. Voor de oorlog kon men zich in Engeland per post la ten vervoeren en onder geleide naar de opgegeven bestemming laten brengen. In 1939 werd deze dienst gestaakt, eerst met het oog op de oorlog en later omdat er geen be hoefte meer aan bestond.

de Stem | 1962 | | pagina 1