Z °rzev J ijgsgevangen vertellen KLM kat duiven Zwart o Wit ,v mjrm mm JE WERKKLEDING KOMIEK JACK BENNY MORGEN OP BEELDBUIS VAN K.R.O. Kijk naar D MINISTER LUNS „ONDER ONS" T.v.-concentratie in Hilversum Radioprogramma Televisieprogramma ..Madian Tutul" en N.-Guinea Kan Langer Mee! Stem-feuilleton HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK BEURS VAN AMSTERDAM Internationals brokkelden iets af DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 JANUARI 1962 (Advertentie) e televisiesectie van de KRO zal morgen, vrijdagavond, voor de eer ste maal de Jack Benny-show op de beeldbuis presenteren. De eerste ken nismaking met de Amerikaanse ko miek Jack Benny duurt veertig mi- nuten. In deze show komt Benny te recht in een zelfbedieningszaak, waar( hU het aan de stok krijgt met een van de bedienden. In deze Amerikaanse showfilm, welke speciaal voor de tv werd vervaardigd, danst Benny onder meer met de filmster Ginger Rogers, die de Nederlandse bioscoopbezoekers zullen kennen als de danspartner van Fred Astaire. Voor het overige be dient Benny zich van veel jong talent, dat hij middels audities om zich heen verzamelt. Zijn eerste show voor de Amerikaanse tv presenteerde hij in 1950 en sinds 1954 treedt hij wekelijks voor de Ame rikaanse tv-camera's op. Jack Benny is al bijna 68 jaar en werd op 14 fe bruari 1894 bij de burgerlijke stand van Chicago ingeschreven onder de naam Benny Kubelsky. Zijn ouders hadden een kledingmagazijn in Wau- kegam. een voorstad van Chicago. Het verhaal gaat dat Benny eerder op een viool kon spelen dan lopen. Reeds op de lagere school voelde hij zich aan getrokken tot de show-business. Hij be gon als portier bij een theater. Vrij snel kreeg hij een andere job, waar hij althans voor het publiek wat min der opviel hij verhuisde naar de orkestbak, waardoor het niet te grote strijkje een violist rijker werd. Zelfs tijdens zijn studie aan de middelbare school bleef Jack het orkestje trouw. Na de eerste wereldoorlog, waarin hij een militaire opleiding kreeg aan een marine-opleidingsschool, begon hij zijn carrière als conferencier. Hij had veel succes, hoewel zijn viool meer dienst deed om erop te leunen dan om erop te spelen. De zich juist ontwikkelende radio trok Benny aan en tegen de zin van het theaterpu bliek ruilde hij het toneel voor de studio. Zijn ster rees snel vooral bij de commerciële radio, daar Benny er slag van had in zijn komische num mers reclame te maken. Spoedig be schikte de komiek over een eigen or kest. dat geruime tijd onder leiding stond van bandleider Bob Crosby, j Jack Benny heeft, zoals gezegd, een goede neus voor jong talent en hij /~\p 19 oktober j.l. werd de eerste tele- visie-uitzending in de serie „Onder, vuur" door de VPRO uitgezonden,; waarin een drietal studenten vragen stelde aan een prominent politicus. Was het toen ir. S. H. Visser thans zal op 7 februari mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse za ken, onder de schijnwerpers plaatsne men om de studenten Ferry A. Hoo- gendijk, R. J. Schmal en Geert van Tijn te antwoorden op vragen over zyr. beleid. Dit programma wordt uit gezonden vanuit het ministerie van buitenlandse zaken. De regie heeft Ben Klokman. Na het journaal en weeroverzicht brengt de VPRO de finale van de chan sons-competities ,.Wat bied je voor een liedje?" Simon Vinkenoog heeft daarna een gesprek (21.05 uur) met de tekenaar en schilder Martin van Veen. Tot slot van de avond om 21.35 uur wordt het ,tv-spel Apollo van Bellac" uitgezonden. Medespelenden zijn Ineke Brinkman, Jo sephine van Gasteren, John Koch, Allard van der Scheer, Pierre Myin, John Soer, Hans Croiset, Gerard Heystee, Gerard Doting, Joan Remmelts en Els Bouman. De regie heeft Jack Dixon. België-Vlaams brengt om 20.30 uur het politiek debat „Ieder zijn waarheid". Om 21 uur volgt „Filmtribune" met de Joe goslavische film van Tanhover. Tot slot is er om 22.45 uur in „Taptoe" een kamermuziek-uitzending. koos meestal zijn medewerkers on der de jongeren, die naam wilden maken. Na zijn radiosuccessen trad Jack Ben ny op in tal van films om in 1950 zijn eerste televisieshow te presenteren. In de jaren gedurende de tweede we reldoorlog trak Benny op voor mili tairen in Europa, Afrika en zelfs in Korea en op Nieuw-Guinea. De laat ste jaren brengt hij weer een show programma voor de Amerikaanse te levisie. waarin hij telkens met andere sterren optreedt. In het zo juist uitgekomen jaarverslag van de NTS wordt gewag gemaakt van de voortvarendheid, waarmee ge werkt is aan de concentratie van de televisie-bedrijfsvoering door over plaatsing van de zetel van de NTS van Bussum naar Hilversum. Nadat in het voormalige Emma-pension te Jilversum de programmadienst, zo mede de dienst voor personele en so ciale zaken en het secretariaat van het bureau programmazaken was onder gebracht, werden de villa's Emma- straat 51 en 53 in 1960 aangekocht, respectievelijk ter huisvesting van de financieel-economische dienst, het bu reau van de voorzitter, mr. Schütten- helm en het bureau algemene zaken. Inmiddels zijn de pogingen geslaagd om het aan de achtertuin van deze villa's grenzende perceel van het ge meenschappelijk administratiekantoor te verwerven. Hier is men thans bezig met het bouwen van semi-permanente barakken volgens het zgn. paneelbouw- systeem. Over enkele maanden zal het mogelijk zijn om de journaalredactie, welke momenteel nog in een villa aan de Beerensteinlaan te Bussum is ge huisvest, in deze tijdelijke bebouwing onder te brengen. ,iii Omstreeks half twaalf arresteerde de Tielse politie de tweede ontvluchte Deze zat rustig bij zijn vriendin in Tiel in de keuken een kopje koffie te drin ken toen de politie hem verraste. Zon der tegenstand te bieden gaf hij zich lachend over". Aldus berichtte het ANP gisteren in serieuze bewoordin gen. Het ging om een gevangenisvriend van Gerrit de stotteraar, die zoals men weet geregeld even een uitstapje maakt omdat het leven in de bajes tenslotte wel eens gaat vervelen. Even voordat zijn koffie drinkende vriend gepakt werd, had men Gerrit ook al in de kraag gegrepen. Samen zitten ze nu weer te brommen. De tralies zijn na gekeken en de cipiers kijken weer even met wat meer nauwkeurigheid naar eventuele weglopers uit, doch Gerrit en zijn vriend hebben voorlopig geen plannen. De kost is goed en ze zijn er pas ineer eens uit geweest, je moet het niet overdrijven. En het is trouwens allemaal niet zo hevig als een serieus burger, die bij de gedachte aan de cel al rillingen over de rug voelt kriebelen, wel denkt. Als de kranten roepen Gerrit de Stot teraar ontsnapt", doet iedereen die meer dan twee vijftig in huis heeft s avonds bevend een extra hangslot op de deur en verzegelt de vensters. En hij neemt aan dat de politie in het ganse land in paniek rondrent, op zoek naar de weggelopen celbewoner. Maar zo is het echt niet. Gerrit moet er af en toe gewoon even uit. Het is weliswaar januari doch de zon laat zich al zien en Gerrit denkt dan: kom. vast eens even wat lucht happen. Een dag later, onder Tiel, komen hem dan vier politie-agenten tegemoet die beleefd salueren en zeg gen: Zo Gerrit, ga je nou weer mee En dat doet Gerrit dan, want de vroe ge ochtend is toch nog fris en het rijk vergoedt, buiten de gevangenispoort, geen enkele maaltijd. De juiste geestesgesteldheid was ook bij zijn vriend aanwezig. Die ging even koffie drinken bij zijn vriendin. Hij had juist het eerste bakje achter de kiezen toen de agenten netjes op de keukendeur klopten. Kom je. Johan? Het wordt tijd. ..Nog één kopje, dat kan wel hè?" lachte Johan en terwijl de politie dis creet wachtte sloeg hij het warm naar binnen, kuste zijn vriendin en met een: „Nou meid, tot de volgende keer!" voegde hij zich bij de agenten. Neen, zo ernstig is het allemaal niet. En daarom maakt men de gevangenis sen niet zo potdicht dat er niemand uit kan. Want na de koffie komen ze immers weer terug. PRAET-MAECKER Op Hilversum I 402 m biedt om 20 uur het programma „Donderdag- avond-mozaiek" met om 20.30 uur het luisterspel over inspecteur Scott en om 21.30 uur de wedstrijd „Da's voor de kas". De sopraan Martha Flowers geeft om 23 uur een recital. Op Hilversum II 298 m brengt de AVRO om 20.05 uur onder de titel „De vlag in top" een feestprogramma ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Margriet. Nol Gregoor heeft om 21.05 uur een gesprek met Simon Vestdijk. Het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruyt komt om 21.25 uur voor de microfoon. Ten slotte is er om 23.10 uur de rubriek „Discotaria". De programmapunten waarvan we ons gisteren het meest hadden voorgesteld, vielen niet mee. Het huiselijk verkeer bij Bert Bakker had een interessant debat kunnen opleveren over normen in de moderne kunst, maar omdat niemand van de gasten blijkbaar wist waar hij de koe bij de horens moest vatten, werd het een hoogst verward gesprek, waarin iedereen het over iets anders scheen te hebben dan de anderen. De manier waarop het jaar 1937 onder de loep werd genomen was niet bijster origineel. Het werd een opeenvolging van personen en gebeurtenissen die welis waar losse herinneringen wakker riepen, maar geen typering gaven van het jaar in kwestie. En danKo van Dijk mag een goed acteur zijn, maar waarom in een programma-onderdeel als dit de kijker vervelen met een fragment toneel waar van hem de betekenis ontgaat omdat er geen kop of staart aan is Het leek erop dat men ietwat moeilijk het antwoord had kunnen vinden op de vraag hoe de avond gevuld moest worden VRIJDAG 19 JANUARI HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,16 Gram. 7,30 V.d. jeugd 7,45 Opdat zij allen één zijn, lezing 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 School radio 10,05 Gram. 11,00 V.d. zieken 11.40 Gram. 11,50 Als de ziele luistert, lez. 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 11.00 V.d. kleuters 11,15 Alt en piano 11,45 Orgelspel AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landb. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sportuitz. 12,50 Pianospel 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Beursber. 13,30 Lichte muz. 14,00 Kerk orgel 14,25 Lezing 14,45 Kamermuz. 15,00 Literaire quiz VARA: 16,00 Gram. 16,30 V.d. zieken 17,00 Gram. 17,50 Act. 18,00 Nws. 18,15 Ringsteken, praatje 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i's, praatje 19,00 V.d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19,30 De stad nu, lez. 19.45 Gram. 19.50 Drempels van het geloof, lez. 20,00 Nws. 20,05 Vrede in onze wereld?, lez. 20,20 Gram. 20,25 Bespr. v.d. grote wereldatlas 20.30 Gram. 20.50 Wereld in beweging, lez. VARA: 21,00 Opera aria's 21.30 Droge aarde, hete vlakten en de handen der Goden bespelen de mensen, klankb. (3) 22.00 Lichte muz. 22,15 Buitenl. weekoverz. 22,30 Nws. VPRO: 22.40 Het kinderloze huwelijk, gespr. VARA: 23,00 Soc. nws. in Esperanto 23,10 Vergelijkender wijs, muzik. gesprek 23.55-24,00 Nws. BRUSSEL 324 m 12,00 Nws. 12.03 Gram. 12,30 Weerber. 12.35 Gram. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13.15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Filmmuz. 16,00 Beursber. 16,06 Gram. 16,42 Volksmuz. 17,00 Nws. 17,15 Lichte muz. 17.45 Duitse les 18,00 Trompetrecital 18,10 Boek- bespr. 18,20 V.d. sold. 18.50 Sportkron. 19,00 Nws. 19.40 Lichte muz. 20,00 Ork.conc. I.d. pauze: De zeven kunsten 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Jazzagenda 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,03 Chansons 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,03 Kamermuz. 15,03 Gram. 16,08 Operamuz. 17,00 Nws. 17,15 Volksmuz. 18.38 Ork.conc. 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22,05 Hoorsp. (verv.) 22,55 Nws. VRIJDAG 19 JANUARI NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO 20.20 Actueel progr. 21,00 Gevar. progr. 21.40 Avond-college 22,10 Passkontrolle, TV-opera. VLAAMS BELG.: 19,00 Intern, jeugdkron. 19,30 V.d. vrouw 20,00 Nws. 20,25 Het man neke 20.30 TV-spel I.d. pauze (plm. 21,55) Filmnws. Na afloop (plm. 23,45) Nws. FRANS BELG.: 18,30 V.d. jeugd 19.00 Nwe films 19.30 Documentair progr. 20,00 Nws. 20,30 Detectivespel 22,00 Kunstkron. 22,30 Nws. Indonesiërs, die uit zee waren opgepikt, nadat hun schip, een mo tortorpedoboot door Nederlandse fregatten tot zinken was gebracht in een gevecht bij de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea, hebben in een interview met journalisten hun belevenissen verteld. 38 krijgsgevangenen zijn per vliegtuig 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13.20 van Kaimana aan de zuidkust overge bracht naar Jef Maaneiland, ongeveer 16 km van Sorong. Van de zijde van de Nederlandse marine is medegedeeld, dat de overige krijgsgevangenen, 12 offi cieren en onderofficieren, rechtstreeks zijn overgebacht naar Hollandia. In Sorong vertelden de Indonesiërs dat zij van hun brandende schip waren gesprongen en drie uur in zee hadden rondgedreven voor zij werden opgepikt. Toen de verslaggevers op Jef Maan-ei- land arriveerden, werd juist een zekere Charles Papilaya ondervraagd. De jour nalisten mochten vragen aan hem stel len. Een Nederlandse officier fungeerde als tolk. Schoten.. Amus. muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Kamer muz. 14,50 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 V.d. zieken 16,30 Metropole-ork. en zang 17,00 V. d. Jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17.45 Koperork. 18.20 Maastricht, stad van de heiligdomsvaart, klankb. 18,50 Regeringsuitz. De regionale woonwagenkampen, d. mr. N. X.M.M. Vos de Wael 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Boekbespr. v.d. jeugd 19.30 Polit. lezing 19.40 Verz.progr. v.d. sold. 20,30 Actueel progr. 20,50 Lichte muz. 21,30 Gevar. muz. 22.20 22,25 Rep. wereldkampioensch. biljarten An- kerk-kader 47/2 in Düsseldorf 22,30 Nws. 22,40 Jonge mensen hebben haast, lez. 22,50 Koor zang 23,15 Brabants ork. en solist. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym,, 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,40 School radio VPRO: 10,00 Inzicht en uitzicht, lez. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10.20 V.d. vrouw Papilaya, die vertelde 36 jaar te zijn en op Ambon te wonen, is afkomstig 'Advertentie) van Sumatra. Hij was vijf maanden bij het Indonesische leger als soldaat en diende bij het tiende bataljon in Bogor. Papilaya zei, dat hij en 34 anderen van zijn peloton op 11 januari te Djakarta aan boord van de motortorpedoboot „Madian Tutul" waren gegaan. Maandag voor een week ongeveer 17 uur plaatselijke tijd vertrok de „Madian Tutul" met twee andere motortorpedo boten van het eiland Dobo, dat behoort tot de Indonesische Aoe-eilanden. Papilaya zei in antwoord op vragen: „Er werd gevochten. Zij schoten op ons schip. Ik weet niet wie het eerst schoot. Onze boot vloog in brand en ik sprong in het water. Ik heb drie uur in het water gelegen voor ik werd opgepikt Op de vraag, waar de Indonesische schepen heengingen zei Papilaya: „Wü gingen naar Nieuw-Guinea. Ik weet niet met welk doel". Papilaya zei te geloven, dat de com mandant van zijn schip, luitenant Su- ripto is gesneuveld. Er waren volgens hem 50 personen aan boord, onder wie 15 bemanningsleden. De groep uit zee opgepikte Indonesiërs schijnt uit zeelieden en soldaten te be staan. Sommigen hebben blauwe marine- pakken aan, anderen zijn gekleed in groene uniformen. De motortorpedoboten waren overvol. Iedereen, aldus een andere krijgsgevan gene, een sergeant, was vol goede moed en ervan overtuigd dat zij met de actie de eerste stap deden voor de bevrijding van West-Irian. Deze sergeant herinner- KLM-overalls nu óók in indantftren-blauw onder merk KLM-EXTRA Vraag er naar! agatha christie een tussen de 19 „Ja, dat doen jullie meisjes tegen woordig veel, zo van de hak op de tak, telkens een andere baan." Het klonk wat misprijzend. „Er is voor mij een oorzaak waar door ik nooit lang achter elkaar het zelfde kan doen. Mijn moeder is hulp behoevend. Zij is soms hoe zal ik zeggen erg lastig. En dan moet ik weer naar huis, om daar het heft in handen te nemen." „O, juist." „Maar toch, ik geloof dat ik anders ook wel telkens een ander baantje zou zoeken. Anders wordt het leven zo ver velend." .Vervelend Ook al," zei juffrouw Bulstrode zachtjes, toen dat noodlottige woord andermaal opdook. Ann zag haar verwonderd aan. „O, let er maar niet op," zei juffrouw Bulstrode, „maar soms is het net als of een bepaald woord telkens in je ge dachten opduikt. Hoe zou je het hebben gevonden lerares te worden?" vroeg zij met enige nieuwsgierigheid. „Dat zou ik, geloof ik, vreselijk heb ben gevonden!" bekende Ann eerlijk. „Waarom?" „O het lijkt me zo ontzettend ver velend O, neem me niet kwalijk!" Zij hield verschrikt haar mond. „Lesgeven is volstrekt niet vervelend!" antwoordde juffrouw Bulstrode vol vuur. „Het kan stimulerendste werk ter we reld zijn. Ik zal het ontzettend missen als ik hier weg ga." „Maar u gaat toch zeker Ann keek haar met grote ogen aan. „Denkt u er heus over ermee uit te scheiden?" „Dat staat vast, ja. O, ik ben van het jaar nog niet weg misschien pas over twee jaar." „Maar waarom doet u het?" „Omdat ik de school het beste gege ven heb wat ik geven kon en daar voor in ruil ook het beste heb ont vangen. Ik neem geen genoegen met op één na 't beste!" .Wordt de school voortgezet?" ,0 ja. Ik heb een goede opvolg ster." „Juffrouw Vansittart zeker?" „Kom je automatisch op haar te recht?" Juffrouw Bulstrode keek haar doordringend aan. „Dat vind ik inte ressant." „Het spijt me, maar ik heb er hele maal niet over nagedacht. Ik was er toevallig bij toen de staf erover sprak. Ik zou me kunnen voorstellen dat zij de school precies zo zou voortzetten naar uw tradities. En zij heeft haar voorkomen mee, zij is knap en een per soonlijkheid. Ik veronderstel dat dat toch ook zeer belangrijk is." .Jazeker, dat is het. Ja, ik ben over tuigd dat Eleanor Vansittart de aange wezen persoon is." „Zij gaat eenvoudig door waar u ge bleven bent," besloot Ann, haar papie ren bijelkaar zoekende. .Maar wens ik dat eigenlijk wel?' vroeg juffrouw Bulstrode zich af, toen Ann de deur uitging. .Gewoon voort gaan waar ik ben gebleven? Dat is nu net wat Eleanor doen zal. Geen nieuwig heden, geen totaal andere dingen. Dat is niet de manier geweest waarop Mea- dowbank geworden is wat 't op het o- genblik is. Ik heb risico's genomen. Ik heb hoopjes mensen voor 't hoofd gestoten en nooit precies willen doen wat andere scholen deden. Ik zou ie mand willen hebben die de school nieuw leven inblies. Een dynamische figuur iemand als ja Eileen Rich.' Maar Eileen was nog te jong, had nog te weinig ervaring. Maar toch ging er ontzaglijk veel van haar uit, zij kon lesgeven! Zij had ideeën. Vervelend was ze allerminst Onzin, dat woord moest ze zien kwijt te raken. Eleanor Vansit tart was niet vervelend Zij keek op, toen juffrouw Chadwick binnenkwam. „Ah, Chaddy", zei ze, „wat ben ik blij dat ik je zie!" Juffrouw Chadwick keek wat ver wonderd. „Waarom? Is er wat mis?" „Ik ben zelf wat mis. Ik weet niet wat me bezielt." „Dat is niets voor jou, Honoria." „Nee, vind je ook niet? Hoe is dit se mester begonnen, Chaddy?" Toch klonk er iets van onzekerheid uit haar woorden. Juffrouw Bulstrode schoot daarop af. „Biecht eens op, zonder slag om de arm te houden. Wat mankeert eraan?" „Niets, Honoria. Heus, niets. Het is alleen juffrouw Chadwick trok zo veel rimpels in haar voorhoofd dat ze wel een verbaasd kijkende buldog ge leek, een onbestemd gevoel. Niet ik precies onder woorden kan bren gen. De nieuwelingen lijken me een vind ik minder geslaagd. Maar ik was ook niet bepaald op Geneviève Depuy gesteld. Een stiekeme!" Juffrouw Bulstrode trok zich niet veel aan van deze kritiek, omdat Chaddy iedere Franse lerares wantrouwig be keek. „Ze kan niet les geven," was juffrouw Bulstrode van oordeel. „Dat verbaast me wel. Ze had goede getuigschriften." „Frangaises kunnen niet lesgeven. Ze kunnen geen orde houden,"- verzekerde juffrouw Chadwick. „Maar juffrouw Springer geeft een beetje te veel van het goede! Ze bemoeit zich letterlijk o- veral mee. Ze doet haar naam eer aan: ze springt overal rond „Zij is goed in haar vak." „O, ja, prima!" „Nieuwe leerkrachten zetten altijd de boel op stelten,,' verklaarde juffrouw Bulstrode. „Zo is het," viel juffrouw Chadwick haar gretig bij. „Dat zal 't 'm zijn. Apropos, wat is die nieuwe tuinman nog jong! Heel ongewoon, tegenwoor dig. Het is ook jammer dat het zo'n bijzonder knappe jongen is. We zullen wel drommels goed moeten opletten." Beide dames knikten eensgezind. Geen mens wist beter dan zij welke onheilen een knappe jongeman in de harten van jonge meisjes kan aanrichten. HOOFDSTUK VII Enkele aanwijzingen 1 „Da's niet gek gedaan, jongen," bromde de ouwe Briggs, da's heel niet gek!" Daarmede gaf hij zijn hoogste lof te kennen over de manier waarop de nieuwe knecht een stuk grond had om gespit. Het zou, naar zijn mening, ver keerd zijn geweest uitbundig te doen te genover de jongen. „Kijk, je hoeft er nooit haast achter te zetten," ging hij voort. „Kalmpjes aan, dan breekt het lijntje niet. Een snel tempo houd je toch niet vol, op de duur." De jongeman begreep dat zijn presta ties die van de ouwe baas niet in de schaduw mochten stellen. „Nou, kijk hier," vervolgde Briggs, „daar zullen we wat mooie herfstas- ters uitzetten. Zij houdt wel niet van asters maar daar trek ik me niets van aan. Vrouwen hebben kuren, maar als je je er maar niks van aantrekt waaien ze, tien tegen één, over. Hoe wel, zij heeft anders 'n paar ogen in d'r hoofd! Je zou zo denken dat ze an- Alles uitstekend, zou ik zeggen." ders al genoeg an d'r hoofd had, met zo'n school!" Adam begreep, dat de „zij", die zo veelvuldig in een gesprek met Briggs opdook, niemand anders kon ziin dan juffrouw Bulstrode. „Maar met wie stond jij daarnet te kletsen? vroeg Briggs wat argwa nend. „toen je naar het schuurtje ging om tonkinstokken te halen?" „O dat was een van de jongeda- mes, antwoordde Adam. (wordt vervolgd) GOEDKOOP Het is weer opruiming. Dezer da gen stond in een modemagazijn een beeldschoon damestoiletje te koop voor „een appel en een ei". Een zui nige huisvrouw liet zich deze unie ke kans niet ontglippen, stapte de winkel binnen, kocht het jurkje, be taalde met een appel en een ei, verliet de zaak en liet een totaal verbouwereerde winkeljuffrouw achter. UITNODIGING In de etalage van een andere winkel stond een schreeuwend reclamebord met het opschrift: „Kom binnen en neem wat goeds mee". De uitnodiging is niet onbeantwoord gebleven. Een aantal onbekend gebleven: personen haalde in korte tijd de hele winkel leeg. ROBOT Om het hoofd te kunnen bie den aan het schrijnend tekort aan huishoudelijk personeel heeft men in Amerika een huis- houdrobot ontworpen. Het sta len monster kan kolen schep pen, de vloer boenen, bedden opmaken en de tafel dekken. DUUR Elvis Presley wordt, «aar h(j ook komt, nog steeds belaagd door enthou siaste teenagers. Dezer dagen wilde hjj een tentoonstelling in Amerika bezoeken, maar zag hiertoe door zijn opdringerige bewonderaars geen kans. Er restte hem maar een oplossing. El- vis kocht alle toegangskaarten tot de tentoonstelling op en liet de hekken sluiten. Toen kon hij helemaal alleen zijn gang gaan, al kostte hem dit grapje dan ook 5000 dollar. Vaderdag (Advertenties) Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reu matiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. de zich zeer goed de daaropvolgende uren. Na zonsondergang steeg de span ning. De boten voeren met hoge snel heid over de maanverlichte zee. Op zeker ogenblik zag de sergeant licht flitsen van zware machinegeweren op een der andere vaartuigen. De ser geant kon het doel zelf niet onderschei den maar andere opvarenden zeiden hem dat er geschoten werd op wat „een Ne derlandse bommenwerper" werd ge noemd. Toen volgde een ogenblik van stilte en opeens was er om hem heen het gedonder van scheepsgeschut en het opspatten van water door inslaande gra naten. De sergeant zei, dat de drie motortorpedoboten van alle kanten wer den beschoten en dat hij het mondings- vuur van de vijand kon onderscheiden. Wat toen gebeurde kon hij zich niet herinneren. Het enige wat hem nog te binnen schoot was dat hij in zee zwom. Hij zag de actie voortduren maar daar de boten alle met hoge snelheid voeren verdwenen vriend en vijand spoe dig uit de gezichtskring. Toen was alles weer rustig, aldus de sergeant. In het maanlicht kon hij langzaam de dingen om hem heen weer scherp waarnemen. Hij ondescheidde duidelijk bergen op de kust van West-Irian. Gelukkig kon hij een stuk drijfhout grijpen waarna hij zich van de zware uitrustingsstukken ontdeed. De sergeant kon zich niet her inneren hoe lang hij in het water had gelegen. Op een gegeven mo ment zag hij een schip aankomen. Hij was toen praktisch al zijn ener gie kwijt. De redding verliep snel en toen bevond hij zich aan boord van een Nederlands oorlogsschip te- samen met vele kameraden, van wie hij zag dat ze gewond waren. Over de behandeling door de Neder landse zeelieden zei de sergeant niets te klagen te hebben. Schout bij nacht Reeser zei reeds, dat uit de eerste verhoren overduidelijk was gebleken, dat men hier te maken had met openlijke agressie, met vooraf uitgestippelde actie, namelijk om een grotere eenheid volledig uitgeruste sol daten op Nederlands Nieuw-Guinea aan land te zetten, waarvan ook rubber- landingsboten getuigden. Schnellboote I Volgens de Janes Fighting Ships" j zijn de Indonesische motortorpedoboten van het Jaguartype gebouwd in Bre men, West-Duitsland. Het zijn schepen van 150 ton, met een lengte van onge veer 42 meter. Zij kunnen een snelheid bereiken van 40 tot 42 knopen. De be wapening bestaat uit twee 40-mm mi trailleurs en vier torpedo-lanceerbuizen. Schout bij nacht Reeser noemde deze schepen „zeer gevaarlijke tegenstanders voor oppervlakteschepen". MAURICE HERZOG, de Franse com missaris voor sport en lichamelijke opvoeding heeft bekendgemaakt dat hij besloten heeft, de Amerikaanse tennisprof Tony Trabert in dienst te nemen om de Franse Davis cup-ploeg te trainen. De teleurstellende slotkoersen uit Wall Street hebben gisteren een domper ge zet op de min of meer optimistische ten dentie van eergisteren op het Damrak voor de internationale waarden. Toch viel de stemming gistermiddag heel erg mee. Behoudens Philips, welk fonds op 983 circa negen punten lager was, ble ven de - koersverliezen voor de overige hoofdfondsen binnen zeer nauwe grenzen. De omzetten waren minimaal. Ook de arbitrage kon internationaal weinig uit richten. AKU's lagen op 384 circa vier punten beneden het slot van eergisteren. Unilevers min vijftig cent op 189,80. Kon. Olies praktisch onveranderd op 183. Hoogovens min zes punten op 755. Aan de vaste stemming in de cultuur sector voor certificaten Deli van de beide voorgaande beursdagen kwam gisteren een einde. Na een vijftig cent hogere koers op 149,50 werd later op de middag 147,50 gedaan. Ook Amsterdam Rubber en HVA waren iets gemakkelijker. D« scherpe daling van de vrachttarieven in de afgelopen weken in de wilde vaart had geen invloed op de koersvorming van de scheepvaartaandelen. De koersen be wogen zich rond het voorgaande slot. Ook in deze afdeling werden weinig za ken tot stand gebracht. De staatsfondsen waren opnieuw iets gemakkelijker. 16-1 17-1 Ned. '59 41/4 102 v* 102% Ned. '47 3 Va 92% 92|| AKU A 3881/4 383% Hoogovens cA 761 753 Philips GBA 992 980% Unilever cA 190,35 189,95 Kon. Olie A 123.90 123,85 Scheepv. Unie A 151% A'dam Bk A 404 403% Kon. Zout cA 1041 Va 1035 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 124.50—125.50; Phi lips 975—980; Unilever 188.60—189.50; Hoogovens 85. Sylvester had van boven uit de mast al gezien, dat het Olaf was, die in het net van de kok zat. Met behulp van Mei maak te hij de touwen los „Neem me niet kwa lijk voor de slechte ontvangst, Olaf", zei hij. „Heb je je bezeerd?" „Dit is Mei, een goede vriendin. Mei, dit is nu Olaf, die ons naar Porceleinië heeft helpen trekken." Olaf was erg geschrokken en het duurde even voor hij wat kon zeggen: Pfff, oei.. Dat was op het nippertje, Sylvester. Als je er niet geweest was, had ik nu in de soep gezeten!" En hij bedankte Sylvester heel beleefd. Iedereen keek blij, dat het zo goed was afgelopen (Zelfs Johannes snapte het allemaal). De matrozen, die zagen, dat dit heus een bijzondere vis was, die kon praten en zo, kwamen verlegen dichterbij en boden hun excuses aan. „Het spijt ons vreselijk. We dachten, dat u zo maar een vis was", zei de kok. „Kunnen we iets voor u doen, mijnheer Olaf. Sigaret of zo?" en hij keek reuze in de war. „Help maar eens", zei Sylvester. „Hij moet weer in zee." En waarlijk: Olaf keek reuze benauwd, want hij hing nogal ongemakkelijk over de re ling. Dus hielpen alle matrozen met optil len, waarna Olaf voorzichtig in zee kon springen. Een plons.... toen even niets; en daar verscheen Olaf weer boven, met opgeblazen wangen. „Nog welbedankt Syl vester", zei hij met volle mond en toen blies hij een vrolijke noot uit zijn trom pet. Door de kracht, waarmee Olaf vlies, viel er iets met een boog achter Sylvester op het dek. „Alsjeblieft, mag je houden. Het is iets heel bijzonders", zei Olaf nog en toen verdween hij vrolijk trompetterend uit het gezicht. Sylvester keek om en zag een grote schelp liggen.

de Stem | 1962 | | pagina 7