Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren Middelburgse bakkers krijgen ieder hun wijk Perspectief in teelt van bloembollen en groenten Oostburg heeft nog druk bezet bouwprogramma Vanaf vrijdag 19 tot en met 27 januari Zorgt dat U er bij bent Dagblad Dp Slem SPOEDEISENDE EN BESLOTEN RAADSZITTING Ontstemming over vervoer van klei Jubilerende koster gehuldigd Wat en Waar SLECHTHORENDEN 2 Na overleg met vrouwen organisaties In Zak van Zuid-Beveland: Bloembollen Groenteteelt Nabeschouwing Industriereceptie van ir. V. Gena Jaarvergadering r.-k. bond van kweekscholen HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 JANUARI 1962 2 (Advertentie) 'i t restanten in de Hema H 9S'Graven polder BROMMER GESLIPT Doordat van de bromfiets van C. V. te Oudelande de ketting brak moest de berijder plotseling afremmen, met het gevolg dat J. H. R. te Ovezande, die 1 onderkal en 12 kleine vogels naar be neden, hetgeen in handboogkringen als een niet-geringe prestatie wordt gekwa lificeerd en hetgeen genoemde schutter stempelt tot een der beste van Zeeland. Door de gehele sociëteit werden in 1961 8 hoofdvogels. 43 klepprijzen, 14 zij vogels. 11 bovenkallen en 14 onderkallen achter hem^reed, ook plotseling moest afgeschoten. Daarmee bereikte „Willem 1 'Teil" in het afgelopen jaar het respec tabele aantal van 90 hoge vogels en bo vendien nog 330 kleine vogels. Men was het er over eens. dat in weinig sociëtei ten een dergelijke produktiviteit aan de dag werd gelegd. Een resultaat tevens, dat met gerechtvaardigde trots werd be kendgemaakt. Nadat met cijfers nog een uiteenzetting was gegeven van het bereikte in de laat ste twaalf jaar, werd de vergadering tenslotte besloten met een gezellig sa menzijn. remmen. Deze laatste slipte en viel, cn moest met een zware hersenschudding per ziekenauto naar het ziekenhuis St.- Joanna te Goes worden vervoerd. Dokter Koole te Hoedekenskerke verleende de eerste hulp. Hanstceert CONTACTAVOND K.A.B. Vanavond zal er in het dorpshuis „Kaj Munk" een contactavond plaats vinden voor de leden van de plaatse lijke afdeling der K.A.B. TEWATERLATING Onder grote belangstelling vond op de scheepswerf te Hansweert de tewa terlating plaats van het 930 ton meten de Duitse m.s. „Atlatus". Dit schip was naar de Hansweertse werf gekomen om van sleepschip omge bouwd te worden tot motorschip. De boot werd voorzien van een geheel nieuw vlak en een moderne roef. Voor de eer ste maal tijdens het bestaan van deze werf werd een motor geplaatst. s-Heerenhoek JEUGDHOEVE Zondag zal in Bioscoop De Jeugdhoe- ve vertoond worden de film: CONNY ZOEKT HET GELUK In deze nieiiwe film van Conny Fro- boess wederom veel prettige schlagers tegen de achtergrond van het bizarre weeldevertoon in de Amerikaanse ma nagerswereld. Julia (Conny Froboess) slaagt er op charmante wijze in de ,,baas" van een groot concern te ver overen. Het is duidelijk, dat Conn, nog een grote toekomst heeft. Zolang ze zo danst en zingt als nu en dat doet ze in deze nieuwste Conny-film „Conny zoekt het geluk", waarin Marika Rökk de an dere vrouwelijke hoofdrol speelt zal Conny stellig blijven wat ze is; een kwikzilverig teenager-idool en een klei ne filmactrice, die in Nederland even mateloos wordt vereerd als in haar ei gen land. Alle leeftijden. Kapelle BEVOLKINGSONDERZOEK Dinsdag en woensdag is de bevolking van Kapelle in de gelegenheid geweest deel te nemen aan het bevolkingsonder zoek op tbc. Hiertoe werd zitting gehouden in het wijkgebouw. Over het algemeen werd er druk gebruik gemaakt van de mogelijk heid tot dit onderzoek. Vrijdag komt de bevolking van Biezelinge aan de beurt en volgende week dinsdag de bevolking van Schore. BIJEENKOMST GLASTUINDERS Op 23 januari zal er in de kantine van de veiling in Kapelle een bijeenkomst worden gehouden voor de glastuinders uit het gebied van de veiling in Kapelle- Biezelinge. Daar zal de heer M. Wat- tel uit Middelburg spreken over de teel ten, die na de aardbeien in de kassen een kans hebben. Er worden op het ogenblik in Kapelle heel wat kassen ge bouwd door de tuinders en omdat het een nieuwe teelt betreft worden er deze winter op geregelde tijden voorlichtings bijeenkomsten voor deze beginnende tuinders georganiseerd. Oudelande HANDBOOGSCHIETING De handboogsociëteit „Juliana" te Oudelande organiseerde een concours op de liggende wip in café Centrum. Er werd aan deelgenomen door 43 schutters van 11 verschillende sociëteiten. De uitslag was als volgt: hoofdvogel: L. Vermue, „Soranus", Heinkenszand; le zijvogel: F. van Loenhoud, „Jac. van Beieren". Goes; 2e zijvogel: id.; Ie boven- kal: P. Vermue, „Jac. van Beieren", Goes; 2e bovenkal, le onderkal en 2e onderkal: C. Rijk, „Zeelandia", Ovezande; le klep: C. Raas, „Willem Teil", Ovezande; 2e klep: C. Westdijk, „Zeelandia", Ovezan de; 3e klep: A. de Jonge-Rijk, „Willem Teil", Ovezande. Meeste kleine vogels werden geschoten door C. Rijk, „Zeelan dia", Ovezande. Ovezande JAARVERGADERING „YVILLEM TELL" De plaatselijke handboogsociëteit „Wil lem Teil", die verreweg de grootste der drie Ovezandse sociëteiten is, hield in café Doene haar jaarvergadering, welke door de leden goed werd bezocht. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging zich mag ver heugen in een flink batig saldo. Voorts werd een resumé gegeven van hetgeen „Willem Teil" in het afgelopen jaar heeft gepresteerd. Hierbij kwam dui delijk tot uiting, dat de heer C. D. Raas in 1961 de beste schutter van de maat schappij is geweest. In totaal haalde de ze schutter 2 hoofdvogels, 14 klepprijzen. MIDDELBURG AUTOBAND KLAPTE Woensdagmorgen om half zeven reed een betonwagen, bestuurd door W. K. over de Veerseweg toen een der achter banden met een enorme klap open scheurde. De wagen kon de weg niet houden en kwam in de berm terecht, waar hij in botsing kwam met een kar met straatmakersgereedschap. Twee kraanwagens moesten er aan te pas ko men om het zware gevaarte weer op de weg te brengen. Een en ander bleef ge lukkig beperkt tot materiële schade. UITVOERING „MELODIA" Het Middelburgse jeugdorkest „Melo- dia" brengt op woensdag 24 januari zijn jaarlijkse uitvoering in het City-theater. Voor de pauze wordt „Music Gallery" ten uitvoer gebracht. Het tweede ge deelte van het programma is bestemd voor de door enkele bestuursleden sa mengestelde en geregisseerde musical in drie bedrijven „Pension Hommeles". SUCCESSEN VOOR ZEEUWSE KONIJNENFOKKERS Zeeuwse leden van ,,Nut en Sport" behaalden mooie successen met de door hen ingezonden dieren tijdens de in de veemarkthallen te 's-Hcrtogenbosch ge houden derde Bossche Bondstentoonstel- ling van de Nederlandse Konijnenfok- kersbond en de Nederlandse Pluimvee- fokkersbond. Op deze grote show wer den meer dan 5600 dieren ingezonden, waaronder bijna 4600 konijnen. De resultaten waren: P. J. den Hollander met Havana: 4x ZZG; 4 x ZG en 1 x GG. J. Dommisse met Havana: 1 x ZZG; 1 x ZG en 1 x GG. A. Fransooi met Gouwenaar: 1 x ZZG en 1 x ZG. L. J. Jansen met Wener wit: 1 x ZG; 2 x GG en met Rus: 2 x ZG en 1 x GG. M. J. Hoogesteger met Wener zwart: 1 x G en met Rex: 1 x ZG en 2 x GG. M. v. d. Weel met Thu- ringer: 1 x ZG en 2 x GG. P, v. d. Weel met Cavia's: 3 x ZZG en 2 x ZG. M. A. Hoogesteger eveneens met Cavia's: 1 x ZZG: 2 x ZG en 6 x GG. J. Nijholt met Polen: 2 x ZZG; 3 x ZG en 1 x GG. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor vooi Zeeuwsch-Vlaan deren: HulstSteenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredacteur P.G Kuypers, tel 3327 RayonbeheerderU K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z - Beveland: Goes, Klokstraat l. tele foon 6252. Rayonredacteur Fi v Dongen RayonbeheerderJ Fait Prijs voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland t 0,15 per mm 1 mm ingezonden mededeling 2M> mm gewone advertenties Bij een tract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 0,90 elke regel meer 0,15 Bil plaatsing ook in Brabantse oplage resp f 1,50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Advertenties) AXEL JEUGDHERBERG „BLIJE HAGHE" In de jeugdherberg „Blije Haghe" bedroeg het aantal overnachtingen vorig jaar 4254, waarvan 1036 Nederlanders, 244 Belgen, 86 Duitsers, 2860 Engelsen, 2 rFansen, 3 leren, 5 Schotten, 9 Ame rikanen, 4 Denen, 2 Australiërs, 2 Nw. Zeelanders en 1 Canadees. Het is verheugend dat ook bij Neder landse scholen animo bestaat om in groepsverband Zeeuwsch-Vlaanderen en daarmede ook de Axelse jeugdherberg te bezoeken. Biervliet Koningsschieting „Prins Hendrik" In café Het wapen van Biervliet vond de koningsschieting van de schutters vereniging Prins Hendrik plaats; 26 schutters streden voor deze koningstitel. Eerst na 8 ronden wist de 75-jarige W. Hoevenagel uit Biervliet de hoogvogel neer te halen en werd aldus tot koning uitgeroepen. Dat hij deze titel beslist waard was, bleek wel uit de hierna vol gende schieting, want weer was het Hoe venagel die de» hoogvogel deed neer tuimelen. De eerste zijvogel was voor A. de Dobbelaere, Biervliet, terwijl de twee de zijvogel voor L. de Vilder, IJzendijke, was. Willy de Pré nam de meeste kleine vogels voor zijn rekening. De beschik baar gestelde beker was voor Aug. Pro voost, Biervliet. Na deze schieting volgde nog een gezamenlijke maaltijd, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. OORLOGSTUIG GEVONDEN Op een perceel bouwland van de heer O de Dobbelaere werd weer oorlogstuig gevonden. Vermoedelijk is het een raket- bom van 20 a 30 kg. De opruimingsdienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken is van deze vondst onmiddellijk op de hoogte gesteld en zal nog deze week trachten de bom te demonteren. Breskens DUIVENTENTOONSTELLING In zaal Casino heeft de duiven- vereniging „De Reisduif" haar jaarlijkse tentoonstelling gehouden. Door de leden waren 160 prachtige beesten ingezonden. Voor keurmeester G. de Weier uit Schoondijke was het dan soms ook moeilijk om een beslissing te nemen. De uitslag was ten slotte Oude doffers1. A. Versprille, Breskens; kampioen 2. en 3. Sj. Janssen, Breskens4. L. Basting, Groede5. J. Weststraete, Krabbendijke. Jarige doffers1. J. v. d. Lyke, Breskens; 2. en 3. Sj. Jansen, Breskens; 4. A. Versprille, Breskens5. v. Weyns- bergen, Hoofdplaat. Na jaar s doffers 1. en 2. A. Verduyn, Breskens 3. W. Carels, Breskens. Jonge doffers: 1. Sj. Jansen, Breskens; 2. W. Carels, Breskens3. en 4. Sj. Jansen, Breskens; 5. A. Verduyn, Breskens. Oude duivinnen1. J. Weststraete, Krabbendijke 2. en 3. v. Weynsbergen, Hoofdplaat4. A. Verduyn, Breskens 5. J. Weststraete, Krabbendijke. Jarige duivinnen1. J. de Jonge, Krabbendijke, kampioen2. L. Basting, Groede3. en 4. Staal, Krabbendijke 5. A. Verduyn, Breskens. Najaars duivinnen 1. en 2. W. Carels, Breskens 3. A. Jansen, Breskens. Jonge duivinnen1., 3. en 5. A. Verduyn, Breskens2. J. de Jonge, Breskens; 4. J. v. d. Lyke, Breskens. Als attractie was er het rad van avontuur waarbij vele prijzen te winnen waren w.o. verschillende bonnen voor duiveëieren, geschonken door verschil lende duivenmelkers. Graauiv Filmvertoning Door de afdeling Honlenisse van het Ned. Rode Kruis werd hier in het patro naatsgebouw een filmvoorstelling gege ven met als hoofdfilm Madame Curie. De kindervoorstelling was uiteraard druk bezocht, maar de avondvoorstelling trok absoluut geen belangstellenden. Dit abnormaal slechte bezoek is mo gelijk vooral te wijten aan het feit, dat bij elke voorstelling in het patronaats gebouw door de bezoekers geklaagd moet worden over de slechte of onvoldoende verwarming. HULST Ofschoon de convocatie hiervan geen melding maakte stelde burgemeester A. L. S. Lockefeer gisterenavond de in spoedzitting bijeengeroepen raadsleden voor om direct na de opening in besloten zitting te gaan, bij welke zitting tevens aanwezig was, de heer C. L. Roelands, directeur van de centrale dienst voor het bouw- en woningtoezicht. De aanwezige persmensen moesten ruim vijftig minuten in de burgerzaal wach ten om daarna te vernemen dat het voorstel tot onderhandse aanbesteding van de verdere aanleg van de riolering van het Koolstraatje en de 29e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1961 alsmede de derde wijzi ging voor het dienstjaar 1962 zonder hoofdelijke stemming waren aangenomen. Koetvacht KONINGSCHIETEN De uitslag van de vier koningschie- tingen waaraan tevens de jaarlijkse teer- dag der verenigingen was verbonden, luidt als volgt: „Sportvrienden", koning G. van Gas sen, Koewacht (B). „Elk zijn recht", koning M. Matthijs, Koewacht. „Vrien den Schutters", R. de Meij, Koewacht (B). ..Vliegeniers", koning Cam de Wil de Stekene (B). OOSTBURG Rode-Kruisfilm De afd. w.-Z.-Vlaanderen van het Ned. Rode Kruis zal ook dit jaar wjeer een filmtournee organiseren. Deze film zal, zoals gewoonlijk, gedraaid worden in praktisch alle gemeenten en buurtschap pen in de streek. Een loterij aan iedere filmvoorstelling verbonden wordt gehou den om de financiële positie van het Rode Kruis te verstevigen. De hoofdfilm van deze tournee heet Madame Curie. Hij wordt voorafgegaan door SOS Congo. (Van onze verslaggeefster) Per 1 maart zullen de bakkers in Middelburg een wijksanering invoeren. Het blijkt onmogelijk de broodbezorging op de tot nog toe gebruikelijke manier te hand haven. De vrije zaterdag is daar voornamelijk de oorzaak van. Het bakkersbedrijf is niet meer in trek omdat hier onmogelijk van een vrije zaterdag sprake kan zijn. De wijksanering betekent voor 65 pro- cent van de Middelburgse klanten ver andering van bakker. Een moeilijke stap zowel voor bakker als consument. Een zeer neutraal orgaan, de Nederlandse Bakkerijstichting heeft met behulp van een plattegrond van de Zeeuwse hoofd stad alle twintig aanwezige bakkers een wijk toegewezen die zo dicht mogelijk grenst aan hun bakkerij. Hiermee wordt dus bij het bezorgen veel aan tijd ge wonnen. Men zal er naar streven om aJ het brood voor twee uur 's middags be zorgd le hebben. Uiteindelijk is het zelfs de bedoeling voor twaalf uur klaar te zijn, maar de praktijk zal uitwijzen of dit mogelijk is. Verder wordt er op de zondag na geen broodloze dag meer gehouden, zodat de klant iedere dag van vers brood wordt voorzien. Tegenover dit aanzienlijke voordeel voor de bakkers staat natuurlijk een »root nadeel voor de klanten. Ze zijn hun keuzevrijheid, waar ze zoveel waar de aan hechten, kwijt. De twaalf niet- politieke vrouwenorganisaties die Mid delburg telt hebben dit op tijd ingezien en zo is het mogelijk geworden dat con sument en producent in grote harmonie hebben gewerkt aan het saneringsplan. Middelburg is op dit punt een uniek voorbeeld in ons land. De dames en de bakkers zijn het op vele punten eens ge worden. Keuzevrijheid worden inzake de keuzevrijheid. Er is nog geen officiële overeenkomst, maar er zal dan naar alle waarschijnlijkheid beslist worden dat, wanneer de huis vrouwen met de hun aangewezen bak ker niet tevreden zijn, zij een andere bakker aangewezen krijgen. Dit gebeurt door een contactcommissie die vanwege de wijksanering wordt opgericht. De commissie bestaat uit twee dames die de vrouwenorganisaties vertegenwoordigen, een gemeenteraadslid en twee bakkers. Wanneer de tweede bakker nog niet zou voldoen komt de consument terecht bij de klachtencommissie, die dan zal on derzoeken of de klachten al dan niet gerechtvaardigd zijn. Tenminste wanneer volgende week ook aan dit verzoek voor een derde uitwijkmogelijkheid van de vrouwenorganisatis wordt voldaan. De klachtencommissie bezit de mogelijkheid een onderzoek naar de kwaliteit van het brood te laten instellen. Alle bakkers zijn namelijk verplicht hun produkten te la ten onderzoeken door het station Maal derij en Bakkerij in Wageningen. Tijdens een persconferentie die giste ren over dit onderwerp werd gehouden was ook de rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer Korstanje, aan wezig. Hij noemde de sanering een nood zakelijk kwaad. De bakkers stonden voor de keus: in de toekomst helemaal niet meer bezorgen of saneren. Van de zijde van de overheid betreurt men het dat door dit aan banden leggen van de keu ze-vrijheid het dienstbetoon van de pro ducent voor de consument vermindert. Het is nog wel zo flat de klant het brood btf de bakker van zijn keuze kan gaan halen. Bovendien is het brood in de winkel twee cent goedkoper dan aan de kar. De bakkers hebben verder de bedoeling van hun bczorgingsapparaat een radende winkel te maken. Hotels en grootverbruikers maken een uitzonde ring op de saneringsbepalingen. Zy be houden wel hun keuzevryheid. Sas van Gent In een brief aan burgemeester en wet houders hebben de bewoners van de Westdam en Julianastraat hun ontstem ming geuit over het vervoer van klei uit de bassins van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij in het afgelopen najaar. Aangezien het hun bekend is geworden dat dit vervoer zal worden hervat heb ben zij het gemeentebestuur verzocht maatregelen te nemen opdat herhaling van dit ongemak zal worden voorkomen. Bij slecht weer werden genoemde stra ten herschapen in een modderpoel waar bij de straten door de vette klei spiegel glad waren en de fietsers gebruik maak ten van het trottoir, dit weer tot on gerief van de voetgangers. Zodra het een paar dagen droog weer was leken de straten op een zandwoestenij waarbij het stof in de huiskamers drong en een witte sluier over het meubilair legde. In hun schrijven wijzen zij op de bepalingen in de Politieverordening en het Rijkswegen- reglement en verzoeken zij deze stipt na te leven. Carnavalsbal De stichting Sasse Carnaval organiseert op zaterdag 27 januari in de zaal der spiegelglasfabriek het carnavalsbal 1962, waaraan medewerking wordt verleend door Anneke Grönloh, Herman v. Kee- ken en het dans- en showorkest The Orpheans. Tevens zal de nieuwe prins worden geïntroduceerd. BILJARTMATADOR GEORGE BEGIJN IN TOPVORM Tijdens een competitiewedstrijd in het clublokaal van de biljartvereniging Krijt op tijd verbeterde George Begijn zijn serierecord en bracht hij d-it op 281. In twintig beurten verzamelde hij 633 ca ramboles. Dinsdagavond scoorde hij op grandioze wijze een serie van 405 ca ramboles en beëindigde hij zijn partij na twintig beurten met een totaal van 817 punten, hetgeen een partijgemiddelde van ruim 40 betekent. Hiermede verplet terde hij alle bestaande records van de vereniging, welke reeds op zijn naam stonden. Met een algemeen gemiddelde van 27.65 prijkt hij op eenzame hoogte op de ranglijst. De tweede heeft „slechts" een gemiddelde van ruim 7. Volgende week dinsdag ontvangt K.O. T. de biljartclub uit Philippine. De Sasse vereniging stelt nu haar hoop op hun matador om revanche te nemen voor de nederlaag enkele weken geleden. De gemiddelde sterkte van het team uit Philippine wordt namelijk hoger aange slagen. Een goede wedstrijd van George kan in deze wedstrijd van doorslagge vende betekenis zijn. LEZING UITGESTELD De lezing over schilderkunst die van avond (donderdag) in de kantine van de stijfsel- en glucosefabriek gehouden zou worden, is uitgesteld wegens ziekte van de spreker, de heer Jongenelen uit Utrecht. De ZVU zal in overleg met de heer Jongenelen een nadere datum be palen. Lezing uitgesteld De voor hedenavond geplande lezing over moderne schilderkunst, weke onder auspiciën van de ZVU gehouden zou wor den door de heer Jul. J. A. Jongenelen, moest wegens diens plotselinge ziekte te elfder ure worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Westdor pe Vergoeding vervoerskosten schoolbezoek gewijzigd Door burgemeester en wethouders is een nieuwe verordening vastgesteld, in gevolge reiskostenvergoeding in verband met schoolbezoek. De oude verordening is hierdoor komen te vervallen. De ver goeding op schoolbus-abonnementen zal in de toekomst worden toegekend van 15 oktober tot 15 april d.a.v. Er is ook een bepaling in opgenomen voor een vergoeding wegens het gebruik maken van een rijwiel, tot een maximum van f 72 per jaar. Voor nadere inlichtin gen kunnen betreffende ouders zich wen den tot de gemeentesecretarie. Sportrevue 1961 Zaterdag 10 februari a.s. richt de sup portersclub Eugène Allonsius een grote sportavond .in, in het verenigingsgebouw Concordia. Er worden enkele sportfilms vertoond, op gebied van wielrennen, met flitsen uit de Ronde van Frankrijk, Ronde v. Vaanderen, Bordeaux-Parijs, Wereld kampioenschappen, enz., voetbal, met de voornaamste wedstrijden van 1961, bok sen en atletiek. Ook worden vraaggesprekken gevoerd met Eugène Allonsius en Raymonda Ver- gauwen BILJARTKAMPIOENSCHAP De competitiewedstrijden van de bil jartclub Ons Genoegen eindigen op zon dag 28 januari a.s De resterende ont moetingen zullen dus met spoed dienen te worden gespeeld, aangezien spelers die niet alle partijen hebben gespeeld, niet in aanmerking komen voor de kampioens titel van dit jaar. KOSTELOZE INENTJNG TEGEN KOEPOKKEN A.s. woensdag 24 januari bestaat weer gelegenheid tot kosteloze inenting tegen koepokken. De inenting gebeurt in het Wit-Gele Kruisgebouw, vanaf half twee. Zuiddorpe Met het bijwonen van een dankmis, vele telegrammen en andere felicitaties heeft Zuiddorpe zijn belangstelling ge toond bij het veertigjarig jubileum van zijn populaire koster O. v. d. Walle. Er waren verschillende fraaie bloemstukken gezonden, o.a. van kerkbestuur, gemeen tebestuur en school. Het kerkbestuur kwam in de ochtenduren de jubilaris en diens echtgenote feliciteren, waarbij het gemoedelijk en gezellig toeging en de feesteling onder couvert een geschenk werd aangeboden. In de namiddag werd het feest in fa miliekring intiem gevierd, zoals in de bedoeling lag. De heer van der Walle begon zijn carrière in Zuiddorpe in 1922. als 18-jarige jongeman, en pastoor van Tilburg is zijn zesde pastoor. De koster bewoont nog steeds hetzelf de huis dat hij voor veertig jaar betrok. Vele gemeentenaren kochten er een mooie trouwring. Afkomstig uit Koe wacht, waar wijlen zijn vader ook kos ter was, heeft hij nog een broer die in Antwerpen koster is van de Grote Kerk, zodat hij stamt uit een echt kosters milieu. Hij is tevens organist. „De omstandigheden zyn hier zon der meer gunstig voor omschakeling naar de tuinbouw. Het hangt maar van de mensen af in hoeverre zy deze mo gelijkheden benutten". Dit was een van de conclusies, waar toe de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent, ir. J.J. van Hennik, kwam in zijn na beschouwing aan het eind van de tuin- bouwmiddag in Oudelande, die daar was belegd door de streekverbeterings- commissie voor de Zak van Zuid-Beve land. Voor deze bijeenkomst bestond een goede belangstelling en voorzitter D.J. Dees uit Oudelande zei hierover zeer verheugd te zijn. Twee tuinbouwdeskundigen hebben hun licht laten schijnen over resp. de teelt van bloembollen en de groente teelt-mogelijkheden voor de Zak van Zuid-Beveland. Het waren de heren A. Spruit, ass. en M. Wattel, hoofdassistent van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Goes. De heer Spruit schetste de mogelijk heden van de bollenteelt, die in Zeeland reeds zeer belangrijk gaat worden. Voor de teelt van tulpen op contract zag de heer Spruit diverse mogelijkhe den. De tulpen zijn hier twee weken vroeger dan elders in het land en de handelaren hebben juist deze vroege tulpen dringend nodig. De grond is over wegend goed voor de tulpenteelt en de klimatologische omstandigheden zijn gunstig. Verder wees hij op de moge lijkheden van de teelt van irissen en crocussen. Zeer uitvoerig behandelde hij de gladiolenteelt, waarbij o.m. de raad werd gegeven om het plantgoed zelf te telen en ook het drogen zelf ter hand nemen. Overigens gebeurt dat elders in Zeeland reeds op vrij grote schaal, want er zijn in het ambtsgebied van het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes reeds 120 drogerijen voor gladiolen. Op zeer uitvoerige wijze heeft de heer Wattel de mogelijkheden van de groen teteelt belicht. Voor wat de omschake ling van de landbouwer op groentege wassen betreft merkte hij op, dat hier aan een grondige voorbereiding vooraf moet gaan. Perspecief zag spreker in de teelt van bepaalde groenten op con tract. Zeer nadrukkelijk werd daarbij zo wel door de heer Wattel als later door de rijkstuinbouwconsulent ge steld, dat de tuinders hier een mach tig apparaat bezitten in hun veilin gen, die thans reeds tonen terdege te beseffen, dat zij een taak hebben ten aanzien van het afsluiten van con tracten. Dat ook de tuinders in de Zak van Zuid-Beveland hiervoor belangstelling hebben, bleek vooral uit de vragen, die er met name over de augurken teelt werden gesteld. Door de heer Wattel werd voorts een teeltschema gegeven voor een omscha kelende kleinlandbouwer. Vooral het gewas winterbloemkool past op dit be drijf. In twee jaar kan men dan drie teelten beoefenen. De heer Wattel stel de voorts nadrukkelijk, dat omschake ling op de tuinbouw geen eenvoudige zaak is. Hij gaf een aantal punten, die van zeer grote betekenis zijn, te weten: Intensieve teelten zijn voor de kleine landbouwer noodzakelijk om tot een goed arbeidsinkomen te komen. Het is nodig, dat men aansluiting zoekt bij bestaande teelten. Verder werd ge adviseerd om te waken tegen versnip pering en zich te specialiseren, daarbij gezamenlijk als telers uit een bepaald rayon strevendnaar eenzelfde doel. Tenslotte gaf de heer Wattel de raad om zich steeds onpartijdig te laten voor lichten voor men een beslissing neemt. Bü de besprekingen kwam nog naar >ren, dat men voor een grove groen- teteeltbedrijf de beschikking moet heb ben over een bedryf van 5 ha., terwyi ook werd gezegd, dat er in de Zak van Zuid-Beveland veel geschikte grond is voor deze teelten, met name in de om geving van Driewegen en Ovezande. In zijn nabeschouwing zei ir. van Hen- nik o.m., dat men in ons land het Del ta-gebied ziet als de streek, waar de intensieve tuinbouw zich verder zal ont plooien. De fruitteelt ontwikkelt zich op het grote bedrijf, terwijl het kleinbedrijf het moet zoeken in de richting van bol lenteelt, groenten en kleinfruit. Ir. van Hennik gaf de raad om met eenvoudi ge teelten te beginnen, dit systeem zal volgens hem resultaten in glas op het bedrijf. Ir. van Hennik achtte het mogelijk om in de Zak van Zuid-Beveland tot een spruitenteelt van betekenis te komen. Het arbeidsvraagstuk behoeft volgens hem bij efficiënt werken en een goed teeltplan geen overwegend bezwaar te zijn. Verder wees spreker op het be lang van het volgen van cursussen en met name van de lessen aan de groen teteeltvakschool te Middelburg. Ook ir. van Hennik gaf de raad om alleen via de veilingen contracten af te sluiten, omdat, naar zijn mening, de contract- teelt voor de conservenindustrie ook in de Zak van Zuid-Beveland van steeds grotere betekenis kan worden. In verband met zijn recente benoeming tot directeur van de Compagnie Néerlan- daise de l'Azote, gaf ir. V. Gena in gezel schap van o.a. de directeur-generaal der maatschappij een officiële introductie receptie, waarop tientallen autoriteiten van binnen en buiten de landelijke, pro vinciale en Zeeuwsch-Vlaamse grenzen acte de présence gaven. Waaronder met name de burgemeesters L. Rijpstra van Terneuzen, Van Dijke van Axel, alsmede oud-burgemeester Teilegen. Temidden der prominente persoonlijk heden van overheid, semi-overheid en andersoortige instellingen, viel een op merkelijk accent op zakelijke relaties van heinde en veTre, alsmede op de verschillende religieuze ambassadeurs en ambassadrices, die uiteraard verschillende r.-k. congregaties representeerden. 1 De bond van katholieke kweekscholen houdt maandag 29 januari de jaarver gadering in het Casino te Den Bosch. De heer K. G. K. Hanselman zal een inleiding houden over de wet op het voortgezet onderwijs in het algemeen en bijzonder perspectief. Op de eerste Oostburgse raadsverga-1 die de verzorging van de wekelijkse ont- Vani moetingsmiddagen voor de ouden van dering in 1962 hield burgeme dagen tot haar voornaamste taak rekent. Leeuwen zyn nieuwjaarsrede, waarin hij zei, dat de opgaande lijn, wat de econo mische activiteit aangaat, in 1961 in Oost burg is voortgezet. Tegenwerkende krachten waren er ook, o.a. het wegtrekken van de Ambonese bevolkingsgroep, in totaal 382. Dit werd echter gecompenseerd door de vestiging van 248 personen en een geboorte-over schot van 31. De woningnood is nog niet opgeheven. Er zijn nog 87 noodwoningen bewoond. Op het bouwprogramma staan nog een nieuwe b.l.o.-school, een nieuwe werkplaats voor mindervaliden, een be jaardentehuis, een nieuw r.-k. ziekenhuis, een lagere technische school en een r.-k u l.o. „Het vestigen van nieuwe industrieën om arbeiders op te vangen uit eigen streek is een der grootste problemen. Ei is een grote spanning tussen de lonen in ons gebied en in de zogenaamde le klas-groepen, en zeker met het aangren zende België. Ook bij het aantrekken van arbeiders voor de gemeentedienst voelt men hiervan de weerslag." aldus de burgemeester. Bij het overigens bloeiende verenigings leven was de plaatselijke muziekver eniging Harmonie een dissonant Hier zijn moeilijkheden in de leiding en de ledenwerving. De voorzitter riep de Oostburgers op er vóór te zorgen, dat deze vereniging voor Oostburg behouden blijft. Een woord van lof bracht de voorzitter aan de Oostburgse vrouwenvereniging, Advertentie) Morgen, vrijdag 19 januari, is het te voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert om 2.04 en 14.26 uur; Terneuzen om 1.32 en 13.52 uur; Vlissingen om 1.02 en 13.25 uur en Wemeldinge om 2.41 en 15.03 uur. (Advertentie) Brunswick Bowling - Breda Ëlkf maandag en vrijdag van 5 tot 8 uur Familie-diner 3.p. p. Reserveer tydig Uw tafel. TeL 01600 - 38452. Als de ouders bowlen spelen de kinderen gratis hun wedstrijd Verder hoopte hij, dat de weg Oost- burg-Zuidzande spoedig zal worden ver beterd, daar er een levensgevaarlijke situatie ontstaat door het toenemende verkeer. Lichtpunten waren in 1961 de zeer gunstige omzetten van de middenstand. - - De weekmarkten floreerden als nooit te voren. In de vergadering zelf kwam het herstel van de ambtswoning ter sprake. Uit de toelichting van de voorzitter bleek, dat de gevoteerde f 5000 lang niet toereikend zullen zijn. De centrale ver warming moet zodanig worden hersteld, dat er een bedrag van f 4600 voor nodig zal zijn. De gemeenteraadsleden waren bij monde van hun fractieleden unaniem van mening dat men zich niet moet binden en de kosten nemen zoals ze zijn. De heer Van der Heyden vroeg voor de Meester Risseeuwstraat op woensdag eenrichtingsverkeer, omdat deze straat op die dag „verstopt" raakt door de ge parkeerde auto's. Het KVP-lid De Koene vroeg om bij eventuele uitbreidingsplan nen de betrokken eigenaars persoonlijk te berichten. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente aan de wettelijke voor schriften voldoet door mededeling via een advertentie, en dat om mogelijke speculaties tegen te gaan en onnodige stagnatie bij de opstelling der plannen te voorkomen, de belanghebbenden er buiten worden gehouden. Verder vroeg dit KVP-lid naar de plaats van het toekomstige zwembad. De voorzitter kon hierop onmogelijk ant woorden voor de plannen en de finan ciering zijn geregeld. MORGEN dus VRIJDAG wederom ZITTING van uw CONSULTATIE BUREAU VOOR S.H. in gebouw DE VESTE, OUDE VEST 3, BREDA advies gratis levering van gehoortoestellen er. over Ziekenfonds. GOES Grand 20 uur Rigoletto VLISSINGEN Luxor 20 uur Slag om de V 1, 14 j. Alhambra 20 uur Kop op, borst vooruit, alle leeft. MIDDELBURG Electro 19.30 uur Toen de hel losbrak. 14 jaar BIERVLIET 't Oude Raedthuys 19 uur Ontspan ningsavond LJG-ZPM De Vriendschap 18 uur Feestavond Jagersvereniging OVEZANDE Landbouwhuishoudschool 19.30 uur Bijeenkomst KAV -AS VAN GENT Gemeentehuis 19 uur Raadsvergadering Olympia 20 uur Rode Kruis-film Madame Curie GENT Kon. Ned. Schouwburg Met voorbe dachten rade ANTWERPEN Kon. VI. Opera 19.30 uur Faust VLISSINGEN Hotel Britannia Show Alle hens, voor personeelsvereniging PZEM ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur Ensemble met Tiende man OVEZANDE Zaal Verbeek 19.30 uur Gespreksavond streekverbetering TERNEUZEN Pays Bas 10 uur Jaarvergadering tuin- bouwbond NCB Luxor 20 uur Und du mein Sehit* bleibt hier, a.l. SAS VAN GENT Olympia 20 uur De kinderlokkar

de Stem | 1962 | | pagina 2