In Nieuw-Guinea heerst grote ongerustheid De aanstaande moeder en de mode A 11 VERDIEN 24 CT DUBBELGROOT PAK Gedachtenwisseling over structuur van België Varia - Varia - Varia DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 JANUARI 1962 Gebrek aan duidelijk nieuws Wijziging opperbevel in Amerika 25 duizend gulden voor wereldfederatie Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal dierenbescherming „Federaal' grondwetsontwerp Acht doden bij bosbranden in Australië DE ORLOFF Beroemde steen en verkocht diamanten g De edelsteen ver wisselde dikwijls van eigenaar en raakte tenslotte in het jaar 1774 in Amsterdam ver zeild. Cjroohn oeclcrS Labinet L stijl Eigen in de kleine mode U1 men ruchten. Schout bij nacht L. Reeser, de opper bevelhebber van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea, merkte een dag na het zee-incident op, (toen tal van buiten landse journalisten in Hollandia arri veerden), dat het goed was dat de we reld nauwkeurig op de hoogte bleef van de feiten. Dat betekende intussen niet, dat ook de bevolking van Nieuw-Guinea uit de angst van onwetenheid zal worden verlost. Kort geleden werd door het mili taire commando van Nieuw-Guinea een persconferentie gegeven in Hollandia, waarvoor de buitenlandse pers zou wor den uitgenodigd door de regeringswoord voerder, Claude Bellonie. Hij zelf was de enige locale correspondent die aanwe zig was. Twee andere locale journalis ten, die daar buitenlandse persbureau's vertegenwoordigen, werden vergeten. Wegtrehhenden Een korte vuurwisseling tussen Indonesische en Nederlandse oor logsschepen ten zuiden van de Etna-baai op maandag 15 januari ruim een uur voor middernacht: twee Indonesische scheepjes zinken. Tien tallen invasie-gangers worden opgepikt en als krijgsgevangenen weg gevoerd naar Nieuw-Guinea. Het was een kort maar hevig incident in het dispuut om Nieuw-Guinea, dat reeds zo oud is als de republiek Indonesië zelf. zodat men zich vastklampte aan ge- De wereld vernam het nieuws binnen twee uur. De zegslieden waren hoge burgerlijke en militaire autoriteiten in Hollandia. De bevolking van Nieuw- Guinca vernam het de volgende ochtend vroeg, door middel van Australische nieuwsuitzendingen. Kort daarop verna men zij het nogmaals, maar nu veel minder uitvoerig, van de Nederlandse omroep in Nieuw-Guinea. Het had in de weken voor het zee gevecht gegonsd van geruchten over groepen van 20 tot 30 man infiltranten die Nieuw-Guinea waren binnengeko men. In totaal honderden Indonesiërs. Pas nadat het incident in de Arafoera- zee al het voorgaande nieuws had overvleugeld, werd in Hollandia officieel een ontkenning gepubliceerd over die in filtranten: er was absoluut niets van waar geweest. Dat neemt niet weg. dat men er m Nieuw-Guinea allesbehalve gerust op is. Reizigers uit Merauke en Manakwari, die in het begin van januari in Hollan dia arriveerden, merkten op, dat het in Hollandia veel rustiger was dan in Me rauke en Manokwari. Geheel in over eenstemming met deze waarneming is, dat in deze plaatsen (en in Sorong) Pa poea's hebben gedemonstreerd voor het zelfbeschikkingsrecht, wat in Hollandia niets gebeurd. In Hollandia werd in particuliere krin gen gezegd, dat dat ook wel begrijpelijk was. Nieuws, dat in Hollandia werd ..tegengehouden om geen onrust te zaai en" lekte daar op den duur toch wel uit. zodat de burgerij van deze stad vrij aardig op de hoogte bleef, van wat er gebeurde. In de andere plaatsen ont stond echter een groot gebrek aan een duidelijk beeld van de ontwikkelingen, President Kennedy heeft het Ameri kaanse Congres en plan voorgelegd dat een reorganisatie beoogt van het opper bevel van het Amerikaanse leger. Het plan dat toegelicht werd door de minister voor het leger, Elvis Stahr, houdt in, dat er twee nieuwe hoge commando's zullen komen, waaronder onderzoek, ontwik keling, bevoorrading en andere functies, die thans onder afzonderlijke technische diensten als ordonnance, intendance en verbindingsdienst behoren, zullen vallen. Deze technische diensten zelf zullen ge handhaafd blijven, doch de rangen van hoofd van de ordonnance, hoofd chemi sche dienst en hoofd intendance zullen vervallen. De generale staf zou van een groot aantal specialistische werkzaamhe den worden ontheven, waardoor zij meer tijd zou krijgen voo het opstellen van plannen en voor algemene supervisie. Het aantal Europeanen dat Nieuw- Guinea verlaat, stijgt zo snel, dat men in Hollandia het gevoel heeft „terug te keren naar de pionierstijd". Hollandia was een van de bijzonder voortvarend groeiende steden van Nieuw-Guinea. Het werd zelfs al een fraaie stad, hetgeen heel wat wil zeggen, want de ontwikke ling heeft nauwelijks tien jaar geduurd. Nog maar een jaar geleden vestigde er zich een enthousiaste Nederlandse advocaat, mr. Adriaansens, die grote plannen had. Maar hij heeft ze laten (Advertentie) varen en zal binnenkort naar Neder land terugkeren. .Winkel Martens", een van de weinige zaken in Hollandia is bezig aan de laatste uitverkoop. Winkel 51", eigen dom van Jannink, zal worden opgeheven. Limonadefabriek Martens is te koop (maar er zijn geen kopers). Ook de Chinezen trekken reeds weg, naar Hong Kong of Singapore. Het Chi nese handelsleven in Nieuw-Guinea geheel in handen van twee familie-groe pen sterft daarom een snelle dood. Het Europese handels- en bedrijfsle ven ontvangt ook geen bemoedigende behandeling uit het buitenland. Leveranciers in Nederland en in Au stralië zijn er toe overgegaan betaling vooraf te eisen. Verzekeringsmaatschappijen hebben hun premie voor molestverzekering ver hoogd. Geruchten Het gebrek aan nieuws deed in december geruchten ontstaan in Hollandia dat ,,de oorlog in volle gang was". Wat er in werkelijkheid was gebeurd, was dat naar aanleiding van Soekarno's dreigende houding „verhoogde paraat heid" was gelast van de troepen. Dit betekende een kort ogenblik enige mili taire aktiviteit (door de burgerij beschre ven als „gerij en geros") nabij de air strip van Hollandia. Pas nadat de grote rede (het laatste commando) van Soe karno goed en wel bezonken was, werd een geruststellende mededeling gepubli ceerd van schout bij nacht Reeser, maar toen was de „onrust-piek" er al geweest. Enige tijd eerder was in Sorong de spanning zeer hoog opgelopen door het uitlekken van het nieuws, dat infiltran ten geland waren. Dezen werden spoedig gevangen genomen, maar het uitblijven van officieel nieuws hierover had een desastreus effect, zo vertelden vooraan staande figuren uit deze oliestad die helemaal in het westen van de Vogel kop ligt. Mevrouw A. Rutgers van Rozenburg baronesse van Harinxma te Soest, pen- ningmeesteresse van de wereldfederatie tot bescherming van dieren, heeft een legaat van 25.000 voor deze organisatie ontvangen. De wereldfederatie tot bescherming van dieren, die in 1950 door dr. mr. W Hugenholtz werd opgericht en acht jaar lang onder zijn leiding heeft gestaan, is thans uitgegroeid tot de centrale orga nisatie van de internationale dierenbe scherming. Zij telt nu duizenden dieren beschermingsverenigingen over de gehele wereld, die vele miljoenen leden repre senteren. In de zomer van dit jaar zal de wereldfederatie tot bescherming van dieren haar derde wereldcongres hou den en wel in Wenen en Salzburg. (Advertentie) 75 ct De bosbranden in de Australische pro vincie Victoria hebben thans aan acht mensen het leven gekost. Gisteren woed- Tvf1!!-^0 branden °P 24 km afstand van Melbourne. Vier brandweerlieden wer den gedood. In Warrandyte, een stadje op 28 km van Melbourne, overleden twee mannen als gevolg van de branden. Hier werden 76 huizen in de as gelegd. De politie van Melbourne ondervraagt momenteel een zestienjarige jongen die de brand in Warrondyte en de Dandenong bergen bij Melbourne zou hebben ge sticht. Volgens de politie wilde de jon gen zijn kunde als ..brandweerman" be wijzen, maar de zaak liep hem uit de hand. „België is een Bondsstaat, die twee gewestelijke staten, Vlaan deren en Wallonië, en het grond gebied Brussel omvat. De grens tussen Vlaanderen en Wallonië wordt door de taalgrens gevormd. Brussel, hoofdstad van België, en de gemeenten der Brusselse agglo meratie, vormen het Bondsgebied" Aldus luidt het eerste artikel van het „ontwerp van federale grond wet" dat in 1953 door een aantal Vlaamse en Waalse federalisten werd goedgekeurd en dat thans op initiatief van de Volksunie bij het Belgische parlement aanhangig werd gemaakt. Dit ontwerp van federale grondwet voorziet ook o.m. in een Vlaamse en een Waalse nationaliteit en in een Bel gisch staatsburgerschap. De Vlaamse resp. Waalse nationaliteit houdt van rechtswege het Belgisch staatsburger schap in. Behoudens uitzonderingen bij gewestelijke wet te bepalen zouden in een federaal België in Vlaanderen uit sluitend Vlamingen en in Wallonië uit sluitend Walen tot burgerlijke en mili taire bedieningen benoembaar zijn. De Bondsregering zou wetgevende bevoegd heid hebben over buitenlandse betrek kingen en handel, overzeese gebieds delen, landsverdediging, staatsburger schap. emigratie en vreemdelingentoe zicht, muntwezen en geldomloop, druk pers en statuut van kerkgenootschappen. Mr. Frans Van der Eist, die dit ont werp namens de Volksunie bij het par lement aanhangig heeft gemaakt, be toogt in zijn toelichting, dat hiermede impliciet geantwoord werd op het ver wijt als zouden de federalisten zelf slechts een zeer vaag idee hebben over het juridische aspect van een federatie ve staatsinrichting in België. Sedert 1830, In die toelichting beweert het Volks unie-Kamerlid ook, dat de Belgische staat er sedert zijn ontstaan in 1830 nooit in geslaagd is het harmonisch sa- mcnleven van Walen en Vlamingen te verzekeren. „Op het ogenblik is de cri- sistoestand waarin de Belgische Staat zich eens te meer bevindt, onloochen baar. De onafwendbare ontwikkeling van een aantal determinerende factoren moet leiden naar een uitzichtloze en gevaarlijke toestand. Eén dezer factoren is de demografische ont wikkeling: daar waar het Waalse volk weigert zich neer te leggen bij een bestendige minderheidspositie in het parlement, is het even ondenk baar dat de Vlamingen in een uni taire staat het algemeen enkelvou dig stemrecht en de politieke ge lijkheid der staatsburgers zouden verzaken. Het zou een betreurens waardige fout zijn, zich te willen vastklampen aan een staatsstruc tuur die dateert van 1831 en die in de totaal gewijzigde omstandighe den en in acht genomen de ont wikkeling van de Staat, veel te strak is om de gestelde problemen te kunnen oplossen. Het is steeds verkeerd de levende werkelijkheid te willen opsluiten in een verouderde juridische constructie. Het is de staatsstructuur die moet aange past worden aan de noden van onze tijd en onze samenleving. Door het fe deralisme kan en zal de Staat in een waarachtige democratische geest dich ter bij het volk gebracht worden zowel in Vlaanderen als in Wallonië, en de kloof van onbegrip, wantrouwen en zelfs vijandigheid overbrugd die thans kan waargenomen worden tussen het volk en de staatsinstanties en waardoor iedere nationale inspanning verlamd wordt." Bezinning Anderzijds heeft de Stichting Lodewijk de Raet die zich bezighoudt met volkshogeschoolwerk in Vlaanderen een studieweekeind georganiseerd over het thema ..Federalisme en Belgische werkelijkheid": aan die ideeënconfron- tatie hebben woordvoerders van de di verse politieke partijen en eminente Bel gische juristen hun medewerking ver leend. De heer Jos De Saegher, natio naal ondervoorzitter van de C.V.P., noemde federalisme in België zeer goed mogelijk, maar niet wenselijk. Als wis seloplossing stelde hij een zo ruim mo gelijke decentralisatie voor van de openbare besturen en volledige cultuur- autonomie. Woordvoerders van de Volks unie belichtten de positieve kanten van een federatief staatsbestel. Een „linkse" socialist betoogde dat zijn geestesgenoten gewonnen zijn voor de federalistische gedachte, maar hij waarschuwde dat de federatieve formu le geen tovermiddel kan zijn om alle kwalen en moeilijkheden op te rui men. Een „rechtse" socialist liet een ander geluid horen. Hij vreest dat een federatieve staats inrichting het arbeidersfront zal ver zwakken tegen een eenheidsfront van fi nanciële machten. Niettemin was ook hij te vinden voor een „versoepeling" van de huidige Belgische staatsstructuur. Als jurist ontleedde de bekende prof. R. Victor de diverse vormen van staats- federalisme. Volgens hem zou het fede ralisme in België neerkomen op een fe deralisme - met - zijn - tweeën, wat zeer moeilijk te verwezenlijken is. De belangstelling voor dat studie- weekeind was zodanig dat van de ene dag naar de andere moest worden uit gekeken naar een ruimere vergaderzaal, terwijl een voortzetting van de gedach tenwisseling in uitzicht werd gesteld. Een en ander wijst er toch op, dat men zich in ruime kringen in België bezint over de wenselijkheid van een hervor ming der Staatsstructuur. Ar Sedert Prinses Gracia van Monaco zich liet fotograferen in een gedrapeerde mousseline avondjapon terwijl zij haar eerste baby verwachtte, is het iedereen duidelijk dat een vrouw in verwachting mooi èn modieus gekleed kan zijn. Wij zouden zelfs geneigd zijn te geloven dat het mode wordt zich in die omstandigheden te laten zien en bewon deren, in tegenstelling tot een aantal jaren geleden toen aanstaande moeders zich enigszins gegeneerd verstopten. Hebben wij sedertdien niet film-schoonheden als Hepburn en Lollobrigida afgebeeld gezien als aanstaande moeder en zelfs de vorstelijke gratie van Prinses Margaret kunnen bewonderen slechts korte maanden voor de geboorte van haar zoon? Een verzorgde en aangepaste garde robe die de vrouw in verwachting vriendelijk kleedt is niets nieuws. Na tuurlijk besteedde ook vroeger de vrouw uit beschaafde kringen (waar geld en goede smaak aanwezig wa ren) in deze periode bijzondere zorg aan haar uiterlijk. Haar naaister maakte de japonnen die in vergelij king met de toen heersende mode een succes genoemd mochten worden, of de handige vrouw vervaardigde met behulp van een patroon haar eigen positiekleding. Toch mag er van een omwenteling op dit gebied gesproken worden, die inzette toen enkele jaren geleden de confectie-industrie zich met deze kle ding ging bezig houden en het werk van de huisnaaister overnam (hier mee een proces afsluitend dat zich over de gehele kledingsector uit strekte). De confectie heeft het privilege van „modieus-zijn" weggenomen van de kleine groep bevoorrechten en ge bracht aan de massa. Wat zich in de normale kleding heeft voltrokken gebeurt nu met de positiekleding: voor iedere aanstaan de moeder is tegen .redelijke prijs een passende garderobe kant en klaar te krijgen. Een show van positiemodellen In het Carlton hotel te Amsterdam gaf de confectie-industrie Modèle Mo- dart voor de pers een overzicht van de komende zomermodellen voor de a.s. moeder. Enkele meisjesachtig slanke mannequins, maar gelukkig óók een aanstaand moedertje, lieten de collectie zien die bestaat uit rokken met blouses, twee- en driedelige pak jes, overgooiers en japonnen. De rokken hebben alle een tot in de taille doorlopend voorpand, aan weerszijden verstelbaar ofwel een elestieke inzet, maar dit laatste zal menigeen te benauwd zijn. Het prin cipe van de venster- of kangoroe-rok (waarbij over de buik een halve cir kel stof is weggesneden) is verlaten omdat de mevrouwtjes er zich onge kleed bij voelen, ook al hangt blouse of jakje erover heen. De meeste rokken van deze collec tie zijn nog steeds recht en nauw. Dat geeft een bijzonder slank effect zolang het aanstaand moedertje staat en loopt. Maar zij zal toch heel wat uur tjes zittend in deze kleding doorbren gen en dan zal zij er lang zo aardig niet meer uitzien. De rokken met twee vrij laag uit springende plooien aan voor-, of voor- én achterkant geven zeker een ele ganter beeld in zittende houding. De rokken met frisse katoenen bloesjes voorzien van korte mauwtjes of met zijden overhemdblouses, alle lang genoeg om het cardinale punt te maskeren, zijn vooral geschikt voor de eerste maanden. Pakjes, zoals een menthe-groen wollen tailleur of een zalm-rose ensemble over een witte zijden blouse met blauwe nopjes, ver zekeren de vrouw dat zij elegant uit kan gaan. Deux-pièces kunnen ons het meest bekoren als zij geheel van dezelfde stof zijn gemaakt. Wanneer dan bo vendien het jakje van plissees of plooien is voorzien, kan het vele maan den goede diensten blijven bewijzen. Als onmisbaar deel van een positie garderobe, zelfs als het belangrijkste stuk, kiezen wij de japon, want zij geeft meer bewegingsvrijheid dan een rok en is. naar onze mening, de liefe lijkste oplossing voor dit tijdelijk mo deprobleem. De zittende vrouw wordt er vloeiend door omkleed en de stof valt soepel over de knieën. De geheel geplisseerde japon van een bescheiden zijden imprimee zal om deze redenen steeds een succes blijven, maar ook het model waar de ruimte in platte plooien uit een schou derstuk ontspringen en vooral de ja pon met de gegeerde (dus licht naar onder uitlopende) rok welke Modart heel aarzelend brengt, komen ons voor als de meest ideale modellen. Mogen wij één bezwaar tegen de ge- Deux-pièces met plissee dat goed wasbaar en plooihoudend is. In de rug zorgt een dubbele platte plooi voor extra bewegingsvrijheid. toonde modellen te berde brengen dan is dit maar een zeer betrekkelijk be zwaar: wij zouden de ruimte om de dijbenen beslist wijder willen zien. De angst om een massale omvang te creëren speelt Modart parten. Maar: alle modellen hebben diepe naden en kunnen dus verwijd worden. Materialen Voor de zomer wordt veel katoen gebracht, zowel bontgeweven als be drukt, in zijdeachtige typen. Daar naast ook polyester weefsels in een mengsel van 55 pet. met 45 pet Wol, of van 70 pet. met 30 pet. rayon. Van witte brokaatstof was het avond-ensemble dat wij te hard-wit en te weinig soepel vonden. De la- vendelkleurige draperie van gaze de soie waarin destijds de prinses van Monaco op kleurenfoto's prijkte was heel wat bevalliger en de half lange, klokkende zijden imprimee van prin ses Margaret was vriendelijker en ze ker zo modieus. maken Zelf lengte en kan overal aangebracht worden voor het ophangen van sleu tels, hondenriemen, pannetjes, tas sen enz. X X X X En de Franse bordenwarmer. Door elektriciteit verwarmd flanel met koket gebloemde hoes biedt in „laad- jes" plaats aan zes borden boven el kaar en het geheel kan zo op tafel gezet worden. X X X X Wij hebben horen verluiden dat er automaten zullen komen die plastic regencapes en mantels, alsmede regen kapjes afgeeft. X X X X In Amerika is men bezig met proe ven van papieren kleding. Maar lakens van zijde-paper voor logees van één nacht worden er al druk gebruikt, x x x x Een nieuwtje voor baby: dek- bedjes aan drie kanten van rin gen voorzien waardoor een bandje wordt gehaald dat men aan de beddesptjlen vastbindt. En nu maar trappelen en toch niet bloot liggen! X X X X In Engeland schreef een arts dat de arbeidsbesparende technische hulp middelen voor huishouden en keuken, die in niet te keren stromen aan de markt verschijnen om het leven ge makkelijker te maken, gedrukte aan wijzingen bevatten die niet zijn op te volgen en desastreuze consekwen- ties hebben. Tegen de tijd dat de huis vrouwen geleerd hebben haar nieuwe aanwinsten te bedienen, zijn er weer nieuwere modellen verkrijgbaar. Natuurlijk zijn er nog heel wat han dige mevrouwtjes die haar japon of pakje zelf maken. Voor wie nog geen ervaring heeft op dit gebied zouden wij graag een waarschuwing geven. Klaar gekochte patronen hebben niet altijd voldoende wijdte. De slankste vrouwen halen in haar zwaarste tijd een omvang van minstens 120 cm. Het patroon moet daar een ruime toegift op krijgen. Wij bewonderden van een aanstaand moedertje de japon die zij gemaakt had volgens een patroon van befaamd merk. Maar zij had het zelf verwijd door midden-achter een stolpplooi (van 8 cm diepte) toe te voegen en aan de voorkant vanuit de schouder naad aan weerszijden een platte plooi van 4 cm diepte aan te brengen. De plooien werden aanvankelijk met een rijgsteek tot onder de taille vastge zet en naarmate de maandéh verstre ken opengemaakt. Aan dit patroon werd dus in totaal 32 cm toegevoegd. Als materiaal was een niet al te don kerblauwe leacril gebruikt, niet goed koop, maar kreukvrij en toch plooi houdend. bovendien in een wip gewas sen en droog. Om de wijde V-hals lag een kraag van witte organza met blauwe moes jes en vanaf het décolleté met bleek rose roos vielen twee lange organza slipjes naar beneden. Om een roos nu mode is of niet (mo menteel wèl, maar misschien volgend jaar beslist niet) doet in deze om standigheden heel weinig ter zake. Het gaat er maar om een detail te vinden dat de aandacht van het fi guur afleidt, maar past bij de draag ster en haar gezichtje laat opbloeien. Van alle geschiedenissen, verbonden aan beroemde edelstenen is wellicht die van de Orloff-diamant de meest tragische. Heel lang geleden is de steen ergens diep in het Midden-Oosten gevonden en als offerande aan een Hindoe-tem pel geschonken. Onder het mom van devoot Hindoe zag een Franse huurling kans in de tempel te werk gesteld te worden. In een stormachtige j nacht stal hij de haar voor 40.000 Op dat ogenblik verbleef de jonge Russische graaf Gregory Orloff in Am sterdam, een moedig maar ook avon tuurlijk gunsteling van zijn meesteres Catharina de Grote. De grootvader van deze Gregory was een eenvoudige strelitz die op last van tsaar Peter de Grote ter dood gebracht zou worden, maar daarbij zulk een koelbloedigheid aan den dag legde dat hij genade kreeg en tot of ficier benoemd werd. Ook de kleinzoon ging in het leger, werd in de adelstand verheven en werkte mee aan de val van de tsaar Peter III die vermoord werd, zodat diens gemalin Catharina de Grote op de keizerstroon kwam. De vorstin was een fanatiek juwe- lenverzamelaarster en had nabij de mijnen in de Oeral een groot privé edelstenenbedrijf. Alleen al in haar kroon bevonden zich 2.536 diamanten en vrijwel iedere koerier of gezant die het paleis betrad kreeg een kostbare edelsteen ten geschenke. Toen de jonge graaf Orloff haar fa voriet werd verleende zij hem de ti tel van prins, benoemde hem tot op perbevelhebber en gaf haar voorne men te kennen met hem te trouwen. Dit verdroot zijn vijanden en via tal van intriges werd de jongeman ten val gebracht: hij viel in ongenade en werd verbannen naar Den Haag. Toen hij de ongelooflijk mooie dia mant in Amsterdam zag, deed hij een beroep op zijn familieleden die hun gehele bezit aan juwelen bij elkaar brachten en verkochten waarna van de opbrengst (twee miljoen gulden) de 199-karaats steen in het bezit van Orloff kwam. Om weer in de gratie te komen bood hij nu de diamant aan zijn geliefde vorstin aan, een bijzonder ongebrui kelijke geste want Catharina de Grote accepteerde slechts boeketjes bloemen van haar gunstelingen. De Orloff-diamant werd echter in dank aanvaard; maar het hielp de arme graaf niet. Hij bleef in ongenade. Toch had de gift op het gevoel van de keizerin gewerkt: zij heeft de steen nooit weggegeven, hoewel ze er zich zelf ook niet mee tooide. De Orloff werd in haar scepter gezet en bevindt zich thans in de schatka mers van het Kremlin, nog steeds ia de scepter die een de macht der tsa renfamilies symboliseerde. Wie te uitbundig (of te jong) is om door saaie gordijnen omsloten te wor den, kan keuze maken uit een scala van moderne dessins om daarmee de verlangde levendigheid in huis te brengen. Het allernieuwst zijn de ontwerpen van Leendert de Vogel, die zich liet inspireren door Westland, Volendam, Amsterdam en Rotterdam. De gordijnstoffen werden nog wel door Annie Schmidt van een naam voorzien: TINTENTUIN. X X X X Automobilisten in Zwitserland, Oostenrijk, EngelandItalië en West- Duitsland zijn door de plaatsing van melkautomaten langs de drukke verkeerswegen nu in de gelegen heid onderweg een beker gekoelde melk te drinken. Hiermee is de verkeersveiligheid gediend want onderzoekingen hebben aangetoond dat geregeld melkdrinken het gezichts- en reactievermogen ver scherpt. (Consu) X X X X Het dragen van gekleurde overhemden volgens een be paald systeem vermindert het het aantal ongevallen op bouw werken zegt een belangwek kende conclusie van de Ameri kaanse onderzoekingen. Verwisseling van werkzaamheden is n.l. de voornaamste oorzaak van on gelukken. Om die verwisseling te voorkomen en aldus het aantal onge lukken te verminderen, krijgen de ar beiders overhemden van verschillende kleur. De hei-machine-bedieners zijn in het oranje, de kabelleggers in het blauw, de schilders in het groen, de straatmakers in het wit en zij die buiten de bouw werken in het geel. De resultaten van de proeven waren zeer gunstig. X X X X Franse snufjes voor de huishou ding: een praktische vernikkelde stang, bezet met stevige haken; kan afgezaagd worden op elke gewenste Na een periode van al te koele zakelijkheid in het interieur, treedt nu een hang naar romantiek binnen. Staat er soms nog een oud kabi net op zolder, dan hebt u er in een oogwenk een logeerkamer bij: Bekleed de binnenkant van de kast met een vrolijke cretonne, hang een spiegel tegen de achterwand en handdoeken aan de deuren. Een ouderwets wastel dat nu al weer grappig gevonden wordt, doét het goed hierin. Heeft het kabinet la den, des te beter. De logee kan er alle spullen in kwijt, de koffer in begrepen. In de mode ver dwijnen de gren zen' maar merk waardigerwijze houden de moe ders in de kleding van haar kleine meisjes graag een eigen stijl. Hier ziet u een kleine Canadese in haar anorak gevoerd met witte lamsvacht en eski mocapuchon ge garneerd met bon te borduursels. Het Amerikaanse schoolmeisje heeft een sportief ge ruite overgooier die om de. spich tige beentjes danst. En het Franse meisje is een mo depopje in haar witte Shetland wollen rokje met bolero, afgezet met imitatie zee hondbont.

de Stem | 1962 | | pagina 11