Klacht bij VN.want Nederland dééd het Papoea en hulp aan s wensen: mobiliseren Australië vragen Schipbreukelingen (50) ondergaan thans verhoor Stok achter de deur bij sabotage van de P.B.O. Zeer geschikt bij windkracht 9 Had (ontslagen) Gizenga schuld aan moorden? k' eeuwige zwemmer Teken aan de wand Dienstplicht op Nieuw-Guinea verlengd; Deur voor onderhandelingen nog open; Bij herhaling wordt wederom geschoten. Herhaling Vergelding Onvervaard Geen evacuatie Twintig paters in Katanga vermoord Heroriëntatie door EEG DAGBLAD VOOR ZEELAND Politieke leiders, o.a. Sjahrir van toneel verdwenen DUIKBOOT BIJ MAKASSAR. Ook Nederlanders hij slachtoffers Fel verzet uit liberale hoek Iverstromingcn in Frankrijk Dezelfde temperaturen Gerechtelijk onderzoek Hollandia zelf hoorde het laatst van het incident Kapitalist door kapitale blunder Onderwijzers in Algiers slaakten De Stotteraar weer ontsnapt 102e JAARGANG No. 23379 Voor God, Koningin en Vaderland In alle kranten stonden weer foto's van menseji die ook in de winter gaan zwemmen en ik besloot, er een te bezoeken. Be rend D., een krasse drie enzeventiger, bleek te wonen aan de Schiedam- seweg te Vlaardingen. Hoewel het twaalf graden onder nul was, had hij geen kachel aan. Mijn hemel, zei Berend toen ik zat, wat is het hier warm, en hij gooide zijn trui uit. Toen ik mijn vulpen pakte om notities te makenhad ik de in-? druk, dat ik in mijn handschoenen handen van ijs had. Och, ant woordde Berend op mijn vraag, het is een kwes tie van doorzetten. Maar ik heb óók mijn proble men. O ja?, vroeg ik. Natuurlijk, zei de win- terzwemmer; water van meer dan tien graden vind ik erg, water van vijftien een gruwel, wa ter van twintig een kwel ling en als de tempera tuur nog hoger komt kan ik er niet meer in. I-k heb het één keer gepro- maar ik had het gevoel, dat J ens begraven werd. Nee; nu is aar mijn zin. Als ik een gat in rkvijver moet hakken voor mijn jkse rondje. Verleden week had n vreemd avontuur. Ik lag wat jven heerlijk in dat koele wa toen ik ineens niet meer los Ik. denk: wat ou er aan de hand Enfin: u voelt het wel. Vastge- De brandweer is toen met water komen spuiten om me weken, maar dat ivas een ellende; word ziek als ik maar aan warm dénk. Merkwaardig, zei ik. ch, antwoordde Berend, dat u nou. U hebt er misschien een respect voor. Maar als ik in de r aan zee ben kijk ik vol bewon- cnaar al die mensen die in dat nde sop springen; ik begrijp niet, e het durven. Zo ziet u, dat alles zkelijk is. Meent u, dat het ld is wat u doet?, vroeg ik. Be- maakte het bovenste knoopje van werhemd los en ik draaide mijn wat steviger om mijn bevroren Gezond?, riep Berend uit; er. het is het geheim van de ge- ieid; vooral zo'n geschiedenis als e week. U kent toch het systeem ie diepvries? U huurt een celletje, er in de zomer aardbeien, ker- m een konijntje in en u eet in inter verse aardbeien, kersen en n. WaaromZe zijn góed ge- n. En dat geldt ook voor de mens; lijft góed in het ijs. Dus u t uw levenskracht daaraan?, vroeg - Kijk, riep hij en sprotig plat- zonder aanloop over zijn tafel; u dat? Berend is drieënzeventig eus, ik deed het met mijn twee- intig jaar niet na. Nu heb ik t opzicht wél plannen, zei Berend, 'aar ze zijn eigenlijk geheim. Vol- winter, als het knap vriest, Berend naar de parkvijver. Dan Berend naar beneden en laat zich ezen. Een onzichtbaar pijpje zal n het ijs uitsteken en daardoor za} id ademhalen. En lóat zal er ge- n als het gaat dooien? Berend naar bovengesparteld en hij G gebleven; hij is net zo jong al- hij er in sprong. Want in dit ht. meneer, is Berend precies al' aardbei. Juist, zei ik verbluft, n nou, zei Berend, kan ik dat ederland eens een week of twee, rekken. Maar Berend wil meer. nd wil op reis. Nu?, vroeg ik. nog niet, zei de brave man, van de zomer wel. Want er i: and meneer, waarnaar ik verlang 'ichtte met de pink een traan vit echter oog en fluisterde eerbied'w lam. IJsland, zei Berend. Als n Nederland, in de vijver van het te Vlaardingen, twee weken lukt, het in IJsland twee of drie jaar Is het MOET hij begon nu te n met van geestdrift overslaande twee of drie eeuwen. Want a at gewoon stil; nu ja staan; jc ligt. En je verlengt je leven ig je maar wilt. Welk een me perspectieven, zei ik, want cn die dergelijke vergezichten gooien geef ik veiligheidshalve gelijk. welk een verrassende lijkheden. Nietwaar?zei Be- Ja: er zit natuurlijk wel een ntje aan. Want als ik na drie en wakker wordt, wat dan? Ik boven en zie IJsland. Dat zal nic' veranderd zijn, maar dan vv.' atuurlijk Vlaardingen weer wc' zien en daar zal niemand, me mee en. Maar u voelt wel, dat ik dè' aar graag op de koop toe neem zei hij. het is tijd voor hel en dan ga ik weer. lerd'ind kwam zijn vrouwtje bin- met een dampende, schaal. Ze vul" borden en ik zette grote ogen 'Jsco's. Ja. zei het mensje, is zo'n goede man. meneer. En delig, dat we leven! Nóóit kolen> van dat onzinnige eten waar Je n 'itdvwt. Met twintig cent fcow r. want het ijs maak ik zelf had ik wel een beetje kon, rncnj" ien ik er heimaal aan gewend- eid" oudjes zaten heerlijk te suoe- en daarna verdween Berend even n zijkamertje. Met een badjas ovef gestreepte zwem nakie kwam h j. Ik ga: rieo hij blij. Hij owas de straat in. waar lvj wer ■taard dnor mensen met blinkenf 7+<-on om hun nek Het vrouwt hem trots na, de handen ir grvonwen Het is toch zo rd. vi" irer. fluisterde ze dun ik word warm als ik aan hev YOR1C Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. WOENSDAG 17 JANUARI 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 fBijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2607 OOSTBURGj Nieuwstraat__41_^ teIefoon__28jm SOEKARNO BELOOFT VERGELDING SUTAN SJAHRIR Nog steeds bestaat het gevaar dat Soekarno zal besluiten tot onbezon nen vergeldingsacties wegens de be schieting van zijn torpedoboten. De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Jones (Merdeka!), heeft de Indonesische president wat dit be treft gewaarschuwd, omdat repre sailles de stabiliteit in Azië ernstig in gevaar zouden kunnen brengen. De V.S. ziet echter nog geen reden om de 7e vloot naar Indonesië te zenden. Dat er ook in Indonesische krin gen vrees voor een groter conflict en weerstand tegen Sockarno's hits- politiek bestaat blijkt uit het feit dat gisteren zes Indonesische politieke leiders, waaronder de bekende so cialistenleider Sutan Sjahrir. een ge matigde figuur, zijn gearresteerd. Sjahrirs naam is al vaker gevallen in verband met verzet tegen Soe- karno's politiek. EEN TRIBUNAAL te Seoel (Zuid-Ko rea) heeft twee hoge officieren, die zich hadden schuldig gemaakt aan cor ruptie, veroordeeld. Eén van hen, een kolonel, wacht de doodstraf. ZO SPOEDIG mogelijk zal de spoor wegongevallenraad een openbare zitting wijden aan de treinramp bij Harmeien. Op 29 januari wordt de definitieve da tum vastgesteld. DE KUSTVAARDER Ellewoutsdijk, wel ke sinds 5 januari vermist werd, iu terecht. Het schip had een schuilplaats gezocht wegens de hevige wind in de haven van Moville aan de Ierse kust. DE EERSTE KAMER is akkoord ge gaan met de instelling van een gemeen te „Noordoostpolder", echte, op voor waarde dat de aansluiting van de nieu- we gemeente bij Overijssel tijdelijk zal zijn. KONING LEOPOLD van België en zijn echtgenote hebben gisteren op doorreis van Brussel naar Amerika, korte tijd op Schiphol vertoefd. In de V.S. zal het vorstelijk paar hartspecialisten bezoe ken. NIC. DEN B., de miljoenengoochelaar, staat thans in hoger beroep voor het ge rechtshof te Amsterdam terecht. Giste ren zijn de verdachte en twee van zijn vroegere boekhouders die echter nooit een boekhouding hadden kunnen opzet ten gehoord. Vrijdag wordt de zitting voortgezet. Het zee-incident voor de kust van Nieuiv-Guinea heeft de Indonesische regering in grote ver legenheid gebracht. Dit blijkt alleen reeds hieruit, dat het bijna een etmaal heeft geduurd eer Djakarta reageerde - en dan nog op een manier die verwarring verraadt. Natuurlijk heeft Nederland de schuld gekregen. Indonesië zal dan ook een klacht indenen bij.... de Verenigde Naties, doch niet bij de Veiligheidsraad ivelke erin gemoeid zou moeten ivorden indien het werkelijk om Nederlandse agressie ging. Verder is de paraatheid in Indonesië, ter „bevrijding" van Nieuw- Guinea, gepaard gaande aan vergelding wegens het incident, nog verder opgevoerd en zij bedraagt nu 200 procent. Het bericht over de schietpartij is de Indonesiërs verminkt ter ore gekomen. Over verliezen wordt niet gesproken. Daarentegen blijft de houding van de regering in Den Haag en die van de gezagsdragers op Nieuw- Guina bijzonder kalm en waardig. Oe Thant, heeft premier De Quay gis- Onze parlementaire redacteur en on ze Haagse redactie melden hierover het volgende: De Nederlandse regering heeft beslo ten, de dienstplicht voor de militairen op Nieuw-Guinea met twee maanden te verlengen. Dit in verband met de jongste ontwikkelingen. Zoals bekend is een soortgelijke maatregel enige maan den geleden reeds getroffen voor de in Nederland dienende militairen. Minister-president prof. De Quay zal vandaag de commissie van buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer in een ver trouwelijke nota inlichten over het ver loop van het internationaal overleg ter voorbereiding van een eventueel gesprek met Indonesië, waartoe zoals eergis teren officieel werd verklaard de Ne derlandse regering ondanks het zee incident bereid blijft. Er zal onder ogen worden gezien of en in hoeverre over het internationaal overleg mededelingen in het openbaar kunnen worden gedaan. Oppositieleider mr. Burger (P.v.d.A.) ging hiermee akkoord. De communist Bakker vond dit „geheimzinnigdoenerij en hij wilde direct een openbaar debat. De Kamer volgde hem niet. teren een antwoord gestuurd waarin hij zegt dat de Nederlandse vertegenwoor diger bij de V.N. de secretaris-generaal van alle bijzonderheden op de hoogte zal blijven houden. „De Nederlandse regering deelt uw diepe bezorgdheid", zegt het antwoord- telegram, „en ik herhaal dat wij nog steeds bereid zijn tot onderhandelingen met Indonesië zonder prealabele voor waarden. Mijn regering hoopt dat uwe excellentie succes zal blijken te hebben bij uw pogingen. Ik moet er echter aan toevoegen dat wanneer Indonesië zijn onuit gelokte aanval van 15 januari zou herhalen, onze strijdkrachten op nieuw gebruik zullen maken van hun recht tot wettige zelf verdediging". Aangaande het voorbereidende werk voor een gesprek met Indonesië valt nog te melden dat Nederland de bemidde ling van particuliere tussenpersonen wel heeft aanvaard om een Indonesische ambassadeur te kunnen ontmoeten, maar dat Indonesië op dit punt geen enkele tegemoetkoming heeft willen tonen. tenlandse zaken beschikbaar zal zijn als er deze week nog een openbaar Kamer debat over Nieuw-Guinea wordt gehou den. Uit Djakarta komt de boodschap van generaal Jani, hoofd van de operatio nele staf voor de bevrijding van Nieuw- Guinea, dat Indonesië zal antwoorden op de Nederlandse agressie. Volgens Jani waren de Indonesische schepen niet van plan een aanval te doen of een in vasiepoging te ondernemen. Indonesi sche schepen zullen intensiever gaan patrouilleren. Jani voegde er aan toe, dat patrouilles in het verleden, waarbij Indonesische en Nederlandse schepen elkaar in het zicht kregen, nooit tot vuurgevechten hadden geleid, maar dat nu opeens de Nederlanders aan het schieten waren geslagen. President Soekarno belegde gisteren een kabinetsvergadering. Minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, ver klaarde na afloop: ,,De diplomatieke ka nalen ter onderhandeling over Nieuw- Guinea zijn niet gesloten. Maar wy kun nen beter afwachten Een Indonesische marinewoordvoer der zei, dat Indonesië zich best kan me ten met de Nederlandse zeestrijdkrach ten in Nieuw-Guinea. Er zijn heel wat schepen in bestelling, waaronder krui sers en duikboten, gebouwd in Rusland, Polen, Zuid-Slavië en Oost-Duitsland. De marinewoordvoerder ontkende dat er op één der torpedoboten (het staat nog steeds niet vast of de Nederlandse ma rine één of twee Indonesische schepen heeft getroffen, maar het schijnen er twee te zijn geweest), 75 opvarenden waren, welk grote aantal zou kunnen wijzen op een invasiepoging. Niettemin heeft de marine 50 drenkelingen uit het water opgepikt en aangenomen wordt dat 20 a 30 Indonesiërs het leven hebben verloren. De 50 schipbreukelingen zijn krijgsgevangen gemaakt en worden momenteel verhoord. Volgens de Nederlandse lezing ging het hier werkelijk om lan dingstroepen. Indonesië zegt hierte genover; dat het restultaat van een officieel onderzoek moet worden af gewacht. Op de resultaten daarvan vooruitlopend zei de marineleiding echter dat: (1) het treffen plaats vond in de Indonesische territoriale wateren bij de Kei-eilanden; (2) da Nederlanders het eerst schoten, en (3) de torpedoboten een normale patrouille uitvoerden. In Nieuw-Guinea worden geen bijzon dere maatregelen genomen. Van eva cuatie is pas sprake bij werkelijke drei ging. Evenmin voelt men iets voor uit breiding van de Papoea-strijdmacht, omdat men een tekort aan instructeurs heeft. De stoomvaartmij. Nederland heeft ontkend dat er in Australische ha vens twee Nederlandse schepen gereed liggen om een mogelijke evacuatie van Nederlanders uit Nieuw-Guinea uit te voeren. Wel zijn de deviezenbeperkingen voor reizigers naar het buitenland verzacht. Berichten over recente Indonesische in filtraties zijn met klem tegengesproken. De Indonesische pers werkt momen teel met een verhaal dat er een vreem de duikboot bij Makassar is gesigna leerd in de tijd dat daar een aanslag op Soekarno werd gepleegd. De duik boot schijnt te zijn opgedoken als sur rogaat voor de geheime zender (met verbinding naar Den Haag) welke men niet heeft kunnen vinden. De in ver band met de aanslag gearresteerde ds. Van Berge bevindt zich op vrije voeten. De politie te Makassar, welke eerst zei dat ds. Van Berge in arrest was gesteld, beweerde nu dat hij nooit onder verden king had gestaan Leden van militaire eenheden uit Stanleystad, die onder het gezag van Gizenga stonden hebben in Kongolo, in noord-Katanga, acht tien missionarissen van de congre gatie van de Heilige Geest ver moord. Dit is medegedeeld door mgr. Mala Noel, die zich thans te Boekavoe, in de provincie Kivoe, bevindt en door enkele missionarissen, die aan de moordpartij wisten te ontkomen. Gizenga's militairen hadden ook vele Afrikaanse inwoners van Kongolo ver moord. De Nederlandse missieprocuur van de paters van de H. Geest heeft van de congregatie uit Leuven bevestiging ge kregen dat inderdaad 18 tot 20 missiona rissen in Kongolo de dood hebben ge vonden. Het is niet bekend hoeveel Nederlanders er zich eventueel onder kunnen bevinden. Het zouden er 6 of 7 kunnen zijn. In het betrokken gebied werken ook Nederlandse zusters. In Kongolo zelf werken gewoonlijk slechts enkele Neder landse paters. Moskou wil: Regeling in geest van Rapallo De Sovjetrussische radio heeft in een Duitse uitzending een tweezijdige rege ling van de Sovjetrussisch-Duitse ge schillen „in de geest van Rapallo" voor gesteld. (In het Italiaanse Rapallo werd in 1922, tijdens de herstelbetalingsconferen tie van de Entente in Genua, een econo misch en vriendschapsverdrag tussen Duitsland en de Sovjet-Unie gesloten). Met dit voorstel trekt radio-Moskou de lijn door welke de Sovjetregering in haar memorandum van 27 december j.l. aan West-Duitsland reeds heeft aange geven. Overmorgen zal minister Luns van een privé-bezoek aan Genève in ons land terugkeren. Staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. Van Houten, moest maandag wegens oververmoeid- In antwoord op een bezorgd telegram heid het bed houden. Men verwacht ech- van de secretaris-generaal van de V.N., Iter dat de politieke topleiding van bui- (Van onze parlementaire redacteur) e dorpjes in de omgeving van Pe'f" in zuid-west-Frankrijk. zijn o cl omdat de bewoners bedreigd wC door overstroming van de rivtereit- de hevige regenval van de laat» is de waterstand in dit gebied stei^ gen; Enkele wegen st.aan dcrirr' r water, dat zij onbegaanbaar zv irden. J Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J Plaatselijk enige regen, maar ook t enkele opklaringen. Matige tot t krachtige aan de kust tijdelijk wel- J licht harde wind tussen zuid en t zuidwest. Weinig verandering in i temperatuur. 1 Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: 0 Afwisselend zwaar bewolkt met op- t klaringen. Regen- en sneeuwbuien. 2 Maximumtemperaturen van 2 tot 6 J graden. Windstoten van 40 tot 70 km f per uur kunnen het verkeer hinde- ren. 2 Vandaag: zon onder 17.00 uur. Maan J "P 14.32 uur. 1 Morgen: zon op 8.40 uur. Maan on- der 6.33 uur. Staatssecretaris Schmelzer (P.B.O. en Bezitsvorming) heeft gisterenavond zijn voornemen herhaald om de Sociaal-Eco nomische Raad, het toporgaan van de P. B.O., de bevoegdheid te verlenen om ook wanneer bedrijfsgenoten terzake niet eenstemmig zijn te adviseren tot in stelling van een produkt- en bedrijfschap. De K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H.U. waren het volledig met deze overigens door cle S.E.R. zelf geadviseerde maat regel eens. Zij zagen er een middel in om de stagnatie rond de P.B.O. te door breken en een einde te maken aan de ongewenste toestand, dat een kleine min derheid tegen het algemene belang in de totstandkoming van een P.B.O.- orgaan kan blokkeren. Van de liberalen kwam echter fel verzet. Mr. Geertsema (V.V.D.) ontraadde „deze P.B.O.- dwang" met grote klem. „Als u door zet komt er een deuk major in het ver trouwen ten aanzien van uw persoon en beleid", zei hij tot de staatssecretaris. Drs. Schmelzer toonde zich „verwon derd" over deze felle taal. Tegenover de stelling van mr. Geertsema dat schrap ping van het unanimiteitsprincipe de vrijwilligheid zou aantasten, stelde de staatssecretaris, dat de nieuwe proce dure slechts zal leiden tot verruiming van de activiteit van het bedrijfsleven, Hij wees er verder op, dat de S.E. R. dit is althans de bedoeling alleen bij wijze van uitzondering een "Schap" zal „opleggen", namelijk in het geval dat het verzet van een minderheid onredelijk is en duide lijk strijdig met het algemeen be lang. Staatssecretaris Schmelzer was overi gens van oordeel, dat het met de stag natie rond de P.B.O. nogal meevalt. Van de werknemers zijn er thans 800.000 rond een kwart, exclusief het over heidspersoneel werkzaam in bedrijfs takken waarvoor P.B.O.-organen 'be staan. Maar is dit resultaat na twaalf jaar P.B.O. nu werkelijk zo imponerend? Van K.V.P.- en P.v.d.A.-zijde werd dui delijk twijfel op dit punt geuit. De over heid zou zelf krachtiger moeten ingrij pen, oordeelde drs. Den Uijl (P.v.d.A.). Daartoe zag de staatssecretaris evenwel geen aanleiding. Hij vertrouwde meer op de S.E.R. maar ging gelukkig niet zover als mr. Geertsema die zijn vertrouwen geheel stelde op de „na tuurlijke ontwikkeling". Die zgn. natuur lijke ontwikkeling heeft er toe geleid, dat de grote liberale werkgevers, wier spreekbuis mr. Geertsema was, in be langrijke delen van het bedrijfsleven, met name in de industrie, hebben weten te verhinderen dat de P.B.O. zich heeft kunnen ontwikkelen tot een belangrijk instrument voor maatschappij-hervor ming. Waarom dit verzet? Een over-, blijfsel van negentiende-eeuws liberalis me, constateerde drs. Aantjes (A.R.). Canada hoopt nieuwe economische mo gelijkheden te vinden bij de toekomstige samenwerking tussen Amerika en de Euromarkt. Het plan voor een geleide lijke verlaging van de onderlinge tarie ven tussen de V.S. en de Euromarkt zal Canada echter ook voor problemen plaatsen. Canada zal genoopt zijn tot een ster ke aanpassing van zijn markt, welke speciaal grondstoffen voor de industrie omvat. Bepaalde produkten zullen min der in trek raken, maar daarvoor in de plaats hoopt Canada produkten te kun nen uitvoeren waaraan wel behoefte be staat. Japan wil trachten „belangrijke rela ties" met de Euromarkt tot stand te brengen, zo heeft de Japanse regering verklaard. Men zal beginnen met de in voerrechten voor produkten uit Italië en Frankrijk te verlagen. Japan wil ook toetreden tot de organisatie voor econo mische samenwerking en ontwikkeling. Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de E.E.G. hebben intussen overeenstemming bereikt De gevangen genomen leider van het regime in Stanleystad, Antoine Gizenga, zal daar worden vastgehouden voor een over 'weder- onderzoek naar de tot dusver geheim zijdse tariefsverlagingen (20 pet.) in het I gebleven beschuldigingen tegen zijn kader van de algemene overeenkomst persoon, inzake handel en tarieven (G.A.T.T.). voor een groot aantal industriële en Men is vooral benieuwd naar de ge- agrarische produkten. heimzinnige omstandigheden rond de Begrijpelijkerwijze heeft het incident voor de kust van Nederlands Nieuw-Gui nea, waarvan men in Hol landia pas hoorde nadat de hele wereld het al wist en er druk over praatte, vele reacties gewekt. De Neder landers vrezen wel dat Soe karno zo'n affront niet zon der meer zal slikken, maar het drastisch optreden van de Nederlandse marine stak hen aan de andere kant toch weer een hart onder de riem. Ook Kaisiepo, een der Pa poealeiders, vond het inci dent een gunstig teken om dat er, naar hij zei, uit bleek dat de regering be reid was voor Nieuw-Gui nea te vechten. „Het is een treurige zaak dat Indonesië zich in een militair avon tuur heeft gestort", zei Ni- colaas Jouwe, die meende dat het Westen Nederland nu niet meer alleen mag la ten staan. Den Haag moet Australië om hulp vragen, meent hij. In Papoeakrin gen gaan stemmen op om tot mobilisatie over te gaan. Alleen de leider van de nationalistische Parna, Bo- nay, hield zich zorgvuldig op de vlakte. De partij is immers noch voor Indone sië, noch voor Nederland. De Parna is alleen maar pro-Papoea. „Juicht u de agressie der Indonesiërs toe?", vroeg men hem, en toen zei hij toch dat hij daar niet blij mee was. Toen men hem daarop de vraag stelde of hij soms de geheimzinnige man is die pas door Dja karta tot gouverneur van West-Irian is benoemd, zei Bonay: „Daarvoor ben ik een veel te klein man netje Van het Parnalid Kirihio, de student die naar Dja karta ging, distantieerde de partij zich. Hij kan doen wat hij wil, maar hij ver tegenwoordigt de Parna niet, zei Bonay. Kirihio zelf, nu ook een man in het nieuws en dus gerechtigd tot het spuien van een mening, zei giste ren in Bandoeng dat de Ne derlanders bij een Indonesi sche aanval drie maanden met succes kunnen verde digen, langer niet. Niet sterk genoeg Overal ter wereld heeft het incident reacties ge wekt. Kennedy herhaalde vertrouwen te hebben in beide partijen èn in Oe Thant. Hij hoopt op een vreedzame regeling. Die zelfde geluiden kwamen ook uit Japan en de Philippij- nen. De Verenigde Arabi sche Republiek heeft Soe karno alle mogelijke steun toegezegd. Australië is meer dan ooit bezorgd. Gisterenmorgen heeft het kabinet zelfs een speciale zitting aan het ma rine-incident gewijd. Overigens zijn de wester se diplomaten in Djakarta niet zo onder de indruk van Soekarno's martiaal ver toon en geschreeuw. Dat het incident onderdeel was van een invasiepoging gelo ven zij niet. want de Indo nesische marine is daartoe nog lang niet in staat, me nen zij. De torpedoboten waarvan sprake was, moe ten omgebouwde barkassen zijn geweest, want Djakarta beschikt slechts over de helft van zijn zestien sche pen van dit type, de andere liggen in dok. dood van verscheidene politieke tegen- standers van Gizenga, kort nadat premier Loemoemba om het leven was gebracht. Gizenga, die zichzelf tot politiek erf genaam van Loemoemba had uit geroepen, werd zoals bekend na een schermutseling van een week tussen zijn troepen en troepen van de centrale regering gearresteerd. Hij had geen ge hoor gegeven aan een ultimatum uit Leopoldstad om zich voor het parlement te verantwoorden terzake van misbruik van macht in zijn burcht Stanleystad. Hij wordt in zijn huis vastgehouden krachtens een arrestatiebevel dat is uit gegeven door het bestuur van de Oost provincie. Premier Adoela wilde Gizenga n.l. niet laten overbrengen naar Leopoldstad, om dat zijn aanwezigheid daar onenigheid in het Kongolese kabinet zou kunnen veroorzaken. Er bestond nog geruime tijd verwarring over de vraag of Gizenga al dan niet nog vice-premier van de centrale regering was. Daaraan heeft Adoela gistermiddag een eind gemaakt door te verklaren dat Gizenga is ontslagen als vice-premier van de centrale Kongolese regering. Adoela bevestigde dat een justitieel onderzoek aan de gang was naar de handelingen van Gizenga. In een verklaring voor de pers heeft de opperbevelhebber van het V.N.-leger in Kongo, de Ierse generaal Sean MacKeown, het optreden geprezen van de Ethiopische V.N.-soldaten die „erin zijh geslaagd orde en rust in Stanleystad zonder een schot te herstellen". Toen de heer J. den Boer uit Hans- weert zijn girostaatjes controleerde, beleefde hy de sensatie van zijn leven. Niet minder dan drie ton was op zijn rekenng bijgeschreven. Ge heel overstuur door deze plotselinge aanwinst controleerde de „fortuin lijke" rekeninghouder zijn „Bij"- strookjes. Toen kwam de bittere des illusie. Het vorstelijke bedrag was niet voor hem, maar voor een bouw ondernemer bestemd. Een kapitale vergissing bad hem voor korte tyd met fortuin geplaagd. De Italiaanse kapper maestro Ernesto Mandelli is de schepper van dit kapsel, dat niet alleen fraai maar ook omvang rijk genoemd mag worden. Het model is geïnspireerd op een kapsel van de Engelse haarkunstenaar Leonard uit 1777. De hier afgebeelde dos is 1,58 m lang, 0,97 m breed en kost 2400 dollar... De Europese onderwijzers van Algiers zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis, dat zij tegen bedreigingen en aanvallen, in be paalde gevallen door hun eigen leerlin gen, zullen worden beschermd. Krachtige eenheden veiligheidstroepen bevonden zich reeds bij het aanbreken van de dag op straat, zulks in verband met de mogelijkheid van betogingen door scholieren. De staking der Europese onderwijzers van Algiers volgt op die van het Europe se onderwijspersoneel in Oran, op zater dag j.l. Uit het huis van bewaring aan de Gansstraat in Utrecht zijn gisterenavond drie gevangenen ontvlucht. Onder hen bevindt zich G. C. B. uit Amsterdam, bijgenaamd „Gerrit de Stotteraar", die al talrijke malen is ontvlucht. De politie in Utrecht maakt op het ogenblik jacht op de drie mannen en heeft de uitvalswegen van de stad afge zet. Men weet niet hoe de drie mannen zijn ontvlucht. Vast staat dat één van hen is gewond aangezien er bloedsporen zijn gevonden. Een speciale verslaggever meldt ons uit Utrecht: Om de vrijheid te kunnen bereiken hebben Gerrit en zijn vrienden van bin nen uit met een ijzerzaagje enkele sta len spijlen doorgezaagd en daar na een ruit ingeslagen. De laatste hin dernis werd toen nog gevormd door een ruim twee meter hoge muur. Maar ook deze werd genomen en via een smal pad, dat langs de Kromme Rijn loopt, zijn zij voorlopig verdwenen. Gerrit de Stotteraar is enkele jaren geleden eveneens in Utrecht uitgebro ken. Tot gisterenavond was hij in Utrecht alleen maar in observatie in de kliniek van prof. dr. mr. P. A. H. Baan. Het was de bedoeling dat hij maar een paar dagen in de Domstad zou blijven. Gerrit heeft zich daar won derwel aan gehouden.

de Stem | 1962 | | pagina 1