In Odessa, de stad van de rode helden Sleutel posities S° Het I reent je 7 MET JNTOÜRIST"DOOR DE SOVJET-UNIE (2) is er altijd De eeuwige zwemmer L t i t Teken de w Chefarine 4 a n n Gekreun biJ koude start Patjomkintrap Propere straten Sombere winkels Telefoongidsen Werken Dioc. culturele dag K.A.J. op 18 februari 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Inbraak tijdens afwezigheid buit f 4000.- NASLEEP VAN FUSIE Gras- en bosbranden in Australië Contractactie van K.A.J. Rubriek voor automobiel-vertroeielaars Legeroefening van Amerikanen Ingewandsvirus oorzaak vau verkoudheid Politieke 1 o.a. Sjahr toneel verd Busongeluk in Pakistan Overstromingen in Frankrijk Dezelfde temp DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 JANUARI 1962 (Van een bijzondere medewerker) Aan (le havenkade in Odessa werden we opgewacht door een Engels sprekende juffrouw, van wier uiterlijke verschijning we ondersteboven waren. Zij viel toch wel zó mee l in onze verbeelding waren we werkelijk tekort geschoten. Dit was geen „dewusjka" met platte, vormloze schoenen, sokjes, pofmouwen en een afgedankte hoofddoek om, maar een elegant geklede jongedame, die zó uit een Nederlandse stad kon komen. Haar donkerblonde haar was opgemaakt tot een Farah Diba-kapsel. Het knappe gezichtje ging voor een groot gedeelte schuil achter een donkere zonnebril. Zij droeg een fleurig gebloemde japon, nylons en hooggehakte witte schoentjes. Irina Vladimirowna Siwoborodko noemde deze Oekrainse schoonheid zich, die 24 lentes telde en in dienst tond van het Sovjetrussische reisbureau Intourist. Deze organisatie pronkt overi- ens met duizenden lieve meisjes. Zij noemen zich interpretress", zijn steeds naakvol en uitgesproken Westers ge kleed, beschikken over een zeer ruime gemene ontwikkeling, spreken tenmin- e één vreemde taal en zijn doorgaans icd van de tongriem gesneden- e werkzaamheden van deze meisjes an wie we er nog zes in herinnering :bben, namelijk Glawnia uit Yalta, Al- i uit Sotsji, Nma uit Stalingrad. Valen- na en Olga uit Rostov en Angelia uit ioskou, zijn veelomvattend. Zij halen uitcnlandse .toeristen af van boot, trein vliegveld en doen ze tevens uitgelei- o. Zij treden op als gids bij excursies w de steden en zijn ook veelal te- crkg£steld op de in Intouristhotels on- ngebrachte servicebureaus. In hun iie tijd studeren de meisjes veel Wat i leren, is niet gemakkelijk te achter den, doch het is ons herhaaldelijk ge- eken. dat hun studieprogramma hoofd- tkelijk op de Intouristbaan is afge- cmd. Irina Vladimirowna Siwoborodko 1 ruiste andermaal ons pad, toen we de daaropvolgende dag, tegen betaling van artig roebel per uur, een excursie gin- i en ondernemen door Odessa. Er stop- een keurige Intourist-taxi voor het otel bestuurd door een Intourist-chauf- ur. Op hetzelfde moment kregen we welschap van het Ireentje. Zij was >or Intourist aan ons toegevoegd en u ons op de bezichtiging vergezellen- Odessa is een stad van helden," zei ina. Daarmee doelde zij niet alleen op verschrikkingen van de laatste oor- g, op de massale slachtpartijen, die Ier in het begin van de jaren veertig v u\ tonele werden gevoerd tussen de op- «kkende Duitsers en de zich hardnek- ig verdedigende Russen. De plaats, aar in die dagen tienduizenden sol- aten het levert lieten, draagt sindsdien alleszins toepasselijke, doch ook lu- ïbere benaming van de „moordkuil". De woorden van het Russische meis je gólden evenzeer de mislukte revolutie- igiiig van matrozen en arbeiders tegen net bewind van tsaar Nicolaas II, het ama dat hier in 1905 op de indruk wekkende Patjomkintrap, welke een verbinding vormt tussen stad en ha ven, na een ontzettend bloedvergieten lm het voordeel van de tsaristische troe pen werd beslist. Een bezoek aan Patjomkintrap, die deze benaming pas in 1917 kreeg, is ab- >luut de moeite waard, al ware het al en maar om vanaf deze plaats met mi frappant optisch bedrog te worden .econfronteerd. De 196 treden van deze ap lijken namelijk even lang. Daar is iedereen het over eens, die nog niet heter weet. In werkelijkheid -schuilt er assen de eerste en laatste trede een mmerkelijk lengteverschil. De onderste trede is 24 de bovenste daarentegen maar 12 meter lang. Het nu 166 jaar oude Odessa, dat een .volking telt van 600.000 zielen, is .c-ker wat de binnenstad betreft erg ïooi. In vergelijking met Rostov. Sta- ■ngrad en Moskou is het er zelfs ge let stadspark van Odessa verheugt zich de belangstelling van verpozing zoe- nde Russen. zellig. Het warme klimaat en de zuide lijke. Oekrainse mentaliteit, spelen hier in naar het schijn ook wel een rol Wanneer we op onze rit dooor de stad een discussie uitlokken over Kroes- tjevs zevenjarenplan krijgen we van Irina Vladimirowna de vriendelijke raad over een paar jaar nog eens terug te komen. We zouden dan wel eens zien, waartoe de Sovjet-Unie in staat is en hoe Odessa, dat nu een oppervlakte be slaat van 14.000 ha. zal zijn uitge groeid tot een volgebouwde ruimte van 42.000 ha. Om aan haar woorden kracht bij te zetten, laat zij de taxi naar de buitenwijken gieren. waar inderdaad druk gebouwd wordt aan flats, sanato ria en scholen. Teruggekeerd in het centrum laten wij de taxi stoppen voor de orthodoxe St.-Elisabethkerk. Met Irina gaan we door de openstaande poort naar binnen. .Geloven jullie ook al in God?" vraagt dan de Russische op een toon, alsof ze ons niet meer voor serieus neemt .„In derdaad". Ze kijkt ons aan en zegt dan: „Rare mensen zijn jullie. Wij in de Sovjet-Unie geloven niet aan „un real life". Dat is goed voor de kwezel tjes," en zy wijst naar de oude vrouw tjes, die voor de ikonen knielen. In geen andere Russische stad af gezien van de badplaatsen ziet men zoveel parken, plantsoenen en bomen als in Odessa- Deze natuurlijke stads- verfraaiing valt de buitenlander direct op. Straten, pleinen en de stoepen zijn van een voorbeeldige properheid. Peuk jes wegschieten is er bijvoorbeeld niet 'bij. Doet men het, dan brengt een boe te van tien roebel de overtreder tot be zinning. Daar, waar de Rus zijn uitge lezen Pravda deponeert, in een van de talloze witte stenen afvalpotten, dooft hij ook zijn papiroci. Er zullen nooit brandjes uitbreken, want in elke pot staat het water twee decimeter hoog. Somber en saai zijn daarentegen wa renhuizen en winkels. Ook de grote Uni- vermag-staatswarenhuizen missen elke gezelligheid. Een aantrekkelijke uitstal ling. welke normaal wordt beschouwd als het visitekaartje van de zaak. zal men op een wandeling door Odessa zelden tegenkomen- Voor de Sovjetbur ger is de kwaliteit nergens beter en zijn de prijzen nergens voordeliger. Geheel dienovereenkomstig is de ser vice, welke men de mensen verleent. Wanneer het bediend personeel uit slechts één man of vrouw bestaat hetgeen veelal het geval is zal de koper dikwijls een eindeloos geduld moe ten beoefenen. Er zijn maar weinig Rus sen die zich haasten. Daarbij komt nog, dat de klant dikwijls met een onvrien delijk ..njet" wordt afgescheept, als men niet over het door hem gewenste artikel beschikt. Wat geen Westerse za kenman zich ooit zou kunnen permitte ren, behoort hier tot de normale gang van zaken. In de straten van Odessa zijn talrijke boekenstalletjes. Ook ontbreekt het niet aan biertentjes, water- en limonade-auto maten en aan telefooncellen. De Russen moeten overigens wel over een uitste kend geheugen beschikken. In geen en kele telefooncel vindt men een telefoon boek. Voor excursies door de Russische steden wende men zich bij voorbaat tot Intourist. Alleen erop uittrekken brengt, indien men totaal vreemd staat tegen over de Russische taal, moeilijkheden met zich mee Plattegronden zijn dun gezaaid en die. welke men kan be machtigen, werden klaarblijkelijk met opzet onvolledig gehouden. Wolga's (40.000 roebel), Moskvitsj (25.000 roebel) en Pobeda's zijn de meest voorkomende personenwagens in het stadsverkeer. Het zijn nagenoeg al lemaal taxi's en dienstauto's. Ook brui ne legervrachtwagens denderen in gro ten getale door de straten. De bevol king van Odessa verplaatst zich door middel van bussen, trams, trolleybus sen en vrachtwagens. Een vertrouwd beeld in het stadsleven zijn de vrou wen, die deze trams en bussen bestu ren en verder vrouwelijke „figaro's", vrouwelijke overwegwachters, vrouwen die putjes leegscheppen, straatmaak sters en vuilnisophaalsters. In de Sovjet-Unie verrichten vele vrouwen ook oude het zwaarste mannenwerk. Zij doen het dikwijls nood gedwongen, want: „Wie niet werkt," zegt de Sovjetstaat, ,,zal ook niet eten." Bedelen is uit de tijd. maar de furieu ze onderwijzeres uit Moskou, met wie wij enkele dagen later uitvoerig over dit onderwerp van gedachten wisselden, hield er een andere versie op na. „El ke vrouw in de Sovjet-Unie zou zich schamen, om thuis te blijven, daar maar te zitten en niets te doen. Zij wil werken! En dat ze tot iets groots in staat is, zal ik jullie tonen. Toen kwam de „Pravda" er aan te pas, waarin we lazen, dat* de vrouwelijke kapitein van de wal visvaarder „Aïeoet" wegens haar grote verdiensten voor de staat, haar uitnemende capaciteiten enz. enz. met de Lenin-orde (de hoog ste in Rusland) was begiftigd. (Advertentie) Een krantenkiosk, waar ook andere lec tuur verkrijgbaar is, trekt altijd veel mensen. De diocesane culturele dag van de VKAJ en de KAJ in het bisdom Breda is dit jaar wat vroeger vastgesteld dan vorig jaar en wel op zondag 18 februari. De dag wordt gehouden in de Schouwburg tc Roosendaal. De onderdelen, waarop deelnemers uit alle delen van het bisdom elkaar zullen bekampen, zijn toneel, declamatie, zang, muziek en dansen. Aan de diocesane cul turele dag gaan in de districten ter voor bereiding en selectie dagen vooraf, waar van de winnende toneelgroepen de dis tricten zullen vertegenwoordigen in Roo sendaal. terwijl de deelnemers aan de onderdelen declamatie, zang en muziek automatisch ook op 18 februari zullen op treden. De winnende Brabantse toneel groepen van de culturele dagen in de dis tricten zullen op zaterdag 17 februari in het jeugdhuis in de Boulevard-Antver- pia in Roosendaal voor de diocesane jury hun prestatie tonen, de Zeeuwse toneel groepen treden zondag daaropvolgend 's morgens in de Schouwburgzaal op. Tijdens het middagprogramma van de diocesane culturele dag zal door de districten de opbrengst van de uurloon acties worden afgedragen. Aan het pro gramma zal o.a. medewerking worden verleend door de radio-zanger Frans Luit. Eén der middelen zorgt dat ook de maag niet van streek raakt I Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Bewoners van een huis aan de Juliana van Stolberglaan in Den Haag, die van vakantie terugkeerden, kwamen tot de ontdekking dat tijdens hun afwezig heid was ingebroken. Er bleek aan binnen- en buitenlandse valuta een be drag van f 4.000 verdwenen te zijn. De inbraak is reeds op 29 december van het vorig jaar gepleegd. Een nacht waker, die op die dag langs kwam, zag dat aan de achterkant van de woning een ruit van de keukendeur gebroken was. De politie en de buurman werden gewaarschuwd, maar men kon toen niet nagaan, wat er werd vermist. Een onder zoek moest uitgesteld worden tot de eigenaars zich op de hoogte konden stel len van de schade. De 211 werknemers van de Los Angeles Mirror en de Los Angeles Times die zon der emplooi waren gekomen als gevolg van de samensmelting van het aandelen kapitaal van beide kranten, hebben sa men 477.000 dollar aan smartegeld ge kregen en 200.000 dollar van het winst delingsplan van de vennootschap. De Los Angeles Examiner heeft al eer der meegedeeld ruim anderhalf miljoen dollar te zullen uitkeren aan de em ployés wier dienstverband is beëindigd. Tijdens gras- en bosbranden zijn in de omgeving van Melbourne zeker dertig woningen vernield. Persoonlijke onge lukken zijn uitgebleven, maar brandbe- strijders hebben brandwonden en slange beten opgelopen. Aan de bestrijding van de nog voort durende brand nemen drieduizend man deel. De oorzaak moet gezocht worden i de langdurige droogte bij hoge tempera turen. Twintig padvinders die bij Melbourne kamp hielden, moesten in een meer sprin gen om de aanstormende vlammenzee te ontwijken. Hun tenten en kampeeruit rusting werden verteerd. Een timmerhoutfabriek, twee andere fabrieken en eên winkel, samen een waarde vertegenwoordigend van 100.000 Australische ponden, gingen in vlam men op. Het natuurreservaat Mackenzie in Healesvillc is volkomen platgebrand. De brandweerlieden hebben het meeste wild weten te redden. De KAJ in het bisdom Breda voert mo menteel een zogenaamde contract-actie ter dekking van de onkosten van de uitzen ding naar Tanganyika van een Belgische kajotter. In het kader van de actie wordt de kajotters gevraagd zich te verbinden tot het brengen van een financieel offer om gezamenlijk een bedrag van 2600. zijnde het bedrag van de uitzendingskosten van de Belgische kajotter Alex Erix, bijeen te brengen. Tot op heden werd 650. in gezameld op een totaal van 423 contrac ten. 9 Een woordvoerder van het Pentagon heeft bekend gemaakt, dat vandaag 6000 Amerikaanse soldaten per vliegtuig naar Duitsland zullen worden overgebracht. Aan de hand van dit troepenvervoer wil men te weten komen hoe snel en hoe doeltreffend de overzeese legereenheden kunnen worden vervangen of versterkt. De militairen behoren tot de vierde di visie van het leger. Men is voornemens drie groepen naar Duitsland te sturen, waarvan één op 12 februari naar Amerika zal terugkeren. Hoe lang de twee andere groepen in Duitsland zullen verblijven is niet vermeld. Als uw motor een menselijke ziel had, dan zou u elke ochtend hij het eerste loeien van de startmotor of het verwoede beuken van de kick- starter, een pijnlijk gekreun kunnen horen. Dat is geen protest tegen het feit dat er weer een dag van hard werken gaat beginnen. Want in dat opzicht is een motor lijdzamer dan een mens. Nee, het is eenvoudig het smartelijke gesteun wegens het feit dot zo schrikbarend weinig automo bilisten en andere gemotoriseerden de kunst van de koude start ver staan. Hoe kouder de buitentemperatuur wordt, hoe vreselijker worden de folte ringen waaraan de benzinemotor bij een koude start blootstaat. Omdat een lang en gezond motorleven in de eerste plaats een kwestie van een verstandige regulering der chemische processen in de auto is, valt dit onderwerp direct on der deze rubriek. STROOP Laten wij eens zien wat er in een koude motor tijdens de eerste startse conden gebeurt De olie. welke door de oliepomp via een stelsel van enge ka nalen naar alle smeerpunten moet wor den geperst, is dikker dan stroop en wordt dus traag verplaatst. De start motor heeft derhalve de taak om, be halve het gewone zware klusje van het overwinnen van de compressie, ook de stroopdikke olie in beweging te brengen, want zodra de motor maar één slag maakt komt de oliepomp al in werking. Indien de accu zijn volle energie aan de startmotor afgeeft dan komen de eer ste omwentelingen heus wel tot stand. Maar helaas is een accu even tempera- tuurgevoelig als een winterteen. Bij strenge vorst levert de accu een veel geringer vermogen dan bij zacht weer het geval is. Wij moeten daarom bij het koud starten beginnen met een wel willend gebaar tegenover de accu die tenslotte het zware werk in die eerste seconden moet doen. Wij starten daar om op zo'n manier dat de accu geen andere kopzorgen heeft dan alleen het leveren van spanning aan de startmo tor. Elektrische kachels, defrosters, lichten en wat dies meer zij, blijven daarom uitgeschakeld tot het moment waarop onze elektrische centrale in de motor zelf. de dynamo, in werking is getreden cn onze accu bloedtransfusies geeft. SECONDEN Bij de eerste start laten wij de start motor niet langer dan 1 a 2 seconden draaien. De motor zal dan waarschijn lijk nog niet zijn aangeslagen. Dat is niet erg en u hoeft dus niet in ver twijfeling te raken en achter elkaar nieuwe loeidemonstraties met de start motor te geven. Nee, wacht rustig vijf of zes seconden en laat daarna de start motor wederom even draaien. Die vijf of zes seconden zijn beslist nodig om de accu even op adem te laten komen De startmotor neemt namelijk zoveel energie af, dat de accu in een enorm tempo wordt ontladen, zeker bij ongun stige condities als koud weer. Dit kan zijn dood betekenen. Na enige vruchte loze pogingen, waarbij al naar de er varing heeft geleerd, de choke meer of minder wordt uitgetrokken (soms doet men de choke geheel uittrekken) slaat de motor aan. Een lichtgrijze wolk uit de uitlaatpijp vertelt de omwonenden dat u de wagen aan de gang hebt. En wat denkt U7 Wel, u wilt de om wonenden van dit blijde feit nogeens extra overtuigen en daarom gaat u nu geestdriftig gas geven, zodat men twee huizenblokken verder kan horen dat u de motor op dit moment laat warm draaien. Aha, helemaal mis. JJ bent juist bezig de motor stelselmatig te ver nielen. Hij slijt in die eerste minuut on geveer evenveel als tijdens een rit van 20 tot 100 kilometer met een WARME motor. SPOELEN Want wat is het geval? De cilinders krijgen bij de koude start geen behoor lijk gasmengsel toegevoerd, doch inte gendeel praktisch klinkklare benzine. Immers; u hebt gechoked en dit bete kent dat de benzine slechts met een minimum aan lucht wordt gemengd. De carburateur zorgt er weliswaar voo- dat de benzine als een fijne mist in de ci linders wordt geblazen, maar aangezien de gehele motor steenkoud is, conden seert die mist onmiddellijk en zet zich netjes als vloeibare brandstof tegen de cilinderwanden af. Nu worden die ci- linderwanden, evenals de buitenwanden van de zuigers, beschermd door een dunne oliefilm. Maar olie wordt door benzine opgelost cn weggespoeld. Ergo: de zuigers rossen met enorme snelheid over het blanke metaal en het kan zelfs voorkomen dat de onvoldoende ver dampte benzine langs -de zuigers om laag druipt en in het oliecarter belandt om daar het restant aan kostbare smeerstor te verdunnen. Daarom moet men in de winter vaker olie verversen dan in de zomer. Voeg bij de hier genoemde bezwaren het feit dat de motor wegens de taai heid van de olie extra zwaar werk moet doen1, dan begrijpt men dat ik zachtjes begin te huilen als ik iemand een vei> keerde koude start zie (en hoor!) ple gen. PROCEDURE Hoe moet het dan wel? Hier komt, in snel tempo, een beschrijving van de ideale koude startprooedure. 1. Zorg ervoor dat de ontstekingsap- paratuur feilloos werkt. Rotte ac cu's, lekkende kabels, versleten bou gies of contactpunten maken de koude start tot een kwelling. 2. Laat de motor zo min mogelijk be last zijn bij de eerste fase van de start. Soms moet men de koppelingspe daal intrappen, zodat de tandwielen in de strooppot (versnellingsbak) nog niet hoeven mee te draaien. Schakel alle elektrische accessoires uit zolang de motor nog niet draait. 3. Choke, al naar de ervaring leert, uittrekken. 4. Telkens enkele seconden de start motor laten draaien, maar gun de accu daarbij de nodige adempauzes. 5. Zodra de motor loopt, de choke zo ver indrukken als mogelijk is zon der dat de motor afslaat. Laat de mo tor niet loeien. Probeer integendeel met gaspedaal (eventueel vast gas) ëh cho ke het compromis te vinden waarbij de motor zo regelmatig mogelijk, maar uiteraard wegens het rijke mengsel, sneller dan normaal stationair loopt. Laat, als men het koppelingspedaal heeft ingetrapt bij de eerste fase, dit pedaal opkomen. Nu krijgt de motor zijn eerste belasting: de tandwielen van de versnellingsbak malen door de stroopdikke olie. Het spreekt vanzelf dat de versnellingspook of -handle, in de vrijstand heeft gestaan. 6. Loopt de motor op een minimum aan „choke", rijd dan rustig weg, ook al voelt de motor aan de buiten kant hog steenkoud aan en is uw hete- luchtkachel eerder een diepvriezer dan een verwarmingsapparaat. Vermijd ook nu hoge toerentallen, maar laat de mo tor liever iets zwaar trekken. Een be laste motor is eerder warm dan een onbelaste en om warmte is alles be gonnen. Onder het rijden wordt het laatste restant aan „choke"' wegge werkt. Hoed u tijdens de eerste vijf mi nuten voor een overmaat aan „gas". U zou de motor nog steeds pure benzine te drinken geven als u het gaspedaal te ver indrukte. Pas als de motor zijn werktemperatuur heeft bereikt is alles normaal en heeft uw koude start zo min mogelijk schade opgeleverd. Succes! BAHCO. (Advertentie) Een groep Amerikaanse artsen in New York heeft het vermoeden uitgesproken, dat een ingewandsvirus de verwekker zou kunnen zijn van de alledaagse ver koudheid. Het virus, genaamd „coxosackie A-21", is er een van een groep van hardnek kige lichaampjes van klein formaat, die normaal zetelen in het darmstelsel yan de mens. Het virus is opgevangen uit dé keel van marinepersoneel in het kamp L.<- jeune in Noord-Carolina. Voor de ont dekking. werden de coxosackie-virussen geassocieerd met lichte ködrtsaanvaii n en neurologische ziekten. Indien men tot de bevinding komt, dat coxosackie A-21 aanzienlijk bij draagt aan het ontstaan van verkoudhe den. aldus de artsen, dan zijn er aan wijzingen dat een preventief vaccin een doeltreffende uitwerking zal hebben. Volgens de dokters verspreidde het virus zich voornamelijk via de ademha lingswegen. In alle kranten stonden weer foto's van menseji die ook in de winter gaan zwemmen en ik besloot, er een te bezoeken. Be rend D., een krasse drie enzeventiger, bleek te wonen aan de Schiedam- seweg te Vlaardingen. Hoewel het twaalf graden onder nul was, had hij geen kachel aan. Mijn hemel, zei Berend toen ik zat, wat is het hier warm, en hij gooide zijn trui uit. Toen ik mijn vulpen pakte om notities te maken, had ik de in- druk, dat ik in mijn handschoenen handen van ijs had. Och, ant woordde Berend op mijn vraag, het is een kwes tie van doorzetten. Maar ik heb óók mijn proble men. O ja?, vroeg ik. Natuurlijk, zei de win- terzwemmerwater van meer dan tien graden vind ik erg, water van vijftien een gruwelwa ter van twintig een kwel ling en als de tempera tuur nóg hoger komt kan ik er niet meer in. Ik heb het één keer gepro beerd, maar ik had het gevoel, dat ik levens begraven werd. Nee; nü is het naar mijn zin. Als ik een gat in de parkvijver moet hakken voor mijn dagelijkse rondje. Verleden week had ik een vreemd avontuur. Ik lag wat te drijven heerlijk in dat koele wa ter toen ik ineens niet meer los kon. Ik denk: wat ou er aan de hand zijn. Enfinu voelt het wel. Vastge vroren. De brandweer is toen met warm water komen spuiten om me los te weken, maar dat tuas een ellende; o, ik word ziek als ik maar aan warm water dénk. Merkwaardig, zei ik. Och, antwoordde Berend, dat zegt u nou. U hebt er misschien een soort respect voor. Maar als ik in de zomer aan zee ben kijk ik vol bewon dering naar al die mensen die in dat gloeiende sop springen; ik begrijp niet, hoe ze het durven. Zo ziet u, dat alles betrekkelijk is. Meent u, dat het gezond is wat u doet?, vroeg ik. Be rend maakte het bovenste knoopje van zijn overhemd los en ik draaide mijn sjaal wqi steviger om mijn bevroren hals. Gezond?, riep Berend uit; me?ieer, het is het gehéim van de ge zondheid; vooral zo'n geschiedenis als vorige week. U kent toch het systeem von. de diepvries? U huurt een celletje smijt er in de zomer aardbeien, ker sen en een konijntje in en u eet in de winter verse aardbeien, kersen en konijn. Waarom? Ze zijn góed ge bléven. En dat geldt ook voor de mens hij blijft góed in het ijs. Dus u dankt uw levenskracht daaraan?, vroeg ik, Kijkriep hij en sprong plat- voets, zonder aanloop over zijn tafel: kunt u dat? Berend is drieënzeventig en. heus, ik deed het met mijn twee entwintig jaar niet na. -Nu heb ik in dit opzicht wel plannen, zei Berend. Maar ze zijn eigenlijk geheim. Vol gende vinter, als het knap vriest, gaat Berend naar de parkvijver. Dan duikt Berend naar beneden en laat zich invriezen. Een onzichtbaar pijpje zal hoven het ijs uitsteken en daardoor Berend ademhalen. En wat zal cr ge beuren als het gaat dooien? Berc komt naar bovengeSparteld en hij i goed gebleven; hij is net zo jong al. jj toen hij er in sprong. Want in riilï opzicht, meneer, is Berend precies aki een aardbei. Juist, zei ik, verblvt En nou, zei Berend, kan ik in Nederland eens een week of twee, drie, rekken. Maar Berend wil meer. Berend wil op reis. Nu?, vroeg ik. - Nu nog niet, zei de brave man, - maar van de zomer wel. Want er i cén land meneer, waarnaar ik verlang I Hij lichtte met de pink een traan wit het rechteroog en fluisterde eerbied>o de naam. IJsland, zei Berend.A]- het in Nederland, in de vijver van het park te Vlaardingen, twee weken lukt, lukt het in IJsland twee of drie jaar en als het MOET hij begon nu U praten met van geestdrift overslaande stem twee of drie eeuwen. Want je slaat gewoon stil; nu ja staan: je zit of ligt. En je verlengt je leven zolang je maar wilt. Welk een enorme perspectieven, zei ik. want mensen die dergelijke vergezichten opengooien geef ik veiligheidshalve altijd gelijk. welk een verrassende mogelijkheden. Nietwaar?, zei Be rend. Ja: er zit natuurlijk wel een rotkantje aan. Want als ik na drie eenwen wakker wordtwat dan? Ik kom boven en zie IJsland. Dat zal w' -overt veranderd zijn, maar dan vv.' I ik natuurlijk Vlaardingen weer wc' I eens zien en daar zal niemand me mcc kennen. Maar u voelt wel, dat ik de' bezwaar graag op de koop toe neem Kom zei hij, het is tijd voor he'. eten en dan ga ik weer. ïndérdaad kwam zijn vrouwtje bin- i ven. met een dampende schaal. Ze wil de de berden en ik zette grote ogM op IJsco's. Ja. zei het mensje, - het is zo'n goede man. meneer. Z* voordelig, dat we leven1. Nóóit kok" nóóit van dat onzinnige eten waar zo van 'aanvat Met twintig cent ik er. want het ijs maak ik zelf eerst had ik wel een beetje kon, ravot nu ben ik cr helmaal aan gev'cn(! De beidoudjes zaten heerlijk te snoc pen en daarna verdween Berend cvc'n in een zijkamertje. Met een badjas ovf1 102e JAARGANG Uitgave: N. V. Uitg Directeur: E. H. B. Bi I Hoofdredacteur: J. J. Redactieraad: J. M A C. J. v. Hootegem mr. Mes, mr H M. L. de Vercauteren. L. J. v. Bureaus: Breda - Re Tel 22341 (4 lijnen) - Bureau voor de Zeeu" SUTAN SJA Nog steeds bestaat Soekarno zal besluiten nen vergeldingsacties schieting van zyn tor Amerikaanse ambassa karta, Jones (Merdek Indonesische president treft gewaarschuwd, saillcs de stabiliteit in gevaar zouden ku De V.S. ziet echter n om de 7e vloot naar zenden. Dat er ook in Indo gen vrees voor een g en weerstand tegen So politiek bestaat blijkt u gisteren zes Indonesi leiders, waaronder de cialistenleider Sutan Sj matigde figuur, zyn Sjahrirs naam is al v in verband met verz karno's politiek. zijn gestreepte zwem.nakie kwam hi? Een autobus is nabij Rawalpindi in noord-Pakistan, van de weg afgeraakt en een kanaal in gereden. .Hierbij zijn 32 inzittenden om het leven gekomen en drie gewond. tr-rnq. ik ga: riev hij blij. Hij bc" in loovnas dp straat in. waar hij ui?"' na actoord dnor mensen met blinked rchga*r-en om hun nek Het vrouuv oogde hem trots na, de hand cv elkaar gevouwen Het is toch lieverd, meneer, fluisterde ze dev baar: ik word warm als ik aan hc denk. - YORIC Drie dorpjes in de omgeving van P^j* geux, in zuid-west-Frankrijk. zijn an ruimd omdat de bewoners bedreigd v'e don door overstroming van de riviere Door de hevige regenval van de laats dagen is de waterstand in dit gebied stc gestegen. Enkele wegen staan derm?, onder water, dat zij onbegaanbaar iV geworden. EEN TRIBUNAAL te S rea) heeft twee hoge zich hadden schuldig gen ruptie, veroordeeld. Eén kolonel, wacht de doodst ZO SPOEDIG mogelijk wegongevallenraad een o wijden aan de treinramp Op 29 januari wordt de tum vastgesteld. DE KUSTVAARDER Elle ke sinds 5 januari ver terecht. Het schip had e( gezocht wegens de hevi^ haven van Moville aan DE EERSTE KAMER i gaan met de instelling va te „Noordoostpolder", ec waarde dat de aansluitinj we gemeente bij Overijss zijn. KONING LEOPOLD van echtgenote hebben gistere van Brussel naar Amer op Schiphol vertoefd. In vorstelijk paar hartspec ken. NIC. DEN B., de miljoe: staat thans in hoger beroe rechtshof te Amsterdam ren zijn de verdachte en vroegere boekhouders - een boekhouding hadden ten gehoord. Vrijdag w voortgezet. Weersverwachting van tot vanavond, opgema; avond 23.15 uur: Plaatselijk enige regei enkele opklaringen, krachtige aan de kust licht harde wind tusï zuidwest. Weinig ver temperatuur. Verwachting van het B kundig instituut: Afwisselend zwaar bew klaringen. Regen- en Maximumtemperaturen graden. Windstoten van per uur kunnen het ve ren. Vandaag: zon onder 17. "P 14.32 uur. Morgen: zon op 8.40 uu der 6.33 uur.

de Stem | 1962 | | pagina 8