huis ■ROTE i Zuid-Beveland krijgt strand te Kattendijke Stadhuis van Zierikzee in oude luister hersteld Nog verdere plannen van burgemeester P. Evers Debussy-herdenking in Middelhui 'g en Tilburg Water, licht en telefoon op meer boerderijen 395-695 1275-1975 ORRAADPOT WAARSCHIJNLIJK NOG KOMENDE ZOMER M ET de restauratie van het Proces tegen diplomaten in Egypte Matroos (24) verdronken in Hans weert Mars voor bouwvolume §)agMaD Nieuwe fase C90 Q75 OAS werkt met lijst in de hand RWS hield plan op Volgens landbouwtelling 1960: Incident of erger? Arrogant China-Albanië steeds dikker vrienden 8 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 JANUARI 1962 is in warme winter- itige dessins. okjes, in uni en fan- 4-,3 jr. 590-89° sweaters in vele kleu- -13 jaar duffel coats. Zware ns in cötelé kwaliteit sterkt. jaar J "7 ■■■■■■■■11^1 peciale aanbieding J ingens-sportshirts. -13 295.395 iar ijd kant-en-klaar <kere verse koffie in huis ior solide sluiting beperkt houdbaar: koffie en blijft vers I ct voordeel en..op tere voorraadpot 40 DE lardepunten E VOORRAADPOT....6,80 3AARDPOT1,88 door W. VAN DER STEEN *r re/termdit thesteen meen ''ken'ut.''Misgl de tweede mul' yvertereen? jfn Terroristen van het Franse geheime leger hebben in Algerië drie Europeanen om het leven gebracht, onder wie een hooggeplaatst ambtenaar. Het drietal stond op de nominatie van de O.A.S. om te worden geliquideerd. Het aantal doden dat sinds 1 januari bij aanslagen in Algerië om het leven is gekomen, bedraagt thans 239. Een vijfhonderdtal mensen werd gewond. De politie van Parijs heeft de Parij- zenaars verzocht zich met haar in ver binding te stellen, indien ze een post pakket in handen krijgen dat er „ver dacht" uitziet. De maatregel vormt een onderdeel van de campagne om het aan tal bomaanslagen in Parijs te vermin deren. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) Als er geen (onverwachte) kink in de kabel komt zal burgemeester P. J. Evers van Kattendijke de Zuidbevelandse bevolking met ge paste trots nog deze zomer een strand kunnen aanbieden. Een strand aan open water en vlak bij een grote weg. Door allerlei onverwachte gunstige omstancugheden zal de gemeente Kattendijke toch nog de kans krijgen haar bijna twee jaar oude plan zonder een enorme stijging van de kosten uit te voeren. Tussen de dam die Noord- met £uid-Beveland verbindt en de vroegere steiger i van de veerpont liert een prachtige mogelijkheid voor de aanleg van een strand. Burgemeester Evers zag dat al toen men de dam nog maar aan het op spuiten was. Op 17 februari 1960 nam de raad van Kattendijke dan ook het besluit daar een strand te laten opspuiten en. zoals u in onze krant hebt kunnen lezen, nam de raad eind vorige week weer dat besluit, met dit verschil dat er nu bij l gezegd werd wie het werk zou uitvoeren en onder welke voorwaarden. Wanneer de interdepartementale com- mi; ie voor openlucht-recreatie de INCOR ccn subsidie verstrekt zal de aannemer, die voor Rijkswaterstaat ccn zandrug in het Vcerse Meer moet afgraven, het zand hiervan spuiten op de plaats waar het strand is gepland. Deze zandrug die on geveer 40.000 a 50.000 kubieke meter zand bergt ligt voor de haven van Kortgene. Het zand zou oorspronkelijk in een diepe jput in het Veersc Meer worden gestort. Do aannemer was echter bereid zijn bestek te wijzigen in die zin dat het zand met de baggermolen door de sluis in de dam wordt vervoerd en dan met een spuit-installatie vanaf de oude aan legsteiger via de dijk op het bedoelde stuk grond gespoten wordt. Het bureau voor bijzondere werken van provinciale waterstaat, waarvan dc gemeente Kattendijke bijzonder veel medewerking heeft gekregen, heeft uit gerekend dat voor een behoorlijk strand net zoveel zand nodig is als de af te gra ven zandrug groot is Wanneet er 47.791 kubieke meter zand komt te liggen zal er tussen dam en steiger een juweeltje van een strand ontstaan: Op het kaartje bii dit artikel ziet u hoe de situatie ligt. 1 <"1 gearceerde gedeelte moet worden op gespoten. Het strand krijgt een breedte van ongeveer tweehonderd meter, het verloop tol in het water is ongeveer 150 meter. Met dubbel gearceerde gedeelte» p een strook van vijftig mete -U opgespoten tot een hoogte van ruim twee meter NAP, zodat deze strook altijd boven water blijft. Daarna loopt het zand zacht glooiend tot een eind onder het water door. Geringe koslen Wij schrijven wanneer e»- 'je subsidie a an INCOR komt. Tijdens een gesprek dat wc met burgemeester Evers hadden deelde hij ons mee, dat hij deze maand nog de principiële toezegging voor deze subsidie verwacht. Het te subsidiëren bedrag is nog niet bekend, maar het zal ongeveer 50 pet. van de totale kosten bedragen. Die totale kosten zijn ongewoon laag voor een dergelijk project, doordat Kat-! tendijkc alleen de meerprijs van het. veranderde bestek van de aannemer moet' betalen. Dit kwam neer op f 1.01 perl kubieke meter zand. Ondanks deze uit- zondcrlijk lage prijs was het vaststellen j van dit bedrag toch nog een harde nootj voor de raad. - j Twee jaar geleden toen de raad hetl eerste besluit inzake het strand nam kon 1 dit werk voor een nog lagere prijs, na-j melijk tachtig cent per kubieke meter worden verricht. De zuig- en spuitinstallatie van de aan nemer die de dam opspoot, lag toen niet aan de andere kant van de sluis zoals nu het geval is. Het werk voor de dam moest noodzakelijk veertien dagen wor den stilgelegd en in deze tijd er is niet meer voor nodig zou het strand worden opgespoten. Vanzelfsprekend wa ren voor de aanleg er van een aantal goedkeuringen nodig. Zowel O.S., als het waterschap voor de Wilhclminapolder en oost-Beveland als de Domeinen keur den het plan goed. „Wc hoefden maar een kraantje open te draaien en het strand lag er," zegt burgemeester Evers. Alleen rijkswater staat wilde niet. De hoof ding enieur- directeur kon geen medewerking ver lenen op grond van het feit dat het rijk misschien dit terrein nog wel eens nodig zou kunnen hebben om voorzie ningen te treffen. De zuig- en spuit installatie verdween, de gemeente Kat tendijke tekende beroep aaji bij de Kroon over het besluit van rijkswater staat en het bleef bij een papieren plan tot vorige maand. Want dezelfde rijkswaterstaat, die twee jaar geleden zo afwijzend tegenover dit strandplan stond, bracht nu advies uit aan de j gemeente Kattendijke deze kans te grijpen. Het zal namelijk nooit meer j voorkomen dat rijkswaterstaat een] zandophoping in het Veer se Meer zal moeten wegbaggeren. En nu hoopt de gemeente maar dat INCOR zo welwillend zal zijn het ver schil tussen toen en nu twintig cent per m3 voor 100 pet. te subsidiëren. Geon winstobject De gemeente Goes, die van dit strand zeker veel voordelen geniet, heeft zich indertijd al bereid verklaard bij te dra gen in de vaste jaarlijkse kosten. Het is de bedoeling van het toekom stige strand een vrij strand te maken. „We hoeven er niets aan te verdienen," is de mening van burgemeester Evers. Om aan de eisen te voldoen moet er langs de dijk en de steiger een om heining geplaatst worden. Een betonnen trap (aangegeven op de kaart) zal de toegang tot het strand verschaffen. Bovendien zullen er ongeveer tien bad hokjes worden geplaatst en een bewaar plaats voor kleding en toiletten. Kattendijke verkeert in de bijzonder gunstige omstandigheid dat er goede toegangswegen zijn: de oude provinciale weg leidt direct naar een parkeerplaats achter het toekomstige strand, en het oude veerhuis dat weer als restaurant kan gaan dienen, staat er nog steeds. Nog meer plannen Als het strand een succes blijkt te zijn bestaan er zelfs nog verdere plan-I nen. De oude aanlegsteiger, die nu niet meer wordt gebruikt, is nog steeds in het bezit van de provincie. Terloops is wel eens gesproken over overname door Kattendijke. In principe voelt de burge meester er veel voor. Wanneer deze stei ger in het bezit van de gemeente is. bestaat er nl. een mogelijkheid hel strand aan de andere kant er van uit te breiden. De steiger, die zeil veel aan onderhoudskosten vergt, zal ook nog ge ëxploiteerd kunnen worden. Er waren zelfs als liefhebbers hiervoor. Een Bel gische hcngelclub, die met 90 leden en vijftien boten aan de Zuidbevelandse kust komt vissen, zag wel wat in de sieiger als visplaats en aanlegsteiger voor] de boten Zeker toen de burgemeester; over het strand vertelde hoefden ze niet meer naar Kamperland om vrouw er, kinderen op het strand te brengen. En zo maakt de burgemeester van deze nog geen duizend inwoners tellende ge meente. plannen. Niet alleen voor zijn gemeente, maar voor een groot deel van Zuid-Beveland. dat van dit strand zeker een dankbaar gebruik zal maken. Zierikzeese stadhuis is ook het Neptunusbeeld dat sinds jaar en dag op de torenspits prijk te, naar beneden gehaald. Het ongeveer een meter zeventig grote beeld, dat volgens een stempel in de voet in 1765 werd vervaardigd, verkeert in zeer slechte staat. Reeds in 1853 werd het beeld ge restaureerd maar in de jaren 1914- 1918 is het door verdwaalde Engelse bommen weer beschadigd. Op het ogenblik is het de vraag of het holle uit rood koper ver vaardigde beeld gerestaureerd kan worden. Overwogen wordt zelfs om maar een geheel nieuw Neptunusbeeld voor Zierikzee te maken. Overigens staat de Neptunus- windwijzer niet meer in Zierikzee maar in Middelburg bij de firma Jobse, die ook het beeld voor het Middelburgse stadhuis heeft ge maakt. Op de borst draagt de Zierikzeese Neptunus een handig luikje, waar door de vakman regelrecht in het hart van de zeeman kan kijken. Volgens de restaurateur is er op het ogenblik niet veel goeds te zien. De tweede foto werd gemaakt in de klokkenkamer van het stadhuis. Het is duidelijk dat er bij het restauratiewerk heel wat geklom men moet worden. Het carillon is uit het stadhuis gehaald Hans Henkelmans, een van Nederlands meest bekende pianis ten, geeft zoals wij reeds be richtten vandaag in Tilburg en I donderdag in Middelburg een I recital ter gelegenheid van het f feit, dat Claude Debussy honderd I jaar geleden werd geboren. Het is de moeite ten volle waard in kort I bestek enige aandacht aan compo nist en uitvoerder te schenken. Debussy is een van de grote impres- n" en. In de muziekliteratuur neemt m werk een zeer bijzondere plaats in 1 vooral het oeuvre voor piano heeft steeds vele bewonderaars gehad. Het is merkwaardig, dat het pianowerk van I ebussy zoveel verschillende nuancerin- I 1 n stemmingsbeelden oproept. De ransman toont zich vooral in zijn laatste ''mpositics niet alleen een representant n een tijdelijke kunstvorm, het impres- oniSm(, maar voor alles een machtig I me uw ei oen tovenaar met het geluid. bussv h vaak.f° vraag gesteld of 'Jeoussy dc onmiskenbare oosterse in vloeden die hij heeft ondergaan uitslui tend als verrijking van zijn impressio nistische palet heeft gebruikt of dat hij daarbij een uitbreiding van het westerse klankbewustzijn nastreefde. De vraag is nagenoeg niet te beantwoorden, maar hoe het ook zij, hij heeft deze invloeden steeds harmonisch geïntegreerd in zijn muzikale zeggingskracht. Men kan het werk van Debussy onderscheiden in drie groepen: de jeugdwerken nog belast met veel romantische reminiscenties, de „im pressionistische" werken, die reeds een duidelijk eigen stempel dragen en de der de groep, waarin de componist zich be wust van het impressionisme afkeert en zijn werk een diepere dimensie van een voud en eenzaamheid geeft. Hans Henkemans werd in 1913 te Den Haag geboren en ontwikkelde zich onder Sigtenhorst Meyer en Willem Pijper tot volwaardig pianist en componist. Tege lijkertijd studeerde hij medicijnen en deed zijn artsexamen. Zijn bekendheid heeft hij allereerst te danken aan zijn Mozart-interpretaties, die hem op de con certpodia van Salzburg, Wenen en andere Europese muziekcentra brachten. Zijn composities zijn verschillende malen on derscheiden (waaronder in 1953 (jc prof van der Leeuw-prijs voor zijn viooL concert). Gisterenmorgen is in Cairo een proces egonnen tegen vier Franse functionaris sen en zeven anderen, die beschuldigd worden van samenzwering. Dc 75-,jarige verdachte en oud-journalist van Italiaan se afkomst, Gabriel Inkeri, was afwe zig. Hij ligt in het ziekenhuis. Dc vier Franse functionarissen waren lid van een commissie die de naasting van Frans eigendom in Egypte behan delde. Na het voorlezen van de beschuldi ging betwistte de raadsman van een der verdachten de bevoegdheid van het hof, de Franse diplomaten te berechten om dat deze diplomatieke onschendbaarheid bezitten. Hij noemde de arrestatie van de functionarissen „in strijd met de ge hele internationale traditie en het in ternationale recht". De openbare aan klager antwoordde, dat diplomatieke on schendbaarheid slechts aan permanente diplomatieke vertegenwoordigers wordt toegestaan. Het proces werd verdaagd tot woens dag 17 januari, om de verdediging in staat te stellen een nota van het minis terie van Buitenlandse Zaken te bestu deren. die door de openbare aanklager over het onderwerp diplomatieke on schendbaarheid aan de rechtbank was overhandigd. (Van onze Haagse redacteur) In 1960 was van de 300.702 agrarische bedrijven in ons land 66 procent (198.000 bedryven) aangesloten op het waterlei dingnet, 94 procent (281.000) op het elektriciteitsnet en 34 procent (102.000) op het telefoonnet. Dit blijkt uit de ge gevens over de landbouwtelling 1960, die het Landbouwschap morgen in zyn vergadering zal bespreken. Wat de watervoorziening betreft is nog gebleken dat op 10 procent van de bedrijven dus ruim 30.000 nog een zgn. nortonpomp wordt gebruikt. De kwaliteit van dit water is vaak bedroe vend. Dit jaar zullen 16.000 percelen op de waterleiding worden aangesloten, sulks als sluitstuk van het in 1953 aan gevangen tienjarenplan. Op het ogenblik worden reeds plan". ncn opgesteld voor de aansluiting op het waterleidingsnet van de resterende bedrijven. Verdeeld over de provincies is in Noordbrabant 70 procent en Zeeland 82 procent der bedrijven aangesloten op het openbaar waterleidingnet. Op het elek triciteitsnet is aangesloten in Noordbra bant 96 procent en Zeeland 89 procent. Aangesloten op het telefoonnet is in Noordbrabant 31 procent en Zeeland 47 procent- Deze percentages zijn gunsti ger dan die bij de landbouwtelling 1955 uit de bus kwamen. De aansluiting op telefoon maakt vooral grote vorderingen in de zand streken, alhoewel de aansluitingsdicht heid in de kleistreken groter is. UIT ALLE windstreken worden medicij nen aangevoerd naar de Philippijnen, waar een cholera-epidcmie is uitgebro ken, welke tot dusver bijna 1500 slacht offers heeft geëist. Maandagmorgen werd op het te Hans- weert gemeerd liggende motorschip Mor genster. de 24-jarige opvarende matroos L. G. J. Molegraaf uit Tcrneuzen ver mist. Zondagavond had men hem nog in Hansweert gezien en gesproken, en daarbij had hij gezegd dat hij terugging aan boord van zijn vaartuig, om daar voor de verlichting te zorgen. Toen de schipper hem maandagmorgen ging roe pen. zag deze dat de deur voor het ver blijf van hem open stond, en dat de ver lichting brandde. Van M. was echter geen spoor te vinden. De rijkspolitie te water werd gewaarschuwd en deze trof in het verblijf van M. enkele kleding stukken aan waarop men het vermoeden kreeg dat M. over boord gevallen was. Maandagmiddag heeft de rijkspolitie te water na ruim drie uur dreggen, in de nabijheid van dc Morgenster, het stoffe lijk overschot van M. opgehaald, cn over laten brengen naar het lijkenhuis je op de algemene begraafplaats te Krui- ningen. Het raadslid van Purmerend W. Kraan heeft voorgesteld een pro testmars door Den Haag te maken om te demonstreren voor meer woningen. De heer Kraan wilde oo kraadsleden van andere ge meenten voor deze mars interes seren en hij hoopte dat de burge meesters met de ambtsketen om de stoet zouden willen openen. Burgemeester mr. R. Kooiman van Purmerend heeft verklaard in ieder geval thuis te zullen blijven. Hij wilde zelfs niet achteraan lopen. Het voorstel kwam aan de orde toen burgemeester Kooiman mede deelde dat het aantal woningzoe kenden van Purmerend de afge lopen tien jaar bijna is verdub beld, ondanks het feit dat in deze stad honderden nieuwe woningen werden gebouwd. Tn het conflict om westelijk Nieuw- v Guinea zijn blijkens een bericht uit Hollandia de eerste schoten gevallen. Nog is niet duidelijk, of het hier slechts een incidenteel geval betreft dan wel het begin van een invasiepoging van Indonesische zijde. Dat Nederlandse oorlogsschepen dadelijk zijn opgetre den, toen Indonesische torpedojagers de territoriale wateren schonden, is lo gisch en verdedigbaar, doch we ver wachten in ieder geval veel misbaar van de zijde van Djakarta. Het ziet er naar uit, dat de Indonesische regering de haast vertwijfelde pogingen om ge- sprekscontacten te leggen, nu in de grond geschoten heeft. Van Nederland se zijde zal men moeten voortgaan de uiterste zelfbeperking te betrachten en zal men niet door opgewonden com mentaren de kritieke toestand mogen aanwakkeren. Als hier inderdaad van een weloverwogen aanval sprake is, zal de aandacht van de Veiligheids raad en van bevriende mogendheden met alle daarvoor ten dienste staande middelen gevraagd moeten worden. Dit is het eerste commentaar op de eerste berichten. Men zal aan latere berichten kunnen toetsen in hoeverre het klopt met de werkelijke feiten. IWTct een grote zucht van verlichting hebben de ministers van de zes EEG-landen, afgetobd en murw ver gaderd, zondagmorgen vroeg over eenstemming over het landbouwbeleid en daardoor over het ingaan van de tweede fase van de gemeenschappelijke markt bereikt. Het is een gelukwens waard, al zitten er aan het bereikte compromis nog wel wat haken en ogen. Het feit, dat er met zo veel hardnek kigheid naar overeenstemming is ge streefd, is in ieder geval een verheu gend teken. Op de plaats rust was niet mogelijk. Stilstand betekende het in slaan van de weg-terug met het voor uitzicht van een heilloze tarievenstrijd. Het is natuurlijk een kwestie van geven en nemen geweest. Niemand kan helemaal tevreden zijn. De ontsnap pingsclausule is danig ingeperkt. In de Benelux-verhouding weten- we hoe zulk een clausule de verhoudingen en de verstandhouding kan verstoren. Door de verenging, welke nu in EEG- verband is vorkregen, krijgt het ge meenschappelijk landbouwbeleid wer kelijk gestalte. Men kan niet verwach ten, dat alles op rolletjes zal lopen. Er zullen nog wel eens conflicten rijzen door het ongenoegen van agrarische instanties, die hun invloed doen gel den op het regeringsbeleid. Met name denkt men daarbij aan West-Duits- land, dat de zwaarste struikelblokken op de weg naar overeenstemming had geplaatst. Alles moet echter geleerd wordrn. Per slot heeft Bonn ook zijn zegen gegeven op het bereikte com promis. De voordelen van een verder uitge diepte Euromarkt zullen allen ten goede komen. Het vetorecht, dat in de eerste fase dreigend boven alle be slissingen hing, is terzijde geschoven. De onderhandelingen over de toetre ding van Engeland tot de EEG kunnen nu pas goed beginnen. President Ken nedy heeft de vorige week in zijn „Troonrede" ook geduid op de econo mische macht, welke oen effectief sa mengaan van Europa met inbegrip van Engeland kan vormen. Dal wordt een economische macht sterker dan die van de Verenigde Staten. Dit vooruit zicht moet ieder verzoenen met tijde lijke moeilijkheden en overgangsperi kelen. Tegenover de uitdaging van hot communistisch blok kan Europa zich een terugvallen in economische ver deeldheid ook niet veroorloven. De nieuwe fase zal zeker veel ver gen van de industriële en agrarische ondernemers. De concurrentieverhou dingen komen veelszins anders te lig gen. Meer nog dan vroeger zal het aan komen op vindingrijkheid, vakbe kwaamheid, durf en organisatorisch inzicht. We koesteren het vertrouwen, dat onze ondernemers hun taak in de nieu we tijd zul'en verstaan. F)e Nieuwe Rotterdamse Courant blijft minister Luns achtervolgen met haar bittere kritiek. Ze heeft zijn visie op het Nederlandse belang tegen over Indonesië nooit minder dan ramp zalig gevonden van 1952 af. Ze isoleert daarbij de minister van het feit, dat hier altijd regeringsbeleid in het ge ding is geweest, eerst van de kabinet- ten-Drees, nu van het kabinet-De Quay. Een voorstelling van zaken, die o.i. ramnzalig is voor ieder begrip van billiikheid. Nu de minister in de ogen van het liberale blad toch een hopeloos geval is, verplaatst het zijn toorn nu maar naar de Kamer. Die zou zijn gezwicht voor de wapenen, waarover de minis ter in ruime mate beschikt: humor en arrogantie. Gedweeheid, aldus de N.R.Ct., komt het parlementaire spel niet ten goede. om niet te spreken van de reputatie van het parlement bii het publiek. Deze voorstelling van zaken gaat uit van de veronderstelling, dat ieder, die de zienswijze van do N.R.Ct. niet steunt, dit alleen maar nalaat, omdat hij slap van karakter is en goede maat jes wil bliiven met de minister. De mogeliikheid, dat iemand het met de minister (en dus niet met de N.R.Ct. in verregaande mate zakelijk eens zou kunnen ziin. acht het liberale blad blükbaar ondenkbaar. We vinden deze zienswijze wel arro gant, doch geenszins humoristisch. Na afloop van door een Albanese re geringsdelegatie in Peking gevoerde be sprekingen is in de hoofdstad van com munistisch China een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven waarin wordt melding gemaakt van het sluiten van economische overeenkomsten, die zullen bijdragen tot dc eenheid en de consoli datie van het socialistische kamp. „De wederzijdse hulp en samenwerking tus sen de socialistische landen, die ge grondvest zijn op het Marxisme-Leninis- me en proletarisch internationalisme, zullen niet alleen de economie der bei de landen bevorderen en bijdragen tot hun socialistische opbouw, maar tevens in hoge mate bijdragen tot de waarbor ging van de zaak van de wereldvrede", het socialistische kamp en de verdedi ging van de zaak van wereldvrede", zegt de boodschap met duidelijke bijbe doelingen. Blijkens het communiqué zal China aan Albanië granen leveren, alsmede o.m. tractors, kunstmest en papier, waartegenover Albanië chroomerts. ru we olie. koper en tabak zal leveren. Ook op wetenschappelijk en technisch gebied wordt samengewerkt.

de Stem | 1962 | | pagina 5