Roosendaal kan het op eigen terrein niet bolwerken Steenbergen faalt volledig tegen sterk T er neuzen BS Hypermoderne „luchthaf biedt vele mogelijkheden Daar gaat de derde....! BAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 JANUARI 1962 EERSTE KLASSE E Verrassend TOP VIERDE KLASSE H Gehandicapt Oostburg houdt zich goed TWEEDE KLASSE B TSC-Brabatnia: matig voetbal Roosendaal- de Spechten ongelre-techniek geeft de doorslag Geluk voor Schijndel Rood Wit blijft ongeslagen Overwinning voor beter spelend Hontenisse Middelburg-Sarto 1-1 Uno Animo-Internos 2-1 DERDE KLASSE D Grenswachters en RKFC protesteren Dosko houdt stand tegen HVV VIERDE KLASSE G Treurige balans: 2 beenblessures Voetbal over de grenzen Opblazen Praktisch Koud oponthoud achter de rug Nadat er lange tijd niet gevoetbald is, zijn gisteren in alle hoeken van ons gewest de ballen weer goed gaan rollen. Roosendaal kwam voor de eerste maal in het n-euwe jaar op eigen veld uit tegen De Spechten, maar de Roosendalers konden het niet bolwerken, hoewel gezegd moet zijn, dat ze zich lange tijd dapper geweerd hebben. TSC heeft het merkwaardigerwijs tegen Brabantia niet verder kun nen brengen 'dan een 1-1 gelijkspel. Schijndel had meer geluk tegen MOC. De bezoekers moesten het afleggen. TOP hield op eigen veld het been stijf tegen Boxtel; Tungelre tenslotte wist zich Alliance van het lijf te houden. De bezoekers keerden met een gevoelige nederlaag huiswaarts. fout van doelman Proost, die de bal liet vallen kwam de thuisclub opnieuw op winst. V-d- Heijden schoot hard in, maar de MOC-doelman sloeg de bal voor de voeten van v. d. Groenendaal, die geen fout maakte 2-1. Fel sloegen de gasten terug, maar door onzuiver schieten gin gen enkele kansen verloren. Pas kort voor rust 'kon van Gaans de balans in evenwicht brengen 2-2. In de tweede helft had MOC een groot overwicht, maar paal en lat stonden een doelpunt in de weg, terwijl doelman Kooien en kele prachtige saves verrichtte. Succes kwam na 35 minuten aan de andere kant toen v. Kaathoven een pass van v. d. Groenendaal hard en onhoudbaar inschoot 3-2. Toen drie minuten later v. d. Groenendaal doelman Proost opnieuw dwong de bal uit de touwen te halen was MOC verslagen 4-2. Het met vier invallers verzwakte TOP heeft voor een grote verrassing ge zorgd door Boxtel te kloppen. Voor rust hadden de gasten een groot overwicht, maar het duurde allemaal veel te lang voor dat er een goed schot uit de benen kwam. De thuisclub werd geleidelijk aan sterker en nam door Rien Wijnen de leiding 1-0- In de tweede helft ver overden de Ossenaren het middenveld vanwaar tal van goede aanvallen wer den opgezet, maar de 800 toschouwers moesten toch tot de 38ste minuut wach ten voordat Ouwens de zege in veilig heid kon brengen 2-0. LUCTOR—PATRIJZEN 4—3 Een magere, maar verdiende zege voor de thuisclub. Na 10 minuten had A. Deb- bout succes (1-0) en door doelpunten in de 14e, en 15e minuut van resp. S. Lous en A. Debbout werd de voorsprong tot 3-0 opgevoerd. Kort voor rust scoorde Ko Traas tegen: 3-1. Vijf minuten na rust bracht S. Lous de stand op 4-1. Door M. Traas werd het in de 35e minuut 4-2 en toen Ko Traas er 2 minuten later 4-3 van maakte, werd het nog even span nend, maar wijziging kwam er niet meer in de stand. YERSEKE—STEEN 0—1 Een zeer slechte wedstrijd waarin de gelukkigste won. Die gelukkigste was Steen, want het enige en dus beslissende doelpunt werd na 34 minuten door mid- voor Saman in het Yerseke-doel gewerkt. (0—1). OOSTBURG—CLINGE 2—2 Het gehandicapte Oostburg gaf fris spel te zien. Na 16 minuten gaf Riteco zijn club de leiding 1-0. Tien minuten later maakte hij 2-0. Hoefnagels bracht de stand op 2-1. A. van Bunder bracht de stand tenslotte op 2-2. Circa 1200 toeschouwers waren naar het Sportpark de Warande getogen om getuige te zijn van een zeer matig par tijtje voetbal. Vanaf het begin nam Brabantia het heft in handen. Reeds in de negende minuut opende Maassen de score. Hierdoor wakker geschud pakte TSC de zaken wat energieker aan. Brabantia liet zich echter niet onder de voet lopen. In goed twee minuten tijd kreeg het drie corners te nemen, echter zonder resultaat op voortreffe lijke wijze zag Fijneman kans zijn hei ligdom schoon te houden. Maar ook Schijven kreeg de gelegenheid zijn kwa liteiten te tonen. Op meesterlijke wijze wist hij een kopbal van v. Gooi te stop pen. In de 32e minuut kwam de gelijk maker. Na 32e minuut kwamemfwijp maker. Na mooi voorbereidend werk van Broeders gaf Verdaas doelman Schijven met een strak schot het na kijken Na de rust was er, behoudens enkele oplevingen, van goed voetbal geen Roosendaal startte dit jaar met een sterk gewijzigd elftal. Dat deze combi natie eerst wat moest wennen was dui delijk te zien. Roosendaal, gesterkt door een stevige wind in de rug, boekte het eerst resultaat. Bij een corner, geno men door v. Merode, knalde Voets de bal ineens in. (1-0). Hierna beleefde Roosendaal enige te genaanvallen van De Spechten, doch doelman v. d. Vreede stond pal. Toch moest hij na 20 minuten zwichten voor een beheerst rollertje van de actieve midvoor van Gompel. (1-1). Vissenberg, die een goede partij stopperde, had ge luk toen bij een te harde terugspeelbal v. d.. Vreede was uitgelopen en met een snoeksprong de bal onschadelijk maak te. Eén kwartier voor rust wist rechts binnen van Thoor De Spechten op winst te brengen door na een scrimmage de bal via de binnenkant van de paal over de lijn te werken. (1-2). Ondanks de tegenwind bleef Roosen daal na rust goed partij geven. Na 12 minuten werd een voorzet van links door rechtsbuiten W. Sengers feilloos langs doelman v. d. Vreede gekopt (1-3). Midvoor Voets, zeer gevaarlijk door tal van harde schoten, zou de tweede Roosendaalse treffer inleiden. Een harde schuiver werd door de Eind- hovense doelman onvoldoende wegge werkt en rechtsbuiten P- v. d. Sande schoot van dichtbij hard in- (2-3) Roo sendaal kwam even goed opzetten. Een kopbal van Voets ging net over. Aan alle Roosendaal illusies werd een kwar tier voor tijd een einde gemaakt, toen een goede combinatie tussen rechtsbui ten W. Sengers en midvoor van Gompel werd afgerond met een keihard schot dat doel trof. (2-4). In de?e stand kwam geen verandering meer. Deze sportieve wedstrijd werd kalm en vakkundig door scheidsrechter v. Reyn geleid. Er waren ongeveer een 1000 toeschouwers. ten moeilyk standje van enkele spe lers tijdens de ontmoeting TSC-Braban- tia. Voets van Roosendaal in de aanval kopt de bal. sprake meer, aan TSC-zijde. Het waren vooral Soeters en ijneman die hun club verder onheil wisten te besparen. Met nog 10 minuten te spelen kwam er weer een beetje vaart in bij de blauw- witten. Tijdens een geharrewar v oor het doel van Schijven sloeg één van zijn clubgenoten de bal met de hand van doellijn af. Waarschijnlijk is dit de scheidsrechter ontgaan, want hij liet doorspelen. Kort voor het eindsignaal schoot Kuppens keihard tegen de lat. Broeders ving de terugspringende bal op en gaf mooi door aan Verdaas. Deze schoot echter jammerlijk naast. TSC mag zich echt gelukkig prijzen aan deze ontmoeting één puntje te hebben overgehouden. Ongeveer 1500 toeschouwers zijn ge tuige geweest van de wedstrijd tussen Tongelre en Alliance. Een zeer eenzij dige wedstrijd, want de Roosendalers hadden op het niet in goede staat ver kerende veld weinig in te brengen. Al liance verloor tenslotte toch nog eer vol (3-0) en dat was de grote verdienste van doelman Veenhof, die talrijke red dingen verrichtte. De betere conditie en de betere tech niek van Tongelre waren in het sport park De Doornakkers de doorslagge vende factoren. De Eindhovense rood- witten domineerden al in het begin, doch Veenhof verkeerde toen reeds in een sublieme vorm en daar de Eindho vense voorwaartsen bovendien vaak te haastig schoten bleef het tot tien mi nuten voor de rust 0-0. Op dat moment echter belandde het leer uit een gave pass van midvoor Ad Hertogh bij Huis kamp, die raak schoot, 1-0. In de tweede helft was het overwicht van Tongelre zo mogelijk nog groter, doch Veenhof handhaafde zijn reputatie. Niettemin hielp een fout van hem Ton gelre aan het tweede doelpunt. Na een scherpe voorzet van Van Rooy kreeg hij de bal niet onder controle en dit werd onmiddellijk door Huiskamp afgestraft, 2-0. Eindelijk liet ook in de aanvalslinie van Alliance zich een gelden, met name Sep, wiens kogel echter door doelman Bartels tot corner verwerkt werd. Uit deze corner kreeg Sep een nieuwe schietkans, waarbij hij de lat trof. Een kwartier voor tijd werd de stand 3-0, toen Hertogh op zijn eentje door de Alliance-defensie „wandelde" en ook Veenhof te pakken nam. Schijndel heeft op ietwat gelukkige wijze van MOC gewonnen en mag met deze uitslag heel tevreden zijn, want als de gasten minder pech hadden gehad en hun doelman beter in vorm was ge weest. zou er minstens een punt mee naar Bergen op Zoom zijn gegaan- Schijndel nam na 5 minuten door v- Kaathoven de leiding, maar een kwar tier later maakte Verpalen gelijk en verkreeg MOC een overwicht. Door een In de tweede klasse B heeft Steen-1 bergen gisteren een grote teleurstelling moeten incasseren. Op bezoek by Ter- neuzen kwam de Brabantse club er he lemaal niet aan te pas. De Terneuzena- ren hielden hun doel volledig schoon; daarentegen troffen zy het vijandelijk doel maar liefst zes maal. Middelburg slaagde er thuis niet in Sarto te overwinnen. Het bleef bij een pover 11 gelijkspel. Uno Animo bleef baas op eigen terrein Internos scoor de een punt tegen twee van de thuisclub evenals Hontenisse, dat op RAC een 30 zege behaalde. Dosko en Rood Wit hielden tenslotte de punten in eigen plaats door overwinningen op respectie velijk HW en Veerse Boys. Steenbergen lanceerde aanvankelijk enige gevaarlijke aanvallen op het Ter- neuzense doel, maar in de vijftiende mi nuut kwam de doorbraak van Terneu- zen, waaruit Meeusen met een harde schuiver doelpuntte: 10. Tien minuten later kon Jan Doorns uit een schermut seling voor de tweede maal doelpunten: 0. Vijf minuten voor de thee kon De Meyer een zeker doelpunt nog van de doellijn aftrappen, terwijl Meeuwsen voor de rust met een harde schuiver de stand op 30 bracht. Hoewel Wissel in de tweede minuut na de rust het vierde doelpunt scoorde, 40, gaf Steenbergen zich allerminst verloren. Pas toen Meeuwsen in de 26e en Wissel in de 28e minuut met nog twee doelpunten het hal ve dozijn hadden volgemaakt, was er voor de bezoekers weinig meer aan. Doelman Doorns speelde subliem. In vijf minuten tijd wist Rood Wit een 20 achterstand om te zetten in een 32 voorsprong en daarna door fel ver dedigen deze voorsprong te handhaven. Veerse Boys was door dit huzarenstukje der Willebrorders totaal verrast. Onder geweldige spanning verliep de eerste helft, waarin beide ploegen ver schillende kansen schiepen. Pas in de laatste minuut, door een foutje in de Rood-Witverdediging kon P. Vetjes de bal achter de totaal verraste De Bruyn plaatsen. Na de thee was het reeds in de 2e minuut J. Jooren die op vrij gro te afstand de bal in de richting van het doel plaatste. (02). In de 22e mi nuut kon Suykerbuyk uit een goed ge plaatste corner het eerste tegenpunt aantekenen. Even later was het Heeren die keeper Van Schipperen met een fel schot verraste. (22). Tot ieders ver bazing was het kort daarop, in de 27e minuut, C. van Peer die hard inschoot en daarmee zijn club de leiding gaf. Na een kwartier spelen kwam Honte nisse aan het eerste doelpunt. Midvoor W. Steyns kopte beheerst in na een voorzet van rechts, 10. De thuisclub bleef in de meerderheid, doch zij had pech bij het afwerken der aanvallen, en bovendien vond zij een uitstekende RAC-doelman tegenover zich. RAC moest zich beperken tot gevaar lijke uitvallen. Na rust ging RAC snel van start en Hontenisse moest alle zeilen bijzetten. De Hontenisse-verdediging bleek echter op haar taak berekend. RAC wilde ken nelijk de gelijkmaker forceren en ging over tot hard spel. Dit duurde tot een kwartier na de rust. Toen moest RAC- aanvoerder v. d. Steen een waarschu wing van de scheidsrechter incasseren. De thuisclub nam nu het heft weer in handen. De voorhoede van de thuisclub kwam tot fraaie combinaties. Het twee de doelpunt werd gescoord door rechts binnen Steyns. Even later kwam het der de doelpunt door linksbuiten Jansen, 3—0. Het is in de Zeeuwse hoofdstad een slechte partij voetbal geworden en met de uiteindelijke puntenverdeling kregen de Zeeuwen meer dan hen toekwam. Er werd door Sarto ten minste nog gepoogd goed te voetballen maar bij de thuis- spelers ontbrak blijkbaar de animo. Dat de Tilburgenaren met rust desondanks tegen een 10 achterstand aankeken was een gevolg van de onschotvaardig heid van hun voorhoede en het veelvul dig buitenspel staan van midvoor Don ders. Middelburg kwam er de eerste 40 minuten niet zo veel aan te pas en eerst in de 41e minuut moest de Sarto doelman voor het eerst handelend optre den bij een vrije trap die Bostelaar kei hard inschoot, waarbij Van Berkel de bal keerde. Vos schoot daarna keihard over en dit 5 minuten-offensief werd ten slotte door Bostelaar met een doelpunt besloten dat op vrij gelukkige wijze doelman Schuurkens passeerde (10). Met deze geflatteerde voorsprong be gon Middelburg aan de tweede helft, maar weer was het Sarto dat het minst slecht voetbal speelde. Na 11 minuten slaagde Van Gooi erin doelman Versluis te verschalken (11) en hoe beide ploe gen ook probeerden om er nog iets van e maken, het lukte niet en het einde :warn als een verlossing voor de toe schouwers. De gastheren, die de wind in hun voor deel hadden, waren vrijwel steeds op de helft van Internos te vinden. Toch duurde het nog tot een kwartier voor rust voordat er gescoord werd. Links binnen A. van Nooijen loste een veri schot waar de Ettense doelman tever geefs naar greep. Na de hervatting was de thuisclub nog het meest in de aanval hoewel dit niet meer in %ulke grote mate was als voor rust. De bezoekers konden in de tweede minuut de achter stand wegwerken toen de midvoor de partijen op gelijke voet bracht. Tien minuten voor het einde werd in plaats van een doelpunt een vrije trap voor de thuisclub gegeven. Deze vrije trap werd met de hand weggeslagen en de penalty, die hierop volgde, werd be nut door M. van Nooijen, zodat Uno Ani mo beslag kon leggen op twee kostbare punten. Alle goede dingen bestaan uit drieën, schijnen de in deze klasse spelende elf tallen gedacht te hebben. VES won ten minste met 3-1, voornamelijk dank zij Krans, BSC behaalde een zelfde zege, RKFC en Grenswachters boekten een gelijk spel (3-3), waartegen beide ploegen protest aantekenden cn Odio won met 30 in een kwalitatief slechte wedstrijd Axel en RCS maakten een uitzondering op de regel. Een gelijk spel was de buit van deze lang verbeide voetbalzondag. Zeeland Sport zocht het hogerop en boekte een klinkende zege op Goes. GOES—ZEELAND SPORT 1-4 Deze forse voorsprong wist Zeeland Sport reeds in de eerste helft te berei ken. Na een kwartier opende B. v. Maris de score (0-1) gevolgd door doelpunten van Nol Schuit, Klopmeijer en van Bel- zen (014), waarna even voor rust N. Krijger tegen scoorde (1-4). In de tweede helft werd het een heen en weer trappen van weerszijden zonder dat er doelpunten gemaakt werden. VES—METO 3—1 De Oudenbosschenaren hebben fel van leer getrokken waarbij vooral Adri Kraus in de aanval prima spel te zien gaf en ook de drie doelpunten voor zijn reke ning nam. In de tiende en 25e minuut werden door Krans twee kansen benut. In de 35e minuut was het Mous, die het eerste tegenpunt scoorde. Na de thee waren de gasten zeer fel in de aanval maar de VES-verdediging hield stand. Krans kon 10 minuten voor het einde de zege vei lig stellen door een derde doelpunt. BSC—ZEELANDIA 3—1 De thuisclub was uitermate snel in de aanval. Na 5 minuten werd dit uitgedrukt in een prachtig doelpunt van de Bot 1-0, Het BSC-offensief bleef aanhouden en in de 30e minuut kon Aarts de stand op 2-0 brengen. De Zgeeuwen kwamen nu rust feller opzetten maar de BSC-defensie kon de sterke druk weerstaan. In de 25e minuut kon Konings uit een strafschop de stand op 3-0 brengen. Vlak hierop kreeg Zee- landia een verdiend tegenpunt toen Schoenmaker van dichtbij inkopte. RKFC—GRENSWACHTERS 3—3 Voor rust had Grenswachters de wind mee. Frenswachters kwam o.m. door het benutten van een strafschop aan een 2-0 voorsprong. Machielse wist voor rust de achterstand te verkleinen. Tien minuten na de hervatting zorgde Nuijtermans voor 2-2 terwijl RKFC even later eveneens een penalty benutte: 3-2. Nadat de scheids rechter een doelpunt van RKFC wegens buitenspel had afgekeurd, kwam een kwartier voor het einde de gelijkmaker van de voet van de Putse linksbuiten. Zowel RKFC als Grenswachters diende een protest in. AXEL—RCS 1—1 In een van beide zijden niet bijster goed gespeelde wedstrijd waarin Axel de boventoon voerde, kon RCS na vijf minuten door Vader de leiding nemen: 0-1. Pas in de 29e minuut na de rust kon de als voorzet bedoelde harde draaibal door Oudenaerd in het RCS- doel verdwijnen, waardoor Axel ondanks zijn overwocht nog goedkoop aan een gelijk spel kwam. ODIO—CORN. BOYS 3—0 Het was duidelijk te merken, dat de spelers lange tijd niet in het veld waren geweest.'Er werd traag en onwennig ge speeld. Bij dit alles had Odio nog het beste van het spel. Toch duurde het nog tot vijf minuten voor rust eer Blommerde de Ossendrechtenaren aan de leiding schoot. Ook na rust bleef men modderen. Na twintig minuten trof een lang af standsschot van M. de Jong doel, terwijl Melsen vijf minuten voor het einde alie Zeeuwse hoop definitief de bodem in drukte. Na de eerste verkenningen in de wed strijd Dosko - HW wisten de gasten een licht overwicht te krijgen. Het was 10 min. voor de thee toen Nico van Maurik een voorzet van links direct achter de invaller-doelman Fricot kon plaatsen, 10. Na de hervatting was de stand spoedig gelijk. Rechtsbinnen Magnus kroop door de Dosko-verdediging en Jan vier was geslagen, 11. Dosko kwam weer aan de leiding door weifelend uit lopen van doelman Fricot, wat van Mau rik deskundig afstrafte, 21. Hulst was de cadans even kwijt. Door versterking van de thuisclubdefensie en het te kort houden van hun aanvallen konden de Zeeuwen wel enkele corners nemen, maar doelpuntrijpe situaties bleven schaars. Even voor het einde kreeg Dos ko de kans van de dag om de zege vei lig te stellen, maar Vonk treuzelde te lang. Er werd door de thuisclub trou wens te weinig geschoten. Een sportieve wedstrijd die, door de gedwongen rust periode, weinig technische kwaliteiten van beide ploegen inhield. Niet minder dan twee spelers moesten wegens een beenblessure het veld rui men. Nieuw-Borgvliet overwon Burgh met 3-0 en NSV boekte een 4-0 zege op Cluzona. Spel. Gastel bedwong Zie- rikzee met 2-1 en de Schutters werden door Vosmeer met een nog pijnlijker nederlaag naar huis gestuurd. Halsteren moest het onderspit delven tegen Kruis land. NIEUW-BORGVLIET-BURG 3-0 Een slappe wedstrijd, waarin Nieuw- Borgvliet domineerde. Scoreverloop: Geers 1-0, P. Kruf 2-0. Rust. Eigen doel 3-0. WSV-CLUZONA 4-0 De Nispenaren waren danig op dreef en wisten in de eerste helft met wind tegen een flinke voorsprong te nemen. De Wouwenaren konden ondanks ver woede pogingen de eer niet redden Scoreverloop: Hellemons 1-0, C. Wens 2-0, Roovers 3-0. Rust, Hellemons 4-0. SC GASTEL-ZIERIKZEE 2-1 De gasten namen voor de rust de lei ding door S. de Vlieger. In de 22e mi nuut na rust kwam Ad Traats (links binnen) zeer ongelukkig te vallen. Hij moest naar het ziekenhuis te Roosendaal worden overgebracht wegens een been breuk. Na een half uur werd de wed strijd voortgezet. J. van Beek viel in. Piet Gommeren en Jan Akkermans wis ten ieder een doelpunt te maken, zodat beide puntjes in Oud-Gastel bleven. VOSMEER-SCHUTTERS 3-1 Vosmeer was over het algemeen ster ker. Na rust werd het een harde en onplezierige wedstrijd. Vijf minuten voor het einde moest Theunisse van de be zoekende vereniging van het veld ge dragen worden wegens een beenblessure. Score verloop: F. Hommel 1-0. Rust. F. Bruijnzeel 1-1, de Leeuw 2-1, en Ver- rijen 3-1. HALSTEREN-KRUISLAND 0-2 Halsteren beheerste het middenveld, maar kon deze ruggesteun niet in doel punten uitdrukken. Kruisland sloeg zijn slag in de eerste helft. Scoreverloop: A. Houtepen 0-1, J. Houtepen 0-2, rust, eind stand. Ja..., daar gaat de derde! De supporters van Rood Wit juichen wat ze juichen kunnen als het doel van Veerse Boys voor de derde maal doorboord wordt na de standen 0-1, 0-2, 1-2 en 2-2. Engeland Leider Burnley heeft zaterdag zijn po sitie versterkt doordat de ploeg zelf Manchester City met 6-3 versloeg, ter wijl runner-up Tottenham Hotspur tegen Cardiff City met een gelijk spel (1-1) genoegen moest nemen. Met 34 punten uit 23 wedstrijden voert Burnley de rang lijst aan. Tottenham staat met 32 punten uit 25 ontmoetingen tweede. Ipswich Town bezet met een punt minder de derde plaats. De uitslagen: Arsenal-Bolton Wande rers 1-2, Aston Villa-Sheffield United 0-0, Burnley-Manchester City 6-3, Cardiff Ci ty-Tottenham Hotspur 1-1, Fulham-Chel- sea 3-4, Ipswich Town-West Bromwich Albion 3-0, Leicester City-Birmingham City 1-2, Manchester United-Blackpool 0-1, Nottingham Forest-West Ham United 3-0, Sheffield Wednesday-Everton 3-1, Wolverhampton Wanderers-Blackburn Rovers 0-2. België FC Diest-Union St. Gilloise 3-1, Ander- lecht-FC Luik 1-0, CS Brugeois-Lierse SK 1-2, Standard-Olympic Charleroi 1-0, Beerschot-Antwerp 1-1, Darng CB-FC Brugge 1-1, Waterschei-Alost 2-2, Gan- toise-St. Truiden 3-0. Anderlecht heeft de leiding met 32 punten uit 18 wedstrijden gevolgd door Standard met 27 en FC Brugge met 22 p. Frankrijk Straatsburg-Le Havre 3-1, Sedan-RC Paris 0-1, Angers- Montpellier 1-0, Stade Frangais-Lens 2-2, Nancy-Reims 1-1, Lyon-Metz 1-0, Rennes-Monaco 4-6, Nimes- Nice 3-0, Toulouse-St. Etienne 2-1, Rouen- Sochaux 2-2. Na 23 wedstrijddagen leidt Nimes met 31 punten, Sedan is tweede met 29 pnt., Reims en Lens volgen met elk 28 pnt., Sochaux en Metz sluiten de rij met 17 p. De bekende Duitse firma Krupp ont wikkelde in een van haar nevenbedrij- ven een nieuwe kunststofhal, die volle dig vrydragend cn zonder stabilisatoren opgezet kan worden. Het gaat hierbij om een luchtdichte constructie van een met rubber, polyamid of polyester be streken weefsel. De eerste proefhal maakt op de belangstellende de indruk van een zeppelin, die voor anker gaat: mooi van vorm, 24 m lang, byna 13 m breed, 6,40 m hoog en met een bodem oppervlak van 300 m2. In opgevouwen toestand neemt de hal slechts een ruimte van 1,6 kubieke meter in beslag, bij een gewicht van ongeveer 450 kilogram. Zes arbeiders kunnen in circa vier uur de hal opzetten. Een draagbare ventilator, die naar keuze door netspanning of door een verbrandingsmotor kan worden aange dreven, blaast na inschakeling de slap op de grond liggende huid op, die zich dan verheft en de te voren bepaalde vorm aanneemt. Een geringe overdruk is al voldoende; het geringe drukverschil tussen binnen en buiten is voor mensen niet merkbaar. Opdat de dragende lucht bij het in- en uitgaan van publiek niet uit de hal ontsnapt, waardoor het „lucht huis" in elkaar zou zakken, bestaat de ingang uit een luchtsluis (een gang met twee achter elkaar aangebrachte, goed sluitende deuren of een draaideur), die men kan demonteren. Geen enkele tentpaal, geen schoor of een willekeurige andere hulpconstructie heeft men voor deze hal nodig. Zij staat er door lucht gedragen, zonder dubbele bodem. Dat is het grote voordeel ten opzichte van de tot nu toe bekende tent constructies. De prijs is daardoor ook relatief laag. Op de grond wordt de hal door een rondom aangebrachte, met wa ter gevulde slang afgedicht en buiten met haringen verankerd. Aërodynamisch is de vorm van de hal zo gekozen, dat ook bij grote windsnelheden geen ver anderingen kunnen optreden. Een ander voordeel is, dat de hal niet „stijf" is, maar om het zo maar eens te zeggen kan „uitwijken" voor de wind. Bij zware sneeuwval verdient het aanbeveling de inwendige druk-een weinig te verhogen, daar de hal anders het grote gewicht van het sneeuwdek niet zou kunnen dragen. Een KLM-lijntoestel is vorige week naar Amsterdam vertrokken uit Ancho rage op de noordpool, waar het se dert maandag oponthoud had wegens motorstoring. Het vliegtuig hand 46 inzittenden, on der wie 40 Nederlandse soldaten die in hun tropenuniformen van Nieuw-Guinea naar Nederland terugkeerden. Men moest voor het vliegtuig een nieuwe motor uit New-York laten ko men. Daar de hal in opgeblazen toestand een inhoud van 1500 kubieke meter heeft, is de verhouding van de nuttige ruimte tot de inhoud in opgevouwen toestand als 1000 1. Theoretisch is het natuurlijk mogelijk hallen met een overdekte ruimte van 1600 - 2000 kubieke meter te vervaardigen. Daar men de hal kan ver warmen, ventileren en koelen, zijn de mogelijkheden, waarvoor ze gebruikt kan worden, legio. Als magazijnen en opslag ruimte voor levensmiddelen, als markt, tentoonstellingsruimte, theater, sporthal, noodkerk, ziekenhuis en opvangscentrum in rampgebieden kan deze hal goede diensten bewijzen. De hal werd speciaal ontwikkeld voor de bouw van woningen tijdens de win termaanden, want men zocht reeds lang naar een methode om bouwmaterialen en bouwterreinen in de winter onderdak te brengen, zodat de kou geen schade kan aanrichten. Op verzoek kunnen er vensters van kunststoffolie ingezet wor den en het is ook mogelijk, de hele hal van een transparant met kunststof be streken weefsel te vervaardigen, zodat het daglicht vrij toegang heeft. De extra inbouw van een electromo tor met een regelaar maakt een volauto matische bediening van de ventilator mogelijk. Ontstaat er een drukverlaging, dan wordt het vereiste toerental automa. tisch ingeschakeld. Voor het opslaan van goederen wordt de hal opgeblazen en daarna laat men de lucht weer ontsnap pen. De waterdichte huid komt dan als een beschuttende laag over de goederen te liggen en beschermt deze tegen alle mogelijke weersinvloeden. Worden de goederen slechts overgeladen, dan duurt het opblazen maar enkele minuten. In dien men de luchtsluis dan nog zo pro jecteert, dat er vrachtwagens door kun nen, dan kan men de goederen onder alle weersomstandigheden droog in- en uit laden. De viering van het 150-jarig bestaan van het Krupp-concern vond plaats in deze hal uitwijkt voor de wind". die

de Stem | 1962 | | pagina 7