Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Dagblad De Stem TWINL jemvklveMre! In 61 goed gespaard bij Nutspaarbank Vlissingen Techniek heeft menselijke dus christelijke waarde Dr. Kil,UN WERD DOOR DE NAZI'S VERMOORD Microkorfbal in Zeeland en Waar R.-K. Kraamverzorgingswerk dreigt in nood te raken Kom bij ons in de bajes Vertrouw niet DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 JANUARI 1962 MIDDELBURG Kwartet Tony Vos voor „Jeugd en muziek" Vergadering vereniging bedrijfsvoorlichting VLISSINGEN BURGERLIJKE STAND ZUID-BEVELAND GOES Advieslijst K.V.P. Staten verkiesing AXEL HULST OOSTBURG Zeeuwsch-Vlaanderen Z°'H Z/A1IH Studiebijeenkomst r.-k. landarbeiders op Bouvigne Vijftiende nationale werktuigendag te Liempde Berisping voor Vlissingen Prof. Van Melsen op Bouvigne: Interscholair muziekconcours Bergen op Zoom Kynologen wedstrijd te Goes Oesterverzending ..en G/obke wist ervan... Verticaal opstijgend vliegtuig voor Navo Dienstplicht in Oost-Duitsland? Zeeuwse schaak competitie MARKTEN HOOGWATER Smokkelbende opgerold Vandaag Morgen Voor de afdeling Walcheren van de stichting „Jeugd en Muziek" was het optreden van het bekende Nederlandse combo van Tony Vos een genoegen. Aan dacht werd besteed aan enige belang rijke kenmerken van de jazz. zoals de improvisaties en de blues. Tony liet zijn kwartet dynamisch en ritmisch spelen en toonde zich een uitstekend saxofonist met groot improvisatietalent Aan de piano wist zijn broer Henk Vos door artistiek spel in enkele soli veel indruk te maken. Bassist Harry Jansen en drum mer Jos Hendriks gaven mede expres sief orkestspel en ragfijne scheppingen van stemmingen en gezond sentiment, spontaan ten gehore gebracht in een pro gramma, dat zeer in de smaak viel bij de aanwezigen. Een en ander werd toe gelicht door Tony Vos, die sprak over jazz in het algemeen en de moderne jazz in het bijzonder. SUCCESVOLLE VAKANTIEMIDDAGEN De door de Stichting Sociaal Cultureel Opbouwwerk georganiseerde vakantie middagen in het club- en buurthuis „Het Trefpunt" zijn een groot succes geworden. Er genoten 250 kinderen van het programma bestaande uit wedstrijden, film en poppenkast. Morgen, dinsdag, vindt in café-restau rant „Wöhler" de algemene vergadering plaats van de Vereniging voor bedrijfs voorlichting „Walcheren" „De ontwikke ling van het gemengde bedrijf" is het onderwerp van het betoog dat zal worden gehouden door de heer P. C. Muntjewerf, medewerker aan het PAW te Wagenin- gen, afdeling bedrijfs-economische aange legenheden. GESLAAGDE TONEELAVOND De r.-k. toneelgroep St..-Paulus slaag de er zondagavond volledig in de be zoekers in de Schouwburg in haar ban te houden met het toneelspel „Het taal werden in 1961 uitgereikt 229 nieuwe spaarboekjes. water", een stuk dat ons weer in her innering bracht de stormramp van februari 1953. Op deze uitvoering hopen wij nog nader terug te komen. Geboren: Erwin zv CFM Zweedijk- W Passenier Richard P zv GJ Verspoor- J Schipper Adriaan C zv W Filius - J de Nooyer Maria M dv CD Davidse-JP Landman Suzanna AS dv E v.d. Poel - JC v.d. Voorde Jacob M zv JC Meerman - J Me- su Bernard A zv BA Langendonk - C Jasperse. Eduard M zv AC de Nooyer - de Rijter. Karin dv AJ Notenboom - JW Kroon. Johnny zv ACW van der Lin- gen - Bosschaart. overleden: Van Berkel. J. 76 jr. echtg. v. A. Ried- stra. Van de Vrie, C. 88 jr. wed. v. PL Neijts. de Nooijer, Blaas. 66 jr. Waltz. W. 67 jr. wedn. v. S. Huiszoon. de Vrie. P. C. 80 jr. echtg. v. E. A. Fagg. Jansens. A. C. 65 jr. echtg. v. J. C. Roest. Gehuwd: S. G. Adema, 22 jr. en L. J. Dingemansse 21 ir. Ondertrouwd: E. Engel 20 jr. en C. C. B. van Leeuwen 19 jr. P. J. M. Koster, 23 jr. en J. Blok zijl 21 jr. H. F. Stape.l, 32 jr enJ. van der Meule 22 jr. P. Vader 24 jr. en J. Min- nebreuker 21 jr W. H. van der Linden, 29 jr. en P. Wijkhuisen 19 jr. JAARVERGADERING MIJ. TUINBOUW en PLANTKUNDE De Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde afd. Goes houdt woensdag 17 januari haar algemene jaarvergade ring, waarop voorzitter Goudzwaard, de tweede secretaris Van Harn, en de al gemeen adjunct Willeboer aftreden. Ir. Vellekoop vertelt over de bloe- mencultures in Aalsmeer en laat er dia's van zien. CLUB-CROSS GOESE ATLETIEK VER. A.V. '56 Zaterdagmiddag is op het fruitteelt- bedrijf van de heer de Looze in de Groe bij Goes de eerste cross gelopen van de onderlinge cross-competitie, wel ke de Goese Atletiekvereniging A.V. '56 voor haar leden deze winter organiseert De twee resterende wedstrijden welke meetellen voor de cross-competitie zijn de Goese Singelloop, welke op 24 fe bruari a.s. door A.V. '56 zal worden ge organiseerd, en een cross op een nog nader te bepalen datum in de Kamper- landse duinen. De afstanden welke zaterdagmiddag gelopen moesten worden bedroegen voor de C en D-junioren plm. 1000 meter en voor de B en A-junioren en senioren plm. 2000 meter. Ook waren onder de deelnemers enkele meisjes, die plm. 500 meter hebben gelopen. De uitslagen waren- D-junioren: 1 A. Houterman, 2 A. de Jonge. C-junioren: 1 Iz. Reyerse, 2 D Reynhoudt, 3 J Fi lms B-junioren: 1 R. Munnikhof, 2 P Korstanje. 3 H. Rovers, 4 R. Franken, 5 2. Schijf, 6 F. Reyerse, 7 A. Vercaute- ren, 8 C. Schetters, 9 W Buchner. Meis jes: 1 M. Petit, 2 A. de Looze, 3 B. Ba zen. 4 A. Bazen. A-junioren en senioren: 1 Joh. Bruijns, 2 J Fraanje, 3 C. Koens (sen.), 4 Ph. Knijff, 5 Th. de Looze, 6 R Ars. Heinkenszartd LUSTRUM „VRIENDENKRING" Ter gelegenheid van het zevende lustrum bracht „Vriendenkring" het toneelspel „Gebroeders Kalkoen" voor het voetlicht. Vrolijke rollen werden door de heren D. van Swaluw en J Bompernolle op meesterlijke wijze ge speeld. De regisseur, de heer J. Koens, is er tenvolle ingeslaagd de komische inslag van het stuk uit te buiten, hetgeen wel bleek uit het spontane applaus. Na het toneelspel werd de geestige levensge schiedenis van de vereniging opgesteld door pater Koens, gedeclameerd door Ton Mes en Joseph de Jonge. Het openings en dankwoord werd als vanouds verzorgd door de voorzitter, en tevens oprichter Jan Rijk Na afloop was er in de gezellie versierde zaal een jubileumbal. Een zeer sympathiek gebaar, waaruit de waarde ring bleek was wel de charmante bloe menhulde die de toneelvereniging ..Kunsf naar kracht" aan „Vriendenkring' bracht. Yerseke VELEN GINGEN SPABEN Op het PTT.-kantoor Yerseke en res- sort werd in de maand dec ingelegd f37.065,90 en terugbetaald f35 420.37 Bij de spaarbank van de Coöp Raiffei senbank werd gedurende 1961 ingelegd f2.250.865.18 en terugbetaald f 1.310.437,48 Spaaroverschot in 1961 f940 427 70. In to- Het dubbele kringbestuur van de KVP Statenkring Middelburg heeft de advies- lijst samengesteld van de kandidaten voor de provinciale statenverkiezingen. De advieslijst geeft op de eerste plaatsen vier vrijgestelden, die voor alle kiesdis tricten dezelfde blijven, nl. 1 Mr. Dr. A. J.J.M. Mes, Heinkenszand. 2 J.M.AC, van Dongen, Aardenburg. 3 P. Vercaute- ren, Clinge. 4 J.F. van de Vooorde, Sluis kil. Voor de volgende plaatsen zal een groslijststemming de volgorde op de defi nitieve kandidatenlijst moeten uitmaken 5 J. Adriaansen, Middelburg. 6 Drs. W. Dusarduyn,, Goes. 7 Berbers, Sluiskil. 8 C. Verdonk, Lewedorp. 9 E. van Rumbeec- ke, Nieuw-Namen. 10 C. van Bellegem, Ede 11 Drs. W. Lockefeer, Hulst. 12 Van Geesbergen, Zierikzee. 13 F do Waal, Graauw. 14 J. Michielsen, Vlissingen. 15 Drs, Th. Adriaanssens, Hulst. 16 M. Oerlemans, Tholen. 17 J. Rose, Goes 18 Mevr. Koopmans-Nelissen, Goes. 19 W. Colsen, Sluiskil. 20 Jac. Blaakman Hoofdplaat. Besloten werd voorts met twee lijsten uit te komen, die alleen voor de le tien kandidaten een onderling verschillende plaats zal betekenen. De rest van de lijst blijft gelijkluidend. De Statenk-ingen West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zul len gezamenlijk een groslijststemming houden, terwijl hetzelfde het geval is met de Statenkringen Zuid-Beveland en Tholen en de Statenkringen Walcheren en Schouwen-Duiveland. RAAD KRIJGT TE BESLISSEN OVER CULTUREEL FONDS De gemeenteraad zal dinsdagavond te 7 uur haar eerste raadsvergadering van het jaar houden. De agenda omvat 2b punten, w.o. een voorstel tot verlening van medewerking voor de bouw van een nieuwe christelijke school aan de Nieu- wediepstraat en een voorstel om in de restauratie van de windmolen te Spui 8500 bij te dragen (ongeveer 40 procent der kosten voor de gemeente en 60 pro cent voor rijk en provincie). Ook zullen worden herzien de grondprijzen van het exploitatieplan Zuid. Ter tafel zal komen een voorstel van b. en w. tot het in stellen van een cultureel fonds. B. en w. stellen zich voor om uit dat fonds de kosten te bestrijden van versiering van het inwendige en uitwendige van ge meentegebouwen en daarbij behorende terreinen. Op de gemeentebegroting is voor dit fonds reeds een post opgenomen. Men stelt zich voor om voor dit doel jaarlijks vijftig procent van de vermakelijkheids belasting te storten. Biervliet TONEELSTUK IN STUDIE Deze week heeft de toneelclub van de RlvJB-RKBJB afdeling Biervliet het to neelstuk „Drie vrouwen om één" in stu die genomen. Deze klucht in drie be drijven is geschreven door Johan Blaa- ser. Eind februari hopen de acteurs en actrices voor het voetlicht op te treden. Bosch kapelle FILMAVOND RODE KRUIS Op dinsdag 16 januari verzorgt het Ned. Rode Kruis een filmavond in het Paro chiehuis. Als hoofdfilm zal worden ge draaid „Madame Curie". Om 4 uur wordt een voorstelling gegeven voor de jeugd VERKOPING WOONHUIS Ten overstaan van notaris mr. W. E. M. Seydlitz werd in hotel De Koren beurs in het openbaar het woonhuis van wijlen de wed. Cornelissen aan de Tivoliweg verkocht. Het werd eigendom van de heer A. Muller uit Stoppeldijk die er 17.000,— voor neertelde. RAADSVERGADERING Woensdagavond om half acht houdt de gemeenteraad een vergadering tijdens welke o.a. de begroting der B.B A-kring C. en de instelling t.b.v. het openbaar b.l.o. als „ingekomen stukken" eventu eel ter sprake kunnen komen De be noeming van commissieleden voor toe zicht op het middelbaar onderwijs wegens periodieke aftreding vormt een der agendapunten, evenals het b. en w voorstel tot verhoging van het beschik baar gestelde krediet voor onderhoud en verbetering van de ambtswoning aan de Oude Haven. St.•Jansteen GOUDEN HUWELIJKSFEESTEN Niet minder dan 4 echtparen zullen in het jaar 1962 hun gouden huwelijks feest vieren, namelijk het echtpaar de Bot-Segers uit de Wilhelminastraat op 19 april, het echtpaar Ferket-Cammaert uit de Dwarsstraat op 15 mei, het echt- (Van onze redacteur) Dagblad voot Zeeland Rayonkantooi vooi Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14 telefoon 2377 Rayonredacteur P.G Kuypers. tel 3327 Rayonbeheerder L K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat 1, tele foon 6252 Rayonredacteur Fr v Dongen Ray on be he er der J Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm 1 mm ingezonden mededeling 2l,b mm gewone advertenties Bij cor» tract aanzienlijke reductie „Klelnties": 3 regels ol minder 1 0,90 elke regeJ meer t 0,15 Bij plaatsing ook m Brabantse oplage resp f 1.50 en f 0,40 Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. He r.-k. Kraamver zorgingswerk in Z- Vlaanderen dreigt in nood te geraken. En daarmee tezelfder tijd de duizenden ge zinnen, die deze soci ale Instelling zo no dig, ja: onmisbaar vinden! Wat ze ón- tegenzeggelijk ook i£ Het gaat hier niet in de eerste instantie om FINANCIéLE nood, doch simpelweg om „het" probleem van onze dagen: tekort aan personeel. Om gebrek aan jonge meisjes en vrouwen, die voldoen de idealisme weten op te brengen om haar dagtaak in dienst te stellen van een der méést-sprekende voorbeelden van christelijke samenle ving: de onontbeerlijke hulp in gezin nen, waar de vrouw het leven schenkt aan de éérste boreling en gelijktijdig toch graag haar gezinsleven beschermen wil. Een idealisme overigens, dat door de Leiding van deze maatschappelijke orga nisatie naar zowel morele als materiële waarde gewaardeerd en dienovereenkom stig gehonoreerd wordt. Maar dèsondanks Zuster Maria Hoenselaars, die dit Kraam verzorgingswerk leidt, zou er mis troostig bij worden! Ze gaat in april van start met een nieu we opleidingscursus, die de deel neemsters geen cent kost, doch zit bij vóórbaat al weer in geldzorgen over de belangstelling daarvoor Een belangstel ling. die toch eigenlijk vanzelfsprekend zou moeten zijn! Met name vooral in de Kanaalzone, waar de gezinnen zich alsmaar op net Kraamcentrum blijven beroepen, terwijl er notabene geen énkel meisje zich zelfs maar de moeite getroost heeft om van dit sociaal-caritatieve werk (en de daar mee verankerde mogelijkheden) iets na ders aan de weet te komen Waarvan cén der gevolgen is ge weest, dat de idealistische jongeda mes uit het Land van Hulst spe ciaal Hulst, Hontenisse.St. Jansteen en Vogelwaarde dienen in dit ver band genoemdzich moesten gaan inzetten in dit zich-sterk-ontwikke lende gebied, met als logische con- seqentie, dat de gezinnen in het „Hul- sters Laand" tenslotte op die Kraam verzorgsters misgrepen. De cijfers liegen er niet om: de totale „man"kracht der Kraamverzorgsters in héél Z-Vlaanderen bedraagt momenteel 20 volwaardige krachten en een drietal in opleiding. Dat is een bedroevend beetje, wanneer men bedenkt, dat een bevalling in ei gen gezinsmillieu (—ook volgens medi ci en huisartsenom verschillende re denen te preferen valt boven iedere an dere vorm! Psychische en/of physieke oorzaken buiten beschouwing gelaten, natuurlijk! De nieuwe opleidingscursus start dus o- ver anderhalve maand en omvat drie maanden theoretische opleiding en een paar Audenaerdt-Marcelis uit de Bea- trixstraat op 31 juli en het echtpaar Schuurman-Breyaert uit de Hemelstraat op 6 november. Stoppeldijk TONEELSPEL IN' STUDIE De toneelvereniging „Stoppeldijk" heeft als tweede stuk voor dit seizoen in stu die genomen „Drie neemt vakantie", een klucht van Joh. Blaaser. Men hoopt nog voor de vasten met dit stuk op de plan ken te komen. West dor pe TONEEL VOOR INSTUIF Op zaterdag 20 januari wordt in het verenigingsgebouw een toneelvoorstel ling gegeven voor leden van de In stuif Kanaalzone. De ..Camere van Rhetorica De Trans figuratie" uit Hulst brengt dan de pre mière van het toneelspel, waarmee ze dit jaar deelnemen aan het toneelcon cours: ,,De Regenmaker". Regie: Renaat Staes. E.H.B.O. NAAR KLOOSTERZANDE De plaatselijke afdeling van de EHBO zal op 20 januari deelnemen aan de districtswedstrijden te Kloosterzande. Onze afdeling heeft met twee ploe gen ingeschreven. Zuiddorpe VEERTIG JAAR BIJ KAARSLICHT Woensdag hoopt de heer Oscar van der Walle zijn veertigjarig jubileum te vieren als koster van de parochiekerk, welke viering overigens behoudens een H. Mis van dankbaarheid om half acht een volkomen intiem karakter draagt. (Advertentie) Het uitgeven van tcrmjjnboekjes waar- niet zozeer het aantal rekeningen op, toe de Vlissingse Nutsspaarbank in au gustus is overgegaan is geen succes geworden. Er bestaat een allesbehalve grote behoefte aan deze boekjes, zo wordt in het jaarverslag van deze spaar bank opgemerkt. In vier maanden tijds werden slechts 70 boekjes uitgegeven met een totaal tegoed van 298.700,-. Dit is echter het enige punt waarop 61 voor de Vlissingse Nutsspaarbank niet gunstig is gebleken. Zoals wij reeds berichtten passeerde het inleggerskapi taal de 25 miljoen. De concurrentie tussen de verschil lende spaarinstellingen duurt onvermin derd voort. Dat de spaarbank er met goed gevolg het hoofd aan wist te bie den blijkt uit het feit dat 3019 nieuwe rekeningen werden geopend. Het spaar overschot bedroeg 2.307578.25 Het beleid inzake de kapitaalrente is gericht op het voorkomen van grote schommelingen Over de emissie-markt werd door de bank van Nederlandse gemeenten 248 miljoen uitgegeven. Slechts 10 miljoen werd rechtstreeks door de gemeenten geplaatst. De inleggersrente bleef ongewijzigd namelijk 3 pet- en het rentegevend maxi mum werd gehandhaafd op 25.000,- De gekweekte rente bedroeg f 1.072440, 28 waarvan na aftrek van onkosten, afschrijving, vaste lasten en vergoe ding aan inleggers 146.157,54 kon wor den toegevoegd aan de algemene reser ve. Het schoolsparen heeft door het uit geven van plaatjes een goed resultaat gehad. Dit is ook het geval met het sparen door jongeren in het kader van de Jeugdspaarwet. Het aantal reke ningen groeide in '61 van 780 tot 1011. Het ingelegde bedrag van 228-661,83 tot 360.780-40. Bij de ambtenaren spaarregeling viel gestegen van 283 tot 375 alswel de flin ke stijging van het ingelegde bedrag. Dit bedroeg eind december '61 115. 065,45 tegen 39-512,16 aan het begin van het vorige jaar. Het aantal inleggers was op 31 de cember 28259. Er werden in 1961 324 baby-boekjes uitgereikt waarvan 220 in Vlissingen, 41 in Goes en Heinkenszand samen en de rest verdeeld over de provincie. Op 19 en 20 januari belegt de katholie ke Landarbeidersbond een studiebijeen komst op Bouvigne te Breda. De bijeen komst begint op vrijdagavond; ze wordt zaterdag voortgezet. Er zullen enkele be langrijke inleidingen gehouden worden De vijftiende nationale werktuigendag van de tuinbouwbond van de NCB zal op 9 en 10 mei gehouden worden in Liempde. In verband met dit derde lustrum heb ben de organisatoren besloten er een tweedaagse gebeurtenis van te maken. jaar practijk. Zuster M. Hoenselaar zal er graag alle gewenste inlichtingen over verstrekken. In de Koninginnelaan op nummer 12 te Terneuzen, of telefonisch via 01150 3322. De leeftijdsgrens der belangstellenden moet variëren tussen de achttien en 15 lentes. Raad voor de scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft te Harense kapitein H.J. en de Vlissingse oestman J.R. van het m.s. „Jura" uit Gro- nngen resp. gestreft door ontneming van le bevoegdheid als kapitein te varen voor ,e tijd van een week en het uitspreken an eer» berisping. Het schip was op 8 lanuari 1961 van Brussel op weg naar Hull en is op de Engelse kust nabij Bac- ton aan de grond gelopen. De kapitein heeft aldus de Raad op onvoldoende wijze de wacht overgegeven aan de ongediplo meerde stuurman R. en deze laatste heeft ernstig gefaald in de navigatie. (Van onze verslaggever) Aan de techniek gaat de mens niet ten onder integendeel, zij dwingt hem tot groter menselijkheid. Aldus zaterdag morgen de natuurfilosoof prof. dr. A. G. M. van Melsen (49) in het eerste ge sprek van een trits die het Katholiek Cultureel Vormingscentrum en Gemeen schapsoord Bouvigne heeft opgezet voor .allen die in Brabant en Zeeland leiding geven op het terrein van de gemeen schap, de industrie en de organisatie". Werd de waarde van de techniek be licht door prof. Van Melsen (na een car rière in de scheikunde in 1946 benoemd tot hoogleraar in de natuurfilosofie te Nijmegen en auteur van o.a. „Het wijs gerig verleden der atoomtheorie" en „Van atomos naar atoom"), prof. dr. R. C. Kwant o.e.s.a. spreekt op 10 fe bruari over techniek en welvaart, ter wijl aalmoezenier G. de Vet op 17 maart welvaart en menselijk welzijn aan de orde stelt. De empirische (natuur-) wetenschap pen, tot ontwikkeling gekomen na de middeleeuwen en karakteristiek voor de moderne tijd, plaatsen de mens in een situatie waarin de natuur niet langer een onveranderlijk gegeven is, maar grondstof voor het menselijk handelen. In deze totaal nieuwe houding t.a.v. de stoffelijke werkelijkheid ontdekt hij dat zijn stoffelijk lichaam niet is „de kerker van de ziel" (Plato), maar een integrerend deel van de stoffelijk - gees telijke eenheid die hij als mens is. Zich bewust van zijn unieke positie als ver- stoffelijkte - geest - en - vergeestelijkte- stof in de natuur, verandert hij deze naar zijn beeld en gelijkenis. De tech niek stelt hem in staat de dingen te hu maniseren, de stof op eenzelfde wijze te vergeestelijken als gebeurt in zijn eigen mens-zijn. Zo ligt in het mens-zijn zelf de roe ping besloten de natuur te herscheppen, hetgeen mogelijk is dank zij de tech- De gemeenteraad van de Italiaanse stad Cuneo ziet zich geplaatst voor het zotte probleem, dat zij voor haar in aanbouw zijnde model gevangenis niet voldoende ver plichte belangstellingkan vinden. Dit project is een soort paradijs voor boosdoeners waarin naast centrale verwarming en douches aan alle zaken is gedacht die zelfs een langdurig verblijf tot een com fortabele aangelegenheid maken. Er is gerekend op een bezetting van 400 man. Het blijkt echterdat Cuneo prak tisch nooit meer dan twintig bur gers zal bezitten die hun zonden met opsluiting moeten boeten. De gemeenteraad van Cuneo vroeg daarom de gevangenisdirecteuren van Fossano en Saluzzo wat van hun overvloed af te staan zodat de 380 lege cellen konden worden bezet. Deze verzoeken en later ook die aan andere inrichtingen iverden geweigerd... Er zit voor de inwoners van Cuneo niets an ders op, dan zich massaal in de misdaad te storten. Op 18 januari zal er in de aula van het Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom een uitvoering plaatshebben van het In terscholair muziekconcours, waaraan deelnemen het juvenaat H. Hart, het chr. lyceum voor Zeeland uit Goes en de bis schoppelijke kweekschool uit Oudenbosch. Voor een jurie bestaande uit mej. Im- mink. muziekpedagoge, de heer A. Stal pers, directeur van de gemeentelijke mu ziekschool uit Den Bosch en de heer Ru Sevenhuijsen, adjunct-directeur van de vereniging muziek en jeugd, zullen zij hun muzikale prestaties ten gehore brengen. Voor de pauze vindt de muzikale quiz plaats, onder leiding van de KRO- medewerker Ton Kool Dit cooncours wordt georganiseerd in het kader van een serie concoursen, die al op 28 november is begonnen en die duurt tot half febru ari. In geheel Nederland nemen er 26 scholen aan deel. De finale wordt op 3 maart gehouden in de grote zaal van de AVRO-studlo. De Kynologenclub Zeeland zal zon dag 11 februari in de Prins van Oran je te Goes haar jaarlijkse clubmatch houden. Er bestaat voor deze match zeer goe de verwachtingen, want op landelijke en zelfs op internationale tentoonstel lingen hebben verschillende Zeeuwse honden opvallend goede resultaten be reikt- Oesterverzending over de maand decem ber 1961: Nederland 252.757 stuks (v.j. 317.152) Belgie 5.155.056 (v.j. 5.441.825), Duitsland 310.458 (v.j. 327.171), Frank rijk 3.277.750 (v.j. 3,527.850), Engeland 134.800 (v.j. 291.650) Zwitserland 188.947 (v.j. 163.072), div. landen 52.360 (v.j. 117.628). totaal 9.372.128 stuks (vorig jaar 10.186.348 stuks). Oostduits blad: Het Oostduitse persbureau ADN heeft melding gemaakt van een Oostduits krantebericht, waarin wordt beweerd dat wijlen dr. H. Colijn, de vooroor logse Nederlandse premier, in 1944 door de nazi's is vermoord- Het blad baseert zijn bericht op een onderzoek in de omgeving van de plaats waarheen dr. Colijn door de nazi's werd overgebracht, het bij Ilmenau gelegen hotel Gabelbach. In dit verband wordt ook weer de naam genoemd van dr. Adenauer's staatssecretaris dr Hans Globke, aan wie de idee wordt toege schreven het vermoorden van gevange nen te verbergen onder een onschuldige overlijdensoorzaak. Dr- L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, sprak desgevraagd van „evidente non sens." „Mevrouw Colijn", zo zei hij, „is steeds in de nabijheid van haar man geweest en zijn dood kan niet anders dan aan een natuurlijke oorzaak (een zwak hart) worden toegeschreven." Dri' Duitse maatschappijen, Boelkow, Heinkel en Messerschmitt, en de Fiat- fabriek te Turijn, hebben besloten de vervaardiging van een verticaal opstij gend verkenningsvliegtuig voor de NA VO in studie te nemen. De overeenkomst moet nog goedgekeurd worden door de regeringen van West-Duitsland en Italië. Het microkorfbalprogramma, dat zater- lagmiddag in de Goese veilinghal aan de Fruitlaan werd afgewerkt, was zeer suc cesvol voor het plaatselijke Togo. Van deze vereniging, wier ledenaantal enige tüd geleden de 100 passeerde, kwamen vijf achttallen in het veld, die even zo veel overwinningen boekten. In enkele wedstrijden werden echter de zenuwen van de talrijke Togo-sup- porters danig op de proef gesteld. Ella Deurloo zorgde voor 0-1. In klasse la won Togo 2 verdiend met 2-0 van Vios 1. Elto 2-Vitesse, in klasse 2b, was een vinnig partijtje met wisselende kansen Bij rust was het nog 0-0, waarna Elto 2 met een ver schot de leiding nam (1-0). Deze voorsprong werd even later ver groot tot 2-0, wat de eindstand werd In 2c bleef Volharding met 1-0 de baas over WKV, waarvan het herenviertal ge heel werd gevormd door de gebroeders Stomp. Bij Togo 4-VZOD, in klasse 3a werd te hard gespeeld en nam men risi co's die te gevaarlijk waren voor de klinkervloer in de veiling. Togo 4 won met 2-1. In 2b speelde Dos '55 twee wed strijden. Het verloor met 1-3 van Togo 5 en speelde 1-1 tegen Luctor 2. De Oostduitse minister van defensie, heeft in een radiorede verklaard, dat „de werkers" de invoering van een al gemene militaire dienstplicht eisen en dat dit verlangen „beantwoordt aan de eisen van de maatschappij" de soevereine rechten van het land, de noodzaak van de nationale verdediging en aan de hui dige situatie in Duitsland. Waarnemers leiden uit deze uitspraak af, dat wellicht binnenkort in Oost- Duitsland militaire dienstplicht in een of andere vorm zal worden ingevoerd, voor de verdediging van ,,'t socialistische vaderland, zolang de krankzinnigen in Bonn hun invasieplannen niet opgeven". niek. Dit is ook de roeping van de chris ten al leek in de crisis tussen geloof en wetenschap de techniek aanvankelijk vijandig aan het christendom dat de aardse gerichtheid van het nieuwe den ken niet kon rijmen met het bovenaards georiënteerde denken der middeleeuwen. Het is voor de christen een reden tot vreugde dat dank zij de techniek het „hongerigen spijzen" thans meer werke lijkheid kan worden dan ooit in indu strialisatie of gemechaniseerde land bouw. Brengt de textielarbeider aan de weefmachine het „naakten kleden" niet beter in praktijk dan St.-Martinus, die de helft van zijn mantel weggaf aan een. bedelaar? Dit is christelijke zingeving aan de moderne arbeid, aan de tech niek die een menselijke, dus christelijke waarde heeft en „oneindige perspectie ven" opent. De uitslagen van de voor de Zeeuwse Schaakcompetitie gespeelde wedstrijden luidden als ovlgt: eerste klas: Vlissingen 2-Koudekerke 6,5-3,5, Middelburg 2-Zie- rikzee 2 4,5-5,5. De situatie in deze klas is een ge deelde eerste plaats tussen de ongesla gen teams van Zierikzee en Goes. Onder aan de ranglijst hebben Koudekerke en Terneuzen nog geen enkel winstpunt. Maar Terneuzen staat nog één wedstrijd achter. Tweede klasse A: Middelburg 3-Vlis- singen 3 7-3, Vlissingen 4-Goes 2 2-8. Tweede klas B: Het Witte Paard (Sas van Gent)-Landau (Axel) 5-5, SVKB (Breskens-Cadzand)-Hulst 7-3. De Schoolschaakcompetitie, georgani seerd door de Zeeuwse Schaakbond, is nu zo ver gevorderd, dat de kampioenen in de vier groepen bekend zijn. Het zijn: Stedelijk Gymnasium Middelburg, RHBS Vlissingen, Chr. HBS Middelburg en Chr. Kweekschool Middelburg. Deze vier teams spelen een enkelrondige vierkamp om het schoolschaakkampioenschap van Zeeland. In deze finale zijn nu twee partijen gespeeld. Hiervan luidden de uitslagen: RHBS Vlissingen-Chr. HBS Middelburg 2.5-3,5, Sted. Gymnasium Middelburg-Chr. Kweekschool Middel burg 1,5-2,5 Zeeuwse kampioenszestal mag deel- Het Zeeuws kampioenszestal mag deelnemen aan de regionale voorwed strijden om het nationaal kampioenschap. Deze voorwedstrijden beginnen met een ontmoeting tussen de kampioen van Zee land met de kampioen van de Rotter damse Schaakbond op 10 maart. De voorwedstrijden om het persoonlijk jeugdkampioenschap van Zeeland hebben door verschillende omstandigheden nu al in drie groepen de kampioen aangewe zen. In groep A is dat J. v. d. Heuvel uit Zierikzee. nl groep B werd P. W. van Bennekom uit Middelburg kampioen. In groep C kwam W. J. de Schipper uit Middelburg de eerste plaats niet meer ontgaan. In groep D alleen is de eind stand nog niet bekend. De strijd gaat hier tussen S. J. Nijssen uit Terneuzen en H. de Ridder uit Axel. De finale wedstrijden. een halve competitie, begin nen op 24 februari. De winnaar, de Zeeuwse kampioen dus, mag deelnemen aan de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap 1961-1962, die in de week van 23-29 april in Groningen gespeeld zullen worden. Middelburg 12 appelen Golden Delicious 80/85 79 75/80 76-82 70/75 65- 81 65/70 54-77 60/65 47 III Grof 60-69 Laxton Su perb. 80/85 61 65/70 44-63 60/65 49 III Grof 44 Jonathan: 80/85 78 75/80 62-76 65/70 61-73 III Groof Goudreinette: 85/ 90 70-75 75/85 70-71 65/75 69-75 III Grof 69. Winston 65/75 65-67 60/70 54-55. Peren Gieser Wildeman: 60/70 71-73 50 60 54 Conference: 65/75 78 55/65 66 III Grof 66 St. Remy: 75/85 49-51 65/75 49- 51 III Grof 43-50 Groenten: Glas Andij vie 62-1,07 Rode kool 6-14 Sav. kool 17- 20 Witte kool 6-11 Boerenkool 9-13 Glas Veldsla 2,32-2.46 Spruiten ongeschoond 15-48 Spruiten geschoond 46-83 Witlof 76-92 Prei 16-30 Glas Spinazie 1,17-1,20. Morgen, dinsdag 16 januari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 11.23 en 0.00 uur; Terneuzen 11,02 en 23,49 uur; Vlissingen 10,35 en 23,21 uur; Wemel- dinge 11,59 en 0 00 uur. (Advertentie) Brunswick Bowling - Breda Elk, maandag en vrijdag van 5 tot 8 uur Familie-diner 3.p. p. Reserveer tijdig Uw tafel. TeL 01600 38452 Als de ouders bowlen spelen de kinderen gratis hun wedstrijd De politie van Rome heeft bekend ge maakt, dat ze een bende diamantsmok kelaars heeft opgerold, die voor 253 mil joen lire edelstenen en gecultiveerde pa rels Italië heeft binnengesmokkeld. Tegen twee Perzen, een Israëli en twee Indiërs in Milaan zijn in verband hiermee stappen ondernomen. Bij hen werd voor 40 miljoen lire aan stenen gevonden. Ze werden geconfisqueerd. ndien u een auto van links ziet naderen waarvan de rechter rich tingaanwijzer knippert, vertrouw er dan niet te veel op, dat hij de zijstraat ook zal inslaan, u denkt wellicht voorlangs de aanrijdende auto de kruising te kunnen op rijden, doch dan blijkt plotseling dat de van links komende auto doorrijdt. De bestuurder had na melijk vergeten, dat zijn richting aanwijzer nog) uitstond. Een dergelijke nonchanlance komt he laas nog zo veel voor, dat de ANWB aanraadt maar niet al te veel te vertrouwen op het rich tingssignaal. Het is verstandig eerst op te rijden, als u aan het gedrag van de ander kunt zien, dat hij inderdaad in de aangegeven richting wil afslaan. ST. JANSTEEN R.-k. jongenspatronaat 18.30 uur Agra- risch-sociale voorlichtingsbijeenkomst MIDDELBURG City 20 uur Jerry als Pk.tflo Electro 19.30 uur De laatste dagen van Pompei' VLISSINGEN Alhambra 20 uur Jerry als piccolo Luxor 20 uur De ridder met de honderd gezichten GOES Grand 20 uur Jerry als piccolo HULST St. Aloysiuspatronaat 20 uur Alg. le denvergadering HKW Bioscoopgebouw 20 uur Ontluikende liefde, 14 j. SAS VAN GENT Olvmpia 20 uur Too hot to handle AXEL Het Centrum 20 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Revak de rebel. 14 jaar SAS VAN GENT Olvmpia 20 uur Saboteur AXEL Het Centrum 20 uur De kanonnen van Navarone. 14 j. ST. JANSTEEN VGLO-schooI 20 uur Lezing: Bijbel- en huwelijksbeleving OVEZANDE Café Doene 20 uur Vergadering parochieel koor Pius X t

de Stem | 1962 | | pagina 2