I Soekarno mag niet hitsen zegt Amerika Drie Nederlanders gearresteerd eur in Algerië neemt nog toe Enig uitzicht op oplossing In Washington hoop op conferentietafel Vrije invoer van radio's Rijkswacht speurt naarstig Opinie in V.N.: Djakarta onverstandig I.v.m aanslag op Soekarno wee ton bij NAVO-raad verduisterd Op hellingen Andes dreigt weer lawine DAGBLAD VOOR ZEELAND Afgelasting overdracht cadeau V.S. Buchly contra Wim van Est Ovc bekentenissen wordt niet gerept Wisselend bewolkt Nederlander in opspraak Russische diplomaat uitgeweken Onderzoek ramp bij Harmeien begonnen Gewonde van treinramp overleden: 92 Veertig doden zijn geborgen Uitslag kerst- kleurwedstrijd Engeland door storm zwaar getroffen Hoge Raad stelt Utrechter in gelijk Nieuwe leider V.N. in Katanga Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 JANUARI 1862 Uitgave: N. V. Uitg Mij, Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J- v- Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V, M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau ^QOT~de^^euwse~EUandenT~GOESKlokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Htn^STJiteenstraat _14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus Temeuzen Usbaanstraat 24 - telefoon 26Q1 - OOSTBURG Nieuws traat 41 telefoon 2893) De Verenigde Staten hebben gis teren aan president Soekarno een Sykorski-helikopter ten geschenke gegeven althans willen geven die twaalf passagiers kan vervoeren. Soekarno zelf had het „te druk" om dit cadeau van Kennedy officieel in ontvangst te nemen. Hij liet de plechtigheid, waarbij het toestel door de Amerikaanse ambassadeurHoward P Jones, for meel aan hem overgedragen zou worden, plotseling afgelasten. De plechtigheid is tot een later datum uitgesteld, De helikopter stond op het grote grasveld voor het witge pleisterde paleis Merdeka in de binnenstad van Djakarta. Nadat Wim van Est het zijne heeft gezegd over de afrekening van de Tour de France, heeft ook Klaas Buchly gereageerd. Wat de ploegleider allemaal heeft te vertellen over de finan ciën van de Tour kan men lezen op de sportpagina. De Amerikaanse regering heeft haar ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, opdracht gegeven om de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, erop te wijzen, dal Soekarno's ophitsende redevoeringen de pogingen van de secre- laris-generaal der V. N., Oe Tliant, om bilaterale onderhan delingen tot stand te brengen, belemmeren. Dit zeggen func tionarissen van de V. N. Deze zegsliegden achten de hui dige koers, die Soekarno vaart, uitermate onverstandig. Zij voe ren daarvoor twee redenen aan: 1. Op basis van rapporten van de inlichtingendiensten betwijfe- In Makassar is gisteren bekend gemaakt, dat drie Nederlanders zijn gearresteerd in verband met de recente moordaanslag op presi dent Soekarno. EEN GROEP van 48 Spaanse meisjes zal in de loop van deze maand in een aantal confectiebedrijven aan het werk gaan. Dit gebeurt bij wijze van proef. In een tehuis, door nonnen geleid lo geren de signorita's. DE KONING van Marokko is van plan om voor het einde van 1963 een demo cratisch parlement in te stellen Het land wordt sinds 1956 door de koning en een raad van ministers bestuurd. ERICH BOEHM, een Oostduitse journa list, heeft besloten om in Bonn, waar hij als correspondent voor een Oost duits persbureau werkte, te blijven. Oost-Duitsland heeft hem nu afgeschre ven. Als spion. DE CARAVELLE van de Sabena, welke in Armenië tot landen werd gedwongen is in Moskou gearriveerd. Het radio kompas van de machine, dat er voor verantwoordelijk was dat het toestel uit de koers raakte, is hersteld. DE POKKEN in Duitsland hebben de Nederlandse autoriteiten nog niet ge noopt tot het uitbreiden van dc reeds genomen voorzorgsmaatregelen. Wel wordt het grenspersoneel gevaccineerd. MOLOTOV is nog steeds niet in Wenen aangekomen. Hij zit schijnbaar nog rus tig in Moskou, maar niemand weet te zeggen waarom hij niet op de afgespro ken dag naar Wenen is gegaan. EEN BUREAU van ingenieurs is in Malmö begonnen met het opstellen van een project voor de bouw van een vrachtschip dat door middel van kern energie zal worden aangedreven. i Weersverwachting van het K.N.M.l. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk bu«n. Geleidelijk tot hard of Krachtig afnemende wind tussen noordwest en zuidwest. Weinig ver- andering in temperatuur. \.a'm zon °"der 16 54 uur- Maan [ip 12.27 uur. Z("' "I' 8-43 uur, zon onder I6.06 uur Maan op 12.53 uur, maan onder 2.03 uur. Maandag: zon op 8.42 uur. Maalt on- ncr 3.16 uur. De militaire commandant van Oost- Indonesië. kolonel M. Joesoef, zei, dat aangenomen werd dat de granaat ge worpen was door de Nederlander Lo- ritz Gustaf Hendrik Peperzak, 42 jaar oud, voormalig lid van het K.N.I.L. en werkzaam bij de genie in Makassar. Hij zou op de plaats van de aanslag gezien zijn en toen de aanslag was ge pleegd had men hem weg zien lopen. De tweede gearresteerde Neder lander is Petrus Gerardus van Ber ge. 46 jaar oud, die de afgelopen 16 jaar leraar is geweest aan het se minarie in Makassar. De naam van de derde Nederlander werd niet genoemd, maar hij zou vroe ger officier bij de inlichtingendienst van de Nederlandse marine zijn ge weest. Bovendien werden nog 17 anderen in hechtenis geenomen in verband met de aanslag. Over bekentenissen van een der gearresteerden wordt in dit bericht, dat van Indonesische bron afkomstig is, niet gerept. Bij de aanslag werd ook de* honoraire consul van Portugal, Louis Joseph Char les Moreaux (73), een Nederlands staats burger. betrokken. Zijn woning zou een plaats van samenkomst van de „spiona- ge-organisatie" zijn geweest. Kolonel Joesoef zei, dat de katholieke school ..Schola Frater", ook een plaats van samenkomst was van de leden van de organisatie. len zij het of Soekarno in staat is een geslaagde campagne te ondernemen over honderden mijlen open zee, terwijl de eco nomie van zijn land zich op een wankele basis bevindt. Zij vinden, dat hij de gemoe deren onnodig ophitst, omdat hij uiteindelijk het bestuur over het betwiste gebied kan ver krijgen, indien hij bereid is aan de conferentietafel aan te zit ten om onder auspiciën van de V.N. met de Nederlanders te onderhandelen. Fluwelen handschoen De Amerikaanse regering heelt pre sident Soekarno tot dusver met fluwelen handschoenen aangepakt, uit vrees dat te grote Amerikaanse druk hem in de armen der communisten zou drijven. Zij voelt dat hij het Sovjet-blok tegen het Westen heeft uitgespeeld, maar vindt het van vitaal belang hem buiten de Sovjet-invloedsfeer te houden. Men erkent, dat een Indonesische mi litaire actie, met of zonder succes, on vermijdelijk gevolgen voor de koude oor log zal hebben. Rusland en communis tisch China hebben Soekarno's dreige menten over geweld hun steun gegeven'. Australië, dat de oostelijke helft van Nieuw-Guinea bestuurt, en de Verenig de Staten hebben Soekarno tegen een dergelijke actie gewaarschuwd. Menzies, de Australische premier, heeft gisteren nog gezegd, dat de Australische regering moeilijk kan ge loven dat de dreigementen, die worden geuit in het kader van het Indonesische streven om Nederland Nieuw-Guinea te De Haagse politie heeft meegedeeld, dat is aangehouden de 48-jarige W. E. H. kanselier der eerste klasse bij de ge combineerde Nederlandse vertegenwoor diging bij de NAVO-raad in Parijs. H. wordt ervan verdacht sinds 1953 f 200.000 te hebben verduisterd ten nadele van dc Staat der Nederlanden. Hij is gisteren voor de officier van justitie bij de recht bank in Den Haag mr. dr. J. C. Maris, ge leid, voor wie hij een bekentenis heeft afgelegd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenl. zaken heeft gezegd geen na dere bijzonderheden te kunnen meedelen °ver de redenen van H.'s aanhouding. H. is sedert 1946 als administratief t itv-naar *n dienst van het ministerie, in 1952 werd hij verbonden aan de ver tegenwoordiging bij de NAVO. Daarvoor waren zijn standplaatsen Singapore, Dja karta cn Stockholm, terwijl hij ook op het ministerie in Den Haag heeft ge werkt. Volgens het Zweedse blad „Dagens Ny- heter" is een Russische diplomaat, ver bonden aan de Russische ambassade in Helsinki, met zijn gezin naar de V.S. uitgeweken. Het blad meldde, dat de Rus met zijn gezin een „uitstapje" maakte naar Stock holm, waar men direct in het vliegtuig naar de V. S. stapte. ontrukken, door militaire actie zullen worden gevolgd. Australië vertrouwt nog steeds op de toezeggingen, die eerder door de Indo nesische regering zijn gedaan, nl. geen wapengeweld", aldus Menzies. Niet te serieus Uit de laatste berichten in krin gen van de V.N., meent men te Washington te mogen opmaken, dat in Djakarta enige toeschietelijkheid bestaat om met Nederiand in V.N.- verband te gaan onderhandelen. ,,De dreigende taal uit Djakarta moet niet te serieus worden genomen", zo meent men in V.N.-kringen te Washing ton. „Gematigd optimistisch" is, vol gens zijn zeggen, ook de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jo nes. Soebandrio, intussen benoemd tot vice-maarschalk, heeft verklaard, dat de kwestie-Nieuw-Guinea zou kunnen lei den tot een wereldoorlog als Australië aan Nederland materiële steun zou ver lenen. „Indonesië vraagt alsdan hulp aan andere landen", aldus de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken. Zijn collega van defensie, Nasoetion, heeft meefcdeeld, dat „in toenemende mate" Indonesiërs infiltreren, maar er zijn op het ogenblik geen gewapende landingen gaande, zei hij. Het onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp in Harmeien is giste renmorgen om negen uur in het station te Woerden begonnen. Men is tot giste renavond laat doorgegaan met het horen van getuigen. Er waren 22 getuigen op geroepen. Het onderzoek wordt geleid door de chef-exploitatie van de N.S., mr. D. H. C. Ittmann. Daarnaast nemen tal van diensthoofden van de N.S. aan het verhoor van de getuigen deel, alsook twee leden van het rijkstoezicht op de spoorwegen. In een der kamers van het station in Woerden staat een afbeelding van het NX-tableau _en van de situatie waarin de wissels -fich op het baanvak even voor de ramp bevonden. In Woerden werd gisteren ook een justitieel onderzoek ingesteld, dat onder leiding staat van de officier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek. In het Academische Ziekenhuis te Utrecht is gisteren overleden de heer J. A. van den Berg uit Zwolle, directeur van de stoomgrutterij Bergia N.V. De heer Van den Berg. die 55 jaar was, werd zwaar gewond bij de treinramp bij Harmeien. Het aantal doden be draagt thans 92. In Peru wordt gevreesd voor een her haling van de grote aardverschuiving, die woensdag in de Andes negen dor pen teisterde. Op de hellingen van de Huascaran, de hoogste berg van Peru, zijn de ijsmas sa's op een zodanige, gevaarlijke wijze geformeerd, dat zij elk ogenblik het pad van de vorige lawine kunnen volgen. Reddingsploegen werken voorlopig om een tweede lawine te voorkomen. Op 170 km van de plaats van de aardverschuiving zijn veertig lijken ge vonden. Zij waren door het water van de Santa meegevoerd. Op verzoek van het Peruviaanse Rode Kruis zal het „Nederlandsche Roode Kruis" 400 dekens naar Lima verzen den. Gisteren is één van Nederlands in telligentste speurhonden per vliegtuig naar Lima vertrokken. Het dier zal daar gaan zoeken naar slachtoffers. Roy-Roland is de „knapste" hond van de Nederlandse Reddingshonden Briga de. Bij natuurrampen zoals lawines, aard bevingen en grondverschuivingen, bij bombardementen en het instorten van huizen wordt het redden van bedolven slachtoffers dikwijls bemoeilijkt. Er zijn namelijk ondanks alle techniek van deze eeuw, geen apparaten, die kunnen aan wijzen waar zich onder de massa's sneeuw, grond of puin slachtoffers be vinden. hetzij dood of levend. In deze voor de mens verschrikkelijke situaties kan de goed getrainde hond hulp en uit komst bieden. In België worden, zoals gemeld, de laatste weken een paar kinderen ver mist. Leden van de rijkswacht hebben de beide oevers van de Leie tussen Menen en Kortrijk afgezocht teneinde aanwijzingen te kunnen vinden om trent de opsporing van de kleine Mag- da Debruyne. De golf van terreur die de afge lopen dagen over Algerië woedde, heeft ook gisteren veel slachtoffers geëist en functionarissen vrezen, dat de terreurdaden het begin zyn van een nieuw bloedbad. Tegen de middag was het aantal doden ♦reeds opgelopen tot zes en het aantal gewonden meer dan twaalf. Donderdag werden negen mensen ge dood en 41 gewond. Woensdag bedroegen deze aantallen respectievelijk 12 en 38. Begin deze week werden extra-troe pen naar Algiers en Oran gezonden om de golf van terreur te doen keren, maar tot dusver heeft deze maatregel weinig effect gesorteerd. Gisteren werden o.m. twee Europeanen en een Algerijn in Algiers door onbe kenden doodgeschoten. In Oran werd een Europese oorlogsveteraan de keel afgesneden, terwijl in Bone een andere Europeaan werd doodgeschoten en in Voor het hoofdgebouw van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht zijn gisteren in een korte, sobere plechtigheid de slachtoffers herdacht van de spoorwegramp in Harmeien. Om 8.44 uur, het mo ment van zonsopgang, betrokken twee functionarissen van de spoor wegpolitie de wacht voor het N.S.- monument. Zij flankeerden de talrijke kransen, die aan de voet van dit monument wa ren gelegd, waaronder de kransen uit de Buurkerk. Zij hielden de wacht tot zonsondergang. Bij zonsopgang werden op de hoofd gebouwen de vlaggen halfstok gehesen. Dit gebeurde ook op alle" stations en gebouwen van de Nederlandse spoorwe gen in het land en op de handelsagent schappen in het buitenland. Veel voorbijgangers aarzelden bij het imponerende monument te Utrecht. Sommigen legden er stil wat bloemen neer. anderen spraken een kort gebed uit. Bij de spoorwegen heeft men nog veel meer bewijzen van diepgevoeld medele ven ontvangen. Een Zwitser, die een paar jaar als pantryman voor een Ne derlandse scheepvaartmaatschappij heeft gewerkt en zo ook ons land leerde kennen, stuurde gisterenmorgen een brief. Er zat een biljet van tien Zwit serse francs in, bestemd voor een kind je dat bij de ramp een of beide ouders heeft verloren. „Van tie orgelman...." Nooit ook zullen de spoorwegmen sen de reactie van de orgelman ver geten. Al jaren verschijnt hij iedere dinsdag bij de spoorweghoofdgebou- loen, waar hij de mensen in de kan toren urenlang op vrolijke deuntjes vergast. Uit geopende ramen op alle verdiepingen worden dan de muntjes gegooid, naar deze zo langzamerhand bij de N.S. bijzonder populaire figuur. Zodra de orgelman maandag van de De foto geeft een van de vele droeve plechtigheden weer. Op de begraaf plaats Crooswijk in Rotterdam werd het stoffelijk overschot van machinist P. Fictoor ter aarde besteld. De heer Fictoor was de machinist van de nood lottige trein uit Leeuwarden. Collega's droegen de machinist naar zijn laatste rustplaats. ramp bij Harmeien hoorde, trok hij als teken van rouw de hoes over zijn draaiorgel. Gisterenmorgen was hij een van de eersten die onopvallend een grote krans bij het monument neerzette. Op het lint stond: Een laatste groet van de orgelman Een groep Italiaanse arbeiders in Twente bood de spoorwegen aan geld in te zamelen voor familieleden van de slachtoffers en voor de gewonden. Aangezien de nodige financiële regelin gen inmiddels al zijn getroffen, zullen de Italianen nu waarschijnlijk een H. Mis laten opdragen voor de omgekome nen. Mostaganem werd een Algerijn met mes steken vermoord. In de havenstad Bone werd een groep Algerijnse havenarbeiders vanuit een rij dende wagen met een machinegeweer be schoten. Vijf arbeiders werden gewond. In Belcourt, een door Europeanen en Algerijenn bewoonde arbeiderswijk van Algiers, werd een 9-jarig Europees meis je door een jonge Algerijn ernstig met een mes gewond. De politie schat dat sinds nieuwjaar 176 personen zijn gedood en 389 gewond bij terroristische aanvallen over het ge hele land. Gevechtsklare Franse troepen zijn gisteren Algiers, Oran cn andere gro tere Algerijnse steden binnengetrokken om de veiligheid te verhogen in het licht van nieuwe dreigende geweldda den. O AS-radio-uitzending Op de golflengte van de Franse staats radio-omroep werd gisteren in Algiers een uitzending gehoord van de onder grondse organisatie OAS. Een anonieme spreker las een verklaring voor, die be gon met de zin: „De sinaasappelbomen zullen spoedig weer bloeien". Deze uitlating riep herinneringen op aan de tweede wereldoorlog, toen radio- Londen in dergelijke zinnen vervatte ge heime mededelingen voor verzetsstrijders omriep. „Het geheime leger verzoekt alle Eu ropese en Algerijnse gezinnen voedsel voor twee maanden in te slaan. Iedereen moet voor 100 francs aan goud kopen", zo werd in de uitzending meegedeeld. Tien jeugdige lezers en lezeres sen krijgen dezer dagen een Suske en Wiskeboek thuisge stuurd. Het zijn de winnaars van de kleurwedstrijd in het kerst nummer van ons blad. De na men? Elders in dit nummer treft men ze aan. Vetgedrukt! De hevige storm van eergisteren heeft in Engeland vijf doden geëist. Bomen vielen bij bosjes tegelijk om en golven van 20 meter hoogte beukten de Ka- naalkust. Veel mensen, waaronder kin deren, liepen verwondingen op door springende ruiten en rondvliegende tak ken. De schade in ons land was be perkt. maar wel moest de kernreactor in Delft er weer aan geloven. De grote aluminium platen waarmee de reactor is bekleed, kwamen in een naburig wei land terecht. De reactor is (op papier) bestand tegen windkracht 12. Men zal de ontwerper nu eens gaan vragen of er misschien iets met de windkracht aan de hand is.. Een Franse trawler, welke in de buurt van Ierland op visvangst was, wordt vermist. Men vreest dat het scheepje in de vliegende storm is vergaan. In de V.S. woedt een koudegolf, welke ruim honderd mensenlevens heeft geëist. In 66 gevallen werden mensen door een hartaanval getroffen terwijl zij bezig waren hun onwillige auto aan te duwen. (Van onze verslaggever) De N.V. Nibeja zal weer Grundig radio- en televisietoestellen mogen gaan verkopen, die zij zelf betrekt van detailhandelaren in Duitsland. In cassatie heeft de Hoge Raad der Nederlanden gisteren de tegen overgestelde uitspraak van het ge rechtshof van Amsterdam van het vorig jaar teniet gedaan. In maart I960 heeft de president van de Utrechtse arrondissementsrechtbank in kort geding een eis van de Grundig- fabrieken toegewezen. Daardoor werden Nibeja haar middelen in de concurrentie strijd uit handen genomen. Nibeja kocht namelijk bij Duitse detailhandelaren ra dio- en televisietoestellen van het merk Grundig, omdat de prijs voor Nederland dan lager uitkwam dan die welke gold via een officiële invoer van deze toe stellen. Deze Duitse handelaren hadden (Advertentie) zich in hun contracten met de Grundig- fabrieken verbonden hun toestellen niet te gebruiken om uit te voeren. Toen zij dit dus door hun verkopen aan Nibeja wel deden, pleegden zij contractbreuk. Omdat Nibeja door die contractbreuk haar concurrentenpositie in Nederland aanmerkelijk verbeterde, wees de presi dent de eis van Grundig om dit te ver bieden, toe. Het gerechtshof van Amsterdam kon zich met deze gedachtengang geheel ver enigen en wees in hoger beroep de eis van Nibeja, om de uitspraak van de pre sident te vernietigen, af. Nu de Hoge Raad zich niet by de uit spraken van de lagere rechtspraak heeft aangesloten, komt er voor de Nederland se handelaren weer veel meer armslag en zal ongctwyfeld de stryd om de prij zen en afzet zich verscherpen. Mr. J. Brenkman is met het succes, dat hij gisteren kon boeken, voor de vijfde maai in een principiële kwestie voor de Hoge Raad in geval van zaken de radio- handel betreffende, in het gelijk gesteld. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft een Guatemalteeks diplomaat dr. José Rolz-Bennet, benoemd tot leider van de V.N.-diensten in Katanga. Rolz- Bennet zal de Brit Brian Urquhart op volgen. Rolz-Bennet is thans adjunct-chef van het kabinet van Oe Thant en plaatsver vangend directeur van de afdeling be- heerschapszaken. Hij zal volgende week naar Katanga vertrekken en korte tijd met Urquhart samenwerken. 400 ton levensmiddelen ter waarde van 80.000 dollars door de V.N. bestemd voor slachtoffers van overstromingen, zijn te Leopoldstad opgehouden doordat leden van de nieuwe Kongolese jeugdbeweging beslag hebben gelegd op de rivierboot die de partij naar de Oostprovincie iou brengén.

de Stem | 1962 | | pagina 1