Bevolking van groeit traag (plus Zeeland 631) Natuurbescherming landbouw: vijanden? en Aanbod uien op Tholen is sterk toegenomen Goud in Kloosterzande Zeeuwsch- Vlaanderen negen inwoners meer Aan beide zijden wordt wel eens overdreven O i Hoofdprijzen naar Geleen en Beverwijk In Zeeland sociaal toerisme CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI itagMaB Middengebied Rode Kruis en rampen KUNSTENAAR-KUNSTENMAKER MET FISCUS IN CONFLICT Opvallende groei van Souburg Beste biertappers Kindje (11/2) te Kattendijke verdronken Dr. J. F. Saarloos: Motorongeval bij Nieuwvliet ..Personeelsbeleid voor vrouw" (e Vlissingen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JANUARI 1962 (Van onze verslaggeefster) Langzaamaan groeit Zeeland. Gelukkig niet alleen wat oppervlakte betreft, want ook de bevolking van Zeeland neemt toe. Het zijn geen enorme sprongen waarmee het inwonertal van Zeeland stijgt. Maar 631 personen zijn er toch bij gekomen. Zeeland heeft nu 284.469 inwo ners. Het eiland Tholen is he' enige Zeeuwse gebied waar het bevol kingsgetal lager is geworden Ongeveer 160 mensen moesten van de Thoolse lijst worden afgevoerd. Walcheren kreeg er 408 en Zuid- en Noord-Beveland kregen er 363 inwoners bij. Zo werd het aantal inwo ners van het eerste gebied 82.699; van het tweede 69.278. Als deze cijfers bepalend zijn voor de toekomst van ieder gewest ziet het er voor Zeeuwsch-Vlaanderen maar sombertjes uit. Want een toename van 9 personen is geen toename, gezien de normale bevol kingscijfers, die uitwijzen, dat gemiddeld het geboortecijfer toch altijd nog wel hoger ligt dan het sterftecijfer. De inkomenden en vertrekkenden zijn dus alweer gemiddeld bepalend voor de bevolkingscijfers. Het vertrek- cijfer in Zeeuwsch-Vlaanderen is zo groot geweest, dat het aantal nieuw ge- vestigden en ge-borenen nauwelijks groot genoeg was om het bevolkingscijfer voor Zeeuwsch-Vlaanderen te kunnen handha ven. Deze streek heeft nu 92.244 inwo ners. Schouwen en Duiveland vermeerderde ook maar met een klein aantal. Zestien nieuwe zielen zorgden ervoor, dat het eiland nu 22.871 inwoners heeft. Een overzicht van alle plaatsen in Zee land toont aan dat Hulst het grootste aantal inwoners er bij kreeg. De oofzaak hiervan is de grenswijzi ging, waardoor Sint Jansteen en Honte- nisse een flink aantal inwoners aan Hulst moesten afstaan. Voor deze stad kwamen er 696 bij waardoor het bevolkingsgetal steeg tot 5924. Opvallend De bevolkingstoename van Souburg is echter heel wat opvallender. Hier kwa men er 492 personen bij en zonder grens wijziging.... Een toename, die ten koste ging van Vlissingen, zoals wij reeds eer der vermeldden naar aanleiding van de nieuwjaarsrede van de Vlissingse burge meester, die dit zeer betreurde. Souburg telt nu 8163 inwoners. Vlis singen kreeg er door alle tegenslagen dan ook niets bij: de bevolking liep terug tot 29003 inwoners. Dat zijn er 378 min der dan begin vorig jaar. Goes mag niet ontevreden zijn. Het grote aantal nieuwe vestigingen heeft er voor gezorgd, dat de ganzestad er 252 inwoners bijkreeg, zodat het totaal nu 15464 is. De Middelburgse bevolkingsaanwas be draagt 305 personen, zodat de Zeeuwse hoofdstad nu 22876 inwoners heeft. Groei.... In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de cij fers van Hulst natuurlijk beïnvloed wor den door de recente grenswijziging met St.-Jansteen en Hontenisse, groeide het aantal ingezetenen van Terneuzen met 212 tot 16585, terwijl de eerstvolgende grote gemeente Axel met een vermeer dering van 64 haar inwonertal zag stij gen tot 7792. Dalende bevolkingscijfers vertoonden o.a. Oostburg (103), Breskens (40), Graauw (73), Vogelwaarde (48), St.-Jan steen (420), Grocde (61) en Hontenisse (171). Verliezen werden verder geleden door: IJzendijke 29, Biervliet 28, Hoofdplaat 24, Zuiddorpe 18, Schoondijke 13, Re- tranchement 10 en Nieuwvliet 7. Een aanwas der bevolking kon in de gemeentelijke boeken worden gere gistreerd in o.a. Cadzand 27, Clinge 25, Sas van Gent 20, Sluis 9, Waterlandkerk je 7, Zaamslag 6 en Philippine 2. De to tale groei in Zeeuwsch-Vlaanderen be droeg zegge en schrijve negen personen. Wanneer we de groei op het platteland nader bekyken springt op Zuid-Beveland het eerst Kapelle in het oog. Deze gemeente is met 109 inwoners vermeerderd, waarvan we de ene helft op rekening van een geboorte- en de an dere op rekening van een vestigings overschot kunnen schuiven. Kloetinge steeg met 64 en Krabbendijke met 53 in woners. Yerseke daarentegen daalde met 36 evenals Kattendijke met 38. De rest van de gemeenten steeg met kleine aan tallen terwijl in de Zak van Zuid-Beve land een daling te constateren viel. 's-Gravenpolder 'plus 14), Heinkens- zand (plus 21), 's-Heerenhoek (plus 1) en Hoedekenskerke (plus 23) zijn hierop een uitzondering. In zijn geheel genomen steeg de be volking op Zuid- en Noord-Beveland sa men met 362 personen, waarvan er dus na aftrek van de Goese toename 110 nieuwe bewoners voor het platteland overblijven. Het platteland van Walcheren vertoont voor de agrarische gemeenten een achter uitgang en voor de recreatieplaatsen, be halve Domburg, een kleine vooruitgang. De grootste stijging valt waar te nemen in St.-Laurens, 'n forensengemeente met toekomst. Veertig nieuwe inwoners kwa men er daar bij. De grootste achteruit gang was in Koudekerke dat met 31 per sonen verminderde. De totale plattelandsbevolking op Wal cheren steeg met 9 personen. Nu de vorst verdwenen is en de mo gelijkheid tot het klaar maken van het produkt weer groter worden, is er een sterke toename van het aanbod van uien op de Thoolse veilingen. In de weken rond de jaarwisseling was het aanbod steeds betrekkelijk gering maar deze week is dat anders geworden en gisteren waren er op de Thoolse uienveilingen aanvoeren van 100 tot 175 ton per vei- ling. Ondanks het grote aanbod had de afzet een vlot verloop want de exportgeschikte (Van onze verslaggaver). In het RAI-gebouw te Amsterdam, is gisteren de finale voor het Neder lands kampioenschap biertappen ge houden. Bij de groep teams werd de eerste prijs f 500.in de wacht gesleept door de heer en mevrouw N. Hoogewerf uit Beverwijk. In de afdeling éénmans zaken werd de heer W. Quaden uit Ge leen winnaar. Geen Brabantse of Zeeuwse successen derhalve in het grote topduel der lande lijke biertapkampioenen, successen waar mee met name Breda de laatste jaren verwend was. Was immers het vorige jaar niet Piet van der Velde kampioen van Nederland geworden en hadden niet in vroeger jaren Hein Verbaan en John ny Overman triomfen gevierd? Het Limburgs element was deze keer wel vertegenwoordigd: drie Limburgers in de finale bij de éénmanszaken. Als troost echter een prachtig en gaaf testi monium van kundig biertappen voor de heer C. Lambrechts te Breda, die met een neuslengte geklopt werd voor de gouden serie, de serie van de vijf mata- doren die het edelste vocht van eigen bodem brachten op een manier die be zwaarlijk te overtreffen was. Bijzonder sneu was het wel voor de heer E. O. Cuelenaere uit Aardenburg, kampioen van Terneuzen, dat hij op één punt na juist buiten de selectieronde viel. Vorig jaar ondervond hij ook al pech toen een slang van het fust afschoot. Hij verloor er overigens zijn opgewektheid niet bij IN HET AFGELOPEN JAAR heeft de jonge trainer-pikeur Jan van Dooye- weerd voor de eerste maal in zijn loop baan de hoogste plaats bezet op de ranglijst van de meest winnende rij ders, met 83 overwinningen. (Advertentie) Inspanning TOMATENSAP In een onbewaakt ogenblik is te Kat tendijke een kindje van achttien maan den, Josientje Steyn, naar een drinkput voor koeien gelopen en daarin verdron ken. Het kindje werd nauwelijks vijf minuten door de ouders, die het voortdu rend in de gaten hielden, vermist. On middellijk begon men te zoeken en na korte tijd vonden de ouders het in de drinkput achter op het erf van de boer derij. Ondanks dat volgens het zeggen van de moeder het lichaampje nog warm was toen het werd gevonden, heeft niets meer mogen baten. De EHBO. die, even als een arts binnen korte tijd aanwezig was, heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, waardop het kindje niet rea geerde. Evenmin als later het toegedien de zuurstof nog iets uithaalde. Josientje zal vrijdag na een plechtige Engelenmis in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena in Goes op de r.-k. begraafplaats aldaar worden begraven. middelkwali.teit werd verkocht voor 28 tot 28,5 cent per kg. Dat is wel 12 cent per kg minder dan de vorige week nog werd betaald maar gezien het aanbod is het toch een zeer bevredigende prijs. Vooral naar Engeland en Frankrijk wor- den op het ogenblik veel Zeeuwse uien verladen. Ook de export naar West- Duitsland loopt op het ogenblik wat vlot ter dan de laatste weken meestal het. j ge ral was. De prijs van het ogenblik maakt dat er t ■prake is van een zeer gunstige gang van .eken, vooral omdat ook de kwaliteit jver het algemeen niet tegen valt. In de eerste komende weken wordt een flink aanbod verwacht maar daarna zal het toch wel minder gaan worden, want de voorraden zijn niet bijzonder groot meer. Op Tholen hebben nog verschillende telers een vooraad uien. maar elders in Zeeland is dat van minder betekenis. Daar heeft men overwegend in de afge lopen maanden de uien verkocht. De wekelijkse export van uien ligt thans rond 4 miljoen kg. Hiermede zijn de uien verrewege het belangrijkste ex- portprodukt van de Nederlandse tuin bouw. Ongeveer de helft van de totale groente^export van het ogenblik bestaat uit uien en dat zal zeker nog enkele we ken zo kunnen blijven. In 4e Kruisdorpstraat te Klooster- teren-Crombeen onder grote belang- zande vierde het echtpaar J. Vercou-\ stelling het gouden huwelijksfeest. Op een bijeenkomst van het Departe ment Zeeland van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Goes heeft drs. J. F. Wijsen, directeur- generaal van de middenstand en het toe risme gesproken over toerisme, regionaal cn nationaal bezien. Drs. Wijsen was van mening dat een doelbewust beleid t.a.v. het regionaal toe risme moet worden gevoerd, waarbij de economische aspecten de grootste rol spe len. Van de drie toeristische zones is de kuststreek nog niet geheel ontsloten. De subsidieregeling door de overheid sinds 1960 toegepast heeft veel goed gedaan aan het verbeteren van de toeristische infrastructuur. Zeeland kreeg het eerste jaar 750.000 gulden, waarvan vooral de Walcherse kustgemeenten en Breskens Haamstede cn Renesse profiteerden. Kortgene kwam zelfs tweemaal voor op de subsidielijst toen ook voor het twee de jaar de subsidie bekend werd ge maakt. De aanleg van parkeergelegen- heden, duinwegen cn -overgangen kwam op de eerste plaats. Drs. Wijsen meende dat de rijkssteun het particulier initiatief belangrijk heeft gestimuleerd. Dr. J. F. Saarloos, economisch adviseur van de Horecaf, zag maximale voordelen in het gereedkomen van de Deltawerken. Hij vond, dat het particulier bedrijfsle ven te weinig in de toeristische plannen werd betrokken door de overheid. Hij betoogde, dat de verkeerde indruk over de toerist, die vertier zoekt in plaats van rust, vooral in Zeeland moet worden weggenomen. Het accent bij verbetering van het toerisme moet op hot sociale vlak liggen. Meer kampeergelegenheden dus, die gemakkelijk bereikbaar moeten zijn. (Van onze landbouwmedewerker) De grootste moeilijkheid bij een gesprek tussen landbouw en na tuurbescherming is de verwar ring van de begrippen. Indien het ooit waar is wat de Fransen zeggen dat men het eens moet zijn om te kunnen discussiëren, dan is het wel bij dit onderwerp. Men moet weten waarover men spreekt voor men met elkaar kan praten. De drie begrippen welke beide par tijen dikwijls door elkaar halen zijn natuurbescherming, landschapsverzor ging en recreatie. Het is mogelijk van elk dezer begrippen ingewikkelde om schrijvingen te geven, maar voor het ge wone dagelijkse gebruik is het voldoen de als men bij de eerste twee woorden zich houdt aan de letterlijke betekenis, Het gaat over bescherming van de na tuur en over de verzorging van het landschap. Ook recreatie is een algemeen bekend begrip geworden. Het meest behoudzuchtig is de be scherming van de natuur. Men wil de natuur bewaren in zijn tegenwoordige toestand. Dikwijls wordt daarbij verge ten, dat Nederland geen natuur kent in de strikte zin van het woord. Overal heeft in de loop van de eeuwen de mens zijn invloed wel uitgeoefend. Ook ver geet men dat de natuur levend is, dus ook steeds in ontwikkeling is en steeds verandert. Geen enkel gebied blijft ge durende enkele eeuwen hetzelfde. Als natuurbescherming dan ook zou beteke nen het bewaren van bepaalde gebieden in hun huidige toestand, zou men het onmogelijk wensen. Gelukkig zien de meeste natuurbeschermers dit wel in. Zij willen alleen in de beschermde ge bieden de natuur haar „natuurlijke" gang laten gaan. In vele opzichten een prijzenswaardig verlangen en daarenboven nuttig, ook voor de boer. De wetenschap moet im mers de planten ook in hun natuurlijke omgeving kunnen besturen. Wel vraagt de landbouw zich vaak af, of de na tuurbeschermers dikwijls niet te ver gaan en of zij wel voldoende rekening houden met de ontwikkeling van de landbouw. De landbouw verdenkt hen ervan, dat zij in te grote gebieden om wille van enkele planten en dieren de vooruitgang van de streek willen tegen houden. Van de andere kant kan men de landbouw ook niet helemaal vrij pleiten van overdrijving. Omwille van directe „Naar moderne opvattingen", aldus een kranrebericht, „is het niet meer gebruike lijk, de bejaarden in tehuizen op te bergen, maai hen temidden van de gewone bevol king m leven te laten." Volgens Samuel Butler is elke vooruitgang geba seerd op de algemene, aangeboren wens van elk in dividu, boven rijn inkomen te leven. Die teen-agers van tegenwoordig, zei een dame, zijn zo onevenwichtig, dat ze alweer honger hebben voor de borden gewassen zijn. Or. Nicholas Nyaradi, een voormalig minister van financiën van Hongarije, moet over de Ame rikaanse economie eens hebben gezegd: - het Amerikaanse zakenleven is net als een droge Martini-cocktail. Als het goed isis het ver schrikkelijk goed en als het slecht is, is het toch nog goed. Een psychiater praatte een uur met een meisje en maakte toen een afspraak. Op de bewuste dag kwam ze niet en hij belde haar op om naar de reden te informeren. - Maar dokter, zei ze, - ik moest weg blijven bij mensen die op mijn zenuwen werken en daar bent u de ergste van. Twee Amerikanen betraden een autozaak en een van hen informeerde naar de prijs van een wagen. - Tienduizend dollar, zei de verkoper. Dc man begon de biljetten te tellen, maar zijn vriend haalde zijn portefeuille voor de dag en zei: - nee, laat maar; jij hebt het eten betaald. Een vrouw, aldus het tijdschrift Quote. - is altijd bereid, een andere vrouw charmant te vinden. Als die andere vrouw tenminste niet écht charmant is. Volgens Arkansas Baptist kan men vrouwen in twee groepen verdelen: de slordige, die hun handschoenen laten liggen en de voorzichtige, die maar één handschoen kwijtraken. Een dame hield een vrachtrijder aan omdat haar auto een lekke band had en toen de man het wiel begon los te draaien, zei ze: - och, wilt u het een beetje voorzichtig doen? Mijn man ligt achter in de wagen te slapen. In Texas betrapte een winkelier twee dieven in zijn zaak. Met een speelgoedpistooltje hield hjj hen in bedwang en hij dwong hen, tien minuten lang heel hard „Hulp, dieven" te roepen. Daarna kwam de politie en nam ze mee. - Kinderen opvoeden, zei een oude dame, - is hele maal niet zo moeilijk. - Je moet gewoon zorgen dat ze krijgen wat ze verdienen; of dat nu goed is of slecht. Een zekere Beatrice Lillie schreef een brief aan een eigenaar van een villa op Bermuda, waar ze haar vakantie wilde doorbrengen. Op haar vraag naar de kosten, antwoordde de man- „De huurprijs bedraagt 2500 dollar_ maar u moet elke dag heen en weer geroeid ico'rden naar het eiland en met inbegrip van de fooi voor de roei er wordt het roei 3000 dollar". „Gaarne foto van de roeier", telegrafeerde Beatrice terug. Vanaf het ontstaan van de aarde tot ze vergaat, zei Christopher Morley, zal nóóit iemand haar zien met mijn ogen en daarom ben ik van plan, het er zo goed mogelijk van te nemen. - Ik respecteer iedereen die me in mijn gezicht zegt, dat ik ongelijk heb. Zei de filmster Hedy Lamarr. - En haar secretaris-. - O.K.; laat ik haar dan zeggen dat ze ongelijk heeft; en laat ze me dan respecteren. Maar hoe kom ik zo gauw aan een ander baantje? Een schrijver vertelde een bepaalde scène uit zijn toneelstuk aan Hitchcock en Hitchcock begon toen te zeggen, hoe die scène gespeeld moest worden. De schrijver probeerde door te gaan, maat Hitchcock stak z(jn hand op en zei: - Lig toch niet altijd te praten als ik je ln de rede val! winst is vaak veel opgeruimd, waarbij dan later vaak bleek dat de winst ver meend was. Wel was bijvoorbeeld het struikgewas weg, dat plaats innam, de zon tegenhield en voedsel uit de grond haalde, maar tegelijkertijd was ook de nestmogelijkheid weg voor de vogels die het hunne bijdragen tot bestrijding van de insekten. Ook het windscherm was verdwenen. Van nog groter invloed dan de directe winst is de landhonger geweest. In de jaren na de eerste wereldoorlog was de landbouw van mening, dat alle grond ontgonnen moest worden die enigszins geschikt was voor landbouw. Deze oor log had geleerd dat Nederland alle grond nodig had voor zyn eigen voedsel voorziening. Daarbij werd de agrarische bevolkingsdruk hoe langer hoe zwaar der. Dat wil zeggen, dat de verhouding tus sen het aantal liefhebbers voor een boe renbedrijf en het aantal beschikbare be drijven steeds ongunstiger werd, zodat een groot aantal boerenzoons geen be drijf kon krijgen en niet aan trouwen kon denken. In de dertiger jaren ging een aantal industriële werklozen terug naar het agrarische bedrijf, waar ze oorspronkelijk ook vandaan kwamen. Zij hadden dan in ider geval te eten, maar zij vergrootten de bevolkingsdruk. Dit was dan weer een stimulans tot meer ontginning. In de tweede wereldoorlog bleek opnieuw hoezeer Nederland afhan kelijk was van zijn eigen bodem, temeer nog omdat ons land toen een zwerm sprinkhanen moest voeden die alle kaal vrat. Verouderde opvatting De schaarste na de oorlog bleef de landbouw noodzaken veel te produceren. In de eerste jaren lagen de exportmo gelijkheden vooral in de land- en tuin bouw. Toen Indonesië zelfstandig werd kon men overal de somberste voorspel lingen horen, die dikwijls inhielden dat Nederland afhankelijk zou worden van zijn eigen bodem. Niemand kon toen vermoeden, dat door de industrie, het transport en de handel onze welvaart zonder Indonesië groter zou worden dan ze met Indonesië en door onze land bouw ooit geweest was. Niemand kon ook vermoeden dat de vraag naar ar beidskrachten op elk niveau in elke bedrijfstak zo groot zou worden, dat de landbouw niet meer nodig zou zijn om de werkloosheid te verbergen. Een aantal boeren leeft nog met de opvattingen van tien jaar terug. AÏÏe argumenten voor ontginning doen by hem nog opgeld, hoewel de constella tie van Nederland en van Europa on dertussen helemaal veranderd zyn. Voeg daarbij nog wat mystieke ge dachten over de waarde van de boer en over de bedoeling van de Schepper dat alle grond in Nederland landbouw grond moet z|jn, en men begrijpt, waarom tussen landbouw en natuur bescherming soms zo'n brede kloof bestaat. Temeer omdat de natuurbe schermers wel overdrijven naar de an dere kant. Landbouw geen stoffering De kloof tussen landbouw enerzijds en landschapsverzorging en recreatie anderzijds kan minder groot zijn. Een behoorlijk verzorgd landschap "behoeft geen belemmering te zijn voor de land bouw. Evenmin behoeven landbouw en recreatie elkaar uit te sluiten. Maar ook hier stuiten we van tijd tot tijd aan beide zijden op overdreven opvat tingen. Als natuurbeschermers zich met landschap en recreatie gaan bemoeien, bestaat het gevaar dat zij te ver gaan en de landbouw in zijn redelijke en noodzakelijke ontwikkeling belemmeren. De vraag is1 zelfs of zij ook nooit de recreatie remmen- Van sommigen hun ner krijgt men wel eens de indruk dat zij bepaalde landschappen alleen zou den willen openstellen voor gediplomeer de natuurkenners minstens voorzien van de akte Lager Wandelen. Anderzijds heeft de landbouw wel eens te weinig oog voor het landschap en aan sommige ruilverkavelingen kan men zien dat vroeger cultuurtechni sche ingenieurs wel eens aan hetzelfde euvel leden. Tegenwoordig bestaat o- ver de noodzaak van landschapsver zorging weinig verschil van mening. Wel over de uitwerking en vooral over het geld dat beschikbaar is. Ten aanzien van landbouw en recrea tie bestaat verschil van inzicht welk van beide het belangrijkste is. Men maakt daarbij naar wij menen te weinig on derscheid tussen specifieke landbouw gebieden en andere gebieden. In de landbouwgebieden is deze bedrijfstak het belangrijkste en mag de landbouw nooit zoals in het sprookje van de reuzendochter beschouwd worden als stoffering van het recreatieterrein. In de specifieke recreatiegebieden zal de grond veelal wel zo slecht zijn, dat er weinig landbouw voorkomt. In het licht van de nieuwere opvattingen over mar ginale gronden en marginale bedrijven is er veel voor te zeggen deze gebieden aan de recreatie over te laten. Denelux-middengebied is een begrip, dat men in beschouwingen van ons blad meermalen zal zijn tegengekomen. Het omvat de Nederlandse provincies Noordbrabant en Limburg, de Belgi sche Antwerpen en Limburg. Het heeft een natuurlijke samenhang en bezit grote ontwikkelingsmogelijkhe den, die door gezamenlijke exploitatie, ongeacht de landsgrenzen, een schone toekomst beloven. Maar dan moet de bewerktuiging van het gebied, het samenspel van on derlinge verbindingen, de infrastruc tuur daarbij ook worden aangepast. Hoeveel daaraan nog ontbreekt, is weer eens in het licht gesteld door de heer Kersten, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor oostelijk Noordbrabant. Hij wees op de ver waarlozing van van ouds bestaande noord-zuid-verbindingen, zoals de spoorlijn Eindhoven-Hasselt, de Zuid- Willemsvaart, die met zijn zeventien sluizen in Noordbrabant en zijn drem pels van 1,9 meter zeer gebrekkig is geworden, de rijksweg Eindhoven- Hasselt, die buiten het systeem van de E-wegen wordt gehouden, het ontbre ken van belangstelling bij de flijks— overheid voor een verbinding tussen de Noordbrabantse en Kempische kanalenstelsels. de trage gang van za ken met de E 3-weg en de verdubbe ling van de wegen Den Bosch-Eind hoven en Oirschot-Tilburg. Het is begrijpelijk, dat de heer Kersten voor al aandacht had voor hetgeen samen hangt met oostelijk Noordbrabant. Ook midden- en westelijk Noordbrabant kunnen klagen over dit gebrek aan visie bij de Rijksoverheid ten aanzien van het Benelux-middengebied. We kunnen wijzen op de spoorwegverbin ding Tilburg-Turnhout, de trage gang van zaken met betrekking tot de nieuwe verbindingen Breda-Antwer- pen en Breda-Brussel, het naar een verre achtergrond schuiven van de Zoomweg, om van de Schelde-Rijn- verbinding nog maar niet te spreken. Provinciale besturen, Kamers van Koophandel en andere instanties weers zijden van de grens mogen niets na laten, om telkens hun regeringen at tent te maken op de betekenis, welke het Benelux-middengebied kan krij gen voor de welvaart van iiet volks geheel en van geheel West-Europa. (~)p een onberaden moment heeft de Utrechtse arts J. G. Herschel, commandant van de Utrechtse Rode- Kruiscolonne, zijn verontwaardiging geuit over het feit, dat de Rode-Kruis organisatie niet te hulp werd geroepen op het terrein van de spoorwegramp. Men gaat over zulke zaken niet kra kelen, als er nog doden in de gekan telde wagens liggen en de ontzetting, door de ramp veroorzaakt, nog niet is geluwd. Nu echter de ramp weer wal verder achter ons ligt, zal het zaak zijn. het waarschuwings- en hulpsysteem voor zulke gevallen nog eens nauwkeurig na te gaan. Er is prachtig en onvermoeid gewerkt door tallozen, dat staat als een paal boven water. Aan de organisatie en registra tie heeft echter wel het een en ander ontbroken. Familieleden en bekenden van de passagiers der verongelukte treinen zijn in verschillende gevallen lang door onzekerheid gemarteld. En nu is het toch wel vreemd, dat het Rode Kruis, juist ingericht en ge traind op het „hanteren" van derge lijke massale rampen, niet onmiddel lijk is gewaarschuwd. „Ik had geen behoefte aan mooie colonnes, ik had mensen nodig, mensen, die voor hun taak berekend waren," heeft de chef van de medische dienst van de N.S., de arts Hovingh, gezegd. In deze woor den ligt o.i. een miskenning van het Rode Kruis, die we ook maar on beraden zullen noemen. Is de Rode- Kruisorganisatie door haar oorsprong en haar opzet juist niet voor zulke gevallen geschapen? We hebben de opmerking al horen maken, dat het Rode Kruis in dit geval een officiële ter-hulp-roeping met had hoeven af te wachten. De colonnes hadden ook ongevraagd kunnen uitrukken, zoals er meer ongevraagde helpers zijn ge weest. Die opmerking lijkt ons juist. Laat in zulke dringende gevallen de formaliteiten formaliteiten. Helpen, daar komt het op aan. Voor de toekomst echter is het toch goed na te gaan, hoe dit buiten spel laten van het Rode Kruis kan worden voorkomen. Geprikkeldheid en na ijver zijn volkomen uit den boze, zeker bij dit werk, dat geheel door naasten liefde moet worden geïnspireerd. Woensdagmiddag vond op de weg tussen Potjes en Nieuwvliet een ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is af gelopen. De 24-jarige Cruson uit Bres kens verloor de macht over het stuur, gleed van de motor, kwam tegen een betonnen paaltje en brak een been. Zijn verloofde als duorijdster kwam in de sloot terecht. Zij kwam met de schrik vrij. De ambulance van het Rode Kruis bracht de heer Cruson naar het St.- Antoniusziekenhuis te Oostburg. Voor de afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency hield de heer drs. B. de Vries uit Amsterdam, adviseur voor de Kledingindustrie een inleiding over het onderwerp „Perso neelsbeleid voor vrouwelijke arbeids krachten." De causerie werd gehouden in het Scheldekwartier te Vlissingen. ]7en Larense kunstschilder, H. K„ moest voor het greechtshof in Amsterdam verschijnen, verdacht van belastingfraude. Bij het ver hoor bleek op welke pertinente wijze deze man la vie bohème beoefende. En het ions heel erg, dat juist de belastingambtenaren zulks moesten ontdekken. De kunstschilder leefde op zeer grote voet. Hij reed in een dure Ame rikaanse slee rond, dineerde graag en overvloedig in een naburig restaurant en bezat thuis een vleugelpiano welke dienst deed als tafel, tevens provisiekast. De vleu gel was trouwens praktisch het enige stuk meubilair in huis. Huur betaalde hij niet. De gemeente Laren had een vordering van f 4000 wegens huurschuld op hem en bo vendien had deze gemeente een ziektekostenverzekering voor de kunstschilder afgesloten, aange zien de kunstenaar zuh zelf met dat soort formaliteiten niet wenste op te houden. Zijn enige zorg gold de produktie van schilderijen, voorstellend Parijse stadsgezichten en Venetiaanse gondelvaarten, die per strekkende meter werden ver kocht... Als inkomen gaf K. aan de be lasting nooit meer dan 4000 op, want zou hij dit wel doen dan zou hij geen kinderbijslag krijgen... In iverkelijkheid verdiende hij schoon het driedubbele. Zijn belasting schuld bedraagt nu f42.000. Met twee tientjes per week betaalt hij dit vermogen af. De procureur- generaal eiste zes weken gevan genisstraf tegen de kunstenaar, die eigenlijk beter een kunstenmaker kan worden genoemd.

de Stem | 1962 | | pagina 5