r van Ulsen Soeharno eist de hele kluif op VIN-bemiddeling wordt mislukt beschouwd als Diep ontroerde vorstin slachtoffers van bij treinramp ikt 't me Scherpere vleugels aan KLM-straalvliegtuigen Het liep op rolletjes Kamer somber over het tempo der eenwording R VELEND Y Indonesië vooral bang voor zijn Erkenning tegen betaling de Katangaanse politiek Spiegelgevecht De aanslag Vissers nota blijft uit Droevig bezoek zonder protocol t van Henk van Ulsen DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontzetting over OAS-terreur Veel wind Bendeleider in hoera-stemming Tweede Kamer onderbetaald Kind viel uit trein Van der Putten Onderzoek tegen Belg in de V.S. Blijven zoeken naar basis voor onderhandelingen BuurkerkHet is ontstellend Ontdaa Albanië lonkt naar Westen Boze geesten in Brussel los weer Wittelsbacher diamant' opgedoken Britse medicijn voor Russische atoomgeleerde 102e JAARGANG No. 23874 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 11 JANUARI 1962 ie zouden nooit meer ru- ie maken. Jullie lijken vel grote mensen!" laartje van zes jaar liet lies in gedachten langs :icli heengaan. 'Ik iveet iets dat ik zal laan doen", zei ze, "ik ?a sommen maken. Dat is enminste iets verve- ends. 'Wat is dat nou", riep Pieter"je moet niet iets ervelends doen, maar ets goeds. 'Dat is meestal hetzclf- le", zei Jantje somber, 'want ik iveet allang wat fk zou moeten doen. Ik \noet niet meer zoveel bo ter op me brood nemen, lat neet ik best. Nou, en veinig boter vinnik iets heel vervelends." i Saartje knikte verwijtend. 'Ja, vinnik ook hêêl ver delend", zei ze. 'Ik ook ik ook", riep Lot- ie, en daar zaten ive er, inplaats van nadenkende pedagogische volwassenen, ineens als pinnige ouders bij. "Maar dan moet papa niet meer roken", zei Jantje en raakte zo met olifants poten aan een teer punt. 'Hm, hm", zei Pieter, "nou, ik vind flink room boter op je brood heel ge zond. Dat vind ik nu niet zo erg, vind je niet moe der, dat mogen ze ivel." 't Is gezonder dan ro ken", zei ik, maar daar werd niet op gelet. Want Pieter stapte snel op een ander onderwerp over. 'Als jullie nu eens beslo ten om altijd tijdig naar bed te gaan", begon hij. 'Wat zouden jullie daar van zeggen. En zo ploegden we door allerlei Goede Voorne mens. Maar zonder ver der over boter te spreken, omdat weinig boter zover velend is. IUDSE AAS AS E KAAS AS AAS J WEN E KAAS KAAS Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor dTz^TiilMden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (BjjbureausTerneuzen IJsbaanstraat telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraa^41 telefoon 2893) In Parijs hebben 500 mensen tegen de OAS gedemonstreerd. Zij deden dit voor de woning van Jean Paul Sartre, waar j.l. zondag een kneedbom is ontploft. In Nimes (Zuid-Frankrijk) demonstreerden duizend mensen op aansporing van de communistische partij tegen de OAS. In Algiers daverde het gisteren weer van de explosies. Zelfs in het zwaar be waakte gebouw van de Franse rege ringsvertegenwoordiger in Algerië deed zich een ontploffing voor. Achttien Euro peanen in Algiers zijn voor de rechter gedaagd wegens actieve hulp aan de OAS. In Parijs is een proces begonnen tegen 15 jongeren, die een cel van de OAS zouden hebben gevormd. De comman dant van het legerkamp waar de OAS zondag wapens heeft geroofd, is wegens nalatigheid in staat van beschuldiging gesteld. Te Parijs is de oprichting bekendge maakt van een „nationale raad voor de verdediging van de republiek". Het com muniqué is niet ondertekend en volgens de tekst ervan is het initiatief ertoe ge nomen door de mannen die hebben ge streden om Frankrijk aan de vijandelij ke bezetting te ontrukken. De nieuwe organisatie dringt er bij allen, die in vrijheid willen leven, op aan zich achter haar te scharen en aan j Rusland en China hebben Indonesië haar oproepen gehoor te geven. immers steun toegezegd, maar het ziet |er naar uit dat Rusland voornamelijk In de verkcersvlicgerij met straal vliegtuigen heeft men de laatste jaren financiële zorgen. Gebleken is, dat de zeer grote en snelle machines niet zo gemakkelijk rendabel te maken zijn. De KLM gaat proberen daar iets aan te doen. Men gelooft dit te hebben gevonden in het opvoeren van de vliegsnelheid. zonder daarvoor een groter motorvermo gen te hoeven gebruiken. Volgens aan wijzingen van de leveranciers van de DC-3 straalvliegtuigen (Douglas), wor den op Schiphol vier supersnelle lucht reuzen van vleugels met een scherper profiel voorzien. Eén DC-8, de Henri Du- nant, is al bijna aan een proefvlucht toe. De verbouwde vliegtuigen zullen sneller kunnen vliegen en 'n grotere actieradius krijgen, waardoor de exploitatie per vliegkilometer voordeliger wordt. Ook in het hydraulisch systeem worden veran deringen aangebracht, doch daarvan merken de passagiers niets. Een vondst van de Douglasfabrieken zelf, om de exploitatie voordeliger te maken, is de conceptie van de DC-8-f, welke zowel vracht als passa giers kan vervoeren over een afstand van 11.000 km met een snelheid vail EEN AUTO van de Amsterdamse poli tie heeft gisteren op het Damrak een 51-jarige dame aangereden. De politie was direct ter plaatse. De officier van justitie zal de schuldvraag beoor delen. SOLDATEN MET verlof plegen regel matig. zo gauw zij thuis zijn, hun uni form uit te gooien om het burgerpakje aan te trekken. De chef van de gene rale staf wil het dragen van burgerkle ding nu legaliseren. EEN SABRE van de vliegbasis Twente ls gisterenmiddag in de buurt van Om men neergestort. De machine had een motorstoring. Voor het te laat zou zijn sprong de piloot eruit. Hij kwam onge deerd op de grond. pE HAAGSE dansleraren hebben zich beraden over de twist, de nieuwe dans. Zij willen deze dans wel in Den Haag onderwijzen en propageren, maar dan moet hij een beetje gecultiveerd worden. DRIE KLEINE partijen in de Amster damse gemeenteraad, waaronder de P. S-P-. hebben besloten één fractie te vor men. De kiezers zijn er niet in gekend en het is mogelijk dat dezen dan ook zullen protesteren. J Weersverwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met "Jdelijk regen, later ook enkele ver- spreid voorkomende opklaringen. kfchtige wind tot storm, aanvan- w i zuide,tik, later zuidwestelijk. Weinig verandering in temperatuur. Z vandaag: zon onder 16.51 uur. Maan Z J onder 23.30 uur. Z Morgen: zon op 8.44 uur. De pogingen van de Verenigde Naties om Nederland en Indonesië aan de conferentietafel samen te brengen worden in VN-kringen als mislukt beschouwd. Indonesië verwacht trouwens zelf evenmin, dat de interventiepogingen van secretaris-generaal Oe Thant succes zullen opleveren. De voornaamste oorzaak van deze toestand is gelegen in het feit, dat Indonesië in concreto eist, dat Nederland Nieuw-Guinea op een presenteerblaadje ter conferentie komt aanbieden. Alleen als vaststaat, dat Nederland dit zal doen, wil Indonesië praten. En dan moet Nederland bovendien nog beleefd om zo'n tocht naar Canossa verzoekenSoekarno wil de meest smadelijke politieke capitulatie welke hij Nederland maar kan aandoen. Als reactie hierop is de Ne derlandse houding minder welwillend geworden. Daarbij komt de langzaam groeiende overtuiging, dat Indonesië geen oorlog om Nieuw- Guinea aandurft. Niet in de eerste plaats uit vrees voor eventuele in terventie van de Amerikaanse zevende vloot, maar veeleer uit angst voor de landen die Indonesië in geval van een invasie te hulp kunnen snellen, vooral communistisch China. morele steun op het oog heeft. De Chi nezen schijnen echter verder te zijn ge gaan in hun toezeggingen. Peking is he vig in Indonesië geïnteresseerd. Er wo nen miljoenen Chinezen in Soekarno's staat, doch bovendien is uitbreiding van macht in Azië voor de Chinese commu nisten zoiets als een ideologische nood zaak. Soekarno en zijn trawanten mo gen in deze toestand geen gevaar zien, onder de strijdkrachten heeft men met imperialisten van Chinesen huize weinig op. De rode vrienden konden wel eens gevaarlijker zijn dan de blanke vijan den. Soekarno gaat intussen voort met het opvoeren van de paraatheid van de strijdkrachten. Moet men hem geloven, dan is er geen parater leger ter we reld dan het Indonesische. Maar elkte dag blijkt dat er nog een allerlaatste, laatste fase van paraatheid is. In Makassar heeft de Indonesiche regering al voorlopige gouverne mentskantoren voor Nieuw-Guinea geopend. Daar wordt nu een scha- duwbestuur uitgeoefend, dat iets weg 920 km per uur. In september zullen de eerste machines de lucht in gaan. De Canadese luchtvaartmaatschappij heeft er, als eerste ter wereld, vier be steld. Een Engelse bijdrage aan het straal- tijdperk is de Trid#nt van De Havilland, een vliegtuig met drie straalmotoren, speciaal bestemd voor de korte afstan den. Uiterlijk doen zij iets aan de Ca- ravelle denken. heeft van een spiegelgevecht. Ook zyn er zes regionale commando's voor de bevrijding ingesteld. Som mige hoofdambtenaren uit Soekar- no's omgeving leren momenteel de wapenhandel, hetgeen wel een uiter mate mobilisabele indruk maakt. Minister Soebandrio liet gisteren in een toespraak de Indonesische revolu tie haar „laatste fase" beleven en Soe karno zelf zei: „Als wij druk uitoefenen zullen de Nederlanders toegeven. Wij zijn de zaak beu. Wij vragen niet om onderhandelingen. Nieuw-Guinea moet dit jaar bij Indonesië komen". Soekarno heeft nu ook de steun ver worven van Kahar Muzakkar, die tot voor kort rebellenleider op Sumatra en doodsvijand van de president was. Hij wil zijn bende van 8000 man voor de be vrijdingsoperatie inzetten. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer is vrijwel algemeen van oordeel dat de schadeloosstelling en de vergoeding der reiskosten en ove rige kosten van de leden der Tweede Kamer zeer ver ten achter zijn geble ven „bij hetgeen als passend is te be schouwen voor de belangrijke publieke functie, welke het lidmaatschap der Ka mer vormt". Het contact met de kiezers dreigt ver waarloosd te worden, omdat vele leden van de Tweede Kamer zich gedwongen zien bezoldigde nevenfuncties te aan vaarden, welke op hun overigens schaar se vrije tijd beslag leggen. De Eerste Kamer zegt derhalve het vrijwel algemeen op prijs te stellen in dien de regering het initiatief zou ne men tot een verbetering van de finan ciële regelingen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag van de senaat op de begroting van de hoge colleges van Staat voor 1962. In verband met de aanslag op Soe karno zijn nu negen mensen gearres teerd. De politie zoekt nu nog naar een geheime kortegolf zenderwelke bediend zou worden door een vrouwe lijke Nederlandse spion. In Nieuw-Guinea is de spanning in zake de toekomst wat afgenomen. In- plaats daarvan bemerkt men een stij gende vastberadenheid. In Merauke hebben Papoea's tegen Soekarno's plan nen gedemonstreerd en volgens de lei der van een Papoeapartij, Moses Roe- mainoem, zouden de inheemsen nu al worden voorbereid op het guerrillawerk dat hen bij een Indonesische invasie zou wachten. Tijdens de tweede wereldoorlog heb ben de Papoea's duizenden Japanners in de rimboe gedood, zonder over mo derne wapens te beschikken. De Java nen konden hetzelfde lot wel eens on dergaan, zei Roemainoem. Gisterenmiddag is op het baanvak Groningen - Nieuwerschans een 11-jarig jongetje uit Hoogezand uit de trein ge vallen. De trein reed in de richting Nieuwerschans. Het kind werd met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis in Groningen overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. (Van onze parlementaire redactie) De door minister Visser toegezegde no ta over de zaak Van der Putten zal de eerste weken nog niet verschijnen. Dit werd ons desgevraagd door de woord voerder van minister Visser medegedeeld. De nota werd op 7 december „op korte termijn" in het vooruitzicht gesteld. De nota zou een historisch overzicht bevat ten over het „grootscheeps verdichtsel van spookverhalen en mysteries, dat de heer Van der Putten zonder een spoor van bewijs, al jaren rondvertelt." Met het verzamelen van de gegevens voor dit historisch overzicht is echter kennelijk zoveel tijd gemoeid, dat het naar alle waarschijnlijkheid eerste fe bruari of nog later zal zijn, aleer de no ta bij de Kamer ariveert. Een ondercommissie van de Ameri kaanse senaat houdt zich momenteel be zig met een vreemde kwestie. De com missie onderzoekt de gedragingen van de Belg Michel Struelens, die tot voor kort ambtenaar in Kongo was. Hij was laatstelijk hoofd van de Ka tangaanse voorlichtingsdienst in de V. S. en in deze kwaliteit zou hij hebben geprobeerd om Costa Rica tegen beta ling van een miljoen dollar over te ha len om Katanga te erkennen. Verder wordt hij ervan beschuldigd in Amerika een grootscheepse campagne te hebben geleid met het doel de steun van de Amerikanen voor Katanga te verwerven. In Leopoldstad bevinden zich op het ogenblik twaalf Belgen in gevangen schap van de V.N. Zij waren in de Ka tangaanse hoofdstad gearresteerd we gens hun aandeel in de stijr van Tsjombe tegen de Ver. Naties. Uit protest tegen het feit dat hen geen consulaire bijstand is gegeven en dat zij niet met de pers mogen spreken, is dit twaalftal in hon gerstaking gegaan. De minister van Buitenlandse Zaken van Katanga, Kimba, spant zich in om de V.N. in diskrediet te brengen. Giste ren heeft hij beweerd de bewijzen te hebben dat er een plan bestaat om Kongo 25 jaar lang onder een interna tionale voogdijraad te plaatsen. „Dat is de afschuwelijkste vorm van kolonialis me", zei Kimba verbolgen, „en Katan ga zal er nooit aan meewerken". De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft besloten om geen ge-, bruik te maken van de Britse invitatie tot een bezoek aan Noord-Rhodesië, ten einde een onderzoek in te stellen naar berichten over Rhodesische hulp aan Ka- tanga. De Kongolese vice-premier Gizenga In het Centraal Militair Hospitaal Oog en Alsprak de koningin o.a. met sergeant eerste klasse I. Groene- ivold uit Zuidlaren. Adenauer-Mac-Millan Bondskanselier Adenauer en de Brit se premier MacMillan hebben na hun besprekingen in Bonn een gezamenlijke verklaring uitgegeven waarin zij zeg gen dat de pogingen moeten worden voortgezet om vast te stellen of er een basis voor onderhandelingen over Ber lijn bestaat. Hierbij zal voorop staan, dat de westelijke positie in Berlijn ge handhaafd blijft en dat vrijheid en le vensvatbaarheid van West-Berlijn verde digd moet worden. Aan de ontwikke ling van de Europese gemeenschappen wordt veel waarde gehecht. Ook de Britse minister van Buiten landse Zaken, lord Home, beklemtoon de de westelijke rechten in West-Ber lijn en het belang van de Europese in tegratie. Sprekend over hetzelfde thema heeP Homes Belgische collega, Spaak, gezegd dat de neutrale landen weliswaar welkom zijn in de E.E.G., maar dat hun aansluiting niet alleen een aansluiting bij een economische formule mag zijn, (Van één onzer verslaggevers) Zichtbaar ontroerd heeft konin gin Juliana, eergistermiddag per vliegtuig uit Zwitserland terugge keerd, gistermorgen een rondgang gemaakt langs de stoffelijke resten van de slachtoffers van de trein ramp bij Harmeien, die in de Utrechtse Buurkerk zijn opge baard. De vorstin was in gezelschap van diverse autoriteiten. Na de droeve gang langs de kisten fluis terde de diep getroffen landsmoe- maar tevens bij een Europese politieke gedachte. Het Europa van morgen moet, der- ?Het is ontstellend" aldus Spaak, een supra-nationale instel- ling zijn, waarin geen vetorecht bestaat. In de Atlantische conventie te Parijs ging de Amerikaan Schmidt nog een stap verder door te pleiten voor een unie van soevereine NAVO-landen, in de vorm van een bondsstaat ol een sta tenbond. Tijdens de rondgang arriveerde het Rotterdamse echtpaar Voogt, dat bij de treinramp een dochter van twintig jaar verloor. De vorstin sprak tot de zwaar getroffen ouders woorden van troost. Daarna onderhield zij zich nog geruime tijd met velen, die bij de redding en verdere hulp betrokken zijn geweest. Zo sprak zij met twee vrouwelijke leden van de dienst sociale verzorging van de BB met de priesters en dominees, die gees telijke bijstand op de onheilsplaats ver leenden en de mannen van de rijkspolitie, die assisteerden bij de identificatie. De officier van justitie, mr. H. Overbeek, legde de vorstin uit hoe de identificatie van de slachtoffers was verlopen. Om kwart voor tien verliet de lands vrouwe de buurkerk om zich naar het ziekenhuis Ope Dei in Woerden te be geven. Op dat moment reden de eerste lijkwagens die de slachtoffers naar hun bestemmingen zullen vervoeren, het Domplein op. In het Woerdense ziekenhuis bezocht de koningin de negentien patiënten (vijftien mannen en vier vrouwen). Met ieder van hen had zij een persoonlijk gesprek. Daarna volgde een bijeenkomst in een der ontvangkamers van het ziekenhuis met twintig personen uit Harmeien, Woerden en Kamerik, die het eerst op de plaats van de ramp aanwezig waren geweest en in wie al die honderden dank werd gebracht voor hun hulp. 7 In het militaire ziekenhuis „Oog en AI" sprak de koningin met de ser geanten Zoethout uit Groningen en Groenehold uit Zuidlaren, die beiden in het eerste gedeelte van de trein, die uit het noorden kwam, hadden ge zeten. De koningin toonde zich zeer ontdaan over het relaas van de ver schrikkelijke gebeurtenissen die op maandagmorgen plaats vonden. Na „Oog en Al" te hebben verlaten reed de vorstin in gezelschap van ir. Lohman naar het stads- en academisch ziekenhuis, waar zij achtereenvolgens de neurologi sche (3 patiënten) en de chirurgische af deling (18 patiënten) bezocht. Om ongeveer kwart over één arriveer de de koningin in het Diaconessenzieken- huis, waar vier slachtoffers van de trein ramp zijn opgenomen. Tenslotte vertrok de koninklijke auto naar het St. Antoniusziekenhuis. Het was twee uur toen de vorstin naar Soestdijk terugkeerde. Aan lunchen had de lands vrouwe in het geheel niet gedacht. Ook gisteren hebben zowel de regering als de NS-directie talloze telegrammen van deelneming uit binnen- en buiten land ontvangen. Enkele militaire plech tigheden in ons land, welke deze week zouden plaatsvinden, zijn uitgesteld. Vandaag zullen de eerste negen slacht offers ter aarde worden besteld op be graafplaatsen te Utrecht. Rotterdam, Hilversum, Krimpen aan de IJssel, Gra ve en Amersfoort. heeft de eis der regering om terug te keren naar de Kongolese hoofdstad van de hand gewezen en verklaard bij zijn weigering te zullen blijven tot de onder handelingen over het einde der Katan gaanse afscheiding gestaakt zouden wor den. Premier Adoela blijft nu niet veel an ders over dan Gizenga van zijn positie te ontheffen of te verklaren dat hij de drijfveer is van een afscheidingsbewe ging in Oostprovincie. In dit laatste ge val zou Adoela de V.N. om tussenkomst kunnen verzoeken, zoals in Katanga is geschied. Een uit 1743 stammend huis met een gewicht van dertig ton, is woensdag in Koog aan de Zaan verrold naar de Zaanse Schans, waar een soort Zaans openluchtmuseum in voorbereiding is. De foto toont het huis bij het passe ren van de nog oudere molen „De bleeke dood". Albanië, bij het Kremlin in ongenade, wil diplomatiekebetrekkingen vestigen met westelijke landen die daar belang stelling voor hebben. Dit aanbod was vervat in een hoofd artikel van het partij-orgaan Zeri i Po- pullit, dat zich bezighield met het ge schil tussen Albanië en Rusland. (Van onze parlementaire redacteur) Terwyl in Brussel, zoals dr. Schuijt (K.V.P.) het uitdrukte, onder de E.E.G.- landen een ware „veldslag" aan de gang is over de overgang van de eerste naar de tweede fase der economische een wording, debatteert de Tweede Kamer met minister Luns over de Europese problematiek. De Kamer bleek terzake gisteren nog al pessimistisch gestemd. Dit sproot niet alleen voort uit de hardnekkigheid waarmee Frankrijk een politieke samen werking in ware Europese geest tegen werkt maar ook en vooral uit het feit, dat het Europese gesprek steeds meer een touwtrekken wordt om zuiver natio nale belangen. Het lijkt wel of alle boze geesten van het nationaal protectionis me weer zijn losgebroken, klaagde de liberaal mr. Van Dijk. Dr. Schuijt (K. V.P.) waarschuwde: ..Als er geen sa menwerking in waarlijk democratische geest tot stand komt staat Europa voor het failliet van haar geestelijke en cul turele zending in deze wereld". Als symptoom van deze betreurens waardige ontwikkeling beschouwde de Kamer de eindeloze discussies in Brus sel over de verdere landbouwintegratie. Mr. Van Dijk (V.V.D. zwaaide minister Marijnen (Landbouw) in dit verband lof toe voor de „taaiheid" waarmee deze zich in Brussel verzet tegen de Duitse pogingen om de eenwording van het „groene front" te ondermijnen. Dr. Schuijt (K.V.P.) verzocht de rege ring de Kamer zo spoedig mogelijk na afloop van de „Brusselse veldslag", in een nota over het resultaat ervan in te lichten. Een andere aanwijzing, dat Europa niet op de goede weg is, ligt in de af- faire-Hirsch. Dat Frankrijk gedaan heeft weten te krijgen dat Etienne Hirsch, de Franse voorzitter van Euratom moet aftreden, alleen omdat hij Euro pees denkt en weigert naar de pijpen van Parijs te dansen, noemde jhr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) ont stellend. Nederland had dit niet mogen laten gebeuren, betoogde de socialisti sche afgevaardigde. Met dit ontslag is een van de kernpunten van de Europese eenwording aangetast, oordeelden ook andere afgevaardigden, het principe na melijk, dat de Europese commissieleden onafhankelijke Europeanen zijn en geen marionetten van nationale regeringen. De Kamer was het ex algemeen over eens. dat de huidige Europese econo mische samenwerking bekroond dient te worden door een politieke, het liefst een van supra-nationaal karakter. Pre sident De Gaulle denkt daar echter an ders over. Mr. Van Dijk (V.V.D.) en dr. Diepen horst (C.H.U.) hielden een krachtig plei dooi om Engeland als tegenwicht te gen de Frans-Duitse blokvorming bij de politieke samenwerking te betrek ken. Een Europese politieke gemeen schap zonder Engeland is voor Neder land onaanvaardbaar, oordeelde zelfs mr. Van Dijk (V.V.D.). Dit standpunt sluit aan bij de ziens wijze van de Nederlandse regering. Minister Luns antwoordt de Kamer vandaag. Hem werd gisteren opnieuw van vele kanten lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij ook in Europees ver band de Nederlandse zaak behartigt. 55 ,55 Eén van de drie diepblauwe diaman ten, die in de geschiedenis bekend zijn is na een „onbekende verblijfplaats" van dertig jaar in het bezit gekomen van een Antwerpse diamantair. Het is de „grole blauwe diamant" waarvan de waarde wordt geschat op 1.800.000 gulden. De kostbare edelsteen is ook bekend als de „Wittelsbacher", genoemd naar het Beiers koninklijk huis van Wittelsbacn (1150-1918), dat de 35.50 karaat wegende diamant meer dan 200 jaren in zijn bezit had. De steen behoorde in 1664 tot de bruidschat van Philips IV, een loot van de Spaanse tak van het Habsburgse huis, voor zijn dochter Margaretha Theresia, die in het huwelijk trad met Leopold I keizer van Oostenrijk. De bekende Russische geleerde op het gebied van de kernenergie Lev Landau is bij een auto-ongeluk ernstig gewond geraakt. De beste specialisten bevinden zich aan zijn ziekbed. De autoriteiten hebben ook een beroep om hulp gedaan op de beste geneesheren in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. De Russische geleerde en medewerker van Landau, Kapitza, heeft een be roep gedaan op het Britse koninklijke medische genootschap om hulp te ver lenen. Dit heeft nu het geneesmiddel „Ureaphil" waarover men in de Sovjet- Unie niet beschikt, derwaarts laten zen den. Landau en Kapitza worden als de beste deskundigen op het gebied der kosmische straling beschouwd. Zij houden zich reeds jaren bezig met onderzoekin gen op dit gebied.

de Stem | 1962 | | pagina 1