Het jaar 1961, dieptepunt voor Hollywood-film kou gevat? Wolfskind RAMU kwijnt weg aan menselijke kwalen j L_ mm IJSVRIJ VAAR WATER Brievenbus Financiële en artistieke malaise HIPPEL EN TRIPPEL, DE MENSENREDDERS De bende van het kasteel PIM en POM op de schaats Vissen in de rivier ALFABET LLE LICHTINGEN J UW LUE BAND EVERANCIER Televisie nog altijd een bedreiging ögtósacs^ Geldboete voor onvoorzichtige onderwijzer Foch toenadering Rusland-Guinee SCHAATSEN nieuwjaar - nieuw|aar - nieuw|aar OUDEJAARSAVOND PIETJE DE INKTKLODDER 4. CORRESPONDENTIE 295.- 325.- 395.- 425.- 495.- 595.- 595.- 695.- 795.- 895.- 2 Olieradiator ;esteld in geheel Nederland worden 2 dagretours vergoed toonzalen de gehele dag euwste ontwerp met Pine-Line. Van-*0*7=nd ft9S«- Driedeurskasr, royaal ledikant, tafel en twee stoelen. Beperkte Van400*r- nö 16 9 5 ans-polyester noten slaapkamer, ttafel. mm mm mm Van-H0&^ nu 77 5o- Driedeurs, gebogen kast, ledi- htkastjes, tafel en twee stoelen, Van4S0&7= 895.- DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1962 =35\ Het jaar 1961 is een malaisejaar voor de Amerikaanse filmindustrie geweest, financieel zowel als artis tiek. Twee films, beide nog niét voltooid, hebben Hollywoods groot ste filmmaatschappijen Metro Goldwyn Mayer en 20th Century Fox reeds handenvol geld ge kost. M.G.M. is bezig met de ver filming van de „Muiterij op de Bounty" waarvan de produktie- kosten al bijna 20 miljoen dollar bedragen, terwijl er nog voor meer dan een jaar opnamen voor de boeg staan. Soort paniek Dp moeilijkheden die 20th Century-Fox bij het op stapel zetten van „Cleopatra" reeds van de aanvang af heeft onder vonden, zijn maar al te bekend, vooral door de dubbele longontsteking die de vertolkster van de titelrol, Elizabeth Taylor, verleden jaar in Londen opliep. De reeds in Engeland opgenomen scènes en gebouwde decors waren voor niets geweest en pas in het najaar werd de produktie van voren af aan in Italië hervat. „Minder, maar betere films", luidde de leuze in Hollywood. Er werden inderdaad aanzienlijk minder films geproduceerd. Maar betere? Afgelopen jaar kwamen slechts 250 films in roulatie, die het overwegen voor het verlenen van een „Oscar" waard zijn, en hiervan zijn er 49 buitenlandse films niet te verwarren met in het buiten land gemaakte Amerikaanse films. In (Advertentie) Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie De politierechter te Arnhem, mr. B. W. van Houten, heeft de 57-jarige hoofd onderwijzer A. W. B. H. uit Zeddam conform de eis van de officier tot een boete van 150,- of 25 dagen hechtenis veroordeeld wegens zeer strafbare on voorzichtigheid. De onderwijzer zou een bus boenwas op een brandende kachel hebben gezet om de was vloeibaar te maken zonder aan het explosiegevaar te denken. De bus was inderdaad ont ploft, doordat de was vloeibaar was ge worden met het gevolg, dat de school, een (oude) katholieke meisjesschool, geheel afbrandde. De hoofdonderwijzer raakte daarbij dermate aan zijn linkerhand gewond, dat hij deze nauwelijks meer zal kun nen gebruiken. De officier mr. F. O. Leusink, noemde de handelwijze van de hoofdonderwijzer zeer onverstandig en gevaarlijk. De raadsman, mr. D. J. Remmelink, vroeg ontslag van rechts vervolging of een lagere boete. De hoofdonderwijzer kon volgens de raads man nagenoeg geen hulp krijgen en hij voelde zich genoodzaakt zelf het onder houd van de school ter hand te nemen. >0 produceerde Hollywood 622 films. Verleden jaar bedroeg het totale aantal 387. T.V.-concurrentie Het behoeft geen nader betoog dat de Amerikaanse filmindustrie met grote fi nanciële moeilijkheden te kampen heeft en deze hebben weer geleid tot een soort paniek. Om het publiek weer naar de biosco pen te lokken ging de industrie over tot de produktie van films waarvan de mo rele waarde te betwisten valt. Men ge bruikte „sex" om de mensen van hun tv-toestellen weg te lokken, maar zelfs dergelijke films konden de daling in de bioscoop-recettes niet keren. De gewoonte om films in het buiten land de zogenaamde „Runaway pro duction" te vervaardigen bleef de vak bonden en verenigingen van artiesten kwellen. Kostbare films als „One, Two, Three", „El Cid", „Franciscus van Assisi", Law rence of Arabia" en niet te vergeten „Cleopatra" zijn geheel in het buiten land gemaakt. Onafhankelijke filmmaatschappijen, waarbij beroemde sterren hun eigen di recteuren werden, rezen als paddestoelen uit de grond op en degradeerden Tfë eens zo machtige studio's tot filmdistributeurs. De Paramount-studio's, om maar een voorbeeld te noemen, brachten afgelopen jaar 16 films in roulatie, waarvan bijna alle gemaakt waren in samenwerking met President Sekoe Toeré van Guinee en vice-premier Anastas Mikojan van de Sovjet-Unie hebben gedurende elf uur geconfereerd. Er zijn aanwijzingen, dat beiden bereid zijn opnieuw betrek kingen aan te knopen, na communisti sche pogingen in oktober 1961 om de reflng Toeré omver te werpen. Waarnemers in Conakry meenden, dat Tr«n«iUines^ re§ering het niet tot een uMilf' P. breuk met de Sovjet-Unie wilde laten komen, omdat Guinee mid- fen, ."^jarenplan van economi- sche ontwikkeling zit en Rusland daar- E» Te?]. Ndraagt. Wat Rusland be- hppW "eeft Guinee gekozen als voor beeld voor geheel Afrika, wat Russi- nnrio*. v^ie"dschap kan betekenen voor onderontwikkelde landen. (Advertentie) Liz Taylor tekent hier uiter mate voldaan het contract voor de titelrol in Cleopatrade spek takelfilmdie zijn makers al me nige enorme strop opleverde. onafhankelijke produkten. MGM kwam met slechts 20 films op de markt, waar van er 12 in het buitenland gemaakt wa ren; het merendeel eveneens in samen- werking met andere producenten. Televisie, het eenogige monster van del huiskamer, is nog steeds de oorzaak van Hollywoods moeilijkheden. Maar er is een kentering gekomen in het denken der filmproducenten. In plaats van de televisie als hun vijand te beschouwen, zijn zij er thans toe overgegaan haar alsl een bondgenoot te behandelen. Het nieu we medium wordt thans gebruikt om verloren terrein te heroveren. MGM produceerde in 1961 twee nieuwe I populaire tv-filmseries, namelijk „Dr. Kildare" en „Father of the Bride", aan gemoedigd door het succes van „Natio-| nal Velvet" van het jaar daarvoor. 20th Century Fox kwam met „Bus I Stop", „Margie" en „Follow the sun", en Paramount stelde haar studio's beschik baar voor onafhankelijke producenten van tv-films. Warner Brothers wierp zich op de pro duktie van tv-shows, waarmee zij veel| succes boekten. (Advertentie) VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN 5 AAN: "VEZENO" - ZAANDAM Westzijde 212 Tel. (02980) 6 34 4) J J| Ik zou gaarne inlichtingen -over verzekering ia tegen ziekenhuis-Zoperatiekosten ontvangen. J I naam adres: iwoonpl./te!.: -5". 5 Nog steeds zijn de geleerden het er niet over eens, of er wezens be staan, die in letterlijke zin van het woord beestmensen zouden kunnen worden genoemd. Verhalen over dit onderwerp zijn er genoeg. Zo vertelt Plinius .het een en ander over een meerman, die aan de Gal lische kust op schepen klom en deze tot zinken bracht. In Neder land zou omstreeks 1300 een meer man in volle ridderuitrusting zijn gevangen en een eeuw later een vrouwelijke soortgenoot. Deze laatste werd volgens het verhaal aan de stad Haarlem ten geschen ke gegeven, waar zij leerde spin nen. Concreter en uit onze tijd is het verhaal van Ramu, de wolfsjon- gen, die zeven jaar geleden in Noord-India werd gevangen. Ramu was bijna gelijk geworden aan de wolven, die hem - naar werd aange nomen - tot dusver hadden opgevoed. Hij was geheel behaard, liep op handen en voeten, knorde en at rauw vlees. Ook nu, na zeven jaar, is hij nog tame lijk wild, maar hij eet toch al vruchten inplaats van rauw vlees. Ook schijnt hij de mensen al minder als zijn natuur lijke vijanden te beschouwen. Volgens de artsen die hem behandel den heeft de opneming in de beschaaf de wereld Ramu lichamelijk weinig goed gedaan. HU heeft na zijn afscheid van de jun gle allerlei menscnzickten gekregen, die hem zodanig hebben geteisterd, da* hU waarschijnlijk nog maar enkele jaren zal leven. Sommige waarnemers zien daarin een bewijs dat Ramu inderdaad niet verwaarloosd in het oerwoud heeft gelegen, maar dat de dieren hem ver zorgd moeten hebben. Maar hoe? Bij mensapen Dat is de vraag, die de wetenschap pelijke onderzoekers zich blijven stel len: ,,Als het waar is, hoe is het dan gebeurd?" Zo vindt professor Bernhard Grzimek het bijvoorbeeld „onwaarschijnlijk maar niet geheel onmogelijk", dat een wolvin een mensenkind spaart dat tus sen haar jongen kruipt. Sommige die ren hebben immers de vaste gewoonte, niet te doden in of bij het eigen hol. Maar de opvoeding die daarna zou zijn gevolgd acht de professor iets onmoge lijks Een wolvenfamilie wordt name lijk na vier maanden ontbonden, ieder een gaai weer zijn eigen gang. De zwerftochten beginnen weer, de bronsttijd komt. Hoe zou een kind van vier maanden oud zich al leen kunnen redden? Nee, zegt de professor, dan zou een kind bij mensapen een betere kans hebben om het avontuur te overleven Vragen blijven Nu zijn er in het geval van Ramu en kele aspecten, die verklaarbaar zijn. Het komt inderdaad voor, dat kinderen in de jungle te vondeling worden ge legd en als Ramu niet door de wolven is opgevoed, zouden andere dieren het nog gedaan kunnen hebben. Hoe moei lijk de zaak voor de onderzoekers ook ligt, op bepaalde punten heeft men ten minste enig houvast. Veel minder is dit het geval met de verhalen uit de grijze oudheid, waarin zelfs „beestmensen" met twee hoofden of met helemaal geen hoofd voorkomen. En kikvorsgestalten met een mensenhoofd, dat bovendien nog getooid was met een fraaie, witte baard. Als leken - lezers zijn wij onwil lekeurig geneigd, dan toch nog eerder het geval van Ramu te geloven. Maar de geleerden geloven nauwe lijks, dat zij het er ooit over eens zul len worden. Mar ja, Els en Hetty Gingen schaatsen op het ijs. Ze zeiden tegen moeder: „Mam, we gaan op reis," Moeder zei Toen ze weg wilden rijden: „Je moet niet blijven staan, Maar flink glijden." „Om vijf uur thuis Dan gaan we eten. Goed onthouden En niet vergeten." Ruth Terwiel Zandberglaan 55, Breda Nieuw-jaar! Nieuw-jaar! Ieder is nu blij. Omdat het nieuw-jaar geboren zij. En het stadje Breda roept: hoera. Maar het oud-jaar is nu in het graf. Hij staat van al dat werken paf. Nu moet het nieuw-jaar werken. Hij moet nu zorgen voor alle perken En ook voor fazanten. En olifanten. Met zo'n hele lange snuit. Die blazen altijd een verhaaltje uit. Maar dit was een guit. Hij blies mijn versje uit. Mary Wolters Achillesstr. 104 Breda Het nieuwe jaar kwam naderbij, We waren van school en boeken vrü- Het vroor tien graden onder nul, En dat is geen flauwe kul. We bonden onze schaatsen onder, Want niemand zat er zonder. Om het schaatsen goed te leren, Krijg je soms wel natte kleren- Blijf ook trouw in het nieuwe jaar, En sta dan weer voor ieder klaar. Kom wy gaan met frisse moed, Het nieuwe jaar nu tegemoet. Marion Claas Oude Bogerd 11, Breda Riny van Alphen Nieuwstraat 6, Wagenberg Staneke van Besouw Kerkhofweg 56, Breda In een land hier ver vandaan woon de een bende van kabaal. Het waren vijftig rovers, en nog meer. Ik zal je een spannend verhaal vertellen. Ze kregen oorlog om twee uur. Met vierhonderd mannen kwam de bende eraan. Joe was het hoofd der krij gers, ze waren met pijlen gewapend. Maar de mannen gingen er aan. Ze hadden vijfenveertig dagen de lei ding gehad- Nu hadden de rovers tweehonderd man en de goede man nen honderdvijftig. Een dag om, ja, nü was het gelijk: honderd en hon derd. Maar oog per oog ging er uit-., minuut per minuut voorbij. Op het laatst was het zo: de man nen hadden elkaar allen doodgevoch ten. Leo Bakker St.-Josephschool, Roosendaal De kabouters Pirn en Pom Schaatsen het baantje om en om. Met de handen op de rug Gaan zij heen en weer terug. Flink slaan zij hun beentjes uit En zo zwieren zij vooruit. Daarna doen zij met zijn beiden Wie of er het hardst kan rijden. Maar de wind komt pal van voren En slaat hun baardje om hun oren. Och, zo ijzig wordt de wind: Tranen maken de ogen blind. En dan klinkt een harde bom! Pim en Pom die vallen om. Geen van tweeën heeft gewonnen. Morgen weer opnieuw begonnen. Nu moeten jullie eerst kennis maken met 2 eekhoorntjes, Hippel en Trippel genaamd. Ze hadden ergens een holletje in een boom van het „Dennenbos." Op een mooi morgen was Trippel het eerst wakker, hij wou dadelijk wandelen. Want hij hield veel van wandelen, vandaar de naam Trippel. Hij maakte direct Hippel wakker. „Hippel, jongen, kijk eens wat een mooi weer," zei hij, „we gaan wat wandelen. „Da's goed", zei Hippel. Toen ze daar liepen, zei Hippel: „Waar zullen we deze zomer eens naar toe gaan?" „Ik weet wat", zei Trippel, „We gaan naar de haven, daar is altijd wel wat te beleven Nu gaan we enkele maanden voor uit en het is zomer. Wie lopen daar over het bospad naar de haven? Hippel en Trippel. Bij een schip aangekomen, „Woel water" geheten, klommen ze aan boord als verstekelingen. Ze kropen onder de reddingssloep. Toen ze daar onder zaten hoorden ze opeens voet stappen. Een mens, de kapitein! O hemel, als hij ons maar niet ontdekt. Gelukkig, hij ging voorbij. „Kom we gaan wat wandelen op het dek. Oei, de boot gaat varen." Te laat wilden ze er nog afspringen Maar de boot was al te ver van de kade. „Kom, Trippel, hier hangt een vis- gaard. We gaan wat vissen. Wat is dat nu? De boot staat stil midden op de oceaan." „Niet erg, niets van aantrekken Hippel." „Oei ik geloof dat we beet hebben en goed ook. Maar daar komt de ka pitein. Weg! Verstoppen!" De kapitein bromt in zijn eigen: „Ik meende dat ik hier stemmen hoorde, zal wel verbeelding zijn ge weest. Hé, de dobber van de vis- gard is onder. Dan maar even de vis inhalen. Wat een zware! O, Hel- lepü Een zwaardvis! Hij sleurt me de zee in! Sjuul en Louis Vissers Julianastraat, Hooge Zwaluwe Nieuwjaar, Nieuwjaar dat komt aan, Oudjaar is weer heengegaan. Nieuwjaar brengt veel voorspoed, Maar Oudejaar was ook goed. Ellen Reijnders Jan Ligthartstraat 12B Breda Rita Roets Brieviersweg 12, Eede Zeg kennen jullie Piet, Wat zeg je, ken je die niet. Denk je dat ik hier maar een grapje maak, Nee maar nu wordt het raak. Wacht ik schrijf over hem in de krant. Hij woont in Hoogerheide, dat ligt in Brabant- Hij heeft nog 3 broers, een aardig span, Piet is er de op een na jongste van. Hij zit in de derde klas op school Leren doet hij graag maar soms heeft hij heel veel jool. Met inkt knoeien kan hij goed, de deugniet Ofschoon de meester het hem verbiedt. Soms komt hij thuis onder de inkt Van zijn neus tot zijn schoen. Dan moppert zijn moeder: „Foei Piet dat is toch geen manier van doen". „Ik zeg het je wel duizend keren Dat klodderen moet je toch eens afleren, Ik ben soms wel uren Bezig jouw kleren te schrobben en te schuren". Ja, ja, die Piet 't Is me een deugniet. Jeannette Janssens Lange Geer 19, Hansweert. Speciaal geschreven voor Piet Koens uit Hoogerheide. JJoe langer het 's winters vriest, hoe fijner jullie dat vinden! Je kunt dan maar schaatsen, elke dag na schooltijd en er valt ook nog wel eens een dagje ijsvrij aft Ijsvrij vaarwater, is een ander soort ijsvrij. Als het hard en lang vriest, dan raken de rivieren, kanalen m vaargeulen dicht en de schepen liggen gevangen. Jat betekent een groot verlies voor allen die afhan kelijk zijn van de aan- en afvoer per schip, n ons land komt dat niet zo heel vaak voor. Het riest maar een enkele keer zo hard dat de scheep- aart ernstig belemmerd wordt, laar er zijn landen waar elk jaar opnieuw de wa- erwegen onbevaarbaar zijn gedurende weken en laanden. De fabrieken die wachten op de grond- loffen welke aan boord van de stilliggende schepen s, hebben er goed geld voor over om de strijd tegen het ijs aan te binden. IJsbrekers kunnen de waterwegen weer bevaarbaar maken; het is een dure geschiedenis. Minder kost baar en toch heel doelmatig is de methode die al „Hoor de dat Hippel?" „Ja, Trippel, we kunnen hem toch niet aan rijn lot overlaten. Ik heb een plan. Geef me die reddingsboei, ik spring erop en je gooit mij met de boei in het water." Goed, zo gezegd, zo gedaan. Trippel stond op de reddingsboei en zei: „Zo, gemene vis, probeer jij mij eens te pakken." De zwaardvis kwam en floep!, daar zat hij in de reddingsboei. De kapitein kwam uit het water en zei: „Jongens, jullie hebt me gered. Nu mag je een wens doen „Nou," zei Hippel, „we willen graag voor niets een boottocht ma ken" „Goed! Aangenomen", zei de ka pitein. En zo gingen ze naar Indië. Een volgende keer lees je mis schien in deze jeugdkrant: Hippel en Trippel in Indië. George Luyten Hulst De school is uit. Wim, Jan, Piet en Klaas zijn al buiten, ze gaan naar huis. Het is woensdagmiddag. Nu hebben ze al gegeten. Wim gaat naar Jan en naet zijn tweetjes naar Piet en dan gaan ze naar Klaas. Ze gaan vissen in de ri vier. Ze hebben een potje vergeten. Piet moet even naar huis gaan om een potje te halen. Poes moet ook mee. Maar dat mag niet want poes vindt vis lekker. Piet gaat weer naar de rivier en poes gaat stiekem mee. Ik ben er al! roept Piet. En nu maar vissen jongens, zegt Piet. Wim heeft een vis en Piet legt hem in het potje- Poes komt stille tjes voor de dag, ze pakt de vis en vreet hem achter de struik op en dan heeft Klaas er ook weer een vis gevangen Piet legt hem weer in het potje en hij ziet er geen vis meer in. Wie heeft die vis gepakt? Piet gaat stilletjes achter een boom zitten, maar poes komt niet meer. Poes is naar huis gegaan, maar Piet gaat niet meer weg. Maar wie is dat? Het is de politie Hij zegt: mogen jullie hier vissen? Nee, zegt Klaas. Eugene Luyten Hulst in veel kanalen wordt toegepast. Op de bodem van deze waterwegen heeft men plastic buizen gelegd die zo lek zijn als een mandje. Begint het er naar uit te zien dat het kanaal zal gaan dichtvriezen, dan wordt er lucht geperst door die buizen en de luchtbelletjes borrelen dan door de gaatjes in het water naar de oppervlakte. Ze klutsen het water flink door elkaar, die belletjes, zodat het ivarmere water uit de diepte, naar de oppervlakte wordt ge voerd. Door het bewegen van het water en door het boven komen van de warmere lagen kunnen de ijs koude winden moeilijk een ijskorst op het water leggen. Deze manier om de rivieren ijsvrij te houden is niet nieuw. Voor het eerst werd ze toegepast in Zweden, in de haven van Vdsteras. Het was alleen erg moei lijk om buizen met gaatjes te maken, die soepel ge noeg en sterk genoeg waren zodat ze van een rol af te winden waren. Maar sedert het plastic is uit gevonden, is het maken van buizen geen probleem meer. Wat er al niet van plastic gemaakt kan wor den.' Karintje Kostrzewa Mgr. Frenckenstraat 47, Oosterhout A is een Aap die zit in een boot, B is een Boer die zit in nood C is Corrie die leest een boek, D is Dennis die heeft een kapotte broek. E is Evert die krijgt een pak slaag F is Fientje die zit heel laag G is Gerrie die heeft last van zijn tandjes, H is Hannie die geeft mooie handjes I is Inneke die is slaapdronken, J is Joke die heeft de thee ingeschon ken, K is Kees die verjaart in mei, L is Lia die speelt met klei, M is Mies je die speelt zo fijn, N is Nanny die heeft zo'n pijn, O is Opa die loopt al krom, P is Pim die is heel erg dom Q is Quirines de heilige R is Rini is een veilige S is Sjan die eet lekkere vla, T is Tini die krijgt wat sla. U is Ursela dat is een vrolijk meisje V is Victor die zingt als een sijsje W is Wiesje die ligt in haar bedje X is een onbekende met een rood pet je, IJ is een ijsje met daarbij een fluit, Z is mijn zusje die blaast het vers je uit. Jeanne v. d. Heykant 10 jaar Valkenburg Als het heerlijk winterweer is en jullie fijn kunnen buiten spelen in de sneeuw of baantje glijden en schaat sen op het ijs, dan krijgen wij min der tekeningen. Natuurlijk! Maar toch kwamen er nog zoveel tekenin getjes over Kerstmis en Nieuwjaar dat ze niet allemaal een plaatsje kun nen krijgen. Het zijn de tekeningen van: Jan en Willie Huitink, Henk Willaert, Keesje van Wanrooy, Kees Hermus, Marie José Francois, Ria van Gestel, Marion Claas. Voor alle goede wensen die onze jongens en meisjes stuurden, dan ken wij hartelijk. Wij kregen veel aardige briefjes die soms heel mooi versierd waren met getekende bloemetjes, kaarsen en sterren. Ze hebben tussen de kerstkaarten en nieuwjaarswensen die wij van familie en vrienden kregen uit gestald gestaan op de schoorsteen mantel. Als dit jaar zo mag wor den als iedereen ons toewenst, dan krijgen wij een heerlijk jaar, en dat wensen wij jullie ook toe! Oom Jan en Tante Thea Jan van der Heijden St.-Jansstraat 3, Oosterhout zoekt een katholiek vriendje om mee te corresponderen. Jan is 12 jaar en zit op de ulo. x x x x Marlies Verschuren Rooseveltstraat 16, Oudenbosch, zoekt een vriendinnetje om met te corresponderen van 8 of 9 jaar. v&s E# anJL9£r* rul en heren-- an -4-9-5T: nu Duwd. Losse an -50*7= nü onder com- anjW6r= nü Prima ve- >llen bekle- an £007= nü gestoffeerd naar keus. 'anZOGrz nü t van deze an £007= nü :ussens. Su- Van £007= nü erenfauteuil, vering, met an.lö9ftï nü keus bekleed an 44057= nü TEL. Voortreffelijke materiaal- Smaakvolle sterke zuiver an-0407= nü ..Geheel op p n-UOfrrr nül07i«" joquette e,,|n^E anJL28fcenülU SiMM I voordelen van bk zellig stoken... de 3-trapsbrander Je warmtestraling oeiend breed vuur »etloos; re glasruiten gelbaar van 1:10 'erbruile van slechts i 1200-12000 Cal. twee tinten beige. rancier om inlichtingen rechtstreeks aan: .V., Postbus 84, Dordrocht

de Stem | 1962 | | pagina 7