..Kaum ïboe baant de weg Papoea - huismoeders doen aan mode mee Washington gaat zijn leuke trambedrijf opruimen Dagblad DE STEM 67.000 ijzec—K LEER NU TYPEN Japanners schatten zoeken naar in Birma Vrouwelijke nieuwsgierigheid miljoenen guldens op bracht BEDRIJFSLEIDER net dienstmeisje Gemeente Hulst Woningtextiel en Behang De Kleine Bazar - Heikant ARBEIDSKRACHTEN TWEE STUKS HALEN EEN BETALEN GAAT WEG KORTING VAN 20 - 50 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1962 GROOT APPLAUS' VOOR EEN ZELFGEMAAKTE PANTALON Gezelligheid is steeds aanwezig Legende die waarheid bevat PLAATS IS AL AANGEGEVEN Voorbeeld Iets leuks Autobussen veld winnen Onze bezorgers zijn geen bankiers Dast:lijJks in méér dan gezinnen Verkoop bomen N.V. MADR0 VAN MANSFELD'S PLASTICS N.V. Brabants Song en Muziekfestival om het kampioenschap van Brabant mannelijke en vrouwelijke Bierkaaistraat 30 HULST Prachtige wollen DAMESMANTELS HEREN OVERJASSEN en DEMI'S K- Prachtige wollen DUFFELC0ATS HERENCOSTUUMS Hypotheken Lessen REGENJASSEN voor dames en heren Bierkaaistraat 30 HULST Honderden Papoea-huisvrouwen zijn volenthousiasme op weg naar de 20ste eeuw compleet met modeshows en tal van cursussen. Hun „opmars" wordt geleid door „Kaum Iboe" (letterlijk: vereniging van moeders), een organisatie die vergelijk baar is met een vereniging van huisvrouwen. „Kaum Iboe" houdt b.v. elk jaar in december een feestmiddag. voor hun zuigelingen, ontdekten dat ook de andere leden van het gezin kleding nodig hadden. Zuster van Ketten vroeg en kreeg hulp van diverse Europese dames in Hollan- dia. Deze vrouwen stelden cursussen op en begonnen aan een programma van kadercursussen. Zij wilden hun taak in Kaum Iboe zo snel mogelijk doen over nemen door Papoea-huismoeders. Het spreekt vanzelf, dat er onder de leden van een huisvrouwenvereniging nogal wat verzuim voorkomt, omdat het huishouden op de meest onverwach te momenten een beroep op de vrouw pleegt te doen. De kadercursussen ech ter, die telkens drie maanden duurden, werden vlot afgewerkt, met een ver zuim dat bijna nihil was. Op het les rooster van deze leidsters stonden ko ken, kinderverzorging, tuinonderhoud, koorzang, hygiëne, bijbelvertellingen en naaien. Tijdens het laatste feest werd er een modeshow gehouden, waarbij moeders konden tonen wat zij voor hun kin deren en voor zichzelf hadden ge maakt. De jury was enthousiast. De meeste Papoea-vrouwen hadden de werkstukken gemaakt zonder naaima chine. Toch was de afwerking bijna per fect en bleken de vrouwen de westerse coupe goed te beheersen. In Hollandia kwamen op het feest in de Bijkerschool 300 vrouwen bijeen. Ruim zeventig kinderen flaneerden langs de jury om moeders produkten te tonen: rokjes, hansopjes, broekjes en bloesjes. Dertig vrouwen hadden moed genoeg om zelf voor het voetlicht te treden, maar het grootste applaus kreeg de enige man in het gezelschap- Hij toonde een pantalon die door zijn vrouw gemaakt was- Kaum Iboe ontstond omstreeks 1952. Vrouwen die de naailessen bezochten van zuster van Ketten in Hollandia, von den de samenkomsten zo gezellig, dat besloten werd de opleiding" van aan staande moeders uit te breiden tot een vereniging voor huisvrouwen: Kaum Iboe. Niet alleen de gezelligheid speel de een rol. De vrouwen, die op de ba by-cursussen leerden kleertjes te maken In deze kampongs waar het leven de eenvoudigste vormen heelt kan men anno 1962 modeshows (MODESHOWS) zien. L Kaum Iboe-clubs springen als p. stoelen uit de grond door geheel Neder lands Nieuw-Guinea. Er komen ook clubs tot stand in streken waar geen Europese vrouwen aanwezig zijn. Daar om is een handleiding opgesteld voor de oprichting van Kaum Iboe-afdelingen en het leiding geven daarin. Het is een boekje dat gebaseerd is op een gelijk soortig werk van een deskundige van de South Pacific Commission, miss Stuart. De bewerking werd verzorgd door een Nederlandse sociaal werkster, mej. Zwaan en geïllustreerd door mej. Kamma- Er staan niet alleen tips en adviezen en richtlijnen in, maar ook verhalen van avonturen die een Kaum Iboe organisatie kan verwachten. Zo bood een predikant eens een zee koe aan als hoofdschotel voor een Pa poea-bruiloftsmaal, maar de geestelijke moest eerst aantonen, dat het dier niet de grootvader van de bruidegom of zo was. De Papoea-huisvrouwen, die onder leiding van Kaum Iboe een westerse le vensstijl ontwikkelen, hebben het niet altijd gemakkelijk. Soms ontstaat er een conflict tussen Papoea-adat (tradi tie) en moderne concepties. De meeste vrouwen en meisjes die thans worden opgeleid, zijn nog opgevoed volgens de adat. Toch is het juist deze adat, die de vrouwen in staat stelt zich snel de nieuwigheden eigen te maken- Het Pa poeameisje immers wordt opgevoed in het besef, dat de hoogste waarden van het leven liggen in hard werken, ont beringen en moed. Door deze opvoeding kwam het dat ds. Kamma eens een jong gehuwd Pa poea-paar ontmoette waarbij de man voorop liep, de visspeer in de hand en de vrouw achter hem aan gebukt ging onder een zware last hout. Beiden wa ren oud-leerlingen van de dominee, Het stenen tijdperk krijgt opeens be zoek van de gestroomlijnde 20e eeuw door middel van de mode. Vrouwelijke ijdelheid in dienst van de vooruit gang. wiens echtgenote een van de leidende figuren is in Kaum Iboe. ,,Hoe heb ik het nu?" zei de predi kant, „ben je nu heus vergeten wat wij je geleerd hebben over het helpen van je vrouw?" Ze lachten beiden wat verlegen „Vraagt u het aan mijn vrouw", zei de visjager. En zijn vrouw zei: „Hij helpt me wel, maar in de buurt van de kam pong (dorp) neem ik de vracht, want het staat anders zo vreemd. De men sen zouden denken dat ik een luie huis vrouw ben als ik mijn man het werk laat doen". In de buurt van de Birmese stad Moulmein, dicht bij de grens met Thailand, maakt men jacht op een verborgen schat, die de Japanners er in oorlogstijd zouden hebben achtergelaten. De geruchten, dat er een schat zou zijn, begonnen de ronde te doen kort nadat liet ver slagen Japanse leger uit de oer wouden van Zuidoost Azië de moei" zame thuisreis aanvaardde. De Japanse strijdkrachten keerden met vrijwel lege handen terug, ondanks beschuldigingen van Birmaanse zijde, dat zij in de drie jaar, dat zij Birma bezet hadden gehouden, het land van vrijwel al zijn goud, diamanten en an dere kostbaarheden hadden beroofd. Er is wellicht iets in Japan terecht geko men, maar veel was dat niet. Merk waardigerwijs is er in Birma zelf ook niets teruggevonden. Kort na de oorlog begonnen „schat gravers" zich er dus het hoofd over te breken, waar de Japanners hun geroof de kostbaarheden hadden verborgen. Daarbij werd de meeste aandacht ge schonken aan een verhaal, dat de be woners van Moulmein vertelden. Men zei, dat er een „schatkelder" bestond in de Meinbala bergen, op ruim dertig ki lometer afstand van de stad. Men ver telde, dat de schat, die in de bergen be graven lag, uit ruwe diamanten be stond, gouden serviezen en staven en een grote hoeveelheid edelstenen. Het verhaal deed de ronde, dat de Japan ners, ongeveer ten tijde van de capitu latie, ter plaatse arbeiders rekruteer den en ergens in de bergen een diepe tunnel lieten graven. Daar zou de schat toen verborgen zijn. Toen de tunnel ge reed was, aldus de mensen van Moul mein, schoten de Japanners al die ar beiders dood om te voorkomen, dat het geheim zou uitlekken. Tenslotte werd het bewuste gebied omgeven door land mijnen. Na afloop van de oorlog begonnen de Birmanen Japan weer te bezoeken. Vele hooggeplaatste Birmanen hadden tij dens de oorlog met de Japanners gecol laboreerd en ook daarna handhaafden zij hun contacten met oud-officieren van het keizerlijke leger. In Tokio hoor den zij opnieuw van de legendarische schat in de Meinbala bergen cn in Ran goon werd er tenslotte een firma opge licht, Meinbala Treasure Co. genaamd, met het doel de kostbaarheden te vin den. Men sloeg aan het graven en ont dekte inderdaad de opening van een met gewapend beton aangelegde tun nel. Men drong in de tunnel door en kwam al spoedig terecht in een wirwar van zytunnels. Voordat men nog iets ont dekt had, was het kleine kapitaaltje van de maatschappij verslonden. Thans is er echter een nieuwe maat schappij aan het zoeken gegaan, dit maal met meer geld achter zich. Men gaat als het ware het nuttige met het aangename verbinden door in de eerste plaats het berggebied te exploreren met liet oog op tin en wolfram en bovendien naar de schat te zoeken. De stad Moulmein ligt bij het eind punt van de beruchte Birma-Siam „do- denspoorweg", die door geallieerde krijgsgevangenen voor de Japanners werd aangelegd. De burgers van tie Amerikaan se hoofdstad Washington, die de trams daar als een deel van hun leven zijn gaan beschouwen, heb ben met droefheid vernomen, dat de laatste twee lijnen, die nog dienstdoen op 27 januari worden afgeschaft. Washington zal zich dan scharen onder de steden in de wereld die de tram, uit naam van de vooruitgang, vervangen door autobussen. De kenners van het plaatselijke tram- wezen noemden de tramwagens van Washington de besten in de wereld. De in 1940 in gebruik genomen modellen bewezen dat tramwagens snel com- comfortabel en vrijwel geruisloos kon den zijn. De autobussen van Washing ton zijn zoals overal elders, rumoerig en kwalijk riekend .Maar de. gemeente raad van Washington heeft zich uitge sproken tengunste van de bus, en dus moet de tram het veld ruimen. De trams in Washington hadden wei nig gemeen met die in andere steden- Er waren zitplaatsen in voor 65 passa giers en .staanplaatsen voor nog eens twintig. Er was maar een man nodig om hen te bedienen. Hij was bestuurder zowel als conducteur. Het optrekken van de wagens gebeurde geleidelijk en de snelheid kon opgevoerd worden tot vijftig km per uur, al gebeurde dat niet vanwege de snelheidsbeperkingen binnen de stadsgrenzen Afgedankte wagenstellen van het Was- hingtonse trambedrijf zijn dikwijls doorverkocht aan het buitenland Joegoslavië bijvoorbeeld. Amerikaanse toeristen die daar hun vakantie door brachten en dit niet wisten, waren bij zonder verrast wanneer ze het opmerk ten De overschakeling van trams op bussen laat de Washington D. C. Tran sit co- met een vloot van 510 tramwa gens zitten. Het bedrijf zal proberen ze te verkopen. De rest zal als schroot van de hand moeten worden gedaan. De eerste elektrische trams versche nen op het einde van de vorige eeuw in het stadsbeeld van Washington. Een journalist daar, Theodore W. Noyes, vond de aanblik van de elektrische ka bels en bovenleidingen niet erg moei en begon een campagne om de tram ondergronds van energie te voorzien, zoals hij dat in Boedapest had gezien. De campagne had succes. Het Ameri kaanse congres nam een wet aan die bovenleidingen verbood. De elektrische tram was dc opvolger van de paardetram op rails. De eer-1 ste begon te rijden in 1862 op Pennsyl-1 vania Avenue tussen het kapitool en het ministerie van Financiën, Men had negen tracties tot zijn beschikking voor j een dienst met tussenpozen van vijf minuten. Men had voor het traject twintig minuten nodig, paradoxaal ge noeg minder dan nu met de bus op spitsuren De elektrische tram vierde hoogtij in de tweede wereldoorlog Toen reden er in Washington 895, die in 1943 bijvoor beeld, 536.201.65 passagiers vervoerden. In augustus 1956 kocht O. Roy Chalk, een in Londen geboren financier die eigenaar was van de Trans-Caribbean Airways, voor 13,5 miljoen dollar, waar van dertien miljoen geleend, het tram- en busvervoersbedrijf in Washingtor op. Buitenlandse toeristen in Washington waren wel eens verbaasd in de tram een bordje te lezen waarop stond dat ze reden in de wagens van een dochter onderneming van de Trans-Caribbean Airways, de enige luchtvaartmaat schappij die er ook trams op nahield. Clialk wilde van de Washingtonse trams iets leuks maken. Hy liet de wagenstellen schilderen in levendige kleuren, maakte er air-conditioning in, en organiseerde sight-seeing reisjes met aantrekkelijke meisjes als gidsen. Het gekke was dat Chalk juist had gezien. De tram reed met winst en Chalk kon zyn schuld voortijdig aflossen. Aangemoedigd door dit succes, bood Chalk in 1959 aan om de New Yorkse ondergrondse te kopen voor 615-000.000 dollar, met een eerste aanbetaling in baar geld van 110 miljoen. Het aanbod werd afgeslagen, maar Chalks passie om de mensen op aangename wijze van hier naar daar te vervoeren werd er niet door getemperd. En dat zal ook niet het geval zijn nu Washington niet langer van zijn diensten gebruik wenst te maken. De „gouden bergen" waarop men in Japan het oog gericht houdt liggen in de buurt van Moulmein, welke stad men op de kaart aantreft op het punt waar het brede hart van Birma overgaat in een langgerekte appendix. In hoogontwikkelde land bouwgebieden zo ook in de Duitse Bondsrepu bliek wordt tegenwoor dig uitsluitend door de staat gecontroleerd en er kend zaaigoed toegelaten. Daarom bestonden er tot nu toe bij aardappels voortdurend moeilijkheden, want de stekjes konden pas zes weken nadat de knollen gepoot waren op virusinfectie worden on derzocht, een vertraging, die vaak tot zeer nadelige gevolgen leidde. De tot nu toe bestaande proefmetho- de voor pootaardappels ioas niet alleen tijdrovend, maar ook omslachtig en niet geheel betrouwbaar, want gezonde plantjes konden maar al te gemak kelijk door in de nabijheid staande geïnfecteerde plantjes besmet worden. De Beierse kwekerij voor pootaardappels, gevestigd in een voorstad van Mün- chen is thans in de gele genheid, ziekten reeds bij de knol vast te stellen. En niet alleen de landbouw in Beieren, maar die van heel W est-Duitsland heeft dit te danken aan een jonge studente in de chemie. De 30-jarige Martha Igel na melijk, wilde tijdens haar studietijd eens vaststellen, hoe zieke aardappels er onder de microscoop uit zienAls contrastmiddel voor het kleuren van de preparaten maakte zij ge bruik van een eigen re cept: door haar na lang durige proeven gecombi neerde chemische stoffen. Inderdaad gelukte het haar door middel van deze nieu we methode pathologische veranderingen bij de knol len van door een virus geïnfecteerde aardappels te constateren. De vrouwelijke nieuws gierigheid was toen bevre digd. Martha Igel bezat echter gelukkig ook nog een andere vrouwelijke eigenschap. Zij is zeer me dedeelzaam. Daarom ver telde zij haar medestudent Henner Lange over haar proef met de aardappel knollen. Henner Lange, zoon van een noord-Duitse aardappelexporteur zag onmiddellijk de mogelijk heden, die in deze toeval lige ontdekking scholen. Scheikundigen en biologen hadden lange tijd tever geefs geprobeerd, de virus infectie bij aardappels reeds vast te stellen, wan neer de knollen nog niet gepoot zijn. De beide che- miestudenten verkochten het geheim van hun ont dekking aan de pootaard- appelkwekerij, die thans haar onderzoekingen alleen nog volgens deze methode verricht. Er kan thans tienmaal meer p ootgoed onderzocht worden dan voordien in dezelfde tijd bovendien werd door deze covtrolemethode een zelfs hij biologische proefnemin gen ongewone zekerheid van 90 procent bereikt. De „Igel-Lange-proef" vindt thans bijna overal in West-Duitsland toepas sing en ook verscheidene buurlanden zoals Oos tenrijk, Zwitserland, Luxemburg, Öelgië en Nederland hebben de licentierechten voor de toepassing van dit nieuwe procédé gekregen. Door hun ontdekking zijn de beide gewezen chemie-stu- denten thans miljonairs. En dat enkel en alleen door vrouwelijke nieuws gierigheid... FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). OverledenDr. J. van Nie- kerk, 62 jaar, Amsterdam. A. Beunis, 68 jaar, Oss. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijn man, betuig ik mijn hartelijke dank. Wed. F. Raas-Vette 's-Heerenhoek, 10 jan. 1962 Werrilaan 7 WOONHUIS met grote tuin te koop. Staande Veldstr. Sluiskil. Komt over 14 dagen vrij. Te bevragen agente „De Stem", Sluiskil. GEVRAAGD: voor dag of dag en nacht. HOTEL TERMINUS Steensedük 1 - HULST indien U ons dagblad per week betaalt, mag onze bezorger er dan ook op rekenen, dat het abonne mentsgeld klaar ligt en dat dit wekelijks uiterlijk des dinsdag aan hem wordt voldaan Hij moet in 't midden van de week met ons contant afrekenen en de abonnees kunnen dan toch niet van hem verlangen dat hij hun achterstallige abon nementsgeld uit eigen zak voorschiet. Voor Uw medewerking zeggen wij U namens onze bezorgers vriende lijk dank. Administratie Dagblad De Stem Atelier voor leder en suède kleding Heeft nog capiciteiten vry voor het vervaardigen van deze artikelen. Brieven onder no. G 81520-00 bur van dit blad. 11 Huisknecht gevraagd, intern. Boven 25 jaar Hotel de Schuur, Breda. Tel. 31487 Deft, dienstmeid gevr., in\v„ voor klein mod. appartement, niet jonger dan 18 en niet ou der dan 25 jaar bij bejaard echtpaar, werkelijk weinig werk en zeer goede verdien sten. Aanbieden 's morgens v.e 8 tot 13 uur n 's avonds vane 19 tot 22 uur. Assenheimer, 150 Harmoniestraat, Antwer- pen, Tel. 372210. Dienstbode gevr. v.d. of d. en n. of werkster voor 2 dagen per week. Cloosterstr. 30, Kloosterzande 17647 Zelfsandige hulp in de huis houding gevraagd voor dag en nacht, bij bejaard echtpaar, zonder kinderen. Alle comfort zoals centrale verwarming en volautomatische wasmachine aanwezig. Brieven te richten aan L,. Bouts, Antoniuslaan 37 Blerick-Venlo (L). 45496 Voor direct gevraagd een kap persbediende of aankomende, liefst zelfstandig kunnende werken. I. Moerland, kapper. Renesse. Meisje gevr. v. dag en nacht, goede voorwaarden. Hotel Neerlandia, Essenseweg 59, Nisnen grens 8444 Rijwielen keuze uit meer dan 50 modellen Wij ruilen uw oud rijwiel of brommer in Rijwiel- bedrijf W Mahu Kloosterzan de. Tel 205 17639 Bijzonder voordelige jaarlijkse aanbieding Enkele gloednieu we demonstratie zlg-zag- en rechtsteekmachines elektrisch in koffer of meubel,uitsluitend bekende merken met volle ga rantie en lessen. 20 tot 40 pet. korting Inruilmachines vanaf 20,- met volle garantie Bek kers Naai-en Breimachines spe cialisten Boschstraat 67 Telef 41725 Afd. import Baronielaan 222 Telef 40725 Eiken sjoelbak met 30 schijven te koop. Te bevr. agent De Stem, Nieuw-Namen. 17649 Elektr. v. Berkel vleessnijma chine z.g.a.n. te koop. Te be vr. G Heije, 344 Clinge. Tel 0 1140-2765. 17648 Üitneemb. zomerh. 5 x 3 m billijk te koop. Voor div. doel gesch. Staat te Zoufelande. Burg. Buijsenstr. 19, Breda. Tel. 34325 S.G.A. plastic broekjes nu Sa nitized en lanolinehoudend. Krediet tot f 4000,- voor aan koop meubelen, woningtextiel Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage aflos singen. Postbus 1083, Rotter dam. De gemeentle Hulst biedt te koop aan de navolgende canada-populieren: 18 stuks aan de Waterstraat; 21 stuks aan de Hulsternieuwlandwcg; 9 stuks aan de Zandstraat (tussen deze straat en de parallelweg van de Glaclsweg) 6 stuks aan de Zandstraat (nabij de Ulo-school) Inlichtingen en voorwaarden verkrijgbaar ten ge meentehuize. Inschrijvingen in gesloten enveloppe met vermel ding in linker bovenhoek „Inschrijving bomen" in te zenden vóór 25 januari a.s. aan hiet gemeentebe stuur van Hulst. Hulst, 5 januari 1962. Burgemeester en wethouders van Hulst. A. L. S. LOCKEFEER, burgemeester. J. F. VAN DENDEREN, secretaris. 1). 2). 3). 4). 14-DAAGSE RECLAMEVERKOOP 15 KORTING Uitsluitend bij contante betaling en te ROOSENDAAL N.Br. vragen voor haar hoogfrequent lasbedrijf te Roosendaal met ca. 50 personeelsleden een Onze gedachten gaan uit naar een energieke kracht, die, in nauwe samenwerking met de Directie, interesse heeft voor de ontwikkeling van hoogfrequent gelaste artikelen. Mede, gezien de te verwachten uitbreiding zal ruime aan dacht besteed dienen te worden aan het personeelsbeleid. Sollicitaties, voorzien van uitgebreide antecedenten, verlangd salaris, enz. te richten aan van Mansfeld's Plastics n.v. Laan van Brabant 66 ROOSENDAAL N.B. Op zaterdag 27 en zondag 28 januari dus niet op vrijdag 26 januari KRO-SPRINGPLANK IS AANWEZIG In de finale 8 deskundige juryleden waaronder A. v. d. Berghe, P. Wijnobel en T. Kool. Inlichtingen P. M. Janssen, Oostvaardeke 24, Oudenbosch DORDRECHT vraagt voor haar produktie-afdelingen: Leeftijd tot 45 jaar Wy bieden u: een vaste werkkring reisgeldvergoeding in de middagpauze gratis koffie a tegemoetkoming in de kosten van bedrijfskleding een jaarlijkse uitkering op basis van de bedrijfsresultaten. Gaarne verstrekken wij u alle verdere inlich tingen op donderdag 11 januari tussen 7 en 8 uur n.m. op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Roosendaal. Ook kunt u zich voor nadere inlichtingen en sollicitaties wenden tot de afdeling Personeels zaken van ons bedrijf. iN.V DE, VEREENIG. DE BLIKFABRIEKEN fbanjepark 55 Öordrechl Jèl.01850-8^41 ;"i Vanaf heden zijn de prijzen per stuk berekend Profiteert nu van onze tientallen koopjes met een ook met bont H- nu 84.- nu 69.— H- nu 49.— H- nu 29.50 nu 89.— iiX- nu 79.— Hs,- nu 69.- k- nu 39.- van 4 tot en met 16 Jaar van 14.50 tot 39.50 Zeldzaam koopje 8\- nu 49.- 100 zuiver wol k- nu 69.- k- nu 79.- H- nu 109.- Zeer mooie dessins Yplaar. Moderne nieuwbouw, vele met vr. uitzicht, 3 of 5 slaapkamers, prijzen v. a. f 28.000,-. Makelaars van den Berg en Co., Nw. Ginneken- straat 43. Breda. 14011 Hypotheek gevr. f 10.000,- op nieuwb huls '58. Bouwk. wa ren f 22.000,-. Brieven onder no 45413 Zoekt u een betrouwbare ge bruikte auto?? Kijk dan eens de advertentie van zaterdag jl. na. Belcrum Garage. Mi nister Kanstraat 16-20, Breda Tel. 01600-39900-39870. 45302 Opel Record I960 te koop, beige met rood leder bekl. m. kachel in pr. st. Vraagprijs f 4000,-. Koraalstraat 9, Breda Tel. 40248. 45388 Leer typen op juweeltjes van schrijfmachines. Begin di reet. Scholieren 10 pCt. korting. Di ploma-garantie Ouders, er is verschil tussen laten typen en typeles geven. Wij geven les! Instituut St.-Jozef, Piet Avon- tuurstraat 45 Breda. Telefoon 40328. Het is weer 'n nieuw Jaar. Ook dan staan wij altijd voor u klaar. Wij repareren al uw lederkleding piekfijn voor el kaar. Eerste Bredasche Le derkleding reparatie en spultin richting Fa Zijlmans. Tram- singel 95a, Breda Tel. 31356. Hoest uw kind Nattermann's Melrosum Forte helpt, lost taai nlijm op. smaakt goed. Flacon f 2,- bij elke drogist. met prettige clublessen. Aantrekkelijk lesgeld. Aanvang desgewenst direct. Opleiding voor de landelijk erkende examens. Deze maand beginnen ook nieuwe cursussen steno „Groote". Inl., aanm. en gratis prospectus bij INSTITUUT SINT JOZEF - Piet Avontuurstraat 45, Breda - Tel. 4 03 28 tegen de allerlaagste prijzen Buitengewoon aantrekkelijke prijzen Voorts in PANTALONS, SPORTCOLBERTS enz. enz. Vrijdagsavonds tot 9 uur geopend

de Stem | 1962 | | pagina 4