intiem end Winter-wo nderland Stalen roeivlet met rijksgoedkeuring Madame Tussauds museum Franse troepen in Algerië versterkt Gestolen auto is weer terug te St.-Willebrord Aantekening en bij een wassenbeelden-spel door: y Primeur in Geertruidenberg EEG: Duitsland wordt williger Europoortplan heeft nu volledig fiat Voorbereiding Statenstembus Geëerde gast Adenauer oktersdiensten inst Dierenartsen EXAMENS HOOGWATER Maandag Twee verdachten aangehouden Rusland neemt Reuterlijn met Londen af Jubilea in 1962 Paters assumptionisten Lasser bij zijn werk gedood Studiebijeenkomst glastuinbouw in Kapelle Dusseldorp: 200 mensen in quarantaine Ontsnapping SlagWait $1 extern MR. E. STUTTERHEIM UIT AVRO-BESTUÜR nu reeds te denken aan even- tiging in het nieuwe winkel- Na de eerste fase van het her- 5 oorlog verkeren velen nog in fase, die van de vernieuwing, periode, die van de verplaat- voor velen zoveel lasten met gen, dat zij er voor zullen te ken. Maar ook hij was van me- het plan in ieder geval van uitstrevende visie getuigt. Hij le dan ook de medewerking van ?nstand aan de enquête, maar sich het recht voor enigszins te staan tegenover de uitvoe- het winkelcentrumplan zelf. J. Weiten, 01100-5306. Middel- ïikema, 01180-2993. Vlissingen: 184-2233. Driewegen, 's-Heeren- Folmer, 01195-275. Borssele, p: H. Kiviet, 01105-203. Hoede- Kwadendamme: Wöstmann, 's-Heer Arendskerke, Wol- jk, Heinkenszand: A. Zonnevyl- r Arendskerke) 01106-202. Krui- Krabbendijke, Rilland-Bath, •t: J. de Beij (Hansweert) ctersdienst is dit weekend als regeld: heuzen dokter Bos; te Axel dok- ltman; te Kloosterzande dokter •g; te Cadzand, Sluis, Retran- en Zuidzande dokter de Meyer nst der dierenartsen wordt dit waargenomen door de heer Nieuw-Namen voor Hulst en nen; voor Sas van Gent, Axel nslag de heer J. F. de Haas te ig, tel. 01153-366; te Oostburg, i Groede. de heer W. Kapsen- Sluis, tel. 01178-225; voor Goes Elzerman; voor Kruiningen de neschanser- inswick Bowling - Breda e maandag eD vrijdag van 5 8 uur milie-diner 3.— p. p. erveer tijdig Uw tafel. Tel )0 - 38452. Als de ouders bowlen len de kinderen gratis hun is'trijd DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1962 JUDO judo-examens in de sportschool suzen slaagden de volgende leer- band: de dames C. de Rid- A. Maas en dr. H. A. Bo- Terneuzen. e band: de dames M- Dierick, ebrandse, M- Sol, L. de Kunder, en I. Kaan en de heren P. A. Klok te Temeuzen. band: de heren C. Sol, J. Ha- K. Bol en W. v. Driel te Ter- ?n, zondag 7 januari, gelden provincie Zeeland de volgende terstanden: te Hansweert om i 15.49 uur, te Terneuzen om 15.01 uur, te Vlissingen om 2.05 19 uur en te Wemeldinge om 16.27 uur. Maandag 8 januari hoogwater te Hansweert om 4.07 T uur, te Terneuzen om 3.20 en ,r, te Vlissingen om 2.49 en 15.15 te Wemeldinge om 4.51 en 17-14 (Advertentie) WAARDE Driessche 15 uur Schieting SUZEN ,r 14 uur Kolder op zolder, a.l., en 20 uur Rilling, 18 j. lertgebouw 20 uur Kolder op zol- a.l. 5URG 1 13, 16.30 en 20.15 uur De kanon van Navarone, 14 j. FKF-PAAU de Bakker 15 uur Grote schieting 'ACHT ie Kind 10 uur Duivententoonst. 'ermeire 15 uur Schieting STERZANDE 1 De Linde Dansen t.b.v. carnaval d 15 uur Piefke, de schrik van de lagnie, 19 en 21 uur Interpoldossier 444 ELBURG 14.30 en 20 uur De koning der aniers tro 15.30, 19 en 21.15 uur Eddie in en vlam Benthem en Jutting Expositie lond Kimpe INGEN imbra 15. 19 en 21 uur De koning boekaniers >r 15, 19 en 21 uur Eddie in vuur lam E van Vlierbergen 18.30 uur Prijs- ;ting PPINE laers 14.30 uur Schieting \NDE cting liggende wip Spes Nostra STDIJK de Kort 18.30 uur Prijskaarting kleuterschool Ned. Schouwburg De wonder- ster 'ERPEN VI. Opera 14.30 uur Het Drie- jeshuis; 20 uur De vrolijke vrouw van Windsor d 20 uur Interpoldossier MAT 444 ELBURG 20 uur De koning der boekaniers tro 19.30 uur Eddie in vuur en vlam Bcntbem en Jutting Expositie lond Kimpe INGEN ,mbra 20 uur De koning der aniers or 20 uur Eddie in vuur en vlam r coopgebouw 20 uur De kanonnen Navarone, 14 j. 7AN GENT npia 20 uur De kanonnen van arone, 14 j. Centrum 20 uur Esther and the 18 j. EUZEN >r 20 uur Rilling, 18 j. BURG 'I 20 uur De kanonnen vin irone, 14 J. Twee foto's uit een winters won derland. De foto links toont de ondergelopen polders bij 's-Hee- renhoek, waar de paden ontoegan kelijk geworden zijn voor hen, die landelijke rust zoeken. Rechts het trieste overblijfsel van wat kort geleden nog een flikkerlichtende kerstboom was. Het Middelburger tje vond het maar het beste zijn brandje op een veilige plaats te stichten: op het ijs van de gracht. De, In de nacht van oud- op nieuwjaar te St. Willebrord gestolen vrijwel nieuwe kleine personenauto is te Eekeren (Bel gië) onbeheerd aangetroffen. De Sovjet-Unie heeft gisteren de di recte telexlijn van Reuter verbroken. Deze lijn werd gebruikt om hét Sovjet- ru^sische nieuws uit Moskou over te sei nen. De lijn was drie maanden geleden op 16 oktober in gebruik gesteld. Zij vormde een rechtstreekse verbinding met het nieuwsbureau in Londen, via Helsinki en Scandinavië. Het Sovjetrussische ministerie van verbindingen heeft meegedeeld dat het zich verplicht" zag de lijn te verbre ken omdat de Sovjet-Unie de lijn zelf nodig heeft. Nu heeft alleen het officiële Sovjet-1 russische persbureau Tass nog een di-| recte verbinding tussen Londen en Mos-, kou. (Van onze verslaggever) De heer G.H. Heyne uit de Zout manstraat in Geertruidenberg is de koning te rijk. Als eerste in den lande ontwierp hij een stalen roei vlet waarop hij goedkeuring aan vroeg en verkreeg van de Rijks scheepvaartinspectie. Deze primeur heeft hij mede te danken aan zijn vader, die al meer dan vijftig jaar in het vak zit en met tal van gewaardeerde adviezen is afgekomen, ten aanzien van de stabiliteit van de roeivlet. Aldus werd ons land, na jaren van experi menteren, een „knikspantroeiboot" rU,^5ei!' met goed gevolg de sta- biliteitsproeven van de Rijksscheep vaartinspectie doorstond. Die proeven behelsden „droge" proe ven en „natte" proeven, waarbij de ooot een keer met vijf procent water en cle tweede keer met tien procent wa- mT gevuld. a!?ware shngergewichten moest ne poot op de millimeter nauw keurig reageren. Dat gebeurde. En al- nus zagen de heren Heyne hun zwoegen van jaren beloond. .-Met zijn eigen gewicht van 225 kilo is dez.e boot geschikt voor zes perso den, zo vertelde ons nog de heer Peet apeetjens, een vriend en medewerker van de heer Heyne, die zijn roeivlet momenteel in serie aan het vervaardi gen is. Aan de technische gegevens als „voor en achter een luchtkast" ge- gevens die de leek mogelijk weinig of mets zeggen - voegde de heer HÏvne zoTll de' ,^'?.fe.kniksPantrociboot d,e officiële benaming volgens de Rijksscheepvaartinspeetie luidt is zes keer zo goedkoop als een plastic-vlet die de Rijksgoedkeuring heeft En met trots constateerde de onder- De heer G. H. Heyne aan het werk aan zijn knikspantroeibooteen stalen roeivlet, waarop hij als eerste in den lande de officiële goedkeu ring van de Rijksscheepvaartinspectie aanvroeg en verkreeg. Op de achter grond een der jachten, die hij eveneens in diverse klassen vervaardigt, daarbij dankbaar gebruik makend van de adviezen van zijn vader, die al meer dan vijftig jaar in deze branche werkzaam is. West-Duitsland heeft gisteren op de ministersconferentie van de E.E.G. in Brussel over een gezamenlijke land bouwpolitiek, aangeboden een ontsnap pingsclausule op een Frans voorstel te aanvaarden. De wijziging in het Duitse standpunt zou de oplossing kunnen zijn van de moeilijkheden waarin men in verband met een gemeenschappelijke landbouw politiek is geraakt, waardoor de tweede fase van Euromarkt niet op 1 januari kon worden ingeluid. Het Duitse aanbod van gisteren ziet af van het prijsminimum op fruit en groen te uit andere Euromarktlanden, in ruil voor een clausule die het Duitsland mo gelijk zal maken de invoer van land- bouwprodukten geheel te verbieden wan neer de nationale economie er door be dreigd wordt. Het is echter niet uitgesloten dat Ita lië het Duitse voorstel zal afwijzen. 40 jaar priester: 23 juli pater F. Wijn hoven. 25 jaar priester: 13 april de paters F. Morsink, A. Homan, A. Beckers, R- Groener, P. van de Ven, M. v. Eijck. 25-jarig kloosterfeest: 28 september de paters R. Beerens, L. Koole, M. Schuur- mans.. C. van de Burgt, A. Dokman, S. Franken, M. van Baar, B. Oosterlaak, G. Heijnis en broeder J. van der Steen. Het Europoortplan kan in zijn geheel worden uitgevoerd. Na de reeds verleen de goedkeuring voor het ontwikkelen van het oostelijke deel van het Euro poortplan is thans de beslissing afge komen waardoor de uitwerking van het gehele plan mogelijk wordt. Dit is gis teren in Rotterdam bekendgemaakt. Burgemeester en wethouders van Rot terdam hebben van minister Korthals van verkeer en waterstaat een brief ontvangen, waarin wordt gezegd, dat het rijk in de komende jaren zal over gaan tot het maken van een nieuwe ha venmond in zee, waartoe ook behoort het baggeren van een toegangsgeul. Voor de achterwaartse verbinding van de op West-Rozenburg in aanleg zijnde zeehavens zal van rijkswege verder een nieuw binnenvaartkanaal worden ge maakt dat ook geschikt is voor de duw- vaart. Hierbij inbegrepen is de bouw van een schutsluis. Tenslotte zal het rijk het nodige werk verrichten, dat het behoud en de voeding van de zoete Brielse Maasboezem zal waarborgen. Bij Nutricia in Zoetermeer is gisteren een ongeluk gebeurd, dat aan de 26- jarige H. Vis uit Benthuizen het leven heeft gekost. De heer Vis was bezig met laswerkzaamheden op een watertank. Op zeker moment vloog de deksel van de tank. waardoor de heer Vis werd weg geslingerd. Het slachtoffer vloog over de rijksweg heen en kwam terecht in de berm van het aan de andere zijde van de weg gelegen L.P.G.-station, waar hij dood werd aangetroffen. Eigenaar de R. uit St. Willebrord heeft zjjn auto reeds onbeschadigd terug. Door de rijkswacht te Eekeren zijn twee Wille- brorders aangehouden, die zich in de buurt van de gestolen auto bevonden. Zy zijn in de strafgevangenis te Antwer pen ingesloten, verdacht van het stelen van twee auto's in België. Het zijn K. van Gl. en J. H. Tot heden blijven beide verdachten ontkennen iets met de dief stal te maken te hebben. De gestolen auto uit St. Willebrord had men niet zonder meer kunnen star ten. Buiten het normale contact was een aansluiting gemaakt, zodat het gemis van het contactsleuteltje voor de dieven geen beletsel meer vormde. Zoals reeds eerder gemeld werd in genoemde nacht op vier plaatsen getracht met een auto weg te komen. De auto van pastoor O. uit St. Wille brord was er een van. Hierop is echter een stuurslot aangebracht, zodat de wagen onbestuurbaar was. Het slot had men niet kunnen forceren, zodat de po ging om er mee weg te komen werd opgegeven. Bij de heer R. aan de Emma- straat strandde de auto in een slikkerig pad, terwijl bij bakker B. aan de Rijks weg eveneens een vergeefse poging werd ondernomen met de auto weg te komen. Op enkele honderden meters had men bij de garage van de heer de R. wel succes. In de nacht van 16 op 17 december ver dween te St. Willebrord eveneens een auto van de heer V. Deze werd later on beheerd in België aangetroffen, nadat pogingen waren gedaan daar de wagen te verkopen. Er is in Kapelle-Biezelinge en omge ving een zeer grote belangstelling voor de glastuinbouw. Steeds meer tuinders in dit gebied gaan over tot het bouwen van kassen en warenhuizen. In de eerste plaats zijn deze bedoeld voor de teelt van vroege aardbeien en verder wordt er ook groente in geteeld. Vrijdagmiddag werd in de kantine van het veilinggebouw in Kapelle een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden van tuinders, die belangstelling hebben voor deze teelten onder glas. De bijeenkomst was belegd door de onlangs opgerichte studieclub voor de glastuinbouw in Ka pelle-Biezelinge. De vergadering van vrijdag was de eerste voorlichtingsmiddag en deze bleek in een behoefte te voorzien. Onder de aanwezigen was o.m. burgemeester H. G. van Suylekom, die ook steeds een grote belangstelling toont voor de ontwikke ling die er op dit terrein in zijn gemeen te aan de gang is. Door de heer A. Schalk, hoofdassistent A. van het rijkstuinbouwconsulentschap in Kesteren werd een inleiding gehou den over alles wat samenhangt met. de teelt van aardbeien onder glas. Spreker behandelde daarbij dé opkomst en de uit breiding van de teelt zoals deze op het ogenblik plaatsvindt en in het bijzonder stond hij stil bij de technische vragen die samenhangen met deze voor vele Zeeuwse tuinders nieuwe teelten. Een geanimeerde discussie volgde op deze interessante inleiding. nemende man uit Geertruidenberg: „Wij brengen in de stalen vlets in ieder ge val een officiële primeur." Ongeveer 200 personen in Dusseldorp die in contact geweest zijn met pokken- patiënten, worden in quarantaine ge steld. Zij worden door de brandweer naar een speciaal daartoe ingericht zie kenhuis overgebracht. Degenen die wei geren in quarantaine te gaan zullen wor den gearresteerd. De ingenieur die verleden maand tij dens een bezoek aan Afrika de ziekte opliep, Wolfgang Jacobs, heeft verschei dene andere Westduitse steden bezocht nadat hij besmet was. Hij wist toen ech ter niet dat hij pokken had. Ongeveer 2.000 man van de Fran se politie zullen naar Algerië wor den gezonden om daar de Franse veiligheidsstrijdkrachten te ver sterken, die zich geplaatst zien voor een steeds heftiger wordende ter reur. ni?1ezieer d'e terreur woedt, blijkt o.m. 't, "et feit, dat in de afgelopen twee maanden 237 leden van de organisatie srïL. geheime leger <O.A.S.) zijn ge- is 'n Algerië. Dat leger zo uit documenten gebleken heeft on een '?eer ..stootcommando's", die bij n staatsgreep de voornaamste gebou- ken ?9et™ bezetten in Algiers. Zij ble- documeneten.ë0ed bewaPcnd' vol®ens intussen is in Algerië een nieuw vei- .bgheidssysteem in werking getreden. grote steden zijn in afzonderlijke sec toren verdeeld. Franse troepen zullen in ,9 sactor verkeerskruispunten en stra- j?°As™e punten bewaken en patrouille- cuensten doen. Deze oproerpolitie" moet mohammedaanse verzetsstrijders en leden van de O.A.S. scheiden. In de gevangenis van Metz is voor de vierde maal in korte tijd uitgebroken. Dit keer betrof het vijf Algerijnse ge vangenen. Twintig van hun follega's be gonnen hardop gebeden te reciteren uit de Koran. Het vijftal maakte met een ijzeren beddepoot een gat in de muur. Via aan elkaar geknoopte beddelakens lieten de vijf zich vervolgens op de bin nenplaats zakken. Een menselijke lad der, opgebouwd op de reusachtige 34- jarige Mohammed Arab, hielp het vijf tal over de muur heen. Een tweetal teevee-uitzendin gen, gewijd aan het wassen beeldenmuseum van Bernard Tussaud in Londen, heeft mü aan het zoeken en aan het pein zen gezet. Ik heb namelijk aan een wassen-beeldenmuseum aar dige herinneringen. Aangezien ik nooit in Londen ben geweest ligt het bü enig nadenken voor de hand, dat het niet het mu seum Tussaud geweest kan zijn, dat ik bezocht. Het was het musée Grévin te Parijs; een gelijksoortige instelling. Wan neer men er de (niet malse) entreeprijs heeft betaald, komt men terecht in een hal. Daar staat een sofa en op dat meubel bevindt zich een slapend me vrouwtje. Ziet men nader toe, dan blijkt dat ze al jaren slaapt. Ze zal ook nooit ont waken, want ze is van was. Een beetje verder staat een agent de orde in het zaaltje te handhaven. Het ligt heus niet aan hem, dat er overtre dingen noch misdrijven plaats vinden. De man zou onmogelijk het ene been voor het andere kunnen krijgen, want ook hij is niet echt. Men wandelt verder en geeft een wassen politieagent die een eindje meer naar achteren op een stoeltje zit, een be- moedigend schouderklopje. Maar hup, daar haalt hij zijn boekje al voor de dag. Want déze man is wel echt. Dit zijn van die kleine attenties die de familie Grévin haar be zoekers bereidt temidden van al de groten der aarde, uit heden en verleden. Ook Tus saud in Londen schijnt der gelijke dingen te doen. Wie de tv-uitzendingen heeft ge zien zal tot de conclusie zijn gekomen, dat Bernard Tus saud er wat voor over heeft om zijn zaak gaande te hou den. Een andere bevinding ligt meer in het artistieke vlak; ik kom daarop terug. Ik heb mij afgevraagd, hoe iemand er toe komtzo'n mu seum te beginnen. Het kwam ndj nl. onwaarschijnlijk voor, dat iemand op een ochtend zou wakker worden, zich in de handen zou wrijven en zou zeggen: kom, ik denk dat ik eens een wassen-beeldenmu seum opzet. Hoe Grévin grondslag en groei verwierf, is mij onbekend. Omtrent Tussaud echter vermelden mijn bronnen het volgende. Er was eens een meisje van zes jaar. Het was een doch tertje van een Zwitsers-Duits echtpaar, genaamd Grossholz. Op zesjarige leeftijd werd ze mee naar Parijs genomen om daar te gaan inwonen bij haar oomdokter Philippe Curtius. De heer Curtius had medicijnen gestudeerd in Bern en het onderdeel anatomie had hij zich trachten eigen te maken door ledematen en or ganen te kneden in gekleurde was. Voor zijn plezier had hij echter ook al eens een pop petje gemaakt en van het ene poppetje was het andere ge komen. Hij had zijn vrienden gemodelleerd en die waren daar zo enthousiast over ge weest, dat hij op hun advies de collectie aan het publiek had getoond. Er ontstond een grote belangstelling voor en de dokter deed niet veel meer voor de lijdende mensheid omdat de poppen hem een even goede broodwinning verschaften als de pillen ooit hadden kunnen doen. De jongeman kreeg ook bescher ming van hoge zijde. Lode- wijk XVI en diens zuster Elisabeth kwamen geregeld op bezoek; met de frivole hof spelletjes behoorde het pop jes-kijken tot de geliefkoosde bezigheden van het Franse koningshuis. Elisabeth nu was even oud als Marie Grossholz vangenis La Force, waar voorbereidingen werden ge troffen om haar onder de guillotine te leggen. Terwijl ze de voltrekking van haar vonnis afwachtte, werd ze gedwongen, de slachtoffers te modelleren. Toen Charlotte Corday Marat in zijn bad ver moordde, haalde men onmid dellijk na die „bloody deed" Marie uit haar cel om het weinig verkwikkelijke tafe reel te vereeuwigen. Na afloop van het schrikbewind werd ze echter vrijgelaten. Intussen was oom Philippe gestorven en hij had haar niets dan schulden achtergelaten. Ze opende haar atelier weer en trouwde op 34-jarige leeftijd met Frangois Tussaud, een Franse ingenieurSamen ex ploiteerden ze het Museum Tussaud. De zaak ging echter lang niet goed en een paar jaar later nam Marie een deel van haar collectie èn haar twee zoontjes mee naar Londen. Haar man zou zor gen voor het in Parijs over gebleven deel van de verza meling. Hij kweet zich met daarvoor zouden de mensen geen tijd hebben, maar wél hun wassen spiegelbeelden. Er zijn nog 50 beelden bij die Madame Tussaud zélf heeft gemaakt; onder andere die van Benjamin Franklin, sir Walter Scott en Voltaire. Ook vindt men er nog de dodemakers van Lodewijk XVI, Marie Antoinette en an dere slachtoffers van de Franse revolutie, die ze heeft moeten maken van hoofden welke recht van de guillotine naar haar cel werden ge bracht. Niemand zal willen ontken nen, dat mevrouw Tussaud een koelbloedige dame was. Het huidige systeem vereist wat minder van de zenuwen, maar eveneens een grote nauwkeurigheid. Het museum houdt onder andere steeds rekening met de publieke smaak. Jaarlijks gaan er wel enkele figuren, wier roem ge daald is, de smeltkroes in en dan komt er een nieuwe bij. Behalve NapoleonGandhi, Danny Kaye en Eisenhower en de meisjes werden toege wijde vriendinnen. Op 18- jarige leeftijd nam Marie haar intrek in het hof van Ver sailles; de sinecure, Elisabeth als secretaresse en vertrouwe ling te dienen, werd haar dagtaak. Intussen bleef ze haar oom Philippe helpen en ze ontwikkelde zich onder zijn leiding tot een vaardig boetseermeisje. Toen ze 22 jaar was, had ze al zo'n naam, dat Benjamin Franklin, de eerste Amerikaanse gezant in Frankrijk, zich door haar in plaats van door oom Phi lippe Het boetseren. Wie enigermate vertrouwd is met de algemene geschie denis, weet, dat er in 1789 in Frankrijk dingen gebeur den, die het verblijf aan het hof tot een tamelijk onrustige aangelegenheid maakten. Cur tius wist gedaan te krijgen, dat hij als speciaal gevol machtigde van de Republiek naar Mainz werd uitgezon den. Maar Marie, een be kende figuur uit de hofkrin gen, kwam terecht in de ge- de Franse slag van zijn taak, ging failliet en liet niets an ders na dan zijn naam in de geschiedenis. De eerste tentoonstelling van Marie in het Londense Lyceum Theater was een doorslaand succes. Ze ging er nu stad en land mee afreizen. Tweeëndertig jaar lang kwa men de bontgeschilderde wa gens met ..Madame Tussaud's Wassen Beelden" in prak tisch alle steden, dorpen en gehuchten van de Britse eilanden. Pas toen ze 74 jaar was, vestigde Marie Tussaud zich definitief in Londen, in een leegstaande ruimte in Baker Street. Het was geen mooie straat, maar ze maakte die zo beroemd, dat Conan Doyle er zijn Sherlock Hol mes liet wonen. In 1884 kocht ze een ander gebouw en toen ze 81 was, droeg ze de zaak over aan haar zonen. Men kan nu in dat museum nagenoeg alle beroemde per soonlijkheden bewonderen; d.w.z.: niet de echte, want vindt men er onder meer ook een beeltenis van Madame Txissaud zelf; ze heeft die op 82-jarige leeftijd nog vlug even gemaakt en hield toen op om op 90-jarige leeftijd te sterven, daarmee bewij zend, dat zenuwschokkend werk niet altijd het bereiken van een behoorlijke ouderdom uitsluit. De huidige directeur, Ber nard Tussaud, is de achter achter-kleinzoon van Marie (en van haar voortvluchtige echtgenoot, naar wiens ver blijfplaats inmiddels het zoe ken terecht is stopgezet). Wanneer Bernard Tussaud het in zijn hoofd heeft ge haald, een hooggeplaatste di plomatieke figuur te boetse ren, wordt het verzoek op het hoogste niveau behandeld. De laatste tien jaar hebben maar drie mensen het verzoek af gewezen; de eertijds befaam de Rus Wisjinski was één van hen. Tussartd laat zich dan niet afschrikken; hij maakt toch een beeldje; aan de hand van foto's. Als eenmaal de afspraak is gemaakt, gaat Tussaud op zijn model af met een passer. Een helper maakt 30 foto's vanuit alle moge lijke hoeken en een ander maakt notities omtrent haar kleur, rimpels van de huid enz. Met de passer worden tot in de kleinste details alle afmetingen opgenomen. Men begint met een gipsmodel en geleidelijk aan komt er dan een wassen beeld tot stand. Haar voor haar wordt in de nog warme schedel geplant en wie meent, dat men dan een hoofd gereed heeft, is vergeten, dat een mens ook oogharen, wenkbrauwen, eventueel een snor en mis schien zelfs nog een baard(je) heeft. Er is ook een Gruwelkamer aan het museum verbonden, wat misschien de kermis- afkomst een beetje bewijst. Men vindt daar een 80-tal beruchte moordenaars, met inbegrip van Adolf Hitler. De Engelsen zijn wèl flegmatiek, maar óók bang van spoken. Men zegt, dat Bernard Tus saud bereid is, een behoor lijke som te betalen aan ieder die een nacht in de gruwel kamer wil doorbrengen. Som migen hebben het geprobeerd, maar als het tegen twaalf uur liep, renden ze gillend naar boven. Éénmaal heeft de BBC zelfs zoiets uitgezonden. Om een uur of tien meldde de waaghals nog, dat alles in orde was, om elf uur begon hij al door alle luidsprekers van het Imperium om hulp te schreeuwen. Een merkwaardige instel ling. zo'n museum. Aaardig, merkwaardig en eigen-aardig. Maar: bij al het precieze ge peuter met passertjes en haar tjes géén kunst. Dit is de tweede conclusie die ik u be loofde. Het is aardig en ook psychologisch interessant te zien. hoe graag de mens deze beeldjes bekijkt. Ze zijn immers net echt. Maar ze zijn óók net niet echt. Het afbeel- dingswerk wordt daarvooi met te weinig vuur, te koel en zonder bezieling verricht Anthonie van Dijck schilderde portretten. Deze zijn wèl echt Misschien heeft hij de rim pels minder exact weerge geven en liet hij wel eens een plukje haar weg. Maar Van Dijck was een kunste naar. Behalve het lichaam schilderde hij óók de ziel. Tussaud en de zijnen beelden alle en het lichaam af en daarom ziet men er nooit de volledige mens. Eer het was was, was het echt. Nu niet meer. Qp woensdag 28 maart gaan we naar de Statenstembus. Men kan moeilijk zeggen, dat de verkiezingskoorts ons volk al bevangen heeft. De Statenver kiezingen plegen over het algemeen niet veel opwinding te veroorzaken. Het werk van de Provinciale Staten en van het Provinciaal bestuur acht het grote publiek niet zo erg belangrijk. Toch zou dit publiek oog moeten krij gen voor de toenemende betekenis van het provinciaal leven. De bemoenis- sen met het opvoeren van de welvaart door de provincies nemen toe. Zowel in Zeeland als in Noordbrabant zijn van de provincie uit belangrijke ini tiatieven geboren, die ook niet meer uit de gedachten der rijksbestuurderen kunnen verdwijnen. Sloeplan, brug over de Oosterschelde, Kreekrakplan, het zijn drie prominente voorbeelden, die ieder kent. Ze tonen aan, dat meer belangstelling voor het provinciale werk onder de kiezers volkomen op haar plaats is. Die grotere belang stelling moet beginnen bij de verkie zingen voor het provinciale bestuurs orgaan. Aan het begin staan daar bij de kandidaatstellingen, de samenstel ling van de groslijsten en het opmaken van de adviezen. Daar wordt nu ook in de KVP hard aan gewerkt door de organen, die daar voor aangewezen zijn. Het is hierbij nimmer mogelijk het iedereen naar de zin te maken. Het aantal zetels is nu eenmaal aan beperking onderworpen. Men moet ervan uitgaan, dat de ad viezen weloverwogen en naar beste weten tot stand komen. Bij de KVP hebben de leden dan nog het laatste woord in de groslijststemmingen. Die groslijststemmingen wekken echter nog altijd veel te weinig be langstelling. Het gros der leden ge looft het wel. Wat tot gevolg kan heb ben, dat kleine, doch gedisciplineerde gelegenheidsgroepen binnen de partij op het moment van de stemming een onevenredig grote invloed uitoefenen en scheve verhoudingen brengen in de uiteindelijke lijsten. Van de afdelingen uit zal er hard propaganda gemaakt moeten worden voor een interser meeleven met dat wat er thans in de partij omgaat, om de aanstaande krachtmeting op het electorale veld zo goed mogelijk voor te bereiden. Tn De Tijd-Maasbode is dezer dagen dagen herinnerd aan de manhaftige houding, door de Papoea-student Ki- riho ingenomen tijdens een bijeenkomst van de KVP-jongeren in de kieskring D enBosch. Staatssecretaris Bot had er gesproken over de Nederlandse voor stellen tot het stellen van Nieuw-Gui- nea onder internationaal beheer. De vraag werd gesteld: Maar als dat voor stel nu in de V.N. wordt verworpen, wat dan? De student Kiriho, die als geëerde gast de vergadering bijwoon de, stond toen op en verklaarde: Ne derland moet dan vasthouden aan het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's. Diezelfde student is nu in het geheim naar Indonesië gereisd, is er door pre sident Soekarno ontvangen, verklaar de, dat de Papoea's het best af zouden zijn onder Indonesische heerschappij en stond nu eveneens als geëerde gast naast de president, toen die in Makas sar weer eens een klewang-wekkende strijdzang aanhief. Commentaar behoeft dit niet. De stu dent Kiriho wacht vermoedelijk een veelbelovende loophaan, als Soekarno in Irian de baas wordt. Vesentochtig jaar is Adenauer gewor den en nog is hij volop in functie als kanselier van de Duitse Bondsre publiek. Het is een uitzonderlijk ver schijnsel in de grote politiek, dat een staatsman tot op zo hoge leeftijd actief blijft. De tijden zijn er ook niet naar, om deze post ais een sinecure op te vatten. West-Duitsland ligt op een zeer belangrijk wrijvingsvlak tussen Oost en West. Adenauer houdt met ongebroken wilskracht de teugels in handen. Hij reist nog rond met een vitaliteit, die een zestigjarige hem kan benijden. Hij is van zichzelf overtuigd, dat hij met zijn rijke ervaring nog on misbaar is, om de zaken te leiden. Nie mand, ook de tegenstander, kan hem grote bewondering onthouden. Toch hangt er de min of meer be angstigende vraag, of in de schaduw van zijn dominerende figuur een an dere persoonlijkheid voldoende kon uitgroeien tot een geschikte opvolger. Het is de kerezjjde van dit uitzonder lijke verschijnsel in de hedendaagse hoge politiek. WEGENS een veelvuldig verblijf in het buitenland heeft de heer mr. E. Stutterheim zich genoodzaakt gezien met ingang van 1 januari j.l. zijn func tie als lid van het dagelijks bestuur van de AVRO neer te leggen. (Advertentie) VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN AAN: "VEZENO" - ZAANDAM Westzijde 212 Tel. (02980) 6 34 41 Ik zou gaarne inlichtingen «over verzekering tegen ziekenhuis-/operatiekosten ontvangen" naam adres: woonpl./tef.:

de Stem | 1962 | | pagina 3