Papoea aan hoofd van invasiema 's-Werelds merkwaardigste klok MELK IN DE AMSTEL Mond- en klauwzeer verloopt ongunstig ülbricht dreigt: totale splitsing van Berlijn- Soekarno vervolgt zijn reeks pressiemiddelen Boen Oem slaat (vals?) alarm: Chinese inval in Laos en Zuid-Vietnam Visa zouden eind maken aan laatste rechten van Westen DAGBLAD VOOR ZEELAND Toon Hermans morgenavond op Vlaamse t.v. Wijziging a.o.w. en w.w.-bedragen Al 9000 varkens afgeslacht OUD TRUCJE.... Oranje in zilver Boze Nehroe slaat erop BIZKRTA: Frankrijk en Tunesië gaan weer praten 102e JAARGANG No. 23870 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. tl. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercautoren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. jS>ïeitt ZATERDAG 6 JANUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MOBILISATIEBEVEL VOOR SOEKARNO ....houd me vast. of.... OOST-INDONESIË Met ingang van tvooiistlajï geldt in het militaire distriet Molukken, waaronder Nieuw-Guinea ressorteert, een algemene mobilisatie. Dat is gisteren in Djakarta officieel bekendge maakt. De mobilisatie geldt voor mannen en vrouwen van 16 tot 45 jaar. Het luchtgebied boven bet oostelijk deel van Indonesië, tegenover westelijk Nieuw-Guinea, is geheel gsloten verklaard. Alle lopende vergunningen zijn ingetrokken. Volgens de commandant van het district, wiens naam niet werd genoemd, is de paraatheid van de troepen al zodanig dat zij elk ogenblik in actie kunnen komen. Voor die televisiekijkers, die de Neder landse uitzending van Toon Hermans' one-man-show niet hebben gezien en voor degenen, die hem nog eens willen zien, wijzen wij er op, dat Toon morgenavond van 20.30 tot circa 23.15 uur voor de Vlaamse televisie optreedt. Zoals bekend heeft Toon zijn show enigszins aangepast aan zijn Vlaams publiek. Overigens zal deze commandant niet de eventuele operatie tegen Nederlands Nieuw-Guinea leiden, zo verwacht men. Er zal spoedig een bevelhebber voor het „strijdtoneel West-Irian" worden be noemd. Die benoeming maakt deel uit van Soekarno's tactiek: het zal naar mon stellig verwacht de Papoea Dimara zijn. Hij beweert uit Nieuw-Guinea te zijn verbannen wegens zijn pro-Indone sische activiteiten. Nu speelt hij een be langrijke rol in Soekarno's hysterische bevrijdingskruistocht. Dimara heeft gisteren via radio Ma kassar in zijn eigen taal de Papoea's in Nederlands Nieuw-Guinea toegesproken MACMILLAN,de Britse eerste minis ter, is zwaar verkouden en moet op doktersadvies binnen blijven. OLIVER POWERS zal, volgens het weekblad „The Richlands Press", april een bezoek brengen aan zijn zoon Gary Francis Powers, de piloot van het U-2-vliegtuig, die in de Sovjet-Unie ge vangen zit. IN EEN gevangenis bij Nairobi (Kenia) zijn vijf negers opgehangen wegens moord op twee blanke vrouwen. UIT DE Westberlijnse dierentuin zijn elf giftige en niet-giftige slangen ver dwenen. Men vermoedt dat een slangen verzamelaar de dieren heeft gestolen. OP 12 JANUARI dient voor het ge rechtshof in Den Haag het hoger beroep van de schroothandelaar de heer Worms tegen zijn veroordeling wegens smaad. De aanklacht is ingediend door de heer Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. HET HAAGSE gerechtshof heeft giste ren de 32-jarige J. G. uit Den Haag die op 5 april j.l. zijn echtgenote met een bikhamer op het hoofd heeft gesla gen, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf met aftrek. De eis in hoger be roep was een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. DE OFFICIER van justitie bij de recht bank in Dordrecht heeft vier jaar met aftrek, voorwaardelijke terbeschikking stelling met drie jaar proeftijd on on dertoézichtstelling geëist tegen de 21- jarige fabrieksarbeider N. P. uit Gorin- chem. Hij had op 4 september j.l. de 56-jarige J. van der Z. uit Hardinxveld zodanig mishandeld dat hij korte tijd la ter overleed. IN OOSTERNIJKERK (Friesland) is een grote boerderij door nog onbekende oorzaak gedeeltelijk afgebrand. Er kwamen 26 koeien in de vlammen om. om hen op te roepen tot actief verzet tegen de Nederlandse „bezetters". Hij beloofde hen dat zij de volgende Indo nesische onafhankelijkheidsdag (17 augustus) met hun landgenoten in de rest van de archipel kunnen meevieren ..in een sfeer van vrijheid". In Djakarta is een verenigd comman do ingesteld dat alle militaire operaties tegen Nieuw-Guinea moet coördineren. Soekarno gaat overleg plegen met zijn ambassadeur in Pakistan, die des tijds commandant van het district Mo lukken is geweest. Bij zijn vertrek uit Karatsji zei deze te weten dat, als de Indonesische troepen Nieuw-Guinea bin nentrekken, de bevolking spontaan hun zijde zal kiezen en tegen de Nederlan ders zal opstaan. ..Want in hun hart zijn de Papoea's bij Indonesië", zei de am bassadeur. Ook Oost-Nw.-Guinea? ,,Als er een aanval komt, zullen de Nederlandse strijdkrachten in actie ko men", heeft de Nederlandse ambassa deur in de Australische hoofdstad ge zegd. Over de sterkte van de militaire eenheden liet hij zich niet uit. De am bassadeur, dr. De Beus, zei dat de Ne derlandse regering graag zou zien dat de V.N. een politiemacht naar Nieuw- Guinea zonden, als dat de handhaving van de vrede daar zou kunnen bevorde ren. „Soekarno bluft niet", zei dr. De Beus, ..als onderhandelingen niet moge- 4ijk zijn of niet slagen, zal hij aanval len". Hij was ook van mening dat Soekar no, als hij West-Nieuw-Guinea eenmaal zou bezitten, verder zou willen gaan. Dat de Indonesische president het Australisch deel van Nieuw-Guinea di rect zou bedreigen geloofde hij niet, maar later zou dat wellicht gebeuren, als Soekarno nu zijn zin zou krijgen door alleen maar te dreigen. Amerikaanse ambtenaren in Washing ton zeiden gisteren, dat de kans op on derhandelingen tussen Nederland en In donesië over het probleem Nieuw-Gui nea thans „heel goed" lijkt te staan. Men meende te weten, dat de zaak er nu om draaide hoe Indonesië zijn stand punt t.a.v. het beginnen van onderhal delingen zou formuleren. Oe Thant werkt ook aan de zaak via de Indonesische vertegenwoordiger bij de V.N. Vijfentwintig jaar heeft de in 1919 geboren Belg Edgar Heirman gebouwd aan het hier afgebeelde astronomische uurwerk dat opgesteld is in het oude kasteel Walburg, in het plaatsje Sint Niklaas. Het enorme uurwerk is onder gebracht in een kunstzinnig bewerkt paneel van 4 meter breed en 2 meter hoog. Er zijn 28.000 onderdelen van koper en edelmetaal in verwerkt; het loopt feilloos en men kan er o.m. alle tijden ter wereld op aflezen, de zonne- en maanstanden en nog vele andere astronomische bijzonderheden. Ook de versieringen zijn alleszins de moeite van het bekijken waard: zo zijn er engelen, die op bazuinen blazen en 24 houtsnijwerkfiguren, die 24 ambach ten voorstellen, zijn om het hele uur in actie. Op de foto zien we Edgar Heirman bij zijn werk. Boven de klok de Latijnse spreuk „Amor et labor omnia vincuntLiefde en werk over winnen alles. i Dooiweer i Weersverwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond '23.15 uur: f i Voel bewolking met in de noordelijke t t helft van het land tijdelijk wat regen of motregen. Matige en langs dc kusi J vrij krachtige zuidwestelijke wind t Langzame verdere stijging van dc temperatuur. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: i t Betrokken tot zwaar bewolkte he- mei en op verscheidene plaatsen i J mist. Kans op ijzel. Maximumtem J t peraturen van nul tot plus 2 graden. t Vandaag: zon onder 16.44 uur. Maan t onder 17.03 uur. t J Morgen: zon op 8.47 uur, zon onder t 16.46 uur. Maan op 9.16 uur, maan J t onder 18.13 uur. t Maandag: zon op 8.47 uur. Maan op J 10.01 uur. t Men geloofde, dat Indonesië wel be reid zou zijn te onderhandelen, indien een of andere formule kon worden ge vonden behelzend dat de eis dat Indo nesië het bestuur over het omstreden gebied zou krijgen, serieus zou worden besproken. „Aanvallen" Van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken is gisteren nog eens een oproep tot Den Haag uitgegaan om te onderhandelen (op de bekende basis uiteraard: onmiddellijke overdracht). „Nederland heeft de keus" werd ge zegd, „praten of de totale vernietiging van de troepen in Nieuw-Guinea". De „Merdeka", een der grootste In donesische kranten, betoogde gisteren echter dat van onderhandelingen niets valt te verwachten en dat er niets an ders opzit dan een invasie te plegen. De krant gebruikte een merkwaardige argumentatie: „De idee om West-Irian door on derhandelingen terug te winnen dient geheel uit' onze gedachten te wor den gezet, omdat de geest van het volk en de strijdkrachten er slechts door kan worden verzwakt". In de hoofdstad van het Philippijnen is gisteren tegengesproken dat dit land zou hebben aangeboden als bemidde laar op te treden. "Dat zouden we alleen doer als beide partijen ons dat zouden vragen", zei de vice-president van de Philippijnen. In Djakarta werd daarover gezegd, dat men een bemiddelingspoging van de Philippijnen wel zou -kunnen waar deren, als die tenminste ten doel had de Nederlanders aan te sporen Nieuw- Guinea maar spoedig over te dragen. Australië is bezig militaire maatrege len te nemen. Rondom het grensgebied tussen Nederlands en Australisch Nieuw Guinea worden speciale posten op eiland jes opgericht. In verband met de wijziging van de indexcijfers der lonen worden de nieu we a.o.w.- en a.w.w.-bedragen als volgt: De a.o.w. per 1 december 1961: voor ongehuwden f 1182 en voor gehuwden f 1872 (thans resp. f 1134 en f 1794). De a.w.w. per 1 december 1961: voor weduwen zonder kinderen, alsmede de tijdelijke weduwenuitkering f 1578 (thans f 1512)voor weduwen met kinderen f 2292 (thans f 2196); voor wezen jonger dan 10 jaar f 510 (thans f 486); voor wezen van 10 tot 16 jaar f 768 (thans f 732) en voor wezen van 16 tot 27 jaar f 1002 (thans f 960) per jaar. Een grote vrachtwagen, geladen met een tank met 10.000 liter melk, is tengevolge van gladheid ter hoogte van de Ouderkerker dijk in het water van de Amstel gereden. De chauffeur kon worden gered, de wagen verdween bijna geheel onder water. Gisteren is een bergingsploeg uren bezig geweest om het gevaarte op het droge te krijgen. Het tijdelijke vervoersverbod voor varkens zal tot 1 februari a.s. ge handhaafd blijven. Dit geschiedt, omdat de mond- en klauwzeerepi- demie minder gunstig verloopt. Het vervoersverbod werd op 12 december j.l. van kracht, in eer ste termijn tot 8 januari. In de De rechtse Laotische regering van prins Boen Oem heeft te Vien tiane meegedeeld dat een versterk te divisie communistisch-Chinese soldaten de grenzen van Laos is gepasseerd en opmarcheert in de richting van Zuid-Vietnam. Morgen vieren koningin Juliana en prins Bernhard hun zilveren huwe lijksfeest. Hoewel het vorstelyk paar deze dag in de beslotenheid van het gezin in zijn vakantieoord in Oosten rijk wil doorbrengen en het officiële feestelijk vertoon is verschoven naar 1 mei, willen we aan deze heuglijke gebeurtenis nu toch reeds aandacht schenken. Op pagina 9 vindt de le zer ettelijke hoogtepunten uit deze 25 vorstelijke jaren in beeld. Een pa gina over hen, naar wie morgen on ze gelukwensen en gevoelens van dankbaarheid uitgaan. Ülbricht liccft gisteren gedreigd met totale scheiding van Berlijn in twee helften en een toegangs verbod voor de westelijke gealli eerden tot de Russische sector, ais ze zich geen Oostduitse visa aan schaffen. Hij eiste ook dat de westelijke gealli eerden overeenkomsten aangaan met Oost-Duitsland over het gebruik van de routes te land, ter zee en in de lucht naar Berlijn, en dat ze zich zouden onderwerpen aan Oostduitse controle maatregelen. Ülbricht waarschuwde dat hij maar één resultaat van een viermogendheden- conferentie over Berlijn zou aanvaarden beëindiging van de westelijke rechten in de stad. Als het Westen een oplossing in deze zin weigert te aanvaarden, zal de Sov jet-Unie een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten, dat aan de westelijke rechten een einde zou maken, dreigde hij. Ülbricht zei: als ik naar de Verenigde Staten zou willen gaan, moet ik een visum aanvragen. Daarom is het onlogisch dat Amerikanen Oost-Berlijn, „hoofdstad van Oost-Duitsland", zonder visum konden be treden. Een visum zou daarom voor Oost-Berlijn worden ingevoerd, aldus Ül bricht. Een datum noemde hij niet. „We zullen wel zien", zei hij hierover. Gevraagd of dit systeem van kracht zou worden vóór een vredesverdrag zou zijn ondertekend, antwoordde Ülbricht: „We hebben daaromtrent nog geen uit eindelijke beslissing genomen". De invoering van visa zou resulteren in de definiteve splitsing van Berlijn, en een einde maken aan de beperkte rechten die de geallieerden nog bezitten na de oprichting van de anti-vluchtelingcnmuur tussen Oost- en West-Berlijn. Als Ülbricht deze eisen zou kunnen doordrijven zal het Westen zeker fel pro testeren. Het verkennende gesprek over Berlijn in Moskou heeft tot nu toe niets opgele verd. Van een mogelijk compromis of een nieuw plan is nog geen sprake. Gaten in muur De muur tussen Oost- en West-Berlijn is toch geen degelijk werkstukje: gister ochtend is door de vorst een stuk van Ulbrichts „anti-Westwall" bezweken. Er ontstond tot grote schrik van de Oost duitsers een gat waardoor de westerse slavenhalers misschien weer enkele Oostberlijners zouden kunnen ontvoeren. De Vopo's betrokken dan ook onmid dellijk de wacht bij het gat en niet veel later marcheerde een groepje volksdemo- cratische metselaars naderbij. De muur herstellers werden degelijk begeleid door een andere afdeling Vopo's, want je kunt nooit weten. Terwijl de bouwvakkameraden aan het metselen waren, stortte een eind verder opnieuw een stuk muur in elkaar. De Volkspolitie had dus wel een drukke dag. Het is wel duidelijk dat de vorst laf hartig met de kapitalisten onder één hoedje speelt. Beul U Solovjev? Gisteren heeft een Russische auto ge probeerd de Amerikaanse doorlaatpost „Charlie" ongecontroleerd te passeren. De wagen werd door een auto van de Amerikaanse militaire politie achterna gezeten en tot stoppen gedwongen. Nadat de gebruikelijke grensformaliteitcn waren afgehandeld, mocht de Rus verder reizen. De Amerikanen zijn eind december met hun controle van Russische auto's be gonnen, nadat de Amerikaanse garni zoenscommandant en zijn politieke advi seurs niet in Oost-Berlijn waren toege laten omdat de burgerlijke functionaris weigerde zich bekend te maken. De Russische commandant van Berlijn en zijn politieke adviseurs is voorts verboden de Amerikaanse sector te betreden. Aan de personen in Russische auto's die de Ame rikaanse controlepost aan de Friedrich- strasse passeren, wordt gevraagd of ze kolonel Solovjev, de Russische comman dant, of lt.-kol. Alexsejev, diens poli tieke adviseur, zijn. Westelijke zegslieden in de Laotiscne hoofdstad hebben echter verklaard dat hen daarvan niets bekend is. Washington wist ook al van niets. De berichten over een invasie waren voorafgegaan door de bewering dat „felle gevechten" waren uitgebroken langs dc rivier de Name, enkele kilometers ten noorden van de hoofdstad. Ruim een jaar geleden heeft de rege ring van premier Boen Oem ook al eens loos alarm geslagen met de uitgifte van een communiqué waarin werd beweerd dat zeven bataljons Noordvietnamese sol daten het noordoosten van Laos waren binnengetrokken. Vier weken later gaf zij toe dat deze bewering was geuit om buitenlandse hulpverlening te versnellen. In het gisteren door radio Vientiane uitgezonden communiqué werd gezegd dat de Chinese eenheden onder bevel van generaal Loe Thieu Nam Zuid-Viet nam binnentrokken, doch dat een bege leidend regiment Vietminh-soldaten >n Laos achterbleef. Hoewel in de radiouitzending vrij veel bijzonderheden werden vermeld stonden waarnemers wat huiverig tegenover de berichten, en waarschuwden zij deze niet zonder nader bewijs uit te leggen als open lijke Chinese interventie in de Vietna mese burgeroorlog. Zij noemen het ondenkbaar dat een eenheid ter grootte van een divisie, door Laos kon trekken zonder de aandacht te trekken van regeringsgezinde guerrilla strijders en van zegslieden van de weste lijke geheime dienst. Het merendeel van de waarnemers te Vientiane nam aan dat de Laotische regering door deze verklaring poogde bereiken dat de Verenigde Staten haar zou steunen in een „kruistocht" tegen de pro-communistische rebellen. (Advertentie) Staatscourant van maandag a.s. staan nadere voorwaarden van ont heffing echter alleen in de aller noodzakelijkste gevallen ver meld. Varkensmarkten, verkopin gen, keuringen, tentoonstellingen e.d. zijn niet toegelaten. De Belgische grens is voor Nederlandse varkens eergisteren gesloten verklaard. Sinds het begin van de epidemie 31 oktober zijn in ons land 207 bedrij ven, liggende in de provincies Gelder land, Overijssel, Noordbrabant, Drente en Groningen besmet. In november waren nog slechts zes be drijven besmet. Er zijn 8.989 varkens, 695 runderen, 229 schapen en vier geiten, afkomstig van besmette bedrijven, afge slacht. Premier Nehroe van India heeft gisteren bewakers geslagen, toen er op de conferentie van zijn congrespartij in Patna een hevig tumult ontstond. Op een gegeven ogenblik bestorm den enthousiaste aanhangers het podium waarop Nehroe zou spre ken. Hij wilde naar beneden om de mensen te kalmeren. Partij functionarissen, die bang waren dat hem iets zou overkomen, pro beerden hem tegen te houden. Een functionaris sloeg zijn armen om Neliroe's middel. Toen daarop andere functionarissen Nehroe de weg versperden, schreeuwde hij: „Laat mij met rust, laat mij naar beneden gaan." Mensen van de ordedienst tracht ten Nehroe te overreden. Hij werd echter woedend. Met een vuurrood gezicht sloeg hij op hen in toen zij probeerden hem weg te slepen. Partijfunctionarissen verklaarden later dat zij de premier nog nooit zo kwaad hadden gezien. De bij eenkomst moest verdaagd worden tot heden. Frankrijk en Tunesië zullen binnen kort in Parijs hun onderhandelingen over de toekomst van de basis van Bi- zerta voortzetten. President Bourguiba van Tunesië heeft gezegd akkoord te zijn gegaan met hervatting van dc besprekingen. Maan dag of woensdag beginnen deze. Twee Tunesische ministers. Bahi Lad- gham (presidentiële zaken) en Sadok Mokkadem (buitenlandse zaken), gaan naar Parijs voor overleg met de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. President Bourguiba zei in zijn toe spraak dat een vriendschappelijke rege ling van de ontruiming van 'de basis van Bizerta door de Franse troepen in zicht schijnt te zijn. Volgens dc president zullen de diplo matieke betrekkingen tussen de t.wee landen misschien kunnen worden her steld als er de komende dagen goede berichten komen.

de Stem | 1962 | | pagina 1