'ZIEL INSULINE: redding voor reeds 40 jaar suikerzieken Sleutel posities Vul in: 1, 2, 3 EN WIN r i A 1 S e 1 1 1 1 1 1 Li. i w Li BUITEN ■RAKEN ANTWERPEN ZAL EEN GOED BISDOM ZIJN Zorg voor het kind een hoofdstuk apart Moderne techniek zal kinderwens vervullen Tien x tien vlot best Izwestia tornt aan de reputatie van Sjehoe i 1 K «r s Filmhuwelijk r Ir ir 'adiatie eiste slachtoffers 15 NVS: gezonde vereniging van zieken Vlamingen zijn al ongeduldig Bloemen voor dode zeeman Rubriek voor automobiel-vertroetelaars Moedige grepen doen wij niet Graaf en gravin Van Snowdon naar West-Indië Rituele moord in Engeland? IL ui économische ontwikkeling (w.o. Isbeleid). Hij wees er op dat het I deel van deze doelstelling bij |stelling uitdrukkelijk is meege- laan de ,,S.E.R.-commissie ont- |ig nationale economie". Prof, Stuart vroeg zich in dit ver- of b.v. de „centrale plan com- als doublure van de commissie |eling nationale economie niet erdwijnen. Het voeren van loon- Indelingen bleef hij nadrukkelijk It arbeidsterrein van de S.E.R, Jeren. ■reet ,,De regering vraagt advies, J.R. regeert", wees prof. Verrijn |met beslistheid van de hand. Ook volgens hem volkomen onjuist de Ie willen zien of te willen omvor mt een algemeen vertegenwoord i- I lichaam, een soort verlengstuk |t parlement. ,,De raad moet ech- 1i en blijven een vertegenwoordi- |n oordelend orgaan van het be- ven". Evenwichtspunt de loonformule van oud-Wesse- liad prof. Verrijn Stuart waarde- Idij achtte het echter zeer waar lijk dat wij door het evenwichts- l.een zullen schieten, zodat krach- |)ijsturen" noodzakelijk zal zijn. 1 zal waarlijk niet zonder proble- lijn" aldus de S.E.R.-voorzitter, herinnerde er tenslotte nog aan l.n de S.E.R. belangrijke door mi- 1 Veldkamp (Soc. Zaken) ge le adviezen kunnen worden ver- fover de herziening van de A.O.W. wijziging van de wachtgeld- en loosheidswet. IWestduitse hoogleraar, prof. dr. IVfeyer, uit Marburg, heeft voor een Is van de Duitse vereniging van I, die zich met de bescherming te- ralen bezig houden, verklaard, dat pderzoek van en de omgang met j tot dusver aan 259 mensen het I heeft gekost. De meeste slachtof- Yaren natuurkundigen, artsen, as- pn en verpleegsters. Meyer pleitte voor een weten- lelijke behandeling van de bescher- legen stralen. Bij deze bescherming let nu niet meer alleen om indivi- personen, doch om de bevolking Ihele steden, landen en continenten, ■congres wordt bijgewoond door 250 1 en atoomdeskundigen uit West- end en andere Europese landen, nder Nederland. arte hokjes gewone genummerde omschrijvin- zoals dat bij gewone kruiswoord els het geval is. Aan de puzzellief- ts de taak de puzzel zonder de van de zwarte hokjes op te lossen bepalen waar deze zwarte hokjes, r eigenlijk in horen dan wel be te staan. OMSCHRIJVING izontaal: 1 bet aalplaats; 5 steen- 7 rijgsnoer; 11 sprookjesfiguur; rdriet; 15 winter voertuig; 17 vogel; os; 20 de somma van; 21 bedorven; cu. boetebriefje; 24 Engels bier; halks: 27 ruimte onder het huis; itandsmaat; 29 bloem; 32 water in and 33 jongensnaam; 35 plaats der id."6 Franse munt; 38 godsdienst; igzaam; 41 onvriendelijk; 42 ver- e toon; 44 voorzetsel; 46 Frans pers. aamw.; 47 te zijner plaatse (Lat. 48 onmeetbaar getal; 49 handel; igels voorzetsel; 53 katachtig roof- 54 deel. v. e. breuk; 56 meisjes- 57 opstootje; 58 deel v.h. jaar; eel v. e. Franse ontkenning; 60 een- v. druk; 62 Engels telwoord; 64 noot. bergplaats: 65 kleinst deelbare tje: 67 plaats aan Franse kust; 69 i. flink: 70 dun, ijl; 71 gezonde lief per ij, lichaamsontwikkeling. •rticaal: 1 verlichtingsartikel; 2 se- nu; 3 groente; 4 werelddeel; 5 Frans oord: 6 bestaat; 7 zwijn; 8 bar; ïkende motorraces; 10 scheepseige- 12 bevestiging; 14 familielid; 16 iekterm; 18 melkprodukt; 20 alvo- 22 mak; 24 groet; 26 snaak, typi- man; 27 makker, vriend; 30 bij- d; 31 voegwoord; 33 herkauwer; ichaamsvocht; 37 spoedig; 39 koud, tig: 43 graaf werktuig; 45 landbouw- cutig: 46 bekende motorraces; 47 Ivat; 49 oudste; 50 kleurstof; 51 ts in Utrecht; 52 alpenweide; 53 soort 55 ruim, gerieflijk; 60 godheid; oort onderwijs; 62 goud (Frans); 63 n; 65 als onder; 66 zangnoot; 67 wel- nde lezer (Lat. afk.); 68 meisjes- OPLOSSING >nzontaal: 1 soda, 4 os, 6 ieder, 10 11 damast. 14 odcr. 16 a.g. 17 kam, a, 19 v.o., 20 mij, 21 koor, 23 b.l.» loera. 28 bultenaar, 20 t.a f„ 32 is, i, 35 toen, 37 comfortabel, 42 du, 44 45 ho, 46 el, 37 het, 48 la 49 parti- ;r, 53 amor, 55 er, 56 s.g., 58 opa, andpynen, 63 grind, 65 e.v., 66 nota, d., 70 eg, 71 e.a., 73 ene. 75 ra, 76 78 albert., 80 kin, 81 noest, 82 t.t., blo. >rticaat: 1 sago. 2 op, 3 ada, 4 om, r. 6 it. 7 door, 8 cd, 9 rem. 10 lakei, imbt. 13 sahara, 15 rijst, 17 kruim, 'ertellen. 22 ob, 24 leer, 26 o.a., 27 29 lafhartig, 31 anders, 33 schaap, .1.. 38 oe, 39 oor, 40 tui, 41 beu, it, 44 s.l., 47 he, 49 po, 50 tondel, ape, 52 irene, 54 mag, 57 graan, 58 60 an, 61 ijver, 62 no, 64 rete, 67 19 den, 72 abt, 74 n.t.s., 77 l.o.. 78 '9 et, 80 k.l. 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1962 Een jongen van veertien jaar heeft nog ge proefnemingen in is geslaagd insuline maar kort te leven. Hij is in het laatste als werkzame stof vrij te maken. De jon- stadium van suikerziekte gekomen. Zijn geii wordt ingespoten en blijft in leven; gewicht bedraagt nog slechts zestig pond. zijn gewicht neemt weer toe. Met de insu- Een laatste poging om dit leven te redden line en dieet kan hij een normaal leven wordt ondernomen door dr. Frederick Ban- gaan leiden. Hi j telt weer volledig mee in ting, een Canadees fisioloog, die er na lan- de maatschappij. (Van onze verslaggever). Het gedenkwaardige feit van de eerste heilzame toepassing van in suline had veertig jaar geleden op 11 januari plaats. Sinds die dag is suikerziekte niet meer die gevrees de ziekte van daarvoor. Miljoenen hebben hun leven aan deze uit vinding te danken. De ziekte kan nog niet worden genezen. Maar insuline heeft het wel mogelijk gemaakt dat vele duizenden een vrij normaal leven kunnen leiden. Duizenden, die zonder de dagelijk se injectie na een ellendig lijden zouden moeten sterven. Ter gelegenheid van dit ..jubileum" zijn wij op bezoek geweest bij de heer N Bloemendaal te Den Haag, secreta ris van de N.V.S.. de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken. De leden hiervan immers zijn zeer nauw betrok ken bij .dit jubileum". Het gebruik van insuline betekende een belangrijke stap vooruit voor de diabetici. Het werd toen mogelijk in leven te blijven. En om dit leven, dat aan strenge regels gebonden is. zo normaal mogelijk te laten zijn, daarvoor verzet de N.V.S. bergen werk. De vereniging is in augustus 1945 op initiatief van een arts en enkele suiker zieken opgericht in Den Haag. In die ruim zestien jaren is enorm veel tot stand gekomen- Er zijn activiteiten op velerlei gebied. En dat de N.V.S. goed en nuttig werk By Pauselijke bul werd Antwerpen opnieuw tot het (zevende) Belgische bis dom verheven, doch de benoeming van de nieuwe bisschop laat nog steeds op zich wachten. De vacature van deze bisschopszetel wekt het ongeduld op van vele Antwerpenaren, doch dezen verlie zen uit het oog dat er bij de oprichting van een bisdom meer komt kyken dan een benoeming, het zoeken naar een geschikt verblijf en het omdopen te Hoogstraten van de naam „Aartsbis schoppelijk Klein-Seminarie in Bis schoppelijk": Met de oprichting van het bisdom Antwerpen zal een indrukwek kend organisatiewerk gemoeid zijn. In vrijwel elk bisdom wordt de bis schop bijgestaan door één of meerdere hulp-bisschoppen en het kerkelijk recht voorziet in de aanstelling van een aan tal vicarissen-generaal, die de bisschop en eventueel de hulpbisschoppen bij staan in het besturen van het bisdom, In het Aartsbisdom Mechelen waren er vijf, Brugge heeft er drie, Gent vijf, Luik eveneens vijf, Doornik vier en Namen drie. Gezien de uitgestrektheid van het bisdom Antwerpen wordt hier gerekend op vier vicarissen-genera al. Het Kerkelijk Recht voorziet ook in de aanstelling van een kapittel van ere kanunniken, waarvan de taak veel ver der reikt dan de koordienst. In de meeste bisdommen van Nederland b.v. is die Koordienst slechts van subsidiaire betekenis, omdat de kapittel-kanunniken uiteraard bijzonder streng; N.V.S. verricht moge blijken uit het feit, dat de N.V.S. momenteel 21.000 leden telt, op een totaal van naar schatting 80.000 diabetici. En de vereniging groeit iede re dag vertelt de heer Bloemendaal met voldoening. Niet omdat wij graag zien dat er veel suikerzieken zijn, integen-j deel. Maar wij willen graag helpen en het is er ons om te doen zoveel moge lijk diabetici van het werk van de N- V.S. te laten profiteren. De N.V.S. telt 63 afdelingen. Zeeland is verdeeld in de groepen Walcheren, Beveland, Schouwen-Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen; in Noordbrabant bestaan o.a. de afdelingen Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Den Bosch en Eindhoven. Voorlichting Als voornaamste doel stelt de NVS: een verantwoorde voorlichting geven om normaal te kunnen leven. Deze voorlichting geschiedt op de eerste plaats door publikaties in ,,Ons Tijd schrift". oen blad dat sinds een jaar maandelijks aan de leden wordt toe gezonden. Daarvoor gebeurde dit om de twee maanden. De artikelen zijn meestal van de hand van medische deskundigen. Maar ook wordt uitge breid aandacht besteed aan praktische vraagstukkeen zoals bijv. het te vol gen dieet. Regelmatig verschijnen me nu's in het keurig verzorgde tijdschrift met volledige omschrijving van de voedingswaarde enz. Op deze wijze wordt een suikerzieke en vooral dege ne die voor de zieke moet zorgen ge leerd, ondanks de beperkingen die het dieet met zich meebrengt, toch sma kelijke en gevarieerde maaltijden op tafel te brengen. „Ons Tijdschrift" volgt ook actuele onderwerpen op de voet. In het oktober nummer van vorig jaar stond bijvoor beeld een artikel over het „noodrant soen" voor diabetici, vrijwel direct na de ministeriële brieven hierover, die huis aan huis in de bus zijn gestopt. Een tweede voorname activiteit is het organiseren van voorlichtingsbijeenkom sten. waarop doorgaans gesproken wordt door een medisch deskundige en een inleider (meestal de heer Bloe mendaal) die meer praktische proble men behandelt. Regelmatig worden ook aieetcursussen georganiseerd. Bijzonder belangrijk is het laten keu ren van „suikervrije" produkten, bet geen geschiedt in samenwerking met het Centraal Instituut Voedingsonderzoek. Voorts is nog een Medisch Adviescolle ge in het leven geroepen (hierin heeft o. a. de Nijmeegse prof. Ariens zitting), dat de N.V.S. bij dit onderzoek advi seert. Door die ..suikervrije" artikelen wordt ae markt gewoonweg overstroomd De k!cï Bloemendaal hoefde maar een ribfipn» Ffnw 0m ons allerlei „aanbie dingen te laten zien, zoals een notie Spaanse jam, een flesje bier van Duit- I^w?1 e"Z4.' Di57G lwee Pr°dukten hebben het met gehaald". De keuring is beschermt haar leden zo goed als mo gelijk is. Wordt een bepaald artikel goedgekeurd, dan krijgt de fabrikant of importeur toestemming het N.V.S.-stem pel op het artikel te plaatsen- Een sui kerzieke weet dan dat hij zonder ge vaar de appelmoes, chocolade of wat het dan ook zijn mag, kan gebruiken- Een felle strijd voert de vereniging tegen de kwakzalverij. Steeds weer wor den nieuwe soorten „geneesmiddelen" aangeboden; vooral allerlei soorten thee, doorgaans van slechte kwaliteit en bovendien erg duur. De leden van de N.V.S. weten bovendien dat, indien zij met moeilijkheden kampen op wat voor gebied dan ook, zij bij de ver eniging om raad kunnen komen. De N.V.S- adviseert bij ziekenfondskwesties of moeilijkheden met verzekeringen en verleent hulp bij medische keuringen enz. Het behalen van een rijbewijs bijv. geeft de laatste tijd vrijwel geen moei lijkheden meer. Een ander voorbeeld: 'n vrouwelijk lid, al jaren werkzaam bij het nijverheidsonderwijs, kon geen vas te aanstelling krijgen. Maar na be moeienissen van de N.V.S. is die vaste aanstelling er wel gekomen. Het is maar een greep uit het vele werk, dat deze vereniging voor haar leden verzet. Financieel heeft de heer Bloemendaal niet zo heel grote zorgenzo vertelt hij. Natuurlijk, we kunnen altijd geld gebruiken, De heer N. Bloemendaal en mej. G. Moed bespreken in de tuin van „Bos en Duinenige problemen. veel geld zelfs en we hebben het ook nodig om bepaalde toekomst plannen te kunnen verwezenlijken. Maar de normale gang van zaken is erg bevredigend. De N.V.S. is een gezonde vereniging van zieken, het geen in het normale leven menig maal juist omgekeerd is, zodra het over kasmiddelen gaat. Een van die plannen, die een enor me investering zal vergen, is de oplos sing van het bejaardenprobleem. Want juist deze categorie moet zo dikwijls de goede en vooral juiste verzorging missen. We denken alleen al maar aan de dagelijkse injectie en het goed vol gen van het dieet. Een commissie heeft dit plan bestudeerd en zal spoedig rap port uitbrengen. Het ligt in de bedoe ling om te komen tot een centraal te huis, waar de bejaarde suikerzieken de juiste verzorging zullen genieten. Het is een zware opgaaf waarvoor de N.V.S. zich geplaatst ziet maar men is zich bewust van het feit, dat het gaat om de gezondheid van honderden. En de N.V.S. heeft in haar nog vrij korte be staan bewezen als het om de gezond heid van de medemens gaat. veel tot stand te kunnen brengen. Een Italiaans vliegtuig zal vandaag een boeket bloemen uitwerpen boven het Kanaal en daarmee de wens ver vullen van een zeven-jarig Italiaans meisje, dat hiermee haar overleden en nooit gekende grootvader wil eren. Het verzoek was in een niet onderte kende brief gericht aan de commandant van de luchthaven Fiumicino van Ro me, generaal Renato Salaris. De brief was geschreven door de moe van een zekere Erminia, die zei, dat haar vader, een zeeman, in 1936 met het schip „Dignitas" in het Kanaal de dood had gevonden en dat zijn stoffelijk overschot nooit was gevonden. Dit jaar had haar dochtertje een brief geschreven aan „Bef ana", de goede fee die op Driekoningen de Itali- Een hoofdstuk apart in een beschou wing over de werkzaamheden van de Nederlandse Vereniging van Suikerzie ken is wel wat allemaal voor het kind wordt gedaan. De heer Bloemendaal vertelt met vaderlijke genegenheid over de patiëntjes, die in het kindertehuis Bos en Duin bij Zeist in de periode van maart tot november een vakantie van zes weken doorbrengen. Suikerzieke kinderen zijn dikwijls wat men zou kunnen noemen buitenbeentjes. Dat komt door allerlei omstandigheden, waarvan de voornaamste wel zijn de speciale verzorging van moeder, de meer dan normale aandacht, die door nog andere leden van het gezin aan het kind worden besteed en zeker niet te vergeten de periodes, dat het kind in een ziekenhuis verblijft om opnieuw „ge regeld" te worden. De kinderen voelen zich een beetje buiten het normale le ven staan, ze spelen niet met gezonde kameraadjes maar blijven alleen met hun moeilijkheden. Vandaar dat een va kantie in Bos en Duin voor vrijwel al le patiëntjes bijzonder heilzaam werkt. Door de omgang met „deelgenootjes", door het spel en al dergelijke dingen meer gaan ze beseffen toch eigenlijk niet veel te verschillen van de andere jongens en meisjes op school, van de broertjes en zusjes. Och, dat eten smaakt toch ook lekker en dat spuitje iedere dag... Ja, dat dagelijkse prikje, dat thuis menigmaal tot scènes leidt, dat leren ze in Bos en Duin zelf doen. Na een paar dagen weten ze al niet beter. Bovendien is zo'n vakantie voor het gezin thuis en dan vooral voor de moe der, even een „adempauze". Suikerpa tiëntjes veroorzaken altijd een bepaalde Vreugde in het kindertehuis: de be manning van de „Japara" komt de patiëntjes verrassen met een elektri sche trein. spanning in het gezin, hetgeen voora komt door de speciale verzorging. Die spanning wordt dan voor een paar we ken onderbroken, waarna de kinderen bovendien minder zorgen gaan vragen door hetgeen ze hebben geleerd tijdens hun verblijf in Bos en Duin. Het kindertehuis wordt nogal eens goed bedacht. De kinderen kunnen er zich eenvoudig niet vervelen. Er is pas een nieuw zwembad (een geschenk uit de toto-pot van de K.N.V.B.). de be manning van een schip kwam een prach tige elektrische trein brengen enzovoort. De verzorging is er bovendien in bijzon der goede handen bij de directrice, mej. Moed en haar medewerkers. De patiën tjes staan er voorts onder voortdurende controle van dr. Jac- Witte, medisch ad viseur van de N.V.S., die voor de ver eniging bergen werk verzet. Maar er wordt angstvallig voor gewaakt Bos en Duin op de eerste plaats een vakantie huis te laten zijn. De kinderen zullen niet het gevoel hebben van „in een zie kenhuis" te zijn. En dat laatste is bijzonder belangrijk, omdat juist de ziekenhuissfeer voor veel kinderen moeilijk te verwerken is. De vereniging, met de heer Bloemen daal en dr. Witte vêorop, ijveren daar om voor een tehuis, waar kinderen die thuis geen goede verzorging genieten of door omstandigheden kunnen genieten, voor langere perioden kunnen worden opgenomen. De heer Bloemendaal en de N.V-S. kennende zal ook dit plan wel verwezenlijkt worden. De uitzending naar Bos en Duin kost per kind voor die zes weken f 650, een heel bedrag. Maar ook hier wordt de helpende hand weer toegestoken. Zo ontvangt de N.V.S. bijdragen van het ministerie, gemeenten, provincies, vak centrales, Herwonnen Levenskracht, zie kenfondsen (niet allemaal) en werkge vers. Het werk voor deze kinderen vraagt veel offers, maar het is zeker de moei te waard. niet eens in de bisschopsstad hoeven te wonen en ook slechts éénmaal per maand luister bijzetten aan de Koor- dienst. Dit kapittel vormt veeleer een soort Senaat dat als raadgevend colle ge de bisschop bijstaat in het bestuur van zijn bisdom, terwijl het de leiding in handen neemt indien de bisschopsze tel vacant is. Volgens het kerkelijk recht moet elk bisdom een seminarie hebben, waarin jongelieden tot het priesterschap wor den opgeleid. In grote bisdommen wordt dit seminarie gesplitst in een klein en in een groot. Aldus telde het aartsbis dom Mechelen drie Klein-Spminaries en het St.-Jozefs-Seminarie te Mechelen waar zowel de Wijsbegeerte als de God geleerdheid waren samengebracht. Toch bestaat ook de mogelijkheid tot oprich ting van interdiocesane seminaries, zo als o.m. in Italië voorkomt. Hoe deze kwestie in het nieuwe bis dom Antwerpen zal opgelost worden is nog niet bekend, Men weet dat, aange zien de studentenbevolking van het St.- Jozefs-seminarie te Mechelen hoofdza kelijk uit Vlaamse priesterstudenten be staat, het grootste gedeelte hiervan uit het gebied van het nieuwe bisdom Ant werpen afkomstig is. Nu is dat s St.-Jo zefs-seminarie een bijzonder indruk wekkend complex, dat veel te ruim zal zijn om alleen maar de priesterstuden ten van het verkleinde aartsbisdom Mechelen-Brussel te herbergen. Daartegenover staat, dat het bisdom Antwerpen een grote toekomst tegemoet za) gaan, niet alleen omdat de bevol king er hoofdzakelijk praktizerend ka tholiek is, maar ook omdat het gebied van dit bisdom uitsluitend ééntalig-Ne- derlands is. Het tweetalige van de op leiding te Mechelen baarde tot nog toe moeilijkheden en het ligt dus in de lijn van de verwachtingen dat het nieuwe bisdom Antwerpen een eigen seminarie zal hebben dat op een gelukkige wijze van deze bezwaren verschoond zal blij ven. De Amerikaanse acteur Broderick Crawford is in Las Vegas in het huwe lijk getreden met de actrice Joan Tabor. De plechtigheid rond het huwelijk van de thans 50-jarige Crawford en zijn 38- jarige bruid, werd bijgewoond door kin deren uit vorige huwelijken van beiden, Kim Crawford van 14 en de zevenjarige dochter van miss Tabor, Lauren. aanse kinderen geschenken komt bren gen, waarin zij Befana had gevraagd: „Lieve Befana, breng mij dit jaar geen speelgoed maar breng een hele boel bloemen naar het graf van mijn lieve opa, op de bodem van de zee. Dank u wel". Erminia's moeder zei te arm te zijn om zelf aan de wens van haar doch tertje te kunnen voldoen. Zij riep de hulp in van generaal Salaris en sloot een biljet van 1.000 lire in voor de bloemen. Generaal Salaris heeft er voor ge zorgd, dat de piloten van een Italiaans toestel op hun vlucht naar Londen de bloemen boven, het Kanaal zullen af werpen. Het aantal deelnemers aan de „Operatie Zakgeld" nadert de vijfhonderdduizend, zo heeft de Nederlandse Jeugdgemeen schap medegedeeld. Nog houdt de stroom aan van jongeren die bereid blijken ge durende tien weken tien procent van hun zakgeld te offeren voor de anti-honger actie. Vandaag wordt op de Wetering schans te Amsterdam ter opening van de actie die acht januari in het gehele land begint een taptoe gehouden waar aan vier drumbands, een harmoniekorps en de Amsterdamse politiekapel mede werken. „Ik rijd al aardig auto, al zeg ik het zelf, maar wat er precies onder de motorkap gebeurtdaarvan heb ik geen flauw benul!" Hoe vaak hoort men deze verzuchting niet slaken! De tijd dat de auto mobilist zich wapende met een kist gereedschap en een paar hand schoenen voor de vuile handen is voorgoed voorbij. De auto's zijn technisch zover vervolmaakt, en de service is zo enorm veel verbe terd, vergeleken bij de vrolijke twintiger jaren, dat „zelfdoen" er in de automobielwereld nauwelijks meer aan te pas komt. Aan onverschilligheid bij de autobe zitter ligt het intussen niet, dat de auto zo'n geheimzinnige machine voor velen is geworden. Let maar eens op hoe gre tig de automobilisten in de kuil afdalen en hun wagentje in onderaanzicht be schouwen, als het vehikel op de brug moet om doorgesmeerd te worden. Meni ge autobezitter stelt zich noodgedwongen tevreden met zelfwassen en zelf-poetsen van het koetswerk. Hij mag de oliepeil stok eens voorzichtig uit het motorblok wringen; de wijsvinger eens in de vul opening van de radiateur dompelen en de stand van het electroliet in de accu controleren verder tasten in het hart van zijn auto durft hij maar zelden. Maar hij zou het graag willen en bijgevolg wordt hij een gefrusteerd mens. OPZET Het is de opzet van dit rubriekje om mondjesmaat natuurlijk het zelf- sleutelen aan onze auto te bevorderen. Stel u gerust: wij gaan u niet leren hoe je krukaslagers vernieuwt of hoe de voortrein de spanningsregelaars of de carburateur bijgesteld of afgeregeld moe ten worden. Het is onze bedoeling om (a) (Advertentie) Het Russische regeringsorgaan „Izwestia" heeft in een artikel laten doorschemeren dat de Albaanse pre mier, Mehmet Sjehoe, in het verleden nauwe betrekkingen heeft onderhouden met de Italiaanse koninklijke familie en met fascistische kringen. In het artikel werd voorts te kennen gegeven dat Sjehoe nog steeds contac ten had mmet het Italiaanse leger. Het in „Izwestia" opgenomen artikel was een herdruk van een bericht dat door de in Parijs verschijnende „Tribu ne des Nations" was gepubliceerd. In het bericht werd verklaard dat officie ren van het Italiaanse leger reeds ge ruime tijd betrekkingen zouden hebben onderhouden met bepaalde leiders in Ti rana. Volgens „Izwestia" had Sjehoe zijn opleiding genoten aan een Italiaanse militaire academie. Hij zou voor de tweede wereldoorlog een beschermeling zijn geweest van de Italiaanse minister van Defensie. Gedurende de Spaanse burgeroorlog had Sjehoe een kortte tijd bij de inter nationale brigade gediend, aldus „Iz westia". Later werd hij door de Fran sen gearresteerd. In 1942 werd hij aan de Italiaanse regering uitgeleverd. Na de tweede wereldoorlog werd hij een der leiders van de Albaanse com munistische partij. Hoewel Sjehoe zich aan de zijde van Italië schaarde in het de automobilist in te lichten over het geen er eigenlijk allemaal in de motor gondel gebeurt en (b) hem te helpen om een doeltreffende controle op de condi tie waarin auto c.q. motor verkeren, uit te voeren. Eenvoudige reparaties komen daarbij als vanzelf aan de orde. Dit zijn dan echter reparaties, die men als bij komend verschijnsel van „verstandig on derhoud" kan beschouwen. Revisies zijn het beslist niet. „TE" - NOOIT GOED Voor wij, in de volgende aflevering van „Sleutelposities" met ons college starten, eerst een paar algemene wenken die men altijd zeer ter harte moet nemen. De eerste luidt: teveel sleutelen is bijna net zo erg als helemaal niet naar de auto omkijken. U moet niet proberen het be ter te weten dan de fabriek die uw wa gen heeft gemaakt. Er zitten dingen in elke auto, waar men beter met de vin gers af kan blijven. Er zijn ervaren mon teurs genoeg, die u het specialistenwerk (relatief goedkoper dan zelf knoeien en de boel vernielen) uit handen nemen. Tweede wenk: geloof niet in auto sprookjes. Bent ti tevreden over de pres taties van uw wagen, volg dan niet de adviezen van de flinke jongens op, die zulke frappante resultaten hebben ge boekt met die of die olie, met die of die verandering aan hun carburateur of met dat kleine gebbetje aan het uitlaatspruit stuk. COMPROMIS Meestal ziet u kort daarna de fabel achtige vehikels van dat soort lieden on der het kopje „auto's te koop" in de krant staan. Er staat dan bij: „Pas ge revideerd". Als nuchter mens vraagt u zich dan (met ons) of, waarom zoveel mensen toch hun pas-gerevideerde auto verkopen. Is dat allemaal zorgzame lief de voor de volgende eigenaar? Wees wijs en doe gewoon. Dit advies kan zon der meer worden doorgegeven aan bromfiets- bezitters. Elke verandering is nog geen verbetering. Elke motor is een compro mis van honderden factoren. Door een zijdig enkele factoren te wijzigen, wordt ook het compromis geweld aangedaan. Compromissen kunnen daar nu eenmaal niet tegen. Uw motor zij in uw hoede aanbevolen. BAHCO Prinses Margaret en haar echtgenoot graaf Antony Snowdon, zijn donderdag avond per vliegtuig uit het winterse Lon den naar het zonnige Antigua, een der benedenwindse eilanden (Westindische federatie) vertrokken, waar zij drie we ken met vakantie zullen verblijven. Hun zoon van bijna negen weken blijft in de hoede van zijn verzorgster in Lon den achter. Italiaans-Zuidslavische geschil om Triëst, werd hij door partijleider Hoxha benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken. Later werd hij premier. „Izwestia" berichtte dat Sjehoe in het gezelschap verkeerde van politiefuncti onarissen die vroeger tot de fascistische partij hadden behoord en dat hij nog steeds sympathie voor Italië koesterde. Bii het uitstippelen van zijn pro-Itali aanse politieke richtlijnen zou hij wor den geholpen door Hoxha. De politie van Liverpool zoekt op bet ogenblik naar de moordenaar (s) van een vrouw die met messteken om het leven is gebracht. Het vermoeden bestaat dat de 27-jarige mevrouw Maureen Dutton, het slacht offer is geworden van een rituele moord bii volle maan, bedreven door aanbidders van de Polynesische god van de vrucht baarheid, Tiki. De secte van aanbidders van Tiki heeft in Liverpool een grote aanhang. Wanneer het volle maan is, zo zeggen Tiki's aanbidders, dan eist Tiki een bloed offer. Mrs. Dutton werd op 22 december toen de maan bijna vol was, dood aange troffen. Donderdagavond werden cafés en clubs door de politie uitgekamd naar leden van de secte, van wie velen intellectue len en studenten zijn. Het is bekend dat het echtpaar Dutton veel bezoek kreeg van Tiki-aanbidders. De heer Dutton is een chemicus en doctor in de wijsbegeerte. Leden van de secte hebben thuis hou ten beelden van hun godheid, doorgaans ongeveer 20 cm hoog en van groteske vormen. Sommigen werpen zich voor het idool ter aarde en branden wierook. Andere ornamenten die bij de riten gebruikt worden zijn halssnoeren van gepolijste schelpen uit de Stille Oceaan. Sommige leden hebben op hun armen het symbool van hun godsdienst laten ta toeëren. i kwartje per kolom 4 kolommen f I .- i li II, IV1 I B ic 1 I 1 D 1 1 F r 1 G 1 H 1 1 1 1 1 I kwartje per kolomT 4 kolommen f I.- j bi B IB a i f- s fi IK H I K i ii «3 -I I -I _l I -1 _l I I -I I -I I .J Vuj tn 1, 2 of 3.en win. Hierboven plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel Deelnemers kunnen deze gebrui ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500, Amsterdam.

de Stem | 1962 | | pagina 11