Drie koningen gaan T heden rond SER. VREEST BUITEN SPEL TE GERAKEN ONZE PUZZEL De wintertijd vraagt extra voorzorgen en voeding Aram van de eilanden Handleiding voor bezoek in paradijs LUCHTMACHT HOUDT HET OP BEMANDE, SNELLE VLIEGTUIGEN 14 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1962 14 mysteriespel in middeleeuwen tussen maas en scheldemond wel kijkersmaar geen toeristen bad- en bedkledij voor de jury schoensmeer en driekoningenkoek Appèl voor een wereldregering Surinamers op achterste benen Versnippering in advisering Radiatie eiste slachtoffers Sporlieve strijd Duiven kroniek van „Den Bruinen" Opgelet De voordelen (Van onze verslaggever) Nergens tussen Maas en Schel- demond zijn Caspar, Balthasar en Melchior zo thuis als in Til burg, waar een kwart eeuw ge leden de VVV nieuwe luister schonk aan de verwaterde folklo re rond het driekoningenfeest (in de middeleeuwen overal in de lage landen een uitbundig volksfestijn, daarna in protestantse ste den verboden als „vermaledijden superstitieusen en paapsen omme- ganc met de star" en in katholieke streken ontaard tot bedelarij). Nadat vanmiddag honderden als driekoningen verklede kinderen („dat alles beweegt zich door de schemering als bootjes met lam pions over een meer", schreef destijds de Brabantse statengriffier Vincent Cleerdin) met de ster en de oude liedjes van deur tot deur zijn gegaan, trekken vanavond de echte drie koningen, hoog gezeten op kamelen van het Tilburgs Dierenpark en vergezeld van een luid ruchtige flambouwdragende joodse volksmenigte, een cohort Ro meinse soldaten en een kudde echte schapen, langs de helle licht reclames en hoge winkelpaleizen van de Heuvelstraat naar Hans Claesens sobere kerststal, die sinds 24 december staat opgesteld onder de duizendjarige lindeboom op het Heuvelplein. ring in het openbare stadsleven be vorderen") zetten hun normale hang naar publiciteit opzij om van het sterzingen een kinderfeest te maken en van de optocht (circa 200 uit to neelverenigingen gerecruteerde deel nemers, gehuurde kostuums, deskun dige grime) het stralend eindpunt van de kersttijd in Tilburg. On dertussen kunnen zij dit jaar, nu driekoningen voor het eerst op een vrije zaterdag valt, veel belangstel ling van buiten de stad verwachten. Van deur tot deur gaan zo Caspar, Balthasar en Melchior. In Tilburg zingen se: „Daar komen wij aan met onze lantère, wij zuuken den Heer en zien Hem zo gère (Initiatief van het kerstpaketten uitdelende Kerstactie-comité na de spontane tocht van de rijvereni- ging Tavenu en een parochiekoor, die samen in 1950 door de stad trokken) dateert pas van 1951 en is dus een nieuw element in de Til- burgse driekoningenfolklore. Een nieuw element dat echter aanknoopt bij het middeleeuwse ..officium stel- lae", een mysteriespel dat op Der- tiendach (6 januari: 13e dag na Kerstmis) in heel Europa werd op gevoerd. Zo is bekend dat tot het eind van de vijftiende eeuw het hoogtepunt van het Utrechtse drie koningenfeest (in deze streken ge stimuleerd, toen Frederik Barbaros- sa in 1164 de relieken van de drie wijzen overbracht van Milaan naar Keulen) gevormd werd door het sterrespel in de dom waar een ster werd voortbewogen langs de gewel ven, en dat in Den Bosch (waar de driekoningenfolklore is ver nieuwd door de Bossche Kunst kring met o.a. Herman Moerkerk en Albert Mosmans) het verhaal van de drie koningen sinds 1386 is uitgebeeld door de Onze Lieve Vrou we Broederschap. In de late middeleeuwen verhuis de het liturgische kerkespel naar de openlucht, zoals thans in Tilburg waar gezongen en gedeclameerd wordt bij de kerststal, terwijl de op tocht van de Bredaseweg naar de Heuvel trekt. De beelden van Ma ria en Jozef zijn dan vervangen door levende personen („na afloop cog nac met suiker om bij te komen"). Climax en einde van dit „spel" is de aankomst van de drie koningen op de Heuvel, waar zij het kerst kind hun geschenken aanbieden. Hoewel tot dusver de Tilburgse driekoningenvierders niet hebben te klagen over belangstelling van ra dio, televisie, film en pers, en jaarlijks drommen kijkers een reis naar de wolstad ondernemen, koes tert men allerminst toeristische as piraties. VW-directeur Harrie Ver- wiel („de roerist doodt de folklore") en kerstactie-comitélid, tevens ge meentelijke perschef, Toon v.d. Wil denberg („de christelijke kerstvoe- Is de optocht dus niet een simpe le verkleedpartij, het sterrezingen van de kinderen in de middaguren is dat wel. Honderden kinderen zijn deze week naar de zolder geklom men om oude gordijnen, tafelkleden en afgedankte bad- en bedkledij te voorschijn te halen. Er zijn gouden kronen uitgeknipt en draaiende sterren gemaakt, in sigarenkistjes zijn figuren geprikt waarop straks het licht van een kaars naar buiten valt en er zijn mangelpeeën uitge hold die vandaag door een kaars van binnenuit spookachtig verlicht worden. Menige vader zal zijn kin deren bij de voorbereidingen gehol pen hebben, zoals gemeente-ambte naar A. van Moorsel („veel werk, maar een schoon feest"), die twee jaar geleden zijn drie dochtertjes een driekoningenlied over de radio hoorde zingen, nadat, zij de eerste prijs hadden behaald in de prijs kamp die de VW jaarlijks aan het driekoningenzingen verbindt. Dit wedstrijdelement heeft het sterrezingen in Tilburg gered, aldus VW-directeur Verwiel die vanmid dag met een deskundige jury (fol klore: H. Potters en A. van Hoek, zang: de fraters Ligorie en Hieroni- mus, groepsaankleding: A. Pillot en J. v. Blerk) tientallen bedremmel de en vrijmoedige driekoningen het podium zal zien bestijgen van de achterzaal van hotel De Linde boom, waar alle groepen (het vorig jaar circa 200!) na hun rondgang door de stad zich komen presente ren. Het driekoningenzingen was in Tilburg ontaard in een bedelpartij van de jeugd die langs de deuren trok om geld en snoep. Zoals in het Vlaanderen van Felix Timmer mans, waar de driekoningen Schrob berbeek, Pietje Vogel en Suskewiet hammen en worsten weghaalden bij de boeren, maar toen in een „kar mankei foorwagentje" Maria, Jozef en het Kind ontmoetten, waarna „een vreemde klaarte, een drang van vereering" over hen kwam, zodat zij worsten en hammen weg schonken aan het Kind en Zijn Va der en Moeder. De Tilburgse VW heeft met haar jaarlijkse wedstrijd succes geboekt, want het peil van het sterrezingen is in alle opzichten verbeterd De aankleding van de groepen (van de eenmansdriekoning met zijn ster tot de school- en familiegroepen van In Tilburg niet alleen honderden sterrezingende kleine driekoninkjesmaar 9s avonds ook een grote driekoningenoptocht met echte schapen en echte kamelenZo trok de stoet vorig jaar door de stad meer dan tien personen) is fraaier geworden. Soms zijn de kinderen in kostbare kostuums gestoken, soms leeft de volksfantasie zich uit met behulp van oude spullen (hetgeen de jury wel zo kostelijk vindt). De oude driekoningenliederen klinken weer tegen de gevels. Een van de fraaiste luidt aldus: „Hier komen wij aan met onze lantère, Wij zuuken den Heer en zien hem zo gère. We kloppen al aan een roze deur, Herodes de keuning kwam zelle- vers veur Herodes die sprak er met een vals hart: Wat ziet er die jongste van drieën toch zwart? Hij is wel zwart, doch niet bekand, Hij is er ene uit Morenland. Morenland die grote stad, Waar Maria met 't Goddelijk Kind je zat Maria moet er den berg opklim men, Daar hoorde zij de heilige drieko ningen zingen. De heilige driekoningen zongen zo schoon, En maakten van vreugde een gou wen kroon." Een van die oude liederen (on langs verzameld door Tilburgs stadsarchivaris drs. H. Schurink) is het ontroerende verhaal van Maria Magdalena die op Driekoningen avond op „Ons Lief Heerkens graf" zat. Het vervolgt dan: „Alle zondekens zijn vergeven, Al waren ze nog zo groot. Sta op Maria Magdalena, Sta op uit die bittere nood". Daarnaast klinkt natuurlijk het overbekende lied over de nieuwe hoed die het versleten oude hoofd deksel vervangen moet. Behalve de taart van burgemees- terse mevrouw Becht (die zo een nieuwe traditie schiep in Tilburg), liggen er boeken en kinderspelen op de prijzentafel, terwijl elk kind als souvenir een tegeltje met een kerst voorstelling van Henk Potters ont vangt en een reep chocolade, die oud VW bestuurslid Harrie van Beurden (75) persoonlijk uitdeeelt. „Wij zijn allemaal erg verknocht aan deze ontroerende middag," zegt VW-directeur Harrie Verwiel. Het Tilburgse voorbeeld van een vernieuwde driekoningenviering werkt aanstekelijk. Komt volgens het Noordbrabantse Reisboek het driekoningenzingen nog voor in Den Bosch (ook vernieuwd), Breda. Et- ten en Leur, Grave, Reusel, Rosma len, Veghel en Westerhoven, in de dorpen rond Tilburg (o.a. in Hil- varenbeek, Kaatsheuvel, Dongen en Oisterwijk) is sprake van een herleving. In deze kleinere gemeen schappen ligt de zaak gemakkelij ker dan in een stad als Tilburg (140.000 inwoners), waar nu stem men opgaan ook in de buitenwijken een jury weg te zetten. Harrie Ver wiel zegt daarvan: „Onze jury kan dat in ieder geval niet. Vraag is bovendien of in de buitenwijken (veel allochtonen en jonge gezinnen met te kleine kinderen) de belang stelling groot genoeg is." Het driekoningenfeest is in Ne derland op nog andere manieren ge vierd dan met sterrezingen, myste riespelen en optochten. Bekend is de driekoningenkoek waarin een pit wordt gebakken. Degene die de pit vindt, is de koning van het feest- malende gezin dat telkens als de koning het glas heft, luidkeels roept: de koning drinkt! Deze ceremonie ontaardde echter in zwelgpartijen, zoals te zien is op schilderijen van o.a. Jan Steen en Jacob Jordaens, terwijl ook Rembrandt zo'n festijn in een ets heeft vastgelegd. De driekoningenkoek zou echter van daag zijn diensten nog kunnen be wijzen in die plaatsen waar het sterrezingen nog in zwang is, door dat de pit de zwarte koning aan wijst. Wapt wie zijn gezicht met schoensmeer of geschroeide kurk zwart mag maken, is in Tilburg (en elders) een vraag die voor de Jeugd niet in een-twee-drie is te be antwoorden, en dus blauwe plekken en tranen veroorzaakt Een groep vooraanstaande figuren, on der wie koningin Elisabeth van België, de vroegere Britse premier lord Attlee en Ajoeb Khan, president van Pakistan, heeft in Washington een verklaring uit gegeven, waarin gezegd wordt dat de Verenigde Naties „duidelijk onmachtig zijn gebleken om ontwapening of het voorkomen van oorlog te bewerkstelli gen". Voorts wordt verklaard, dat de volkerenorganisatie zou moeten worden vervangen door een federale wereldre gering. Het appèl verzoekt om bijeenroe- ping^ van een internationale conventie te Genève op 1 september van dit jaar voor het opstellen van een grondwet met het oog op de instelling van een wereld regering. Amerikanen zullen voortaan bij het betreden van Oost-Berlijn een brochure krijgen van de Amerikaanse militaire politie waarin hen wordt meegedeeld waaraan zij zich hebben te houden tij dens hun bezoek aan de oostelijke sector. Volgens een woordvoerder van het le ger is de brochure, die donderdag voor het eerst is uitgegeven, een vereenvou diging van het vorige systeem, toen iedere Amerikaanse reiziger mondeling door de militaire politie werd ingelicht over wat men beter kon nalaten in de Russische sector. Op de lijst staat, dat men geen foto's moet nemen van personen in uniform en officiële gebouwen. Men moet gesprek ken op straat of in restaurants vermij den en geen personen aanspreken tenzij dit Amerikanen zijn. Voorts moet men niet mopperen over de slechte koers als men Oostduits geld koopt en vooral geen Oostduitse marken meenemen naar Oost- Berlijn, tenzij deze gekocht werden bij de officiële Oostduitse bank. KLM-dienstregeling Het bedrijfsleven in Suriname is on tevreden over de recente wijziging in de dienstregeling van de KLM. Alhoewel de KLM heeft meegedeeld dat de op 3 januari ingaande dienstregeling slechts één verandering bevat voor Suriname, is deze maatregel zo ingrijpend dat het gehele Surinaamse bedrijfsleven er door wordt getroffen. Het enige rechtstreekse vliegtuig naar Nederland, dat voor het ingaan van de dienstregeling op dinsdag vertrok, zal nu op de zondagen naar Europa vliegen. Het enige rechtstreekse toestel uit Europa komt zondagochtend binnen en vertrekt dus weer dezelfde dag. De Su rinaamse zakenlieden beschouwen zich in verband met de te behandelen post als zeer gedupeerd. Inmiddels hebben enkele organisaties reeds bij de KLM protesten laten horen en verzocht om een nieuwe dienstrege ling, zodat vertragingen in de correspon dentie worden voorkomen. De Britse minister van Luchtvaart, Ju lian Amery heeft verklaard, dat de pa rate luchtmacht van Engeland en Canada ,nog steeds groter is" dan de Russische. Hij voegde er echter aan toe, dat de Sovjet-Russische luchtstrijdkrachten „het Westen een zeer gevoelige stoot konden toebrengen". De bewindsman die verantwoordelijk is voor de Britse luchtmacht verklaarde tegenover verslaggevers na tweedaagse besprekingen met zijn Canadese ambt genoot van Defensie, Douglas Harkness, en officieren van de luchtmacht, dat de bemande bommenwerper „nog steeds het middelpunt is van de parate luchtmacht van zowel het Oosten als het Westen". Hij zei voorts dat voor luchtverdedi gingen het accent op bemande bommen werpers zou blijven liggen tot 1970 en mogelijk nog daarna. Na de spannende avonturen van Aram in „De Blanke Medicijnman" waarvan vandaag de laatste aflevering wordt gegeven, zullen we vanaf morgen onze heldhaftige strijder en beschermer van het recht in een nieuw verhaal kunnen volgen. Het is getiteld „Aram van de Eilanden". Het begin is niet al te rooskleurig. Aram lijdt schipbreuk en wordt op een onbekend strand gesmeten. Helemaal onbekend is het voor hem echter niet. Zijn volk heeft sinds mensenheugenis deze kusten vermeden voor de grote gevaren waaraan men in dit gebied bloot staat. Maar willoos wordt Aram door een hevige storm naar het eiland gedreven. En al spoedig maakt hij kennis met die gevaren. In het moerasgebied leeft een reptielvolk, dat indringers bijzonder vijandig gezind is. Aram wordt aan gevallen en opgesloten in een oude ruïne. Daar ontmoet hij een mede gevangene, Tudor geheten. Over het verdere verloop van de avonturen zullen wij niets vertellen, om de spanning er in te houden. Want span nend belooft het wel weer te worden. (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal Economisch Raad heeft het gevoel door de regering geleidelijk aan „buiten spel te worden gezet" als instan teren door SER-voorzitter prof. Verren tie van overleg en advies. Dit werd gis- Stuart duidelijk in zijn nieuwjaarsrede kenbaar gemaakt. Hij wees op de neiging om de SER te flankeren door andere instanties en com missie. „Deze versnippering van advies- geving in het macro-economische vlak zou tot uitdrukking kunnen brengen dat er acentcverschuivingen plaats vinden in de waardering van het overleg met de raad door regering en bedrijfsleven", zei prof. Verrijn Stuart. Hij kon ook moeilijk geloven dat het doelmatig hanteren van bestaande overleginstanties bij deze gang van zaken nog richtlijn is. Prof. Verrijn Stuart concludeerde „dat wij op deze wijze op de verkeerde weg geraken". „Gesloten gebied" Prof. Verrjjn Stuart meende dat er in de ruim elf jaar van ztfn bestaan van een werkeljjk systematisch benutten van de raad als adviserend lichaam t.a.v. sociale en economische aangele genheden nimmer sprake is geweest. Dit ondanks het feit dat vele belangrij ke adviezen werden uitgebracht. „Nog altijd is het zo dat over bepaal de belangrijke sectoren nimmer het ad vies van de raad - toporgaan van het bedrijfsleven - wordt ggevraagd". Als voorbeeld van een gebied waarop niet de S.E.R. maar wel de vrije organisa ties de kans krijgen zich regelmatig te bewegen noemde prof. Verrijn Stuart de algemene structuur van het belasting stelsel. Het was hem ook niet duidelijk waarom de economische en sociale evenwichtsproblematiek tot gesloten ter rein wordt verklaard voor de S.E.R.E. wanneer met conjuncturele of econo- misch-structurele bedoelingen, maatre gelen van fiscale aard worden geno men (revaluatie Doublure Als doublure-voorbeeld noemde prof. Verrijn Stuart de „afspraak van oud- Wassenaar" tot periodiek overleg tus sen overheid en o.a. stichting van de arbeid over de loonontwikkeling en de macro-economische ontwikkeling (w.o. het prijsbeleid). Hij wees er op dat het tweede deel van deze doelstelling bij haar instelling uitdrukkelijk is meege geven aan de „S.E.R.-commissie ont wikkeling nationale economie". Prof. Verrijn Stuart vroeg zich in dit ver band af of b.v. de „centrale plan com missie" als doublure van de commissie ontwikkeling nationale economie niet moet verdwijnen. Het voeren van loon onderhandelingen bleef hij nadrukkelijk van het arbeidsterrein van de S.E.R. uitzonderen. De kreet „De regering vraagt advies, de S.E.R. regeert", wees prof. Verrijn Stuart met beslistheid van de hand. Ook is het volgens hem volkomen onjuist de raad te willen zien of te willen omvor men tot een algemeen vertegenwoordi gend lichaam, een soort verlengstuk van het parlement. „De raad moet ech ter zijn en blijven een vertegenwoordi ging en oordelend orgaan van het be drijfsleven". Evenwichtspunt Voor de loonformule van oud-Wesse- naar had prof. Verrijn Stuart waarde ring. Hij achtte het echter zeer waar schijnlijk dat wij door het evenwichts punt heen zullen schieten, zodat krach tig „bijsturen" noodzakelijk zal zijn. „1962 zal waarlijk niet zonder proble men zijn" aldus de S.E.R.-voorzitter. Hij herinnerde er tenslotte nog aan dat van de S.E.R. belangrijke door mi nister Veldkamp (Soc. Zaken) ge vraagde adviezen kunnen worden ver wacht over de herziening van de A.O.W. en de wijziging van de wachtgeld- en werkeloosheidswet. De Westduitse hoogleraar, prof. dr. Hans Meyer, uit Marburg, heeft voor een congres van de Duitse vereniging van medici, die zich met de bescherming te gen stralen bezig houden, verklaard, dat het onderzoek van en de omgang met stralen tot dusver aan 259 mensen het leven heeft gekost. De meeste slachtof fers waren natuurkundigen, artsen, as sistenten en verpleegsters. Prof. Meyer pleitte voor een weten schappelijke behandeling van de bescher ming tegen stralen. Bij deze bescherming gaat het nu niet meer alleen om indivi duele personen, doch om de bevolking van gehele steden, landen en continenten. Het congres wordt bijgewoond door 250 medici en atoomdeskundigen uit West- Duitsland en andere Europese landen, waaronder Nederland. WAAR komen de zwarte hokjes Hier volgt een niet zo eenvoudige op gave voor onze puzzelliefhebbers. Ons diagram is zonder zwarte hokjes en zonder cijfertjes. Wij geven in de op- Het bestuur van de Bredase bond is, na de laatstgehouden verkie zingen, als volgt samengesteld: Voorzitter G. Kouters, 2e voorzit ter H. de Visser, secretaris J. Sloe- kers, 2e secretaris C. de Jongh, penningmeester Ant. Delhij, 2e penningmeester F. Vlemminx, commissaris van -materiaal W. van Berkel. Verder werden herbenoemd als algemeen adviseur P. A. A. de Weerd en als ambtelijk secretaris penningmeester, tevens algemeen leider C. H. Jacobs. A.s. maandag 8 januari zal een aanvang worden gemaakt met de uitreiking der lid maatschapskaarten en ringen 1962 in het Bondslokaal aan de Haag- dijk en wel van 19 tot 21 uur. Zondag: 7 januari a.s. houdt de Oos- terhoutse bond van postduivenlicfhebbers, secretaris de grote kampioen W. WU- nings, zijn jaarlijkse kampioenendag in café 't Centrum aan de Grote Braak 1. Al de kampioenen van deze machtige organisatie zenden hun beste acht klep pers in, zodat hier het edelste materiaal te bezichtigen zal zijn dat er onder de blauwe hemel vliegt. Oudergewoonte zal deze show in het teken staan van de liefdadigheid (Zwak ke Kind). Voor dit nobele doel hebben al de genoemde kampioenen een bon voor jonge duif broed 1962 ter beschik king gesteld. De verkoop dezer bons zal een aanvang nemen te 11.30 uur. Naar wij vernemen zal het er stampvol zyn van het volk. De Bredase bond zal een speciale afvaardiging zenden. Ook de heer Gerrit van den Brand en zijn mannen zullen met hun presentie aanwe zig zijn. IJs en weder dienende en de worste broden gebakken zijnde, gaan wij dus een nieuwe hoogtijdag tegemoet in de Oos- terhoutse duivensport. Zegt het voort. En dan hebben wij hier in extenso de kampioenschappen 1961 van de drie Ma- dese duivenverenigingen, geheten „De Vredesduif" (die nog nimmer op het oorlogspad getrokken is), de „Gevleu gelde Vrienden" en de „Stuivezandse Vriendschap". Er is sportief gestreden tot op de laatste meters en op menig concours zijn ze letterlijk gevallen als mussen: daar gaan we dan. Vredesduif: Vitesse: 1 H van Helmond, 2 A. van Schendel, 3 P Wagemakers; halve fond: 1 P. Stoop, 2 H van Hel mond, 3 A. van Schendel; fond: 1 F. van Mook, 2 Jan de Heijde, 3 H.J. Pais; jonge duiven: 1 S. Broeken, 2 M. de Bok, 3 F. van Mook: navluchten: 1 Ant. Rullens, 2 Th. de Bok, 3 M. de Bok enz.; kam pioen-generaal over alle vluchten en trac- tementen: H. van Helmond. Gevleugelde Vrienden: Vitesse: 1 P. Wagemakers, 2 H. Sins, 3 F van Mook: halve fond: 1 A. de Heijde, 2 J de Heijde, 3 A.J. Sins: fond: H. Godschalk. 2 F. van Mook, 3 J. de Heijde; jonge duiven: 1 F. van Mook, 2 A.J. Sins, 3 G.C. de Laat. Stuivezande Vriendschap: Vitesse: 1 H. van Helmond, 2 F. Boons, 3 H. van Oos terhout; halve en hele fond: 1 H. van Helmond, 2 C. Rademakers, 3 A. van Meel; jonge duiven: 1 H. van Helmond, 2 A. van Meel, 3 J. de Jongh; late jon gen: 1 J. de Jongh, 2 H. Weiten Jzn., 3 J. van de Steen. Januari is meestal wel de koudste maar zeker niet de belangrijkste maand van het duivenjaar. Bij het gros van de liefhebbers zitten in januari de geslachten gescheiden. Of men vroeg of laat, lange of korte tijd of in het geheel niet scheidt, doet weinig ter zake. Gebr. Cattrijsse van Moere scheiden van 15 januari tot 10 februari, dat zijn drie weken. Hun beroemde dorpsgenoot Oscar Devriendt van 20 januari tot 12 februari, bijna even lang. Of even kort, naar u het noemen wilt. André Van- bruaene te Lauwe, in zijn gouden jaren, van 15 januari tot 22 februari: vijf weken. Wat de Walen betreft, Peeters-Beaufort te Battice van 1 oktober tot 15 februari: vier en een halve maand. Georges Fabry te Luik van half september tot eind fe bruari: vijf maanden! Dit is nog niet het record van onnatuurlijkheid. Maurice Vuylsteke te Wommelgem (Antwerpen), een Westvlaming die naar de Sinjorenstad was komen wonen scheidde ziin duiven van 15 september tot 15 maart: dat zijn zeven maanden Zijn weduwnaars hadden nooit van hun leven eer jong grootgebracht. Niette min heeft hij jaren gekend in de even korte als briljante periode Marissen en Huyskens-Van Riel dat hij bijzonder sterk speelde. Zijn „88" is de duif die na de tweede wereldoorlog in Antwer pen de meeste grote pouls heeft opge raapt. Wie in januari niet scheidt en evenmin van plan is de kweek eerder te begin nen dan vanouds met Lichtmis (2 febr.) moet krap voeren en de nestbakken ge sloten houden. Anders raapt hij, bij zacht weer, onherroepelijk eieren. Het leggen wordt mede tegengegaan door de vogels op lange zitstokken te laten roesten. Dezelfde die men ook in de hokken der weduwduivinnen pleegt te gebruiken. Het voornaamste voer bij winterdag is gerst. Mijn oude vriend dr Bom te Axel is bij mijn weten de eerste ge weest, die daar de aandacht op heeft gevestigd (1905). De voordelen van gerst zijn: 1 de duiven eten er nooit teveel van; 2 zij zet geen vet aan; 3 zij voorkomt voedingsstoornissen; 4 de reden van sub 3 is dat het percen tage ruwvezel, nodig voor de gezonde ontwikkeling van het beendergestel, hoger is dan bij mais en tarwe en dat de bijzondere binding ruwvezel-eiwit in gerst de spijsvertering bevordert; 5 zij gaat de eierleg tegen: 6 zij bevat meer vitamines A en D dan de meeste andere voedingsmiddelen; 7 zij doét (als de duiven gezond zijn) het oud dons en de huidschilfers vallen en voorkomt blauw vlees; 8 zij doet de duiven rijkelijk poederen. Er zijn liefhebbers die in januari bijna honderd percent gerst voeren. Ik geloof dat zij beter zouden doen niet hoger te gaan dan zeventig. En de resterende dertig percent aanvullen met dat andere voortref fel iike duivevoer mais (15 pet.) Verder groene erwten (5 pet.), plus tarwe. haver, linzen, zonnebloempitten, bonen, padi, boekweit, sorghum enz. (samen 10 pet.). Variatie is van groot belang. Men kan beter twintig soorten granen, peulvruch ten en zaden in zijn mengsel opnemen dan tien. De beste gerst is droog, ge zond en kort van kafnaald. Het hoeft niet speciaal Kenya-brouwgerst te zijn. De beste mais is die welke de meeste caroteen (provitamine A) bevat. De kleur is daar een aanwijzing voor. Hoe donkerder geel, tot oranje en rood toe, hoe beter. Allemaal goeie, DEN BRUINEN gave gewone genummerde omschrijvin gen, zoals dat bij gewone kruiswoord raadsels het geval is. Aan de puzzellief hebbers de taak de puzzel zonder de hulp van de zwarte hokjes op te lossen en te bepalen waar deze zwarte hokjes, die er eigenlijk in horen dan wel be horen te staan. OMSCHRIJVING Horizontaal: 1 betaalplaats; 5 steen soort; 7 rijgsnoer; 11 sprookjesfiguur; 13 verdriet; 15 wintervoertuig; 17 vogel; 19 boos; 20 de somma van; 21 bedorven; 23 recu. boetebriefje; 24 Engels bier; 25 schalks: 27 ruimte onder het huis: 28 afstandsmaat; 29 bloem; 32 water in Friesland 33 jongensnaam: 35 plaats der oudheid; "6 Franse munt; 38 godsdienst; 40 buigzaam; 41 onvriendelijk; 42 ver laagde toon; 44 voorzetsel; 46 Frans pers. voornaamw.; 47 te zijner plaatse (Lat. afk.); 48 onmeetbaar getal; 49 handel; 52 Engels voorzetsel; 53 katachtig roof dier; 54 deel. v. e. breuk; 56 meisjes naam 57 opstootje; 58 deel v.h. jaar; 59 deel v. e. Franse ontkenning; 60 een heid v. druk; 62 Engels telwoord; 64 zangnoot. bergplaats; 65 kleinst deelbare deeltje: 67 plaats aan FVanse kust; 69 sterk, flink: 70 dun, ijl; 71 gezonde lief hebberij. lichaamsontwikkeling. Verticaal: 1 verlichtingsartikel; 2 se lenium; 3 groente; 4 werelddeel; 5 Frans lidwoord: 6 bestaat; 7 zwijn; 8 bar; 9 bekende motorraces; 10 scheepseige naar; 12 bevestiging; 14 familielid; 16 muziekterm; 18 melkprodukt; 20 alvo rens; 22 mak; 24 groet; 26 snaak, typi sche man; 27 makker, vriend; 30 bij woord; 31 voegwoord; 33 herkauwer; 34 lichaamsvocht; 37 spoedig; 39 koud, vochtig: 43 graafwerktuig; 45 landbouw- werkutig; 46 bekende motorraces; 47 handvat; 49 oudste; 50 kleurstof; 51 plaats in Utrecht; 52 alpenweide; 53 soort schip; 55 ruim, gerieflijk; 60 godheid: 61 soort onderwijs; 62 goud (Frans); 63 boom; 65 als onder; 66 zangnoot; 67 wel willende lezer (Lat. afk.)68 meisjes naam. OPLOSSING Horizontaal: 1 soda, 4 os, 6 ieder, 10 lap, 11 damast. 14 oder. 16 a.g. 17 kam, 13 ra, 19 v.o., 20 mij, 21 koor, 23 b.l.» 25 hoera, 28 bultenaar, 20 t.a.t., 32 is. 34 ia, 35 toen, 37 comfortabel, 42 du, 44 see, 45 ho, 46 el, 37 het, 48 la 49 parti culier, 53 amor, 55 er, 56 s.g., 58 opa, 59 tandpijnen, 63 grind, 65 e.v., 66 nota, 68 d.d., 70 eg, 71 e.a., 73 ene, 75 ra, 76 eelt, 78 albert, 80 kin, 81 noest, 82 t.t.» 83 solo. Verticaal: 1 sago, 2 op, 3 ada, 4 om, 5 sar, 6 it. 7 door, 8 cd, 9 rem, 10 lakei, 12 ambt. 13 Sahara, 15 rijst, 17 kruim, 19 vertellen. 22 ob, 24 leer, 26 o.a., 27 ate, 29 lafhartig. 31 anders, 33 schaap, 36 o.l.38 oe, 39 oor, 40 tui, 41 beu, 43 ut, 44 s.l., 47 he, 49 po, 50 tondel. 51 cape, 52 irene, 54 mag, 57 graan, 58 orde, 60 an, 61 ijver, 62 no, 64 rete, 67 trio, 69 den, 72 abt, 74 n.t.s., 77 l.o., 78 at, 79 et, 80 k.l.

de Stem | 1962 | | pagina 10