Bij mevr. Annaert te Clinge viel hoofdprijs 1-2-3-puzzel Verolme bezorgd over Heusdense werf Felle uitbarstingen in woelig Oran SUNIL HALEN! Extra transportkosten worden te hoog Agent-getuige verdedigt machteloze bestuurder Itiêl VfiMjêim Winnares was bij haar zuster Vaste bruggen ombouwen tot beweegbare K VP liet eerst (6 februari) op beeldbuis Status-quo in Berlijn Weer doden in A/gerië EERSTE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Maak van vogels geen verkeersslachtoffers Paablad P extent Dode mus Tien honderdjes Onthulling Niet thuis Formele cis van een tientje Kamerlid voelt zich beledigd door brochure Kamer wil harde voorlichting B.B. over Rijkspremie voor krotopruiming BESTE OPLOSSING Kroestjev hees DRIE WEGEN VIER-BRUGGENTOCHT Teleurstellend Salan mobiliseert" Hongerstaking GEHEIMZINNIG S.O.S. DOOR TELEFOON Tsjombe - slag 0111 de arm - Buitenlanders decreteren Leopoldstad'' DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JAMJAM 1962 Allerwegen wordt er op het ogenblik voedsel neergestrooid voor de vogels. De vogelbeschermingswachten in de provin cie vragen daarom om dit te doen op een deskundige wijze Vaak treft men dit aan op rijks- en provinciale wegen en de ervaring heeft geleerd, dat hierdoor veel vogels het slachtoffers worden van het snelverkeer. Een onderzoek, dat vorig jaar werd ingesteld naar verkeers slachtoffers onder de vogels, heeft dit onweerlegbaar vastgesteld. Aangeraden wordt dan ook het voedsel te deponeren op voldoende afstand van de grote ver keerswegen. (Advertentie) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Van onze verslaggever) „Niet voor mezelf, maar voor mijn vrouw stel ik deze verrassing bijzonder op prijs. Zij is een hartstochtelijk liefhebster van alle soorten puzzels en prijsvragen, waaraan ze reeds jarenlang kapitalen besteedt zonder tot dusverre ooit iets gewonnen te hebben. Van tijd tot tijd moet ik haar zelfs tot matigheid bewegen, maar dat haal niet veel uit Oud-politieman Annaert op nummer 147 in de Gravenstraat te Clinge vertelt het met een vanzelfsprekende glimlach, die werd opgewekt door de zojuist ont vangen mededeling, dat vrouwlief dit maal dan eindelijk WEL eens in de prij zen viel. We hadden hem intussen nog niet verteld, hoe klein of hoe groot die 1, 2 of 3-prijs was, maar waren er op slag van overtuigd, dat hij met vijf tien tjes nauwelijks minder-ingenomen zou zijn geweest dan met de tien honderd jes. die de heer L.K.M. de Jong namens directie en exploitatie-leiding van uw aller lijfblad ter tafel deponeerde. Hetgeen natuurlijk pas gebeurde na de gebruikelijke traineringsmethode, waarmee de uitreiking van zo'n hoofd prijs pleegt te worden ingeleid. Er wordt dan met name gesproken over een troostprijs van vijfhonderd gulden, waaraan in dit geval evenwel haastig werd toegevoegd, dat mevr. J. C- F. Annaert-van Huffel daar geen kans op maakte. Zo'n onthulling is uiteraard voor tweeërlei uitleg vatbaar en aan de gelaatsuitdrukking van mevr. Annaert viel dan ook ogenblikkelijk te zien. dat zij evenals haar man met vijf tientjes zich rijkelijk beloond zou hebben ge acht. Het bedrag bleek twintigvoudig te zijn en bijgevolg kunt ge u indenken, dat de fortuinlijke winnares er een momentje stil van werd. Precies even stil als op de zondagmiddagen, die ze nu reeds sinds jaar en dag spendeert aan het wekelijkse 1-2-3-probleem, waarvan zij de oplossing liever zoekt in eigen ge dacht" dan in boekenwijsheid. Mevr- Annaert 63 lentes jong blijkt al verschillende keren kort in de prijswinnaarsbuurt geweest te zijn met tien of elf correcte antwoorden op de gestelde vragen Haar echtgenoot, die de acht kruisjes achter zijn leeftijd weet staan, doch er als een zestiger uitziet, windt er geen doekjes om dat de hobby van zijn vrouw in eerste in stantie ten doel heeft de sociale, chari tatieve en andersoortige organisaties te steunen, die bij de 1-2-3-pot het meest gebaat zijn. Vandaar ook hun regelmatige deel name aan SUS-acties en dergelijke. „We zijn blij, dat we in de gelukkige om standigheden verkeren dit te kunnen doen", is hun eenvoudige commentaar. In onze bedrijfswagen, ditmaal ex tra belast met de duizend gulden hadden we elkaar al de mogelijkheid geopperd, dat de Annaerts wellicht niet thuis zouden zijn. Deze veronderstelling bleek juist! Doch dank zij de informatie van een attente buurvrouw hadden we de luidjes snel gevonden: in het in tieme winkeltje aan de overkant, waar (Van onze correspondent Op 4 september jl. had op de Ant werpsestraatweg te Bergen op Zoom een vry ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij een vrachtauto met aanhangwagen van de firma P.J. v. D. uit Groede (Zeeuwsch- Vlaanderen) betrokken was. De wagen werd bestuurd door een der firmanten. Bij het afremmen trapte hij door de rem. Toen R. v. D. merkte dat hij niet meer kon remmen hij moest aansluiten in een file auto's gooide hij zijn stuur om, om erger te voorkomen, schoot rake lings langs enkele kinderen, reed het trottoir op en de tuintjes voor de wo ningen in, waarbij de auto tenslotte tegen een gevel tot stilstand kwam. Er werd toen zware materiële schade aangericht. Verdachte v. D. die zich voor dit feit donderdagmorgen voor het kantongerecht te Bergen op Zoom moest verantwoorden, hWv,n'eLVCrsch.enen- Als getuige werd r n „1? Bgom van de verkeerspolitie U D uit Bergen op Zoom gehoord, in wie de verdachte geen betere advocaat had kunnen hebben. De verbalisant gaf de heren achter de groene tafel een technische uiteenzetting van de toedracht. Het zijn wagens mei luchtremmen, en als die weigeren is H. bestuurder» machteloos. Er (Advertentie) 1S nog geen oplossing gevonden om dit te voorkomen, Men kan hier spreken van materiaal moeheid. Volgens de getuige kon de be stuurder er dus niets aan doen. Van D, is volgens de getuige een bekwaam chauf feur, want hij heeft goed gereageerd. De officier van justitie mr. Peijnen- bur£, zei in zijn pleidooi, dat het feit objectief wel vaststaat en achtte ver dachte dan ook wel strafbaar, maar ge zien de verklaringen van de getuige, achtte hij de aansprakelijkheid gering. Door de eis wilde hij te kennen geven, dat hij het meer in het formele vlak zag. Hij eiste bij verstek tegen van D. een geldboete van f 10 subs. 2 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde hem daarna tot f 5 subs. 1 dag hechtenis. De voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, 'e heer C. H. van Mastrigt uit Utrecht, acht zich beledigd in de brochure „Woningbouwcorporaties zijn een gevaar voor de democratie", die de Bussumse huiseigenaar-belasting consulent H. Meijer kortgeleden heeft ge schreven en verspreid. De voorzitter van het C.N.V. wordt daarin o.m. een vakbondsmisleider" en „een meinedig Kamerlid" genoemd. In kort geding heeft zijn raadsman, mr. C. L. Wieringa uit Utrecht, gisteren de president van de rechtbank in Amsterdam gevraagd de heer Meijer verdere verspreiding van de brochure te verbieden op straffe van een dwangsom van f 5000 per overtre ding. „Het zijn inderdaad geen kleine om schrijvingen". zo meende de president mr. U. W. H. Stheeman, die bladerend in de brochure aanduidingen tegenkwam als „woningwetprofiteurs". „woning- bouwsaboteurs", „politieke parasieten" e.d. De heer Meijer gaf in zijn verweer te I Kennen, dat vakbondsbestuurders en volksvertegenwoordigers een valse voor stelling van zaken geven door te verkla uToin Nederland goedkopere ®I]ingen bouwen en dat de exploitatie- n MerinSer zijn. „Dat is alleen mo gelijk door de hoge subsidies". Meinedig vond hij de heer Van Mas- VT* a! de zuiveringseed als Ka- zo.u j^bben geschonden. „Hij ont- u f uWet degelijk giften, want als vak bondsbestuurder wordt hij immers gesa larieerd.en ook als S.E.R.-vertegenwoor diger ontvangt hij een vergoeding". De rechtbankpresident zal op 11 Ja nuari vonnis wijzen. Kier ziet U de stralende mevrouw An naert, die voor alle zekerheid de tien briefjes van honderd nog even natelt, een zuster van de gelukkige winnares de scepter bleek te zwaaien. Een zuster, die bij het vernemen van het grote nieuws al even verrast was als haar toe vallig aanwezige cliëntèle. Twintig mi nuten later was in Clinge dit „nieuws" dan ook geen nieuws meer Zomin als in de Belgische en Zierik- zeese familiekringen der getrouwde kin deren van het fortuinlijke echtpaar, dat pas sinds oktober in Clinge gedomicili eerd is en aldaar kennelijk fortuinlijk van start gaat. Met notabene de eerste 1-2-3-hoofdprijs in Zeeuwsch-Vlaanderen, alhoewel mevr. Annaert zich met de jongste feestdagen grote zorgen ge maakt heeft over de postbestellingen. Want de oplossing moet nu eenmaal tijdig binnen zijn De heer C. Verolme heeft op een bijeenkomst met de onderne mingsraden van zijn in Nederland gevestigde bedrijven zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de toekomst van de werf in Heusden. Het bruggenprobleem vormt namelijk een te grote handicap voor de verdere ontwikkeling. Het dwingt het bedrijf de 'schepen onmiddel lijk na de tewaterlating zonder de zogenaamde bovenbouw naar Rot terdam te transporteren, hetgeen mede door de dure baggerwerk- zaamheden onder de bruggen grote extra kosten met zich brengt, die de concurrentiepositie ernstig benadelen. Voor een tanker van ca. 20.000 ton dw zijn deze kosten enkele honderddui zenden guldens. Volgens de hoofddirectie van het concern was het tot dusverre dankzij de hoogconjunctuur mogelijk dit bedrag in te calculeren, omdat voor schepen van een dergelijk formaat behoorlijke prijzen konden worden bedon gen. Maar nu is de situatie in de internationale scheepsbouw inmiddels ge wijzigd. (Van onze parlementaire redacteur) Het is misdadig om de regering niet te steunen bij haar maatregelen ter be scherming van de bevolking tegen het atoomgevaar, zei vice-admiraal (b.d.) Moorman (K.V.P.) gisterenavond in de Tweede Kamer. Kolonel Wierda (P.v. d.A.) de Kamer debatteerde over de civiele verdediging sloot zich hierbij aan. Al zouden er maar tien mensen ge red kunnen worden dan nog is de B.B.- voorlichting noodzakelijk, betoogde de heer Moorman. Was de Kamer overtuigd van de nood zaak van een goede B.B.-voorlichting, men betwijfelde echter of de huidige voorlichting wel aan de te stellen eisen voldoet. De heer Moorman en kol. Wier- da drongen er bij de regering op aan te zorgen voor een harde, reële voor lichting. Kol. Wierda noemde de B.B.- wenken „zacht patriarchaal, meer afge stemd op het kind in de mens dan op de volwassene". De heer Moorman sprak van een „ouwe-jongensstijl". Dit ligt ons volk niet, constateerde de K.V.P.-afgevaar digde. De Kamer vroeg bij dit debat ook nog nadere inlichtingen over de nood wetgeving en de evacuatiemaatregelen welke de regering voor ogen staan. Minister-president prof. De Quay, die belast is met de coördinatie van de ci viele vérdediging, antwoordt de Kamer de volgende week. Hopelijk zal de interesse van de Ka mer dan wat groter zijn. Gisterenavond gaf maar een handjevol Kamerleden blijk van belangstelling voor dit belang rijke onderwerp. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, dat het Rijk met ingang van 1 januari 1962 voor elk ont ruimd en afgebroken krot aan de ge meenten een premie van f 600.- zal ver lenen. De gemeenten dienen van deze premies een fonds te vormen. Hieruit kunnen zij naar eigen oordeel in daarvoor in aanmerking komende gevallen aan be woners van te ontruimen krotten bijdra gen toekennen. gen door zijn, dient de ballast weer te worden uitgestoten, want anders lopen zij vast door te grote diepgang. De vaar geulen moeten uiteraard iedere keer worden gedicht om schade aan de brug- peilers te voorkomen. Als beste oplossing voor het ge hele probleem ziet Verolme een verbetering van deze vaarroute. Dat zou kunnen door huidige vaste bruggen bij Heusden en Keizersveer te vervangen door beweegbare. Daarmee zouden te vens de industriegebieden met havens in de richting Den Bosch en Waalwijk worden opengelegd. Maar de onderhandelingen met Rijkswaterstaat hebben tot dus verre geen enkel resultaat gehad. Verolme nam dc in 1907 gestichte werf op 1 februari 1954 over van de Fa. De Haan en Oerlemans N.V. in Heusden, die schepen bouwde tot een maximum van 3000 ton dw. eenmaal was daar ook een kleintje bij van niet meer dan 2 ton, waarvan de bouwsom f 73.20 bedroeg.. De oude hellingen werden gesloopt. Op het werfterrein van 8 ha. staan nu twee nieuwe hellingen voor schepen tot 20.000 ton dw, kantoorgebouwen, een timmer- werplaats en bankwerkerij, twee grote lashallen waarin 40-tons secties gemaakt kunnen worden, twee hallen voor machi nale plaatbewerking, een bedrijfsschool, een kantine, magazijnen en dergelijke. Het aantal arbeiders steek in zeven jaar van 100 tot 750. Deze bijdragen kunnen dienen als tege moetkoming in de verhuiskosten, en in het bijzonder voor het overbruggen van het verschil tussen de lasten van het krot en die van de nieuw te betrekken woning. In het laatste geval zal de uit kering zich veelal over een aantal ja ren uitstrekken. De gemeenten kunnen behalve aan krotbewoners ook uitkeringen doen aan degenen, die door opschuiving woon ruimte voor krotbewoners vrij maken. De grondgedachte van de regeling sluit aan bij de voorstellen, die de com missie krotopruiming en sanering in dit opzicht heeft gedaan. Met inwerkingtreden van deze rege ling vervalt de mogelijkheid van een extra-rijksbijdrage voor krotvervangen- de woningwetwoningen. Deze had de be doeling de huurprijs van deze woningen gedurende enige jaren op een lager be drag dan normaal vast te stellen. Premier Kroestjev heeft griep en heeft de reis, die hij deze week zou maken naar Bjelo-Rusland, afgelast. Kroestjev is voor het laatst in het openbaar gezien op een receptie op oudejaarsdag in het Kremlin. Zijn stem was hees en hij dronk veel hete thee met citroen, een populaire remedie te gen verkoudheid in Rusland. De premier en zijn vrouw verlieten de receptie, zon der dat dc premier zijn gebruikelijke praatje met ambassadeurs en journalis ten had gemaakt. Op de werf in Heusden werken op het ogenblik 750 arbeiders, welk aantal zou kunnen worden uitgebreid tot 1000. Deze capaciteit zou kunnen worden benut voor de bouw van grotere schepen tegen scherp concurrerende prijzen. Maar men is bij Verolme van mening dat het be drijf genoodzaakt zal zijn terug te vallen op de bouw van zeer kleine schepen, zo men niet de gelegenheid krijgt om de schepen zonder verdere onkosten van Heusden naar Rotterdam te brengen. Dan echter heeft het ook geen zin meer om de grote bezetting op de werf te handhaven, waarmee Heusden in zyn oude toestand zou terugkeren. In dat geval zal men vanzelfsprekend wel trach ten de vrijgekomen arbeidskrachten in te schakelen by het werk op de V.D.S.M. op Rozenburg, waar nu een personeels tekort is van 2500 man, doch men kan dit niet garanderen. Bij de werf te Heusden heeft d.e Maas een breedte van 214 meter en een diepte van ca. 6 meter beneden N.A.P. Drie wa terwegen leiden naar zee. De kortste is die via de Oude Maas naar het Hol- landsche Diep, maar zij heeft als be zwaar dat grote schepen onmogelijk on der de Moerdijkbruggen door kunnen. Een andere weg loopt over de Maas naar Woudrichem en verder over de Merwede en de rivier de Noord naar Rotterdam. Op deze route evenwel vormt de kleine sluis bij Andel een niet te overwinnen belemmering. Verolme heeft reeds en kele jaren geleden het Ministerie van Verkeer en Waterstaat voorgesteld om de situatie bij Andel te vérbeteren onder andere zou het tracee van de Maas ter plaatse moeten worden gewijzigd opdat het mogelijk wordt tankers van ca. 20.000 ton naar de Merwede te bren- (Van onze Haagse redactie) Door loting is thans door de rege ringscommissaris de volgorde bepaald waarin de politieke partijen hun televi sie-uitzendingen mogen verzorgen. De K.V.P. komt het eerst aan bod en wel op dinsdag 6 februari a.s. Telkens een week later volgen dan de A.R. (13 febr.i, V.V.D. (20 febr.), P.v.d.A. (27 febr.), P.S.P. (6 maart) en C.H.U. (13 maart). Bij informatie is ons gebleken dat vrijwel alle zes partijen hun plannen voor de inhoud en vorm van de uitzen dingen al gemaakt hebben. Omdat een en ander nog in geen enkel geval voor 100 procent vaststaat wil men ze echter nog niet bekendmaken. Verwacht kan echter worden dat de programma's zich vooral zullen richten op de naderende provincie- en gemeen teraadsverkiezingen. In april 1961 werd in Heusden de eer ste midship-body te water gelaten. Ook dit scheepsdeel moest de vier-bruggen- tocht maken, compleet met „duiken' gen. Dan blijft weliswaar nog de moei lijkheid van de bestaande brug bij Heus den, maar die zou telkenmale door een drijvende kraan weggenomen kunnen worden. De derde en laatste weg is die via de Bergsche Maas, de zogenaamde „vier bruggentocht", die nu wordt gebruikt. Zij heeft als grootste obstakels de vaste bruggen bij Heusden en Keizersveer. In mindere mate vormt ook de zogenaamde Baanhoek, de spoorbrug op de lijn Dor- drecht-Geldermalsen, een belemmering. Deze reis vergt voor grote schepen twee wagen, want zowel bij Heusden als bij Keizersveer moeten zij worden volge pompt met 10 miljoen liter water, willen zij althans kunnen „duiken" in de onder de bruggen gebaggerde vaargeulen, die een lengte hebben van 600 meter, een breedte van 40 meter en een diepte van resp. 7.50 meter en 7.30 meter beneden N.A.P. Zodra de schepen onder de brug- De New York Times meldde gisteren dat men in Amerikaanse regeringskrin gen steeds meer geneigd is voor de kwestie-Berlijn een regeling met de Rus sen te zoeken op grondslag van het be ginsel van leven en laten leven, waar bij de huidige toestand feitelijk ongewij zigd blijft. De neiging tot een dergelijk modus vivendi is toegenomen na bestu dering van de rapporten over de bespre king die de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Thompson, dinsdag met de Russische minister van buitenlandse za ken, Gromiko, heeft gehad. Een dergelijke regeling stelt de Rus sen in staat het Oostduitse regime te stabiliseren en laat de Westelijken in het genot van hun recht op toegang tot West-Berlijn. Aan de diplomatieke vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en West- Duitsland in Washington, is intussen meegedeeld dat de nieuwe ronde in het Russisch-Amerikaanse sonderend ge sprek over Berlijn, vlot en zakelijk is begonnen. Charles E. Bohlen, de speciale verte genwoordiger van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken voor Sov jet-aangelegenheden, liet zoals uit diplo matieke bron is vernomen, doorscheme ren, dat de Russen voor het ogenblik de zaak niet op de spits wilden drijven. Adenauer en MacMillan zullen volgen de week de kwestie-Berlijn in Bonn be spreken. UIebben we ons blij gemaakt met een dode mus? Na de ietwat hoop gevende suggesties van een „betrouw bare bron" in Djakarta zijn Soekarno en Soebandrio weer flink van leer getrokken tegen de botte Nederlanders, die niet begrijpen, waar het om gaat, is het wapengedruis weer hevig op gestoken. Men krijgt de indruk, dat er zich in Indonesië achter de scher men nog wel meer gematigde elemen ten roeren, maar dat Soekarno, de dictator die beslist, van geen enkele stap-terug wil weten. Ook niet nu hij zelf openlijk constateerde, dat Neder land een stap-terug had gedaan. Het is wel ontmoedigend voor het verder opereren van de Nederlandse regering op de smalle richel, die nog overge bleven is. De enige hoop, die nog over blijft, is de druk van derden en hoe sterk die is, kunnen we niet bevroeden. Wel zijn er persstemmen genoeg uit verschillende landen en over het al gemeen wordt het gebruik van geweld afgekeurd, doch feitelijk zet dat geen zoden aan de dijk. In hoeverre Wash ington, Londen en Canberra, in hoe verre de secretaris-generaal van de V.N. nog achterscherms actief zijn, ont trekt zich geheel aan onze waarneming. Alleen Indonesische verantwoorde lijke personen horen we op hoge toon en krijgshaftig oreren. Het is maar een nare situatie, welke ons er nog eens aan herinnert, hoe weinig internationale rechtsregels, handvesten e.d. in deze wereld nog tellen, hoe zeer de macht het laatste woord spreekt. Kleine landen leggen daarbij in de regel het loodje. Portugal heeft het, in overigens onvergelijkbare omstandigheden, zo pas ervaren. Zul len wij er nu ook de dupe van worden? Tn zijn antwoord op opmerkingen van de Tweede-Kamerleden heeft minister Korthals voor onze gewesten een aantal teleurstellende opmerkingen gemaakt. We hebben er al op gewezen, dat de minister een beslissing over verdere pro jecten in het Kreekrakplan opschort. Wel is er een algemeen onderzoek gaande betreffende „een aantal waterstaatkun dige vraagstukken in het zuidwesten van het land", maar het is nog niet te zeg gen, wanneer de resultaten daarvan be kend zijn. Voor het ogenblik is het dus wat dat betreft: op de plaats rust. Hetzelfde is het geval met de Zoom- weg, die belangrijke wegverkeersader, die een sterke verkorting moet bren gen in de verbinding tussen Rotterdam en Antwerpen en die tevens voor ver dere ontsluiting van de zuidwesthoek van Brabant van zulk een grote betekenis kan worden. De minister zegt ronduit, dat de aanleg moet worden uitgesteld. Aan de Zoomweg op de Zuidhollandse eilanden wordt wel gewerkt. De weg Rotterdam- Breda krijgt een verbinding met het ge bied rond de Nieuwe Waterweg. Rijksweg 17 van Roosendaal naar Moerdijk is in aanleg. Dat is voorlopig wel voldoende, vindt de minister. De Brabantse Staten hebben bij de schriftelijke voorbereiding van de begrotingsbehandeling echter met klem van redenen aangetoond, dat de minister een aantal factoren in de toe komstige ontwikkeling over het hoofd ziet. De route via de Moerrijk raakt nu al overbelast. De nieuwe verbinding over het Haringvliet zal nog meer verkeer aanzuigen. Zo ligt een overbelasting in het verschiet. De Zoomweg zal industrie- vestiging begunstigen en van grote in vloed zijn op de hele ontwikkeling van het Schcldegebied. Men heeft het in ons blad van gisteren reeds uitvoeriger kun nen lezen. Niets mag nagelaten worden om de mi nister uit zijn passieve houding ter zake te wekken. Ditzelfde zouden we willen zeggen ten aanzien van de heropening van het spoor station in Etten-Leur. Terecht heeft de burgemeester van die gemeente, die de Nederlandse journalisten rondom zich had verzameld, zijn teleurstelling en ver bazing over de ministeriële houding uit gesproken. Een gemeente, die industrieel en anders zins van zulk een importantie is gewor den, verdient het niet, dat alle treinen er voorbij rijden. Ook daarover zal hope lijk het laatste woord nog niet gezegd zijn. Nadat woensdag in Algerië 38 doden waren gevallen en 61 per sonen werden gewond, is dit ge bied gisteren opnieuw het toneel geweest van aanslagen en gevech ten. Vooral in Oran kwam het tot felle uitbarstingen. In de ochtenduren reden Europese burgerlijke „commandotroepen" in auto's door de straten en openden hét vuur op mohammedanen. Iets later op de dag kwam het in de buitenwijken van deze stad tot gevechten tussen jonge moslims en groepen Europeanen. De politie sloeg de vechtenden uiteen. Enkelen werden door stenen gewond. Tegen het middag uur was daar de trieste balans: drie doden (twee moslims en een Europeaan) en acht gewonden. In het centrum van Algiers had de politie aanplakbiljetten op de muren aangetroffen van de O.A.S. met een door ex-generaal Salan getekende op roep aan alle mannen in Algerië tus sen 18 en 45 jaar, zich als gemobili seerd" te beschouwen. In Birmandreis, bij Algiers, zijn twee moslims gewond door schoten van Euro peanen uit auto's. Een derde moslim werd daar gewond door een ontploffende hand granaat. Volgens de minister van voorlichting van de „voorlopige Algerijnse regering". Mohammed Yazid, zouden in Algerië eer gisteren 127 Algerijnen door Europeanen zijn vermoord. „Honderden Algerijnen werden gewond door sommige hysteri sche Europeanen". Hij zei. dat „dc tijd was aangebroken, dat de Europeanen in Algerië tot het besef komen, dat de pro vocatie van een handjevol ultra-kolonis ten en fascisten ernstige gevolgen kan hebben". In een interneringskamp voor rechtse activisten in Parijs hebben 34 bewoners van dat kamp een hongerstaking aange kondigd. Deze hongerstaking moet de aandacht vestigen op het feit, dat zes studenten onder de geïnterneerden zou den zijn opgesloten in een cel van vijf vierkante meter. Zij zouden niet in staat van beschuldiging zijn gesteld. Een radio-amateur in Stockholm heeft naar hij zegt, gisteren een s.o.s. opge vangen van het Zweedse vrachtschip Traviata. De Zweed zou op vijf uur va ren buiten Le Havre een aanvaring heb ben gehad met een Russische tanker en zich in zinkende toestand bevinden. Na de mededeling van de radio-ama teur. heeft het Zweedse kustradiostation Gotenburg de gehele dag vergeefs ge tracht contact te krijgen met het schip Er waren 25 mensen aan boord. Toen een bediende van een kantoor in Gotenburg zijn vrouw wilde opbel len, hoorde de bediende, nadat hij twee cijfers had gedraaid, een stem die, eerst m het Engels en daarna in het Zweeds, hetzelfde verhaal deed als door de ra dio-amateur was opgevangen. De Zweed se P.T.T. kon geen opheldering geven Met tclecommunicaties kan van alles ge beuren, werd verklaard. Het Katangaanse provinciale parle ment is gisteren begonnen met de be handeling van de ratificatie van de over eenkomst van Kitona. Van de 70 afge vaardigden waren er 35 aanwezig, het minimum voor een quorum. Woensdag was de zitting mislukt, omdat er te wei nig leden waren. Tsjombe, die als eerste sprak, ver klaarde dat de Katangaanse aanvaar ding van de grondwet en het carte blan che voor de V.N. nog punten van dis cussie zijn. Hij beschuldigde de centrale regering er van de grondwet verschei dene malen overtreden te hebben. Ka- tanga zal de grondwet niet eerbiedigen tenzij dc centrale regering, de Ver. Na- tics en de „buitenlandse mogendheden die de centrale regering in Leopoldstad leiden" dit ook doen. Tsjombe zei dat hij de acht punten van Kitona alleen aan vaard had omdat hij een eind aan de slachting wilde maken. Katanga moet verenigd worden met zijn Kongolese broeders, maar wij moe ten voldoende vrijheid behouden opdat het lot van Katanga tenslotte niet be zegeld zal zijn op de dag waarop de schaduw van het communisme over dit land valt en Gizenga dank zij de meer derheid van zijn groep de macht in de vergadering in Leopoldstad overneemt. Op die dag zal Katanga bereid zijn te vechten voor vrijheid en democratie", aldus Tsjombe. De Australische V.N.-functionaris Smith, die hoofd van de burgerlijke V. N.-operaties in Katanga geweest is, ge looft wel dat president Tsjombe zich houden zal aan de overeenkomst met premier Adoela te Kitona. Of Tsjombe nu getekend heeft of niet is nog niet duidelijk.

de Stem | 1962 | | pagina 3