éitt Concessiebereidheid zeer gering Nu wordt het water pas lekker! CPN geeft nu dan toe: Stalin heeft toch misdaden begaan Washington gelooft dat spanning wat geluwd is POT VOOR CLINCE 1 lend uizend uren ged uld Internationale oplichter door zebra het haasje Philippijnen bereid te bemiddelen Woordspeling veroorzaakt een pijnlijk Kamerincident CAPITULATIE NIET NODIG" E.E.G.: BEETJE VOORUITGANG Rhodesië weigert waarnemers toe te laten lerneuzense agent keek goed uit Minister Luns vraagt excuus TWEEDE KAMER VERPRAAT KOSTBARE TIJD Maar wie is de ware schuldige: het Westen Parijse slagers verliezen slag Oud-minister \an Rooy burgemeester van Heerlen DAGBLAD VOOR ZEELAND Vclcrinrijgorder Weinig wind NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN 102e JAARGANG No. 23869 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. VRIJDAG 5 JAPniARr 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f LBij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OVERDRACHT BLIJFT EIS. ZEGT SOEKARNO De regering van de Philippijnen heeft laten weten, dat zij bereid is als derde partij zitting te nemen bij eventuele onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Dat heeft het Ne derlandse ministerie van buiten landse zaken in Den Haag beves tigd. Het aanbod was gedaan in gelijk luidende telegrammen aan Den Haag en Djakarta. „Het aanbod is (in Den Haag) met grote dank baarheid ontvangen en wordt thans bestudeerd", aldus de woordvoer der van buitenlandse zaken. Bij het korps Commando Troepen gaan grote veranderingen plaatsvinden. Korpsorder 689 verhaalt tenminste, dat de veters van de veldschoenen vanaf heden dienen te worden ingeregen als omschreven in de zevende aanvulling d.d. 31-8-61 TB/10/PSU 29 d.d. 6-3- 1957. En nu maar hopen dat de trotse bezitters van de zo fel begeerde groene baret deze belangrijke order opvolgen en in het vervolg niet meer te werk gaan als omschreven is in de tweede aanvulling 12-4-1961 TB/17/PSU/33 d.d. 2-2-1952. Soekarno heeft gisteren bet Nederlandse aanbod om onderhan delingen over Nieuw-Guinea te beginnen zonder vooraf voorwaar den te stellen, verworpen. Hij verklaarde dat onderhandelingen zónder het oogmerk van overdracht van het gebied aan Indonesië „geen enkel nut" zouden hebben. „Indonesië vraagt niet om onderhandelingen", zo zei Soekarno op een massabijeenkomst. „Wij willen alleen onderhandelingen be ginnen als het doel daarvan is de overdracht van het bestuur aan ons. Dit moeten de Nederlanders goed begrijpen. Het vuur van het Indonesische volk blijft branden. Wij zijn vastbesloten onze broeders van het kolonialisme te bevrijden. Als de Nederlanders dit niet be grijpen, zal het Indonesische volk West-Irian aanvallen", aldus de Indonesische president. Hij zei dat premier De Quay zijn par lement had gezegd, dat Nederland be reid was tot onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaarden. ,,Ik zeg tot de heer De Quay dat het doel van welke onderhandelingen dan ook de overdracht van het bestuur over West-Irian door Nederland aan Indonesië moet zijn. Zon der dit oogmerk zijn onderhandelingen van geen enkel nut". Soekarno heeft gisteren de leden be noemd van een comité voor algemene mobilisatie en een „operatiecommando" om de strijdkrachten te instrueren be treffende de bevrijding van West-Irian. Het comité zal hem uiterlijk 15 januari verslag uitbrengen. Hij wees de verklaring van minister Luns, volgens welke de Indonesische po litiek er een van chantage is en Indo nesië de Nederlanders vraagt om capi tulatie. van de hand. „Deze beschuldi gingen zijn niet nieuw", zei hij fel. „Wij evenmin als wij Nederlandse capitulatie hebben gevraagd ter erkenning van de Indonesische onafhankelijkheid. Wij worden als zwak beschouwd en regelmatig op vernederende wij ze behandeld. Als wij onze toorn la ten blijken wordt dit als een grote bluf opgevat Wij zullen West- Irian hoe dan ook bevrijden en als de goden het willen zal West-Irian dit jaar weer bij Indonesië komen". Ontnuchtering Deze rede van Soekarno kwam als een ontnuchtering na de tot voorzichtig op timisme stemmende berichten uit Dja karta als zou een concessiebereidheid niet uitgesloten zijn. Gisteren liet het ministerie van buitenlandse zaken Den Haag weten dat er van enige be reidheid tot een compromis niets be kend was. En in Djakarta werd duide lijk gemaakt dat het bericht op onjuist heden moest berusten. Uitstel van for mele soevereiniteitsoverdracht tijdens de uitoefening van een Indonesisch be stuur is de uiterste concessie waartoe Djakarta bereid zou zijn. Dat is dus een De pot is er uit. Het bedrag van 1000.is naar Clinge gegaan, in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Volgende week kunt U de gene zijn, die de cijfertjes feil loos invult. Vandaar 1-2-3, meteen aan de slag! MIKOJAN, de Russische eerste plaats vervangende minister-president, is gis teren per vliegtuig van Moskou naar Guinee gereisd. SOEVANNA PHOEMA, de neutralisti- sche politicus-prins uit Laos. is gisteren naar Europa teruggekeerd „met nieuwe voorstellen" voor een oplossing van de crisis in Laos. EEN GROEP gepensioneerde admiraals heeft de regering van Brazilië gewaar schuwd voor communistische plannen met Brazilië dit jaar. Er zouden demon straties gehouden worden ten gunste van Fidel Castro. IN NOORD-NIGERIA hebben dertig mensen, die zich in een vrachtauto be vonden, de dood gevonden. Door een uit holling in de weg sloeg de wagen om. DE N.V. Noord-Nederlandse Machinefa briek te Winschoten heeft uit de Sovjet- Unie een order ontvangen voor de bouw van acht slachthuisinstallaties te waar de van vier miljoen gulden. IN DEN HAAG is gisteren op 85-jarige leeftijd overleden jhr. mr. W. 4VI. de Brauw, advocaat bij de Hoge Raad der Nederlanden. toegevendheid" die blijft uitgaan van onvoorwaardelijke overdracht, in dit ge val dan overdracht van bestuur en later van definitieve soevereiniteit. Geheim bevel In Washington had men overigens gis terenavond de indruk dat de ergste span- ning toch wel wat geluwd is en dat de kans op besprekingen tussen Den Haag en Djakarta niet uitgesloten is. Maar beslissingen daarover zijn nog bepaald niet gevallen, gaf men wel toe. Al te rooskleurig mag men de zaak nog niet beschouwen, werd gezegd. Opmerkelijk is dat, terwijl Soekarno in Makassar sprak, Soebandrio in Dja karta een ongeveer gelijkluidende rede hield. Hij gaf Nederland te verstaan zijn wrok te vergeten". Capituleren behoeft Nederland helemaal niet, zei hij (doelend op minister Luns' verklaring dat praten op basis van overdracht ca pitulatie betekent), de overdracht kan voor Den Haag naar zijn mening toch wel „eervol" zijn. Nasoetion zorgde er gisteren voor ook zijn steentje zij te dragen: hij liet be kendmaken dat hij de commandant van Oost-Indonesië speciale geheime bevelen heeft gestuurd. En een van diens onder commandanten, die het district Moluk- ken onder zich heeft, vertelde dat al zijn mensen vol ongeduld klaar staan voor de bevrijding van West-Irian. Volgens een Australisch blad heeft de vorige oppei-bevelhebber van de Neder landse strijdkrachten op Nieuw-Guinea gezegd dat Indonesië slechts enkele da gen zou nodig hebben om het gebied te veroveren. Weer: Baliemvallei Jouwe, lid van de Nieuw-Guinearaad, heeft gisteren gezegd het te betreuren dat Nederland het zelfbeschikkingsrecht heeft laten vallen. Maar zijn vertrouwen in de regering bleef ongeschokt, zei hij In Australië heeft de oppositie nu op een speciale aan Nieuw-Guinea gewilde parlémentszitting aangedrongen. Mën wil ook dat Menzies alle troepen van elders terugtrekt om het noorden te be schermen. In de Baliemvallei zijn na negen maanden rust opnieuw ongeregeldhe den uitgebroken onder de in zeer pri mitieve omstandigheden levende bewo ners. Er is politieversterking heen. Bij gevechten tussen verschillende stammen zijn elf doden gevallen. De ministerraad van de E.E.G. heeft gisteren in Brussel enige vooruitgang geboekt bij de bespreking van het ge meenschappelijk landbouwbeleid, het sleutelvraagstuk voor de overgang naar de tweede etappe van het E.E.G.-ver- drag. Een van de punten, waarop de mi nisters donderdag overeenstemming na derden, was dat van de zuivelindustrie. Een nieuw Nederlands voorstel hierover heeft vrijwel de instemming van de mi nisterraad gekregen. Bij de bespreking van de regelingen voor groenten en fruit werden voor de belangrijkste vraagstukken nog geen oplossingen bereikt. Het doornige pro bleem van de ontsnappingsclausules zal waarschijnlijk de meeste tijd vergen. Twee inwoners van de Zweedse plaats Bromma nemen sedert 1930 op nieuw jaarsmorgen een bad. Dit is op zichzelf niet zo bijzonderware het niet, dat zij dit in de openlucht doen en dat er meestal eerst een bijt in het ijs gehakt moet worden voor zij zich kunnen verfrissen. Ook op andere winterse dagen nemen zij graag een duikje, doch het nieuwjaarsbad is een vaste traditie geworden. De dik inge pakte fotograaf maakte met verkleum de handen dit plaatje van het festijn... De regering van de Rhodesische fede ratie heeft gisteren een verzoek van Oe Thant tot het zenden van waarnemers verworpen. Thant had voorgesteld op bepaalde vliegvelden en wegen in de Rhodesische federatie V.N.-waarnemers te plaatsen om te voorkomen dat wa pens en vrijwilligers naar Katanga wor den vervoerd. De Ver. Naties hadden gezegd dat Katangaanse troepen van zware mortie ren waren voorzien, die bediend werden door huurlingen uit Rhodesië tijdens de gevechten met de V.N.-troepen. Premier Welensky noemde dit een boosaardige leugen. Een simpele verkeersovertreding en de scherpe oplettendheid van een lid van de Terneuzense ge meentepolitie is de 34-jarige Bel gische oplichter van internationale allure A. de M„ noodlottig ge worden. Reeds vele malen werd deze man we gens zijn duistere praktijken door de Belgische gerechtelijke politie en door Interpol gezocht. Een jaar of drie gele den, toen de grond hem in zijn vader land te warm werd onder de voeten, week hij uit naar Ethiopië. Zijn laatste stunt was de uitgifte van een groot aantal (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft gisteren in de Tweede Kamer tijdens de begrotingsbe handeling van buitenlandse zaken aan de P.S.P.'er Lankhorst excuses aangeboden voor een onheuse woordspeling op diens naam, welke hij zich de dag tevoren, gedurende het Nieuw-Guineadebat, ver oorloofd had. De bewindsman had toen de naam van de P.S.P.'er verhaspeld tot „Lamkamp". Later bezigde de minis ter echter nog een andere uitdrukking, een uitdrukking die, naar hij nu zelf zei, m strijd was met normale fatsoens normen. Attilio Savoia, een inwoner van Rome, heeft in tienduizend werkuren een schier volmaakte kopie gemaakt van het beroemde St. Marcusplein in Vene tië. Met pijnlijke nauwkeurigheid knut selde hij in hout replica's van de be roemde gebouwen, op een schaal van 1 100, en nu is het dan zover, dat hij kan zeggen, dat zijn werk voltooid is. Op de foto ziet u hem met een pincet, een sterk vergrootglas en on eindig geduld bezig met de afwerking van een paleisje, dat in werkelijkheid in de tuin van het hertogelijk paleis staat. (Advertentie) *t Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Veel bewolking met af en toe wat 4 motregen en plaatselijk mist. Weinig i wind. Lichte dooi. i Weersverwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: t Bewolkte en betrokken hemel, met i plaatselijk nevel. Minimumtempera- J turen van 0 tot min 3 graden. J Vandaag: zon onder 16.43 uur. Maan onder 16.02 uur. t Morgen: zon op 8.47 uur. Maan op 8.23 uur. Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. PTT (Van onze parlementaire redacteur) Eindelijk zes jaar na de be kende rede van Kroestjev op het communistisch partijcongres van maart 1956 heeft nu ook de C.P.N. publiekelijk toegegeven, dat er onder het bewind van Stalin in Rusland misdaden zijn begaan. Deze openbare biecht werd gisteren in de Tweede Kamer gedaan door Marcus Bakker, de hoofdredacteur van „De Waarheid" tijdens de begrotings behandeling van buitenlandse zaken. „Onder het bewind van Stalin" erkende hij, „is een aantal socialistische prin cipes met voeten getreden. Is met Stalin nu ook het commu nisme veroordeeld? Dat had u ge dacht. Met de misdaden van Stalin heeft het communisme als zodanig niets te maken, beweerde Bakker. Het com munisme is niet de oorzaak van de ellende onder Stalin; sterker nog, Sta lin zelf is er niet de oorzaak van maar de westerse wereld. Deze salto mortale aan de rekstok van de logica werd door Bakker als volgt volbracht: de bourgeoisie, zei hij, die voor 1917 in Rusland de lakens heeft uitgedeeld, heeft geen schim of schade van democratie laten ontstaan. Toen dus de communisten de macht in handen kregen moesten zij dé de- mocratie van onder af aan opbouwen; tegelijkertijd moest echter de socialis tische opbouw beginnen. Dit tweeledige opbouwproces nu werd ernstig bemoei lijkt door de wijze, waarop het Westen tegen Sovjet-Rusland optrad. In die situatie moesten er, nog steeds volgens Bakker, in Rusland zelf wel fouten worden gemaakt. Bakker ging natuur lijk geheel voorbij aan het feit, dat Kroestjev aan Stalins misdaden heeft meegewerkt. Hij eindigde met de uit spraak dat,- wat onder Stalin is ge beurd nu en in de toekomst ondenk baar zou zijn. De Kamer zat bij deze biecht deels geamuseerd deels geërgerd toe te luis teren. Men herinnerde zich nog al te goed de wee aandoende lyriek waar mee de C.P.N. Stalin in het verleden heeft bezongen. Ook ontging het nie mand, dat niet C.P.N.-chef Paul de Groot, die de Stalin-verering bijna tot een cultus heeft verheven, het boete kleed aantrok maar de tweede man in de C.P.N,-hiërarchie. De sluwe vos Paul de Groot kan dus altijd nog de handen in onschuld wassen als Kroestjev nog eens het onderspit zou delven in het destalinisatiegeschil. Deze schuldbelijdenis der C.P.N. was wel het belangrijkste facet van de begrotingsbehandeling van buitenland se zaken. Voor het overige was dit debat een vermorsing van de nationale tijd, een verkwisting, die des te ern stiger veroordeeld dient te worden om dat minister Luns in deze dagen (Nieuw-Guineacrisis) wel iets beters te doen heeft dan te luisteren naar be schouwingen over de internationale si tuatie, die hij zelf veel beter zou kun nen geven. Prof. Patijn (P.v.d.A.) zwaaide mr. Luns opvallend veel lof toe voor „de moed en de opoffering van gezondheid" waarmee de bewindsman Nederland in het buitenland representeert. De Kamer drong bij dit debat aan op een verhoging van de Nederlandse bijdrage in V.N.-fondsen voor de hulp verlening aan minder-ontwikkelde ge bieden. Vermeldenswaard is tenslotte dat de socialist Goedhart de regering adviseerde om, als er nog eens Rus sische diplomaten bij spionageactivi- teiten worden betrapt, hen niet meteen het land uit te wijzen maar vast te houden. Ze zouden dan uitgewisseld kunnen worden tegen de Nederlanders Reijdon en De Jager. Minister Luns antwoordt de Kamer' de volgende week. Mr. Luns verklaarde, dat hij dit woord had opgevangen van een onbekend Ka merlid. Hij zou het slechts herhaald hebben met de toevoeging: „Neen, zo heet hij niet". Minister Luns verklaarde een en ander te betreuren. Hij probeer de zich er met een grapje van af te ma ken: „Ik hoop", zei hij, ,,dat er in deze Kamer geen gewoonte zal ontstaan om namen te verhaspelen, want ik heb zelf ook een naam die zich tot woordspelin gen leent". De heer Lankhorst waardeerde het amende honorable van de minister. Het grapje is blijkbaar afkomstig geweest van de socialisten, dacht hij. Dat is niet waar, riep men van die kant. Het inci dent is gesloten, zei toen dr. Korten- horst. Er is eigenlijk geen incident ge weest, verklaarde de Kamervoorzitter, want er is tot mij niets van dit alles doorgedrongen. Anders had ik wel inge grepen. Maar de kous was nog niet af. De heer Lankhorst, geïnterpelleerd door de socialisten, zei dat hij tijdens een ge sprek met minister Luns voor het be gin van de vergadering de indruk had gekregen, dat mr. Burger het eerst het bewuste woord gebruikt zou hebben. Dat nam de P.v.d.A.-fractie niet. In de thee pauze werd mr. Luns opnieuw over de ze kwestie benaderd. Toen de vergade ring weer hervat was, vroeg hij opnieuw het woord. „Het gerucht doet blijkbaar de ronde als zou ik mr. Burger hebben aangezien voor de man, die zich de gewraakte uitlating het eerst zou hebben veroorloofd. Dit is echter niet waar", verzekerde de bewindsman. „Wie het ook gezegd moge hebben, hij in ieder geval niet". De socialis tische fractie kreeg van de bewinds man ook nog een brief van gelijke strekking. De Kamer ging toen weer over tot de orde van de dag. Wie het onbekende Kamerlid is geweest, die het dan wél gezegd zou hebben, bleef een mysterie. Volgens sommige Kamerleden zou er echter geen sprake zijn van een myste rie; volgens hen zou minister Luns zelf die uitdrukking het eerst hebben ge bruikt. Op een vergadering, die hun vakbond gisteren heeft gehouden, hebben de Pa rijse slagers met 75 tegen 12 stemmen besloten de verkoop van rundvlees te hervatten. De regering had gedreigd de slagerswinkels te zullen vorderen als de staking niet onmiddellijk werd opgehe ven. De stemming betekende een succes voor de Franse minister van binnenland se handel, Missoffe, die de strijd na mens de regering heeft gevoerd, en een nederlaag voor de Poujadisten onder de slagers. Minister Missoffe had voor de verkoop van rundvlees prijzen vastge steld, waartegen de slagers in opstand kwamen omdat ze die zelf plachten te bepalen. valse coupons waarvan het bedrag in de honderdduizenden Belgische franks liep. De M. had aan zeven handlangers, die dezelfde dag in verschillende grote Bel gische steden de coupons verzilverden, een aandeel in de winst beloofd. De opzet slaagde volkomen en eerst later bemerk te men op de diverse banken dat de coupons vals waren. De Terneuzense gemeentepolitie kreeg via de Belgische gerechtelijke politie de mededeling dat de M. zich wel eens in Zeeuwsch-Vlaan- deren en misschien wel in Terneuzen kon ophouden. De gemeentepolitie had ook een foto van verdachte ontvangen. Twee dagen geleden stond een agent bij de Axelse brug om het verkeer te regelen. Plotseling zag hij een man die te voet de straat overstak, maar niet op de aangegeven oversteekplaats. De agent riep de man terug om hem op deze over treding te wijzen. Toen hij hem goed op nam kwam zijn gezicht hem bekend voor en hij vroeg hem daarom naar zijn pa pieren. Hij had deze niet bij zich, en dus ging de agent mee naar het adres dat de man opgaf. Daar bleek dat hij de ge zochte was. Gedurende de twee dagen is De M. door twee leden van de onmid dellijk gewaarschuwde Belgische gerech telijke politie ondervraagd. Hij wordt vandaag naar Middelburg overgebracht en zal aan België worden uitgeleverd. Met ingang van 16 januari 1962 is tot burgemeester van de ge meente Heerlen benoemd de oud minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. C.J.M.A. van Rooy. Mr. dr. van Rooy heeft reeds geruime tijd ervaring als burgemeester. Hij was van 1928 tot eind 1945 burgemeester van Hontenisse; daarna vervulde hij dit ambt in Etten en Leur. Op zijn initiatief werd een „industrialisatieraad" ingesteld, waar mee een grondslag werd gelegd voor een nieuwe welvaart in die streek. Op 1 mei 1952 werd hij burgemeester van Venlo en tenslotte op 5 april 1957 burgemeester van Eindhoven. In 1959 werd dr. van Rooy benoemd tot minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid in het kabinet De Quay. Op 2 juli 1961 meende minister Van Rooy zich genoodzaakt te zien zijn ont slag te vragen om persoonlijke redenon, verband houdende met het verloop der besprekingen over het wetsontwerp alge mene kinderbijslagverzekering.

de Stem | 1962 | | pagina 1