Franciscuskweekschool te Breda is zestig jaar oud 40000 PERSONEN GEZOCHT de vraag groot ,Moni", een gruwelijk relaas over de planeet Auschwitz a Bezetting bracht moeilijke periode voor leraren en leerlingen Hoe werkt de Duitse politie Katholieke onderwijzers vragen uitkering over '61 IS kl 3 Slachtoffer beschrijft slachtoffers. Busstaking in New York NIEUWE ONDEI IN KOMENDE i j DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JANUARI 1962 NAAR BREDA IN 1917 INZEGENING MOELIJKE JAREN VIERING PENSIOENEN OOK ACHTERGEBLEVEN Joodse auteur bezield doch zeer negatief DE BLANKE MEDICIJNMAN Krankzinnige op Zweeds schip Weslduitsers zijn nicl onlevredcn Grootse ph NAVO-tap m (8 De Bredase St.-Franciscus-kweek- school gaat dit jaar in de maand mei een belangrijk feest vieren. Dan namelijk zal het zestig jaar geleden zijn, dat deze kweekschool werd gesticht door de broeders van Huybergen. De historie toont aan, dat de kweekschool, dat wil zeggen het kweekschoolgebouw, pas op 4 oktober 1917 door mgr. Hopmans werd ingezegend. Is hier sprake van een tegenspraak? Bij het verder zoeken in oude verslagen en kronieken blijkt dit geenszins waar te zijn. Deze papieren bewijzen onder andere het volgende: Vanaf 1863 schijnt er in Huybergen al een soort wilde" opleiding tot onderwijzer te hebben be staan. In 1892 wordt in Huybergen een Normaalschool opgericht, maar de re sultaten zijn dermate teleurstellend, dat Algemeen Overste Broeder Julianus en zijn Raad hierin verbetering wensen te zien. Daarom gaat men op één mei 1902 over tot de stichting van een kweekschool, die gelegen is aan# de Hoogstraat in Bergen op Zoom. On danks financiële tegenslag, volgt daar na een periode van bloei. Toch besluit men in overleg met Mgr. Hopmans tot overplaatsing van de kweekschool van Bergen op Zoom naar Breda De reden hiervan lag eigenlijk in het feit, dat de nieuwe subsidievoorwaar den, die in die dagen werden inge voerd, een wijziging in de kweekschool structuur tot gevolg hadden. In Bergen op Zoom leidde men alléén religieuzen- onderwijzers op. Dit aantal leerlingen bleek evenwel te gering om het ver eiste aantal geslaagden te halen. Van daar dat ook internen werden aangeno men, die niet de religieuze staat kozen. Dit systeem voldeed echter zeer matig cn er werd besloten een kweekschool in Breda te bouwen, die veel meer externe leerlingen zou trekken dan die in Ber gen op Zoom. Wat betreft de bouwgrond had men keuze uit drie percelen, name lijk: een open vlakte in de nabijheid van De Drie Hoefijzers, de villa Rust- land met park aan de Ginnekenweg en een terrein aan de Vestkant. Een ri ante omgeving èn goedkope grond. Dit terrein werd aangekocht. In september 1917 is het gebouw j klaar. Op 4 oktober volgt, dus op de feestdag van Sint-Franciscus, de plech tige inzegening door Mgr. Hopmans. Niet alleen om dit feit een heuglijke dag, maar eveneens door de voortdu rende, zegenrijke stortregens. Aanvan kelijk wil het met de Vestkantbewoners niet zo best vlotten. Dit leidt dan ook meer dan eens tot stichtelijke sermoe nen midden in de nacht. De start in het gebouw zelf is nogal stroef, omdat zo wel verlichting als verwarming maar matig functioneren. Er zijn echter di verse redenen tot vreugde: Breda levert inderdaad een groot aantal externen. Als gevolg van de nieuwe schoolwet van 1920, die finan ciële gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs brengt, neemt het aantal leerlingen steeds meer toe. Ook kunnen verschillende uitbreidingen aan het gebouw plaats vinden. Een belangrijk jaartal voor de kweek scholen in het algemeen is het jaar 1923, wanneer deze scholen het Jus Pro movendi krijgen toegekend het recht op eigen eindexamens. Op één mei 1927, als het vijfentwintigjarig bestaan ge vierd wordt, richt de in 1961 overleden broeder Ephrem het San Francisco-or- kest op. Na rustige jaren brengt minister Mar- chant in 1934 leven in de brouwerij. Hy zet namelijk de vierjarige kweekschool om in een driejarige, waardoor het aan tal leerlingen snel terug loopt. Van 1933 tot 1937 daalt dit aantal van 121 tot 70. In augustus 1939 wordt Broeder Caje- tanus benoemd tot directeur, waarmee hij Broeder Clemens opvolgt. Op eerste pinksterdag 1940 evacu eert Breda, dus ook de Broeders. Op vier juni keren de eerste kweekschool bewoners al terug en de anderen in de loop van de volgende maanden. Een naar voorval speelt zich af in de herfst van 1941, als een Duitsgezinde, met de N.S.B. sympathiserende leerling enige broeders en medeleerlingen aanklaagt. Broeder Cajetanus, Beatus, Vincentius en Ephrem belanden in de Bredase pa raplu. Binnen een maand worden ze echter weer vrijgelaten. Enige leerlingen komen er slechter af. Twee ervan brengen zelfs drie maanden in kamp Amersfoort door. In september 1942 wordt de vierjarige op leiding in ere hersteld. Op 29 oktober 1944 valt de bevrijding van Breda. De school heeft dan geruime tijd onbeheerd gestaan, maar betrekkelijk weinig scha de geleden. Liefst 600 buurtbewoners zoeken een veilig onderkomen op de kweekschool. Dan, op zeven november, wijkt eindelijk het gevaar volledig. Uit dankbaarheid bieden de buurtbewoners twee beelden aan, één van het H. Hart, één van Sint-Franciscus van Assisië. Na deze moeilijke periode volgt weer een tijd van bloei. In 1952 wordt de wet-Rutten aangenomen, die de vijfja rige opleiding brengt, namelijk de mo gelijkheid om naast de gewone onder wijzersakte in het vijfde leerjaar (de derde leerkring) hoofdakte te behalen. De eerste hoofdakte-examens, volgens de nieuwe regeling, vinden plaats in september 1957. In 1954 wordt het Sint-Jansklooster betrokken aan de Don- Broeder drs. DOMINICUS, de huidige directeur Boscoweg, waar voormalig directeur Broeder Cajetanus, die officier is in de orde van Oranje-Nassau, momenteel verblijft. Broeder Dominicus, drager van de zelfde onderscheiding sinds 1961, wordt directeur en neemt in 1957 de nieuwe, hypermoderne vleugel in gebruik, waar door de school zich kan beroemen op een uitstekende accommodatie. Ongetwijfeld zal het 60-jarig bestaan luisterrijk en stijlvol gevierd worden. Uiteraard is er een officiële dag met voeringen. Mgr. J. Baeten schreef bij het vijftigjarig bestaan van de kweek school: Jegens de Broeders van Huy bergen is ons hart met dankbaarheid vervuld voor het heilrijke werk in ons bisdom". Onder andere is al bekend, dat het beroemde toneelstuk ,,The Town" door de leerlingen gespeeld zal worden en dat de Studentenvereniging „Vreuch- dendael" en de oudstudentenvereniging Delta" een bijdrage zullen leveren. De secretaris van „Delta", de heer P. Ra- senberg uit Terheijden zei, dat hier omtrent al contactbijeenkomsten zijn gehouden en dat „Delta" deze viering vooral als een schoolfeest beschouwt en dus de studentenvereniging alle voor rang zal verlenen. Onder de leerlingen tenslotte groeit het plan om een „Mu sical" op te voeren, die de historie van de kweekschool in beeld brengt, zowel visueel als auditief. Broeder CAJETANl'S, die de kweek school bestuurde in de moeilijke oorlogs jaren. (Advertentie) Nog niet zo lang geleden heeft het geval van de Joegoslaaf Vra- caric in de bondsrepubliek veel stof dóen opwaaien. Men heeft zich af gevraagd hoe de naam van deze man op de lijst van gezochte per sonen is terechtgekomen. Hoe komt iemand eigenlijk op die lijst te staan? Wie beslist over een ar restatie en wie voert de vermelde persoon weer van die lijst af? Iedere maand verschijnt er in Duitsland in een grote oplage een lijst met het opschrift „strikt ver trouwelijk. Alleen bestemd voor politie en justitie". Dat is de lijst van gezochte personen en deze be vat gemiddeld zo'n 40.000 namen van personen, die in de bondsrepu bliek of in het buitenland een of ander strafbaar feit hebben be gaan. Deze lijst wordt steeds gecorrigeerd en aangevuld verzonden aan alle politie-, douane- en grensposten en geldt als „dienstlectuur". Overal in de bondsre publiek lezen de ambtenaren dit stuk en iedere oude uitgave, die door een nieuwe wordt vervangen wordt onder streng toezich vernietigd, opdat hij niet in verkeerde handen terecht komt. Veel routinewerk Een bevel tot arrestatie kan in de Bondsrepubliek worden uitgevaardigd door de gerechtshoven als het gaat om personen, die om het een of andere ver grijp worden gezocht. Voor de vermelding op de lijst van gezochte personen moet door deze instantie een verzoek worden ingediend bij het federale bureau voor rechtszaken. Dit bureau beslist dus nooit zelf of iemand wel dan niet moet worden gearresteerd. De verantwoordelijkheid berust bij de verschillende gerechtsho ven en openbare ministeries. Is een naam eenmaal in de lijst opgenomen, dan ne men de dingen hun natuurlijke loop Alle Tijdens de tweede vergadering van het Katholiek Onderwijzcrsverbond in Amsterdam heeft de voorzitter, de heer John II. M. Derksen, uitvoerig de sala risvraagstukken besproken. Hij zei het te betreuren dat in de ver gadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg van 18 de cember j.l. over de salarisvoorstellen geen overeenstemming is bereikt. „Het KOV staat volledig achter het beleid dat door de drie samenwerkende cen trales in deze is gevoerd". Over de voorstellen zelf merkte de heer Derksen onder meer op dat de centrales menen dat er alleszins recht bestaat op een uitkering ineens over het jaar 1961 omdat duidelijk is gebleken dat de werkelijke salarisbeweging over dat jaar in het vrije bedrijf niet onaan zienlijk is uitgegaan boven de trend, die tevoren voor het overheidspersoneel was uitgestippeld. „De regering heeft de eis deze uitke ring over 1961 te verlenen afgewezen. Dit betekent in feite dat zij vasthoudt aan de fictie dat het zogenaamde ak koord van november 1960 een juiste vaststelling van de salarissen voor het overheidspersoneel is en dat zij niet bereid is om hierin verandering te brengen, ook al blijkt nu, dat de wer kelijke salarisbeweging verschilt van die, welke als basis van dat zogezegde akkoord heeft gediend", aldus de heer Derksen. De heer Derksen wees verder op de z.i. onaanvaardbare traagheid waarmee de pensioenen behandeld worden. „Met grote nadruk blijven wij voor alles vragen om waardevaste pensioenen. Het is onduldbaar dat de gepensioneer den tot de vergeten groepen gaan be horen", zo zei hij. Over de vorming van een katholieke vakcentrale zei hij dat het dagelijks be stuur van het KOV heeft geweigerd deel te nemen aan besprekingen onder lei ding van de organisatie van de werk- nemende middenstand omdat het ook in het verleden deze leiding niet wenste te aanvaarden en omdat het KOV zich voorlopig volkomen vrij wil houden en niet reeds nu door een deelname aan een voortgezet gesprek gevaar wil lo pen in een bepaalde richting te worden gedrongen. politie-instanties in West-Duitsland gaan, wanneer ze één van de ca. 40.000 mensen., die op de lijst genoemd zijn, vinden, tot voorlopige arrestatie over. Het federale bureau voor rechts zaken krijgt daarvan bericht en geeft via de snelste weg, meestal per telex, de tekst van het arrestatiebevel aan het betreffende politiebureau door. In Wiesbaden liggen bij dit bureau op het ogenblik 30.000 arrestatiebe velen. De voor het betreffende district be voegde strafrechter, voor wie iedere arrestant binnen 24 uur na zijn arrestatie moet worden voorgeleid, weet dus di rect waarvan de arrestant wordt beschul digd. Het federale bureau voor rechts zaken in Wiesbaden wordt niet alleen geraadpleegd door de politiebureaus, maar ook door de belastingkantoren en douaneposten, bijvoorbeeld bij het op sporen van smokkelaars of belastingont duikers. Verder ook door de afdelingen van volksgezondheid, die personen met besmettelijke ziekten voor onderzoek of behandeling willen doen aanhouden. Ten slotte komt het ook voor, dat ministeries van justitie minderjarigen zoeken, die on der toezicht moeten worden gesteld, of personen, die uit het land moeten wor den gezet. De inhoud van de lijst is zeer gevarieerd. Alle verschillende gevallen blijven gewoonlijk slechts een bepaalde tijd op de lijst staan, omdat de bevoegde instanties reeds rekening moeten houden met de in de wet bepaalde termijn van verjaring. Een misdaad verjaart volgens de wet in de Bondrepubliek echter niet. wanneer het geval in behandeling wordt genomen en dat gebeurt bij zware mis drijven bijna altijd. Geheimzinnige tekens 40.000 mensen op een lijst, iedere maand weer, dat is een enorm aantal. Een deel van de namen is evenwel af komstig uit het buitenland en veel na men blijven jarenlang onveranderd ver meld. Er zijn ook gevallen, waarin een persoon niet met één naam maar met verschillende namen staat vermeld, om dat hij in verschillende steden en onder verschillende namen strafbare feiten heeft begaan. Het record werd tot nu toe behaald door een man, die maar liefst onder zes namen voorkwam. Vingerafdruk ken zorgen meestal voor de oplos sing van dergelijke raadsels. De lijst bevat voor de leek zeer ge heimzinnige tekens. Zij geven aan, waar om iemand wordt gezocht en of men re kening dient te houden met het feit. dat hij wapens draagt. (Advertentie) mmm Syntraciet 61 heeft een stevige plaats veroverd in de Hollandse harten en huiskamersDag en nacht werken de Staatsmijnen om te voldoen aan de steeds groeiende vraag naar de moderne warmtebron, die Syntraciet voor Nederland isl Plaatselijk - en tijdelijk! - kén het echter voorkomen dat uw brand- stoffenleverancier de door u gevraagde Syntraciet niet prompt kan leveren. Want de vraag is groot en wordt steeds groter.... Wij menen dat het goed is dit eerlijk en openhartig mede te delen. Verwijt dit uw leverancier dus niet te zeer. Reeds is besloten de Syntraciet-produktie aanzienlijk uit te breiden. Om u méér Syntraciet 61 te kunnen bezorgen... Voor gezellige, gloedvolle, brandschone warmte thuis. v - 'M ;it o,n -M- - Waar een oorlog woedt, daar val len slachtoffers; ook heel vaak on der de mensen die met het krijgs bedrijf als zodanig niets te maken hebben. Dit is een even verschrik kelijk als onvermijdelijk feit. Zelfs als de zich afzijdig houdende be volking bij de oorlog wordt betrok ken door gedwongen evacuatie, door voedseldistributie e.d. is het al erg genoeg. Nog schrijnender wordt het leed als non-combattan ten in hun leven worden bedreigd, zoals gebeurd is bij de luchtbom bardementen die hun apocalyptiscn einde vonden met de explosie van de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki Bij deze bombardemen ten was vernietiging van burgers een middel tot het doel: het mo reel van de aan het front strijdende soldaten te breken. De tweede wereldoorlog heeft deze evolutie ingeluid. Dat is ten hemel schreiend. Het was echter nog niet het allerergste. Het vre selijkste aspect in het achter ons liggende oorlogsdrama was de ver nietiging van non-combattanten als doel op zichzelf: de moord op de Europese joden. Er bestonden voor de uitroeiing van het jodendom geen andere motieven dan roof, ingekankerde ideologische haat en perversie. De geur van het joodse bloed moest de moordlust van de nazi-tijger aanwakkeren. Hoe meer bloed er vloeide, Controle en kaartsystemen De lijst wordt natuurlijk ook gebruikt bij controles, zoals in café's, hotels, auto's en aan de grens. Het komt steeds weer voor, dat een dader per auto denkt te kunnen vluchten. De lijst wordt aangevuld door kaart systemen, die in elk ministerie van jus titie van de deelstaten en op alle grote politiebureaus aanwezig zijn. Ze zijn meestal actueel en worden, omdat het zo belangrijk is, door het federale bureau voor rechtszaken in Wiesbaden vijf maal per week van de nieuwste gegevens voor zien. Bovendien verschijnt er dagelijks een blad, waarin de jongste gebeurtenis sen zijn opgenomen. Terugkerend tot de gestelde vraag met betrekking tot de arrestatie van de Joe goslaaf Vracaric zal het eenieder duidelijk zijn, dat er bij die duizenden gevallen wel eens vergissingen worden gemaakt, kortom, dat iemand abusievelijk wordt vermeld of niet tijdig van de lijst wordt afgevoerd. hoe groter de honger. Het nazidom voed de zichzelf ermee en maakte er een taak van, deze „voedselvoorziening" te perfectioneren totdat het werd het meest satanische bedrijf dat de hemel ooit heeft aanschouwd. Wat dit in eoncreto betekent zal nie mand die de vernietigingskampen niet heeft gekend, ooit kunnen begrijpen. En misschien is dat maar gelukkig. Is het mogelijk, verder te leven alsof er niets gebeurd was, met de wetenschap dat kort geleden, in ons eigen Europa, de massa moord een staatsonderneming was? Kan men zichzelf en anderen nog hoogachten, als men is gaan beseffen dat mens en onmens in onze ziel samenwonen? Tijdens het proces Eichmann moest één der getuigen een verklaring afleg gen over de gebeurtenissen in Auschwitz. Hij trad naar voren, zwaaide even heen en weer en fluisterde toen: „De planeet Auschwitz Daarna viel hij flauw. Wij weten nu wie deze joodse over levende van Auschwitz was. Onder het pseudoniem Ka Tzetnik heeft hij twee boeken geschreven. Het één heet „Da- niëlla", dat geruime tijd geleden ver scheen, Het tweede boek is getiteld „Moni". Het kwam dezer dagen in ver taling uit bij Elsevier. Ka Tzetnik kan niet spreken over zijn ervaringen in Auschwitz. Hij kan het slechts opschrijven, het van zich af schrij ven en dat heeft hij zich ook tot taak gesteld. Was „Daniëlla" het relaas van een joods meisjes dat voor de obscure vermaakcentra van de SS werd uitgeko zen; „Moni" is het verhaal van de twaalf jarige jongen die als speelgoed werd gebruikt door elkaar opvolgende ..Blokaltesten" in Auschwitz sinistere figuren, wier morbide liefdebetoon als regel eindigde met moord. „Moni" is alleen daardoor al een ver schrikkelijk boek. Een nachtmerrie. Maar veel erger is datgene waarin de bloedige, geperverteerde hoofdpersonen konden ontstaan: het milieu. „De planeet Auschwitz" Er treden in „Moni" niet veel SS'ers op. Zij wor den slechts genoemd als de goden die vanuit hun wachttorens neerzien op de onder stroom staande kamphekken, of in de gedaante van Hoess, de comman dant van de vernietigingsindustrie het kamp binnenkomen. Zij schijnen voor de schrijver van niet al te groot belang te zijn geweest. Zij schiepen alleen maar de planeet, doch lieten het aan haar bewo ners over, er de zaken op gang te houden. Dat is namelijk het ten hemel schreien de: dat de gevangenen van Auschwitz beurtelings beulen en slachtoffers wa ren. De beulen, zich noemend „kamppo litie", „blokoudste" of „kameroudste" waren de prominenten. Veelal waren het criminele misdadigers, wier leven veilig was dank zij het feit dat de dood hen vergezelde waar zij ook gingen. Lugu bere kerels, alhoewel evenzeer als hun slachtoffers opgesloten binnen het prik keldraad; stelend van de gevangenen; beslissend over dood en leven van dui zenden medeschepselen; zich lavend aan alle vormen van terreur en ellende welke maar denkbaar zijn. „Moni" is de beschrijving van de le vensstijl der prominenten in wier krin gen „Moni", het onbevangen kind aan wie de slechtheid zich in de hevigste vorm voltrekt, gedwongen is te verkeren om in leven te blijven. Er waren ook joden onder de prominenten. Listige han delaars in etenswaar die door middel van een ingenieuze organisatie aan de „muzelmannen" (de ten dode opgeschre ven, wandelende geraamten van Ausch witz) was ontstolen. En toch waren zij, muzelmannen en prominenten, maaksels van dezelfde schepper. Alleen op de planeet Auschwitz ontpopten zij zich opnieuw. Hemel noch aarde schijnen zich met Auschwitz te bemoeien. Er heerste maar één doel: de vergassing en crematie der miljoenen gaande te houden. Er was maar één alternatief: willoos ondergaan of zegevieren op de dood, door je aan zijn kant te scharen terwijl de goden van de wachttorens goedgunstig op je neer zien. De machine draaide volledig auto matisch. Auschwitz was self-supporting, méér nog het was een perpetuum mo bile tot het ogenblik dat de planeet in zijn geheel verging. Ka Tzetnik heeft dit allemaal tot in details beschreven en hij is niet onder de last van zijn herinneringen bezweken, Zijn negativisme, opgedaan in de don kerste krochten van de hel, kan men hem niet verwijten. Hij is in deze zin een slachtoffer van Auschwitz. Maar zijn af schuw kan geen zinvolle boodschap aan de mensheid zijn, want het is een ob sessie: een mensbeeld ontstaan op eenl verdwenen planeet. Dat er een laatste' oordeel over de planeet Auschwitz is geveld, buiten toedoen van haar eigen schepper, Hitier, om, is het bewijs voor de in de wereld werkzame tegengestelde krachten. „Moni" overtuigt ons van het bestaan van fundamenteel kwaad. Maar dit oordeel van ons kan alleen maar groeien vanuit een heldere kijk op wat dan wel het fundamenteel goede is. Het kwaad is zichtbaar „kwaad" door de con trastwerking met het goede. In „Moni" 9435 „Kom Makoesjlah. snijd de touwen door, wij moe ten je vader van deze dwaas heid terughouden!!" dringt Aram aan. „Je wilt toch niet dat hij een moordenaar wordt?" „Een moordenaar..?" itamelt het meisje ontzet. Dan snelt zij de tent uit. Even la ter sluipt Makoesjlah de tent weer binnen, een Indiaans mes in de hand. „Alle krijgers zijn met vader meegegaan.. er zijn alleen vrouwen en kinde ren in het kamp," fluistert zij, terwijl zij moeizaam de taaie touwen doorsnijdt. Even latei sluipen Aram cn Makoesjlah ongezien het slapende kamp uit. Bij de bosrand, op een om heind veld, grazen enkele paar den. Snel gooit Aram een der hoofdstellen, die aan het hek hangen over het hoofd van een der paarden en even latei rijdt het tweetal de nachtelijke bos sen in. Tezelfdertijd knallen in Cabotsville de eerste schoten.. In drommen stormen de In diaanse ruiters op de nederzet ting af. ondanks de salvo's der kolonisten. bestaat dit contrast uit de confrontatie van kwaad met de aangerichte schade. Het is kwaad met kwaad vergolden. Om deze reden is „Moni" een uiterst negatief boek. Het doet geen recht wedervaren aan de menselijke natuur, doch hoogstens aan de vernielende kracht van zijn in stincten en de mate waarin de mens lijd zaam kan zijn. Ik zeg dit alles met eer bied voor de schrijver en niet in de laatste plaats voor zijn groot talent om het onbeschrijflijke in woorden te van gen. Van het hongeroedeem waaraan zijn liefde tot de mensen leidt dient men echter afstand te nemen. ANTONIN werner Ten gevolge van een staking van twee grote particuliere busondernemingen in New York, moesten 1.300.000 New Yor kers gisteren een ander transportmid del zoeken om naar hun werk te gaan. Hoewel andere maatschappijen hun bussen gewoon zullen laten rijden of zelfs extra bussen zullen inzetten, heeft het stadsbestuur besloten de scholen een uur later te laten beginnen, om het verkeer tijdens het spitsuui enigszins te ontlasten. De parkeerbeperkingen in Manhattan zullen voor de duur van de staking worden verminderd, om foren sen in staat te stellen per auto naar hun werk te gaan. De kapitein van het Zweedse passa giersschip Gripsholm heeft gisteren een verzoek om assistentie uitgezonden om dat hij een krankzinnig geworden pas sagier aan boord had. Een Newyorkse detectieve, die een vakantietrip aan boord van de Gripsholm maakte, terro riseerde de andere passagiers en viel de bemanning, die hem wilde opslui ten, aan. Men slaagde er na veel moei te in de man, die zich hevig verzette, op te sluiten. Bij pogingen de krank zinnige te kalmeren liep de scheepspre dikant een hoofdwond op. Een vaartuig van de Amerikaanse kunstwacht nam in volle zee de patiënt aan boord en bracht hem aan wal, waarna hij door een ambulance naar een ziekenhuis in Norfolk werd overgebracht. De Gripsholm bevond zich in de At lantische Oceaan op ongeveer 600 km van Norfolk. Bij een opinie-onderzoek in West- Duitsland is gebleken, dat 63 procent van de ondervraagden tevreden was met het geen zij tot dusver in het leven hadden bereikt Twaalf procent was zeer tevre den en achttien procent slechts een wei nig tevreden, terwijl zeven procent uit gesproken ontevreden was. THEO EN MA Theo Eerdmans zal zaterc „Willens en wetens" kenden kunnen begroet van der Reyden zal doo worden op haar kennis Elsschot, de heer Eerdhu ten bewijzen dat zijn k olympische spelen hem leveren, terwijl de sym terdammer Jan de Hoe hoopt te verbazen met feit het Londense Arsenal. D onderwerpen, welke aan men zijn Zwerfstenen, rollen en Leonarda da "P\e door de televisiekijk gewaardeerde NAVO-tc hem zal dit jaar van 9 to de vijfde maal worden lustrum belooft een gr evenement te worden. N kesten uit enkele NAVO- ren tot de deelnemers, m; alle NAVO-landen. Ook de komst van een muziel zegd, zij het dan een van omdat deze NAVO-partn^ tair orkest kent. Beethoven is van óns ei schandaal dat die lui in hem gewoon maar durven de grote componist zijn voor plutocraten, kapitalii chislen en uitbuiters had zo is in een Oostduits blad Beethoven staat op één lij en Engels, ook Duitse genii blad en als een volksorkes speelt dan is dat Beetho bijsm.aak en recht in de Beethoven luisteren is goe naar Beethoven luistert dorven westelijke zenders in landen welke bij de Na gesloten, voelt als hij een mvnist is, het bloed in stollen. „Beethovens symfonie ii aan het einde van de Fran sing van Duitsland", aldi Dat weet iedereen. Alleen de communist weet echt Beethoven wérkelijk bedoe fonie is de uiting van de Verenigde Duitse Democi publiek. Zegt het blad. Juist, nu is het duidelijl zette Beethoven die sym 1 pier. Ingewijden wisten h wig de pé had aan Koi Konrad Adenauer. Hij mö niet. toen al niet. Vlbricht achtte hij een vooruit.streve met wiens ideeën hij syn Hij kon dat niet zozeer l UKint de reuanchisten u> uitgebuite tijd nog opverm al in Bonn waar Ludwig en dat hij ontvluchtte ome de vestiging van de West rinnskliek aldaar gekant Bij wilde demonstreren Duitslands deelgenootsch Navo en de EEG. en hoe do ponist dat? Inderdaad, hij symfonie. In a. De a van A er Aan moet, met een a. moest de symfonie het ei Franse overheersing beju dat v)as de diepere zin: te ren met Kroestjevs strew rechtvaardige wereld, ond hamer. En naaT één ondee! Duitsland. Dat bedoelde B En dan durft zo'n man nog een Eroica of een Pa dirigeren, alsof de eerste v poleon tot onderwerp had de de landelijke rust. Teru ste communistje weet dc respectievelijk Paul de Oekrdinse graanvelden b< prae;

de Stem | 1962 | | pagina 8