Katholieken tonen tekort aan medeleven VOOR DE VROUW UITVERKOOP Wij houden van gezellig Franse radiotelescoop luisterde naar Jupiter SLECHTHORENDEN Beroemde diamanten Kardinaal Alfrink over concilie: AlR-iNDtA Prins Charles is toch een gewoon kind? r Kennedy gaat naar Mexico op de Kritiek Kerk bewijs ie? van Bij koffie thee en tv UROPA-INDIA zonder tussenlandingen 7 u. 55 Maantemperatuur ook opgemeten Laat kerstdrama in Den Haag SCHAAKKAMPIOENE DOOR VERLIEFDHEID SCHAAKMAT GEZET en handen ruw? PUROL voor Weer plan tractorenruil JAPANSE PREMIER NAAR EUROPA Slagersoorlog; arrestaties Japanse Convairs gaan vliegen op Djakarta Oude gangster uitgewezen DE STER VAN ZUID-AFRIKA HET SLANKE MIDDELTJE 5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1962 5 „Neen, ik geloof niet, dat alle katholieken van ons land met de voorbereidingen van het concilie meeleven. Maar van de andere kant ben ik ook van mening, dat de mensen te weinig voorlichting over het concilie krijgen. Sommi gen staan er zelfs met wantrouwen tegenover". Dit heeft kardinaal Al frink verklaard tegenover een verslaggever van de Informations Catholiques Internationales. De kardinaal zei o.m., dat de bis schoppen wel een gemeenschappelijk schrijven over het Concilie hadden ge publiceerd, dat in verschillende talen was vertaald. Maar hij meende, dat het toch wel wat te moeilijk voor de grote massa was. De bisschoppen zoeken naar wegen om het Concilie meer onder het volk te brengen, maar die zijn niet zo gemakkelijk. Hijzelf zou b.v. ook graag lokale bijeenkomsten beleggen, juist zo als mgr. Bekkers doet in zijn diocees. Maar hij ziet daartoe geen kans in ver band met zijn vele werk. Over de terughoudendheid onder de Nederlandse katholieken zei hij: ,,Men heeft allerlei soorten mensen: wantrou wenden, vertrouwenden en spotters. Ik geloof echter dat het wantrouwen ten aanzien van het Concilie overweegt." De kardinaal verklaarde daarop hoe hij mist ervaren had in de besprekingen in de Centrale Commissie, dat daar eigenlijk geen reden voor is, omdat de besprekingen daar zeer diepgaand en «penhartig zijn. Iedereen luistert met rrote openheid en interesse omdat de herders uit alle windstreken bijeen zijn. Er bestaat ook wantrouwen vanwege de eenvormigheid der Kerk. De kardi- ïaal zei: ,,Ik ken mijn landgenoten. Zij /erlangen geenszins kritiek op de Kerk uit te oefenen, maar zij houden ervan urn gedachten openhartig uit te druk ken. Ik heb in Home herhaaldelijk be- Advertentie) toogd, dat degenen die bij ons kritiek op de Kerk uitoefenen, dit doen omdat zij de Kerk liefhebben." ,,Ik geloof," zei de kardinaal, ,,dat de bisschoppen hier geen belangrijke be slissing nemen, zonder eerst de leken te raadplegen. Maar zulk een raadple ging is niet institutioneel. Men vraagt naar leken in het beraad van de bis schoppen. Maar dan dienen we toch even te zien op welke voorwaarden. Wanneer het permanente leden zouden zijn, zou de bisschop gehouden zijn al tijd dezelfde mensen te raadplegen. En dat zou voor de Kerk een nadeel bete kenen. De bisschop moet in uiteenlo pende gevallen ook verschillende leken kunnen consulteren en wel juist de meest competente. En die behoren mis schien juist niet tot de raad. De bis schoppen hebben allerminst behoefte aan mensen die op alles ja en amen zeggen. Wij hebben integendeel behoef te aan mensen, die verstandig zijn en de Kerk liefhebben. En dat betekent, aldus ging kardinaal Alfrink verder, dat de -Mem van de le ken in de Kerk veel meer gehoord moet worden. Ik kom er herhaaldelijk op terug, dat de priester niet moet doen wat de leek kan doen. Dat is nu een maal een algemeen beginsel, waar men in sommige landen maar niet aan wil. Met betrekking tot het Concilie, zei de kardinaal: ,,De gelovigen moeten veel vertrouwen hebben in de H. Geest en ook vertrouwen in de mensen, die de Kerk besturen. Zij zijn niet zo slecht op dc hoogte als men vaak denkt en oij staan ook niet zo ver buiten de wer kelijkheid. Ik ken de bisschoppen van hier, zij zijn eenvoudige mensen. Zij hebben geen behoefte te heersen en voor potentaten te worden aangezien. Ik voor mij ben ervan overtuigd, dat, wanneer er sprake mocht zijn van een kloof tussen bisschop en gelovigen, de laatsten het meestal zijn, die deze te weeg brengen. Als wij een parochie be zoeken zijn het de gelovigen die hard weglopen." Tenslotte drukte de kardinaal nog eigener beweging de wens uit, dat de voorbereiding voor het Concilie lang zou duren. Want zo zeide hij, het kon wel eens blijken, dat de voorbereiding van het Concilie veel belangrijker is dan het Concilie zelf." (Advertentie) BOEING U.S.A. JAPAN AUSTRALIë INDONESIë „12 Provinciënhuis" 67/71 I.eidsestraat Kamer 5, AMSTERDAM, Tel. 24.81.09 (2 lijnen) Telex 14.100 of uw Reisbureau Te Nancy, in midden-Frankrijk, is de grootste radiotelescoop ter wereld in ge bruik genomen. De twee reflectoren van de telescoop beslaan tezamen een op pervlakte van 7000 vierkante meter. Men heeft reeds interessante waarne mingen met de nieuwe telescoop kun nen doen. Zo heeft men, door een warmte uitstraling van de maan op te vangen, kunnen vaststellen dat de tem peratuur op een meter benede de op pervlakte van dit hemellichaam voort durend tenminste dertig graden Celsius onder nul bedraagt. De directeur van het nieuwe weten schappelijke centrum, die dit mededeel de, voegde hieraan toe: „Deze waarne ming is van groot belang voor toekom stige maanreizigers. Tot nu toe kende (Van onze Haagse redacteur) Uit woede om het feit dat zijn vrouw - van wie hij gescheiden was - tegen haar belofte in geen kerstmis bij hem I was komen vieren, heeft de 30-jarige Surinaamse kantoorbediende K. J. B. de vrouw dinsdag in Den Haag met een bijl zeer ernstig verwond. Het slachtof fer, de 31-jarige A. M. Th. van der P., is direct geopereerd. De dader van de aanslag kon terstond na het gebeurde worden gepakt en aan de politie worden I overgegeven. De bijl waarmee de Surinamer zijn gruweldaad pleegde, had hij reeds tevo ren in zijn woonplaats Rotterdam ge kocht. Hij was met dit wapen naar Den Haag gereisd om daar zijn ex-vrouw voor haar wegblijven met Kerstmis „te j straffen". Hij begaf zich daartoe naar de Merwedestraat, waar hij wist dat zijn vroegere vrouw om vijf uur hun 41,Harig dochtertje zou afhalen uit een I kmderdagverblijf. Toen hij haar ont- I moette ontstond eerst een woordenwis seling, waarbij de vrouw echter tegen de grond werd geslagen. Onmiddellijk daarna volgden de bijlslagen op hoofd en nek. Terwijl de vrouw bloedend op de weg lag gooide de kantoorbediende Z1JP. "ijl neer en vluchtte weg. Hij werd echter terstond gegrepen en gaf zich °naer -de woorden „dat heb ik niet ge wild, geef mij nu maar aan de politie" rustig met de handen omhoog over. De Londense „Daily Sketch" heeft zijn lezers de vraag voorgelegd of ze hun toekomstige koning, prins Charles hertog van Cornwall, niet eens in een espresso bar zouden willen zien. Het blad publiceerde bij het artikel een foto van de Zweedse kroonprins Carl Gustaaf, waarop de vijftienjarige te zien is temidden van leeftijdgenoten in een koffiehuis. „Waarom prins Charles niet vroeg de „Daily Sketch". „Zou hij het niet leuk vinden om even prins-af te zijn en te genieten van een kopje koffie en de nieuwste tophit Of, zo vroeg het blad zich af. „is dat te modern voor een toekomstige koning van Engeland rhen slechts de temperatuur aan de oppervlakte van de maan, die overdag meer dan honderd graden Celsius be draagt, om 's nachts tot minstens ze ventig graden onder nul te dalen. „Het is thans ook voor de eerste maal in Europa mogelijk geweest om van de planeet Jupiter afkomstige uitzendingen op te vangen. Het was bijzonder moei lijk om deze zeer interessante waarne mingen te doen". De 24-jarige Amerikaanse schaak kampioene Lisa Lane heeft zich terug- ggetrokken uit het internationale schaaktournoooi dat te Hastings wordt gehouden omdat zij verliefd is. Zij was niet komen opdagen bij vier van de vijf wedstrijden waarin zij moest spelen. De schaakkampioene gaf de volgende uitleg voor het feit dat zij schaakmat was: „Ik ben verliefd en heb heimwee. Ik kon mijn aandacht niet bij het schaakspel houden en mijn gedachten dwaalden af". Zij zei dat zij niet ver loofd was. De kampioene was niet be reid de naam van de betrokken man te noemen omdat „hij hierdoor misschien in verlegenheid zou worden gebracht". Zij keerde woensdag terug naar New- York. (Advertentie) Cuba De directeur van een Zuidamerikaan- se rumstokerij heeft verklaard, dat ziin personeel tussen de 50 en 100 duizend dollar bijeen heeft gebracht voor een fonds dat bestemd is voor de aankoop van landbouwtrekkers, die men bij het Castro-regime wil trachten in te ruilen tegen Cubanen die bij de mislukte in vasie van vorig jaar gevangen werden genomen. Hoewel een vorig „ruilprogramma" op niets is uitgelopen, hebben gezinsleden van de bijna 1.200 Cubaanse krijgs gevangenen een nieuwe poging onder nomen de gevangenen in ruil voor 500 landbouwtrekkers uit hun gevangen schap te bevrijden. De Japanse premier, Hayato Ikeda, zal in het najaar een bezoek aan Euro pa brengen om te trachten de door de Europese Economische Gemeenschap tegen Japan opgeworpen handelsbarriè res te doen opheffen. Handelskringen en vrienden hebben er bij de premier op aangedrongen de reis te maken. De pre mier voelde er zelf voor, aangezien hij beseft dat zijn zogenaamde „positieve" economische politiek en het bestaan van zijn kabinet afhankelijk zal zijn van een welvarend Japan. Om zijn politiek te verwezenlijken is het aanboren van nieuwe markten voor Japanse produkten van uitermate drin gend belang. De E.E.G. voelt weinig voor de in voer van Japanse produkten, maar Ike da meent dat hij door het bedrijven van „diplomatie op het hoogste niveau" zijn doel zal kunnen bereiken. De Franse regering heeft straffe maatregelen genomen tegen de twee duizend slagers uit Parijs en omstre ken, die uit protest tegen de prijsvast stellingen van het rundvlees besloten hebben voortaan geen rundvlees meer te verkopen. Zeven van hun leiders zijn gearres teerd omdat zij tussen beide waren ge komen in f.het recht om te werken". Zes van hen zijn bestuursleden van het „Slagerscomité van Waakzaam heid", de zevende is Marcel Lebedel, eigenaar van een Poujadistisch blad. De arrestaties werden verricht op verzoek van het ministerie van binnen landse handel. Er zijn twee plasticbommen ontploft voor de winkels van slagers die zich niet aan de orders van de bond hadden gehouden. De tweeduizend Parijse slagers heb ben tijdens een massabijeenkomst Parijs, besloten in hun staking te vol harden. Pierre Salinger, secretaris voor pers zaken van het Witte Huis, heeft ver slaggevers dinsdagavond medegedeeld dat president Kennedy een uitnodiging van zijn Mexicaanse ambtgenoot Adolfo Lopez Mateos heeft aanvaard, om diens land in 1962 te bezoeken. Er is nog geen datum voor Kennedy's reis vastgesteld. (Advertentie) MORGEN dus VRIJDAG wederom ZITTING van uw CONSULTATIE BUREAU VOOR S.H. in gebouw DE VESTE, OUDE VEST 3, BREDA advies gratis levering van gehoortoestellen ev. over Ziekenfonds. De Japanse luchtvaartmaatschappij, zal op haar driewekelijkse vluchten per Convair op Hong-Kong, Bangkok en Singapore, de Indonesische hoofdstad Djakarta gaan aandoen. De ,,Jal" zal voorts haar diensten op de Verenigde Staten, Zuidoost-Azië en Europa uitbreiden. In de zomer van dit jaar zal tweemaal per week met toe stellen van het type Convair-880 via India op Europa worden gevlogen. De Japanse maatschappij zal ook haar diensten op Los Angeles via Honoloeloe en met Honoloeloe als eindpunt, uit breiden. De „Board of Immigration Appeals" in Washington heeft de deportatie be volen van de New-Yorkse gangster Frank Costello, op grond van een ver oordeling terzake van belastingontdui king in 1954. Costello heeft hiervoor al in de gevangenis gezeten. Hij kan van het vonnis in beroep gaan. De zeventig jaar geleden op Sicilië geboren gangster werd in 1954 veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van twintigduizend dollar, om dat hij in de jaren 1948 en 1949 achten twintigduizend dollar te weinig aan inkomstenbelasting had betaald. Als eerstdaags de uitverkoop begint, kan men in de grotere steden 's morgens voor dag en dauw een file huismoeders op klapstoeltjes zien zitten voor de deuren van winkels en waren huizen. Zij hebben dan een bijzondere lokvogel in de etalage op het oog: een jurkje voor de dochter voor 1,79 of een prachtige braadpan voor 99 cent. Dat tijdo ok geld kan betekenen, Een ander soort verkapte voor gaat voor deze huisvrouwen niet op; opruiming ontdekten wij in een kerst- krijgen ze na uren wachten die jurk etalage, waar bij japonnen en man- tels op een mooie kaart, versierd met een takje hulst, stond te lezen: „Kerstgratificatie 10.(of 15. al naar gelang het kledingstuk). Het tweede bezwaar is ernstiger en geldt een andere praktijk. Ook de koopjeslustige vrouw kan soms niet ontkomen aan het gevoel beet genomen te worden. Die grote kaar ten met doorgestreepte prijzen.... spraken die wel waarheid? Het lijkt niet moeilijk om zulk een kaart met gefingeerde doorgestreepte prijs te maken en een nieuwe prijs er onder te schrijven, die precies dezelfde is als vóór de uitverkoop. X X Soms meent men zich die oude prijs heel goed te herinnei'en; men heeft het kledingstuk eens in de eta lage gezien of in het rek opgemerkt. Toch blijft het een gis. Dit kleding stuk kan er wel precies op lijken, maar van een mindere kwaliteit stof zijn. Het kan een afwijking in het model hebben, waardoor er minder stof in is verwerkt; kortom er kun nen verschillen zijn die ons ontgaan. Nochtans heeft de Consumenten gids een geval gesignaleerd, waar van een vergissing geen sprake kan zijn geweest. Het gold de oprui mingsaanbieding van een postorder bedrijf. Dit soort bedrijven werkt niet met een etalage, maar met een catalo gus, en die kun je bewaren. Het bleek dan ook dat een mantel uit de zomercatalogus van april '61 op nieuw voorkwam in de opruimings catalogus van juli daaropvolgend, de laatste maai met een doorgestreepte veel hogere prijs, waaronder de __onieuwe „voordelige" prijs was geno- 'dé~vrouw" die steeds contant teerd, welke echter dezelfde was van x x Ongetwijfeld worden er wel vaker zulke misleidende manoeuvres uitge- of braadpan te pakken, dan hebben ze heus een voordeel. X X Over vrouwen in de uitverkoop be staan talloze grapjes en er worden nog steeds nieuwe bedacht. Al heeft moeder-de-vrouw in de loop van ja ren honderden voordeeltjes behaald en slechts één miskoop, dan zal haar toch die miskoop tot in lengte van dagen onder de neus gewreven wor den. Meestal trekt zij zich daar niets van aan. Er speelt immers een heel ander element mee in haar koopjes jacht. Zij vindt het een sport en een dol plezier! Haar man kegelt zo graag en als er een wedstrijd gehou den wordt is hij van de partij, ook al heeft hij geen kans op winnen. Waarom moeder haar gooi naar het geluk niet gegund? - X X Er zijn echter enkele vormen van uitverkoop, vooral bij modehuizen gebruikelijk, waartegen wij bezwaar hebben. Tegen het eind van december wor den al „besloten" voor-opruimingen gehouden; allen die in de boeken van de firma voorkomen krijgen een honingzoet foldertje thuis gestuurd, dat zij als goede klant, alvast tegen opruimingsprijzen terecht kunnen. De „beslotenheid" ligt in het feit dat de wet niet toestaat met oprui mingsprijzen te werken gedurende dertig dagen voorafgaand aan de of ficiële uitverkoopdatum (ditmaal 14 januari). De reden dat men in de boeken voorkomt, is een eigenaardige reden. Immers, betaalt staat nergens genoteerd. Koopt zij altijd in dezelfde zaak van een kleine stad, dan zal men haar daar kennen en het foldertje bereikt haar wel. Maar woont zij in een grote stad, dan weet niemand haar adres; koopt zij nu eens in deze winkel dan in die, dan kan zij niet tot de uitverkorenen horen. Wie echter maar ééns in een mo dehuis een japon kocht en er iets aan moest laten veranderen, ofwel niet genoeg geld bij zich had en een andere dag het tekort heeft aange vuld, staat „in de boeken" vermeld en speelt in de voorverkoop mee. Nauwelijks had Parijs gezegd dat dit seizoen het bont een eerste plaats zou bekleden, of onze Nederlandse confectie bracht het alreeds op elegante wijze: ensemble bestaand uit japon met mantel geheel gevoerd met zilvervos (plaza). voerd. Voor de onverbeterlijke koop jesjaagster is zulk een ervaring geen onoverkomelijke ramp: die wordt wel goedgemaakt door talloze an dere, echte voordeeltjes. Maar wanneer iemand die zelden van opruimingen profiteert nu juist door zulk een aanbieding wordt ver leid en bedrogen, dan is de ervaring een bittere pil. De vondst van deze edelsteen heeft geleid tot de grote diamant- rush in 1869, waarover iedere Zuidafrikaan het nodige kan ver tellen. Zoals het vaak gaat, was het allemaal aan toeval te danken. Twee jaar voordien vonden de kleine Erasmus Jacobs en zijn Hottentotvriend- je vijf mooie ste nen in de bedding van de Oranje rivier. Het zusje van Erasmus vond er een knikkerspelletje voor uit, dat zij „vijf stenen" noem den. Een jonge buurman. Schalk van Niekerk dacht dat het geen gewone stenen waren, waarmee de kinderen zo argeloos speelden en hij toonde ze aan een reizende handelaar. Het bleken diamanten te zijnwaarvan de grootste 21 karaat woog. Nu tvas van Niekerk op zijn hoede en toen hij in 1869 hoorde, dat een herdersjongen op de boerderij Zendfontein een mooie glimmende steen had ge vonden, snelde hij er heen en kocht de steen voor 500 schapen, 10 ossen en een paard. Dit vormde zijn hele bezit, maar hij had goed geziende volgen de dag verkocht hij de edelsteen voor 200.000. Dit nieuws ver spreidde zich als een lopend vuur tje en al spoedig stroomden de diamantzoekers naar het gebied van de Oranje-rivier. De st'eén werd in Amsterdam door Louis Hond geslepen tot een prachtige briljant van 48 karaat. In haar bewerkte vorm leverde de Ster van Zuid-Afrika een bedrag van een half miljoen op. De steen is nu in het bezit van de Engelse gravin Dudley en gezet in een unieke hoofdversiering. De mode accentueert de taille weer, en u wilt uw taille „bijvij len" Iedere week één appeldag en Iedere morgen en avond de vol gende oefening: ga staan met licht gespreide be nen en strek de armen recht langs het hoofd. Wend het bovenlichaam naar rechts, buig langzaam door en raak de grond aan de buiten kant van het been, met beide han den. Nu dezelfde oefening naar links. Niet haasten, goed diep ademen en vol houden! Vindt u ook nietdat we nu lang genoeg hebben gehoord, dat praktisch wonen zo verschrikkelijk belangrijk is? Natuurlijk is het niet goed om van uiv huis een stoffig nestje te maken, waarin u zich moet afbeulen om alles netjes te houden. Evenmin is het verstandig om de kamer zo vol te zetten, dat uw heupwiegend tussen de stoelen, kasten en tafels door moet schuifelen. Maar een woonmachine zoals sommige lieden willen, is voor de mens op den duur onbewoonbaar. Maak het gezellig, dan leeft u ge lukkig. De meeste mensen voelen wel ongeveer aan hoe ze het thuis gezellig kunnen maken, maar we willen graag toestemmen, dat niet ieder daarvoor de mogelijkheden van het interieur gebruikt. Er zijn name lijk nog bar ongezellige kamers die pas na middernacht een intieme sfeer krijgen als de zichtbare leef ruimte een wolk tabaksrook is ge worden en krachtige drankjes de Vooral in een gezin met kinderen vloerbedekking van wand tot wand en bij liet zitje een zeer goed los kleed, dat de kilheid van de harde vloerbedekking wegneemt. Een vast tapijt vormt een krachtig middel om wat luxueuzer wor- meer gezelligheid te maken, maar bedenk dan wel, dat de goedkope soorten niet geschikt zijn voor inten sief gebruik. is dit belangrijk, omdat het dan mo gelijk is het ene „hoekje" wat prak tischer in te richten en dit voor de kinderen te reserveren. Het zitge deelte kan dan den ingericht. Er zijn echter nog meer mogelijk heden om meer gezelligheid in uw kamer te maken en nu denken we aan de verlichting. Hoe sterker het plafond wordt verlicht des te ruimer Toen de wintermode werd ge openbaard bleek dat de grote couturiers op een strenge vorst periode hadden gerekend. Boven een elegante pelsmuts en hoog gehakte laarsjes met ocelot van Dior; onder een driekanten shawl van de stof waaruit de mantel werd vervaardigd, hoog om de hals gedrapeerd en ge sloten op de rug, van Lanvin. aanwezigen doen besluiten, dat het lijkt uw kamer, maar des te minder leven toch nog niet zo kwaad is Gezelligheid is een kwestie van in timiteit, van beslotenheid. Daar we jarenlang gestreefd hebben naar steeds meer ruimte en naar prak tisch wonen, is veel van de oude vertrouwde intimiteit verdwenen. Toch is het echt niet moeilijk om in een moderne ruime kamer een gezellige intieme sfeer te maken. Het belangrijkste is dan dat we apar- zal de intimiteit zijn. Maar een paar moderne laaghan gende glaskelken boven de bank ge ven een bijzonder gezellige sfeer, omdat ze slechts een bepaald hoekje van het interieur verlichten. Het zelfde geldt voor de lamp boven de grote tafel. Kies daarvoor een mo del dat het licht overwegend naar beneden werpt en u krijgt een sfeer te hoekjes maken. Zo'n compacte meubelopstelling vormt een brokje wetse verlichting met rokkappen. Neem zo mogelijk altijd lange gor dijnen met royale plooien. Hoe meer weefsels u in uw kamer kunt bren gen des te groter zal de gezelligheid zijn. Een kale tafel met een kost baar blad kan een lust zijn voor het oog, dat voldoende vormgevoel heeft, maar een tafelkleed of een warme loper geven nu eenmaal meer ge zelligheid. We zijn er geen voorstan ders van om de schoorsteenboezem met wilde draperieën te behangen, maar een strak gehangen moderne wanddoek ergens aan de wand ver drijft het laatste restje kilheid uit uw kamer. beslotenheid. Probeert u het eens om met uw bestaande meubels aparte hoekjes te maken. Desnoods zet een bank, een lage kast of een piano Zachte vloerbedekking dempt het geluid en doet warm aan, vandaar dat dit materiaal gemakkelijk een gezellige sfeer geeft; harde vloer- dwars op de wand, zodat u als het bedekking is minder gezellig. Een ware een afscheiding in de kmer ideale oplossing voor gezinnen met krijgt. Als vanzelf ontstaan dan twee gescheiden meubelopstellingen. Kleuren kunnen ook veel doen en dit geldt voor de warme tinten rood, geel en oranje. Gebruik deze kleuren bij voorkeur niet onvermengd, want dan worden ze spoedig hinderlijk. En een afwisseling met een koelere con- kinderen en voor kamers waarin in- trastkleur is ook wel gewenst. Maar tensief wordt geleefd, is een harde als u overwegend warme tinten in uw kamer gebruikt, krijgt u vanzelf een gezellige sfeer. Voor de grote vlakken kunt u het beste licht-grijs nemen. Dit vormt een prachtige ach tergrond voor sprekender kleuren. Hebt u het gevoel, dat de sfeer in uw kamer niet zo is als u het graag zou willen, probeer dit dan eerst te veranderen door een wat intiemere opstelling te maken. Ma terialen, kleuren en verlichting kun nen het effect dan nog versterken. Als u eenmaal zover bent doet het er niet veel meer toe of u een geheel gestoffeerd clubje, een modern schelpmode] of een ijl draadvorm stoeltje in uw kamer zet. Een ge zellig clubje kan de koele, onbehaag lijke sfeer van een fabriekshal niet wegnemen, maar omgekeerd geldt hetzelfde voor een draadvorm stoel tje dat op een dik handgeknoopt ta pijt is geplaatst. Dat tapijt geeft zo veel sfeer en gezelligheid dat het nuchtere, speelse draadvormstoeltje daar geen afbreuk aan kan doen. Woon gezellig! En als u dan eens een leuk avondje hebt met een stel goede vrienden, kunt u na het af scheid nemen rustig de ramen open zetten. De blauwe rook zal dan mis schien in dikke flarden naar buiten golven, maar de echte gezelligheid blijft.

de Stem | 1962 | | pagina 19