ming >mweg DOPINGKWESTIE DOOR DR. J. ROLINK BELICHT Zaalhandbalcompetitie komt nu op volle toeren Henk Herberts wordt morgen zeventig jaar SPORT KORT Rustig maar energiek betoog versus N.S.F. Eertijds gezaghebbende K.N. VB.-figuur VROOM DREESMANN Totalisator boekte record in 1961 let op uw zaak Helmut Rahn hengelt weer .ACT: -essante biljart- menten te Goes Middelburg Vandaag Morgen Effectieve bestrijding Conclusies lOOGWATER Medicus bepaalt Vreemde conclusie Onvoldoende inzicht Van Steenbergen- Severeijns winnen IN DE Rij DER STERKEN Invloedrijk Onvergetelijk Oude It. sportsmen krijgen tehuis Het landenhockey- tornooi in India M.A.C. ,.De Zeeuwen" organiseert dit jaar Ronde om Veerse Meer Botwinnik leidt in Hastings Senegalees Sy winnaar int. damtoernooi v r ij (lA^-prijzen lio 75 65 t kader van de Enropese Inte- t een belangrijke voorwaarde ■sterking van de internationa- ctie van Nederland en België. igt verder ten grondslag een ïsieve ontwikkeling van het een op Nederlands gebied. De f Zoomweg vormt hiervoor jk structureel element. Eigen ontwikkeling liting, die de Benelux- of oor de Zuidhollandse eilanden it en Zeeland meebrengt, zal itwikkeling van deze streken bevorderen. In dit verband nogelijkheden om de structu- oosheid, in verschillende van n, met name in west-Brabant, >ssing te brengen. De totstand- deze weg zal namelijk sti- werken op de vestiging van n deze streken, vooral van welke een verbinding met het e of Antwerpse havengebied deze havengebieden is een aantal bedrijven, dat, gezien plaatsvindende ontwikkeling, ing elders in aanmerking komt >orzover er een blijvende re let originaire vestigingsgebied n gehandhaafd. De betere tie. welke de aanleg van de >f Zoomweg teweeg zal bren- >k de mogelijkheden verschaf- ze relatie op een directe en doelmatige wijze tot stand Benelux- of Zoomweg voor keling van west-Brabant in er en van zuidwest-Nederland emeen een zeer belangrijke vervullen, werd van gede- ;aten verwacht, dat zij ter za- iligent zouden zijn, doch werd verzocht om de aangevoerde nog eens als de zienswijze onder de aandacht van de an verkeer en waterstaat te 'den deze week in Zee- ge belangwekkende bil- looien afgewerkt. Idelburg begon in het Neder- fiehuis het evenement om de iceke-bokaal (driebandenwed- arvoor een zestigtal spelers in op het groene laken hun toon spreidden. Acht deelne- sten zich in de finale (die gis ing). Het zijn Jan Leynse eerste maal winnaar, maar jaar de bokaal ontfutseld Chris Gabriëlse, die het klei- rerdedigt, Ko Vermeulen (Luc- enszand), de gebroeders Piet de Witte (ALM, Goes), Kees Hoek. Middelburg), B. J. de BC, Middelburg) en Jan Goen- Ovezande). De voortzetting is dag 4 en zaterdag 6 januari, n het eerder genoemde Koffie- /Vaf. titel en zondag a.s. is er boven- >es in café Baarends een toer- rin het gaat over de vraag, de Zeeuwse spelers af gevaar- borden naar de landelijke finale ee van 22 t.m. 25 februari a.s. Isoort derde klasse kader 38-2. deelnemers aan deze voorwed- Goes zijn: L. Canters (Concor- czee), P. Claeyssens (ABC, woonachtig te Oostburg), J. ite, (DOS, Ovezande, wonende gen), P. Verhage, ALM. Mid- P. Vijverberg, (DOS, Ouwer- aren geleden behaalde de heer in deze klasse het kampioen- Nederland. Men hoopt in urig, dat straks te Zierikzee en Zeeuw het zover zal waten le swick Bowling - Breda naandag en vrijdag van 5 ïur lie-diner 3.p. p. eer tijdig Uw talel. TeL 38452 Als de ouders bowlen de kinderen gratis bun lid ;en 9.30 uur De kanonnen van Na- 14 j. ïd. Schouwburg De wondtr- ?he big show, a.l. IIRG 1de haren, 14 j. Onder vreemde vlag, 14 J. nthum en Jutting Expositie Kimpe (t.m. 13 jan.) ■EN ra Wilde haren. 14 j. Iet uur der vergelding, 14 J. PEN Opera 20 uur Het dri»- mis DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1962 Na de uitspraak van de medische commissie van dc Nederlandse Sportfe deratie, heeft dr. J. H. M. Rolink, arts te Velpen, gereageerd. De Uitvoerige uiteenzetting van dr. Ilolink ziet er als volgt uit: Alvorens op bepaalde details van het rapport in te gaan wil ik graag enkele algemene kanttekeningen maken, die mijn persoonlijke positie in het huidige sportmedische werk in Nederland wat duidelijker kunnen maken. 1. Reeds een tiental jaren houd ik mij in de weinige vrije tijd die mij als huis arts te Velscn rest, bezig met het vraag stuk van de medische begeleiding in de sport. In die tijd heb ik vanuit de le vende werkelijkheid gelegenheid gehad diep in dit vraagstuk door te dringen en de grote nood te leren kennen die op dit gebied in de sport bestaat. 2. Van de aanvang af heb jk mij naar aanleiding van de opgedane ervaringen en de bestudering van de door mij waar genomen verschijnselen, ingespannen om op een positieve wijze de opdringende misstanden te lijf te gaan en de zo nood zakelijke asnering daarvan te bevorde ren. 3. Om de belangstelling van de ver antwoordelijke instanties te wekken en aan te manen tot een krachtige ingreep werden door mij een groot aantal arti kelen gepubliceerd en inleidingen ge houden over de sociaal-medische en me- disch-hygiënische begeleiding in de sport. Als voorzitter van de medische commis sie van een grote landelijke sportorga nisatie werkte ik mee aan een rapport waarin het bewuste vraagstuk werd ge steld en waarin een plan tot oplossing werd uiteengezet. Dit rapport werd in februari 1961 ter bestudering en concre tisering aangeboden aan de medische commissie van de Nederlandse Sportfe deratie, welke tot op heden niet de moei te nam hierop te reageren. 4. Deze en andere positief gerichte activiteiten mogen verduidelijken, dat ik mij reeds jarenlang belangeloos voor een effectieve bestrijding van de mis standen in de sport heb ingezet. Dat ik daarbij de steun mocht ondervinden van een aantal hoogleraren, persmensen en leidende instanties uit onze vaderlandse sportwereld heeft mij gestimuleerd op de ingeslagen weg voort te gaan. 5. Naar aanleiding van het voorgaan de en naar aanleiding van het feit dat ik een prettig en verhelderend gesprek in vertrouwelijke sfeer mocht hebben met de medische commissie van de N.S. F. onder voorzitterschap van prof. Jong bloed, heeft het mij bevreemd dat deze zelfde commissie tot een voor mij enigs zins kwetsend rapport komt. dit zonder nader overleg met mij aan de publiciteit prijsgeeft en zelfs niet de moeite neemt het rapport aan mij als naaste betrok kene toe te zenden. Gaarne wil ik de commissie dit weinig sportieve gebaar vergeven, omdat de zaak waar het over gaat mij belangrijker voorkomt dan mijn persoonlijk belang. Ik vind het echter te betreuren dat de inhoud van het rap port zo zwak is, dat door het betoogde de oplossing van het doping-probleem eerder achterop dan naderbij gekomen is. Dit moge nog blijken uit de hierna volgende krtische opmerkingen n.a.v. het in het rapport gestelde. t wedstrijden te Middelburg Goes worden verspeeld onder van het district Zeeland van rijdag 5 januari gelden voor bie Zeeland de volgende hoog- ien: te Hansweert om 1.49 en te T^rneuzen om 1.12 en 13.33 lissingen om 0.42 en 13.06 uur neldinge om 2.29 en 14.55 uur. (Advertentie) a. De eerste conclusie van de com missie is ,,dat door het onderzoek niet is komen vast te staan, dat bij zwemsters een ernstige vorm van doping is toege past". Hieruit zou de gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dat wel een minder ernstige vorm van doping is vastgesteld. Daar hiervan in het vervolg van het rapport expliciet geen melding meer wordt gemaakt, kan bij de lezer verwar ring ontstaan. De kwalificatie ernstige vorm van doping" veronderstelt voorts een kennis van het begrip doping, dat gradaties toestaat. Een definitie wordt echter nergens gegeven. B. Een volgende conclusie van het rapport luidt: ..Vast staat, dat een aan tal zwemsters, al of niet op aansporing of met medeweten van trainsters of trainers, zich min of meer geregeld lie ten behandelen door dokter Rolink, met de bedoeling tot betere zwemprestaties te komen." Ook deze conclusie kan verwarring wekken. Voor mij persoonlijk zijn be tere sportieve prestaties van de door mij behandelde sportlieden nooit pri maire doelstelling. In mijn gesprek met de medische commissie, alsook in verscheidene pu- bhkaties, heb ik steeds duidelijk gesteld, dat het mij slechts te doen is om het verkrijgen (of handhaven) van een op timale lichamelijke conditie van de be handelde sportman of -vrouw. Ik houd aa,r sportlieden dai}. ook steeds uitdruk kelijk voor, dat mijn behandeling niet per se betere sportieve prestaties tot gevolg behoeft te hebben. Het is natuurlijk mogelijk en zelfs be grijpelijk, dat de betrokken zwemsters in hun gesprekken met de medische cornmissie niettemin hebben gesugge reerd, dat prestatieverhoging het uit- emdelijk doel van hun beroep op mij De instelling van de medicus ech ter, die voor de behandeling verant woordelijk is, moet m.i. bepalend zijn. C. De commissie concludeert verder: .Zonder hier een definitie van doping te willen geven, stelt de commissie wel vast, dat men bij doping altijd te ma ken heeft met tot zich nemen van mid delen, die men anders op dat ogenblik niet genomen zou hebben, met de bedoe ling de prestaties te verhogen. Het maakt, naar de mening van de com missie. geen verschil of dit in het ge heim of openlijk geschiedt en ook niet of de toepassing of het voorschrijven door een arts of een leek gebeurt." Het in deze conclusie gestelde is zo aanvechtbaar en verwarrend, dat men het beter geheel achterwege had kun nen laten. Als doelstelling wordt ge noemd de prestatieverhoging, hetgeen mijns inziens inderdaad een essentieel element van het begrip doping kan zijn Wanneer echter de conditieverbetering (noodzakelijk voor de te verrichten ex tra-zware inspanning) doelstelling is. is er m.i. van doping geen sprake meer; het door de bevoegde medicus toegepaste middel is dan geneesmiddel, en geen ..dope". Derhalve maakt het terdege verschil uit, of de toepassing of het voorschrijven door een arts of door een leek geschieden, daar alleen de arts de conditie van de betrokkene kent en de werking van de middelen kan beoordelen. D. Vervolgens stelt de commissie, dat zij aanneemt. ,,dat dokter Rolink niet aan doping bij de zwemsters heeft wil len doen." Waarschijnlijk is de commissie tol deze conclusie gekomen door de in het voorgaande genoemde overwegingen, die door mij tijdens de zitting ook dui delijk naar voren zijn gebracht. Het rapport vervolgt echter: „Nochtans is zij (de commissie) van mening, dat de wijze van toediening van zijn middelen en de gedachte aan doping bij betrokke nen en bij buitenstaanders moet doen opkomen- De handelwijze van dokter Rolink als geheel bij de betrokken zwem sters kan de goedkeuring van de com missie dan ook niet wegdragen." Deze conclusie doet mij bepaald vreemd aan. De (deskundige) medische commissie pleit mij weliswaar vrij van dopingsbedoelingen, maar keurt niette min miin handelwijze af, omdat bij (on deskundige) buitenstaanders de ge dachte aan doning moet zijn gewekt. De mening van buitenstaanders over een handelwijze, die zij niet kunnai beoorde len. zou dus bepalend zijn voör het oor deel van de commissie, die beter kan en moet weten. Een betere handelwijze van de com missie zou zijn geweest dat zij het pu bliek duidelijk had gemaakt wat doping nu precies is, zodat „buitenstaanders' geen verkeerde conclusies meer kunnen trekken. E. Blijkens publicaties in de pers heeft de commissie op een N.A.V. het rapport gehouden persconferentie gesteld, dat het wellicht beter ware, dat bij bloedarmoede andere middelen b.v. voedingsvoorschrif ten, zouden worden toegepast, in plaats van de injecties die ik heb gebruikt. In miin gesprek met de commissie heb ik echter nadrukkelijk verklaard, dat ik in geval van bloedarmoede slechts pas dan tot het toepassen van injecties e.d. overga, wanneer bepaalde voedingsvoor- schriften niet het gewenste resultaat op leveren. Dit laatste was derhalve ook bij sommige der betrokken zwemsters het geval. F. Helaas moet worden geconstateerd, dat ook de in de onderhavige „doping- kwestie" ontstane moeilijkheden voor een belangrijk gedeelte het gevolg zijn van een onvoldoende inzicht in het wezen van en het verschil tussen doping en medische begeleiding. Ook het rapport van de medische com missie van de N.S.F. biedt hier helaas geen oplossing. Enerzijds wordt niet dui delijk gesteld, wat doping nu eigenlijk is; anderzijds wordt het begrip doping als zodanig in het rapport meerdere malen gebezigd als ware het een begrip met al gemeen bekende inhoud. Tot slot zou ik nog het volgende wil len meedelen. Hoewel door het rapport van de medische commissie van de NSF op mijn werk enige blaam werd gewor pen, zijn de daarin aangevoerde argu menten m.i .zo weinig steekhoudend, dat ik daarin geen aanleiding kan zien een wijziging aan te brengen in de door mij tot dusver gevolgde gedragslijnen. Ter bevordering van gezonde verhoudingen in de sport acht ik mij hiertoe vanuit mijn beroepsverantwoordelijkheid in ge weten verplicht. WOENSDAG ZIJN IN KITZBÜHEL de Ned. jeugdkampioenschappen ski ge houden. Evenals verleden jaar wer den zowel bij de meisjes als bij de jongens René Palm en Wim Calkoen winnaar in de combinatie. Nadat in 1960, voor de eerste maal sinds het herstel van de totalisator, de omzet aan dit voor de paardesport on misbaar instrument een lichte achteruit gang vertoonde, bracht het afgelopen jaar niet alleen een volledig herstel, maar bovendien een stijging in de omzet van 1.185.666 tot het recordcijfer van 15.587.775, een toename van ruim 10,5 procent. Dit resultaat werd bereikt over 164 meetings. In de draverijen werd 14.021.990 ingezet en in de rennen, die vrijwel alleen op Duindigt worden ge houden, 1.214.552. Zesdaagse Keulen De tiende Zesdaagse van Keulen is gewonnen door Van Steenbergen-Seve- reyns; het was de 27ste zesdagenover- winning van Van Steenbergen. De einduitslag: l Van Steenbergen- Severeyns 1039 pnt. 2 Lykke-Roggendorf 769 pnt. Op een ronde: 3 Junkermann- Plattner 801 pnt. 4 Arnold-Terruzzi 677 pnt. Op twee ronden: 5 Ziegler-Renz 591 pnt. Op drie ronden: 6 Schulze-De Rossi 304 pnt. De overige koppels hadden een achter stand van acht of meer ronden. Zowel in de districtsklasse als in de afdeling west-Brabant en Zee land zullen het komend weekend alle speelvelden vol bezet zijn. De aandacht gaat natuurlijk eerst uit naar de districtsklasse en hier zal de hoofdschotel worden afgewerkt in Goes. Daar immers zullen drie herenwedstrijden en één dames- wedstrijd worden gespeeld. In Mid delburg zullen twee dameswed strijden plaatsvinden. Bij de heren wordt een pittige wed- strijd verwacht tussen Tonido en Ta- chos. Beide teams zijn in hun laatste wedstrijd bijzonder goed voor de dag ge komen en dit is dan ook de reden, dat een voorspelling uitblijft. Ook de wed strijd tussen het Middelburgse EMM en EB'HV zal te Goes worden gespeeld. Beide teams beschikken over goede zaal handbaltechniek, die veel met elkaar ge- De Stichting Nationale Sport- totalisator legt er de nadruk op, dat de poolformulieren voor toto nummer 63 d.d. 7 januari a.s. (dc pool met de dubbele inzet), deze week dienen te worden ingeleverd. Mocht het programma van 1 januari door weersomstandigheden niet doorgaan dan worden de wed strijden een week verschoven. Het is uiteraard niet mogelijk wanneer de voetbalwedstrijden van 7 januari worden afgelast daar na nog formulieren in te leveren HET BESTUUR VAN DE Kon. Nod Schaatsennjdersbond heeft woensdag avond. tijdens een vergadering te Amsterdam nog geen beslissing geno men inzake de kwestie Arie Zee en Chris Meeuwisse. die donderdag 28 dec. jl. uit Fagernes vertrokken en de kernploeg in de steek lieten. Een bekend Nederlander in de kring van de KNVB, in de voet balsport dus, bereikt op 5 januari de leeftijd der sterken. Het is de heer H. W. H. Herberts, die dan het zevende kruisje achter zijn leeftijd aantekent. En waarnaar gaan de gedachten van de krant lezer terug als men de naam van deze grijze, krachtige persoonlijk heid uit het Gelderse Eist leest? Dan past, geloven we, dat ant woord: De sportman, de voetbal ler gelooft alleen in bezielende leiding. In leiding van hem, die voorgaat in het tonen van per soonlijkheid, wil en enthousiasme. Drie factoren, die moeten leiden tot succes, dat wil zeggen tot vreugde. Juist, naar de wedstrijden van het nationale voetbalelftal in de periode van Bakhuys, Lagendaal, Vente, Leo Halle, Weber, Sjef van Run, Wim Andriesen, van Heel, Kick Smit, Paauwe, Wels enz. enz. De periode dus, waarin de heer Herberts en zijn vrienden Lotsy, Munt en later Triebcl, een zeer sterke nationale voetbalploeg opbouwden, wier resultaten een enorme propaganda voor deze tak van sport tot gevolg hadden. De actieve sportperiode van de heer Herberts heeft door blessures niet lang geduurd. Vanaf 1921, al veertig jaar lang dus. heeft hij zijn zeer bijzondere gaven, gebaseerd op geloof, enthousias me en wilskracht, voor allerlei onder delen van het bondswerk aangewend. Zo was hij van 1921-1926 lid van de oostelijke elftalcommissie, van 1926-1930 maakte hij deel uit van de Ned. Elf talcommissie en toen men in 1930 or ganisatorisch een andere richting in sloeg werd hij lid van de Technische Commissie en voorzitter van de uit deze heren gevormde Keuze Commissie. Tijdens deze werkzaamheden vond de heer Herberts ook no gtijd en gelegen heid enige keren een langdurige periode Vitesse als voorzitter te leiden. En thans is hij van deze Arnhemse club, waarvan hij 51 jaar lid is, erevoorzitter. Maar, eveneens dient de aanstaande ju bilaris de nationale voetbalorganisatie nog op drie fronten, lid van de Spelre gel- en Protestcommissie, lid van. het bestuur Stichting Jeugdsportkampen en secretaris van de Zwaluwen. Er is een periode geweest in de voet balhistorie, dat Herberts woord gezag had en zijn invloed zeer groot was. De tijd kort na 1930, daarover spreekt de jubilaris in het bijzonder met veel vreugde. Dat was het tijdstip waarop men de Technische Commissie instelde (voorzitter Lotsy), waaruit de Keuze Commissie werd gevormd (voorzitter Herberts). KAREL LOTSY ....donderspeeches.... LEO HALLE „Leeuw van Deventer".... Herberts, Lotsy, later Triebei en Munt kregen de verantwoordelijkheid voor de samenstelling van het Nederlands élftal. „Zorg voor een elftal," sprak toender- tijd de bondsvoorzitter, dat weer suc cessen boekt, dat z'n krachten kan me ten met de groten en sterken in Euro pa. ,,H L M. Het lukt misschien," zei de zuidelijke official Jan van Bel, ge ïnspireerd door de initialen. Het is uit stekend gelukt met dit drietal en met de nationale voetbalploeg, dank zij een zeer gelukkige samenwerking. „Een en al glorie betekende deze pe riode voor het Nederlandse voetbal," al dus de heer Herberts, en toch kregen we ook zeker een aantal teleurstellingen te incasseren. Denk bijvoorbeeld aan: We gaan (niet) naar Rome. HENK HERBERTS ....een sterke.... „Wanneer onze commissie het elftal gekozen had voor ëen intèrland, kregen dé jongens te horen: Je hebt nu slechts één plicht. Dat is je best doen, je tot 't uiterste te geven. Geestdrift en wil! Voldoe je daaraan, dan kunnen we een eventuele nederlaag accepteren. En slechts weinigen hebben aan die op dracht niet beantwoord. Dat is geloof ik het verschil met te genwoordig, aldus Herberts. Je vraagt je nu soms af: Is 't moreel van de ploeg wel goed? „Kijk 's, het spelen in het Nederlands elftal is (en was) geen kwestie van louter persoonlijk genoegen, of voor die van de duizenden kijkers in het stadion. Een international heeft een veel verder gaande sociale taak. Hij dient ook vreugde te scheppen bij de miljoenen niet aanwezigen; in de ge zinnen en de ziekenhuizen via radio en t.v. Parallel loopt eigenlijk de taak van de semi-prof. Hij dient eveneens de kijkers een portie vreugde te scheppen op een vrije dag. En, wat ziet men vaak...? Je denkt immers regelmatig: Zijn die men sen hun beloning wel waard Een gesprek met de oud-keuzebaas Herbert houdt in een verhaal over 60 jaar voetbal, waarin de wedstrijden te gen de Belgen herleven en Ierland (met de 52 zege), niet te vergeten Parijs (61) en de 91 tegen België. Tegen het eind van de stroom voor den doemt de wijsgeer in deze grijze krachtfiguur op, als hij zich afvraagt: Wat is eigenlijk de oorzaak, dat ik al dit vreugdevolle in de sport heb mogen beleven? meen hebben eh daarom wordt deze wedstrijd met vciel belangstelling tege moet gezien. EBIÏV heeft de beste pa pieren. De heren van Hellas zullen het tegen Volt moeten, klaar kunnen spelen, maar de nederlaag van Volt tegen Tachofc zal door Hellas nikt als maatstaf mogen worden genomen. Bij de dames Ifcrijgt Hellas in Goes bezoek van Were l!)i, en een kleine over winning voor Hellas ligt in de lijn van verwachting. In Middelburg krijgt Walcheren be zoek van Longa (diames), en het zou wel eens kunnen zijn dat Walcheren haar eerste overwinning ging behalen. Ook de Marathon-dames zjullen moeten starten tegen een nog ongeslagen ploeg en wel EBHV. Het spel \tan ÉRHV is aanmer kelijk beter dan heft vorige jaar en daar om wordt in de Middelburgse veilinghal met spanning dejfee wedstrijd tegemoet gezien. Geheel karasloos is EBHV niet. Al deze belangrijke districts-wedstrij- den zijn omzoomd door niet minder be langrijke afdelings-wedstrijden, zodat wanneer de balans zondag wordt opge maakt de meest eirnstige kandidaten voor het kampioenschap zich zullen afteke nen. Worden in Bergen op Zoom en Breda geen districts wedstrijden gespeeld, toch staan hier interessante wedstrijden op het programma. In Bergen op Zoom zal SIOS vol belangstelling uitkijken naar de verrichtingen van hun dames tegen Vol harding, maar ook in Breda zal het bij de heren van SOA en Taxandria niet aan spanning ontbreken. Middelburg, 6 jan.: dames distr. le klasse: Walcheren-Longadames distr. le klasse; Marathon-EBHV: dames afd le klasse: Zeeland Sport 1-Olympus 1; heren afd. le klasse: Olympus I-Mars- thon 1. Goes, 6 jan.: heren distr. le klasse: Tonido-Tachos; dames distr. le klasse: Hellas-Were Di; heren distr. le klasse: Hellas-Volt; heren afd. le klasse: Vol- harding-Neptunus; heren afd. 3e klasse: Tonido 3-ODI; heren distr. le klasse: EMM-EBHV: dames afd 2e klasse: Nep- tunus-Hellas 2; heren afd. le klasse: To nido 2-Walcheren. Oude en invalide Italiaanse sportlieden die hun sport niet meer kunnen beoefe nen zullen spoedig in Florence hun te huis hebben. Het plan een dergelijk huis te bouwen is door de voorzitter van de nationale organisatie voor hulp aan sport lieden, professor Giorgio Soppelsa, be kendgemaakt. Soppelsa deed deze mededeling op een kunsttentoonstelling, welke was georga niseerd om gelden in te zamelen voor dit tehuis voor oude en invalide sport lieden. Schilder Carlo Bassini had er een aantal van zijn werken voor afgestaan. Alleen oude sportlieden en jonge men sen, die door de sport verwondingen heb ben opgelopen, zullen recht hebben op genomen te worden in deze liefdadige instelling. De vroegere ster van het Duitse voet balelftal, Helmut Rahn, thans speler bij de SC Enschede, heeft in Essen (D.) opnieuw de wens te kennen gegeven, in het nieuwe seizoen uit te komen voorde FC Schalke '04. Het bestuur van Schalke heeft reeds een half jaar geleden, na een soortgelijke verklaring van Rahn, laten doorscheme ren dat'het geen waarde hechtte aan een verbintenis met Rahn. Vermoedelijk zal het feit, dat er mo menteel tegen Rahn een procedure loopt wegens belastingschuld, het bestuur van Schalke alleen maar in die mening kun nen versterken. En voor Enschede lijkt de factor niet aantrekkelijk, dat een Duitse club ten hoogste 15.000 mark voor overschrijving zou mogen betalen BEP BAKHUIJS ....eens gevreesd.... L'EQUIPE HEEFT OP zijn nieuwe jaarranglijst voor de tennissport de Australiër Ken Rosewall op de eerste plaats gezet op de lijst van de beste beroeps- en amateur tennisspelers, een plaats die in de zeven vorige ja ren toeviel aan de Amerikaan Pancho Gonzales. Op de lijst van de beste 20, is de Australiër Rod Laver met een 11de plaats de beste amateur- DE ZWITSERSE SPORTPERS heeft polsstokspringer Gerard Barras uitge roepen tot Zwitserland's beste sport man van 1961. De 24-jarige Barras heeft het nationale record in een jaar tijds van 4.40 meter op 4.52 gebracht. Bergen op Zoom, 7 jan.: heren afd. 3e kl.; SIOS 2-Hellas 3; heren jun. 2e klasse: SlOS-Olympus; heren afd. 3e kl.: Fortuna 2-Olympus 3; heren afd. 2e kl.: Fortuna 2-Olympus 2; dames afd. le kl.: SlOS-Volharding; dames afd. 2e kl.: Fortuna-Marathon 3; heren afd. 2e kl.: SIOS 1-Marathon 2. Breda, 7 jan.: veld 1: DJ 2, Terheij- den-Be Fair, JA KSB-Desk, HA 4 Ju liana 2-Desk 2, HA 2 Were Di-Juliana, DA 3 Taxandria-Terheijden, MA 1 KSB- Desk, DJ 3 EmBeE 2-Nemelaer, HA 2 Were Di-EB'HV 2. DA 2 Be Fair-EmBeE, HA 4 Rapid 3-Juliana 2. Veld 2: DA 2 Rapid-EmBeE, HJ 2 RHV-KSB, DA 1 KSB-Volt, HA 1 KSB- Rapid, HJ 1 Were Di-Rapid, HA 3 Taxan dria 2-Desk, DA 1 SOA-KSR. HA 1 Tax andria KSB, DA 1 Volt-Actief, HA 3 Ra pid 2-Taxandria 2. Veld 3: DJ 2 KSB-Actief, DA 3 Taxan- dria-Uilenspiegel, DA 1 Actief-SOA, HA 1 SOA-Taxandria, HJ 2 SOA-RHV, HA 4 Rapid 3-Desk 2, DA 3 Uilenspiegel-SOA 2, HA 2 Juliana-SOA 2. DA 3 EBHV 2- Terheijden, HA 3 Desk-Velocitas 2. Veld 4: HA 1 Desk-KSB. DJ 3 Neme- laer-Rapid, DJ 3 Taxandria-Oisterwijk. DJ 4 Actief-Terheijden, DJ 3 IVO-Taxan- dria, DJ 2 Be Fair-KSB. JA Volt-Desk. DJ 3 Oisterwijk-IVO, HJ 2 KSB-SOA. Het landen-hockey-toernooi in Ahme- dabad (India) wordt zaterdag geopend met de wedstrijd India-Japan. Het Ne derlandse team komt zondag voor het eerst in het veld: onze landgenoten ont moeten dart Australië. De tien aan het toernooi deelnemende landen zijn: In dia, Japan, West-Duitsland, Nieuw-Zee- land, Verenigde Arabische Republiek, België, Malakka, Indonesië, Australië en Nederland. Evenals in 1960 gaat Motor- en Auto club ,,De Zeeuwen" in het seizoen 1962 een nationaal toerevenement organise ren voor de gemotoriseerde weggebrui kers. In grote trekken zal het evenement overeenkomen met de Delta-rit van 1960. Toen werden de deelnemers in het bij zonder geconfronteerd met de in uit voering zijnde werken om en nabij de Veerse Gat-dam. Thans zal het gehele gebied rond het Veerse Meer worden bestreken. Vandaar dat de toertocht onder de naam „Ronde om het Veerse meer" verreden wordt. Bij het vaststellen van de datum is de keus gevallen op donderdag 31 mei (Hemelsvaartsdag), Het ligt in de bedoe ling der organisatoren, de rijders van buiten Zeeland te doen kennismaken met dit voor velen van hen nieu we gebied. Een recreatiegebied bij uit stek, dat hen ook later gaarne vaak zal ontvangen. Daartoe zullen controlepos ten worden uitgezet op de meest „stra tegische" punten. Ieder die deze posten aandoet en de tocht verder op regle mentaire wijze uitrijdt, ontvangt een speciale herinnering, waarbij ook de passagiers niet vergeten zullen worden. Tijdens deze toertocht zullen de wed strijdrijders echter ook aan hun trek- komen, want speciaal voor hen wordt er een korte, maar spannende wedstrijd verreden in de vorm van een oriëntatierit. Voor het internationale schaaktoernooi van Hastings werden de partijen van de zesde ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Botwinnik-Pen- rose afg., Robatsch-Littlewood 1-0, Gli- goric-Flohr 1-0, Wade-Bisguier afg., Bar den-Aaron 1-0. Verder werden er nog enkele afgebro ken partijen uit voorgaande ronden uit gespeeld. De ontmoeting Botwinnik-Gli- goric uit de derde ronde eindigde in remise. Ook Wade en Robatsch kwamen in hun partij uit de vijfde ronde tot een puntenverdeling. Na de zesde ronde luidt de stand: 1 Botwinnik 4,5 pnt. en 1 afg. partij; 2-3 Penrose en Bisguier 3.5 pnt. en 1 afg. partij; 4-5 Flohr en Gligoric, beiden 3,5 pnt.; 6 Littlewood 2,5 pnt.; 7 Wade 2 pnt. en 1 afg. partij; 8-9 Robatsch en Barden 2 pnt.; 10 Aaron 1 pnt. De 26-jarige Senegalees Baba Sy heeft het int. damtoernooi in Amster dam gewonnen. In de voorlaatste ronde zegevierde Baba Sy tegen Bakhuizen, hetgeen betekende, dat hjj met een voor sprong van vier punten op van Dyk in de woensdagavond te spelen veertiende en laatste ronde onbereikbaar was ge worden voor de Nederlander. De uitslagen van de dertiende ronde: hoofdgroep: Gournier-van Dijk 0-2. De- vauchelle-Aeilkema 1-1, Kouate-Verhey 1-1, Baba Sy-Bakhuizen 2-0. Jeugdgroep: Klein Rensink-van Leeu wen 0-2, de Rooy-Ivens 1-1. Varkevisser- Dallinga 2-0, Lekkerkerker-Jonkhart 1-1. ALLEEN CELDIC VRIJDAG 5 JANUARI 1962 >gebouw 20 uur De kanonnen farone, 14 j. GENT 20 uur De kanonnen van e, 14 j. JURG den Poorte Ledenvergadering cheren der Algem. Ned. Metaal 3ond nthum en Jutting Expositie Kimpe (t.m. 13 jan.) MACHINE CAREN Ons bekend merk „Vlag", dus gegaran deerde kwaliteit, in diverse diktes. Naai keuze wit of zwart Vul nu Uw naaidoo; aan. 2 KLOSSEN voor slechts COUPON LUIERSTOF Zeer mooie kwaliteit tetra. Bij uitstek ge- schikt voor de eerste levensmaanden var Uw baby. 70 cm breed en 4.40 meter lang (voor 6 grote luiers). C28 Slechts V DAMES REGEN MANTEL Naar keuze in uni- of ■n geruite poplin, charmante jeugdige modellen. Keurig af gewerkt. Zeer voor- delig. «Q75 Maten 36-44 WITTE MOLTON DEKEN Mooie zachte kwali teit, dicht geweven Voor diverse doelein den te gebruiken. 09£ 125 x 180 cm Schriftelijke bestellingen welke ZATERDAG in ons bezit zijn worden SNEL EN ZORGVULDIG legen deze PRIJZEN uitgevoerdI PEDAALEMMER van onbreekbaar soe pel plastic. Frisse gele kleur met wit deksel Zuur bestendig. Ge makkelijk schoon te houden. Onmisbaar in keuken en badkamer. Nu slechts 395 TERLENKA DAMES PANTALON met olifants garantie merk. Diverse soorten en kleuren. Sportief en heerlijk warm. Maten 36 t/m 48. Extra 1995 voordelig DAMESHOEDEN Diverse modellen en kleuren. Pracht kwali teiten. Uitzoeken. Nu extra voordelig, O90 slechts WEKKER merk „Carmen", pri ma uurwerk, waarop 1 jaar garantie, klein model, dus ook zeer geschikt voor op reis. Luid klinkend wek- signaal. Nu on- A75 gekend voordelig^ OVERALL van zeer solide kwali teit, naar keuze khaky - marine of ongebleekt „Sanfor" dus krimpvrij. Elas tiek in de rug. 3 naads gestikt. Diverse versterkte zakken. Voorzien van -i f}05 duimstok zak ROOD-WIT-BLAUW VLAG voor de a.s. feestdag. Prima kwaliteit, in- dantreen geverfd, maat 495 100 x 150 cm t Mooi wit gelakte stok met knop 2.50 Metalen houder 1.25 CHOCOLADE BOWLS gevuld met gember - hazelnoot - mocca of cognac. 1 50 gram BOTER ALLER- HANDE bereid met 100% roomboter. Nu 250 gram JAPANSE PILCHARDS groot blik slechts 051 (Levensmiddelen afd. Parterre). BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT co

de Stem | 1962 | | pagina 13