anHaD t SOEKARNO BEVEELT: MOBILISATIE VOORBEREIDEN Soebandrio wijst verklaring De Quay af: geen basis LUNS: WE PRATEN NIET MET MES OP DE TAFEL Salazar: zal V.N. FOKKER WERKT AAN PLANNEN VOOR STRAALVLIEGTUIG F 28 Portugal verlaten Djakarta tot concessies bereid LONDEN HOOPT NOG Kamer putte weer moed EEN AUTO UITSPITTEN Rapport-Zaayer beledigt mijn manzegt weduwe wijlen vaandrig Aernout IW00RDIGER HOUT N.BR. ST N.BR. RGERS EN ZN. ONOFFICIEEL: Magda naar V.S. ontvoerd? ..ONBEKWAME DILETTANT" Behoeft niet onder te doen voor Caravelle55 Veertienjarige pleegt moord Weer doden in roerig Algerië lappelijk werker J IWBOUW JWBOUW :ltjes DAGBLAD VOOR ZEELAND j Noordoostelijke wind DUIDELIJKE TAAL Koning Kalondji m hechtenis Internationaal komplot van kindersmokkelaars Kamercommissie voor wijziging werkwijze .NEDERLAAG ENGELANDS SCHULD' Lissabon berust niet in bezetting van Goa Pokken in Dusseldorp 102e JAARGANG No. 23867 Voor God, Koningin en Vaderland Kinderbescherming te Breda, lien worden geplaatst (mnl. o 1 vrl.) lof vr.) voor alimentatiezaken I erkende dagschool voor maat- [typen enig boekhoudkundig ouder |typen. opleiding en ervaring, 653.— r>t 472.— 372.— lijn excl. huurcomp. en vakan- |ordt jeugdaftrek toegepast. en c. genoemde functies aan lengenoemde raad en voor de fr.ctie onder no. 7598/2084 (in en env j aan het bureau v. d. Rijksoverheid, Prins ïaag. •zekeringsconcern aria- en brandverzekering JEUZEN een flink en actief I elfstandigheid I jedrag lit linistratief onderlegd. Inet publiek kunnen omgaan Irmogen. lit: livangsinkomen 1 voorzieningen |anwezig. eist. met uitvoerige inlichtingen bureau van dit blad. poningen in aanbouw. 3 slaapkamers, zolder enz. p.— k.k. mizen in aanbouw. slaapkamers resp. douche-cel lenz. Garage, grote tuin. §0,k.k. de bossen. Woningen 2 en 3 itkamer, 4 slaapkamers, zolder 8,— k.k. eer hoge hypotheek mogelijk. tars- en Financieringskantoor Ir.. Slotlaan 36, Tel. 01620-3286 l PATTES AM JTJES 4EUVELSTRAAT 44 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Gisteravond laat kwam uit Indonesische regeringskringen liet opmerkelijke bericht dat Indonesië toch tot concessies bereid zou zijn. Zo zou Djakar ta „tijdelijk af willen zien van de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea, mits het bestuur over het gebied aan Indonesië wordt overgedragen". In een commentaar op berichten, dat Nederland bereid zou zijn tot onderhan deier over de toekomst van west-Nieuw- Guinea zonder vooraf te stellen voor waarden, werd toen in tegenstelling tot Soebandria's commentaar, gezegd, dat het mogelijk zou moeten zijn west-Nieuw- Guinea aan Indonesië over te dragen zonder een onmiddellijke overdracht der soevereiniteit. Eventueel zouden er verkiezingen kun nen worden gehouden om te weten te komen wat de Papoea's wensen, werd hieraan toegevoegd. Minister Soebrandrio van Indonesië heeft gis teren te kennen gegeven dat „uit de Nederlandse regeringsverklaring niet is op te maken dat zij de basis voor een oplossing van het probleem Nieuw- Guinea kan worden". Tegelijkertijd is gisteren in Djakarta een ter mijn van een week gesteld waarbinnen de algemene mobilisatie moet worden voorbereid. Het bevel de mobilisatie metterdaad uit te voeren is nog niet Soebandrio's mededeling noemde De Quay's verklaring niets dan een „forma liteit" omdat hij er de nadruk op had gelegd dat zelfbeschikking voor de Papoea's de basis van de-Nederlandse politiek bleef. „Onderhandelingen als een tactische manoeuvre om de Nederlandse koloniale politiek voort te zetten, hebben geen zin en maken de situatie alleen explosiever", zei hij. De bevolking van Nieuw-Guinea beloofde Soebrandio, n& de overdracht „de grootst mogelijke autonomie binnen het kader van de republiek en het handvest van de V.N." Hij besloot met te zeggen: „Onze politiek is duidelijk Nieuw-Guinea zal Indonesisch worden, door uitvoering van Soekarno's bevelen' gevallendit zal wellicht Soekarno's volgende zet in zijn psychologische oorlogsvoering zijn. De mo bilisatievoorbereiding betreft ook de luchtmacht. De Indonesische president heeft gisteren ook westelijk Nieuw-Guinea officieel tot Indonesische provincie uitgeroepen. Het heet, in Indonesië dan, „Papoea Barat" (West Papoea) en Hollandia is om gedoopt in Kota Baroe (Nieuwe stad). De gouverneur van Djakarta zette het bevel tot voorbereiding van de mobilisatie kracht bij door een oproep tot alle inwo ners van de stad te richten (er wonen drie miljoen mensen) zich vrijwillig op te geven. Het bevel ging gepaard met een waar schuwing aan alle buitenlandse lucht vaartmaatschappijen het Indonesische luchtruim te mijden. In Londen neemt men overigens ken nelijk nog aan dat er een compromis tus sen Nederland en Indonesië mogelijk is. Dat zou dan bereikt worden door geza menlijk de V.N. aan te bevelen Nieuw- Guinea onder Indonesisch behecrschap te stellen. Op die manier zou .Soekarno het de facto in bezit krijgen en zou tevens het gezicht van Nederland „gered" zyn. In Washington hebben de Nederlandse èn de Indonesische ambassadeurs ver klaard dat hun regeringen er geen be zwaar tegen zouden hebben als Oe Thant zijn bemiddeling zou verlenen in het ge schil. Australië zit de zaak hoe langer hoe lelijker dwars. De pers is er voor een deel niet zo gelukkig mee dat de rege ring zich, als het tot strijd mocht komen, afzijdig houdt. En de oppositie doet er een schepje bovenop door minstens de fensieve maatregelen in het noorden te nemen, als Soekarno de macht over Ne derlands Nieuw-Guinea zou verwerven. De oppositie spreekt in dit verband van een grote communistisch getinte macht die een bron van infiltratie zou worden. „Soekarno doet aan Hitier denken" zeg gen de Labourmensen, „en hij zal beslist niet tevreden zijn als hij Nederlands Nieuw-Guinea eenmaal heeft. De drie leden van de Nieuw-Guinera- raad die gisteren naar Hollandia terug keerden, zeiden bij hun vertrek bij monde van hun leider dat het zelfbe schikkingsrecht gehandhaafd dient te worden. De belofte van Soebandrio in zake autonomie voor Nieuw-Guinea noemde de delegatieleider „Javaans ver gif". Er valt in het geheel niet op te vertrouwen, meende hij. LUNS ...geïrriteerd... BIJ DE Rijkspostspaarbank werd in 1961 gespaard 168,5 miljoen gulden. In 1960 was dit bedrag 204.7 miljoen. DE RUSSISCHE ruimtevaarder Gher- man Titov is gisteren in Djakarta aan gekomen. Hij werd verwelkomd door president Soekarno, wiens gast hij tien dagen is. DOOR DE ondergrondse kernontplof fing, die de Amerikanen de vorige maand bij Carlsbad in Nieuw-Mexico hebben veroorzaakt, is een spelonk met een doorsnee van 33 meter en een grote ,,bult" boven de grond ontstaan. Direct na de ontploffing was er ruim 100 ton waterdamp in de spelonk. DOORDAT de slang van een der pom pen scheurde, waarna de benzine door de hitte van een gaskachel ontvlamde, is gisteren brand uitgebroken in een benzinestation op het Marconiplein te Rotterdam. De brandweer, die bijzon der effectief ingreep, beperkte de scha de tot een halve ton. mr" J- van Aartsen heeft voorl°Pige raad voor de volkshuisvesting geïnstalleerd. Dit ad- oinSC,>! hur1S ontslaan door fusie van rL °Pgericht orgaan met de- bouw6 naam en raad van de woning- DEBRé, de Franse premier, heeft naar verluidt een verzoek ingewilligd van de minister van financiën Baum- gartner, om at te treden. Zodra een op volger is benoemd treedt Baumgartner af. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t Over het algemeen veel bewolking t en plaatselijk mist, maar ook opkla- ringen. Temperatuur om het vries- 4 Punt tot lichte dooi. Zwakke tot ma- t tige wind tussen noord en oost. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Mooi tot bewolkt weer. Temperatu- t ren vandaag van plus 1 tot min 3 t graden. Gladde wegen en mist die J het zicht tot minder dan 200 meter kan beperken zal niet voor de mid- t dag optrekken. t Vandaag: zon onder 16.42 uur. Maan J onder 15.13 uur. t Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op <7.20 uur. (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president prof. De Quay heeft gisteren in de Tweede Ka mer tijdens het grote Nieuw-Gui- neadebat nogmaals met de grootst mogelijke nadruk verzekerd, dat Nederland al het mogelijke zal doen om met Indonesië tot een vreedzame oplossing van het Nieuw-Guineaconflicl te komen. De regering ziet de toestand als buitengewoon ernstig, zei prof. de Quay. Na het op verzoening gericht overleg, dat de laatste tijd met name door mi nister Luns is gevoerd is het echter wel duidelijk, constateerde de minister-pre sident, dat de gevaarlijke situatie van dit ogenblik niet door toedoen van Ne derland is ontstaan. Mocht het onver hoopt toch tot een gewapend conflict komen, dan treft Nederland geen enkele blaam maar rust de verantwoordelijk heid er voor geheel en al bij Indonesië". Minister Luns onderstreept eveneens de gespreksbereidheid zonder vooraf gaande voorwaarden van Nederland. Minister Luns onderstreepte eveneens de gespreksbereidheid zonder vooraf gaande voorwaarden van Nederland. Voor een gesprek zijn er echter twee nodig, betoogde mr. Luns. In dit ver band noemde de bewindsman het weinig bemoedigend, dat Indonesië blijkens een verklaring van minister Soebandrio al leen met Nederland wil prate" op voor waarde dat de soevereiniteit van Indo nesië over Nieuw-Guinea wordt erkend. De regering blijft hopen, verklaarde mi- nistei Luns, dat men in Djakarta alsnog tot een ander inzicht zal komen. Koning Winter heerst en de water vogels zouden daarvan het slachtoffer worden, ware het niet, dat er altijd mensen zijn die zich het lot van de dieren aanti^ekken. Tegen lunchtijd krioelt het van alle mogelijke vogels, die zich dankbaar tegoed komen doen, als het voedertyd is. Een als dit niet gebeurt, zal Ne derland uit vrees voor agressie dan toch gaan praten? Neen, zei minister Luns zeer beslist. ,,Wie gaat praten terwijl zijn gesprekspartner het mes op tafel legt, komt niet om te onderhandelen maar om te capi tuleren en daartoe is de regering niet bereid". Prof. De Quay voegde hier later aan toe: „Nederland is bereid te gaan tot de grenzen van het mo gelijke. Wij zullen ons tegenover In donesië niet afsluiten binnen zelf voldane zelfgenoegzaamheid. Wij jagen op Nieuw-Guinea geen ma teriële voordelen na. Wij hebben geen koloniale aspiraties. Wat wij wel hebben is een wezenlijke verantwoordelijkheid jegens het volk van Nieuw-Guinea. Die verantwoordelijkheid kan en wil de re gering niet over boord gooien". Dat was duidelijke taal, een verfris send geluid ook na de eerdere, nogal warrige vertogen van de zijde van de Kamer, waarin vrees voor Soekarno het hoofdmotief was. De K.V.P. en A.R. putten er moed uit en schaarden zich duidelijker dan aan het begin van het debat achter het kabinet. De twee andere regeringspartijen, de V V.D. en de C.H.U., hadden die injectie niet no dig. Zij hebben van het begin af aan getoond, te beseffen, dat vrees een slechte raadgeefster is. Oppositieleider mr. Burger zag echter in de uitlatingen van premier De Quay en vooral van mr. Luns een aanwijzing te meer, dat het huidige kabinet niet in staat zou zijn het Nieuw-Guineaconflict tot een vreed zame oplossing te brengen. Minister Luns verweet hij b.v. ,,sabelgekletter" en provocerende taal". De anders zo serene minister-presi dent eerder had hij gezegd, dat het gehele kabinet volledig vertrouwen heeft in de wijze waarop mr. Luns het kabi netsbeleid uitvoert schoot uit zijn slof. Mogen we soms ook al niet constateren, riep hij, dat Indonesië door het dreigen met agressie de totstandkoming van on derhandelingen uitermate bemoeilijkt? Is de Indonesische agressie misschien de schuld van Nederland? Is het soms zo, dat er geen dreiging is als men er maar niet over praat? De minister-pre sident wees er verder op, dat het hui dige kabinet harder heeft gewerkt aan de oplossing van het Nieuw-Guineapro- bleem dan zijn voorgangers, de Drees- kabinetten, en terzake ook een progres siever beleid voert. Wij zijn, zei minis ter Luns. bereid ook iedere situatie te bevorderen, die kan leiden tot herstel van de diplomatieke betrekkingen met Indonesië. Maar dan moet Djakarta ook wil len, zei mr. Luns met duidelijke twyfel in zyn stem. Hoezeer Neder land van goede wil is bleek ook nog uit de mededeling van prof. De Quay, dat overwogen wordt Nieuw- Guinea te schrappen uit de grond wet. Dat is een logisch gevolg van de bereidheid der regering (plan- Luns) om Nieuw-Guinea te interna tionaliseren. Nodig is deze schrap ping overigens niet want internatio nale verdragen gaan boven de grond wet. Vervolg op pagina 3 Koning" Albert Kalondji van Zuid- Kasai is in Leopoldstad in voorlopige hechtenis gesteld. Hij zou in hetzelfde kamp worden vastgehouden, als waarin destijds president Tsjombe van Katanga na zijn arrestatie in Coquilhatstad werd ondergebracht. Kalondji werd vorige week van zijn politieke bevoegdheden beroofd en later door het parket in Leopoldstad verhoord. Het is zeer beslist niet onmoge lijk, dat de 9-jarige Magda de Bruyne, die zoals gemeld op 22 december te Kortrijk verdween, het slachtoffer is geworden van een internationale bende van kin dersmokkelaars. Deze bende zou er zich dan vooral in specialiseren kinderen te bezorgen aan (schat rijke) kandidaat-ouders in Ame rika. Met name is het de Franse politie, die sporen in deze richting volgt. Zo zijn er aanwijzingen, dat de verdwenen Magda nog gezien zou zijn in Saintes bij Bor deaux. Alle wegen, die vandaar naar de Spaanse grens leiden en ook de haven van Bordeaux zelf, worden en zijn inten sief gecontroleerd. Er bestaat sedert jaren een uitgebreide smokkel van kleine kinderen naar de V.S., waar een grote vraag is van kinder loze gezinnen naar adoptie van kinderen. Er zijn echter niet genoeg wezen in Ame rika en. de formaliteiten zijn om* slachtie. Aldus ontstond het „Koreaanse schandaal", de smokkel van Koreaanse kinderen naar Amerika, zo'n tien jaar geleden. Toen dit aan het licht was gekomen richtten de smokkelaars hun blik op de armste gebieden in zuid-Europa. Thans schijnt men bijzonder weinig scrupuleus nog brutere maatregelen te willen nemen omwille van de dollars van rijke Ameri kanen, die een kind wensen te adop teren zonder al te veel ofrmaliteiten. Het onderzoek in deze richting is volop aan de gang. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft gisteren een commis sie van negentien kamerleden ingesteld, die tot taak heeft voorstellen te doen ter verbetering van de werkwijze der Kamer. Op eigen verzoek werd dr. Kor tenhorst tot voorzitter van deze commis sie benoemd. De fractievoorzitters van de K.V.P.C.H.U. en V.V.D. maken er eveneens deel van uit. Dr. Kortenhorst hoopt dat de commis sie onder meer zal komen tot een ra dicale verbetering van de begrotings behandeling. Het verkeer in Noorwegen wordt op het ogenblik lamgelegd door over matige sneeuwval. Hoe erg het is, blijkt uit deze foto, welke in Kristian- sund werd gemaakt van een automo bilist althans iemand die dat spoe dig wil zijn, bij het uitspitten van zijn wagep. ui De Portugese premier Salazar heeft gisteravond in het parlement verklaard dat zijn land tot de eer sten zal behoren die zullen bedan ken voor het lidmaatschap van de V.N., zo het niet het eerste uittre dend land zal zijn. In zijn parlementaire toespraak met als onderwerp de Indische acties tegen de Portugese enclaves uitte Salazar felle kritiek aan het adres van Engeland, doch sprak hij zijn waardering uit over de Ame rikaanse houding. Hij voegde hieraan toe dat „beide grote mogendheden voor de De weduwe van de in 1.948 in Indone sië door een pistoolschot om het leven gekomen K.N.I.L.-vaandrig R. C. L. Aer nout, mevrouw H. J. Aernout-Royaards te Bussum, heetf gisteren bij de officier van justitie in Amsterdameen klacht ingediend wegens smaad subsidiair be lediging. Zij acht een passage in het rapport- Zaaijer beledigend voor haar man. Pas kort geleden heeft zij van deze voordien geheime passage kennis kunnen nemen, nadat de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, het volledige rapport inclusief de geheime gedeelten, naar aanleiding van de verwikkelingen in de zaak Van der Putten, openbaar had gemaakt. De door mevrouw Aernout gewraakte passage in het rapport-Zaaijer, luidt als volgt: „De commissie neemt als vast- In de Fokkerfabrieken te Schip hol worden plannen uitgewerkt voor de bouw van het eerste Nederlandse straalvliegtuig voor de burgerluchtvaart als opvolger Van de zo succesvolle nog met schroef turbinemotoren uitgerus te F 25 „Friendship". Met nadruk verklaart de Fokker directie dat het nog slechts plannen betreft, want de beslissing hangt niet alleen van haar af. Het plan behelst de bouw van een middelgroot tweemotorig straalver- keersvliegtuig voor ongeveer 44 tot 55 personen (vergelijk de Caravelle met 77 passagiers), dat de typebcnaming F 28 zal krijgen. Fokker zou het in 1965 of 1966 kunnen gaan leveren. Op het ogenblik wordt met een markt onderzoek nagegaan of naar zo'n toe stel voldoende vraag bestata. De F 38 zal in snelheid weinig of niets onderdoen voor de bekende Fran se „Caravelle". De kruissnelheid van dit toestel ligt in de buurt van 800 km per uur (aanbevolen kruissnel heid 745 km), terwijl het Nederlandse straalvliegtuig een kruissnelheid zou krijgen van 770 km per uur. Evenals de Caravelle en diverse an dere. nieuwe of nog in ontwikkeling zijnde straaltoestellen zal de F 28 wor den voortgestuwd door twee bü de staart aan het achterstuk van de romp gemonteerde turbofan-straalmotoren, hetzij van Rolls Royce, hetzij van Bris- tol-Siddeley, die elk ongeveer 3200 kg stuwdruk leveren. Het vliegtuig zou in dc gewichtsklasse van 20 tot 21 ton vallen. De F 28 zal bestemd zijn voor de korte afstanden, waarop het in het gebruik economisch zal zijn en wel met 55 passagiers voor een afstand van 350 km en met 44 passagiers voor ca. 1000 km. Wel zal de F 28 als straaltoestel uiter aard voor het opstijgen en landen iets langere banen nodig hebben dan de ..Friendship", doch volgens Fokker zou het gebruik kunnen maken van ongc staand aandat Aernout geen veilig heidsofficier ivas, maar uit persoon lijke liefhebberij optrad als informant. Overtuigend bleek, dat hij een grote belangstelling had voor inlichtingen werk en, terwijl aan zijn rechtscha penheid en goede bedoelingen niet mag worden getwijfeld, daarbij alle kenmerken vertoonde van de onbe kwame en onbelangrijke dilettant, le vende in een sfeer van detectivero- mantiek, geheimzinnigheid en ge wichtigdoenerij. Toen de commandant van de militaire politie, waaraan Aernout (in een overigens niet be langrijke aangelegenheid) inlichtin gen had doorgegeven eerst hoorde dat deze zich had uitgelaten, dat hij nu binnenkort wel vermoord zou wor den en kort daarop hoorde dat hij inderdaad vermoord was, vond hij dit begrijpelijkerwijze verdacht. Hij zou het ongetwijfeld minder verdacht ge vonden hebben, indien hij geweten had, dat Aernout telkens als hij iets had opgespoord, dit zo belangrijk vond, dat hij er wel om vermoord zou worden of dat hij om de veiligheid van zijn vrouw het aan haar niet kon mededelen. In de vruchtbare Ban- doengse bodem droegen vermoedelijk vooral de eigen uitlatingen van Aer nout vruchten in het gerucht, dat hij, bezig grote knoeierijen te ontdekken, door zijn tegenstanders uit de iveg was geruimd". Zoals bekend is heeft de commissie- Zaaijer destijds een onderzoek ingesteld naar beweerde misstanden in het voor malige K.N.I.L. Het rapport was ver nietigend voor de heer Van der Putten, die overwoog een klacht tegen de com- missie-Zaaijer in te dienen. Hij zag daarvan af. nadat de toenmalige minis ter Staf hem had laten weten dat hij nimmer nadeel van dit rapport zou on dervinden in zijn carrière. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat het niet waarschijnlijk is dat het Amsterdamse parket de klacht in be handeling zal nemen. Het wordt waar schijnlijk geacht dat mevrouw Aernout in overweging zal worden gegeven haar klacht bij de Haagse officier van justitie in te dienen, aangezien het beweerde delict in de residentie is gepleegd. poorten van Goa waren verslagen". De Portugese premier zei dat Enge land niet alleen de Portugese lucht macht had geweigerd om gebruik te maken van bepaalde strategisch gelegen vliegvelden, maar bovendien een week nodig had gehad om tot deze beslissing te komen. Salazar meende dat Portugal „ware het niet dat deze vertraging ontstond" andere bevoorradingsroutes had kunnen vinden voor het transport van manschap pen en materieel naar Goa. Over Portugals lidmaatschap van de Verenigde Naties zei Salazar: „Ik weet nog niet of Portugal het eerste land zal zijn dat uit de V.N. zal treden, maar wij zullen zeker tot de eersten behoren. Tot die tijd zullen wij de wereldorganisatie onze medewerking ontzeggen in alle aan gelegenheden die niet in ons directe be lang zijn". In zijn toespraak hekelde hij de Ver enigde Naties fel. Hij haalde een verklaring aan van de Indische V.N.-afgevaardigde, waarin deze stelde dat zijn regering haar politiek „handvest of geen handvest, Veiligheids raad of geen Veiligheidsraad, wettig of onwettig" zou voortzetten. De Portugese premier was van mening dat genoemde verklaring „een zodanige bedreiging van de doelstellingen en de wettige structuur van de wereldorganisatie betekende dat het beter ware geweest om haar prompt als overleden te beschouwen". „Wanneer kleine landen worden ver slagen is dit droevig en rampzalig doch indien de grote mogendheden machte loos zijn om bepaalde rechten te verde digen is dit onvergelijkelijk veel ern stiger", aldus Salazar. De Portugese premier beschreef de Indische bezetting van Goa als „een van de zwaarste rampen in onze geschiede nis en een zeer zware slag voor ons nationale moreel". „Maar", zei hij ,„de kwestie Goa is nog niet afgesloten". „Wij zullen moeten afwachten of de wereldorganisatie de schending van de Portugse soevereiniteit ongedaan zal maken en Portugal in zijn wettige rech ten herstellen", zei Salazar, er op zin spelend dat Portugals uittreden van die voorwaarde zal afhangen. Een veertienjarige jongen uit een goed aangeschreven gezin in Brotdorf in West- Duitsland, trok de vorige week vrijdag met zijn vriendje een bos in om zich daar in het schieten te oefenen. De jon gens hadden een jachtgeweer bij zich dat zij uit een jachthut gestolen hadden. Het vriendje zag op een gegeven ogen blik een man aankomen. Hij waarschuw de de veer tienjarige, die hem het ge weer ontrukte, aanlegde en schoot. De man een 60-jarige opzichter van de jachthutten zakte in elkaar. De veer tienjarige liep met het geweer op hem toe en sloeg zo hard met de kolf op de man in dat het geweer brak. Het lijk van de opzichter werd de volgende dag gevonden. De kleine moordenaar heeft intussen bekend. Drie mensen zijn in Dusseldorp in qua rantaine gesteld op het vermoeden dat zij pokken hebben. De autoriteiten hebben de bevolking ,uwl uaaI een ooniic- vbeffvelden6 "Fnend-1f^^aden zich uit voorzorg te latenjagen^en een Europese burger doodge- In Algerië zijn gisteren bij aanslagen door Europese extremisten en Algerijnse verzetsstrijders minstens 20 mensen om het leven gekomen. Er vielen doden in Algiers, Oran en Bone. Jonge Europeanen, die in Oran be toogden, vermoordden zes mohammeda nen. De gevechten daar braken uit. toen twee mohammedanen het vuur hadden geopend op drie Europeanen, onder wie een vrouw in verwachting, die aan haar verwondingen bezweek. In totaal vielen in Oran vijftien doden. Het uitgaansver bod is verscherpt. Na acht uur 's avonds mag niemand nog de straat op. In het havengebied van Bone ontplof te een bom: twee Algerijnen werden ge dood. Voorts werden daar een politie-

de Stem | 1962 | | pagina 11