Kroestjev heeft, hoe hij ook zijn stem verheft, belang bij Oostenrijks EEG-deelname Brabantse moet naar industrie de dokter koppeldijk Dankbare pleegeendjes feest van vkcrmjcn Onderwijs schippersjeugd weldra beter geregeld Statenkringen Breda en Zevenbergen doen samen it en Stremming treinverkeer Roosendaal-Antwerpen Wenen straks een nieuw Berlijn Ondernemers halen geen topprestatie iOED BEGIN de dupe MARKTEN HOOGWATER Vandaag Morgen Jubilea in 1962 Missionarissen van Mill Hill Pastoor Verschure te Made: Vuurwerkbrandje te Kruisland Denkelijk één KVP-lijst Provinciale Staten: Vechtpartij met mes te Oudenbosch Opstandelingen in Libanon hadden geen succes friet R TJER DON Geen duizendpoten Slechte calculatie Personeelstekort Winst maar zo-zo Kritiek op PPT-beleid >verzicht van de ravage die de htige wind van zaterdagavond te lijk aanrichtte op het terrein van aanbouw zijnde textielfabriek fa. J. W. Meijtrinck Co. uit wyk, welk werk wordt uitge- fa. J. W. Meijerinck Co. uit ijk. Tussen de stellingen aan de uren hebben „eens" overspan den gestaan, door de krachtige één boog losgeraakt waardoor andere acht bogen uit hun zit- v er den gerukt en geknakt op de erechtkwamen. welke men op de et liggen. De schade wordt geschat >0 a 40.000 gulden, kering zou vermoedelijk de schade (Van onze verslaggever) ?oed begin is het halve werk," een Hulsterse kastelein tijdens ieren van de nieuwjaarsklokken schopte vijf familieleden inclu- ijn vrouw de deur uit. Een van een plotselinge opwelling rift, gevoed met wat plakke- udejaarsoliebollen en met een antal potten bier, die zich ont- precies op het middernach- uur. Eerst werd de zwager Ie kastelein naar buiten ge- De kasteleinse „nam" dat niet ing mee. in haar kielzog de e familieleden meetrekkend, a half uur in de koude nacht i te hebben werd de politie p geroepen en na enig heen en gepraat werd 'de vrouw weer ïgelaten. Ook zij wendde al overredingskracht aan. waarna 5der weer de warmte en het nocht opzoeken. lat de opgegeven adressen van sten. De recherche van de Ter- gemeentepolitie stelde een on- in en spoedig werd de dader Bij een huiszoeking werden 'ensmiddelen, het overschot van tdagen, aangetroffen. De voor- irieerde van flessen wijn ïding. tot an is te Terneuzen ingesloten en idaag naar Middelburg worden racht- >DELBURG, 29 dec. Fruit.' letten H75-80 66-71, 70-75 74,60-65 grof 57, jonathan H70-80 64-72, -71, 65-70 59-69, 3 grof 54-62, st. 85-95 50, 75-85 52, 65-75 50-53, 3 52, gieser wildeman H60-70 67, -56. Groenten: andijvie glas 65- 31-50. witlof 87-97, spruiten on- id 53-76, geschoond 71-95, boeren- -12. savooiekool 10-28, rodekool ttckool 6-17. >n, woensdag 3 januari, gelden provincie Zeeland de volgende erstanden: /eert 0.06 en 12,29 uur; Terneu- >1 en 0.00 uur; Vlissingen 11,35 uur; Wemeldinge 0.48 en 13.13 (Advertentie) nswick Bowling - Breda maandag en vrijdag van 5 uur ïiiie-diner 3.p. p. rveer tijdig Uw tafel. Tel 38452 Als de ouders bowlen tn de kinderen gratis hun strijd ZEN 19.30 uur De kanonnen van Na- 14 j. JRG uur Terugkeer naar het dorp nde, 14 j. opgebouw 8 uur Das blaue Meer i, a.l. ttegem 3 uur Schieting an Oosterom Boerenbal De Graanbeurs 7 uur Bal N GENT ia 8 uur IJsparade ZEN 19.30 uur De kanonnen van Nava- H4 j. 'RG 20 uur Terugkeer naar het dorp nde, 14 j. N GENT ia 20 uur De grote bedrieger 50 jaar priester: 21 september J. v. d. Riet. Oosterbeek; H. Röttgering. Oegan da; J. Schipper, Zevenbergen; H. See- i len, Venlo; J. Willemen, Oosterbeek. 40 jaar priester: L. Puylaert, Antwer- pen: G. Spiering, Oeganda. 25 jaar priester: 11 juli H- Bots. Ka meroen; G. Bruggeman. Nellore India; M. Eeltink. Tilburg; G. Frederiks. Oeganda; P. de Groot. Congo; H- Hegge. Kisumu; J. Hol, Serawak; A. Lampe. N.-Borneo; N. Rood, Congo; J. Slaman, Oeganda; H. v. d. Steen, Oeganda: H. 'v. Thiel. Tilburg; P. de Vreede, Rawal pindi; H. Wolters, Kameroen. 12,5 priester: 10 januari H. Aveskamp. Kameroen; C. Breed, Mill Hill; H. van Dijk. Oeganda; H- v. Dongen, Kame roen; P. v. Gestel. Oeganda; H. Her mans. Rawalpindi; H. Janssen. Philip- pijnen; G. Mertens, Nieuw-Zeeland: P. Molenaar. Oeganda; J. Nijhuis, Kisumu; H. Olislagers, Kameroen; A. Raayma- kers, Tilburg; J. Roland. Oeganda; C. Sommeling. Congo; H. Steegmans, Oeganda; G. v. Tilborg. Philippijnen. 25 jaar professie: 1 mei de broeders P. Blankendaal, Hoorn N.H- en A. van der Drift, Miri, Serawak; 8 december broeder J. Vlaar, Kisumu. „Het onderwijs voor de schippersjeugd bij varen en hadden die geen rijkssteun 7,al weldra gunstiger zijn geregeld. De nodig, wat ze trouwens tot nu toe nooit commissie van overleg heeft een on derhoud gehad met de staatssecretaris voor O., K. en W. en er zal meer uit de bus komen dan men verwacht". Aldus pastoor W. Verschure uit Rotterdam, adviseur van de r.-k. bond van reders en schippers ,,St.-Nicolaas", zaterdag tijdens de algemene vergadering van de afdeling Zuid te Made. „Het beslaande onderwijs voor schip perskinderen zal geenszins gaan ver dwijnen, maar gelijkwaardig worden aan dat van het kind aan de wal", zo vervolgde de bondsadviseur. „Wij zijn geen uitzonderingsgroep en moeten als normale burgers beschouwd worden. Het onderwijs zal erkend dienen te worden, Een groot aantal schipperskinderen zal in de naaste toekomst geen bestaan meer kunnen vinden in het bedrijf van hun ouders en daarom zal er een al gemene leerplicht voor deze jeugd die nen te komen. Dit impliceert geenszins, dat de internaten in de toekomst zullen moeten worden opgeheven, aldus de bondsadviseur. Hij stelde de vergade ring er nog van in kennis, dat er plan nen zijn om te Rotterdam een r.-k- vak school te stichten. In februari kan daar omtrent gunstig bericht worden tege moet gezien en de planning is om in sep tember 1963 met het onderwijs te star ten. Bezwaren Broeder Theophile, hoofd van de St.- Jozef-schippersschool te Oud-Gastel, vroeg zich af wat voor een leerplicht er zal komen. Beseft men wel voldoende, dat een normale leerplicht acht jaar duurt, aldus broeder Theophile. Beseft men, welke consequenties deze leer plicht meebrengt? Invoeren van inte grale leerplicht zou opheffing van de bestaande continuschoJcn (ongeveer twintig ten gevolge hebben. Wanneer er een vier- of vijfjarige leerplicht inge voerd zou worden, zou ik dit toejuichen, zo vervolgde broeder Theophile. In een internaat vooral heeft men veel tijd en moet men zorgen, voor een goed ge vulde dagorde. En door het voordeel van een derde schooltijd én vooral ook door de lagere leerlingenschaal ma- ximaa} dertig per klas kan in vier °f vijf jaar de leerstof voldoende ver werkt worden. Onze scholen zijn op deze leerlingenschaal gebouwd, de leerkrach ten zijn er op ingesteld en de subsidies van gemeentewege voor het onderhoud rv? *ri al£emeen ruim te noemen Dit alles zou verdwijnen bij invoering van de volledige leerplicht. De leerlin gen te Oud-Gastel bv. die nu over vier lokalen verdeeld zijn met vier leer krachten. zouden teruggedrongen wor den in twee lokalen met twee leer krachten. Iedere onderwijzer zou dan een aantal leeijaren voor zijn rekening moeten nemen met alle nadelen van dien. De derde schooltijd zou vervallen, het ondei wijzend personeel (zo het bleef wat twijfelachtig is, gezien de bezwaren) zou na vier uur naar huis gaan en de inteinaten zouden voor de avonduren extra personeel moeten aantrekken om de leerlingen bezig te houden Dit zijn enige consequenties, die de buitenstaander niet ziet, maar die zeer ernstige gevolgen kunnen en zullen heb ben voor het voortbestaan van de inter naten voor schipperskinderen aldus broeder Theophile- Mijn standpunt blijft en ik spreek hier in de geest van vrijwel alle leerkrachten bij het continu- onderwijs invoeren van een beperkte leerplicht met behoud van het continu- onderwijs. Dan genieten alle ouders van een tegemoetkoming in de huisvestings kosten en wanneer deze ouders bii deze subsidie een redelijke som bijbetalen uiteraard kleiner dan het subsidie zouden zij zelf én de internaten (of an dere huisvestingmogelijkhedenï er wél Dit beeld uit Middelburg zal wel vrijwel hetzelfde zijn als wat vyvers in andere plaatsen te zien geven. Zwanen en eenden die hun vertier moeten zoeken in wakken. En die heel bly zijn als er grote of kleine dierenvrienden komen met wat brood tegen de fikse winterse honger. Zondagavond rond half zeven ont stond brand in de woonkeuken van de 'amilie Baselier aan de Molenstraat. Een kleine onvoorzichtigheid met vuur werk was de oorzaak. Mede in verband met het aangrenzende winkelpand werd groot alarm gemaakt. De brandweer was spoedig ter plaatse maar had de grootste moeite om tot de vuurnaard door te dringen daar zich in de keuken nog een voorraadje vuurwerk bevond dat tot ontploffing kwam. Verschillende ruiten van de woning sneuvelden door de geweldige luchtdruk die deze ontploffingen veroorzaakten. Nadat de vuurhaard was bedwongen kon de brandweer met het opruimings- werk beginnen. Het blussingswerk trok enorme belangstelling. Chief Whip 20 Stuks f 1.- hebben gehad". ..Hoe minister Klompé aan de gege vens komt, als zou de huisvesting van een groot aantal internaten niet aan de gestelde eisen voldoen, is mij een raad sel". zo vervolgde broeder Theophile. Noch bij ons. noch bij diegenen, die ik daarnaar heb gevraagd, is er een onderzoek naar de toestand van de schippersinternaten ingesteld. Men schrijft en praat nu al vele jaren over dit onderwerp, maar men ziet de juiste weg nog steeds niet", zo besloot spre ker. Voorzitter H. de Ruyter uit Raams- donksveer heeft in zijn openingswoord o.m. gewezen op de grote veranderin gen, die binnen afzienbare tijd in het bevrachtingsapparaat zullen plaatsvin den. Hij sneed voorts vele en steeds rijzende problemen aan, die er voor de schippers al bestaan en zich nog zullen voordoen in verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek en waar van al velen de financiële schade heb ben ondervonden, aldus de voorzitter. „Wij zullen blijven strijden voor een ge rechtvaardigde economische welstand in het schippersbedrijf", zo vervolgde hij. De heer de Ruyter stelde vast, dat het afgelopen jaar algemeen genomen niet ongunstig is geweest wat betreft het vervoer per schip, dank zij de nog gun stige conjunctuur in Nederland. ,,We dienen er voor te zorgen, dat de presta ties, die door de binnenvaarders worden verricht op het gebied van vervoer te water, ook redelijk financieel worden beloond, zei hij. Gezien het steeds duur der wordende onderhoud van vaartui gen, smeer- en olieprodukten repara ties e.d. verdient dit onze bijzondere aandacht. De vergadering schonk voorts aandacht aan de evenredige vrachtver deling. Uit het jaarverslag van secreta ris A. v. Bleek, dat de zand- en grint- schippers voornemens zijn een neven organisatie op te richten. In de Prof. van Ginnekenstraat te Oudenbosch ontstond in de nieuwjaars nacht rond kwart voor twee een vecht partij tussen enkele personen waarby een hunner een prik in de rug heeft gekregen. Hy kon naar nuis worden vervoerd, doch zal vandaag nader wor den onderzocht omdat mogelijk een der spieren is geraakt. De ruzie ontstond doordat een zekere K. nog in een café binnen wilde. Dit was gesloten. Hij zag wel bij de bovenwoning licht branden, greep daarop meteen een steen en wierp een ruit van de boven woning in. De bewoner daarvan nam dit niet en ging naar beneden om dit de stenensmijter aan het verstand te bren gen. Men werd daarop handgemeen waar bij rake klappen vielen. K. kreeg daarbij hulp van twee zoons die in de buurt waren. Wie van degenen, die het nieuwe jaar met een vechtpartij inzetten, nu een mes gehanteerd heeft moet de politie nog zien te achterhalen. (Van onze verslaggever) Naar alle waarschijnlijheid zul len de KVP-statenringen Breda en Zevenbergen na de groslijststem ming Provinciale Staten één geza menlijke kandidatenlijst uitbren gen. Dat wordt dan het eerste po sitieve resultaat van een al langer beoogde samenwerking, die thans een feit geworden is. In de avond van 31 december is het treinverkeer tussen Roosendaal en Ant werpen gedurende enkele uren gestremd geweest. In de nabijheid van Mariaburg was er een draadbreuk in het boven grondse voedingsnet, waardoor enkele baanvakken totaal stroomloos werden. Met autobussen en taxi's werden de passagiers verder vervoerd. Een D-trein en een T.E.E.-trein kwamen te Roosen daal met enkele uren vertraging binnen, De statenkring Breda heeft, nadat het initiatief destijds in een bestuursverga dering van de kieskring is geboren, aan gestuurd op een zo gevarieerd en deskun dig mogelijk samengestelde kieslijst,het geen dezer dagen bleek toen het advies voor de groslijststemming verscheen. Zevenbergen heeft aan deze materie ook enkele bestuursvergaderingen ge wijd en het akkoord over de gewenste samenwerking uitgesproken nadat alle consequenties daarvan waren overwo gen. Tijdens de jongste, in Breda gehou den algemene vergadering van de KVP- statenkring Zevenbergen kwamen be stuur en leden tot de conclusie dat de statenkring bij deze samenwerking niets verliest. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat er een groter aantal zetels in de Staten kan worden behaald, dan tot heden het geval is geweest. Het advies voor de groslijststemming van de KVP-statenkring Zevenbergen omvat in nummervolgorde de volgende namen: F. A. J. van Oers, Oosterhout, A. P. J. Brouwers, Dongen, Heeren, Raamsdonksveer, H. Marx, Breda, F. G. Veeken, Oudenbosch, M. V. van Oosterbosch. Breda, C. P. J. de Wit, Standdaarbuiten, C. Vlak, Hooge en Lage Zwaluwe, A- F. M. Kavelaars, Zevenbergschehoek. In Libanon is op de laatste dag van 1961 een opstand tegen de regering on derdrukt. Op de 30e december, een uur voor middernacht, leidde een kapitein van het leger een gepantserde afdeling uit een basis nabij Tyre in noordelijke richting naar Beiroet. De pogingen der opstandelingen om belangrijke installa ties in Beiroet te veroveren, liepen op niets uit. De opstandelingen waren militaire en civiele leden van de rechts georiënteer de partij voor een groter Syrië, een groepering die een felle, doch betrekke lijk kleine aanhang heeft in Libanon, Syrië en Jordanië. Radio Libanon maakte bekend dat de leiders van de opstand waren gevangen genomen en dat „vermiste officieren", die gijzelaars der opstandelingen waren geweest, waren „gevonden". Tijdens de gevechten werden zes re bellen gedood, volgens onofficiële cijfers. De coup was zo'n grote mislukking, dat het grootste deel van de bevolking pas ontdekte dat er iets aan de hand was, toen de Libanese radio 's morgens vroeg vertelde dat de opstand was on derdrukt. (Advertentie) (Eigen' buitenlandse dienst) Nadat Nikita Kroestjev het vo rige jaar van zijn wilde optreden in Parijs, waar hij op zo opzien bare wijze de door hemzelf ver langde topconferentie torpedeerde weer wat bekomen was, deelde hij aan de Oostenrijkse regering plot seling mede, dat hij van plan was eindelijk eens gevolg te geven aan een vroeger gedane uitnodiging om een officieel bezoek aan Oostenrijk te brengen. Nu had inderdaad de vroegere kanselier Raab bij zijn bezoek aan Moskou de gebruike lijke beleefde uitnodiging tot een tegenbezoek gedaan, maar dat was al zo lang geleden, dat in Oosten rijk feitelijk niemand meer ermee rekende, dat Kroestjev nog eens zou komen opdagen. Men was dan ook niet weinig verrast en ook wel enigszins verontrust. Want in het spel van eb en vloed der Sovjet- Russische bedreigingspolitiek tegen het Westen beleefde men juist weer een pe riode van stormachtige vloed. En zo vroeg men zich af: waarom komt hij nü juist naar Oostenrijk? Wat voor heime lijke bedoelingen steken daar weer ach ter? Zoals gebruikelijk werden de reis van Kroestjev door Oostenrijk en de woorden die hij daar sprak ernstig bestudeerd. Het moest zelfs de meest ongeschoolde politieke waarnemer wel opvallen, dat Kroestjev gedurende zijn Oostenrijkse rondreis wat al te veel over de gevaren voor de Oostenrijkse onafhankelijkheid van de zijde der Duitse Bondsrepubliek en voor de neutraliteit des lands sprak. Hij wierp zich van Wenen tot Salzburg bij al zijn toespraken zo nadrukkelijk op als speciale protector van de Oosten rijkse veiligheid en neutraliteit dat bonds kanselier Raab toch niet nalaten kon, te verklaren, dat de garantie voor de Oos tenrijkse onafhankelijkheid en neutrali teit een zaak van de vier grote mogend heden en niet alleen van de Sovjet-Unie was. Wat niet wegneemt, dat Kroestjev dan toch maar een bijzondere claim op Oostenrijk legde en dit o.a. exploiteerde, in de door de wederzijdse ministers ge voerde handelsbesprekingen. Sovjet-Rus land wist. ondanks Oostenrijks gebonden positie in de Efta toch maar de clausule van de wederkerige rneestbegunstiging, en vrije handel vast te leggen. Zoals de Sovjet-Unie ook Finland wist te binden, ondanks de Finse toetreding tot de Efta. Daarmee schiep de Sovjet-Unie zich een toegang tot de landen van de Efta. die niemand kon dichten terwijl het de Sov jet-Unie aan de zegeningen van de Efta deelachtig kon maken. Informatiebron Maar dat was niet de enige reden van Kroest jevs bezoek. Warrnemers hebben tijdens dit bezoek voldoende aankno pingspunten gevonden voor een andere, stelling n.l. dat de Sovjet-Unie erop uit was en is, haar aanwezigheid in Wenen, waar zij zich als thuis gevoelt, nog be langrijk uit te bouwen en wel in verband met de functie welke de Sovjet-Unie Wenen voor de toekomst heeft toege dacht. Kroestjev kon voorzeker beter dan wie ook weten, wat er met Berlijn in de toekomst zou kunnen gaan gebeuren. Thans is de stad aan de Spree nog een echt raakpunt aan het IJzeren Gordijn tussen Oost en West, onbetaalbaar omdat het oostblok zich daarlangs heimelijk van hoogwaardige produkten uit West-Duits- kan bevoorraden en ook als informatie bron en politiek contactpunt van on schatbare waarde. Maar na de neutralisering van West- Berlijn met een interessering van het Westen aan West-Berlijn, zou deze stad die betekenissen verliezen, terwyl men toch zo'n punt wel zou willen behou den. Waar zou dat beter kunnen liggen dan in Wenen, dat volgens staatsver drag een geneutraliseerd punt is, maar waar de Sovjet-Unie uit de bezettings tijd zoveel invloed en steunpunten heeft behouden, dat zij zich daar als by moe der thuis gevoelt. Kroestjev sprak van Wenen als van een mogelijke zetel van de Ver. Naties. Het ware zijn ideaal deze zetel vlak op het IJzeren Gordijn in een stad te weten, die men toch wel degelijk in de hand zou weten te houden. De speculaties gaan intussen niet op. Het verloopt allemaal een beetje anders dan Kroestjev wel zou willen. Wat niet wegneemt, dat hij zijn ideeën omtrent Wenen niet heeft opgegeven en inmid dels met grote naijver waakt over de Sovjet-Russische positie in Wenen en Oostenrijk en de Oostenrijkse neutrali teit. Het moet voor de Sovjet-Unie toch wel een onaangename gewaarwording zijn, dat door het verdwijnen van de Efta en de aansluiting aan de E.E.G. van de meeste Eftalanden de zo kundig op gezette infiltratie via Oostenrijk en Fin land-gestopt wordt. Want bij de E.E.G. zal men heus niet aanvaarden, wat de zwakke Efta toelaten moest. Vandaar de verbitterde campagne van de Sovjet- RAAB .pardon, we hebben niet alléén met Moskou te maken de bepalingen der neutraliteit. Waarom dat dan al niet met de Efta het geval zou zijn, is niet duidelijk. Moeilijke positie Nu de Sovjet-Unie zo formeel tegen Oostenrijks toetreden tot de E.E.G. ge protesteerd heeft, komt dit land wel in een moeilijke positie te verkeren. En wel voornamelijk, omdat terzake van de E.E. G. 'n verdeeldheid heerst die overbekend is. De socialistische minister van bui tenlandse zaken Kreisky en zijn socialis tische medeministers hebben nimmer verzuimd te laten blijken, dat zij tegen aansluiting bij de E.E.G. waren. Kreisky was altijd de grote propagandist en voorspreker van de Efta. Bij de Oosten rijkse socialisten spreekt een ideologi sche „Sturheit" (koppigheid) altijd een woordje mee. Zakelijk inzicht stellen zij dikwijls bij hun politieke ideologische in zichten achter. Wat de katholieke helft van de Oos tenrijkse regering èn handel en indu strie van Oostenrijk niet klaar kregen, nl. aansluiting bij de E.E.G.. wordt nu een feit omdat de Efta een natuurlijke dood sterft. Thans moet men wel bij de E.E.G. aansluiten, of de bittere nadelen van het isolement accepteren. En zo is de heer Bruno Kreisky als Oostenrijks minister van buitenlandse zaken wel ver plicht het te slikken. Van harte gaat het niet. Hij kan zijn draad schijnbaar niet goed vinden en is achtereenvolgens eens in Finland en zijn tweede vaderland, het TT ----- socialistische Zweden gaan confereren. Urne tegen de E.E.G. en de elkaar op- De Oostenrijkse bondskanselier dr. Gor- (Van onze verslaggever) „TK ben om zo te zeggen de 1 huisarts van de middel grote en kleine bedrijven in Brabant", zegt de 32-jarige E. L. M. Goossens in de provincie van het „Wirtschaftswunder", waar de industriële werkgele genheid in tien jaar tijds is uitgebreid met een slordige 45.000 arbeidsplaatsen (één derde van het gehele accres in Nederland). Daarvan is een groot aantal gerealiseerd in de kleinere industrie. Toch zijn lang niet alle Brabantse onder nemers „goocheme jongens" als de gebroeders van Doorne en de Philipsen, meent hij, als hij, nippend van zijn kopje kof fie, vertelt over zijn werk als „organistie-adviseur van de Brabantse Produktiviteits- Commissie, waarbij hij, zoals een goede huisarts betaamt, het niet waagt zijn geheimhou dingsplicht te schenden. Die Brabantse Produktiviteits Com missie is een minder mysterieus or gaan dan men op het eerste gezicht zou denken. Zij bestaat uit vertegen woordigers van de Kamers van Koop handel, de afdeling Noordbrabant van het NIVE, het ETI, het ESI. de Rijksnijverheids- en Rijksmidden- standsconsulenten, de Produktivi- teitscentra voor de Nederlandse Le der- en Schoenindustrie, het technisch onderwijs, de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond en de drie vak centrales. Doel: „de opvoering van de produk- tiviteit, speciaal ten behoeve van de middelgrote en kleine bedrijven." De BPC wordt gefinancierd door de provincie, Kamers van Koophandel en enige banken. Om dat doel te bereiken heeft de commissie een organisatie-deskun dige aangetrokken en dat is E. L. M. Goossens die van zijn huis in de Helvoirtse bossen elke vrijdag morgen naar het gebouw van het ETI (Zomerstraat 49, Tilburg) rijdt, waar hij zijn wekelijks spreekuur houdt. De overige dagen van de week kruist hij in zijn blauwe Volkswagen door Brabant een huisarts die zijn patiënten visiteert. „Je houdt je hart soms vast," zegt hy. „Een uiterst kleine groep bedrijven is by zonder goed georganiseerd. Zo wat tien procent van de onderne mingen, die ik bezocht heb. De rest blyft achter. En niet omdat de onder nemers geen belangstelling hebben, geen geld of geen tijd, maar omdat de directies geen duizendpoten zyn. Van huis uit zijn het vaak ambachts lieden of werknemers met bijzondere technische bekwaamheden, die op een goede dag voor zich zelf zijn begon- volgende interventies eerst in Finland en nu in Oostenrijk, om deze landen aan hun neutraliteit te herinneren. Want volgens Moskou's standpunt, zou een toetreden tot de E.E.G. in strijd zijn met bach, laat hem rustig doen. Hij heeft de Russen al duidelijk gemaakt, dat hun protesten geen waarde hebben en mis plaatst zijn en voor de rest stevent men op een integratie in de E.E.G. af. „Maar een goede directeur moet niet alleen een goed vakman zijn, maar een man die een beleid voert, een man die kan inkopen en verkopen, die zijn bedrijf kan organiseren en als personeelschef kan optreden. Dank zij de hoogconjunctuur loopt het nu allemaal wel. Maar als men in de toekomst de concurrentie op de Euromarkt het hoofd wil bieden, dan zal elk bedrijf toch tot top prestaties moeten komen." Wat hapert er dan meestal aan? Eerstens heeft, aldus de heer Goos sens, slechts de helft van de onder nemers een plan op lange termijn en meestal is dat plan zo vaag dat het praktisch geen waarde meer heeft. Slechts een paar ondernemers hebben op basis van harde cijfers een exact beleid op lange termijn uitgestippeld. Wat baat het je b.v. als je een produkt maakt dat over enige jaren uit de markt genomen moet worden, omdat veel grotere concurrenten het tegen een lagere kostprijs kunnen produceren. Punt twee is de calculatie. „Je moet weten wat het produkt je kost en tegen welke prijs de concurrent het op de markt brengt. Het is echt niet waar dat iedereen voor precies de zelfde prijs kan leveren als de con currentie. Het is ontstellend te ont- E. L. M. GOOSSENS (32) ...huisarts... dekken dat slechts 1 op de 3 onder nemers die ik tegen kwam goed cal culeert. Terwijl toch de calculatie de basis is waar het gehele bedrijf op drijft." Een andere zaak is het personeels beleid, waar zo goed als niets van arbeidskrachten te beschikken als proces is het even belangrijk over arbiedskrachten te beschikken als over orders.Om orders in de wacht te slepen trekt men een vertegen- woordiger aan, maar om personeel aan te werven, enthousiast te maken voor hun werk en hen te leiden doet men veel te weinig. Richtlijnen voor de rechten en vooral ook de plichten van het personeel zijn onvoldoende aanwezig zodat personeelsonrust het gevolg is. Veel ondernemers klagen over een personeelstekort, maar in 9 van de 10 gevallen kan men niet exact op papier zetten, hoeveel mensen men nodig heeft en voor welke functies. Het personeel voelt de hierdoor ont stane paniekstemming aan en buit dit nogal eens uit. Volgens de heer Goossens is de per- soneelsschaarste het enige harde feit, waardoor de efficiency in veel be drijven verhoogd wordt en menige onderneming van de ondergang wordt gered. Zou men over meer personeel beschikken dan zouden de kosten in veel kleine ondernemingen stijgen, terwijl de produktie niet noemenswaard toeneemt, omdat men de taken voor de diverse werknemers niet tijdig uitstippelt en omdat men geen voldoende nacalculatie heeft om de gestegen kosten te kunnen achter halen. De consument betaalt op het ogenblik voor een normaal fabrieksmatig pro dukt ongeveer 10 maal zo veel als het uurloon van de werknemer die het gemaakt heeft. Hierin zitten dan nog niet eens de grondstofkosten. Deze hoge kosten worden veroorzaakt door dure installaties, de ingewikkeld geworden maatschappij, de hoge las ten. de hoge belastingen, de in efficiënte verkoop en diverse andere redenen. In ieder geval is de winst voor de onderneming in veel geval len hens niet zo florissant als door vele lieden wordt voorgesteld. Be langrijk is het te constateren dat ieder produkt zo efficiënt mogelijk vervaardigd moet worden wil het betaalbaar blijven voor het publiek. Op de grote bedrijven ligt de zaak natuurlijk eenvoudiger. Daar be schikt de directie over de nodige specialisten die een oogje in het zeil houden. Er zijn personeelschefs, een uitgebreid administratief apparaat, bedrijfsleiders, financieringsdeskundi gen, economen, arbeidsanalisten etc. Voor de kleine bedrijven (tot 25 man personeel) en de middelgrote (25 tot 100 werkneemrs) is zo'n gespeciali seerde vaste staf soms te kostbaar. In hot voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van de P.T.T wordt veel kritiek geoefend op het br leid van dit staatsbedrijf. Men vraa zich af of uit de te verwachten winst' niet een snellere verlaging van tarievc of een verbetering van dienstbetoon ka worden gefinancierd. Vele leden twijfelen er aan of in d toekomst een redelijk niveau van dienst betoon zal kunnen worden gehandhaafd Zij vragen of het niet noodzakelijk is het personeelsbeleid in de ruimste zin dus van het gehele personeel in allr rangen en functies, zodanig om te bui gen, dat een verder verloop wordt voor komen en het dienstverband met dc P.T.T.- attractiever wordt gemaakt. Men acht het tot dusver gevoerde personeels beleid te star. Dynamische elementen ontbreken er ten enenmale aan. Verscheidene leden hebben met in stemming het nieuwe AZZ-tarief gedu rende de avonden en de weekends be groet. Zij wijzen echter op onvoldoende apparatuur voor de afwikkeling van tele foongesprekken en menen, dat de met het nieuwe tarief beoogde spreiding slechts een geringe compensatie zal bie den voor dc huns inziens te hoge tarie ven, welke het bedrijf in rekening brengt

de Stem | 1962 | | pagina 3