dient! snel I kerst blad In begin 1962 al gesprek Nederland-Indonesië Dooi en regen maakten half Nederland tot een ijsbaan HARDNEKKIG VERHAAL UIT WASHINGTON: Het symbool oliebol Tankschepen toegetakeld bij „neuzenbotsing Kennedy wil helft van Kongo-budget betalen Uitzicht op vrede Mr. als Luns niet geschikt onderhandelaar EXCLUSIEVE KLEDING Toto-knoop doorgehakt i DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanval Soekarno in mei op reis naar Londen Ruim. Elfstedentocht gaat niet door Straal tijdperk is geen gouden eeuw Op de Westerschelde VOORSTEL AAN CONGRES KoningKalondji staat buitenspel Scheepsbrand snel geblust A/gerië Zacht Argentinië wil Eichmann horen Vier doden en vele honderden gebroken benen en armen LWEEDE EASE VAN E.E.G.-VERDRAG NADERT HINKEND Overplaatsing van rij ksins tellingen 4 ]t, moet hij betalen, rbij hij gebruik kan en van alle soorten iten. Beschikt de auto- t bij wijze van uitzon- ng niet over wissel- dan kan men dat n. Dit is ook het geval neer een bepaald arti- uitverkocht isAnders t er met verlichte let- „artikel komt" en in laad ontvangt de klant ien vijf seconden het enste artikel inclusief velgeld. Tat moet de winkelier voor een dergelijke ro- betalen? De uitvinder de fabrikant, die voor- g vier proefinstallaties ben geplaatst, menen een Neomatic, die 300 schillende artikelen af- >rt 20.000 DM. (18.800 den) zal kosten. Of het kelpersoneel spoedig worden vervangen door e robot? erste wereldoorlog: en vóór de wereldoorlog-; de inlei- igina's tot het deel van het imer, dat dit tijdperk be- 102e JAARGANG No. 23865 Voor God, Koningin en Vaderland if. yrfA M Xtfi in wat 4v tm&G# Europa, maar ook daar bui- in de Verenigde Staten en Engels-sprekende wereld, verk inderdaad uit Holland is. De buitenlandse bezoeker drukker komt er vaak van on- ïdruk en is verbaasd over de en inrichting der Neder- akker ij en. Studiegroepen uit Europese landen bezoeken se drukkerijen en schrijven ge rapporten over wat zij zien. Nederlands drukwerk is dig beroemd. Drukken is, en dit geheim van het naoorlogse suc- oor de Nederlanders niet alleen kwestie van gereedmaken en van een werk. Het betekent, ndacht wordt geschonken aan e aspecten van ieder werk op derlandse grafische lnchistrl® overtuigd toch wel van haar ortkomingen nauwelijks t«d te blozen. Wie mocht denken, blozend-rode omslag van het mer van Drukkersweekblad het gevolg is van zoveel lot" heeft het mis. Maar wel zal de attentie voor het vakman- ,n onze drukkers vergroten, manschap, dat zo wij een er achteloos aan voorbij moch- gegaan in het kerstnummer weer op knappe wijze heeft teerd. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. aoMa$ 10 e Stem ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal f 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Temeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2801 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De politieke bedrijvigheid rond het Nieuw-Guincaproblecm begint het karakter van een dansfestiin in het oerwoud aan te nemen. Nau welijks heeft de toeschouwer /.ich gerealiseerd, dat het waarschijnlijk om een krijgsdans gaat, of daar trekt men de vredespijpen te voor schijn. Klampt de toeschouwer zich daaraan haastig vast, dan blijkt het hele geval ecp parodie te zijn. Kortom: het probleem Nieuw- Guinea is even ondoorzichtig als de jungle. Eergisteren doken er in konden berichten op over concrete voorstellen van Indonesische zijde voor een gesprek met Nederland. Gisteren werden deze berichten herroepen, maar direct kwam uit Washington het verhaal, dat in het begin van het nieuwe jaar een conferentie tussen Nederland en In donesië zal aanvangen... Bij deze conferentie, zo werd op het Ame rikaanse State Department gezegd, zal de UNO een flinke vinger in de pap hebben. Secretaris-generaal Oe Tliant interesseert zich per soonlijk voor het vraagstuk. diger bij dc UNO, mr. Scburmann, of voor onze ambassadeur in Washington, dr. Van Royen. Rond het Binnenhof vraagt men zich af of mr. Luns deze pil wel zal slikken. Men heeft in Washington geen bijzon der hoge verwachtingen van cle Neder landse vasthoudendheid aan de vroegere standpunten, welke door de groep-Rij- kens zijn ondergraven. Van Indonesië verwacht men, dat het bereid zal zijn Nieuw-Guinca een ruime mate van auto nomie le geven. Daarop kan Nederland om V.N.-toezicht op deze autonomie vra gen. Do Indonesische staat was aan vankelijk ook een federatie van auto nome staten, die echter binnen luttele maanden door Soekarno om hals werd gebracht. De ministerraad heeft gisteren, na een lange vergadering, laten weten dat er nog geen positieve ontwikkeling is waar- g. nomen. Politieke kringen in Den Haag twijfelen cr zelfs aan of de regering tijdens het grote debat dat op 2 januari begint, belangrijke nieuwe mededelin gen zal kunnen doen. De Kamer zal twee dagen vergaderen, doch de avond vergaderingen vervallen omdat men mr. Luns niet zwaarder wil belasten dan nodig is. Gisteren hebben ook cle Ka merfracties beraadslaagd. Onze parlementaire redactie meldt hierover, dat het Nieuw-Guineadebat voornamelijk van belang zal zijn als standpuntbepaling van de fracties. Ge luchten willen dat meer dan één fractie een ruime interpretatie van het begrip ..zelfbeschikkingsrecht" huldigen. De vraag is, of bewindslieden als mr. Luns voor een koerswijziging voelen. Het is denkbaar dat hierover klaarheid komt als cle regering vooraf nog een aanvul- OE THANT, de waarnemend secretaris generaal van de V.N., heeft drie nieuwe ondersecretarissen benoemd: Godfrey Amachree (Nigerië), Omar Loetfi (V.A. R.) en Jiri Nosek (Tsjecho-Slowakije) IN PEKING is een programma opge steld voor de ontwikkeling van de we tenschappelijke en technische samen werking met Albanië. DE LONEN en uitkeringen krachtens de gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling (ook voor hoofdarbeiders cn kunstenaars) zullen met ingang van 1 januari a.s. met 5 procent omhoog gaan. INBREKERS die in Amsterdam een ra diotoestel, enkele platenspelers en een t.v.-apparaat achterover hadden ge drukt en in een auto hadden geladen, moesten hun buit achterlaten. De gara ge kon namelijk niet open. ALHOEWEL 1961 economisch gezien eei) schitterend jaar was, zo meldt het mi; lende verklaring aflegt. Men verwachtte deze verklaring dit weekeinde. In kring van de P.v.d.A. en de A.R. v«*-bgcn. Tijdens het Nieuw-Guineadebat zal de P.v.d.A. mr. Burger in stelling bréngen. De K.V.P. laat mr. Blaisse het woord voeren. Van Burger verwacht men een felle aanval op het kabinetsbeleid, al zal hij zich wel aansluiten bij het stand punt der regeringspartijen, dat men zon der voorafgaande voorwaarden met In donesië moet gaan praten. Stellig zal men dan ook meer horen over de inter pretatie van het begrip zelfbeschik kingsrecht". Dc Indonesische zaakgelastigde in Londen, dr. Ismaïl, wie de uitspraak dat er concrete Indonesische voorstellen waren gedaan, in de mond was gelegd, heeft gisteren verklaard dat daar niets van aan is. De hele geschiedenis wordt op diplomatiek niveau behandeld en van Britse of Amerikaanse bemiddeling wist dr. Ismaïl niets af. Ismaïl vertelde ook, dat Soekarno tus sen 8 en 15 mei een meerdaags bezoek aan Londen zal brengen, waar hij o.m. door de Britse vorstin zal worden ont De verslaggevers, met wie Is- schijnt men erop uit te zijn om mr. Luns maü sprak, zeiden na het onderhoud: te desavoueren. Men acht hem niet dej"^*e man ontwijkt alle rechtstreekse geschikte figuur als onderhandelaar met vra£cn' dc Indonesiërs. Men zou voorkeur heb- In Djakarta heersen twee stemmin- ben voor de Nederlandse vcrtegcn«oor-|gen: die vatl de klewangwettende Soe- karno en die van de bezadigde politici, die erop rekenen dat er met Nederland kan worden onderhandeld. Maar oök zij menen dat mr. Luns niet de geschikte man is en verder, dat Indonesië met eventuele acties moet wachten tot na het Kamerdebat over Nieuw-Guinea. Een Indonesisch blad schreef lyrisch: „Laten wij de olijftak hooghouden en het kruit droog". Blijkens een overzicht dat mr. Toxo- peus (Binnenlandse Zaken) in een me morie van antwoord heeft gegeven, heb ben in de eerste 10 maanden van 1961 maar liefst 590 Nederlandse ambtenaren de dienst in Nieuw-Guinea verlaten. Er werden 441 nieuwe werknemers voor de overheidsdienst uitgezonden. Minister Toxopeus zegt verder, dat als bij een eventuele internationalisering van Nieuw-Guinea, de bestemming van bij standsambtenaar zal vervallen, de re gering ontslagaanvragen van ambtena ren zal inwilligen met behoud van de daaraan verbonden aanspraken. Zij die blijven behouden in beginsel dezelfde positie als vroeger. In Australisch Nieuw-Guinea, zo wordt uit Port Moresby bericht, zyn geen militaire maatregelen genomen om eventuele troebelen het hoofd te bieden. Sommige Australische politici en ook di verse dagbladen nemen dit de regering hoogst kwalijk. Premier Menzies zwijgt als het graf. Het bestuur van de vereniging „De Friese Elfsteden" heeft in verband met de plotselinge dooi, de Elfstedentocht, welke vandaag zou worden gehouden, afgelast. „Niets is onbetrouwbaarder dan ijs", zei het bestuur deskundig. Er waren al 3000 deelnemers inge schreven, waaronder 70 wedstrijd rijders. Voor de Leeuwarder mid denstand is het een strop. Men had al voorraden in huis gehaald om aan de te verwachten grote vraag te kunnen voldoen. In het hoofd kwartier van de Elfstedentocht een groot hotel, heeft de eigenaar gisteren 35 man extra personeel aangenomen. Zij konden meteen weer vertrekken. Voor de gehele burgerwacht en ook voor de KLM is 1961 een zeer moeilijk jaar geweest. De overgang van de oude naar de nieuwe (straalmotor) techniek had een grote produktieverhoging tot gevolg. In tegenstelling tot de verwach tingen ging deze grote toeneming van de produktie in onvoldoende mate gepaard met een toeneming van de vraag. De produktie van de KLM, gemeten in tonkilometers steeg t.o.v. 1960 naar schatting met 19 pet., terwijl de totale verkoop, met een toeneming van 9 pet. dus bij de produktie achterbleef. J Iden gearresteerd, maar voorlopig is hij spoorloos. I De Belgische mijnbouwmaatschappij j „Union Minière du Haut Kongo" heeft j gisteren verontwaardigd ontkend ook maar iets te maken te hebben gehad De V.N. Is bezig een N.V. te worden, met de omstandigheid dat het mijnbe- drijf één der voornaamste cejitra van verzet tegen de V.N.-troepen is geweest. ..Als de installaties door militairen zijn bezet tijdens de gevechtshandelingen", aldus de maatschappij, „dan gebeurde dat onder dwang". Tsjombe heeft gisteren beweerd, dat V.N.-vliegtuigen weer aanvallen op doe len in Elisabethstad hebben uitgevoerd. Waarom wij op oudejaarsavond olie bollen eten weet niemand. Een feit is, dat de reusachtig gedijende deegklod ders er bij horen. Deze kleine meid neemt de proef op de som en probeert meteen of de poedersuiker bruikbaar is als blanketsel. Voor het morgen is zal haar moeder zeggen: Als jij niet zoet bent dan krijg je voor straf olie bollen in plaats van boterhammen! De wereldorganisatie heeft, om haar werk in Kongo te kunnen financieren, obligaties uitgegeven ter waarde van 200 miljoen dollar. President Kennedy zal het congres voorstellen om de helft van dit kapitaal voor Amerikaanse rekening te nemen. Zoals bekend weigert de Sovjet-Unie ca tegorisch om ook maar één cent in het Kongolese avontuur te steken. Wel heeft men in Moskou besloten om humanitai re hulp te verschaffen. Russische artsen,, voorzien van Russische medicijnen, zul-j len de nood van de bevolking in de overstroomde Oostprovincie en Kivoe (bolwerken van Gizenga), helpen leni gen. De Rhodesische regering heeft inge stemd met het plan om aan de grens met Kongo verscherpte bewaking in te stellen, nu gebleken is dat er uit Rho- desië hulp is verleend aan de Katan- gaanse rebellen. Met de bedoeling om het kaf van het koren te kunnen scheiden, wordt er in Elisabethstad op grote schaal aan pas- sencontrole gedaan. De controleurs wa ren dermate serieus dat zij zelfs de Ka- tangaanse minister van Justitie arres teerden omdat zijn papieren niet klop ten. Later werd de minister vrijgelaten. Het Kongolese parlement heeft de par lementaire onschendbaarheid van Ka londji, een conjunctuur-monarch uit de provincie Zuid-Kasai, opgeheven en hem beschuldigd van mishandeling van poli tieke vijanden. Hij zal binnenkort wor- de inleveringsadressen terughal (Van onze Haagse redacteur) De KNVB heeft de toto-knoop bijna onontwarbaar geworden door het afge lasten van de wedstrijden op 24 decem ber en de onzekerheid van het doorgaan van de Engelse wedstrijden op 30 decem ber thans resoluut doorgehakt. Beslo ten is: 1. dc pot van 24 december te voegen bij die 'van 7 januari a.s. en 2. het geld terug te betalen aan hen, die reeds hun formulieren voor de Engelse toto (30 december) hadden in geleverd. De wedstrijden van 24 december wor den niet verschoven naar 7 januari. Degenen, die reeds voor de Engelse toto geld hadden ingelegd, kunnen dit bij ifen. (Van een onzer redacteuren) Waarschijnlijk tengevolge van de mist zyn gisterenmorgen om kwart over ze ven op de Westerschelde, vlak voor llansweert, twee 36.000 ton metende tan kers recht op elkaar ingevaren. Het waren de olietanker „Esso Berlin" uit Hamburg, die op weg was naar Ant werpen, en de Zweedse ertstanker „Malgomaj", die in de richting van de Noordzee voer. Er brak brand uit op het voorschip van de „Malgomaj", maar het vuur kon binnen enkele uren worden geblust. Gelukkig bleef de olietanker „Berlin" voor brand gespaard. De gevolgen zou den dan veel ernstiger zijn geweest. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk- Deze foto laat zien hoe de „Esso I Berlineraan toe was na de aanvaring. Het schip is als een conservenblik je I opengereten. de bemanningsleden te spreken te krij gen moesten worden opgegeven. Ook functionarissen van het loodswezen, die juist een onderzoek op de „Berlin" had den ingesteld, wensten niets te zeggen. Zij begaven zich met de „Terneuzen" naar de „Malgomaj", die o.m. omgeven was door een patrouillevaartuig van de douanedienst 'de „Albatros"), de RP- 18 van de rijkspolitie te water en de „Martine Letzer" en de „Jèan Marie Gerling" uit Antwerpen, die dc nablus sing van het Zweedse schip hadden ver richt. Dc bemanning van de „Malgomaj" zelf had het vuur tot de voorsteven be perkt weten te houden cn het voor het leeuwedeel ook al zelf gedoofd. Het restant van het voorschip van de Zweed was zwart geblakerd. Halverwege tussen de reling en de waterspiegel bevond zich een gat van liefst vijf bij veei- meter. De ertstanker war leeg. 7 andere geval zou de botsing nog v.-Sr-' heviger zijn gèweest. De „Berlin" en de „MalgomaVï *E- ken voorgedaan. De neuzen van beide schepen werden zeer zwaar beschadigd. ^c(J^c^rschijn^jk vafiu^ag worde Door de aanvaring moest de 21.500 ton; Gisterenmiddag zijn zeeslepers in de metende Noorse tanker „Rondefjcl" bo- weer geweest om de Noorse tanker vendien scherp uitwUken met het gevolg!.-Knndel.iel" vlot te krijgen- Gisteren- avond, toen een vloot van tien slepers dat het schip op de Molenplaa kwam aal, de trosspn lag te rukken. kwam het vast te zitten. Het verkeer op de Wcs- schip eindelijk vlot. terschclde was tot half negen gestremd.! Schipper Leendert Polderman van het) Iiansweert gestationeerde bergings- j te vaartuig „Inktvis" heeft ons gisteren morgen naar de beide zwaar beschadig-j de schepen gebracht. De „Inktvis" was ook het eerste schip dat tegen half acht de plaats van de aanvaring bereikte. Polderman heeft toen al het beschikbare reddingsmateriaal op de „Malgtimaj" overgebracht voor het geval dit nodig zou zijn. De tankers hadden elkaar aan de bak boordkant van beide voorstevens ge raakt. Zij zijn gelukkig niet in elkaar blijven steken, maar beide naar stuur boord uitgewaaierd. Toen wij ter plaat se aankwamen lagen de schepen onge veer 300 meter van elkaar voor anker. De „Berlin" zowel als de „Malgomaj" waren precies 180 graden gedraaid. De neus van de „Berlin" was één ruïne van verwrongen staal. De bakboordkant van de voorsteven was over een afstand van wel dertig meter totaal vernield, hogingen om de kapitein of een van President De Gaulle heeft in een tele- nisterie van Economische Zaken, nani j visierede verklaard, dat er uitzicht be de expansie in de industriële produktie staat op een overeenkomst met Algerie, maar weinig toe. Oorzaak: arbeidstijd verkorting. DE POLITIE in Washington kwam in alarmtoestand, nadat een Spanjaard had opgebeld met de boodschap dat hij een bom in het gebouw van de immigratie dienst had verborgen. Er was echter geen bom te vinden. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Toenemende dooi met nu en dan eni- ge regen en plaatselijk mist. Mati- Re tot krachtige wind tussen zuid- west en zuid. Vandaag: zon onder 16.37 uur. Maan t onder 12.51 uur. Z ï?ÏFn: op 8,48 uur, onder Z io'iq uur' Maan op 1.35 uur, onder 14.12 uur. i1! ™ndac: Jon "P 8-48 uur, onder 16.39 uur. Maan op 3.42 uur, onder 14.46 uur. :3.S?uuE: 1011 op 8 48 uur- Maa" op waardoor het „wrede drama" kan wor den beëindigd. In januari zullen twee Franse divisies en enkele luchtmachteenheden uit Alge- riè worden teruggetrokken. De Gaulle vroeg opnieuw om de steun van het volk. maar liefst op gedisciplineerde wijze. Zowel in Algerië als in Frankrijk wer den gisteren weer aanslagen gepleegd door extremisten, waarbij in totaal twaalf doden vielen. De verdediger van Adolf Eichmann, dc ter dood veroordeelde jodcnvervolger, heeft het Hof in Jer.uzalem gevraagd om een verlenging van de termijn voor het aanvragen van hoger beroep met twee maanden. De Argentijnse justitie heeft inmiddels de Israëlische regering verzocht een Ar gentijnse rechter-commissaris gelegen heid te willen geven om Eichmann te verhoren over zijn ontvoering uit Ar gentinië. Over dit verzoek is nog geen beslissing genomen. De dooi. die het zuiden snel overviel, heeft de rest van ons land met vertraging bereikt. Wèl kwam er regen, die zich succes sievelijk van het zuidoosten naar overig Nederland uitbreidde. En omdat de vorst er nog niet defi nitief geweken was, heeft drie kwart van het land gistermorgen, soms tot ver in de middag, last gehad van spiegelgladde wegen. Helaas heeft de gladheid ook slacht offers geëist: bij Beegdcn, onder Roer mond, reed een auto tengevolge van de spiegelgladde weg tegen een boom, waarbij twee doden vielen, een 21-ja rige jongeman cn een 16-jarig meisje. Twee andere jongelui werden zwaar gewond. Bij Veghel overkwam een auto ook door jonge mensen bemand, het zelfde. Een jongeman van 23 jaar en een pas getrouwde 24-jarige kwamen om het leven. Voor het overige heeft de gladheid slechts talloze gebroken armen en be nen en gedeukte auto's gekost. Giste renmorgen kon men in vele grote ste den hetzelfde beeld ontwaren: spek gladde straten, waarop zich auto's en bussen probeerden te bewegen en die daarbij in de meeste gevallen hopeloos in de knoop raakten. In Den Haag zat het verkeer binnen korte tijd volstrekt muurvast, waaraan vooral de overvolle stadsbussen debet waren. De meeste Hagenaars hadden fiets of brommer thuis laten staan cn stapten in de bus. Maar bij stoplichten gleden de zware door de luchtmacht wordt onderhou den. Alleen noodzakelijke vluchten worden uitgevoerd cn de passagiers moeten -normaal betalen. Van Schier monnikoog heeft dc luchtmacht een zieke bewoner weggevoerd, die in een ziekenhuis in Leeuwarden moest wor den opgenomen. Een slachtoffertje van het ijs viel gisteren ook te betreuren: in Rhenoy in de Betuwe ging een 7-jarige jongen achter een waterhoentje aan en liep daarbij in een wak. Vriendjes staken hem nog een stok toe, maar die brak en het ventje verdween onder het ys. Ve le uren dreggen heeft geen resultaat opgeleverd. wagens dwars over de straat, daarbij andere auto's indeukend. De voetgangers, die het toch waagden zowel in Den Haag als Rotterdam en Amsterdam, zochten zoveel mogelijk bei-men, bestrooide weggedeelten en bepekelde tramrails. Honderden kan toren zagen het merendeel van het per soneel pas na tien uur of nog later verschijnen. Vooral in Noord- en Zuid-Holland vielen talloze busdiensten uit, sommige geheel en tot ver in de middag, andere gedeeltelijk maar dan slechts rijdend met grote vertragingen. Wat er op de wegen en in de stadsstraten zich be woog ,deed dat behoedzaam stapvoets. En dat maakte het beeld van de uit gebreide verkeerschaos volledig. In Amsterdam zaten tegen half elf de wachtkamers van de ziekenhuizen propvol mensen die een arm of been gebroken hadden bij een valpartij op de spiegelgladde straten en trottoirs. Bij de politiebureaus kwamen honderden meldingen van ongevallen binnen. Maai de politiewagens en ambulancewagens konden ook nauwelijks uit de voeten en daarom trok men er alleen op af als er inderdaad sprake was van ernstige gekwetsten of zware schade. De ove rigen moesten het zelf zien op te los sen. En dat lukte dan ook wel. Ook Groningen, Friesland en Drente kregen rijkelijk hun deel van de glib berigheid. Daar viel de regen later. Men heeft er dan ook lang met de glad heid te kampen gehad. Tegen de avond werd duidelijk, dat de dooi het ook daar gewonnen had van de korte maar hevi ge vorstperiode. Op de weg tussen Amsterdam en Ameland en Schiermonnikoog hebben Den Haag hadden de automobilis- nog altijd van het isolement te lijden. ten hun wagens in de berm gezet Naar Ameland is een luchtbrug inge- omdat doorrijden levensgevaarlijk steld, die via rijkswaterstaat en PTT was De leden van de ministerraad van de E.E.G. zullen waarschijnlijk weinig trek in punch en oliebollen hebben, af gemat als zij zijn door hun besprekingen in Brussel over „de tweede fase". De tweede fase zal het Europese eco nomische bouwsel de nodige ruggegraat geven, want al jaren geleden hebben de zes E.E.G.-landen besloten dat er na het ingaan van de tweede fase geen weg te rug meer zal zijn. Men is er echter nog steeds niet in geslaagd om de loyale medewerking van Frankrijk te krijgen. De Franse delega tie stelt als voorwaarde, dat het beleid voor de overgang naar de tweede etap pe van het landbouwbeleid, wordt vast gelegd in uitgewerkte verordeningen. Dit zou dan nog vóór oud en nieuw moeten gebeuren en het is dan ook een voudig onmogelijk. Tenzij de Fransen zich wat meegaan der tonen, ziet het er niet naar uit dat de ministerraad tevreden kan gaan klin ken op het nieuwe jaar waarin dc E.E. G. wederom voor een belangrijke ge beurtenis slaat: de toetreding van En geland tot de gemeenschappelijke markt. (Van onze Haagse redacteur) De commissie „Spreiding Rijksinstel lingen" acht overplaatsing van bepaalde rijksinstellingen van Den Haag naar ei ders mogelijk. Zij meent ook dat dit in het bijzonder tot verlichting van de Haagse agglomeratie kan bijdragen. In verband met Nieuwjaars dag zal ons eerstvolgend num mer op dinsdag 2 januari ver schijnen. DIRECTIE DAGBLAD DE STEM. (Advertentie)

de Stem | 1961 | | pagina 1