96 GV- ELIERS auMai? I Indonesische voorstellen aan Nederland Militaire actie als Den Haag er niet mee akkoord kan gaan WINTERS LIEF EN LEED India niet langer geweldloos'' Deze week geen sporttoto Met atlaskompas en een sloep van Indonesië naar Hollandia Amerika en Engeland verlenen bemiddeling 1ACHTER Kerstvakantie met Debat op 2 januari gaat door Vliegtuig op boerderij Irak wendt zich tot V-raad Zeer merkwaardig besluit 12 EN U EEN POEDIG DAGBLAD VOOR ZEELAND Kwestie kosten Y.N. voor Internationaal Gerechtshof Om het vriespunt Indonesië houdt vast aan plannen tot mobilisatie „DE-GANDHI-SA TIE NEEM' DE TIJD OM GOEDKOOP TE TELEFONEREN Win 1-2-3 de meuwjaarspremie Gewaagde tocht van Nederlands gezin uit Toeal Tweeling in bed omgekomen Twee kinderen bij brand bedwelmd: een over Vijf doden bij brand Kennedy wil voor 100 miljoen dollar VN-obligalics kopen en van zijn laatste artikelen, ge- ian de devoties („Onderweg", juli gustus) geredelijk betwijfelen, lit zij, er behoort enige moed toe erkje uit te geven met uitsluitend gebeden, en dan nog wel gebeden tar onbevlekt Hart. Het boekje is gesteld door pater Hubert van Roy verscheen bij Desclée en de Brou- Wij durven het zonder aarzelen velen. Men vindt er gebeden van mus, Alfonsus, Bernardus, Bona ra, Eudes, Franciscus van Assisië, iscus van Sales, Gertrudis, Grego- 'an Naziane, Johannes Damascenus, ie Grote, Margaretha Maria Ala- om alleen de meest bekende hei- ;e noemen, zich dit boekje wil aanschaffen Jj tijd en wijl deze gebeden te iken, bevindt zich in goed gezel- i. H. yJ" lllf l" ^J8P $Èm RAD. 113.300.240.(S) met zorg. Door Want Radion schuim, en een chermt. Ideaal at op en top be- een wittere was! 102e JAARGANG No. 23864 Voor God, Koningin en Vaderland Lajos, je lijkt warempel al** hele indiaan glimlacht fijntjes. „Dat ben ik van M aan!!" zegt Tjomkin »ch«3V ben een der hunnen gew den Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893)_ Volgens gezaghebbende Indonesische kringen in Londen wordt een concrete oplossing voor het veertien jaar oude geschil over Westelijk Nieuw-Gujnea thans door de Nederlandse regering bestudeerd. De oplossing, die eerder deze week door de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta met president Soekarno besproken werd. is, met Britse goedkeuring, naar Den Haag gezonden. Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft van de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties een verzoek ontvangen om een adviserende uitspraak over de vraag of de kosten van de V.N.- operaties in Kongo en van die in het gebied van Gaza in 1956 tij dens de Arabisch-Israëlische bot singen „uitgaven van de organi satie vormen", aldus heeft de grif fie van het hof meegedeeld. Het betreffende artikel 17 houdt in, dat „de uitgaven van de orga nisatie door de leden moeten wor den gedragen volgens omslag door de algemene vergadering". DE ANGLICAANSE bisschop van Bloemfontein, in Zuid-Afrika, is op straat door twee negers met messteken verwond. De bisschop, die een fervent tegenstander van dd apartheid is, werd daarbij niet ernstig gewond. DRIEHONDERD Franse onderwijzers, die in Egypte werken, moeten op bevel van de regering dat land voor 6 februari a.s. verlaten. SENEGAL heeft Portugal ervan be schuldigd vanuit Portugees Guinee (in West-Afrika) het Senegalese grondgebied en luchtruim te hebben geschonden. MIKOJAN gaat als speciaal afgezant van het Kremlin met Sekou Touré van Guinee praten. Naar Ruslands zin is de vriendschap tussen Guinee en China wat al te innig. Onlangs is, zoals men weet, do Sovjet-ambassadeur in Guinee terug geroepen. Mogelijk moet Mikojan pogen dit Afrikaanse steunpunt voor Rusland te behouden. DE MOND- en klauwzeerramp is, vol gens de directeur van de Veeartsenij- kundige dienst, nog niet bedwongen. De epidemie grijpt nog steeds om zich heen. «••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a 1 Weersverwachting van het K.N.M.I. Z tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Aanvankelijk overwegend lichte vorst 2 r,« zwakke wind. later temperatuur 2 om het vriespunt en tot matig of 2 5 vrij krachtig toenemende zuidelijke 2 2 wind. Plaatselijk mist en hier en daar enige neerslag. 1 Hot K.N.M.I. deelt mee: Geleide- 2 lijk komt er enige verandering in Z 2 de luchtdrukverdeling in onze omge- Z 2 ving. Een depressie boven Schotland 2 2 breidt zich uit over de Noordzee. 2 terwijl een omvangrijke oceaande- 2 pressie ten westen van de Golf van 2 Biscaje eveneens naar het oosten be- 2 weegt. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat de zuidelijke wind in ons 2 land iets in kracht gaat toenemen. 2 Gisterenmiddag vroor het in het noorden van het land nog 4 a 5 gra- 2 2 den, in het zuiden en in België 1 tot 2 graden, terwijl in Noord-Frankrijk 2 de temperatuur 1 a 3 graden boven 2 hot vriespunt gestegen was. Het laat ZJ zich aanzien, dat deze lucht vandaag langzaam ons land zal binnenstro- 2 men, zodat het kwik op do meeste Plaatsen tot om het vriespunt zal stijgen. Van het westen uit zijn en- kele opklaringen te verwachten, Waardoor plaatselijk mist zal ont- staan. Hier en daar kan enige neer- 2 slag vallen maar na vandaag nemen jno neerslagkansen toe. 2 verwachting van het Belgisch weer- 2 kunchg instituut: Ongeveer dezelfde temperaturen; mogelijk een lichte stijging. Plaatse- I m 4, misl; e£ ijzel. Ook een weinig A°H*egen of sneeuw mogelijk. Over- I r^aximuml;emperaturen van 0 I h graden. Automobilisten wor- :"vSrgh™ta6eheïeTand00r ijzelvorming I j «ndcr ail.:31™urnder 10 36 UUr' Maa" I I Mesuur.70n °P M8 UUr- Maan °P Intussen zeiden Indonesische kringen, dat de enige basis waarop zij zouden deelnemen aan onderhandelingen, erkenning van de Indone sische soevereiniteit over West-Irian zou zijn. Zij uitten afkeuring over de V.N.-organisatie die er niet in slaagde een oplossing te vinden voor het geschil en zij zeiden, dat in de gege ven omstandigheden Indonesië geen alternatief had dan geweld te gebruiken als dat noodzakelijk werd ingeval de huidige onderhande lingen mislukken. De pogingen zijn, naar een gezagheb bende Indonesische woordvoerder mee deelde, ondernomen door „geïnteres seerde mogendheden" landen die er bezorgd over zijn dat vijandelijkheden zullen uitbreken. Men wil de impasse tussen de beide landen doorbreken. De zegsman voegde er evenwel aan toe, dat voorzover het Indonesië betrof, het initiatief tot bilaterale besprekingen van Nederland diende te komen en dat Indonesië op de hoogste moest zijn van de Nederlandse intenties alvorens de be sprekingen een aanvang nemen. Hij verklaarde voorts, dat Indonesië „het vertrouwen heeft verloren" in de mogelijkheid van een regeling door mid del van de volkerenorganisatie, maar verdere pogingen van de V.N. niet wenste uit te sluiten. Hij legde er de nadruk op, dat de Indonesiërs „niet erg van vechten houden. maar er zijn omstandigheden waarin men dat wel moet doen". Wat. betreft de kwestie „West-Irian", aldus de Indonesische zegsman, „voelen alle Indonesiërs hetzelfde". Het was een „illusie" zoals soms in de Britse pers de veronderstel ling wordt geuit dat de kwestie „West-Irian" niet eens zou bestaan als Soekarno niet president van In donesië was. Wat Indonesië betreft, 7$ voegde hij er aan toe, „is Soe karno thans onmisbaar". Een andere „illusie" noemde hij de veronderstelling dat de pogingen om „West-Irian te heroveren" waren onder nomen om „de aandacht af te leiden" van Indonesiës binnenlandse economi sche of politieke moeilijkheden. Hij verklaarde, dat de kwestie „ge- Alle begin is moeilijk, ook in Volendam. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft gister morgen gedurende twee uur in het Tweede Kamergebouw een bespreking gehad met de vaste commissies voor buitenlandse zaken en Nieuw-Guinea uit de Tweede Kamer. Na afloop van de bespreking verklaarde minister Luns, dat het Nieuw-Guineadebat op 2 januari a.s. „naar mijn beste weten" door zou gaan. Ook Kamerleden lieten zich in dezelfde geest uit. Tevoren be stond de verwachting dat het debat wellicht zou worden uit gesteld in verband met de ver trouwelijke besprekingen die op het ogenblik rond Nieuw-Gui- nea op internationaal niveau gaande zijn. Noch minister Luns noch de Kamerleden die aan de bespreking hebben deelgeno men, waren bereid ook maar iets te zeggen. Allen namen zij de grootst mogelijke stilzwij gendheid in acht. Vandaag zullen de meeste frac ties in het Tweede Kamerge bouw vergaderen teneinde hun standpunt te bepalen voor het komende Nieuw-Guineadebat. 55 5? heel-los staat" van de andere proble men van het land. Hij verzocht de journalisten zich te onthouden van commentaren die de P°-; beelden die onder meer afschaffing gingen om een vreedzame regeling tot Premier Nchroe van India heeft gisteren in New Delhi gezegd, dat zijn congrespartij voortaan niet meer zal steunen op Mahatma Gandhi's beginsel van geweldloos heid. Er zijn bepaalde dingen die erger zijn dan handhaving van vrede, aldus Nehroe: „Het handhaven van de vrede uit lafheid". Lafheid, meende hij, heeft niets met vrede te maken. De Indische premier zei dat zijn Con- grespa.rtij niet meer van Gandhi's denk- stand te brengen zouden kunnen doen mislukken. Don Haag: geen commentaar Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gisterenavond in antwoord op de vraag of Indonesische voorstellen ter kennis van de Nederlandse regering zijn gebracht, verwezen naar het regerings communiqué van zaterdag j.l„ waarin werd gezegd dat op korte termijn een aantal vertrouwelijke besprekingen in internationaal verband nodig zijn. Vol gens het communiqué maak. de aard van deze besprekingen het niet mogelijk hierop op dit ogenblik nader ir te gaan. De regering beoogt, zo spoedig als zij dit verantwoord acht, nadere medede lingen te doen, aldus het regeringscom muniqué van zaterdag. Soekarno President Soekarno heeft intussen het voorzitterschap op zich genomen van de stafchefs der Indonesische strijdkrach ten. Tot dusverre roteerde dit voorzit terschap onder de chefs van de drie tak ken van dienst. Soekarno is ook al op perbevelhebber van de Indonesische re publiek. opperbevelhebber van de bevrij ding van West-Irian", en opperste oor logsadministrateur. DE VROEGERE sterke man van Ar gentinië, Juan Domingo Peron, die thans in ballingschap verblijft in Spanje, heeft gisteren bevestigd dat hij is hertrouwd, en dat de plechtigheid „enige tijd gele den" is voltrokken. Perons nieuwe vrouw is Isabel Martinez, de secretaresse die hem bijna twee jaar geleden naar Span^ je was gevolgd. (Advertentie) Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur' 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur M 11 tot maandagmorgen 8 uur. lil Een straaljager van de Italiaanse luchtmacht is gisteren neergestort op een boerenwoning in de buurt van de stad Padua, waardoor twee kinderen, neefjes van 1 en 3 jaar, die uit Bolzano op bezoek waren, werden gedood en ze ventien personen werden gewond. De piloot van het toestel, afkomstig van de basis Istrana bij Treviso, stelde zich met zijn valscherm in veiligheid, toegestaan. van het leger en praktisch uitschakeling van het politie-apparaat inhouden kon uitgaan, gezien de toekomstige rol van India. Nehroe verdedigde de stap aan de hand van een van Gandhi's eigen uit spraken: „Kunt ge u niet meer houden aan uw beginselen, trek dan het zwaard en vecht". Nehroe ontkende, dat India's optre den tegen Goa een aanmoediging aan het adres van Indonesië was om Ne derlands Nieuw-Guinea gewapender- Iraks minister van buitenlandse za ken, Hasjem Jawad, heeft gisteren een telegram gezonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Egyptenaar Omar Loetfi. Hierin vestigt Jawad Loef- ti's aandacht op de „Britse machtsde monstratie en het uitdagende optreden van de Britten, die een zeer gespannen toestand in het Midden-Oosten hebben geschapen". Zoals gisteren gemeld hebben de Brit ten enkele oorlogsschepen naar het ge bied van Aden gezonden bij wijze van „voorzorgsmaatregel". In Londen meent men, dat de Britse regering zich vooral zorgen maakt om de aanspraken van Irak op het olierijke Koeweit. Veertig procent van de olie voor Engeland komt hier vandaan. hand over te nemen. India, aldus Nehroe, erkent Indonesiës aanspra ken op Nieuw-Guinea, maar hoopt dat deze langs vreedzame weg ver wezenlijkt kunnen worden. De Indische premier wilde niet zeggen of India zich ook gewapenderwijs zou keren tegen communistisch China, dat Indische gebieden bezet houdt. „Wij moeten dat overwegen, ons voorbereiden en dan tot geschikte acties overgaan", aldus Nehroe. Wat hulpeloos groept een verkilde zwanen familie bij elkaar rond een wak onder een brug. Op de achtergrond zwieren de deelnemers aan de Molen tocht door Zuidholland die giste ren is gehouden voorbij. De pot is er uit. Een gelukkige 123-puzzelaar is erin geslaagd al le opgaven foutloos op te lossen. Dat kunt u ook maar mocht het nu deze keer toch weer niet lukken, dan is er een beste kans op een welkome nieuwjaarsverrassing: er is voor de inzender die de juiste oplossing het dichtst benadert, voor volgende week een nieuwjaarspremie van 500 gul den uitgeloofd. Een reden temeer om deze keer eens serieus uw geluk te beproevenI DE TV cn dc radio zullen van het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Ka mer (2 en 3 januari) géén rechtstreekse uitzendingen geven omdat het te lang zou duren. En het geven van uitvoerige uittreksels heeft de Kamervoorzitter niet De inspecteur van de Indone sische politie, de heer H. A. Dik- mans, die met zijn gezin en an deren uit Toeal naar Nieuw-Gui nea is uitgeweken, heeft in Hol landia een en ander verteld over zijn wedervaren. De heer Dikmans, die 36 jaar is, be vindt zich thans met zijn vrouw Fien, vier zoons van 16, 14, 12 en 6 jaar en dochter van 10 in Hollandia, waar zij voorlopig op het immigratiekantoor worden vastgehouden. Ook een Ambo- nese kinderjuffrouw en een bediende zijn daar gehuisvest. Het is vertelde Dikmans een korte maar natte tocht geweest. De overtocht duurde twee da gen en twee nachten en werd gemaakt in een zes meter lange sloep, die hij en zijn kinderen zelf hebben gebouwd en waarover zij vijf maanden hebben ge daan. Van canvas hebbep zij een zeil gemaakt. „Maar als landrot had ik voordien maar heel weinig gezeild", al dus de heer Dikmans, die er zeer fit uitzag. Het gezelschap vertrok met voldoen de proviand, hoofdzakelijk gekookte rijst. Maar dc twee eerste dagen hebben zij bijna niet gegeten wegens zeeziekte, alleen hij zelf cn zijn oudste zoon had den daar geen last van. Deze laatste twee hebben het bootje dan ook naai de ..overwal" gebracht. Ieder hebben zij de eerste nacht enkele uren aan het roer gestaan en de tweede nacht los ten zij elkaar om het half uur af om dat ze veel slaap hadden. Gebrek aan water had men niet, want dat viel met bakken uit de hemel. Daarom zijn ze ergens een eilandje aangelopen om de kleren tc drogen. Voor het bepalen van de koers werd een kompas gebruikt, nadat voordien de richting ongeveer was bepaald met behulp van een gewone Bos-atlas. Toen wij vervolgde de heer Dik mans waren geland op het hoofd eiland, bleek dit te zijn op een onbe woond kustgedeelte. Westelijk koer send zagen wij later op het strand een Papoea lopen. Ik geloof, dat zowel hij als wij voorzichtig de kat uit de boom hebben gekeken. De Papoea had een vlag bij zich, maar aanvankelijk kon ik het blauw niet onderscheiden en daardoor verkeerden wij in grote twij fel of we wel in de juiste koers hadden gevaren. Later bleek het de Nederland se driekleur te zijn en toen hebben wc elkaar hartelijk de hand gedrukt. Dc Papoea bleek zeer vriendelijk en be hulpzaam. Zo zijn we dus in Hollandia aangeko men, hebben een rustige kerst gevierd met prettig gezelschap en zijn door vrienden op lekker eten getrakteerd. De heer Dikmans vertelde nog, dat hij zijn moeder, sedert deze in 1952 naar Nederland is vertrokken, niet meer ge zien heeft. „Dat was mijn enige doet: mijn moeder van zestig weer te zien en weer onder Nederlanders te zijn." Hij wilde niets meedelen over de si tuatie op Toeal om niemand daar in moeilijkheden te brengen. De sporttoto van zaterdag 30 de cember, nummer 62, waarbij ge speeld zou worden op de wedstrij den van de Engelse league, komt te vervallen. De laatste week van het jaar 1961 wordt dus „totoloos". De stichting de Nationale Sport- totalisator heeft dit besluit geno men, omdat er van de zijde der deelnemers gegronde bezwaren zijn aangevoerd tegen een combinatie met een buitenlands programma. Zoals men weet was besloten dat de inleg van toto 61 met het pro gramma van 24 december gevoegd zou worden bij die van toto 62. Dit is nu ongedaan gemaakt. De inleg van toto 61 blijft staan totdat het voor 24 december vast gestelde programma (Blauw Wit— PSV enz.) wordt gespeeld. (Van onze sportredacteur) Het besluit van de stichting sport- totalisator om de „Engelse toto" geen doorgang tc doen vinden, is volkomen onbegrijpelijk. Toen weken geleden het programma voor deze toto werd ont worpen, was het toch bekend, dat dc deelnemers en deelneemsters voor grote moeilijkheden zouden komen te staan, omdat de meestcn van ben helemaal niet op dc hoogte zijn van dc gang van za ken in de Engelse competitie. De stich ting kon derhalve, toen in het begin van deze week een beslissing moest worden genomen over de toevoeging van de pot van 24 december, wel voorzien, dat er links en rechts bezwaren tegen die toe voeging zouden worden gemaakt. Waarom thans geen toto plaats heeft is een raadsel. Was het niet mogelijk als nog te besluiten de gelden van de toto van 24' december niet aan de pot toe te voegen? Een ding staat vast. Talrijke deelne mers en deelneemsters aan de toto van 24 december hebben hun paperassen ver- De eenjarige tweeling van het gezin W. uit dc Fultonstraat in Den Haag is gisteren om het leven gekomen, ver moedelijk door gebrek aan zuurstof. De kinderen twee meisjes lagen in een uitbouw in bed en toen de moeder om streeks half elf hen wilde overbrengen naar de box, bleken de kinderen geen tekenen van leven meer te vertonen. In de uitbouw brandde zowel een kolen- als een petroleumkachel. Naar de oor zaak van het ongeluk wordt nog een on derzoek ingesteld, maar men neemt aan, dat gebrek aan zuurstof de doodsoor zaak is geweest. Anderhalf uur tevoren had de moeder nog naar de kinderen ge keken cn ogenschijilijk was toen alles in orde. scheurd. Zelfs werd donderdagmiddag meegedeeld, dat verschillende clubse cretarissen (die overigens de formunlie- ren vier weken moeten bewaren!) de duplo's hebben vernietigd. Op het bureau van de stichting sport- totalisator werd donderdagmiddag mee gedeeld, dat er inderdaad moeilijkheden zullen kunnen ontstaan. Wij zullen de tienduizenden formulie ren allemaal stuk voor stuk moeten na gaan", commentarieerde een functionaris* Twee kinderen, de 3,5 jaar oude Ka rin Vink en haar zusje van negen maan den, Stephanie Juliette, zijn gisteren morgen in de Brederodcstraat in Am sterdam door rook bedwelmd geraakt. De baby is in het Wilhelminagasthuis overleden. Het oudere zusje is in dit ziekenhuis opgenomen. De brand ont stond door kortsluiting in de elektrische kerstboomverlichting. Bij de brand, die door de brandweer met twee stralen werd geblust, zijn o.m. een t.v.-toestel, twee radio's, huisraad en textiel ver brand. Bij een brand in een woning in Evans- ville in dc Amerikaanse staat Indiana zijn gisteren een 34-jarige moeder en vier van haar kinderen om het leven gekomen. Mevrouw Viola Kirkpatrick stierf door verstikking, toen de trap, waarop ze door vlammen en rook naar boven ging om drie van haar elf kinderen te red den, instortte. De drie kinderen, van negen, zes en vier jaar, werden latei- gestikt. in hun bedjes aangetroffen. Een vierde kind, van twee jaar. werd gedood toen het door neervallend puin uit de armen van zijn vader geslagen werd. Deze zocht zich met drie kinderen een weg naar buiten. De oorzaak van de brand was over verhitting van een kachel. In Washington is gisteren bekendge maakt, dat president Kennedy het Ame rikaanse Congres begin volgend jaar zal voorstellen voor honderd miljoen dollar UNO-obligaties te kopen. Verleden week machtigde de algeme ne vergadering van de V.N. de secreta ris-generaal van de volkerenorganisatie om voor 200 miljoen dollar obligaties uit te geven, om de UNO uit een financieel slop te halen. De V.N. hebben thans een tekort van achterstallige contributie van lid-staten van 104 miljoen dollar (op 30 novem ber).

de Stem | 1961 | | pagina 1