Soekarno - fel - op moederdag: Zendt uw zonen en Katanga akkoord traineert Kitona KONINKLIJK KERSTSPEL cmmeIMOUSON SUNIL Dr. Platteel: Distributie en eventueel evacuatie Binnenkort ook zwaarste oorlogsmisdadigers vrij Vissen bij 30 graden vorst Meer glans en bescherming voor uw auto! Den Haag debatteertDjakarta nog steeds onstuimig Den Haag niet erg optimistisch Iiïndaif:u™onder 1631 uur- Maan Maar geen reden lot bezorgdheid Zijn vrouw met mes te lijf Ontmoeting Oost-West op komst? Vooruitgang EEG te Brussel BLOEMEpEEP WASDAG - SUNILDAG DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanhoudend vorst Dode te Kuitaart Achttien jaar voor moordenaar van taxichauffeur Kennedy-MacMillan Beslagen autoruiten Nederland voldaan Prinses Paola verwacht baby MEEST WASMIDDEL „drie zondagen mtm 102e JAARGANG No. 23861 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L, de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. ZATERDAG 23 DECEMBER 4r)61 Abonnementsprijs 7.per kwartaal t 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) HOLLANDIA TREFT MAATREGEFEN (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag zet het kabinet zijn be raadslagingen over het Nieuw-Gui- neavraagstuk voort. Men hoopt dan tot een beslissing te komen over een reeds gisteren in grote lijnen bespro ken plan te weten: een gesprek met Indonesië zonder voorafgaande voor waarden, met Amerika als bemidde laar en m het bijzijn bijvoorbeeld als waarnemers van Papoea's, in deze vertegenwoordigd door de Nieuw-GuinearaadGisterenavond achtte men üi politieke kringen de kans niet uitgesloten bepaald op timistisch was men echter niet dat het overleg van vandaag met succes bekroond zou worden. Aan het voortgezette kabinetsberaad zullen ditmaal alle ministers en ook de staatssecretarissen deelnemen In het plan dat in de ministerraad in discussie i§, komt het woord zelfbe schikkingsrecht niet voor. Het staat ech ter levensgroot op de achtergrond. Op dit punt worden binnen en buiten hot kabinet met het uur de scheidings lijnen duidelijker zichtbaar tussen hen, die het al dan niet met het zelfbeschik kingsrecht, dus met de morele verplich tingen van Nederland jegens de Pa poea's, op een akkoordje wil/en gooien. Het verst gaan hier de socialisten. Zij wensen in feite, dat Nederland de soeve reiniteit van Indonesië over Nieuw-Gui- nea erkent mits daar garanties (maar welke?) voor interne zelfbeschikking te genover staan. Binnen het kabinet zijn cr ook die ergens in deze richting den ken. Hun wordt echter de weg versperd door minister Luns en enkele andere bewindslieden, voor wie recht en morele verplichtingen begrippen zijn waarover niet te marchanderen valt. Gcspreksvoorstanders proberen reeds geruime tijd wat zal Soekarno hen dankbaar zijn minister Luns voor te stellen als een uiterst halsstarrig man. bezeten door het idéé fixe, dat er met Soekarno niet te praten valt. Nu echter opnieuw bewezen is dat blaffende honden niet bijten, gaat men aarzelen en komt er meer begrip voor het standpunt van mr. Luns. Een dui delijke aanwijzing op dit punt ligt in een hoofdartikel van het onafhankelijke so cialistische dagblad Het Parool. Daarin wordt de P.v.d.A.-leiding scherp bekri tiseerd voor haar recente geef-maar- weg-verklaring. Het Parool constateert dat de P.v.d.A. aan Indonesië bij voor baat het maximum wil geven van wat het zou kunnen hopen door onderhande lingen te verkrijgen. Dat is, zegt Het Parool, politiek niet nodig en tactisch onverstandig. In plaats van te zoeken naar een al gemeen acceptabel uitgangspunt probe- ren allerlei groeperingen, na eerst ge suggereerd te hebben dat het vaderland in nood verkeert, voor zichzelf de rol van redder des vaderlands te creëren Daarbij gaat men zover, met name in A R.-kringen, dat er door indiscre ties. door geruchtencampagnes en door andere weinig elegante methoden een situatie dreigt te ontstaan, die ons land welk kabinet ook de verantwoordelijk heid zou dragen, tegenover Indonesië in een onmogelijke positie brengt Wellicht brengt het kerstfeest enige bezinning. Optimisten hopen dat deze kerstmedita tie tot het inzicht zal leiden, dat er voor lopig nog geen Nieuw-Guineadebat ge houden moet worden. Elk woord dat van regeringswege immers in eei dergelijk debat gesproken wordt, bemoeilijkt in de delicate onderhandelingspositie van het ogenblik de positie van ons land. Drie markanten punten sprongen gisteren in het oog bij de vele en velerlei activiteiten, die rond de kwestie Nieuw-Guinea ontwikkeld worden. In Den Haag was de ministerraad bijeen, waarover elders meer. In D jakarta deed Soekarno een beroep op de Indonesische vrouwen 0111 hem haar zonen en dochters te zenden, die in oefencentra zullen worden voorbereid om Nieuw-Guinea te be vrijden. En in Hollandia maakte de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea de maatregelen be kend, die genomen zijn of genomen worden om aan de huidige situatie het hoofd te bieden. Wat dit laatste betrett, zei dr. Platteel: De voorraden zodanig zullen worden opgevoerd, dat men maan den vooruit kan. Een distributiesysteem gereed ligt. Voorbereidende maatregelen zijn getroffen voor een eventuele evacuatie van inwoners van gevaarlijk gebied naar elders en van bui tenposten naar de steden. Het Rode Kruis pmaat is met noodhospitalen en met vrijwil ligers die het diploma E H.B.O hebben behaald. DE NEDERLANDSE Octrooiraad heeft gisteren het 100.000e octrooibewijs uit gereikt. Het was een vertegenwoordiger van een firma uit Frankfort a.d. Main aan wie dit octrooi, dat het nummer 227.928 draagt, werd uitgereikt. IN ENKELE van onze edities van gis teren hebben wij nog melding kunnen niaken van een vliegramp bij Ankara waar een straalvliegtuig van de B.E.A. neerstortte. Volgens de laatste gegevens van de Turkse overheid hebben acht van de 3* inzittenden de ramp overleefd. BE P.v.d.A. handhaaft als enige po litieke partij in Nederland het stand Punt, dat het onjuist is politieke pro Paganda anders dan door de politieke partijen zelf te doen financieren. Zij wei gert dan ook declaraties in te dienen voor kosten, die verband houden met tv.-uitzendingen van de P.v.d.A. HET AANTAL slachtoffers van de brand «ie in een circus te Niteroi, nabij Rio Janeiro, heeft gewoed, is door het overlijden van elf gewonden tot 373 ge stegen. j Weersverwachting van het K.N.M.l. vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J_®uilg bewolking Cn :uT°.nd 2315 uur: Weinlcr M.2 overwegend ri,„ oewoiKing en overwegend innnïS W?e£\ Mattee tot krachtige 2 overdag- W*nd' dichte vorst Üu0rreM Z0" °P, 8'47 uur- ondpr N5-32 21. °P 1914 uur- onder 79.15 i 16 32nm,?; iY7,°n °P 848 uur' onder 10:50n op 2016 uur- onder "m op 8.48 uur, onder I 11 20 uur. °P ::1'18 ,,ur- ®»d« jonde"8u.ti uu" °P 848 UUr" Maa" Aan zijn rede voegde hij eens te meer toe, dat Indonesië nog steeds bereid was met Nederland te onderhandelen, maar: „Wij willen alleen praten op ba sis van onvoorwaardelijke overdracht van West-Irian aan de republiek Indo nesië". Waakzaam Het hoofd van de Indonesische staats politie, Soekarno Djodjonegoro, heeft in tussen de toestand van waakzaamheid afgekondigd. In zijn kringen is men van mening, dat het slechts enkele dagen zal kosten om met de Nederlandse strijdkrachten op westelijk Nieuw-Guinea af te rekenen. De gouverneur legde er de nadruk op, dat de situatie niet direct dreigend was. ,,Maar zo er al geen reden is tot be zorgdheid, het gaat ook niet aan te doen of er geen vuiltje aan de lucht is". Hij verklaarde dat hij vertrouwen had in de strijdkrachten, de politie en de combi natie van strijdkrachten, politie en be volking, wier medewerking in het ver leden reeds herhaaldelijk gebleken was. Hij zei, dat de Nederlandse regering alles zou doen wat in haar vermogen lag om een gewapend conflict te vermijden, zonder echter de wezenlijke belangen van de Papoea-bevolking te schaden. De gouverneur heeft zijn rede gehou den op aandrang vooral van de ambte narenbonden ,,ARKA" en „CWNG", die een onmiddellijke regeling willen van de rechtspositie der ambtenaren. Ook zou aangedrongen zijn op medewerking van de regering wanneer ambtenaren uit vei ligheidsoverwegingen hun gezinnen voor uit wilden sturen naar Nederland. Een dertigtal personen te Sorong heeft aan koningin Juliana en aan het gouver nement van Nieuw-Guinea gevraagd hun gezinnen te doen evacueren. Soekarno .In zfjn beroep op de Indonesische vrouwen om hem' haar zonen en doch ters te zenden, die Nieuw-Guinea moe ten bevrijden en moeten voorkomen dat er een Papoea-staat opgericht wordt, zei Soekarno ook: „En als u geen kinderen heeft, zendt uzelf". De Indonesische president weidde niet uit over de aard van de centra. Hij zei alleen, dat deze binnen afzienbare tijd in het leven zouden worden geroepen. De president deed zijn oproep in een rede ter viering van de Indonesische moederdag. Hij sprak tot vrouwen, die in audiëntie op het presidentiële paleis waren ontvangen. (Van onze Haagse redacteur) De oorspronkelijk tot levenslang veroordeelde Nederlandse politie ke delinquenten, die indertijd „op jaren zijn gesteld", zullen binnen een half jaar onder bepaalde voor waarden worden vrijgelaten. Het (Van onze verslaggever) Een onenigheid tussen de 57-ja- rige landarbeider G. d'H. te Kuit aart en zijn bijna zestigjarige vrouw d'H.-v. R. is de vrouw nood lottig geworden. Vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring is de man zijn vrouw met een mes te lijf gegaan. De vrouw is daarbij overleden. De sectie zal nog moeten uitmaken of de dood een gevolg is geweest van een ernstige messteek, dan wel van een hart verlamming. De dodelijke twist ontstond gisteren middag rond zes uur. De juiste toedracht zal nog moeten blijken. Het lijk van de vrouw is naast de heg voor het huis ge vonden. De man werd spoedig gegrepen en per ziekenauto naar Hulst overge bracht, waar hij is ingesloten. AI eerder heeft d'H., die voor de twee de keer getrouwd was en wiens tweede huwelijk kinderloos is gebleven, aanval len van zwaarmoedigheid gehad. Enkele jaren geleden heeft hij een poging ge daan zichzelf van het leven te beroven. Ook toen handelde hij in een vlaag van verstandsverbijstering. De poging werd toen verijdeld en de man verbleef enige tijd voor herstel in het ziekenhuis. departement van justitie deelde ons desgevraagd mede, dat het „om minder dan tien" oorlogsmis dadigers gaat. Sommigen (vier?) van hen zitten in de gevangenis te Breda; anderen in de „open gevangenis" „De Sluis" te Hoorn. Onder de meest beruchte op jaren gestelden die aldus vrij zullen ko men bevinden zich de oorlogsmisdadigers Slagter, Poos en Krom. De oorlogsmis dadiger Lammers schijnt niet vrijgelaten te zullen worden, omdat hij weigert een gratieverzoek in te dienen. De vier levenslang gestrafte Duitse oorlogsmisdadigers Lages, Aus der Fun- ten, Kotalla en Fischer komen niet vrij De Katangaanse regering heeft zich gisteren onbevoegd verklaard om president Tsjombe te machti gen, „de verklaring die hem te Kitona is opgedrongen" te onder schrijven. Het kabinet beriep zich hierbij op arti kel 61 van de Katangaanse grondwet. De ministerraad wenste de president geluk met het feit, dat hij zijn volk niet zonder diens voorafgegeven fiat had ge bonden. De ministers besloten de „ontwerp overeenkomst" aan de nationale verga dering voor te leggen, „het enige gezags orgaan dat zich over deze kwestie kan uitspreken". Met algemene stemmen be vestigden zij hun volledig vertrouwen in president Tsjombe en verzekerden hem van hun aller steun. Conform de eis heeft de rechtbank in Utrecht gisteren de 21-jarige etaleur R. van de V. uit Bunschoten, wegens het plegen van moord met voorbedachten rade op de Amersfoortse taxichauffeur W. van Veenendaal, tot 18 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Bij de uitspraak overwoog de recht bank dat de verdachte in verminderde mate toerekeningsvatbaar moet worden geacht. In de nacht van 18 op 19 juni jongstleden wurgde hij met een touw de chauffeur, die hem van Amersfoort naar Bunschoten had gebracht, op een een zame plek aan de Eemdijk in Bun schoten. Hij beroofde zijn slachtoffer van zijn portemonnee en maakte zich ook meester van zijn auto, waarmee hij en kele doelloze ritten maakte. Premier Adoela van Kongo zei op een persconferentie niet te kunnen geloven, dat Tsjombe naar Kitona was gekomen zonder een mandaat van zijn regering. Adoela heeft Tsjombe gewaarschuwd, dat hij vijf dagen had zijn goede trouw te bewijzen en om de overeenkomst van Kitona te erkennen. Anders gebruikt de centrale regering geweld, dreigde Adoela. President Kennedy en de Britse premier MacMillan hebben in een gisteren te Hamilton, de hoofdstad van de Bermuda-eilanden, uitge geven communiqué medegedeeld, dat besloten is de Amerikaanse ambassadeur te Moskou op te dra gen zich opnieuw met het Krem lin in verbinding te stellen, opdat hij er zich van op de hoogte kan stellen of er een redelijke basis kan worden gevonden voor overleg tus sen oost en west over Berlijn. De president en de eerste minister heb ben verder besloten, dat het, uit een oog punt van een behoedzaam beleid, ge boden is voorbereidingen te treffen voor het nemen van kernwapenproeven in de dampkring, waarbij nog nader zal wor den beslist of de proefnemingen wer kelijk zullen worden uitgevoerd. Al is de temperatuur in de lage lan den weer wat milder geworden, dal betekent beslist niet, dat de winter zich in heel Europa heeft teruggetrok ken. In Rusland heersen op het ogen blik temperaturen van dertig graden onder nul, zoals in Barnaul aan de rivier de Lapa bij de Ob, waar de mensen in hun vrije tijd, ondanks de koude, gaten in het ijs van de rivier hakken om te proberen op die manier een vis te verschalken. (Advertenties) Tegen het hinderlijke beslaan van auto ruiten is er een heel eenvoudige en af doende oplossing: Neem een schone stofdoek, drenk deze in onverdunde (u welbekende) Loda- line en laat hem daarna rustig opdro gen. Zo krijgt u een „geprepareerde" doek, die u gemakkelijk in de auto kunt meenemen. Reeds aangeslagen ruiten veegt u met deze doek schoon. U zult wel wat schuimbelletjes zien ont staan, maat laat deze rustig zitten. Uw ruit blijft lange tijd helder, voor uw eigen veiligheid en die van het overige verkeer. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 De ministerraad van de E.E.G. is gis terenavond om half negen begonnen aan de laatste vergadering van de maandag begonnen conferentie, die tot doel heeft de overgang naar de tweede etappe op de weg naar de gemeenschappelijke markt. Drie dagen lang hebben de ministe riële delegaties en de Europese com missie zich reeds over de landbouw vraagstukken gebogen en kort voordat gisterenavond de vergadering tot half negen werd geschorst, werd overeen stemming bereikt over een vraagstuk, dat in het bijzonder voor Nederland grote betekenis heeft. Dit vraagstuk heeft betrekking op de bevoegdheden van de speciale organen, die bij de uit voering van het dagelijks beleid bij de gemeenschappelijke landbouwpolitiek zullen zijn betrokken. In de formulering, die op basis van een Nederlands voorstel uitein delijk is goedgekeurd, komt duidelijk tot uiting, dat de speciale organen (de „beheerscomités") advise rende en geen beslissende bevoegd heden hebben en dat alle maatrege len voor het gemeenschappelijk land bouwbeleid worden getroffen door de Europese commissie. Een beroep op de raad tegen een maatregel zal geen automatische op schorting van de maatregel met zich meebrengen en alleen de ministerraad is in staat, met gekwalificeerde meer derheid, een maatregel van de commis sie te wijzigen of door een andere te vervangen. Prinses Paola. de echtgenote van prins Albert van België, verwacht eind mei of begin juni een baby, zo is gisteren officieel in Brussel bekendgemaakt. Prinses Paola, die van Italiaanse af komst is, is 24 jaar. Hun huwelijk vond plaats in 1959. Het echtpaar heeft een zoontje, Philippe, dat nu 20 maanden oud is. Als het tweede kind een jongen -is, zal hij de derde in rechte lijn zijn, die aan spraak kan maken op de Belgische troon. Hij volgt op zijn vader en zijn oudere broer. Dat zal zo blijven zolang koning Boudewijn en koningin Fabiola nog geen mannelijke nakomelingen heb ben. (Advertenties) uwHUID GROTE TUBE 1.65 Hyson UtOUHfcWIV VERPAKKING 2 STUKS 1.95 3 ST. 2.50 SUNJI.IKSOB n Gisteren vierde het koninklijk gezin met het gezamenlijk personeel kerst feest in het paleis te Amsterdam. Tij dens deze viering werd M. Nijhoff's spel De ster van Betlehem" opgevoerd onder regie van mevrouw 1. van Driel van Wageningen Blaisse. De bezetting van het stuk telt 26 personen, onder wie de vier prinsessen. Op de 'foto zien we prinses Beatrix (links) als Eva. prinses Margriet als Maria en Basil Willbrennink als Jozef. liggen er voor ons, een gewone zondag en dr beide kerstdagen. wy hopen dat het voor u prettige feestdagen zullen worden en wij hebben getracht u daar bij te helpen. in onze krant van vandaag vindt n vier extra pagina s in kerstsfeer, voor ieder wat, voor pa, ma en de jeugd. directie en redactie van dagblad de stem mo gen u hierbij zalig kerstmis en plezierige feestdagen toewensen en u zult ons dan wel willen verontschuldi gen tot woensdagmorgen dan vindt dagblad de stem weer in uw bus! u uw

de Stem | 1961 | | pagina 1