Bemiddeling V.S. verwacht OPTIMISME IN KITONA Negen miljoen aan officiële steekpenningen Laatste verzet in Goa gebroken Beroep van Soekarno op vrienden Telefoon Londen-Ottawa Vlooteskader V.S. wenst „Goede Kerst Beslissing binnen tien dagen? Tsjombe en Adoela bijeen Ruimte-aapje zoek Maar (Ir. Stalmann kreeg er niets van DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoger salaris leden Europese organen Vele internationale diplomatieke activiteiten Noordwesten wind j Tweede Kamer over Financiën Zeven doden bij vliegongeluk Kcnncdv-MacMillan Centraal Bureau Tuinbouwveilingen betaalde..... n J02e JAARGANG No. 23859 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Mat) DONDERDAG 21 DEC. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bi.ibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) 55 MORGEN KABINETSBERAAD De ministers van de zes EEG-landen hebben besloten de salarissen van de leden van de vier Europese instellingen de Hoge Autoriteit van de EGKS, het Hof van Justitie, de EEG-com- missie en de Euratom-commissie met ongeveer 18 procent te verhogen. Aanleiding tot deze herziening is het geringe verschil in de huidige salarisschalen tussen de leden van de instellingen en de hoogste ambtelijke functies. Het besluit geldt reeds voor de EEG- en de Euratom-commissie. Voor de twee andere organen moet nog een andere procedurele weg wor den gevolgd. De nieuwe salarisregeling houdt in, dat de voorzitters van de vier Euro pese organen een maandelijks salaris gaan ontvangen van f6173,20, de vice- voorzitters f 5554,80 en de leden f 4950 Daar komt bij een permanente toeslag van 15 procent, representatietoelagen variërend van f530 tot f 1260 per maand, een gezinstoelage van vijf pro cent. een kindertoelage van 72 gulden per maand per kind en betaling van onderwijskosten tot 65 gulden per maand. Voorts wordt in de nie regeling voorzien in de uitkering van twee maanden basissalaris bij het aan vaarden en het neerleggen van de functie en een vergoeding van ver blijfskosten bij dienstreizen van 47 gul den per dag binnen Europa en 86 buiten Europa (buiten reis- en hotel kosten). Als een president, vice-presi dent of lid van een van de vier orga nen aftreedt, komt de aanpassings regeling voor het salaris in werking. Deze aflopende regeling, die twee jaar geldt, voorziet in de aanpassing van het nieuwe salaris aan dat als presi dent, vice-president of lid genoten. De nieuwe regeling komt er op neer, dat een lid van een van de commissies met twee kinderen per maand een salaris ontvangt van ongeveer f 6496,50. NIEUW-GUINEA (Van onze parlementaire redacteur) Morgen wordt voor de Nienw-Guinea-zaak een van een gesprek niet Indonesië onder auspi- belangrijke dag. Dan zal ons kabinet zich in de ciën van de V.N. met Amerika als bemiddelaar vergadering van de ministerraad beraden op Op dit punt hebben in de afgelopen dagen een nieuw intiatief inzake het NieuwGuinea- mrreiiiverkennimren beleid. Algemeen wordt verwacht, dat daarbij de mogelijkheid onder ogen zal worden gezien intensieve diplomatieke terreinverkenningen plaatsgevonden, zowel bij de V.N. als in Washington. In politieke kringen neemt men aan, dat het kabinet alles in het werk zal stellen om vóór 2 .januari a.s. dan wordt in de Tweede Kamer het grote Nieuw-Guineadebat gehouden een nieuwe, haalbare koers inzake het Nieuw-Guineabeleid uitgestippeld te heb ben. Mislukt spelletje De socialistische oppositie, die in deze kwestie kennelijk aan partij-politieke overwegingen de hoogste prioriteit toe kent, doet echter nog steeds pogingen om het debat te vervroegen. Men hoopt, dat het kabinet bij een vervroegd debat door het ontbreken nog van een nieuw (gespreks)initiatief een pover figuur zal slaan. Gisteren heeft de Tweede-Ka merfractie der P.v.d.A. de A.R. onders hands voor dit plannetje bewerkt. Ze De V.S. hebben hun plannen om de kwestie-Goa in de algemene vergadering van de VN ter sprake te brengen, laten varen- In wel ingelichte kringen verluidt, dat de IN FRANKRIJK vinden de aanslagen met kneedbommen geregeld voortgang. In Parijs ontplofte o.m. een plasticbom in de nachtclub „King Club", die vaak door Brigitte Bardot wordt bezocht. DUITSE diplomaten te Brussel hebben gezegd, dat er onenigheid is uitgebroken tussen de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schroeder, en u? Westduitse minister van landbouw, Werner Schwarz, over de landbouwpoli tiek v^n de Euromarkt. DE RECHTBANK in Amsterdam acht het noodzakelijk, dat een nieuw onder zoek woédt ingesteld naar de geestver mogens van de 72-jarige rustende kap- Perspatroon G. A. de G., die 14 dagen geleden wegens moord op zijn 73-jarige vrouw en zijn 41-jarige debiele zoon een gevangenisstraf van 15 jaar tegen zich hoorde eisen. OP ALLE Deense wegen en hoofdwegen, met uitzondering van één grote auto- haan, is de maximumsnelheid voor auto- t on^Gn en me* januari beperkt inn 1 km per uur- OP autobaan mag uw km gereden worden. EEN CHOLERA-epidemie op de Philip- künen sinds september aan 79 Personen het leven gekost. EEN AARDBEVING in Columbia heeft gewond1 6eëiSt" Er Zijn 250 personen toteCvaVne.rWa?ting van het K.N.M.I. 't avond 23 l5nuur:OPgemaak, giSterC"" ïnS. bcw,olkinS met hier of daar 5 aiitL n, 5™ of mist Zwakke tot 1 «me „r.*"^westeiijke wind. Lang- Peratuur nit6 st,jglnK van de tem- J strook. ^eronderd in de kust- 30 uur. Maan 1 ln"fcaï?; /<m onder 16.: f 16.34 uur. lvi "ui. t ierA'Ji uur °P 8 46 uur' Maan on- Gisteren hebben enkele ministers reeds met ministers Luns, die, zoals gemeld daartoe voortijdig de E.E.G.-besprekingen in Brus sel had verlaten, in bet kabinet van de minister-president terzake oriënterende besprekingen gevoerd. Het kabinet kon toen nog niet voltallig aantreden omdat enkele ministers nog in Brussel confereer den c.q. in de Eerste en Tweede Kamer moesten zijn. Voor het belang rijkste kabinetsberaad van morgen zullen echter alle ministers pre sent zijn. boekte wederom geen succes. De meerderheid der Kamer ziet in de stroomversnelling waarin het Nieuw- Guineavraagstuk door de gebeurtenissen van de laatste dagen is geraakt, juist een aanleiding te meer om nog even met het debat te wachten. Bovendien zou een debat op dit moment een zeer nade lige invloed kunnen hebben op het inter nationale diplomatieke overleg, dat nog gaande is. Politici actief Vele en velerlei zijn intussen de acti viteiten, die diplomaten, al of niet ach ter de schermen, bedrijven. Zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, gis teren tot verslaggevers gezegd, dat pre sident Soekarno „brieven aan vrienden in Nederland heeft gestuurd in een laat ste beroep voor een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea door mid del van bilaterale onderhandelingen". ,,De Indonesische regering is zich be wust van het feit dat onder het Neder landse volk de wens leeft voor het zoe ken naar een vreedzame regeling met Indonesië", aldus Soebandrio. De Indonesische dagbladen riepen op tot regelrechte acties tegen Nederland. Het linkse blad „Berita Indonesia" schreef: „Wij zouden het moeten uit vechten in het centrum van de Neder landse verdedigingswerken in West- Irian". Het nationalistische blad „Soe- loeh Indonesia" meende: „Er blijft niets anders over dan een werkelijke aanval op West-Irian". Het Indonesische parlement heeft een stemmig Soekarno's commando om zich gereed te houden voor algemene mobi lisatie, goedgekeurd. Het deed een beroep op het Neder landse volk en het parlement opdat „zij begrijpen hoe ernstig het Indonesische besluit is om westelijk Nieuw-Guinea te bevrijden". V.S. niet verzocht „Wij blijven alles doen om de twee partijen samen te brengen voor een vreedzame schikking", zo is gisteren verklaard door Lincoln White, de pers chef van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. White zei, dat Nederland noch In donesië aan de V.S. had verzocht te bemiddelen. De aanwijzingen zijn echter duide lijk, dat een of andere vorm van Amerikaanse diplomatieke inmen ging mogelijk is. Na een ontmoeting van minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, vertel de Hubert Humphrey, assistent-leider van de democratische fractie in de se naat, aan de pers: „De V.S. dringen er op aan dat overeenstemming zal wor den bereikt via bemiddeling". Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in de V.S., is gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag op het gelijkheid niet met een weigering bij voorbaat torpederen. Daarom heeft de delegatie uit de raad, die in Nederland overleg heeft gepleegd over de toepas sing van het zelfbeschikkingsrecht, be sloten zich tot een gesprek met Indonesië bereid te verklaren, zij het onder zekere voorwaarden", zo deelde de delegatie uit de Nieuw-Guinearaad mede bij het ver trek van haar leden van Schiphol. Met die voorwaarden wordt uiteraard gedoeld op het zelfbeschikkingsrecht, zo zei een lid van de delegatie desgevraagd State Department ontvangen voor be sprekingen met Averell Harriman, de onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met aangelegenheden betreffende het Verre Oosten. Waakzaam De commandant der zeemacht in Ne derlands Nieuw-Guinea. schout-bij-nacht L Reeser, heeft de verhoogde paraatheid van de strijdkrachten, die hij enkele da gen geleden had ingesteld, op grond van de inhoud van de toespraak van Soekar no, tot vroegere proporties terugge bracht. ..Als de kwestie Nieuw-Guinea door een driehoeksgesprek tot een vreedzame (Van onze parlementaire redactie) De heer W. J. G. Peters (K.V.P.) heeft gisterenavond minister Zijlstra ge vraagd in de toekomst bij re- en devalu- atiebesluiten het parlement niet buiten spel te laten staan. ..Bekijk terdege hoe u bij de voorgeno men wettelijke regeling op dit punt het parlement kunt inschakelen", vroeg hij de bewindsman. Hij vond bij zijn ver zoek bij de behandeling van de begro ting van Financiën ook de A.R.-afge vaardigde Kieft aan zijn zijde. De heer Peters brak ook een lans voor het bioscoopbedrijf, dat gebukt gaat onder de te hoge vermakelijkheidsbelas tingen. Hij wees op de dalende rentabili teit in dit bedrijf, mede onder invloed van de t.v. Hij vroeg de minister om een nieuw accountantsonderzoek naar de situatie en de rentabiliteit in het bio scoopbedrijf. De heer Kieft meende dat radicaal de oploss'ing"zó*uBkürmen "wórden gebracht, I omzetbelasting op culturele manifesta- dan mag de Nieuw-Guinearaad die mo-[ties moet worden afgeschaft. leider van de Amerikaanse dele gatie in de volkerenorganisatie, Adlai Stevenson, tot de slotsom is gekomen, dat er voor de kwestie geen „toekomst" bestaat. De voormalige gouverneur-generaal van Goa, Vassalo da Silva, is door het Indische leger in hechtenis genomen en bevindt zich in het klooster Pilar in de hoofdstad Panjim van Goa. Volgens een officiële woordvoerder wordt hij „als een zeer belangrijk" gevangene behandeld. Hij zal waarschijnlijk spoedig gerepa trieerd worden naar Portugal. In legerkringen is verklaard, dat meer dan 2000 Portugezen krijgsgevangen zijn gemaakt. Zegslieden verklaarden, dat de krijgs gevangenen een goede behandeling geno ten, en waarschijnlijk spoedig gerepa trieerd zouden worden, waarbij zij de keuze kregen terug te keren naar Por tugal of in India te blijven. Uit bevoegde Indische bron wordt ge meld, dat de ambtenaren, die onder het Portugese bestuur werkzaam waren, zul len worden gehandhaafd. De grens tussen India en Goa is nog niet opengesteld. Men is begonnen aan het herstel van telegraaf- en telefoon verbindingen. Volgens goed ingelichte kringen rond de Kongolees-Katangese con ferentie te Kitona tussen Tsjombe en Adoela, zijn de onderhande lingen tussen de staatslieden blijk baar succesvol. Het is bekend ge worden, dat men van plan is de besprekingen vandaag te beslui ten, waarna een gezamenlijk com muniqué zal worden uitgegeven, dat op een persconferentie zal wor den toegelicht. De besprekingen werden in het groot ste geheim gehouden. Troepen van de V.N., alsmede veiligheidsfunctionarissen zorgden er voor dat onbevoegden uit de buurt bleven. Waarnemers menen, dat Tsjombe op financieel gebied een reeks concessies heeft gedaan, en dat Adoela als tegen prestatie beloofde, dat binnen enkele maanden een nieuwe grondwet zal wor den aangenomen waarin de provincies groter autonomie zullen krijgen in over eenstemming met Tsjombes opvattingen over deze materie. Slechts de vier Kongolese en de vier Katangese gedelegeerden waren bij de onderhandelingen aanwezig, alsmede de secretaris van de conferentie, Martin Ipoto. Er waren geen Amerikaanse di plomaten of diplomaten van de V.N. in het vertrek. Een viermotorige C-124 „Globemaster" van de Amerikaanse luchtmacht is met een uitgevallen motor neergestort op een modderig terrein in Kansas City in Missouri, na bijna op een woonwijk te zijn neergekomen. Toen het toestel de grond raakte brak het door midden. Al le zeven bemanningsleden kwamen om het leven. De verliezen De Globemaster was op weg van de luchtmachtbasis Richards-Gebaur naar Charleston in Noord-Carolina. Drie minu ten na de start seinde het toestel, dat Volgens een gezaghebbende Katangese een van de vier motoren was uitgeval zegsman in Brazzaville zijn bij de ge- len en dat gevlogen werd „onder nood- vechten in Elisabethstad 17 burgers ge- condities". Vijf minuten hierna stortte dood. Hij noemde dit cijfer „voorlopig", het toestel neer. Er ontstond geen brand. Door een telefoongesprek van het Buckingham paleis in Londen naar de Canadese premier John Diefenbaker in Ottawa heeft koningin Elizabeth van Engeland (foto) de officiële inge bruikneming verricht van de Cantat (Canadian Trans Atlantic Telephone een transatlantische telefoonverbinding Engeland-Canada per kabel. Kennedy's assistenten hebben te Palm Beach meegedeeld, dat de ontmoeting van de Amerikaanse president met pre mier MacMillan vandaag doorgang zal vinden. Afhankelijk van de toestand van Ken nedy senior, die eergisteren een beroerte kreeg, zullen beide regeringsleiders in Hamilton (Bermuda-eilanden) of in Palm Beach samenkomen. Een Rhesus-aapje, Scatback ge heten, dat met een Atlas-raket een ruimtevaart van 27.000 kilometer vanaf Cape Canaveral heeft ge maakt, is zoek. Tot dusver is het niet gelukt, de cilin der waarin het aapje zich bevond, te bergen, doordat het radiobaken van de cilinder bleef zwijgen. De Amerikaanse luchtmacht had uit instrumentaflezingen opgemaakt, dat de cilinder ongeveer een half uur na de lancering van Cape Cana veral was terechtgekomen in het doel gebied 8.000 kilometer ten zuiden van deze in Florida gelegen kaap, maar der tien uur na de landing was nog geen spoor van de cilinder gevonden. Het speuren werd bemoeilijkt door de ruwe zee. l andang zal het Amerikaanse vlieg- dekschip Essex met zes torpedoboot- jagers de Nieuwe Waterweg opstomen voor een operationeel bezoek van tien dicht dagen aan Rotterdam. Foto: Op 54 gra den noord en 3 graden oosterlengte, de Uoggersbank, wenst de bemanning aan dek van de Essex Ne derland een „Goede Kerst". (Luchtfoto ANP) Het onderzoek van de West duitse justitie tegen dr. Otto Stalmann, hoofd van de afdeling handelspolitiek van het ministe rie van voedselvoorziening te Bonn, is geëindigd. Zoals gemeld was hij beschul digd van het aannemen van steekpenningen. Het „Landge richt" te Bonn heeft gisteren meegedeeld, dat er weliswaar miljoenenbedragen zijn gevloeid, maar dat er geen aanwijzing is gevonden dat Stalmann van deze gelden iets gekregen heeft. Een gedeelte van het onderzoek der Duitse justitie in deze zaak heeft zich in Nederland afgespeeld. Daarbij zijn als getuigen onder meer gehoord de minister van Landbouw, mr. Marijnen, en een aantal functionarissen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. Mededelingen van minister Ma- rijnen aan de Westduitse regering heb ben geleid tot het onderzoek, dat zich ook nog over andere Europese landen heeft uitgestrekt. Naar het Duitse persbureau D.P.A. meldt, was Stalmami ervan beschul digd, gedurende de laatste tien jaar van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Den Haag, via een Nederlandse firma, het Oost-West-Syn dicaat in Amsterdam, miljoenen aan omkopingsgelden te hebben ontvangen. Stalmann werd op 18 april gearres teerd en op 22 april uit voorarrest ont slagen. Provisie-contract Het „Landgericht" te Bonn deelde Usteren mee, dat minister Marijnep n de vice-president van de E.E.G., dr. /Iansholt, destijds vernomen hadden lat het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen sinds jaren op grond jan een provisie-contract grote bedra gen aan het Oost-West-Syndicaat be taalde, om de Nederlandse export naar Duitsland door het omkopen van Duitse ambtenaren te bevorderen. In Nederlandse exporteurskringen zou sedert jaren de overtuiging hebben bestaan, dat Stalmann de voornaamste ontvanger der steekgelden was en dat deze gelden werden overgemaakt naar bankrekeningen die hij in Zwitserland had. Volgens de mededeling van het Landgericht is bij het omvangrijke on derzoek, waarvoor van de kant van de Nederlandse autoriteiten krachtige steun werd verkregen, niet gebleken dat Stalmann of een andere Duitse ambtenaar steekgelden heeft ontvan gen van het Oost-West-Syndicaat. Wel is gebleken dat Stalmann op de hoog te was van het bestaan van de provi sie-overeenkomst tussen het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen en het Oost-West-Syndicaat, en dat hij voor het in stand houden van die over eenkomst heeft gepleit. Volgens mededelingcji van het parket bij het Landgericht heeft het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen tussen1948 en 1961 in totaal negen miljoen gulden, waarmee het afsluiten van verdragen „bevorderd" moest worden, aan het Oost-West-Syn dicaat overgemaakt. Daarvan heeft het Syndicaat vijf en een half miljoen gulden naar Zwit serse banken overgemaakt, ten behoeve van zijn agenten in Duitsland. Ook staat het volgens het parket te Bonn vast, dat het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen de gelden aan het Oost-West-Syndicaat betaald heeft, opdat dit door het omkopen van Duitse ambtenaren de export van Ne derlandse tuinbouwprodukten naar West-Duitsland zou bevorderen. Van de vijf en een half miljoen gul den, aldus de mededeling van het par ket, heeft de in de Bondsrepubliek wo nende agent H. rond 3.8 miljoen ont vangen. H. is in het voorjaar van 1954 overleden. Waar het aan hem uitbetaal de geld gebleven is, is slechts ten dele opgehelderd. Betalingen aan Duitse ambtenaren zijn niet geconstateerd. Na de dood van H. heeft het Oost- West-Syndicaat aan diens opvolger, de agent W„ rond 1,7 miljoen gulden be taald, ten dele in Nederland, ten dele in Zwitserland. Het parket te Bonn acht het moge lijk, dat de voornaamste firmant van het Oost-West-Syndicaat, de heer G„ onjuiste mededelingen heeft opgesteld over het betalen van steekpenningen aan Duitse ambtenaren in het bijzon der aan Stalmann. om van keer tot keer de verlenging van de „zonder moeite winst opleverende provisie-over eenkomst" te bereiken. Nauwkeurig zal worden nagegaan, aldus de mededelingen van het parket te Bonn, of de voorzitter van het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen, de heer P., en genoemde heer G., zich aan laster hebben schuldig ge maakt. Stalmann heeft een aanklacht we gens laster ingediend. Naar de officier van justitie meedeelde, is het parket reeds begonnen met het onderzoek in deze zaak. Geen Nederlandse aanklacht Naar aanleiding van het opperen door de Duitse justitie van de moge lijkheid. dat G. het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen onjuiste mededelingen zou hebben gedaan over door hem uitbetaalde steekpenningen, vernemen wij nog. dat de Nederlandse justitie niet eigener beweging een ver volging tegen G. in zal stellen, en dat er ook geen aanklacht tegen hem is in gediend door het Centraal Bureau. Ook zal deze zaak voor de Neder landse justitie geen aanleiding kunnen zijn om vervolgingen wegens poging tot omkoping in te stellen. Omkoping van buitenlandse ambtenaren is volgens het Nederlandse recht namelijk niet straf baar. „Geen omkoperij" Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen heeft naar aanleiding van deze kwestie verklaard, dat „het Centraal Bureau nimmer gelden aan het Oost-West-Syndicaat ter beschik king heeft gesteld met de opdracht hiermede Duitse ambtenaren om te ko pen. Wel heeft het Oost-West-Syndicaat gedurende vele jaren de belangen van het Centraal Bureau in Duitsland be hartigd en heeft het Centraal Bureau hiervoor aanzienlijke bedragen be taald". aldus de verklaring, die als volgt besluit: „Toen omstreeks 1950 en in de daar op volgende jaren geruchten circuleer den dat het Oost-West-Syndicaat een gedeelte van deze bedragen zou gebrui ken om steekpenningen aan Duitse ambtenaren uit te betalen, heeft het Centraal Bureau de relatie met het Oost-West-Syndicaat niet voortgezet dan na een regelmatig overleg met de bevoegde Nederlandse regeringsinstan ties. Het verheugt het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveiligen, dat het diep gaande onderzoek thans een eind aan deze geruchten heeft gemaakt".

de Stem | 1961 | | pagina 1