fin Soekarno ziet Kennedy als bemiddelaar met ons land ADOELA EN TSJOMBE IN k ITO NA SAMEN Vliegramp boven feestend Sevilla 10 x 10" plaat voor Koningin Goa gaf zich over uwHUID omMOUSON BUU«ZEEP Maar Indonesië houdt vast aan eigen mening Na dag vol spanning rond conflict Nieuw-Guinca Beroep: „Sterke man..." n Actie van India binnen dertig uur voltooid Nederlands Episcopaat doet beroep op Nederlandse en Indonesische regering 25 doden en 80 gewonden DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorstellen aanvaard Positieverbetering ambtenaren van de belastingen Protest van Kard. Wiszinski Nijging van temperatuur OVERVAL IN LONDEN Kordate jongen Nieuwe uurloonactie Nederlandse KAJ 102e JAARGANG' No. 23858 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per weelc^ Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voorde Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Temeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) AFROEP V.S. OM VREDE TE BEWAREN Het ministerie van Financiën deelt mede, dat het overleg met de vakorga nisaties in de bijzondere commissie van georganiseerd overleg voor de belas tingdienst tot overeenstemming heeft geleid. De ambtenarenorganisaties hebben de voorstellen van de staatssecretaris van Financiën inzake positieverbetering van verschillende groepen van lager en mid delbaar belastingpersoneel aanvaard. Kardinaal Wiszinski. aartsbisschop van Warschau en primaat van Polen, heeft een openbaar protest uitgebracht, tegen wat hij noemt een geval zonder precedent van inmenging door de auto riteiten in godsdienstige aangelegenhe den." C Een brief hieromtrent is zondag j.l. voorgelezen in alle kerken van Poznan waar het incident zich 23 november jl. had voorgedaan. Een groep politieman nen in burger had in de kapel van het Dominicanenklooster aldaar een inval gedaan toen een aantal studenten daar een conferentie over het onderwerp „De katholieken van het atoomtijdperk" bij woonde. Volgens de politie ging het hier om een „clandestiene bijeenkomst". Een aantal studenten werd aangehouden en het klooster werd doorzocht. Van de zijde der bisschoppen zou er bij het parlement op zijn aangedrongen de autoriteiten tot een striktere eerbie diging van het grondwettelijk recht op vrijheid van eredienst te brengen, dit mede naar aanleiding van andere inci denten in de afgelopen maanden. De Verenigde Slaien hebben gisteren opnieuw een oproep gericht tot de paVtijen in bet ge schil om Nederlands Nienw-Guinea alles in bet werk te stellen 0111 een vriendschappelijke oplossing te vinden". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaf een verklaring uit, waarin werd ge zegd: „Wij betreuren bet gebruik van geweld als een werktuig 0111 internationale geschillen te regelen". Dal gebeurde kort nadat de In donesische ambassadeur in Washington, Zain - op directe instigatie van Soekarno - de hoop bad uitgesproken dat de V.S. zouden helpen onderhandelingen te vergemakkelijken, „op dat een fysiek conflict onnodig zou worden". Dat geschiedde aan het einde van een bijzonder bewogen dag, waarop Soekarno een brief aan Kennedy had geschreven met het indirecte verzoek ie bemiddelen en waarop Soekarno daarvoor zijn met spanning tegemoet geziene rede had uitgesproken, die wij elders uitvoerig weergeven. V/at de Amerikaanse bemidde lingspoging betreft, zei de perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White: „Wij geloven nog steeds dat dit geschil vreedzaam kan wor den geregeld en op een wijze die zowel voor Indonesië als voor Nederland aanvaardbaar is" Eerder had het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken bekend gemaakt zoals hiervoor aangetipt dat president Soekarno aan president Kennedy uitdrukking had gegeven aan de hoop op vruchtdragende onderhan- De minister-president van de Eerst landde het vliegtuig met Tsjombe, KnnrmlPSP rp^Prinf? Adopla en de die zoals gisteren gemeld verge- iAongoiese regering, ^aoeia, en ae zeld .g van de Amerikaanse ambassa regeringsleider van Katanga. Tsjombe. zijn gisteren te Kitona aan de monding van de rivier de Kongo aangekomen om daar be sprekingen te voeren. DE VILLA „Zonneheuvel", het in de bos sen bij Nunspeet gelegen buitenverblijf van de dienst sociale zaken van de ge meente Amsterdam is gisteren door brand verwoest. IN ECHT in Limburg is door brand gro te schade aangericht in de dakpannen- en kleiwarenindustrie „De Valk". DE WESTDUITSE schout-bij-nacht Wag ner zal de zeestrijdkrachten onder be vel krijgen, die vallen onder het nieu we NAVO-commando voor de toegangen van de Oostzee (Baltap). DE FRANSE ballerina Janin Charrat ligt met ernstige brandwonden in een ziekenhuis van Parijs. Tijdens een optre den voor de t.v. kwam haar tutu van tule en nylon tegen een brandende toorts waarop zij in een oogwenk in vlammen werd gehuld. FRANKRIJK, Zuid-Afrika en de Sovjet- Unie zijn tegen het voorstel door een obligatielening van 200 miljoen dollar de VN uit de schuld te halen. Deze drie landen behoren tot die landen, die ge weigerd hebben bij te dragen in de op 10 miljoen dollar per maand geraamde kosten van de VN-operatie in Kongo, de voornaamste oorzaak van de huidige fi nanciële crisis. HET JOURNAAL van de NTS zal vrij- dag a.s. een filmreportage maken van traditionele kerstviering van het ko- nmklijk gezin en het personeel in het Paleis op de Dam. Het filmverslag wordt 's avonds van 8 uur tot 8.20 uur uigezonden. J Weersverwachting van het KNMI tot LH,?avon<1' °Pgcmaakt dinsdagavond t w.15 uur. J Veel bewolking met hier en daar e- mist reeen en op sommige plaatsen J Lmpf'r.?t"r''n "I' tal van plaatsen oplopend tot enige graden boven het i v mespunt. Zwakke wind non Y®rwacht'ng van Ukkel: Eerst J tot Wt6r' !Taar later bewolkt tot zwaar bewolkt en een weinig nevel o? «-1 VerspS J Peratunr ïï2 .1Jgin& van de tem- Vandaal- 7n^aX!1maal vier graden. vandaag. Zon onder 16.30 uur. Maan «ur. Morgen: zon 8.46 uur UU1" worgen: J "Jr. Maan onder 7.42 uur. zeld is van de Amerikaanse deur in Kongo. Gullion, en ongeveer an derhalf uur later net toestel van Adoela en zijn medewerkers. Ook reisde met dit laatste vliegtuig Ralph Bunche, een der ondersecretarissen van de V.N. Personeel van de Amerikaanse am bassade zei, dat Tsjombe er zeer ver moeid uitzag. Zij zeiden het zeer te be twijfelen of de besprekingen spoedig zouden kunnen beginnen. Men ver wachtte, dat pas vandaag een gesprek gevoerd wordt. Bestand en passies Het is intussen nog niet geheel dui delijk, of er inderdaad de hand wordt gehouden aan het „tijdelijk bestand", waarvan wij in onze editie van gisteren reeds melding maakten. In Katanga was hierover overeenstemming bereikt en later heeft de secretaris-generaal van de V.N-, Oe Thant, het opperbevel van de politietroepen van de V.N. in Kongo nog eens uitdrukkelijk opgedragen, een tijdelijke wapenstilstand in acht te ne men, Hier en daar zouden nog schoten gevallen zijn, beweren de Katangezen. „Wij deelden pamfletten uit, waarop onze vreedzame missie staat", zeggen woordvoerders van de V.N. Paul Henri Spaak, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, heeft de politiemacht van de V.N. ervan beschuldigd dat ze zich in Katanga laat verleiden tot re presailles. Hij vroeg aan Oe Thant om de passie waarmee werd opgetreden, te kalmeren. ren nog op een speciale avondzitting van het Indonesische parlement ver klaard, dat Indonesië vastbesloten was „West-Irian" in de korst mogelijke tijd terug te krijgen. Commentaren De Nederlandse minister van" buiten- lanse zaken, mr. Luns ijlings terug gekeerd uit Brussel heeft nog geen commentaar willen geven op de berich ten van de Indonesische dreiging. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft als commentaar op de rede van Soekarno meegedeeld dat, hoewel de Ne derlandse regering nog niet beschikt o- ver de volledige tekst van de rede van Soekarno, heeft ze wel terstond aandacht besteed aan radioberichten, volgens welke president Soekarno een opvoering van de paraatheid der Indonesische strijdkrachten zou hebben aangekondigd. „Naar de mening der regering bestaat voor een dergelijke maatregel geen en kele aanleiding. Nederland heeft niet al leen onlangs in de Verenigde Naties verstrekkende voorstellen gedaan voor internationalisatie van de kwestie Nieuw- Guinea via de Verenigde Naties, maar is ook nadat het door Nederland aan vaarde compromis-voorstel wel een ge wone meerderheid, doch niet de vereis te tweederde meerderheid in de alge mene vergadering kon verwerven, ac tief voortgegaan met het zoeken naar andere mogelijkheden om tot een con structieve regeling voor de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea te gera ken", aldus de woordvoerder. In dit verband werd de commissie van 17 van de V.N. aangestipt. „Maatregelen als die welke, volgens de hierbovdh be doelde radioberichten, door president delingen. Soekarno voegde daar echter aan toe, dat hij een voortdurende „on wettige en gewelddadige bezetting" van het betwiste gebied niet zou tolereren. Het standpunt van zijn land toelich tend, zei de ambassadeur Zain: „De stemming in Indonesië is op het o- genblik op het kookpunt". Hij voegde hier aan toe, dat hetze) f de „getij der geschiedenis" dat heeft geleid tot de ..bevrijding" van Goa door India, van toepassing was op de situatie in Nieuw-Guinea. Indonesië sprak de hoop uit, dat Ame rikaanse pogingen er toe zouden leiden dat de „bestuursoverdracht" door Ne derland aan Indonesië op soepele wijze zou plaatshebben. Maar de ambassa deur zei, dat zolang Nederland provo cerend te werk gaat, het enig alterna tief misschien zou zijn geweld te gebrui ken. De opmerkingen van de ambassa deur en de toon van Soekarno's brief aan Kennedy vestigden de indruk, dat de Indonesiërs hoop hadden dat geweld zou kunnen worden vermeden. Dc indonesische minister van buiten- Soekarno zouden zijn aangekondigd, kun- landse zaken dr. Soebandrio heeft giste- nen uiteraard pogingen om tot een In Sevilla zijn gisteren minstens 25 mensen gedood toen een klein vliegtuig op een groep mensen stortte. Tachtig mensen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde in de buitenwij ken der stad waar een kleine menigte een convooi van honderd vrachtauto's met levensmiddelen, medicamenten en kerstgeschenken verwelkomde. De piloot van het vliegtuig en een van zijn twee pasagiers zijn bij het ongeluk omgekomen. De derde pasagier een persfotograaf is zwaar gewond. Vol gens ooggetuigen had het vliegtuig een hoogspanningskabel geraakt toen het o- ver het convooi vloog. De honderd vrachtauto's kwamen uit Madrid. Zij brachten de inwoners van Sevilla de lang verbeide levensmiddelen nadat de stad op 27 november was ge troffen door een rampzalige overstro ming, die ruim 8000 inwoners dakloos had gemaakt en grote schade had aan gericht. Het stadsbestuur van Sevilla had toe stemming gegeven de winkels' en zaken vroeger te sluiten om de mensen in staat te stellen het convooi te verwelkomen. Om deze hulpactie tegen Kerstmis mo gelijk te makenhadden de Spaanse radio gelijk te maken hadden de Spaanse ra diostations twee weken lang hun luis teraars gewezen op het plan „operatie anjelier" om de slachtoffers van de wa- ternood met Kerstmis wat vreugde te bezorgen. Het vliegtuigje gecharterd door een weekblad uit Madrid om foto's en ver slag te maken was een van de drie die boven de stoet geschenkwagens rondcir kelden. Het kwam laag in boven de me nigte, raakte een hoogspanningsdraad en explodeerde. De rondvliegende delen zaaiden dood en verderf onder de vro lijk zwaaiende mensen. vreedzame oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea te geraken, slechts be moeilijken. De Nederlandse regering blijft hopen, dat de regering van Indone sië haar verplichtingen als lid van de Verenigde Naties zal naleven en bereid zal blijven om alle middelen te onderzoe ken, die tot een vreedzame regeling zouden kunnen leiden", aldus de woord voerder. P.v.d.A. De Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. is van mening: „De Neder landse regering heeft door het sanc tioneren van eigen vlag en volkslied voor Nieuw-Guinea nagelaten de noodzakelij ke duidelijkheid te betrachten. De Ne derlandse regering heeft daarbij in het licht van haar tegenover de V.N. inge nomen standpunt twijfel doen opkomen aan haar bedoelingen. Nederland dient mede gegeven ter UNO-assemblée ge bleken inzichten te doen bevorderen dat tussen Nederland en Indonesië oj korte termijn besprekingen worden ge voerd. Daarbij behoeft het standpunt van Indonesië dat het de soevereini teit over Nieuw-Guinea rechtens reeds bezit, geenszins bezwaarlijk te zijn voor een vergelijk voor zover immers op die grondslag Indonesië bereid blijkt in in ternationaal kader aannemelijk te maken aldus wel degelijk redelijke vormen van zelfbeschikking te zullen verwerkelijken. In Indonesië Buitenlandse waarnemers in Indone sië zijn na de rede van Soekarno van me ning, dat Indonesië niet zal overgaan tot het gebruiken van gewelddadige middelen om West-Nieuw-Guinea te „be vrijden" Zij waren verbaasd over de betrekkelijk gematigde toon van de rede van het In donesische staatshoofd. Naar hun me ning zal men in de komende maanden getuige kunnen zijn van Indonesische subversieve activiteiten in Nieuw-Guinea tegen de Nederlanders, teneinde het vor men van een onafhankelijke Papoea- staat te beletten. Engeland De Britse regering heeft Indonesië uitdrukkelijk gewaarschuwd tegen het gebruik van geweld in het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea, zo heeft de woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken er gisteren aan herinnerd. Het secretariaat van het aartsbisdom deelt mede: De bisschoppen van Nederland hebben aan minister-president prof. dr. J. de Quay en aan president Soekarno een telegram gezonden van de volgende inhoud: „De bisschoppen van Neder land, in hun jaarlijkse decem- bervergadering bijeen te Utrecht doen een dringend beroep op de Nederlandse en op de Indonesi sche regering om met alle be reidwilligheid te streven door middel van een open en ver- trouwvol gesprek van alle be trokkenen naar een vreed zame oplossing van het geschil Nieuw-Guinea (West-Irian). Zij spreken het vertrouwen uit, dat deze wederzijdse bereidheid de grondslag zal kunnen vormen voor toekomstige goede verhou dingen tussen de betrokken vol keren. Zij menen, dat het niet suggereren of voor te staan, maar DE RECHTBANK in Arnhem heeft, con form de eis, de 34-jarige R.B. uit Ly on en de 48-jarige, in Marseille wonende Nederlandse handelaar in oude metalen, J.D., veroordeeld tot acht maanden met aftrek. Zij hebben in ons land een groot aantal valse biljetten van 20 dollar uit gegeven. deze een bepaalde oplossing te op de weg van de Kerk ligt in wijsheid de leiders van de be- zij bidden God, dat Hij met Zijn trokken volkeren mag helpen de juiste weg naar een duurzame vredelievende oplossing te vin den". Onze parlementaire redacteur te kent hierbij aan, dat sommigen, naar verluidt, in deze verklaring van de bisschoppen een veroorde ling zouden (willen) zien van het beleid van de katholieke bewinds lieden en de KVP. Dit oordeel gaat dus uit van de verouder stelling, dat noch het kabinet, noch de KVP ook maar iets van een gesprek met Dja karta zouden willen weten en gaat voorbij aan het feit dat er onders hands zowel bij de VN als bij de VS van Nederlandse kant gezocht werd en wordt naar mogelijkheden voor een gesprek. Ook al n.a.v. dit telegram onzer bisschoppen verneemt het K.N.P. om trent de reactie daarop bij de K.V.P. in kringen die bestuur en fracties na staan het volgende: In verband met de jongste politieke gebeurtenissen, met name die in de V.N., is het op de eerste plaats de regering die zich op verdere ontwikkelingen zal dienen te bezinnen. Vanzelf echter zullen ook de K.V.P.-fracties en het partijbestuur zich ernstig beraden over de inhoud van het telegram. Overigens ziet men in bedoelde kringen in het telegram niet het aangeven van een concrete politieke beleidslijn inzake Nieuw-Gui- De koningin heeft gisteren op Paleis Soestdijk een delegatie van het lan- „Sterke man" staat er in de kolom beroepop het paspoort van de 48- jarige Duitser Simon Max Hartmann. En niet ten onrechtezoals hij in Diisseldorf heeft bewezen. Op het •'-[vliegveld van deze stad hield hij met zijn armen twee sportvliegtuigen te gen, die, elk in een andere richting, zouden wegtaxiën (foto). Hartmann dankt zijn kracht aan zijn dieet, zegt hij..,. India heeft gisteren meegedeeld, dat het de Portugese gebieden Goa, Daman en Dioe heeft bezet. De bevelhefiber van het Indische zuidelijke hoofdkwartier, generaal Tsjaudhoeri, heeft de overgave van de Portugese strijdkrachten op het hoofdkwartier te Pandjim, de hoofdstad van Goa, aanvaard. Uit andere bron verluidde echter dat de Portugezen nog steeds stand houden in de havenstad Marmagao. Er zouden nog meer haarden van verzet zijn, echter zeer sporadisch. Het persbureau Press Trust of India meldde uit Belgaum, dat de intocht van de Indische troepen in Pandjim bijna vreedzaam is geschied. Het garnizoen van Pandjim gaf zich gis terenmorgen om zes uur plaatselijke tijd over. Dat van Daman capituleerde om 08.20 en dat van Dioe om 01.10. Er was nauwelijks sprake van verzet. Alleen mijnen in wegen en opgeblazen bruggen vertraagden de opmars. Premier Nehroe heeft gezegd, dat de genen die India in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties (waarover el ders in deze editie meer) hebben gekri tiseerd, kennelijk niet op de hoogte zijn van de feiten van thans en de afgelopen jaren. De premier zag de rechtvaardi ging van de Indische actie in het feit, dat zij maar 24 uur duurde. De Por tugese regering en 2000 soldaten konden niets doen en deden niets. Het was alleen maar een voorgevel waar achter in het geheel geen kracht schuilging. Als India niet zou hebben ingegrepen, zou er een vacuüm in Goa zijn geweest waarvan alleen boeven en anti-sociale elementen zouden hebben geprofiteerd. Vier bandieten zijn er met behulp van een ,,taxi" in geslaagd drie bankbedien den in het centrum van Londen 20.000 pond sterling afhandig te maken- De slachtoffers, een kassier en twee bodes, hadden de taxi aangeroepen om het geld van de Bank of England naar een bijkantoor van de Hambros-Bank over te brengen. Onderweg stopte de taxi plotseling en daarna sprongen vier mannen, van wie twee gemaskerd, de wagen in. De bank bedienden werden later ongedeerd in een ondergrondse garage achtergelaten. delijk jeugdcotnité voor de actie 10x10 ontvangen. Tijdens deze ontvangst werd de koningin het eerste exemplaar van een grammofoonplaat aangeboden. Op de plaat, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie, speelt de Waal Town Jazzband de 10x10 melodie. Op de foto het moment, waar op de vertegenwoordigster van Noord brabant, mej. Corrie Elshout (18) het plaatje aan de vorstin aanbiedt. Geheel links de jonge actieleider Piet Kersten. Mej. Nellie van Langevelde (26) was de Zeeuwse ajgevaardigde. In de garage van het expeditie- en fouragebedrijf van de heer A. A. Knij- nenburg aan de Haagweg in Den Haag ontstond gisterenavond brand in het stro, waarmede een vrachtwagen van zes ton was geladen. Er stonden in de garage nog twee vrachtauto's, waarvan er een eveneens met stro was geladen, en vier personen auto's. Het elfjarige zoontje van de eigenaar, die met zijn zusje in de garage aan het spelen was, ontdekte de brand en be sloot zelf handelend in te grijpen, daar zijn vader niet thuis was en het perso neel reeds naar huis was. Hij stuurde zijn zusje weg om de brandweer te waarschuwen. stapte in de zware vrachtwagen met zijn brandende lading en reed dc auto het erf van het bedrijf op, waar de vlak daarna arriverende brandweer de brand nog zo snel kon blussen, dat de wagen behouden bleef. De Katholieke Arbeiders Jeugd (KAJ) zal op 6 januari, de internationale dag van de Wereld-KAJ, beginnen met een nieuwe uurloonactie. De Kajotters zul len dan aan de werkende jeugd vragen de opbrengst van één uur werken be schikbaar te stellen voor minder be deelde jongeren in andere delen van de wereld. Dit jaar zal vooral de aandacht wor den gericht op de werkende jeugd in Zuid-Amerika. De KAJ in Suriname en Brazilië hebben tijdens de wereldraad van de KAJ in november in Rio de Janeiro dringend om bijstand gevraagd. (Advertenties) GROTE TUBE 1.65 wquson bCduH t WK VERPAKKING 2 STUKS 1.95 3 ST. 2.5D

de Stem | 1961 | | pagina 1