Elisabethstad bijna geheel in macht VN' KVP gaat met vertrouwen verkiezingen tegemoet INDIA GOA VALT AAN 300 doden bij brand in circus BRRRMIDWINTERZEILEN Kammetje voor de terriers PRETTIGE WASDAG i «SUNIL De eed... en cowboyfilms BESTUURSRAADVERGADERING K.V.P. Geschil met ARKA „7- beter dan 0" DAGBLAD VOOR ZEELAND Plotselinge dood op straat Record ,.De Kloof Voor dertigste keer ingebroken Zonneschijn 5 Aanvraag faillissement in Caritas-Lotto Scherpe reactie V.S. op protest Ulbricht Flatgebouw stort in: zeker 15 doden NEOERUNDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Boter prijs weer verhoogd Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 DECEMBER 1961' uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen LTsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Te IViteroi, in Brazillië, is gis teren het „Circo Americano" in vlammen opgegaan. De politie vreest dat bij deze brand mis schien wel 300 mensen het le ven lieten. Bovendien raakten honderden gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich zeer veel kinderen. Om elf uur gis teravond was het officiële do dencijfer 285. De brand, ontstaan door nog on bekende oorzaak, brak uit tijdens de middagvoorstelling en sloeg over van tent naar tent. Oogge tuigen verklaarden dat door de brand een paniek ontstond die mis schien wel de meeste slachtoffers maakte. Vele slachtoffers werden onder de voet gelopen. Het ver luidde, dat wilde circusdicren vrij over het circusterrein rondrenden. Gouverneur Celso Pccanha kon digde de ramptoestand af. Hij wek te op alle mogelijke medische hulp te verlenen. Steeds weer werd via de radio om doktoren en om bloed- plasma verzocht. Uit Rio de Janeiro werden over de baai ziekenauto's naar Niteroi gestuurd. Soldaten en politie werden naai de plek van de ramp gestuurd, toen er berichten circuleerden dat mensen rondgingen die kostbaar heden stalen van de lijken en van de gewonden. Partijbestuur hekelt absenteïsme K.V.P.-fractie De heer en mevrouw G. Terlouw- Kapteijn uit Rotterdam, die gisteren op bezoek zouden gaan bij hun zoon, zijn op tragische wijze om het leven geko men. Toen zij in de IJsselmondselaan, waar zij woonden, op een bus stonden te wachten, werd de vrouw door de koude bevangen en overleed zij. Toen de vrouw in elkaar zakte, schrok haar echtgenoot zo, dat hij een hartverlam ming kreeg. De heer en mevrouw Ter louw waren beiden 68 jaar oud. (Van onze correspondent) Zondag boekte het bekende recreatie centrum „De Kloof' bij Bergen op Zoom een triest record. Toen de eigenaar, de heer N.M. Kooman, naar de temidden van de bossen gelegen uitspanning ging om er een kijkje te nemen, ontdekte hij, dat ongewenste „gasten" er weer en jjp voor de dertigste maal tijdens het opstaan van het recreatiecentrum had- oen ingebroken. „Ik had er zo'n voorgevoel van", aldus oe eigenaar en dat kan men zo langza merhand geen wonder meer noemen. Voor zover kon worden nagegaan waren er alleen wat rookartikelen en snoepgoed verdwenen. Alles wat van waarde was, Js nl. bij het sluiten van het seizoen mee naar Bergen op Zoom genomen, waarde eigenaar woont. bE RAADSMAN van Eichmann heeft justeren officieel beroep opgesteld tegen net vonnis over zijn cliënt. vm ^^"AFRIKA zijn gedui-ende het eckeinde verscheidene bomaanslagen waarbij één Afrikaan werd ge- I od. Men neemt aan, dat dit het werk „van ,een Afrikaanse terreurgroep, die leëen de apartheid is. OP het vliegveld Zuid-Limburg ge- esugde Limburg Airweys is overgeno- men door Martin's Air Charter. W. BURGOS in Spanje is gisteren een uit n autobus met Spaanse arbeiders tlur ^tsIand, die op weg waren om vraS ^9rstfeest te vieren, met een 7in Jaut° in botsing gekomen. Vier in- wil n van de autobus kwamen om het leven, ruim dertig werden gewond. cisto, Kennedy van de V.S. heeft Vpnpl?,n?V0?7.2bl\ bczoek van 24 uur aan naar v>e l)eëindigd en is doorgereisd bia ogota' de hoofdstad van Colum- van het K.N.M.I. j »yond rns uur:0PÊemaakt Ê'Steren" 'nt'mitw RPCn, hewotking. ZwaKke J Wind' 0ver" J »P'TuT:uu°r" 0"der 16'39 uur' Maan 5 i fcMU» uur. °P M5 UUr' Maan on" J (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede-Kamerfractie der KVP heeft zaterdag op de te Utrecht gehouden bestuursraadvergaderiiig van de KVP van partij-voorzitter mr. Van Doorn in aanwezigheid - en dus naar men mag aannemen met volle instemming - van fractieleider dr. De Kort een scherpe reprimande gekregen vanwege het absenteïsme, gebleken bij enkele belangrijke stemmingen in de Tweede Kamer. Mr. Van Doorn, zelf ook lid van de Tweede- Kamerfractie, verklaarde dat het partijbestuur dit absenteïsme „ernstig afkeurt". op de hoogte Het partijbestuur heeft terzake een grondig onderzoek ingesteld. Het resultaat van dit onderzoek heeft het partijbestuur aanleiding gegeven dr. de Kort te verzoeken het probleem van het absenteïsme in de fractie aan de orde te stel len. De verkiezingsraad zal tevens van een en ander worden gesteld. Partijvoorzitter Van Doorn gaf maar een enkel detail over het absenteïsme- onderzoek. Hij vertelde alleen, dat van twee Kamerleden gebleken is dat zy herhaaldelijk" zonder genoegzame re denen verstek laten gaan. De namen van deze Kamerleden wer den (maar dat hoefde ook niet) niet in het openbaar genoemd. Het onderzoek zal echter ongetwijfeld ook zij het in mindere mate bij andere Kamerleden ongemotiveerd absenteïsme hebben ge constateerd, niet alleen bij stemmingen maar ook bij belangrijke fractievergade ringen. Het ware wellicht beter geweest dit ook kortelings te memoreren. Het zou namelijk niet juist zijn als de indruk zou worden gewekt,, dat het absenteïsme bij de K.V.P.-fractie zich tot slechts twee Kamerleden beperkt. M>*. Van Doorn wees er overigens op, dat men niet van een Kamerlid mag verwachten, dat hij iedere Kamerverga dering van het begin tot het einde mee maakt. Een Kamerlid moet contacten kunnen onderhouden met de kiezers en bovendien hebben Tweede-Kamerleden nevenfuncties. Dat is maar goed ook, betoogde de heer Van Doorn, want van de schadeloosstelling voor het Kamer lidmaatschap alleen kan een Kamerlid niet rondkomen. Op deze bestuursraadvergadering werd ook nog over een ander geval van ab senteïsme gesproken. Op het onlangs te Hilversum gehouden A.R.K.A.-congres is namelijk in nogal krachtige bewoor dingen geprotesteerd tegen het feit dat noch het partijbestuur der K.V.P. noch de K.V.P.-Tweede-Kamerfractie (behou dens twee aan de A.R.K.A. gelieerde Kamerleden) op dit congres vertegen woordigd waren. Beiden waren daartoe uitgenodigd, evenals de P.v.d.A. en V.V. D., die wel vertegenwoordigers hebben gezonden. Mr. Van Doorn verklaarde dat zowel de ene als de andere uitnodiging door een misverstand niet op de juiste plaats zijn beland. Hij betreurde dit, maar meende dat een en ander voor het A.R. K.A.-bestuur geen aanleiding had mogen zijn om zich uit te laten zoals het ge daan heeft. Fractie en partijbestuur hebben hier over opheldering gevraagd. Mr. Van Doorn liet uitkomen, dat hij van A.R. K.A.-zijde excuses verwacht. Als de A.R.K.A. blijft doorgaan met de grenzen van het strijdbare en het onheuse uit het oog te verliezen, kan zy zich de postzegels voor verdere correspondentie met het K.V.P.-bestuur wel besparen, verklaarde mr. Van Doorn. Applaus.... De bestuursraad bleek niet erg ge lukkig met dit geschilpunt. De voorzit ter van de A.R.K.A.-afdeling Amster dam, de heer Copray, tevens lid van de bestuursraad, betoogde dat de K.V.P. zich de huidige gespannen verhouding met de A.R.K.A. ,,deze zaak heeft achtergronden" niet kan veroorloven. ,,Dit gaat stemmen kosten". De heer Copray vroeg het partijbestuur op korte termijn een gesprek te entameren met het A.R.K.A.-bestuur teneinde de lucht te zuiveren. Dit door de vergadering met applaus onderstreepte verzoek werd door partijvoorzitter Van Doorn overgenomen. (Van onze correspondent) Door de heer A. Aartsen, een kok van de restauratie te Roosendaal, wonende in de Karei Doarmanstraat te Bergen op Zoom werd zoals gemeld in juni jl. de tweede prijs in de Caritas Lotto (voorzitter-directeur de heer M.C. Her mes uit Heerlen) een bedrag van 5000 gewonnen dat tot heden aan hem nog niet werd uitbetaald. Toen in juni het bericht uit Heerlen kwam was er feest in de Karei Door manstraat. Verschillende handelaren kwa men bij de heer Aartsen aanbellen voor leveranties en hij kocht op het vooruit zicht van de prijs al verschillende din gen. Voor zichzelf een auto en een t.v. en een wasmachine voor zijn vrouw, alles echter vóórdat hem de prijs was uitbetaald. De betaling, zeiden de leveranciers, kwam later wel in orde. De heer Aartsen kreeg uit Heerlen enkele brieven van de directie dat alles wel in orde zou komen, maar de centen bleven uit. Toen kwam er een spaak in het wiel: de rechtbank greep in in ver band met de aard van deze lotto. Toen bleek, dat de geldeft van deze lotto door de rechtbank ook in beslag genomen waren volgde geen betaling aan de heer Aartsen en andere prijswinnaars. Later kreeg de directie van deze Caritas- Lotto toch weer de gelden in handen. Nu de gelden weer teruggegeven waren dacht de heer Aartsen dat nu eindelijk ook zijn prijs wel zou worden uitbetaald, maar nog steeds kwam er geen bericht. De heer Aartsen heeft destijds al een advocaat te Bergen op Zoom, mr. P.P. Lap, in de arm genomen om zijn belan gen te behartigen. Deze laatste heeft nu het faillissement tegen de voorzitter directeur, de heer Hermes aangevraagd. Op donderdag 21 december a.s. zal voor de arrondisementsrechtbank te Maas tricht de behandeling van deze zaak plaatshebben. Terwijl eenheden van het inter nationale politieleger hun stalen greep rond Elisabethstad langzaam maar zeker sloten, reed preosident Tsjombe door de nog niet verover de wijken van zijn bolwkerk en schreeuwde zijn zwarte en blanke olgelingen toe om te „vechten" tegen de V.N.-soldaten. Tsjombe, die zaterdagavond was te ruggekeerd uit de stad aan de Rhode- sisch-Katangese grens waarheen hij tij dens de grootscheepse aanval van het politieleger was gevlucht, een aanval die vrijdagavond was ingezet, zei tot verslaggevers: ,,De Katangese soldaten zullen vechten, vechten en nog eens vechten". Hij voegde hieraan echter toe, dat hij eventuele Amerikaanse en Britse bemiddelingspogingen als welkom zou beschouwen. In het hart van de Katangese hoofd stad nog in handen van de gendar mes gaf niemand de mannen van Tsjombe, van wie er velen zijn gevlucht, nog een schijn van kans tegen de V.N.- soldaten. Water en elektriciteitstoevoer waren afgesloten en ook het voedsel be gon schaars te worden. Het moreel van de blanke volgelingen van de Katangese president was ronduit slecht. Naar verluidt zochten vele huurlingen een goed heenkomen in de omliggende beboste streken teneinde van daaruit guerrilla-acties te beginnen. Vermoeide en terneergeslagen onge schoren blanke mannen groepten samen in het hotel Leopold II. Zij deden niets en hun conversatie was niet bepaald opbeurend. Vrouwen in vuile, gekreukel de jurken trachtten de jengelende kin deren tot bedaren te brengen. Een dof gedreun van de inslaande scherven van mortiergranaten, het gera tel van machinegeweren en de korte knallen van karabijnen vloeiden samen tot een naargeestig zondagmiddagcon cert voor Elisabethstad Volgens officieuze berichten zijn tijdens het weekeinde tien blanken en ongeveer honderd Afrikanen ten gevolge van de vijandelijkheden om het leven gekomen, voornamelijk bij de gevechten langs de weg die van de stad naar het vliegveld loopt. Bij andere gevechten zouden nog twaalf blanken om het leven zijn ge komen. Terwijl de V.N.-actie in Katanga reeds aan de gang was, had Spaak nog een beroep gedaan op Oe Thant er bij V.N.- functionarissen te Elisabethstad op aan te dringen ,.de essentiële regels van menselijkheid in acht te nemen". Door tussenkomst van het Rode Kruis zal een onderzoek worden ingesteld naar de dood van de Belg Guillaume Derrickx een hooggeplaatste employé van de Union Minière zijn 87-jarige moeder en hun Afrikaanse bediende, die naar wordt beweerd door een V.N.-patrouille zou-, den zijn vermoord. De Gooise watersportvereniging De Vrijbuiter heeft, in samenwerking met de 16 m2 klasse-organisatie, mid winterzeilwedstrijden op de Loos- drechtse Plassen georganiseerd. Foto: de 16 m2 klasse tijdens de wedstrijd, die werd gewonnen door de nationale kampioen A. Endstra (nr. 2536, derde van links). Het Amerikaanse hoofdkwartier te West - Berlijn heeft gisteren ge reageerd op de protesten van de Oostduitse communisten inzake de legertransporten over de snelweg Berlijn-Helmstedt door het oefen schema te wijzigen en een marsop dracht voor vandaag te verstrekken aan de 200 man sterke CCC-compag- nie van het zesde regiment infan terie der derde gevechtsgroep. De infanterie-eenheid zal in de Bonds republiek deelnamen aan een vierdaagse oefening in het kader van de voortge zette gevechtsopleiding. De Amerikaanse staf in de geïsoleerde westelijke stad had in zijn oefentabel voor Kerstmis 1961 geen transporten door Oost-Duitsland, in casu demonstraties van de westelijke vastbeslotenheid om zich het recht van vrije geallieerde toe gang tot West-Berlijn niet te laten ont nemen, vastgesteld. Genoemde verplaatsing werd echter ingelast naar aanleiding van de door Ulbrichts regime gestelde eis, dat mili tair gebruik van de snelweg „onmiddel lijk" moest worden stopgezet. De Oostduitse nota waarin dit protest was vervat, werd zaterdagavond door het officiële persbureau A.D.N. gepubliceerd. (Van onze parlementaire redacteur Het jaar 1962 wordt politiek ge zien een belangrijk jaar. In maart worden de verkiezingen voor de provinciale staten gehouden, in mei de gemeenteraadsverkiezin gen. De uitslag van deze verkie zingen zal ook van invloed zijn op de nationale politiek, voor spelde partijvoorzitter mr. Van Doorn op de zaterdag te Utrecht gehouden bestuursraad-vergade ring van de KVP. Mr. Van Doorn was van mening, dat de KVP zich voor die komende verkie zingen geen zorgen behoeft te maken over het klimaat van de binnenlandse politiek. Integen deel, zei hij. Er is in deze parle mentaire periode goede politiek bedreven. Mr. Van Doorn herinnerde in dit ver band o.m. aan de welvaartsstijging over de gehele lijn en het recente be sluit de a.o.w.-uitkeringen te verhogen. En de algemene kinticrbijslagverzeke- ring? Daarover zijn wij niet geheei te vreden, erkende mr. Van Doorn. Wij hebben ruim een zeven gehaald, ,,of beter gezegd misschien", corrigeerde hij zich, „een 7Maar een 7is toch altijd heel wat beter dan een 0". Partij en senaat De bestuursraadvergadering, die zich bezighoudt met de organisatorische gang van zaken binnen de K.V.P., had als een van de belangrijkste punten op haar agenda een voorstel van het par tijbestuur om het partijbestuur voortaan bij de verkiezingen voor de Eerste Ka mer een adviserende stem te geven bij de bezetting van ten hoogste een derde van het verwachte aantal zetels. Dit voorstel, dat de samenstelling van de senaatsfractie der K.V.P. zo deskundig mogelijk wil doen zijn, werd met 75 tegen 13 stemmen aangenomen. Bezwaren daartegen kwamen voorna melijk van de kringen Den Bosch en Tilburg. De heer Klooster, woordvoerder van die kringen, was van oordeel, dat een advies van het partijbestuur bij de kandidaatstelling voor de Eerste Ka mer in de praktijk zal neerkomen op een bindend advies. Dat zou grondwet telijk onjuist zijn, zei hij, want de grondwet heeft de verkiezing van Eer- ste-Kamerleden in handen gelegd van de provinciale staten. Dr. Albering, de algemeen secretaris der K.V.P., ver klaarde evenwel, dat er geen sprake kan zijn van een bindend advies. Het partijbestuur zal slechts goede raad geven en dan alleen nog ten aanzien van bepaalde deskundigheid. Het is ze ker niet de bedoeling, dat het partij bestuur zich gaat bezighouden met re gionale en maatschappelijke vertegen woordigingen. Dr. Albering kreeg de meerderheid achter zich. Uit de vergadering werd nog opge merkt, dat het alle staten tezamen niet gelukt is het enige vrouwelijke lid van de K.V.P.-fractie, mevrouw Luyckx, voor de Eerste Kamer te behouden. Inbreng ideeën Op voorstel van de kring Amster dam werd verder besloten de struc tuur van de K.V.P. nader in studie te nemen nu door de teruglopende belang stelling voor ledenvergaderingen de in breng van ideeën van onderaf automa tisch vermindert. De kring Leiden advi seerde in dit verband een splitsing te maken tussen bestuurlijke en politieke activiteiten en wat het laatste betreft het zwaartepunt te leggen bij de werk groepen. Tenslotte zij nog vermeld dat in de centrale jongerengroep zes nieu we leden werden gekozen onder wie de heren C. H. T. M. Peters te Boxmeer, nationaal secretaris van de K.J.M.V., en P. Scholtze uit Udenhout, secreta ris van de kring jongerengroep van de kring Tilburg. In het Amsterdamse Krasnapolsky heeft de kynologenclub Amsterdam kerst-clubwedstrijden gehouden. Foto: Deze Bedlington-terriers werden niet zonder meer door hun eigenares los gelaten. Te Buenos Aires is een onlangs vol tooid flatgebouw van acht verdiepingen ingestort, waardoor tenminste vijftien personen de dood vonden en 15 anderen werden gewond. Volgens reddingsploegen zijn nog zeker 10 personen opgesloten in de ruïne. (Advertentie) i jpMWHWWyjj Eenheden van het Indische leger en de luchtmacht zijl» gisteren een aanval op drie fronten begonnen tegen de Portugese enclave Goa. De Indische opmars in het ge bied werd ingeleid door een mach tig artillerievuur, aldus meldt het Indische persbureau „Press Trust of India". Het is 405 jaar geleden, dat Portugal zijn gezag in Goa vestigde. In pamfletten die door Indische vlieg tuigen boven Goa werden uitgeworpen, wordt gezegd: „De defensiestrijdkrach ten, die nu bij u zijn, zijn er voor uw bescherming. Het is hun taak de eer en veiligheid te verdedigen van het vader land waar u veel te lang van gescheiden bent geweest en dat u grotendeels door uw eigen inspanning weer het uwe hebt gemaakt. Zij zullen alles doen om uw veiligheid te verzekeren en uw waardig heid en eer ten koste van alles te be waren". Een Indische woordvoerder had zater dag gezegd dat de Portugezen zich in de afgelopen tien dagen zes maal aan grensschending hebben schuldig ge maakt. „Bijgevolg is de woede van de Indische grenswacht steeds groter ge worden, speciaal door het feit dat zij geen vergelding kan toepassen door de grens over te steken. Uit de jongste be richten, die te Belgaum werden ontvan gen, blijkt dat de dreigende houding der Portugese militairen onhoudbaar wordt". Zaterdagavond werd een Indische nota aan Portugal gestuurd. Daarin deed In dia een beroep op de Portugese rege ring „haar Indische kolonies terstond te verlaten en haar aanhoudende irritaties van de internationale vrede te staken". Indische troepen hebben hun aanval in gezet op de grensposten Singuerval, Pa tarden en Maulinguem, in het noordelijk deel van Goa. Voorts wei'd bekendgemaakt, dat aan Indische oorlogsschepen bevel is gege ven zich paraat te houden, met het oog op de situatie in Goa. De prijs van de verse boter wordt vandaag wederom verhoogd en wel met 20 cent per kg. „Weet je wat een eed afleggen wil zeggen?", vroeg de kinder rechter van Stoke City in Enge land aan de twaalfjarige jongen voor hem. „Wat blieft u?", vroeg de knaap. „Nou," zei de rechter, „laat 's kij ken. Ga je naar de kerk?". „Nee," antwoordde de jongen. Naar de zondagsschool dan?", viste de rechter. „Evenmin." „Vertel me niet dat je niet naar de televisie kijkt," hoopte de magistraat. „Reken maar van yes," grinnikte het jongmens. „Aha. Nu, dan weet je wel van cowboyfilms en stukken uit de rechtszaal wanneer de mensen een eed afleggen?". „O ja," herinnerde zich de jongen. „Ze zweren met hun hand op de Bijbel dat ze de waarheid zullen vertellen." „Juist zo," sprak de rechter, „laat ons dat nu ook doen."

de Stem | 1961 | | pagina 1