Tsjombe bereid met Adoela te praten Acties tegen O.A.S. ...ook met bommen uwHUID MOUSON fkUtonap Kennedy stuurt bemiddelaar Inval in Goa ophanden Zorins eis: zetels ruilen ten bate van Peking, in A er. Naties verworpen Meer glans en bescherming voor uw auto! België vraagt meer steun in strijd tegen botersmokkel ElCHMANN DE STROP OPROEP VOOR PROTESTACTIE De erfenis was niet compleet. Nieuw-Guinea niet nerveus cremeKIOUSON ANDERS DAN ANDEREN DAGBLAD voor zeeland Lichte vorst Onzekere factor: Gizenga Affichebekladder berechi Roken is slecht ander ..voor een Jhr. Boreel geridderd bij afscheid van ANVV KHEDDAParijs moet wel praten AAN ONZE KWARTAALABONNEES blojmenzeep atoLHcNIv VERPAKKING 2 STUKS 1.95 3 ST. 2.50 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 16 DECEMBER 1-961 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) V.N. PAKKEN KATANGA NU STEVIG AAN Indische troepen nabij de grens van de Portugese enclave Goa, hebben bevel gekregen in stelling te gaan. Er zyn aanwijzingen dat een Indische militaire actie om een einde te maken aan het Portugees gezag in Goa op handen is. In Belgaum, een dorp nabij de grens met Goa, dat is veranderd in een mili tair kamp, is een conferentie van de stafchefs van leger en luchtmacht van India gehouden. „Naarmate het uur nul nadert, raken de Portugese autoriteiten in Goa steeds meer in paniek en volle dig gedemoraliseerd" werd in dit be richt uit Indische bron gezegd. President Kennedy van de V.S. heeft gisteren een vriendschappelijke nota ge stuurd aan Nehroe met het verzoek geen geweld te gebruiken. Waarnemers geloven dat het Indische leger in geval van optreden eerst de zwaar bewaakte enclave Goa zal bin nentrekken. Succes daar zou de bezetting van Daman, Diu en en andere Portuge se bezittingen tot weinig meer dan een formaliteit maken. De Portugezen zouden het eiland An- jadev reeds hebben verlaten. India heeft Portugal ervan beschuldigd, dat van dit eiland werd geschoten op een Indische kustvaarder. 55 55 België zal officieel bij de Nederlandse regering aandringen op „krachtiger me dewerking" bij de bestrijding van de smokkel van Nederlandse boter naar Bel gië. De Belgische minister-president Le- fèvre, heeft by de behandeling van de begroting van landbouw in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers me degedeeld, dat de regering de minister van buitenlandse zaken heeft gemachtigd hiertoe stappen te nemen by zijn Neder landse collega. In antwoord op vragen over maatrege len tegen de botersmokkel uit de kamer wees premier Lefèvre er op, dat aan de grens het douane-apparaat thans be schikt over een aantal zeer snelle auto's om de smokkelaars te kunnen achtervol gen. Hij stelde voorts een strenge con trole in België in het vooruitzicht op de boekhoudingen van melkfabrieken en boterhandelaren. FRANKRIJK heeft de afgelopen dagen v'ijf raketten afgevuurd. Het gebeurde in de Sahara. Een van de vijf Centaurs mislukte, de vier andere bereikten hoogten van 150 tot 180 km. BRIGITTE BARDOT heeft gisteren haar janklacht tegen ,,de heer X" die haar Jen bate van de geheime organisatie A.S. een aanslag van 50.000 frank had opgelegd, officieel voor het gerecht be vestigd. EEN MAN uit Heemstede, die na café bezoek in Haarlem langs de weg sla pend werd aangetroffen, zegt sindsdien een tas kwijt te zijn met tienduizend Sulden inhoud. Hij heeft een oproep ge daan om inlichtingen. Er is duizend gul den mee te verdienen. BRUSSELSE politie heeft de afge- '°Pen drie dagen een stiptheidsactie ge- Jouden. Tweeduizend automobilisten cn duizenden voetgangers moesten dat be zuren met een bon. Hoewel zij toch aan Je, lage politiesalarissen geen schuld nebben. NEDERLAND is de grootste kerftabak- exporteur ter wereld; bijna 2 miljoen Jg hebben we in de eerste tien maanden van dit jaar al de grens over gewerkt. hUkk Zwitserland en Oostenrijk vpv u officieel om onderhandelingen «zocht over „deelneming" aan de uropese Economische Gemeenschap ??ersve™achting van het K.N.M.I. avonVda23"ruur:OPgemaakt giStere"' en zonn'£ weer. Zwakke tot oncJ wind in hoofdzaak tussen 1 .en z"id. Lichte vorst tot tem- Vcr "UL °m het vriespunt. g van bet Belgisch weer- instituut: dapr°n i°in -tot nevelig weer, over- van Hpkianngen. Langzame daling J daan te™Peratuur. Maxima van- één graïd S graden boven nul tot VanHa 0nder nul. °P IX =uF Zon on<*er 16.29 uur. Maan i iy|0 06 uur. 1 16.29 ZOn,op ®.43 uur, zon onder op'ri4,n*Z. onder 2 58 uur' j onder^i.ij «u" °P 8'** uur' Maan De Verenigde Naties hebben in Katanga het verwachte grote of fensief ingezet, met het doel Tsjombe te pressen tot een gesprek met de centrale Kongolese overheid, Hoewel het eerste Katangaanse com muniqué over de krachtige actie van 5000 man V.N.-troepen sprak van „terugslaan van de aanvallers" schijnt de strijd toch wel een zodanig verloop te hebben gehad, dat de president van Katanga het veiliger oordeelde zich bereid te verklaren met Adoela te onderhandelen. President Kennedy van de V. S. heeft op Tsjombes verzoek om steun en bemiddeling snel gereageerd; gisteren werd de Amerikaan se ambassadeur in Lcopnldstad, Gullion, vanuit Washington speciaal belast met een poging de twee tegenover elkaar staande partjjen te zamen te brengen Over de aanval die de V.N. hebben ingezet, kwamen slechts schaarse en te genstrijdige berichten los. De V.N. lie ten weten dat het eerste deel van de ac tie zonder verliezen hunnerzijds al was bereikt en dat de actie ook verder vlot verliep. Het Katangaanse communiqué be weerde echter dat de V.N.-troepen, na>- dat ze aanvankelijk opgerukt waren, door een tegenaanval van de gendarme rie, teruggeslagen waren. Het communi qué voegde daar een reeks beschuldi gingen aan toe: de V.N.-soldaten namen wraak op de burgerbevolking, ze be stookten bepaalde punten alleen met het doel mensen te doden en ze hadden het museum van Ëlisabethstad met zijn ge hele inventaris met de grond gelijk ge maakt. Naarmate de tijd verstreek werd echter wel duidelijk dat de V.N.- troepen toch duidelijk in het voor deel waren en later begonnen er zelfs geruchten te circuleren dat het verloop van de strijd Tsjombe er reeds toe gebracht had snel een wa penstilstand te sluiten. Dit bleek niet waar, wel had de Katangaanse pre sident gezegd bereid te zijn tot een gesprek met Adoela. Niettemin is er de gehele dag nog zwaar mortiervuur gehoord. De lucht macht van Tsjombe deed een aanval op het vliegveld van Ëlisabethstad dat in handen der V.N. is. Doorvechten Het aanbod van Tsjombe tot onder handelen is wellicht de enige gunstige omstandigheid in de zware taak die Kennedy's speciale man Gullion te wach ten staat, nu hij een verzoening moet helpen bereiken. Hij is nog niet naar Een triest beeld van de strijd in Ka- tanga: in het Shinkolobwe-ziekenhuis in de hoofdstad Ëlisabethstad, is door een luchtaanval met Canberra-bom- menwerpers grote schade aangericht, aldus UPI. De foto laat zien hoe in een van de muren een groot gat ge slagen is. Ëlisabethstad gereisd, maar hij zal eerst wel met dr. Bunche van de V.N. overleg gen. Tsjombe heeft Bunche uitgenodigd naar Ëlisabethstad te komen. Sinds gis teren heerst nu een merkwaardige si tuatie in het land. Want nu behalve Tsjombe ook premier Adoala van de cen trale regering gezegd heeft te willen praten, is er een zeer onberekenbare factor in het spel, omdat niemand zeker is van de rol die Tsjombes gendarmerie zal gaan spelen. Men vermoedt nl. dat ze vanaf dit moment niet meer aan de president zal gehoorzamen. Ze wordt, zoals men weet, geleid door blanken en die voelen er niets voor zich over te geven aan de V.N. Dat zou immers nodig zijn als Tsjombe ook premier Adoela van de cen- kerenorganisatie dat voor de geest staat. De V.N. hebben nl. gezegd dat de blanke officieren In het Katangaanse le ger aan de centrale regering in Leopold- stad zullen worden uitgeleverd. En daar is er meteen aan toegevoegd dat zij dan aan de „Baloebagerechtigheid" zullen worden overgeleverd. Dat wil zeggen: een gruwelijke marteldood. Al wil Tsjombe dus wellicht buigen voor de V.N. (en voor de druk der om standigheden) dan is er grote kans dat zijn gendarmerie doorvecht, op bevel van blanken. Adoela op reis Overigens staat ook Adoela niet zo heel sterk. Direct na zijn verklaring dat hij met Tsjombe wilde praten (hij be schuldigde daarbij meteen „zekere mo gendheden en economische groepen" er van schuldig te zijn aan het Katangaan se streven naar afscheiding) vertrok hij naar Boekavoe. Daar wil hij het provin ciale bestuur gaan lijmen; een deel er van is nl. onder aanvoering van Gizenga sterk anti-Leopoldstad. Er werd zelfs beweerd dat Gizenga met tweeduizend soldaten was opgetrokken naar Kindoe. Of dat juist is weet niemand. Dat Gizen ga nog altijd een gevaarlijk element in het Kongolese geheel is, moet als zeker worden beschouwd. De 29-jarige Amsterdammer J. G. mag geen affiches voor sigaretten of ander rookgerei meer bekladden met het woord „kanker" of andere symbo len die deze ziekte suggereren. De pre sident van de rechtbank in de hoofd stad heeft dit gisteren bevolen naar aanleiding van een kort geding, dat een reclame- en affichebureau tegen de man, die zich geestenbezweerder noemt, had aangespannen. Als G. zich niet aan de opdracht houdt, kan hij zestig dagen worden gegijzeld, want de president van de rechtbank wees deze vordering van het reclamebureau toe. De jonge Amsterdammer meent, dat van de reclame voor rookartikelen een desastreuze invloed uitgaat, die te ver gelijken is met de hypnose en magie bij de Afrikaanse volken. ..Roken is levensgevaarlijk" gelooft G. Zelf rookt hij wel. Maar hij beschouwt het als zijn plicht de mensen te waarschuwen. Daarom trekt hij de laatste tijd heel Amsterdam rond om overal reclame voor sigaretten of sigaren met het woord kanker of andere waarschu wende symbolen te besmeuren. Het reclamebureau nam dit niet langer. De besmeurde affiches moesten worden vernieuwd, hetgeen letterlijk en fi guurlijk in de papieren ging lopen. Een affiche kost een gulden en het plakloon bedraagt ook een gulden. Op één dag vernielde G. er kortgeleden 350. Koel, beheerst, volstrekt onaan gedaan heeft gisteren de voormali ge luitenant-kolonel van de S.S., Adolf Eichmann, leider van de af deling joodse zaken der Gestapo, de speciale joodse rechtbank het doodvonnis door ophanging over zich horen uitspreken wegens zijn aandeel in het om het leven bren gen van ongeveer zes miljoen Eu ropese joden. De politiedokter die Eichmann direct na het vonnis onderzocht, verklaarde: „Ik heb vastgesteld dat de gevangene volkomen onaangedaan bleef bij het uit spreken van het vonnis. Zijn polsslag was normaal, evenals zijn ademhaling. Er was geen enkel teken van opwin ding". De Israëlische politie deelde mee dat Eichmann niets te zeggen had toen hij door zijn bewakers uit de rechtszaal werd geleid. Eichmanns verdediger, Servatius, zei, dat Eichmann ,,in het geheel niet ont moedigd was na het uitspreken van het vonnis". Een joodse rabbijn in het Ame rikaanse Cincinnati heeft gisteren gena de voor Eichmann gepleit. Nadere bijzonderheden over het vonnis kan men elders in ons blad aantreffen. Foto: Een opname van het moment waarop rechter Mosje Landau het vonnis, de dood door ophanging, voor leest. Eichmann staat onbewogen en stram in de houding. (Eigen buitenlandse dienst) Terwyl de O.A.S., de organisatie van het geheime leger, voortgaat met aan slagen, afpersingen en andere terreur daden, komt er snel tekening in de weer stand, die hiertegen door het Franse volk zelf wordt georganiseerd. Men ver wijt de regering, dat de verantwoorde lijke leiders van de O.A.S. hun actie kunnen voortzetten zonder dat de staat zich verdedigt. Voor dinsdag a.s. hebben nu de vak bonden C.G.T. en C.F.T.C. (kath.), de federatie van het nationale onderwijs, de nationale unie van Franse studenten en de communistische partij een staking van een kwartier op touw gezet. Deze organisaties willen daarmee manifeste ren tegen de O.A.S. en zij willen aan het publiek tonen, dat zij voor snelle vredesonderhandelingen in Algerië zijn. Het door de katholieke vakbond ver spreide strooibiljet zegt: „De oorlog in Algerië duurt voort terwijl de vrede mo gelijk is. De voortzetting van het con flict schaadt de vrijheid en de democra tie ten gunste van het racisme en het fascisme. Men wil van de 19e december een na tionale anti-O.A.S.-dag maken. Een nieuwe beweging, die zich S.A.O neemt (section anti-O.A.S.), verspreid de een vlugschrift, dat talrijke leden van gemeenteraden, provinciale staten en van de Assemblée in hun bussen von den. Het strooibiljet begon met „Het fascisme staat voor de deur". Het nodigt uit om anti-fascistische groepen te or ganiseren. Het biljet zegt: „Gij zult wapens ontvangen op het juiste mo ment. Verzorg ondertussen goed de wa pens welke eventueel in uw bezit zijn". Ook spoort het biljet de geadresseerden aan een lijst te maken van de fascisten in hun wijk, goed na te gaan met wie dezen omgaan en wat hun activiteiten zijn. In Algiers trad voor het eerst op 9 december het C.D.R. op. het comité de défense républicaine comité voor de verdediging van de republiek. Dit comi té verspreidde 's nachts biljetten, welke een waarschuwing aan het adres van de O.A.S. inhielden. Ook in Parijs werden deze biljetten verspreid, 's Morgens ont ploften in Algiers de eerste anti-O.A.S.- plasticbommen, een in een brouwerij en een andere in een kapperszaak. Het ziet er derhalve naar uit, dat het verweer tegen de terreur van het gehei me leger beantwoord gaat worden met een tegenactie, die zich van dezelfde soort van middelen zal bedienen De erfgenamen van een vorige maand overleden inwoner van Den Haag hadden de politie in de arm genomen, omdat hun gebleken was, dat er 1600 gulden uit de boedel was verdwenen. Het onderzoek van de politie heeft nu geleid tót de aan houding van een 15-jarige kleindochter van de ovei'ledene en haar veertienjarige zusje. Het oudste van de meisjes bezocht dikwijls haar grootvader, die in het huis naast dat van haar ouders woonde. In de afgelopen twee maanden zou zij in to taal 1600 gulden hebben weggenomen uit een geldkistje in de kast van haar groot vader. De meisjes zouden het geld heb ben opgemaakt aan taxi's^Jtleren en uit gaan. In de vergadering van de V.N. is gisteravond een Russische reso lutie, waarin werd geëist dat de zes zetels die nationalistisch Chi na inneemt, aan het regime in Pe king worden gegeven, verworpen. Daarmee is de eerste ronde in het gevecht om communistisch China's toe lating tot de V.N., in het voordeel van de tegenstanders geëindigd. De door Zorin ingediende resolutie had de bedoeling Tsjang Kai Sjeks vertegenwoordigers ge heel uit te schakelen. Nu dit is mislukt kan er opnieuw gevochten worden om toelating van rood China naast de ge delegeerden van nationalistisch China, die overigens hun zestal zetels danken aan het feit dat ze daar rechtens zitten namens het gehele Chinese volk. Inzake rood-China's eventuele ioela- ting tot de V.N. stonden de V.S. en En geland tegenover elkaar. Weliswaar heeft de Britse afvaardiging zich ge schaard achter een Amerikaanse reso lutie, waarin gezegd wordt dat de kwes tie van de Chinese vertegenwoordigers als ,,een belangrijke aangelegenheid" moest worden gezien, maar Londen zag de oplossing toch duidelijker ten gunste van Peking dan Washington. De Britse afgevaardigde zei dat de fei ten van het ogenblik de aanwezigheid De stemming van de Europeanen in Nieuw-Guinea is na de dreigende taal van Soekarno kalm gebleven. Natuurlijk zal hier en daar wel enige ongerustheid bestaan over wat zal of kan gebeuren, maar over het algemeen is geen verhoog de spanning merkbaar. Men heeft bo vendien groot vertrouwen in de bescher ming van de eigen strijdkrachten. (Van onze Haagse redactie) Op een zeer druk bezochte afscheidsre ceptie in hotel Wittebrug, Den Haag, heeft jhr. W. Boreel, de scheidende di recteur van de A.N.V.V. uit handen van staatssecretaris dr. Gijzeis (economische zaken) de versierselen, behorende tot het officierschap in de orde van Oranje-Nas- sau, mogen ontvangen. Het was het hoog tepunt van een afscheid, waarop de heer Boreel vele vooraanstaande figuren uit „zijn" wereld van het vreemdelingenver keer en toerisme de hand moest druk ken. Staatssecretaris Gijzeis prees de heer Boreel om zijn werk waarbij hij er in het bijzonder aan herinnerde, dat de heer Boreel een van de grote pro motors is geweest van het Beneluxcomité voor toerisme. (Advertentie) Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 5 behandelingen 5.90 van communistisch China in de V.N. nu eenmaal vereisen, maar Stevenson ver klaarde namens de V.S. dat het regime in Peking op geen enkele wijze de 650 of 700 miljoen zielen vertegenwoordigt om wie het in feite gaat. De macht van Peking steunt alleen op geweren, gevel de bajonetten en de dreiging van ge vangenis en concentratiekomp, aldus Ste venson. Op die gronden kunnen de zes zetels die nationalistisch China thans in de V.N. bezet, onmogelijk aan het rode re gime worden overgegeven, zei hij. Wat Stevenson hier zei had betrek king op een Russische resolutie waarin geëist werd dat de zetels die het bewind van Tsjang Kai Sjek in neemt namens de gehele Chinese bevolking aan de communistische regering van China worden gegeven. Die eis was neergelegd door Zorin. Daartegen keerde Stevenson zich fel. De premier van de voorlopige Alge rijnse regering, Ben Khedda, heeft giste ren in Cairo gezegd, dat „hervatting van de onderhandelingen met Frankrijk in het verschiet ligt". Hy zei by zijn ver trek naar Lybië dat de Franse regering „gedwongen is tot deze manier van op lossing van het Algerijnse probleem". De kwitanties voor het eerste kwartaal 1962 worden begin januari 1962 uitgezonden. Indien u de voorkeur geeft aan betaling per giro u bespaart dan de incassokosten wordt u verzocht het abonne mentsgeld te storten of over te schrijven vóór 29 december a.s. op POSTGIROREKENING 278841 ten name van DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, Breda De abonnementsprijs bedraagt 7.30 PER KWARTAAL (voor postabonnees, wonende buiten ons verspreidingsgebied 8.60 per kwartaal) Wij verzoeken onze abonnees, die bij de overschrijving, c.q. storting van het abonnementsgeld voor 1962 nog zijn uitgegaan van de in 1961 geldende abonnementsprijs van 7.respectievelijk 8.20, het te weinig overgemaakte alsnog even te willen gireren, c.q. bij te storten. Onze abonnees, die de Postcheque- en Girodienst opdracht hebben gegeven voor automatische girering verzoeken wij aan deze instelling mededeling te willen doen, dat het over te schrijven bedrag van 7. moet worden gebracht op 7.30 per kwartaal, c.q. van 8.20 moet worden gebracht op 8.60 per kwartaal. Aan de abonnees, waarvan de machtiging om ieder kwartaal het verschuldigde abonnementsgeld automatisch van hun postrekening op de onze te doen overschrijven, via ons loopt, delen wij mede, dat het bedrag van de machtiging door ons met, 0.30 per kwartaal zal worden verhoogd. Wij vertrouwen dat u hiermede akkoord kunt gaan. DAGBLAD DE STEM Afd. Administratie (Advertenties) GROTE TUBE 1.65 Maandag 18 december Bert Garthoff presenteert:

de Stem | 1961 | | pagina 1