Frankrijk echter halsstarrig Maximaal aandeel in cle welvaart Heden beslissende slag in Katanga? Hausner eist doodstraf tegen Adolf Eichmann I Frankrijk-Bulgarije mtotia M VRIJDAG WIJST RECHTBANK VONNIS NAVO-MINISTERRAAD PARIJS BIJEEN Prinsessen naar Athene Nieuwe standaard Huzaren van Boreel Bredanaar had plan zijn gezin te vergassen A.o.w.-premie DAGBLAD VOOR ZEELAND Familie kreeg argwaan Gesprek Kennedy- MacMillan van veel belang stijgt Geheim gesprek met Algerijnen verloopt gunstig MOEDER ZAG ZOONTJE (6) DOODRIJDEN Door zelfbeheersing werknemers Zwaar bewolkt ,aeer" Brand op Pools schipzeker 17 doden Sovjet-nota aan Denemarken Jodenvervolger: Mijn hoop op rechtvaardig vonnis is nu vernietigd.. I MENSEN DIE 1 HET GOED I BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA I02e JAARGANG No. 23853 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegera, mr. dr. A J. J. M Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. V Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 DEC. 19C Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TemeuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) N.A.V.O. WIL CONTACT MOSKOU (Van onze verslaggever) Woensdagmorgen in alle vroegte heeft de negen twintig jarige Bre dase metselaar H. M. een ern stige poging gedaan om zijn he le gezin te vergassen. Er zouden vijf doden te betreuren zijn ge weest als familieleden, die daar kort tevoren op visite waren, geen argwaan hadden gekregen. Zij waarschuwden ijlings de po litie, die M. arresteerde op ver denking van poging tot moord. Dramatische omstandigheden in het ge zin M., waarvan de moeder al vijf jaar is verlamd, moeten de metselaar tot zijn gruwelijk plan hebben aangezet. Later verklaarde hij spijt te hebben gekregen van zijn misdadige voorne mens. Zelf draaide hij de gaskraan in zijn huis dicht, zodra de familieleden zich toegang hadden geforceerd door een ruit te verbrijzelen. Zij kregen angstige vermoedens toen M„ lichte lijk onder invloed aldus de recherche, dc deur op de knip deed en alle ramen afsloot, zodra de visite buiten stond. In het gezin M. zijn drie kinderen: een jongt fi van zes, en twee meisjes van vijf en anderhalf jaar oud. Te Parijs is gisteren <le eerste bijeenkomst gehouden van de IVAVO-ministerraad. De vijftien hierin vertegenwoordigende NAVO-Ieden voeren gedurende drie dagen besprekingen over Berlijn, de militaire verdediging van het Westen en andere internationale vraagstukken. De Franse minister Couve de Murville deelde na afloop van de eerste vergadering mee, dal de standpunten over het algemeen ongewijzigd waren gebleven. De Belgische minister Spaak verklaarde tegenover verslagge vers, dat er nu voldoende voorbe reidende besprekingen zijn ge weest en dat naar zijn mening het Westen thans met de Russen zou moeten gaan onderhandelen. Hierop heeft ook de Amerikaanse mi nister Dean Rusk aangedrongen, die di plomatieke „voelhoorngesprekken" wil. Gezaghebbende kringen in Parijs ver klaarden, dat de Britse afgevaardigden thans verwachten, dat na de ontmoeting tussen Kennedy en MacMillan, die vol gende week in Bermuda zal worden ge houden, besprekingen met de Russen over Berlijn zullen plaatsvinden. Deze ver wachting is versterkt door de groeiende steun aan de gedachte van onderhande lingen, die tijdens de gisteren gehouden bijeenkomst van de Navo-raad is geble ken. Naar verluidt zouden op de ochtend vergadering acht sprekers zich voorstan der van onderhandelingen hebben be- (Van onze parlementaire redacteur) Minister Veldkamp (Soc. Zaken) heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de a.o.w.-premie thans rond 5,5 pro cent per 1 januari 1963 met een pro cent verhoogd zal worden. Deze premieverhoging is het gevolg van het feit. dat de a.o.w.-uitkeringen 'afgezien van de aanpassing aan de stijging van dc kosten van levensonder houd) per 1 juli 1962 met vijftien procent opgetrokken zullen worden. De K.V.P.-fractie kreeg van de mi nister de toezegging, dat gezocht zal worden naar een regeling om missiona rissen. die op late leeftijd naar Neder land terugkeren, in de a.o.w. op te ne men. toond. Slechts Frankrijk bleek hiervan een tegenstander. Naar Britse mening zullen de komende onderhandelingen met de Sovjet-Unie een wezenlijk karakter dragen en geen zogenaamde proefbespre- king zijn. Zij zullen geleid worden door de ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Moskou, Llewellyn Thompson, hierbij gesteund door de Britse ambas sadeur aldaar, Frank Roberts. Ook de Westduitse ambassadeur, dr. Hans Kroll zou, zij het op de achtergrond, de be sprekingen steunen. De Fransen, zo werd verklaard, zullen niet deelnemen aan het opstel len van instructies voor de ambassa deurs in Moskou. Zij zouden geen bezwaren hebben geopperd, doch be schouwen een dergelijke ontmoeting niet als wezenlijke onderhandelingen. Zij zullen echter wel op de hoogte worden gehouden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren met president Charles de Gaulle nog een gesprek gevoerd van drie kwartier. „Ik had en zeer interessant gesprek met generaal De Gaulle" was het enige wat Rusk wilde zeggen. Norstad nog niet tevreden Dc Amerikaanse generaal Lauris M Norstad, geallieerd opperbevelhebber in Europa, heeft intussen in Parijs aan de assemblee van de Westeuropese Unie verteld, dat de stappen, die tot dusverre door de Navo zijn genomen inzake Ber lijn „inspirerend doch onvoldoende" zijn, De vereiste versterking van de de fensie van de NAVO eist opofferingen in de vorm van tijd, inspanning en geld waaraan niet valt te ontkomen. De generaal vertelde, dat er eind van dit jaar 25 divisies zouden zijn in het centrale gebied van de NAVO, met de doeltreffendheid van 22 a 23 divisies. Dit was een vooruitgang van 25 procent vergeleken met de zomer van dit j aai en als zodanig een „flinke opmerkelij ke verbetering". Het plan van de 30 divisies moet ech ter worden uitgevoerd, aldus Norstad. Speidel heeft zelfs gepleit voor 36 of 38 divisies. Op het terrein van de Prins Willem III-kazerne in Amersfoort heeft prins Bernhard gisteren namens H.M. de Koningin de nieuwe standaard uitge reikt aan commandant van het re giment Huzaren van Boreel, luit.-kol. jhr. mr. C.C. van Lidth de Jeude. De geheime onderhandelingen die de afgelopen tien dagen tussen Frankrijk en de Algerijnse regering in balling schap te Genève en Rome zijn gevoerd, verlopen gunstig en de toekomst kan met enig optimisme tegemoet worden gezien, zegt het Tunesische weekblad Jeune Afrique. Men is tot nog toe niet op grote moeilijkheden gestuit. Het is echter volgens het blad hoogst onwaar schijnlijk, dat er vóór 1 januari een be stand zal worden gesloten. Er zullen nog vier tot zes weken van onderhandelen nodig zijn om tot een voor beide partijen bevredigende oplossing te komen. President De Gaulle heeft 2500 Alge rijnse gevangenen amnestie verleend als een oudejaarsgebaar van verzoening. De vrijlating van de betrokken ver oordeelden zal binnen ongeveer tien da gen beginnen. Van deze Algerijnen zit ten slechts ruim 20 in Frankrijk gevan gen, de rest bevindt zich in Algerië. Degenen die onder het presidentiële decreet vallen zijn Algerijnen die ,,in verband met de rebellie" zijn veroor deeld tot minder dan vijf jaar gevange nisstraf en zij die reeds tweederde van hun straf hebben uitgezeten. De 6-jarige Gerard Romp uit Heem stede is gisteren in de omgeving van zijn huis, in het bijzijn van zijn moeder bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Gelijk met zijn moeder wilde de jongen met de fiets aan de hand de weg oversteken. Toen hij bijna aan de overkant was keerde hij terug. Hij werd aangereden door een auto. De jongen was op slag dood. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van sociale zaken, dr. Veldkamp, heeft gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer het bedrijfs leven opgeroepen thans loyaal uit voering te geven aan het loonak- koord (matiging bij loonsverho gingen 1962) dat de regering OOK DE SABENA ging het in 1961 niet naar den vleze: de Belgische luchtvaart maatschappij rekent op een verlies van 40 miljoen gulden. IN ITALIË zijn gisteren 350.000 onder wijzers een tweedaagse staking begon nen om de speciale salaristoelage af te dwingen die aan andere ambtenaren is toegekend. TEN BATE van voedselaankopen voor Kongo heeft de Tweede Kamer gisteren 645.000 gulden uitgetrokken. DE NEDERLANDER Jos. Krolsz heeft gisteren in Frankrijk twee zweef records gebroken: hij bereikte een hoogte van 6000 meter en ook het hoogtewinstrecord verbeterde hij. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene zijn gisteren naar Griekenland vertrokken om de viering van koning Pauls 60e ver jaardag bij te wonen. VANDAAG vertrekt de president van de sovjet-Unie, Breznjev, naar India voor ten staatsiebezoek. De Nederlandse prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren met een militair vliegtuig naar Frankfort gevlogen en daar met andere Europese prinsessen en prinsen in een chartervliegtuig ge stapt voor een reis naar Athene. In de Griekse hoofdstad gaan zij de zes tigste verjaardag van koning Paul mee vieren. Foto: In gezelschap van prins Wolf Heinrich von Hannover wandelt prinses Irene hier te Frankfort van het ene naar het andere vliegtuig. I Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: l Overwegend zwaar bewolkt met •Plaatselqk regen of motregen. In het •U°°*?Teu van llet land matige, langs l •«e YVaddenkust krachtige tot harde J zuidoostelijke wind en geleidelijk Ia- J in fc 4 temperaturen dan gisteren. J 5mar 0veri&e gedeelte van het land J 5!wV« ?a,n tie kust ^Heilik krach- ,;v- 'ossen west rn noordwest USTSiUt"het Belgisch weer-1 Betrokken tot regenachtig weer af- 1 gewisseld met opklaringen Max - 1 v^aeraturcn van 7 tot '3 graden •IrS™?" °"der 1628 uur- Maan i der'0?25 uur". °P 8 UUr' I Op het Poolse vrachtschip Maria Ko- nopkicka (10.000 ton), dat pas van de werf is gekomen en in de haven van Gdansk ligt, is 'brand uitgebroken. Door nog onopgehelderde oorzaak is een tank met stookolie ontploft. Enkele tientallen mensen werden door het vuur ingesloten. Zeventien lijken waren gisterenavond al door de brandweer gevonden. Het schip, dat over enkele dagen zijn proefvaart zou maken, is half gezonken en ernstig door de brand beschadigd. Volgens havenautoriteiten moeten nog verscheidene mensen in het schip zijn. De brand heeft enkele uren gewoed. De Verenigde Naties zijn ook gisteren doorgegaan met hun gar nizoen in Katanga te versterken met manschappen en materieel. Er zijn tekenen dat ze de Katangese gendarmerie de genadeslag gaan toebrengen. Het aantal soldaten dat de V. N. in Katanga tot hun beschikking hebben, is gestegen tot dichtbij vijfduizend. Ze worden gesteund door pantserwagen, tanks en straaljagers. De Katangese delegatie in Brussel heeft van president Tsjombe in Eli- sabethstad een .laatste oproep op de vrije wereld" ontvangen, waarin Tsjombe zegt, dat vandaag de V.N.- troepen een grootscheepse aanval zul len beginnen. Tsjombe heeft voorts een beroep ge daan op paus Joannes, waarin hij Hem bezweert „uw stem, die door vijfhonderd miljoen gelovigen wordt gehoord" te ver heffen „opdat de katholieke president van de Verenigde Staten, Kennedy, Noord-Amerika zelf en het katholieke Ierland zullen begrijpen, dat het bloed der onschuldigen, dat thans in Katanga wordt vergoten, stroomt in de aderen van de edelmoedigste en meest getrouwe van uw kinderen". Onderscheiding terug De directeur van de raad van beheer van de Belgisch-Katangese onderneming Union Minière, Jules Cousin, heeft zijn Amerikaanse onderscheiding, de „medal of freedom" teruggezonden aan de Ame rikaanse president. Cousin deed dat toen hij een protest overhandigde aan de Amerikèanse am bassadeur in Brussel tegen „de aansla gen door de moordenaars van de V.N., die betaald worden door de V.S.". In de nota, welke de Sovjet-regering aan de Deense ambassadeur in Moskou heeft doen overhandigen, wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie als gevolg van de militaire voorbereidingen in het Oost zeegebied van West-Duitsland en Dene marken, verplicht zal zijn maatregelen te treffen om haar veiligheid en die van haar bondgenoten te verzekeren. De Sovjet-regering merkt op dat door de instelling van een gemeenschappelijk Deens-Westduits commando in het Oost zeegebied, Denemarken een nieuwe ge vaarlijke stap heeft ondernomen die een aanmoediging betekent voor de verlan gens van de voormalige nazi-generaals en -admiraals. De Deense maatregelen verslechteren de Sovjet-Deense betrekkingen en maken de situatie der neutrale buurlanden van Denemarken moeilijker. De openbare aanklager in liet proces-Eichmann, Gideon Hausner, heeft gisterenmiddag tegen Adolf Eichniaini de doodstraf geëist. „Voor de man, die zo zeer het centrum was van het bloedige uit- roeiingswerk kan er geen andere straf zijn", zei Hausner. „Er is geen reden voor de rechtbank om een geringere straf te overwegen, aan gezien er op grond van bepalingen van de Israëlische wet voor ver oordeling van nazi's en hun col laborateurs geen andere straf dan de doodstraf mogelijk is", aldus de openbare aanklager. Eichmann toonde geen emotie toen de openbare aanklager de doodstraf eiste. Een van zijn bewakers hoorde hem mom pelen: „De teerling is geworpen". De noodzakelijke dingen die in ver band met het oordeel over Eichmann ge zegd moeten worden, heeft u reeds be sproken, zo zei de openbare aanklager tot de rechters. Het heeft weinig zin hieraan nog veel toe te voegen. Voor hem die jaar in jaar uit met diepe overtui ging, wreedheden en de uiterste harte loosheid aan de uitroeiing heeft gewerkt kan er geen andere staf zijn aldus Haus ner. „Voor u staat een rassenmoordenaar, een vijand van het menselijk ras, de ver gieter van het bloed van onschuldigen. Ik verzoek u aan deze man de doodstraf op te leggen". Eerder in zijn requisitoir had Haus ner gezegd „indien Eichmann duizend maal gedood zou worden, zelfs als hy elke dag zou sterven, dan nog zou hij niet kunnen boeten voor de moord op één enkel kind. Hy is niet alleen ver antwoordelijk voor het bloed van mil joenen doden, doch ook voor het lijden van degenen die in leven bleven. Ziet naar de foto's van de kinderen in die dagen. Ziet de angst in hun ogen, hun uitgemergelde lichamen, hoort hun kre ten: mama, mama". „Ik wilde niet „Mijn hoop op een rechtvaardig vonnis is vernietigd. Ik kan deze schuldig verklaring niet aanvaarden. De massa moord was de schuld van de leiders", zo zei Eichmann in zijn laatste woord tot zijn rechters. Ik wilde het joodse volk om vergeving vragen en zeggen dat ik diep beschaamd ben voor de misdaden die tegen joden zijn begaan. Doch bij het vonnis zou ook dit als onoprecht worden uitgelegd. Ik ben niet het monster waarvoor men mij heeft uitgemaakt, doch het slachtoffer van een dwaling, zo zei Eichmann, wiens laatste wóórden waren: „Ik ben er diep van overtuigd, dat ik moet boeten voor de daden van anderen. Ik moet de last dragen die mij door het noodlot is opgelegd". In zijn persoonlijk pleidooi zei Eich mann nog, dat hij geschokt was door het bewijsmateriaal, dat bij de terecht zitting naar voren was gebracht. Deze gebeurtenissen zijn tegen mijn wil ge schied en voor de massamoorden zijn al leen de politieke leiders verantwoorde lijk, zo verklaarde hij. Met monotone stem, waarin geen emotie klpnk, sprak hij verder. „Ik heb geprobeerd mijn bu reau te verlaten en naar het front te gaan om daar te vechten, doch de plicht weer hield mij. Mijn schuld ligt in mijn ge hoorzaamheid, mijn ontzag voor de mili taire discipline en mijn militaire plich ten tijdens de oorlog. Ik heb de joden niet vervolgd, dat deed de regering, niet ik" herhaalde hij. „Medelijden De verdediger, dr. Servatius begon zijn pleidooi met te zeggen, dat volgens de Israëlische wetgeving de doodstraf voor. misdaden, vallende onder de bij zondere wet op nazimisdaden niet ver plicht is gesteld. De beklaagde werd niet door eigen wijsheid geleid, doch door de wil van anderen. Hij is wel degelijk in opstand gekomen tegen wat werd gedaan doch toen hij zag, dat dit door de leiders zelf werd gedaan, verslapte zijn opstandig heid. De verdediger bracht naar voren, dat Eichmann, zoals zijn leven na de oorlog laat zien, veranderd is. „Ik ver zoek de rechtbank om medelijden", zo besloot de verdediger zijn pleidooi. Rechter Mosje Landau heeft meege deeld, dat vrijdagmorgen om 9 uur plaat selijke tyd liet vonnis tegen Eichmann zal worden uitgesproken. De verdediging moet nu nog aan het woord komen. 36 doden Huizenhoge vlammen verlichtten dins dagavond de hemel boven Elisabethstad, terwijl het geluid van schietende mortie ren tot gisterochtend hoorbaar was. De brand, die tot op een afstand van 40 km zichtbaar was, woedde in de op slagtanks van de „Petro-Congo" maat schappij, in een van de buitenwijken van de stad. Volgens Katangese kringen zijn bij de gevechten in Elisabethstad tot dusver 36 doden en bijna 200 gewonden gevallen. De V.S. hebben een beroep gedaan op de V.N. om snel hun „minimale mili taire doelen" in Kongo tot een einde te brengen. Pas als deze doelen zullen zijn bereikt, zullen de Verenigde Staten hun oppositie tegen Britse wapenstilstands- voorstellen laten varen. Gisteren heeft Engeland officieel aan Thant verzocht het vuren in Katanga „onmiddellijk te doen staken". Oe Thant heeft laat op de avond het Britse verzoek om een wapen stilstand in Katanga van de hand gewezen. Hij verklaarde, dat dc Ka tangese autoriteiten blijk hadden gegeven er niet in geïnteresseerd te. zijn. Terzelfdertijd heeft Thant zijn verzoek aan Engeland tot levering van 24 bom men voor gebruik in Kongo ingetrokken. Thant verklaarde te hebben vernomen dat er in Engeland grote ongerustheid is ontstaan over deze leverantie. onlangs met de Stichting van de Arbeid is overeengekomen. De bewindsman sprak van een zeer belangrijk besluit. „Beheersing van de lonen in een tijd van hoogconjunctuur is een enorm moeilijke zaak". Och, de vakbeweging heeft geen groot offer gebracht, scham perde de liberaal Corver. Er is inder daad een zeer matige matigingsformule uit de bus gekomen, erkende staatsse cretaris Roolvink. De staatssecretaris noemde het echter een „opmerkelijk feit, dat bijzondere vermelding verdient, dat de vakbewe ging tot matiging bereid is gebleken in een periode, waarin zij door het te kort aan arbeidskrachten van onder nemerszijde zeer royale aanbiedingen als op een presenteerblaadje aangebo den krijgt". Het resultaat van die zelf beheersing: een gezonde economie, die de werknemers een „maximaal" aan deel in het nationale inkomen biedt. Normaal loopt in een hoogconjunctuur (o.m. door prijsstijgingen) het werkne mersaandeel achteruit. De staatssecretaris van Sociale Zaken verwachtte, dat de spanning op de ar beidsmarkt voorlopig nog wel onverkort zal voortduren. De spanning is nu al groter dan in het overbestedingsjaar 1956. België en Duitsland De zuidelijke provincies vinden intus sen enig soelaas in de grotere toeloop van Belgische arbeidskrachten. Hun aan tal is van 1959 op 1961 gestegen van 7000 tot 13.000. Terzelfdertijd is het aan tal Nederlandse werknemers, dat in Bel gië werkt, teruggelopen van 3600 tot 2700. Gebleken is dat Belgische werkne mers, die werkzaam zijn bij Belgische bedrijven in Nederland, een hoger loon ontvangen dan hun Nederlandse colle ga's. Hiernaar wordt thans een onder zoek ingesteld. Moeilijker is de situatie in Lim burg en de andere, aan Duitsland grenzende provincies. Gingen er in 1959 nog slechts 3700 mannen en vrouwen uit Nederland in Duitsland werken, thans werken daar 15.800 mannen en 2300 vrouwen). De gewestelijke arbeidsbureaus in de grensstreken hebben echter de indruk, dat in Duitsland wat betreft de behoefte aan Nederlandse arbeidskrachten het verzadigingspunt is bereikt. Spanjaarden en Italianen De staatssecretaris bevestigde, dat de toeloop van Italiaanse en Spaanse werk krachten nog niet zodanig is, dat de spanning op de arbeidsmarkt er merk baar door verlicht wordt. Uit Italië ko men voornamelijk ongeschoolde (4800) arbeiders. De werving houdt hier ge lijke tred met de vraag. Het arbeiders aanbod uit Spanje, dat geschoolde ar beiders leveren kan, is evenwel onvol doende. Op korte termijn zal nu een uit breiding van de wervingsgebieden in Spanje onder ogen worden gezien. Het touwtrekken over de emigratie eindigde nog onbeslist. De kamer, die protest had aangetekend tegen het voor nemen van de regering om emigranten voortaan een deel (rond f 200.-) van de overtochtskosten te laten betalen, kreeg geen concrete toezegging van dr. Veld kamp los. Hij moet er waarschijnlijk eerst nog even met minister Zijlstra (Fi nanciën) over praten. K.N.B.T.B.-secretaris, mr. Brouwer (K.V.P.) heeft de bewindsman een com promis voorgesteld: ongehuwden betalen wat terug, maar gehuwden worden van terugbetaling vrijgesteld. De andere fracties stelden zich achter deze sug gestie. (Advertenties) zaterdag 16 december

de Stem | 1961 | | pagina 1