Russen eisen „uitlevering Na achttien jaar weer contact generaal Heusinger Grote Drie vragen Thant: staakt actie MASSALE VERDUISTERING AAN DE LANGSTRAAÏWEG uwHUID M-OUSOM GROTE ONZIN 9? BONN EN WASHINGTON LUCAS LUCAS-KIND „Frankrijk en Engeland komen hun verplichting jegens Navo niet na bloemenzeeP Een oorlogsmisdad beweert Moskou nota Eerste daders reeds in snelrecht veroordeeld dagblad voor zeeland Provincie en wegenbouwer gedupeerd Voorstellen salaris ambtenaren cremeMOUSON Loethoeli mag niet naar Stockholm INTEGENDEEL HITLER-VIJAND Tsjombes huis gebombardeerd ZIEKENHUIZEN AANGEVALLEN? ZACHT WEER Vrijspraak voor Marie Besnard Parijs: nationale verdediging in eigen hand ir 102e JAARGANG No. 23852 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland e jS>feitt WOENSDAG 13 DEC. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Links op deze foto staat generaal Hcusinger, die de Russen willen „be rechten". Hij is hier, in 1955, toen hij voor het eerst het uniform van het nieuwe Westduitse leger aanhad, ge fotografeerd met generaal Gruenther, destijds opperbevelhebber der Navo- strijdkrachten. De Zuidafrikaanse regering heeft een verzoek van Albert Loethoeli om verrui ming van zijn reisvergunning van de hand gewezen. Loethoeli die in Oslo is voor het in ontvangst nemen van zijn Nobelprijs, had ook Stockholm nog wil len bezoeken. Zijn verzoek werd ge steund door het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken. De Sovjet-Unie heeft aan de Verenigde Staten om uitlevering ge vraagd van generaal Adolf Heusinger, de Westduitse voorzitter van het permanente Navocomité in Washington om hem in Rusland als oorlogsmisdadiger ie laten berechten. In een nota, die gisteren in Moskou werd voorgelezen, vraagt de Sovjet-Unie aan de regering in Washington om maatregelen te nemen „voor de arrestatie en uitlevering van generaal Heusinger, zodat hij kan worden berecht voor misdaden tegen de vrede, militaire misdaden en misdaden legen de mensheid". In de nota wordt gezegd, dat de zaak- Heusinger valt onder de in 1945 tussen Engeland, Rusland, Frankrijk en de Verenigde Staten gesloten overeenkomst voor de berechting en bestraffing van Duitse oorlogsmisdadigers. Een lid van de Russische commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden las een door haar opgestelde verklaring met een opsomming van Heusingers beweer de misdaden voor. In deze verklaring wordt gezegd, dat De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen Oe Thant te verzoeken een eind te maken aan de strijd in Katanga. Dit (nog niet offi cieel bevestigde) bericht komt uit een goede bron in Parijs, waar de ministers van Buitenlandse Zaken van deze lan den bijeen zijn. Tevoren had een Amerikaanse senator betoogd dat het optreden van de V.N. de chaos in de hand werkt. Gedurende de afgelopen dagen is wel gebleken dat de V.N.-actie in Katanga de sympathie van slechts zeer weinigen heeft. De eer ste groep Belgische vluchtelingen uit Ka- tanga, die gisteren in Brussel aankwam, liet zich zeer ongunstig uit over de ma nier waarop de V.N.-militairen optreden. Zij weigeren de vluchtelingen te helpen, werd betoogd. Spaak heeft het optreden van de V.N. onmenselijk en ontoelaat baar genoemd. De kwestie van de bommenleverantie door Engeland, aan de V.N., is nog niet van dc baan. Londen, had bij nader in zien de levering uitgesteld. Éen der re- f)RIE DUITSE jongelui zijn in Delft ge arresteerd wegens diefstal van auto's in verschillende plaatsen in Nederland. IN RUSLAND is een zwarthandelaar in buitenlandse valuta ter dood veroor deeld. Vijf van zijn handlangers kregen gevangenisstraffen. IN HAVANNA is een gewapende overval gepleegd op de ambassade van Ecuador. Daarbij vielen drie doden. Volgens de Cubaanse regering is de aanslag het werk van Amerikaanse spionnen". OP EEN rivier in India is een Ameri kaans schip in aanvaring gekomen met een sleep. Zeventien mensen kwamen daarbij om. MR. GELEYNSE, de raadsman van de neer Van der Putten, blijft ondanks het gerezen geschil met zijn cliënt, de ont jagen hoofdambtenaar toch bijstaan. MINISTER De Pous voert in Londen be sprekingen met de Britse regering over "e economische betrekkingen tussen bei de landen. BRITSE koningin is ziek: ze heeft griep en moet het bed houden. Weersverwachting van het K.N.M.I. °t vanavond, opgemaakt gisteren- ja vond 23.15 uur: linJf t0t zwaar bewolkt met plaatse- w en^e rej?cn motregen. Over- AoRl1k' ,matiffe zuidwestelijke wind. J aanhoudend zacht weer. k-niïac^ling van ^et Belgisch weer- kundig instituut: viiS«el0nrd? bewolking met neerslag- ratn,011' Llcilte daling van de tempe- :A^krwx^jea„n8tot 12 i«Sl:onurer 1628 UUr'Maan 1 13O058uurZOn °P M° UUr" Maan op denen daarvoor was een uitlating van Sture Linner, het hoofd van dc burger lijke operaties van de V.N. in Kongo, te genover een Zweeds blad. Hij zou be weerd hebben er op uit te zijn het regi- me-Tsjombe uit de weg te ruimen en alleen met een nieuwe regering te wil len onderhandelen over een wapenstil stand. Nu zou Linner dit weer niet gezegd hebben. Het Zweedse blad zei gisteren dat een telexstoring oorzaak was van een fout in de bewuste alinea. Intussen hebben de V.N. Canada ge vraagd bommen te willen leveren. Als dat niet lukt, zal het verzoek aan Lon den herhaald worden en de Engelsen zouden dan de projectielen aan India kunnen afstaan. Dat land zou ze dan op zijn beurt weer aan de V.N. kunnen le veren De kwestie van de bommen en het interview van Linner hebben gisteren in het Engelse Lagerhuis een vinnige discussie ten gevolge gehad. BEWIJS Intussen beschuldigen de V.N. hetzelf de Engeland dat gevraagd wordt bom men te leveren om tegen Katanga te ge bruiken, van verzending van mortier granaten naar Katanga, via Noord-Rho- desië. In New York zei een V.N.-verte genwoordiger dat Londen dit wel heftig ontkend had, maar dat het bewijs voor handen was. De V.N. haddei nl. een staartvin van zo'n granaat gevonden. Het Britse merkteken stond er op. De gevechten in Elisabethstad gingen gisteren nog steeds door. Volgens de Katangaanse regering maken de V.N zich schuldig aan bombardementen op ziekenhuizen, ook in andere plaatsen. Bij deze aanvallen zouden verscheidene mensen de dood gevonden hebben. Daar bij was een kind dat zijn moeder in het ziekenhuis kwam bezoeken. Op het dak van het ziekenhuis stond een duidelijk rood kruis geschilderd. In Elisabethstad staan lange rijen mensen voor de win kels. Velen vluchten. Bij een der aanvallen zou het huis van Tsjombe gebombardeerd zijn. Gisteren is het eerste vliegtuig met Belgische vluchtelingen uit Katanga in Brussel aangekomen. Het toestel had 90 passagiers aan boord, 37 vrouwen en 53 kinderen. Foto: Stewardessen dragen kleine kinderen uit het vlieg tuig. de plannen voor Hitiers agressieve oor logen werden uitgewerkt door de gene rale staf van de grondstrijdkrachten. De beslissende rol hierin werd gespeeld door de afdeling operaties. Generaal Heusinger, die sinds 1937 de hoogste of ficier was en vanaf 1940 hoofd van deze afdeling, was persoonlijk verantwoorde lijk voor het werk van deze afdeling, al dus de verklaring. Alle belangrijke docu menten werden met zijn directe mede werking uitgewerkt en door hem onder tekend. De afdeling operaties heeft de plannen gemaakt voor de aanvallen op de Sovjet- Unie, Engeland, Frankrijk, Zuid-Slavië, Griekenland, België, Nederland, Zwitser land en een aantal andere landen. De afdeling beschikte over commis sies, die uitvoering gaven aan de ver plichte hervestiging, slavernij en de massale uitroeiing der bevolking van de ze gebieden, aldus de verklaring. De verklaring zegt dat Heusinger een actieve rol speelde in de voor bereiding en uitvoering van de ver raderlijke aanval op de Sovjet-Unie en deel uitmaakte van een groep die bijzonder betrouwbaar werd geacht en dicht bij Hitier stond. Volgens de verklaring stelde Heusinger voor de meest wrede onderdrukking tegen het Russische volk toe te passen. Hitler had een bijzonder hoge dunk van Heusinger, benoemde hem tot generaal en verleende hem de hoog ste onderscheidingen. Ook gaf hij Heusinger de bevoegdheid namens hem orders uit te delen en beslissin gen te nemen. Volgens de verklaring zou generaal Heusinger ook het plan tot bezetting van het niet-bezette deel van Frankrijk de operatie-Atilla hebben opgesteld. Voorts zegt de verklaring, dat de ge neraal schuldig is aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid, het ver moorden van krijgsgevangenen, gijze laars en de burgerbevolking van bezette gebieden. Hij was een der opstellers van de richtlijnen voor het uitroeien van ver antwoordelijke politieke leiders. In het bezette Russische gebied speel de Heusinger een actieve rol in de in stelling van een onmenselijk bestuur, ter wijl hij rechtstreeks belast werd met de strijd tegen de verzetsstrijders, zegt de nota. Op zijn initiatief werden comman do's gevormd, die speciaal belast waren met het opjagen van partisanen en re presailles tegen de bevolking. Voorts stelt de verklaring, dat Heusin ger persoonlijk verantwoordelijk is voor de moord, op 30 augustus 1942 in Wit- Rusland, op 100 volmaakt onschuldige mensen. Alleen deze misdaad is al vol doende voor een strenge straf, aldus de verklaring. Afschriften van de Russische nota en van alle andere documenten zullen wor den toegezonden aan alle NAVO-landen. Als generaal Heusinger zich in een van deze landen vertoont, ,,zijn zij verplicht te handelen op basis van de overeenkom sten inzake oorlogsmisdadigers", aldus de Sovjetnota. Er werd aan toegevoegd dat de wes telijke landen van deze misdaden op de hoogte waren toen zij Heusinger een hoge post in de NAVO aanboden. De Westduitse regering heeft de eis tot uitlevering van Heusinger een nieu we stap in de campagne tegen West- Duitsland genoemd. Verzet tegen Fiilirer Voïgeiis Bonn heeft generaal Heusin ger tijdens het nazibewind nimmer een commanderende functie bekleed, zoals door de Russen is beweerd. Hij was tot 20 juli 1944, datum van de mislukte Putsch tegen Hitier, chef ope raties in bet opperbevel van de Welir- macht. Daarna werd hij op nonactief ge plaatst wegens verzet in het openbaar tegen de Fiilirer. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf een verklaring uit waarin Rusland werd beschuldigd van grove en bespottelijke propaganda" in een poging om verdeeldheid te zaaien in de NAVO-gemeenschap door uitlevering te eisen van generaal Heusinger. De Amerikanen lieten weten dat de Russische poging geen succes zou heb ben omdat Heusingers verleden grondig was uitgezocht voordat hij werd benoemd tot voorzitter van de permanente com missie van de NAVO in Washington. De Russen houden er een traditie op na om vlak voor de opening van een conferentie van de NAVO-raad in Parijs een poging te doen verdeeldheid te zaai en in de NAVO. Do rechtbank in Bordeaux heeft de 66-jarige Marie Besnard die er van be schuldigd werd een twaalftal familiele den met arsenicum te hebben vergiftigd om de erfenis in handen te krijgen, vrij gesproken. Het proces heeft 23 dagen ge duurd. De Franse justitie heeft zich twaalf jaar met deze taak bezig gehouden. In 1952 en 1954 heeft de vrouw ook al terechtgestaan, maar beide keren moest de zaak voor nader onderzoek worden terugverwezen. Na het proces van 1954 hebben de deskundigen zeven jaar aan hun rapport gewerkt. Zij hebben even wel niet categorisch kunnen verklaren, dat het in de lijken van de slachtoffers gevonden arsenicum in dodelijke dosis moet zijn ingenomen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een technische wijziging van dc kinderaftrek voor de fiscus goedgekeurd. De minister van financiën had van de herziening ge bruik willen maken om, zoals de heer Kieft (AR) het uitdrukte het „Lucas- kind" om hals te brengen. De Kamer wilde hiervan echter niet weten. Met dr. Lucas (KVP) voorop hij diende het amendement in, dat zijn geesteskind aan de snode handen van financiën ontrukte wist de Kamer te bewerken, dat de definitieve beslissing over het lot van het Lucas-kind wordt uitgesteld tot de algehele belastingherziening. Minister Zijlstra ziet zich daardoor voorlopig de drie miljoen ontgaan, die de verdwijning van het Lucas-kind hem opgeleverd zou hebben. 55 Er zijn gisteren in Parijs harde noten gekraakt over de militaire medewerking van de Navo-landen. Terwijl de vier ministers van Buiten landse Zaken verder confereerden (ze bespraken in het diepste geheim de wes telijke gedragslijn in geval van een ern stige crisis om Berlijn) werd in de be- wapenings- en defensiecommissie van de Westeuropese Unie een rapport over de NAVO uitgebracht waarin vooral op En geland en Frankrijk ernstige kritiek wordt geleverd. Het rapport werd ingediend door de Nederlander kolonel J. Fens. Be halve de twee genoemde landen heb ben ook andere NAVO-landen niet voldaan aan hun minimale verplich tingen ten aanzien van de verdedi ging van de vrije wereld, aldus het rapport. Vooral Frankryk kreeg een stevige veeg uit de pan. ,,De positie van de Franse troepen die ter beschikking staan van het centrale front van de NAVO, is dit land onwaardig", aldus het rapport. Nederland en de andere Benelux- landen komen er vrij genadig af. Hun divisies hebben ,.min of meer" de gevraagde sterkte, maar het schort nog aan de mechanisering. Fors rapport Een ander hoofdstuk in deze ietwat precaire kwestie speelde terzelfdertijd in de Franse Senaat. Daar gaf namelijk premier Debré een verklaring over de strijdkrachten en de Franse deelname aan de bewapening van de NAVO. Die verklaring werd met veel belangstel ling tegemoet gezien, omdat men wist wat het door kolonel Fens ingediende rapport behelzen zou. Wat Debré zei kwam hierop neer, dat Frankrijk er niet aan denkt door maar eenvoudigweg aan zijn NAVO- verplichtingen te voldoen, zijn eigen verdediging te verzwakken. Boven dien voelt de Franse regering er niets voor de strijdkrachten te inte greren in een organisatie waarover Frankrijk geen zeggenschap heeft. ,,Dat zou een waarlijk nationaal te rugtreden zijn", aldus Debré. Hy voegde daaraan toe dat een Fran se nationale strijdmacht voor de verde diging van de Franse belangen onver vangbaar is, daarmee te kennen gevend dat Parijs weinig vertrouwt op een eventueel ingrijpen door de NAVO, als dat in Frans belang ooit nodig zou zijn. Willy Brandt is ook in Parijs. Hij heeft er gisteren met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Rusk, ge sproken. Hij toonde zich na afloop heel voldaan over het gesprek. Nota voor Denen Moskou heeft intussen zijn zenuwen oorlog tegen de NAVO vervolgd met een nota aan Denemarken. Daarin wordt Kopenhagen aan het verstand gebracht dat Rusland „misschien zal moeten over gaan tot het nemen van maatregelen in het belang van de Russische veiligheid als gevolg van het Westduits-Deens Oost- zeecommando". De andere Scandinavi sche landen kregen afschriften van de nota. Welke maatregelen dat zouden zijn werd niet gezegd. Volgens de Sovjetnota bracht Denemarken de andere Scandi navische landen ,,in ernstige verlegen heid" door het gezamenlijk Oostzeecom- mando. IN PLAATS van de heer Hans Mobers is door de jongerenleden van het partij bestuur der KVP thans kandidaat ge steld de heer C. H. T. M. Peters uit Boxmeer, voor de centrale jongeren groep. (Van onze verslaggever) De aanleg van liet traject Ma deZevenbergschehoek van de z.g. Langstraatweg zal niet alleen van wege zijn aandeel in de ontslui ting van Brabant in herinnering blijven. Er zal wel altijd aan ver bonden blijven de geschiedenis van de massale verduisteringsaffaire, die kortgeleden is ontdekt en waar aan de rijkspolitie op het ogenblik vanwege het speurwerk nog steeds de handen vol heeft. Na een onderzoek dat al drie weken duurt staat momenteel vast, dat er van de opslagplaatsen van dit wegenbouw project te Wagenberg ten nadele van de Provinciale Waterstaat van Noordbra bant niet minder dan zeventigduizend klinkers zijn verduisterd. Daarvan zijn er intussen veertigduizend achterhaald. In onderzoek is op het ogenblik nog hoe veel zand en grint langs duistere wegen bij vreemde eigenaren is terechtgeko men. Zand en grint waren eigendom van het aannemingsbedrijf Zanen, kantoor Tilburg, dat de wegenaanleg verzorgt. Het hierboven genoemd traject van de Langstraatweg loopt voor een deel over het tracé van de oude Brandestraat, de vroegere verbinding Made - Wagenberg. Bij het opbreken van die straat was een groot aantal klinkers vrijgekomen, die la ter voor de aanleg van de Langstraat weg weer benut zouden worden. Toen men enige weken geleden de klinkers weer wilde gebruiken, bleek dat er dui zenden verdwenen waren. De zaak werd in handen gegeven van de rijkspolitie, die onmiddellijk een uit gebreid onderzoek inzette. De eerste sporen wezen in de richting van een aan tal vrachtwagenchauffeurs, die niet bij de firma Zanen in dienst waren, maar wel in haar opdracht het materiaal transport verzorgden. Zes werden er ingesloten en verhoord en van hen zijn er intussen drie in snel recht veroordeeld tot drie weken. Zij wa ren afkomstig uit Tilburg, Goirle en Gilze-Rijen. Een machinist van de firma Zanen werd veroordeeld tot zes weken. HELERS Daarmee was de zaak evenwel lang niet afgedaan. Afgezien van het feit dat men ook naspeuringen wilde doen naar het eventuele verdwijnen van andere materialen, moest worden uitgezocht waar de verduisterde goederen gebleven waren. Ook op dit punt is het onderzoek nog niet gereed, maar een getal van vijftien helers, waaronder een aantal boeren, allen afkomstig uit Wagen berg en omgeving, achtte men van officiële zijde voorlopig niet te hoog geschat. Definitieve getallen kon men ons echter nog niet verstrekken omdat nog tal van verhoren moeten worden afgenomen en andere nog in proces-verbaal moeten worden uitge werkt. De mogelijkheid bestaat bovendien, zo zei men ons, dat sommige „afnemers" te goeder trouw hebben gehandeld, zo bijv. met beton, dat overdag wordt ge malen en dat 's avonds niet is opge bruikt. Omdat het de volgende dag waardeloos is geeft de aannemer vaak toestemming om het van het werk te halen. Het vermoeden bestaat echter, dat er met opzet beton te veel gemaakt is en ook in afwijkende samenstelling, omdat beton voor wegenbouw niet voor andere doeleinden geschikt is. Ook over verduistering van zand en grint staat nog niets helemaal vast. Eer men nl. kan achterhalen hoeveel er eventueel verdwenen is moet uitgezocht worden hoeveel er aanvankelijk op het werk is aangevoerd. En ook dat is geen eenvoudige opgave, aangezien niet ge makkelijk te achterhalen zal zijn of bij de aanvoer van deze materialen de scheepsmeting juist geweest is. In Wagenberg doet het verhaal de ron de, dat er minstens een schip zand en een schip grint zoek zijn. De firma Za nen kon ons geen uitsluitsel geven. „Het kan best waar zyn", zei men ons, „maar dan is het nog de vraag of het over een schip van honderd vijftig ton of een van driehonderd ton gaat". Zand en grint zouden overigens in Wa genberg en omgeving verkocht zijn voor vijfentwintig gulden per vrachtautola ding. Ofschoon de rijkspolitie in het ge west Breda er intussen ook het onder zoek in de overval te Heiningen bij kreeg wordt het speurwerk in deze verduiste ringsaffaire onverdroten voortgezet. „Het begint mij onderhand te duize len", aldus een der verbalisanten in deze zaak. Maar de verhoren waaraan ook opzichters en voorlieden van het aannemingsbedrijf onderworpen zijn, gaan verder. En het ziet er naar uit, dat nog heel wat processen-verbaal geschre ven zullen moeten worden voor vaststaat hoeveel mensen en in hoeverre die men sen bij deze grootscheepse verduiste ringsaffaire betrokken zijn. In het oorlogsjaar 1943 sprong de Amerikaanse vlieger Tyre Weaver jr., die in zijn arm was getroffen, per pa rachute in een afgelegen korenveld bij het Duitse plaatsje Herpstadt. Zijn leven werd gered door snel ingrijpen van de plaatselijke dokter Gerhard Maier en een blond veertienjarig meis je, Hetty van der Raaij, die gedreven door de honger, met haar zusje naar Duitsland was getrokken. Achttien jaar heeft het geduurd voor de Ameri kaanse vlieger zijn hartewens zijn kleine redster van toen te leren ken nen vervuld zag, maar nu heeft hij, door een advertentie in een Duitse krant en tussenkomst van dr. Maier, ontdekt dat het meisje van toenme vrouw Wuestenhoff-van der Raaij is, die nu sinds acht jaar in Hilversum woont. De foto toont mevrouw Wues- tenhoff met haar beide kinderen in haar woning te Hilversum. De heer Weaver woont nu in Lafayette in de Amerikaanse staat Alabama. Eigen bericht Naar verluidt komen de salaris- voorstellen voor de ambtenaren, zoals ze namens de regering, aan geboden werden aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, in grote trekken op het volgende neer. Voor het lager personeel 8 tot 10 procent verhoging. Voor het middelbaar personeel 15 tot 16 procent verhoging. Voor het hoger personeel 20 tot 30 procent verhoging. Voor een directeur-generaal 40 procent verhoging. MEVROUW Gr Langendijk-van Moorst te Valkenburg-Houthem deelt mede stap pen te hebben ondernomen om ophelde ring te verkrijgen over publikaties over Anneke Beekman in een Antwerps ge ïllustreerd weekblad. Volgens dit week blad zouden zijn publikaties zijn ont leend aan een door mevr. Van Moorst bijgehouden dagboek. Mevr. Langendijk- van Moorst verklaart noch rechtstreeks noch indirect contact te hebben gehad met genoemd weekblad, noch aan iemand het haar toegeschreven dagboek ter publikatie te hebben aangeboden. (Advertenties) GROTE TUBE 1.65 btobïlfcHiV VERPAKKING 2 SrUKS 1.95 3 ST. 2.50

de Stem | 1961 | | pagina 1