Verbeteringen ..Later zegt Veldkamp Westen zet drukke conferentieweek in ;olen uit n Como Maar kamermeerderheid slikt het wel erg traag Karpers voor a.o.w.-ers Voor een ton mag u hem hebben.... Groeiende bezorgdheid om de strijd in Katanga SPROOKJES OVER PRINSESJES EN PRINSJESVAN EEN KONINGIN KRAMER WAAR HET OM GAAT TEX 10 kuw geheim merikaans wapen Had Kroestjev hartaanval? PILATUS-ROL VAN A.R.-MAN Eichmann zal doodstraf horen eisen KOLENDAMP IN KERK Rus uit Canada uitgewezen te tellen -denkingspostsegels 25-jcirig huwelijk oningin en prins nd in Djakarta DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanhoudend zacht Verwarring en Zo goed als zeker: gevechten in Elisabethstad STIKKER: GEEN OORLOG Noor"! Overleg in Parijs begonnen j Fabiola j schreef i twaalf I „Wonderlijke Sprookjes" rd-tijd is de rip geworden, oit tevoren was een net zo snel kan op- jn, vermenigvuldigen srbluffend goedkoop, noeite èn de tijd ons I de CONTEX-IO vrij- monstreren. Eén fele- oende! |irmachines N.V. Willemsvaart 141 a Tel. 04100-39316 itanesi (2), Corau (2), Fat- gnarini (4), Canaletto (4), 1), Henner (1), Jacquer 1), en acht werken van minder ïilders. hadden de lijsten laten han- s de politie moet de diefstal jn tussen vrijdagmorgen een r uur. erijen hingen in de villa die sschouwd wordt als de mooi- Lora, een buitenwijk van we weigerde journalisten te at de totale waarde was van fken. waarvan er enkele zes zijn. >ang dat de dieven terug zul- om ook de andere schilderijen Zij voegde er aan toe: „De zijn in elk geval afdoende politie moeten de dieven mannen zijn, omdat zij zich ^schaften tot het huis nadat van 25 bij 45 centimeter had- ien in een glazen venster, hadden ook getracht een paar lveren kandelaars te stelen, ?n deze op de grond bij een staan toen zij kennelijk haas ken. Men vermoedt, dat zij van lawaai uit een naburig 102e JAARGANG No. 23851 Voor God, Koningin en Vaderland verklaarde, dat de waarde goederen veel hoger kan liggen dan het geschatte be- miljoen lire, omdat er ook gestolen waren van onbe- ;ters. 00 (Advertentie) de Amerikaanse geleerde dr. >er, die in dienst is van de brieken in de V.S., ontwikkelen nse wetenschapsmensen op het een nieuw geheim wapen. Hij e tegenover verslaggevers in lat het nieuwe wapen een do- aal kan richten op doelen die 20 km afstand bevinden en deze i kan verbranden. Het werkt ge- met kernenergie en straalt een ïitte in de richting van het doel Kober zei, dat gewerkt wordt Bfmodellen, die een hitte van 100.000 graden zouden kunnen en. Het is mogelijk met het emperaturen van een miljoen bereiken, zo verklaarde hij. s dr. Kober zal de vinding i de ruimte kunnen worden ge- •mdat de geweldige hitte en de sten het wapen ongeschikt ma- toepassing in een oorlog op de ;rond. Het apparaat is zo groot flink zoeklicht van het leger en veer in 1963 gereed zijn voor ningen. elegenheid van het 25-jarig hu- eest van H.M. de Koningin en ernhard zal de PTT een herden- itzegel (zonder bijslag) uitgeven, ils, in de frankeerwaarden van n 30 cent, dragen de beeltenissen vorstenpaar met daarnaast de n 1937 en 1962. itwerp van de zegels, die voor de ng geldig zullen zijn tot en met „.lUlg tUJlUl A1JJ1 nber 1963, is vervaardigd door ae aar Sierk Schroder te Wassenaar, est en de waardecijfers zijn ver oor de kunstenaar P.J-J; vf Den Haag. De zegels zijn ge* ij Joh. Enschede en Zn. grafiscn ig N.V. te Haarlem. De uitvoering ied in rotogravure. De kleur va I van 12 cent is rood, van de zege cent groen. grootte: 36 x 25 mm, beeldgroot* mm. ..1 gels zullen gedurende het tija- i 5 januari tot en met 12 mei 1» postinrichtingen worden verkocn zal de verkoop worc*en v?°jJ >lang de voorraad strekt. Ook o. ndse Antillen geven een serie dj frankeerzegels uit bij gelege n dit zilveren huwelijksfeest. en brand in een buitenwijk v*" a zijn ruim 7300 mensen aaJoo »n. Er zijn geen persoonlijke n gemeld Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Blader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. aoWaO I DINSDAG 12 DECEMBER 1931 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) A.K.W.-COM PROMIS ZAL HET WEL HALEN (Van onze parlementaire redacteur) De algemene kinderbijslagverzeke- ring, die thans in de Tweede Kamer ter discussie staat, verschilt aanzien lijk van het oorpsronkelijke ontwerp. Zij is een compromis dat als volgt kan worden samengevat: 1. Voor loontrekkenden blijkt de huidige k.b.-regeling vanaf het eerste kind gehandhaafd. Zelfstandigen krijgen k.b. vanaf het derde kind mits hun inko men niet meer dan 12.000 gulden per jaar bedraagt. In deze rege ling is een „glijdende schaal" in gebouwd. 2. Kleine zelfstandigen met een in komen tot 3500 gulden krijgen k.b. vanaf het eerste en tweede kind. Bij een inkomen van 3500 tot 3700 gulden wordt alleen k. b. vanaf het tweede kind gege ven. De k.b.-uitkering bedraagt echter slechts de helft van die der loontrekkenden. 3. Iedereen tussen 15 en 65 jaar ook de zelfstandige, die een in komen heeft van meer dan 12.000 gulden en dus geen k.b. ont vangt moet premie betalen. Deze premie (rond 2,2 procent) wordt maximaal geheven over 8250 gulden. 4. Van deze premiebetaling zijn on gehuwde zelfstandige vrouwen 'boven 45 jaar vrijgesteld. Loon trekkende ongehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder moeten echter wel premie betalen. 5. K.b. wordt uitgekeerd voor kin deren tot 16 jaar. Voor studeren de en invalide kinderen mits voor meer dan de helft invalide is de leeftijdsgrens echter 27 jaar. Bovendien wordt voor die kinderen een dubbele uitkering gegeven. 6. De k.b.-uitkering en zijn waarde vast. Zij worden dus van tijd tot van de kosten van levensonder- tijd aangepast aan de stijging houd. Het in Parijs verschijnende dagblad ..France Soir" heeft gezegd „uit zeer wel ingelichte bron" te hebben vernomen, dat premier Kroestjev van de Sovjet-Unie onlangs een kleine hartaanval heeft ge had. He aanval zou hem hebben overvallen na het 22e partijcongres in Moskou, dat van Kroestjev veel had gevergd, aldus France-Soir. (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag besl'st de Tweede Kamer over de algemene kinderbij slagverzekering. Hel is wel zeker, dat het thans ter tafel liggend ont werp de door een inkomensgrens beperkte regeling volgens het compromis-Veldkamp de eindstreep zal halen. De KVP, VVD, AR en CHU, een meerderheid dus, hebben zich er gisteren mee akkoord verklaard. Zonder enig enthousiasme overigens. De VVD en een deel der CHU, die liefst helemaal geen algemene kinderbijslagwetsontwerp hadden gehad, trokken een vies gezicht alsof ze een bittere pil te slikken gekregen. D" KVP-ers en de Anti's die een werkelijk algemene kinderbijslagverzekering begeren, verkeerden evenmin in een feest stemming. Wij aanvaarden de beperkte regeling slechts, verklaarde KVP-fractieleider dr. De Kort, in vertrouwen op verbeterin gen in de toekomst. Vertrouw op de toe komst was ook de leuze van minister Veldkamp (sociale zaken). Wat nu ter ta fel ligt is niet ideaal, erkende de be windsman, maar is in de huidige situatie politiek het enig bereikbare. Dr. Veld kamp herinnerde aan de onvolkomenhe den in de algemene weduwen- en wezen- voorziening. Hij heeft hier een verbete ring voorgesteld. Dergelijke wijzigingen kunnen ook later voor de algemene kin derbijslagwet overwogen worden, zei hij. Desgevraagd door de heer Smallen- broek (AR) verklaarde de bewindsman nog, dat hij zou aftreden, als zijn akw- ontwerp verworpen zou worden. „Ik ge loof echter niet in een verwerping, ik geloof dat dit ontwerp een haalbare zaak is". Intussen is er een goede kans, dat het compromis-Veldkamp op enkele punten verbeterd wordt. Dr. De Kort heeft met steun van de A.R. en CHU een amende ment ingediend, waarin wordt voorge steld. de inkomensgrens van f 12.000 tot f 14.000 te verhogen. Geen bezwaar, ver klaarde de minister. Hij verzette zich evenmin tegen het amendement-Kikkert (CHU) mede ondersteund door de KVP, AR, en VVD, dat de inkomensgrens voor de kinderbijslag van kleine zelfstandi gen wil verhogen van f 3500 en f 3700 tot respectievelijk f 4000 en f 4250 en de uitkeringen zelf, thans de helft van de kinderbijslaguitkeringen van loontrek kenden, aan die bedragen gelijk maken. Dit wijzigingsvoorstel kost de schatkist want die betaalt de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen rond 15 miljoen extra. Minister Veldkamp deed zijn uiterste best om het a.k.w.-compromis zo aan trekkelijk mogelijk voor te stellen. Met het huidige ontwerp betrekken we de zelfstandigen bij de kinderbijslag. Dit is een belangrijk resultaat, betoogde bewindsman, want de zelfstandigen zijn op dit terrein nog een achtergebleven gebied. (Noot: op het ogenblik ontvan gen slechts 8000 zelfstandigen ingevolge de noodwet voor 20.000 kinderen kinder bijslag. Het AK'W-ontwerp, zonder het amendement Kikkert, brengt dit aantal op respectievelijk 105.000 zelfstandigen en 240.000 kinderen). In de KVP- en AR- banken knikte men wat dofjes. Men was er zo graag een stap verder gegaan. De regering had niet meteen met een com promis moeten komen, vond de heer Smallenbroek (AR). U had voor een ontwerp zonder inkomensgrens moeten vechten, zei hij tot de minister. Deze haalde de schouders op. Er is niet veel fantasie voor nodig om te voorspellen dat een dergelijke regeling geen meerderheid haalt, zei hij. De heer Smallenbroek mopperde nog wat na. Hij wekte de in druk „niet schuldig" te willen zijn aan het compromis. In de KVP-banken had men weinig bewondering voor die Pila- tusrol. Het is een publiek geheim, dat, als de A.R.-bewindsman van financiën, prof. Zijlstra, wat guller zou zijn ge weest met bijdragen uit de schatkist, het oorspronkelijk ontwerp waarschijnlijk meer kans van slagen zou hebben gehad. Maar had de KVP dan niet beter ge daan omwille van de akw, de huidige politieke samenwerking op te zeggen? De heer Berger (PvdA) zinspeelde hier op, toen hij de KVP-ers toevoegde: „De algemene kinderbijslagwet was voor u een halszaak, maar het voortbestaan van het kabinet is de hoofdzaak." Dr. De Kort (KVP) schudde het hoofd. Wij hebben het kabinet niet primair ge steld, zei hij. Had een kabinetscrisis ons met zekerheid een goede akw-regeling gebracht? Dr. De Kort scheen dat te betwijfelen. Wij vertrouwen nu maar op de toekomst, zei hij. Een crisis betekent een baaierd van onzekerheden, vreesde hij en een langdurig uitstel. In die toekomst is dan niet veel van de VVD te verwachten. Althans wan neer men daar op het huidige standpunt blijft staan. De liberaal Corver noemde een inkomengrens van f 12.000 nog „rij kelijk hoog". Wij hadden de grens liever bij f 8250 gelegd, zei hij. De socialisten zaten met kennelijk genoegen naar het akw-slik-probleem van de KVP-ers en liberalen te kijken. Jullie lijden een nederlaag, zei de so cialistische woordvoerder, de heer Ber- EEN THUNDERSTREAK van de vlieg basis Eindhoven is gisteren tijdens een navigatie-oefenvlucht wegens motorsto ring verongelukt. De vlieger ontsnapte per parachute. TWEE BEWONERS van het eiland Tristan da Cunha, sedert de verwoesting van het paradijsje in Londen verblij vend. zijn overleden. ..Dit klimaat is moordend voor onze ouden van dagen", zei hun leider, „we zijn allemaal door lopend verkouden". DOORDAT EEN auto in Rotterdam plotseling stopte voor overstekende voetgangers op een zebrapad, reed een er achter rijdende vrachtwagen er op In. Daarbij viel een dode. ATTLEE, de voormalige Britse premier, die een ernstige hartaanval heeft ge had, maakt het iets beter. HET EPISCOPAAT in Tsjecho-Slowa- Kije, geheel onderhorig aan de staat, neeft in een herderlijke brief gewaar schuwd tegen het ..herlevend Duitse mi litarisme". POOD CHINA trekt bij de grenzen van India sterke troepeneenheden samen. Ze zijn geheel gevechtsklaar. India beziet dit met bezorgdheid. SOEKARNO heeft gisteren met zijn staf chefs van de drie strijdmachtonderde len geconfereerd over de volgende stap pen inzake de kwestie Nieuw-Guinea. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: ?rw~ar bewolkt met tijdelijk regen. ,.."J krachtige tot harde zuidweste- Iijko wind. Aanhoudend zacht weer. verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: j /.waar bewolkt tot betrokken. Op- meuw regen. Aanhoudend zacht. J Maximumtemperaturen van 10 tot 13 graden. J |o„"Jeraa2I:M°Lrnder Maan i uur.'0" °P 8 4° Uur' Maan I VELDKAMP .heter is (nog) niet mogelijk ger, tot de KVP-ers, maar jullie, zei hij tot de VVD, zijn allerminst de overwin naars. De huidige inkomensgrens i: uiterst nadelig voor de zelfstandigen met middelbare inkomens, constateerde de heer Bei'ger. Zij ontvangen geen kin derbijslag, maar moeten wel premie be talen, dank zij de VVD. Tegen beter weten in probeerde de PvdA alsnog de akw-wagen te doen de railleren. De heer Berger diende een motie in, waarin de regering wordt uit genodigd het huidige ontwerp te vervan gen door een AKW zonder inkomensgrens en met kinderbijslag voor iedereen van af het eerste kind. Bij een dergelijke re geling moet de schatkist bijspringen, om dat de premie voor de zelfstandigen an ders te hoog zou worden. Een dergelijk offer zou jaarlijks honderden miljoenen kosten. „Onaanvaardbaar", verklaarde minister Veldkamp. Onrustig op zijn stoel heen en weer schuivend, maar zyn blik onafgebro ken op zijn rechters gericht, zo heeft Adolf Eichmann gisteren te Jeruzalem het „schuldig" over zich horen uit spreken. President Mosje Landau ver klaarde: „De rechtbank bevindt u schuldig aan misdaden tegen het joodse volk, misdaden tegen de mens heid, oorlogsmisdaden en het lidmaat schap van een illegale organisatie". Gezien dit feit wordt algemeen ver wacht, dat de openbare aanklager, Hausner, woensdag de doodstraf zal eisen. Met het voorlezen van de over wegingen van de rechtbank zullen nl. twee dagen gemoeid zijn. Dit docu ment telt 100.000 woorden. Donderdag zou de verdediger, dr. Servatius, zijn slotplèidooi kunnen houden. Verwacht wordt dat nog voor het weekeinde von nis wordt gewezen. De kwestie van dood of leven kan voor Eichmann afhangen van de interpre tatie van twee Hebreeuwse woorden, zo is uit ingelichte bron vernomen. Aanklager Gideon Hausner heeft laten doorschemeren dat hij de doodstraf zou eisen krachtens een wet van 1950 ter bestraffing van vroegere nazi's en collaborateurs. ,,Zijn straf zal de dood zijn", ontleent Hausner aan deze wet. Doch verwacht wordt, dat verdediger Robert Servatius zal betogen, dat de Hebreeuwse frase ,.dino mitah" dient te worden vertaald met „is aan de dood onderworpen". Derhalve, meent Servatius, kan een lichtere straf wor den opgelegd. Over de ochtendzitting wordt de lezer elders in deze editie uitvoerig inge licht. Toen de middagzitting begon was de zaal half leeg en was er nagenoeg geen publiek op de balkons. Buiten het gerechtsgebouw was. zoals gebruike lijk, zwaar bewapende politie op de been. Eichmanns vrouw heeft in München met de verdediging van haar man gespro ken. Zij is er van overtuigd dat haai man niet schuldig is. Zij verklaarde hoopvol gestemd te zijn over de uit slag van het proces. Mevrouw Eich mann is eind september uit Argentinië naar Europa gereisd. Het is de eerste maal dat zij zich in het openbaar over de rechtszaak geuit heeft. Elisabethstad is gisteren opnieuw door mortieren van de V.N.-troepen bescho ten. In het Prins Leopoldziekenhuis be vonden zich 125 gewonden, van wie tach tig burgers en in het Elisabethziekenhuis 70 gewonden, onder wie veertig bur gers. Twee V.N.-soldaten zouden tot nu toe zijn gesneuveld. Volgens de Katangaanse regering heb ben twee Zweedse straaljagers aanval len op de stad gedaan, waarbij eeh olie opslagplaats werd vernield. Een V.N.-woordvoerder verklaarde, dat huurlingen en Europese burgers mortierposten hadden ingericht bij een zendingsgebouw dichtbij het hoofdkwar tier van de V.N.-strijdrnacht in Elisa bethstad. Hij zei, dat Ethiopische troe pen in Elisabethstad twee buitenlandse huurlingen in uniform gedood hadden. Hii kon echter niet zeggen wat de natio naliteit van deze mannen was. Een Zweedse aanval op Katangaanse gendar merie, die de strategische tunnel in de weg naar het Zweedse V.N.-kamp bezet houdt, is volgens plan verlopen, zo ver klaarde hij. Hij maakte echter geen bij zonderheden over de actie bekend. De president van Katanga. Tsjombe, zei gisteren op een persconferentie in Elisabethstad, dat de Verenigde Naties pogen de Katangaanse economie door luchtaanvallen te verlammen. ,,De zon dag op Kolwezi gedane aanvallen door Zweedse straaljagers hebben de dustrie daar, die onze trots was verscheidene maanden buiten werking gesteld". Hij zei, dat de V.N.-strijd macht de opdracht had ontvangen de economische kracht van zijn land aan zienlijke schade toe te brengen. Maandag arriveerde in Ndola. in Noord-Rhodesië, een trein met 300 vluch telingen uit de Katangaanse plaats Sa- kania. Het waren voornamelijk Belgi sche vrouwen en kinderen. Volgens onbevestigde berichten van in woners van Noloewe. nabij de Rhodesi sche grens, is in dit gebied een vliegtuig van de Verenigde Naties neergestort. Twee Katangaanse vliegtuigen hebben het vliegveld van Elisabethstad, dat V.N.-handen is. gebombardeerd. van V.N.-zijde als zouden negen Katan gaanse vliegtuigen op het vliegveld Ki- poesji, nabij de grens met Katanga, ge staan hebben „volkomen onwaar en lou ter nonsens". Hij had de Amerikaanse consul-generaal in Salisbury uitgenodigd op elk gewenst moment het vliegveld te inspecteren. De Kongolese minister van Buiten landse Zaken, Bomboko, verklaarde gis teren in Rome dat de actie van de V.N.- troepen in Katanga juist is. De minister was op terugreis uit Brussel naar Leo- poldstad. ,,De Verenigde Naties moeten de beslissingen van de Veiligheidsraad ten uitvoer leggen. Het is noodzakelijk hen, die deze besluiten niet wensen te eerbiedigen, te straffen", aldus de mi nister. In Londen maakt men zich ernstig be zorgd over de ontwikkeling van de strijd i in Katanga. De onder-minister van Han del heeft in het Lagerhuis een somber gestemde verklaring afgelegd. De Britse consul in Elisabethstad zou van zijn re gering carte blanche hebben gekregen om te trachten bij een staakt-het-vuren te bemiddelen. Ook tijdens de ministersconferentie in Parijs is Katanga ter sprake gekomen. In een van de kleine zalen van het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam wordt tot vandaag voor speciale ge nodigden in Nederland een tentoon stelling gehouden van enige typen wa gens van Rolls Royce en Bentley. Deze foto toont de Rolls Phantom V", de wagen waarvan koningin Elizabeth gebruik maakte bij haar bezoek aan Italië. Dit paleis op wielen kost meer dan honderdduizend gulden. Als het Engelse hof voor een bepaalde gele genheid niet voldoende Rolls Royces heeft stelt de fabriek de ontbrekende beschikbaar. Tijdens een dienst in de katholieke kerk in Kraggenburg (Noordoostpolder) ontstond consternatie, toen verscheidene aanwezigen, de een na de ander, onwel werden. Onder hen waren de pastoor, diens huishoudster, enkele misdienaars en een aantal kerkgangers. Ze werden snel naar buiten gedragen en de hulp van een arts werd ingeroepen. De kerk, die vol kolendamp bleek te staan, werd on middellijk ontruimd. De verwarming was die dag aangemaakt en door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is er iets mis gegaan. De toestand van de zieken is in tussen al iets beter geworden. erkine C7 J Mijnen getroffen In een communiqué heeft de mijn- bouwmaatschappij in Katanga, de Union Minière, maandag bekendge maakt, dat de schade aan de instal laties der maatschappij door lucht aanvallen op Kolwezi groot is. Vol gens de bekendmaking zijn de werk nemers van de maatschappij en hun gezinnen ongedeerd. De premier van de Rhodesische fede ratie, sir Roy Welensky, heeft gisteren gezegd, dat hij de Britse regering de verzekering had gegeven, dat een vlieg veld aan de Noordrhodesische zijde van de grens met Katanga voor tegengebruik door Katangaanse vliegtuigen is „ver zegeld". Welensky noemde beweringen Raad van Europa bijeen en zaterdag is er een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de E.E.G. Wapenaankoop Het gesprek tussen Kennedy en Mac- Gisteren is in Parys met de conferen- Lilian, dat op 21 en 22 december op de tie j Bermuda-eilanden wordt gehouden," zal van ministers van Buitenlandse Za- nog belangrijker worden dan volgens de aanvankelijke opzet. Ook Rusk en lord Home, resp. de Amerikaanse en Britse minister van Buitenlandse Zaken, zullen het gesprek bijwonen. Zij zullen dan meteen verslag uitbrengen van de giste ren begonnen besprekingen in Parijs. Gisteren hebben de Amerikaanse ken van de V.S., Engeland en Frankrijk een reeks van belangrijke besprekingen in het westelijke kamp begonnen. De drie bewindslieden hebben vele proble men te bespreken, maar Berlijn vormt uiteraard de hoofdschotel. Ook de verbreking van de diplomatie ke betrekkingen tussen Rusland en Alba nië, als aanwijzing voor de ernst van de crisis in het rode kamp, is onderwerp van gesprek. De bedoeling van de conferentie is de geschonden westelijke eenheid op het punt van Berlijn te herstellen. Zoals be kend blijft De Gaulle zich hardnekkig verzetten tegen een gesprek met Mos kou. In het overleg is ook West-Duitsland betrokken. Minister Schroeder van Bui tenlandse Zaken, heeft tijdens een werk- lunch met zijn drie ambtgenoten gespro ken. De V.S., Engeland en West-Duits land koesteren nog enige hoop dat Pa rijs zijn standpunt zal wijzigen, zodat men vanuit een gezamenlijk standpunt de Russen kan benaderen. Voor woensdag, donderdag en vrijdag staat nu nog de conferentie van de NAVO-raad op het programma. Vrijdag middag komen dan de ministers van de Een Haagse visvereniging heeft ten behoeve van de bejaarden, die veel in de Hofvijver vissen, uit haar eigen vis water, 24 grote karpers in genoemde vijver uitgezet. De minister van Justi tie, mr. A.C. Beerman (Foto boven), die juist passeerde, volgde de operatie karpermet grote aandacht. (Van onze verslaggever) Nadat eerder een Engelse en Duitse vertaling van de sprookjes van de (paanse verpleegster C. Fabiola Mora (voor wie het sprookje werkelijkheid verd toen koning Boudewijn haar tot ijn gemalin en vorstin der Belgen naakte) op de markt is gebracht, is hans een Nederlandse vertaling van 'e pers gekomen. ..De Twaalf Wonderlijke Sprookjes an Koningin Fabiola" zijn gisteren ge- ntroduceerd in het oude centrum van ie Nederlandse boekdrukkunst, het hui dige museum Plantijn-Moretus te Ant- .verpen. Morgen verschijnt het boek in Je boekhandel, maar volgens de uit gevers Desclée de Brouwer (Breda en Brugge) is de eerste druk al zo goed als uitverkocht. Naar verluidt is de >erste oplage 30.000 exemplaren groot. Jen kwart daarvan is in Nederland erkocht. Koningin Fabiola kreeg haar -resent-exemplaar vorige week vrij- lag. De Nederlandse vertaling, evenals :1e Franse die gisterenmorgen in Brus sel werd gepresenteerd, is in record tempo vervaardigd. Lia Timmermans, dochter van Felix, kon pas aan het werk in oktober toen de uitgeverij tot een akkoord kwam met een Belgische maatschappelijke organisatie die zich bezighoudt met de zorg voor moeder en kind. Koningin Fabiola stond er op aan deze organisatie haar honorarium af te dragen. Koningin Fabiola, toen nog een Spaanse gravin die zieke kinderen ver pleegde, vertelde deze en tal van an dere sprookjes aan haar 32 nichten en neven. Twaalf er van zijn in 1959 uit gegeven in Madrid. Zij zelf en een vriendin, Maria Alvarez de Toledo y Limers, die in het jaar van Fabiola's ouwelijk in een streng klooster trad, naakten de illustraties. Deze tekenin- ,en door koningin Fabiola gesig- ïeerd met FM en door haar vriendin net ..Tayina" zijn ook gebruikt voor ie Nederlandse uitgave. De omslag- ekcn2ngt een sprookjeskasteel in een hemelsblauw meer, is van koningin Fabiola zelf. In verschillende van Fabiola's vertellingen, die titels dragen als Hoe de slakken een huisje kregen" en „Het meisje met de rode wantjes spelen prinsen en prinsessen de hoofdrol. Een van de sprookjes Koningin Myrta" eindigt als volgt: „Van toen af deed zij haar best om voor alle mensen goed te zijn en werd zij de verstandigste, bestemeest geliefde van alle konin ginnen die ooit op aarde hebben ge regeerd". De sprookjes, zoals de Duitse uitgevers destijds opmerkten, zijn van een christelijke geest doordrongen en wortelen in de Spaanse traditie. De meeste dragen een nogal moraliserend karakter. en Britse ministers van Defensie, MacNamara en Watkinson, in Lon den gezamenlijk overleg gepleegd. Daar is niet alleen gesproken over zaken van defensieve aard: Watkin son wilde wel graag bijzonderheden weten over de Duits-Amerikaanse wapenovereenkomst, die pas is ge sloten. Het interesseert Londen vooral te weten of de Duitsers nu minder wapens zullen kopen in En geland Op 12 en 13 december houdt de NAVO grote luchtverdedigingsoefeningen. Wel acuut In de winterzitting van de Westeuro- pese Unie (WEU) heeft gisteren mr. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, gezegd niet aan oorlog te gelo ven. De wereld maakt op dit moment wel een periode van acuut gevaar door, zei hij, maar Moskou beseft maar al te goed dat het de zaken niet voorbij een bepaald punt kan drijven omdat een oorlog ook van de Sovjet-Unie weinig heel zou laten. Berlijn is niet het enige punt waar de Russen proberen het Westen beentje te lichten, aldus mr. Stikker. Ze doen dat overal in de wereld. Hij legde de nadruk op de noodzaak van grote westelijke eensgezindheid. De Russische ambassadeur in Wash ington. Mensjikov, heeft gisteren gezegd dat dc cis van „sommige westelijke be windslieden" inzake het behouden van de bezettingsrechten in Berlijn een ge sprek over de toekomst van de stad on mogelijk maken. Een militaire attaché van de Russische ambassade in Canada is uitgewezen om dat hij geheime documenten heeft ge tracht te kopen van een regeringsambte naar. De Rus, it.-kol. Loginov, heeft Ca nada zondag verlalen. De Canadese po litie had hem op heterdaad betrapt. Vol gens het ministerie had Logmov vriend schap aangekweekt met een Canadese re geringsambtenaar. Toen de Rus van on schuldige vragen overstapte op aanbie dingen met geld om belangrijker dingen aan de weet te komen, was de ambtenaar naar de politie gestapt. I

de Stem | 1961 | | pagina 1