>ep: IAN mmillil I Moskou wil nu niets meer van Albanië weten Tsjombe boos om Britse bommen KOPPIGE DE GAULLE BLIJFT GESPREK OM BERLIJN WEIGEREN Gevechten en incidenten aan grenzen van Goa AMBASSADES IN BEIDE HOOFDSTEDEN GESLOTEN PRETTIGE WASDAG 1 SUMIL Communiqué door Tirana onthuld; Russen zwijgen Loethoeli: „Zuid-Afrika is geen land van de MckeownSmerige oorlog aatsen ictie-, Wagon*, tenbouw* en nwerkplaatsen lagerij en atsen werking sen DAGBLAD VOOR ZEELAND Vandaag oordeel over Eichmann Duitse officieren wegens verraad gearresteerd Papoea 's zoeken nog steeds naar Rockefeller Nederlands schip zinkende Definitief einde Lonken naar Westen Zacht weer pl tTZ wachterZUi,hVCStelijUe i jonadnedraa20.34ZuurOnder 16 28 UUr' Maan Nobel-vredesprijzen uitgereikt Peking: wij gaan een kernoorlog niet uit de weg KLEINDUIMPJE ALS RAKET Adenauer had geen succes „GEEN GEBEDEN" Abonnementsprijsverhoging PARIJS GAAT O.A.S. TE LijE Toestand spitst zich toe NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDD1 12 5 jaar beroeps- in wonder, want vooruitstrevend, t met de nieuw- Haar organisatie >ordt geheel aan uit wil, is bij de Nt :rkte dienstvakken inmerking komen '.ding of met enige jaren HBS: -fotograaf; rkundige; der; de verbindings- ""1 13, Den Haag, ngsbureaus. :TIJDI I J 2084-34 0 en 13.3017.00 uur; ZA- Gemeentehuis, le en 3e 12.3014.00 uur en te Amsterdam en Utrecht oefende en werknemers hillende afdelingen: ernmakers, smelters, handlangers) otteraars, fraisers, iers, machineboorders, ï- en machine-hank- issers, plaatwerkers, rs) rij jrs, smeden, afbramers, I lassers, koperslagers, (rs, püpenwerkers) ers, meubelmakers, en) ers, aanslaanders, len) kunnen eventueel in nen vooi een opleiding. reisgeldvergoeding oi Ivergoeding. in aanmerking komen- n het bedrijf te Utrecht sienbare tjjd een woning nnen verkregen worden sr a.s. tussen 7 en 8 uur ;lijk Arbeidsbureau te üngelsestraat 33, alwaar iwoordiger aanwezig is. by sollicitatie worden 102e JAAKGANG No. 23850 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Br ader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 11 DECEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bfj contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Eichmann staat vandaag weer voor zijn rechters om hun oordeel te verne men over de tegen hem ingebrachte be schuldigingen inzake het vermoorden van miljoenen joden in de tweede we reldoorlog. Verwacht wordt dat het voorlezen van dit oordeel van omstreeks 100.000 woor den, waaraan de drie rechters vier maanden hebben gewerkt, twee dagen in beslag zal nemen. Mocht de rechtbank Eichmann schuldig bevinden aan één of meer van de twaalf punten van de ten lastelegging waarop de doodstraf staat, dan zal de openbare aanklager, Hauser, vermoedelijk officieel de doodstraf eisen. Waarschijnlijk zal vrijdag uitspraak wor den gedaan. Eichmann is zaterdag uit de gevange nis te Jalami, bij Haifa, overgebracht naar het gebouw in Jeruzalem waar het proces op 11 april begon. Het bureau van de Westduitse procu reur-generaal in Karlsruhe heeft beves tigd, dat twee opperoffiqjeren van de Westduitse Bundeswehr, op verdenking van hoogverraad en onthullen van staatsgeheimen, zijn gearresteerd. De arrestanten zijn de 46-jarige Peter Fuhrmann, een officier van administra tie in Hannover, en een 49-jarige officier in Bonn, wiens naam niet is meege deeld. Fuhrmann zou hoogverraad heb ben gepleegd, de ander zou staatsgehei men verraden hebben. Uit Hollandia wordt gemeld, dat de naspeuringen naar Michael Rockefeller neg steeds worden voortgezet. Diverse patrouilles van Papoea's, on der leiding van Papoea-agenten, kam men het ontoegankelijke moerasland uit. Rockefeller wordt, zoals men weet, sinds 19 november vermist. De kustwacht van St.-Davids in Wa les heeft meegedeeld, dat ter hoogte van de kust bij North Pembrokeshire 't Nederlandse motorschip „Weima" met ondergelopen machinekamer in zinken de toestand verkeert. De reddingboot van St.-Davids ver leende assistentie en heeft vijf beman ningsleden van boord genomen. De Wei- ma was water gaan maken nadat de lading door zware windstoten was gaan werken. De Sovjet-Unie heeft de diplomatieke betrekkingen met Albanië verbroken. Dat bericht het Albanese persbureau, een regeringsinstel ling, dat een bericht uit het dagblad van de communistische partij in Albanië „Zeri i Populit" daarmee bevestigde. Ook werd gezegd dat de Sovjet-Unie al het Russische ambassade personeel had teruggeroepen uit Tirana en van de Albanese regering had geëist, dat zij al het Albanese ambassadepersoneel uit Moskou zou terugroepen. kou had volgens de Russen Albanese Het blad wijdde een hoofdartikel aan de verbreking der diplomatieke betrek kingen en verkondigde daarin: ,,De wer kelijke motieven van de Sovjet-Unie lig gen in de revisionistische opvattingen van Kroestjev en diens anti-marxistische neigingen en zijn verlangen die opvat tingen ten koste van alles aan anderen op te dringen. Sinds de conferentie van Boekarest (juni 1960) en speciaal na de conferen tie van Moskou (het 22e partijcongres) heeft de Albanese arbeiderspartij open lijk zijn standpunt duidelijk gemaakt en op principiële en moedige wijze kritiek geleverd op de opportunistische opvat tingen en anti-marxistische daden van Kroestjev. Uit wraak hiertegen en met de be doeling de partij de mond te snoeren, te onderwerpen en een lesje te geven aan wie hem durft tegenspreken, heeft Kroestjev ideologische verdeeldheid ge bracht in de betrekkingen tussen de lan den en begon hij tegen de Albanese volksrepubliek op te treden alsof het een vijandelijk land was", aldus het blad. Het Albanese persbureau maakte latei- bekend, dat het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken de redenen voor het verbreken der betrekkingen uiteen had gezet in twee „schriftelijke mededelin gen". De ene had betrekking op de toestand in Tirana en de tweede op de beweerde activiteiten van de Albanese ambassade- staf te Moskou. Beide werden door de Russische vice-minister van Buitenland se Zaken overhandigd aan de Albanese zaakgelastigde in Moskou. De Albanese ambassadestaf in Mos studenten gemobiliseerd om anti-Russi sche propaganda te voeren. Zes studenten op verscheidene techni sche scholen in Moskou en Leningrad hadden getracht anti-Russische docu menten uit te delen onder Russische en buitenlandse studenten en ze hadden zich „lasterlijk uitgelaten over de Russisch- Albanese betrekkingen". In de tweede mededeling werd ge zegd, dat de Russische regering „ge dwongen was het besluit over de terug roeping" van zijn ambassadeur uit Al banië te nemen en werd verzocht Tirana „zo snel mogelijk" hiervan op de hoogte te brengen. Volgens Moskou bevindt de Russische ambassade in Tirana zich in een ge- isoleerde situatie, waarbij zij ontzet is uit „de meest elementaire normen van het internationale recht". „Bovendien onderneemt de Albanese regering een stap die in de betrekkingen tussen de socialistische landen zonder weerga is. Zij vraagt zonder reden de vermindering van het Russische ambas sadepersoneel tot bijna een derde". Aangezien, aldus het Albanese pers bureau, de Russische regering deze eis volkomen ontoelaatbaar vond, had zij be sloten al het ambassadepersoneel en de handelsgedelegeerden uit Albanië terug te roepen. Albanië zou later worden meegedeeld welk land belast was met het beharti gen der Russische belangen in Albanië. Het Albanese ministerie van Buiten landse Zaken had op de dag na ont vangst van de Russische communiqués geantwoord, dat zij als „geheel onge grond en tendentieus" de redenen ver wierp die de Sovjet-Unie had gegeven voor het verbreken der betrekkingen. „De Russische ambassadeur is nooit in zijn werk gehinderd. Integendeel, hij heef+ altijd alle mogelijkheden gehad om zijn plichten te vervullen", aldus het Albanese antwoord. In Moskou is over de breuk niets mee gedeeld. De enige Oosteuropese reactie kwam uit Zuid-Slavië, dat buiten het commu nistische blok gelegen is. „Als het be richt waar is, moet de Russische actie gezien worden als een van de Russische maatregelen die verhoogde druk op Al banië beogen. We hebben een dergelijke maatregel niet verwacht", verklaarde een Zuidslavische politieke waarnemer. Oostenrukse deskundigen hebben verklaard, dat de Russische positie in Oost-Europa is verzwakt door het feit, dat Albanië zich heeft uitge sproken voor het Chinese communis me, en door de afscheiding van Zuid-Slavië. Als de satellietlanden ook de betrek kingen met Albanië zouden verbreken zou dit betekenen dat Albanië volkomen geïsoleerd zou komen te liggen, daar van China, dat zelf met economische moei lijkheden te kampen heeft, op het ogen blik weinig materiële hulp te verwach ten valt. aldus de deskundigen. De kans bestaat derhalve, dat Albanië toenadering zal zoeken tot het Westen, waarbij de landen die hiervoor het eerst in aanmerking zullen komen Italië en Frankrijk zullen zijn, die permanente di plomatieke vertegenwoordigers in Tira na hebben. IN DE Venezolaanse stad Maracaibo staat een standbeeld van prinses Wil- nelmina. Het is in de afgelopen dagen ernstig beschadigd door onbekenden, waarschijnlijk in verband met de arres tatie van de studenten die een vliegtuig kaapten. IN HET proces tegen Marie Besnard, in Bordeaux, heeft de procureur-generaal th zijn requisitoir geen strafmaat be paald; hij laat dat aan de jury over. tfi.l acht haar schuldig aan de ten laste celegde vergiftiging van dertien familie leden. DE NEDERLANDER dr. W. P H. van Oorschot is gekozen tot voorzitter van Pet GATT. COLUMBIA heeft de betrekkingen met Guba verbroken, DE HEER Bernard Vroom, president- pommissaris van Vroom en Dreesmann, is op 77-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. DE V.N. is nu de commissie van onderzoek naar Hammarskjoelds dood gevormd. pE KONING van Nepal heeft de nood- oestand die al een jaar var kracht is - verlengd. PREMIER van Zuid-Rhodesië heeft do ...fr*kaanse Nationale Democratische Pertij buiten de wet gesteld. i t Weersverwachting van het K.N.M.I. j avo„Vda23Vl°5nuur?Pgemaakt gisteren- (TaJ",hcuolkt mct en dan regen I h Sl"' lUtiEC krachtige I «"«Tuur.70" °P 8 39 uur' "aan op j In de universiteit van Oslo is zondag de nobelprijs voor de vrede voor 1960 uitgereikt aan de Zuid- afrikaanse negerleider Albert Loe thoeli. de vredesprijs voor 1961, die postuum is toegekend aan Dag Hammarskjoeld, de secretaris-ge neraal van de V. N. die in septem ber met een vliegtuig verongeluk te, werd in ontvangst genomen door de Zweedse ambassadeur in Noorwegen, Rolf Edberg. De ambassadeur verklaarde voor een gehoor, waaronder zich koning Olaf be vond, dat het geld van Hammarskjoelds prijs zal worden gebruikt voor de vor ming van een fonds „voor een doel, dat de secretaris-gcnei'aal ter harte ging". Te zijner nagedachtenis werden twee minu ten stilte in acht genomen. Daarna wens te koning Olaf Loethoeli geluk met zijn onderscheiding. De voorzitter van het Nobelcomité noemde Loethoeli een „oprecht en on bevreesd leider" „Als de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika' erin slaagt zich uit haar De noorse koning Olav V feliciteert de in nationaal kostuum geklede Loe thoeli met de prijs. vernedering te verheffen zonder het ge bruik van terreur en geweld, zal dit vooral Loethoeli's werk zijn. Doch ook als het tot geweld in Zuid-Afrika mocht komen, moeten wij nooit vergeten, dat hij dit niet wilde. Albert Loethoeli heeft zijn stempel gezet op het Afrikaanse nationale congres, dat hij geleid heeft van 1952 tot 1960, toen het door de re gering verboden werd", aldus voorzitter Jahn. De 62-jarige Loethoeli was gekleed in een inheems kostuum met een muts van luipaardvel en een ketting van dieren- tanden. In zijn dankwoord bracht de Afrikaanse leider hulde aan Hammars kjoeld. Loethoeli herinnerde eraan, dat hij slechts op een aantal uitzonderlijke voorwaarde van de zijde der Zuidafri- kaanse regering naar Oslo had kunnen komen. De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken had verklaard, dat hij, Loethoeli, de nobelprijs niet verdien de. Sommige mensen zouden wellicht Zuid- Afrika een land van vrede noemen, maar er kon geen vrede zijn in een land waar mensen worden onderdrukt, zei hy. Het communistische regime in Peking heeft gezegd dat het de Amerikaanse wapens niet vreest, en dat het Amerika zou .verdelgen", zou tussen beide landen een oorlog uitbreken. De verklaring stond afgedrukt in het officiële orgaan van het centraal comité van de Chinese communistische partij, het Volksdagblad in Peking, als ant woord op de rede van Stevenson in de algemene vergadering, waarin hij pleitte voor voortgezette uitsluiting van commu nistisch China van de Verenigde Naties. Het Volksdagblad beschuldigde Ame rika er van dat het allerlei politieke foefjes gebruikt om de Chinese volksre publiek buiten de deur van de V.N. te houden. Waarom zouden wij een kernoorlog vrezen, zo vroeg het blad, „zou het voor stelbaar zijn dat de vijand genereus zou worden omdat wij onze zelfbeheersing zouden verliezen? Als we bang worden zullen we geestelijk ontwapend worden. De vijand zal driester gaan optreden en het gevaar van een kernconflict zal toe nemen". Zouden de imperialisten een kernoor log riskeren, aldus het Volksdagblad, „dan kan het resultaat alleen de ver nietiging van het imperialisme beteke nen. De overwinnende volken zullen voor zichzelf een prachtige toekomst opbou wen op het puin van het dode imperia lisme". DRIE GEVANGENEN uit de gevange nis in Groningen, die kans zagen te ont snappen, hebben slechts enkele uren van de vrijheid genoten. Doodmoe en doornat belandden ze weer in de cel. President Tsjombe van Katan ga heeft een fel protest laten ho ren tegen het besluit van de Brit se regering, 24 vliegtuigbommen ter beschikking te stellen van de V.N.-troepen, die in Elisabethstad nog altijd verbitterd slag leveren met Katangese militairen. Doordat de radioverbinding met de Katangese hoofdstad is verbroken, ko men er nog slechts schaars berichten door over de militaire situatie. Het schijnt echter wel 7.0 te zijn. dat de strijdkrachten van Tsjombe de stad voor Zaterdag is met succes de kleinste Amerikaanse raketmotor beproefd. Dit kleinduimpje onder de raketten is onge veer zo groot als een menselijke duim. of liever zo klein. De technici moeten de brandstof inspuiten met een injectie naald. De stuwkracht van de raket kan lig gen tussen eentiende en eenhonderdste van een pond. (De Titan heeft een stuw kracht van 430.000 pond). Het raketmotortje is bestemd om te worden ingebouwd in' kunstmanen. De geringe energie mits de motor maar geruime tijd brandt is voldoende om een kunstmaan van richting te doen ver anderen en een andere baan te doen kie zen. Het motortje kan een gehele dag branden op 4,5 liter brandstof. Adenauer is er niet in geslaagd om De Gaulle te bepraten: de Franse president hield voet bij stuk waar het de onderhandelin gen met Moskou over Berlijn be treft. Zoals bekend staan de drie overige groten uit het westelijke kamp een gesprek met de Russen voor, om te trachten tot overeen stemming te geraken. De Gaulle heeft daar nooit aan gewild. Hij staat op het standpunt, dat het Wes ten door te willen praten reeds teveel concessies doet en dat alleen een politiek van kracht de geallieerden van nut kan zijn. Na het gesprek Adenauer-De Gaulle, dat zaterdag is gehouden, werd een com muniqué uitgegeven waarin niets over deze kwestie werd gezegd, maar het is duidelijk, dat de Franse president aan de vooravond van het westelijk ministe rieel overleg zijn veto heeft gehand haafd. Vandaag komen nu in Parijs de ministers van de V.S., Engeland, West- Duitsland en Frankrijk bijeen. Rusk en lord Home zijn al in de Franse hoofd stad aangekomen. Ook generaal Clay zal de besprekingen bijwonen. Een der eerste en belangrijkste ta ken voor de bewindslieden is een op lossing te vinden voor de breuk in de westelijke eenheid op het punt van on derhandelingen met Moskou. Washing ton en Londen schijnen overeengeko men te zijn toch niet zónder Frankrijk met Moskou te gaan praten. Daarvan was aanvankelijk sprake. Dat er nóg een barstje zou bestaan in de eenheid van het Westen is gisteren in Londen pertinent ontkend. Duisland heeft n.l. met Amerika een wapenover eenkomst gesloten en er ging een ge rucht, dat Engeland daarom zou uit treden uit de Navo. In Londen werd dit gerucht als onzin bestempeld. In Berlijn is het de afgelopen dagen rumoerig geweest. Bij de nog altijd plaats vindende vluchtpogingen is opnieuw een groot aantal schoten gevallen en deze keer is er een dode gevallen. Het was een Oostenrijkse student, die een groepje Westberlijners behulpzaam was bij een poging een Oostberlijnse vrouw te laten ontvluchten. Het was de moeder van een der inwoners van West- Berlijn. Hij en zijn vrienden wilden het prikkeldraad verwijderen om de vrouw- te laten ontsnappen. De Vopo's snapten het groepje ech ter. Er werd een hevig salvo afgegeven. De vrouw werd gearresteerd. De ge troffen student bleef twee uur liggen en werd toen door Vopo's weggesleept. De vluchtpoging van acht andere Oost- berlijners onder wie twee Vopo's liep beter af. Zij wisten over de muur te klimmen of onder het prikkeldraad door te kruipen zonder gezien te worden. Op sommige plaatsen langs de grens tussen Oost.- en West-Duitsland worden mijnenvelden gelegd. Tijdens het congres van de WFTU, de wereldfederatie van vakbonden, dat in Moskou wordt gehouden, heeft Kroestjev een rede gehouden, waarin hij zei de „heren imperialisten te waarschuwen", omdat zij geen kernbommen van 50 en 100 megaton hebben. „Wij echter hebben ze nog wel zwaarder", zei hij. Hij voegde daar aan toe, dat dit „geen bedreiging" was. Oorlog wil hij niet, zei hij. „Maar wij verlaten ons niet op gebeden om een kernoorlog te voorkomen: wij verlaten ons op onze eigen kracht" snoefde de! Sovjetpremier, die vooral door de Cu baanse afgevaardigden werd toegejuicht alsof de persoonsverheerlijking weer een beetje in zwang komt.... een groot deel in hun macht hebben. De troepen van de Verenigde Naties hebben een aantal sleutelposten aan de rand van de stad bezet. Vliegtuigen van de V.N. hebben de af gelopen dagen aanvallen gedaan op een aantal doelen in Elisabethstad. Eén vliegtuig liet een regen van kogels op de hoofdstraat neerkomen.. Enkele ge bouwen werden beschadigd, maar er wa ren geen doden of gewonden. Volgens een Belgisch persbureau zou den er door een luchtaanval op een zie kenhuis in Elisabethstad 26 mensen om het leven zijn gekomen. Het bericht vraagt wel enige reserve. Beide partijen zijn namelijk allesbehalve karig met be schuldigingen inzake oorlogsmisdaden. Dagelijks zouden er zowel door de Katangezen als door de V.N.-militairen rode kruisauto's en dergelijke worden beschoten. De opperbevelhebber van de V. N.- strijdkracht in Kongo, generaal McKeown heeft in Leopoldstad verklaard, dat Tsjombe de controle over zijn troepen verloren heeft en zelf het liefst zou ca pituleren. Hij sprak over een „smerige oorlog" en was van mening, dat de strijd binnen enkele dagen wel geëin digd zou zijn. Het Amerikaanse consulaat in Elisa bethstad is gisteren door enkele hon derden jonge Katangezen met stenen be kogeld. Later werd het nog wat erger beschadigd door een primitief bommetje. De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, heeft over het Britse besluit inzake het leveren van vlieg tuigbommen aan de V.N.-troepen gezegd dat deze bommen alleen gebruikt zullen mogen worden tegen Katangese vlieg tuigen die de soldaten van de V. N. be schieten. Intussen gaat de wereldopinie zich steeds meer met de strijd in Katanga bemoeien. De regeringen van een aantal landen die met Tsjombe sympathiseren, hebben, evenals Tsjombe zelf, een protest laten horen tegen de maatregel van de Britse regering. In Brussel hebben zaterdag enkele on bekenden het voetstuk van de leeuw van Waterloo versierd met een aantal slo gans, die tegen de V.N. waren gericht. Ook werd er in de Belgische hoofdstad een betoging gehouden tegen de actie van de Verenigde Naties in Katanga. De Brusselse agenten die de mars van de demonstranten begeleidden, moesten alleen ingrijpen, toen men voor het ge bouw van de Amerikaanse ambassade gekomen was. Daar werd geroepen „Ame rikaanse moordenaars" en „Uno-gestapo" Enkele heethoofden verzetten zich tegen aanmaningen van de politie om door te lopen. Er werden vijf arrestaties ver richt. Een schrijnende opname van de strijd in de Katangaanse hoofdstad Eliza- bethstad. Een ziekenwagen, welke is tehulp gesneld nadat een auto met Katangaanse vluchtelingen en solda ten is getroffen door een 7 5-mm gr a- naart van de VN-strijdkrachten, komt in het nauw door voortgaande artille riebeschieting. Bij dit voorval vielen verschillende doden. Tot onze spijt zien wij ons ge noodzaakt over te gaan tot ver hoging van de sinds 1 april 1957 ongewijzigd gebleven abonne mentsprijs van ons dagblad met 0.02 per week, resp. 0.30 per kwartaal. De handhaving en verbetering van het redactionele peil van ons blad hebben ons in de afgelopen jaren voor dus danige kostenstijgingen gesteld, dat het doorvoeren van deze geringe verhoging noodzakelijk is geworden. Met ingang van 1 januari a.s. zal de abonnementsprijs van ons blad derhalve bedragen: weekabonnementen 0.56 kwartaalabonnementen 7.30 (excl. incasso) Deze verhoging is tot stand ge komen na overleg met het Ministerie van Economische Zaken. DE DIRECTIE In Frankrijk worden maatregelen ge» nomen om met grote kracht op te tre den tegen het geheime leger OAS. Er zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd te gen Salan en andere ondergedoken lei ders van deze organisatie en er wordt een nieuw en nauwgezet onderzoek inge steld naar de handelingen van Salan en de zijnen. Volgens kranten worden er concentra tiekampen gereed gemaakt om de te vangen OAS-leiders te interneren. De re gering wilde dit niet bevestigen, maar wel is gezegd dat op „alle mogelijke manieren" een eind zal worden gemaakt aan de activiteiten van de organisatie. In Algiers heeft het verschijnen van Brigitte Bardot op het filmdoek onder de bioscoopbezoekers beroering verwekt: haar openlijke weigering om de „OAS- belasting" te betalen ligt de colons uiter aard nog zwaar op de maag en er brak een afkeurend gejoel los. Vandaag gaan premier Ben Khedda en twee van zijn ministers naar Cairo. Men neemt aan dat hun reis nieuwe be sprekingen met Parijs inluiden, over een wapenstilstand in Algerië. Een groep van tien tot vijftien Portugese soldaten uit Goa, heeft gisteren, volgens berichten uit In dia, de grens overschreden en het dorp Talwaldi met machinegewe ren beschoten. Er zijn doden en gewonden ge vallen. De Portugese militairen trokken zich terug, toen speciale troepen van de rc- servepolitie van India Talwaldi bereik ten. India noemde de daad van de Por tugezen een geval van openlijke agres sie. Men neemt aan. dat de aanval op Talvaldi een represaille is voor de inci denten van vrijdagavond. Toen hadden, volgens de autoriteiten in Nieuw-Delhi. Indiase grenspolitie en Portugese mili tairen bij Terekhol op elkaar geschoten. Eén Portugees zou hierbij zijn gewond geraakt en later door zes andere mili tairen over de grens naar Goa zijn ge dragen. De aanval op het dorp Talwaldi zou in de vroege morgenuren van zondag zijn ondernomen. Het is het ernstigste grensincident, sinds Portugezen cn India se autoriteiten besloten een groot aantal troepeneenheden naar de grensgebieden te zenden. Er wordt ook melding gemaakt van andere incidenten. Indiase ,,Goa- commando's hebben drie Portugese mi litaire posten in Canacono (Zuid-Goa) aangevallen. In Margoa is een Portugese jeep in een hinderlaag gelokt, terwijl de commando's het vuur op een militaire controlepost in Polem hebben geopend. In het noordelijk deel, bij Terekhol, zouden arrestaties zijn verricht en eva cuaties plaats hebben. Meer dan hon derd bewoners van Terekhol zouden over de grens zijn gevlucht en in India een schuilplaats hebben gezocht. (Advertentie)

de Stem | 1961 | | pagina 1