Veel aanklachtenweinig bewijzen Van der Pattens rapport Visser openbaar aan ir. Achttien moord jaar geeist voor op taxichauffeur Overlevenden van ramp met kustvaarder terug Herdenkingspostzegel Navo-ministerraad wijdt zich aan Berlijn-crisis Meer glans en bescherming voor uw auto! Direct ja of nee bij rijproef Honderd tankmotoren na dure revisie vernield? S.E.R.: Geen bijbetaling liever premieverhoging Wurging op een eenzame dijk Zaak Aernout niet verder uitgediept Westerling Halve ton in drie maanden opgemaakt „Ik wist niet dat ik hem kon doden Russell c.s. dreigt met een invasie DAGBLAD VOOR ZEELAND Zwaar bewolkt Britse bommen voor de V.N. in Katanga .Ziekenfonds' duurder Controle op de verpleegprijs Het Deens-Duitse Oostzeecommando WEER EEN ..SPION" IN O.-DUITSLAND GEARRESTEERD Vol lof over de Duitse redders Prof. De Quay: N.-Guineadebat nu minder opportuun Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen Usbaanstnaat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) door W. VAN DER STEEN 102e JAARGANG No. 23849 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ajgbta$ ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Het bestuur van het C.B.R. heeft be sloten met ingang van 2 januari 1962 de adviseurs C.B.R. te machtigen direct na het rijexamen de uitslag aan de kan didaat bekend te maken. De kandidaten krijgen een rapport, getekend door de adviseur, die het rijexamen afnam, mee naar huis. Op dit rapport worden de eisen vermeld waaraan de kandidaat niet heeft voldaan. Komt een kandidaat in aanmerking voor een herexamen, dan krijgt hij een coupon mee. In 1961 zijn ongeveer 525.000 rij examens afgenomen. Men verwacht 600.000 examens in 1962. Goa blijft twistappel Nehroe voelt niets voor een ultimatum Premier Nehroe van India heeft ge weigerd Portugal een termijn te stellen binnen welke de Portugezen hun enclave Goa verlaten moeten hebben. „Door dit te doen", zei Nehroe, „zou men de deur Het rapport van Van der Putten be gint bij 1941, toen een Nederlandse com missie wapenaankopen in de V.S. ten bate van het K.N.I.L.-tankkorps deed. De commissie, waarvan een bij name genoemde, toenmalige kapitein deel uit maakte, kocht allerlei onderdelen voor voor onderhandelingen voor goed dicht-1 de tanks, uitgezonderd de vitale verbin- slaan". Volgens berichten uit de grens- dingspennen voor de rupskettingen. De steden bij Goa wordt er door Portugezen tanks konden daardoor niet rijden. De- op Indische dorpen geschoten. J zelfde kapitein en een lid van de staf Totaal onverwacht heeft de Tweede Kamer inzage gekregen van het rapport, dat de heer v. d. Putten aan minister Visser heeft ge zonden, nadat deze hem had opgedragen de vage beschuldigingen die hij tot dusverre had geuit, waar te maken. Zoals bekend, heeft ir. Visser donderdag de Kamer een nota over deze kwestie toegezegd en inzage van de stukken beloofd. Van der Putten is hem, wat zijn rapport betreft, een slag voor geweest. Van der Puttcns raadsman heeft gisteren exemplaren van het rapport in de Kamer rondgedeeld. De namen die Van der Putten noemt mogen niet gepubliceerd worden. van de Legertechnische Dienst 81 in Bandoeng zouden Van der Putten tijdens de Japanse bezetting, toen zij samen in het Jappenkamp zaten, hebben gedwon gen om de gegevens die Van der Putten bezat over een produktiemachine voor het maken van pignon- en kroonwielen een unieke machine af te geven. Daardoor kon de bewuste machine voor de Jappen werken. Verder noemt Van der Putten vele van de activiteiten van een bond van burgerpersoneel in militaire inrichtin gen, die in het toenmalige Indonesië al lerlei gevallen van corruptie in kringen van de legertechnische dienst aan de kaak stelde. Het betrof het gebruik van militaire kasgelden voor privé-doelein- den. de verkoop van suiker welke voor het burgerpersoneel was bestemd, op de zwarte markt, etc. De moeder van Harry van Dijk omhelst haar zoon, die tot de over levenden van de ramp met de Stientje Mensinga behoort. DE CHAUFFEUR uit Utrecht, J.C. van D., die in de nacht van 30 januari 1960 een Utrechtse vrouw, bijgenaamd „Blonde Alie" heeft gewurgd, is door het ge rechtshof tot drie jaar en drie maanden veroordeeld. De rechtbank had hem acht jaar opgelegd. EEN BEJAARDE man in Amsterdam keek gistermiddag vreemd op toen er plotseling een bestelauto zijn kamer bin nenreed. De wagen was door de muur geschoten. Er vielen gelukkig geen ge wonden. ZEVEN GEWONDEN, waarvan vier politiemannen, zijn er te betreuren ge weest bij de relletjes in de hoofdstad van Zuid-Rhodesië. Er werd betoogd te- gen de nieuwe, voor zwarten discrimi nerende, grondwet. Weersverwachting van het K.N.M.l. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t Zwaar bewolkt met tijdelijk enige re- i gen, mogelijk voorafgegaan door i sneeuw. Matige, langs de kus' tijde- t <Si kr*chtiSe wind, ruimend van «UI!,0 naar zui<*west Aanvankelijk m?!Pe-atüreV om het vriespunt, van temperatüur S'iisi"S :"ndnedraail:il°nuu°rnder 16 29 Maan ™.rgM: ZOn op,»8'36 uur' onder 16.28 uur an "P 10-36 nnr. onder 19.22 5 nuf Z°n °P 8 38 UUr' «P i Generaal Spoor zou de bond van bur gerpersoneel een goed hart hebben toe gedragen. In de naoorlogse jaren droeg hij kapitein Westerling op, een onder zoek in te stellen naar de beweringen inzake corruptie. Westerling was toen ook belast met het onderzoek naar de toedracht van de moord op vaandrig Aernout. Generaal Spoor stierf echter en toen keerden de genen tegen wie Westerlings onderzoek gericht was, zich tegen de hoofdbestuurs leden van de bond van burgerperso neel", aldus v. d. Putten. Hij signaleert ook „onregelmatighe den", die echter blijken te bestaan uit onverstandige materieela ankopen en ver keerd uitgevoerde revisiewerkzaamhe den aan legervoertuigen, die door hem aan minister Staf werden gerapporteerd, zonder dat dit er toe leidde dat de on verstandige inkopers of de onverant woordelijke reviseurs werden gecorri geerd of van opdrachten uitgesloten. De officieren die door v. d. Putten werden gerapporteerd zouden getracht hebben hem kwijt te raken. In een be paald geval werden, aldus v. d. Putten, 100 tankmotoren gerevideerd in de tank werkplaats te Wezep, daarna vernield en afgevoerd naar een dump in Soester- berg. Van der Putten noemt een kolo nel die hiervan meer zou hebben afge weten. Een toenmalig kamerlid, thans staatssecretaris, zou Van der Putten hebben toegevoegd: ,,U had zich daar niet mee mogen bemoeien. Dit is het beleid van uw superieuren". D'1 vroegere technisch hoofdambte naar signaleert tenslotte een aantal ge vallen van verspilling, zoals „krankzin- Dit is de vroegere technisch hoofd ambtenaar Van der Putten. Hij is gefotografeerd op de publieke tribune in de Tweede Kamer, toen daar het debat over zijn zaak werd gevoerd. Engeland heeft onder voorbe houd, twee dozijn bommen, die geschikt zijn om door Canberra- bommenwerpers te worden afge gooid, ter beschikking van de V.N. gesteld. Voorwaarde is, dat de bommen alleen tegen militaire ob jecten worden gebruikt. In Leopoldstad vonden gisteren de monstraties plaats tegen Engeland en Frankrijk, die volgens de publieke me ning Katanga de hand boven het hoofd hebben gehouden. De ambassadegebou wen moesten het ontgelden. De centrale Kongolese regering heeft de V.N. hulp troepen aangeboden en gevraagd de Ka- tangese huurlingen te mogen berechten. President Tsjombe is in zijn residen tie teruggekeerd en hij heeft direct na aankomst een felle aanval gedaan op Amerika, dat bezig zou zijn Katanga te vermoorden. Tsjombe zei ook, dat een ziekenhuis in Elisabethstad was gebom bardeerd. V.N.-troepen hebben het Tsjombe kamp, 700 meter van het Prins Leopold ziekenhuis, met mortieren onder vuur genomen en daarbij paniek gezaaid in het ziekenhuis. Er vielen echter geen slachtoffers. Elisabethstad is slechts ten dele door V.N.-troepen bezet. Er wordt hevig gevochten om een tunnel in de stad en om het postkantoor. De Katan- gezen verloren 100 man. Onder de bur gers vielen 14 slachtoffers. Ook om Ma- nono wordt gevochten. Hier schijnen de Katangezen veld te hebben gewonnen. nig dure" revisies aan 500 jeeps bij een Utrechts bedrijf. Dit gebeurde echter volgens een contract, dat hoe de heer v. d. Putten het ook aanviel blijk baar heilig was. Hij noemt de officieren die over het contract hebben onderhan deld. De raadsman van de klager voegt aan het rapport toe, dat er getuigen en be scheiden bestaan, die het relaas van v. d. Putten bevestigen. Het rapport van v. d. Putten heeft een zodanige bevestiging beslist van node, omdat het het aandeel van verantwoor delijke Nederlandse officieren niet pre cies omschrijft en al evenmin aantoont dat de gevallen van verspilling en ver keerde besteding van overheidsgelden voordeel hebben opgeleverd aan de be trokken officieren. De moord op vaandrig Aernout wordt slechts terloops genoemd. Niettemin staat het vast, dat het rapport-Van der Putten niet zonder meer door minister Visser kan worden weerlegd. Of het ont slag van Van der Putten gerechtvaar digd is geweest, kan slechts worden uit gemaakt na een onderzoek naar de juistheid van zijn beweringen. Het minste dat hij mag verlangen is, serieus te worden genomen. Op geen an dere manier kan er een eind worden gemaakt aan de ongezonde sensatie rond deze zaak. Gisteren heeft de 31-jarige „water klerk" van een Rotterdams cargadoors kantoor, die sinds 4 september zoek was, zich in arren moede bij de politie in de Maasstad gemeld. „Ik heb geen cent meer op zak", zei hij en daarvan keek de politie toch wel eventjes op, want toen de waterklerk verdween had hij 47.500 gulden bij zich, Dit kapitaal moest hij voor zijn werk gever afdragen aan de gezagvoerder van een Braziliaans schip. Hij nam in plaats daarvan de helikopter naar Brussel, vloog vervolgens naar Spanje en ging daar de buit in allerlei zuidelijk amuse ment omzetten. Hij verteerde per week ongeveer drieduizend gulden. Het waren onvergetelijke dagen. Op Sinterklaas avond waren zijn centen echter op. Niet wetend waarheen hij zich moest bege ven, meldde de waterklerk zich maar bij de politie, waar hij nu in de cel zit te teren op zijn herinneringen aan betere dagen. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van H.M. de Koningin en prins Bernhard zal een her denkingspostzegel (zonder bijslag) worden uitgegeven in de frankeer- waarden 12 en 30 cent. De 12 cts- zegel, hierbij afgebeeld, is rood van kleur. Vanaf 5 januari 1962 zijn de zegels verkrijgbaar. (Van onze Haagse redacteur) De SER geeft er de voorkeur aan, de stijging van de kosten der verplichte zie kenfondsverzekering op te vangen door premieverhogingen en niet door het vra gen van bijbetalingen. „Bijbetaling drukt altijd op degenen die hulp nodig hebben en zou het inroepen van medische hulp door en voor de minst draagkrachtigcn bemoeilijken", zo zegt de raad. Een en ander staat in een door de sociaal-economische raad uitgebracht ad vies over de economische aspecten van de verplichte ziekenhuisverzekering. In dit advies besteedt de SER ook aandacht aan de verpleegprijzen. Deze kunnen alleen zo laag mogelijk gehouden worden als de bezettingsgraad per ziekenhuis zo De Deense luchtmachtgeneraal Tage Andersen is aangewezen tot opperbevel hebber van de gemeenschappelijke Deens-Westduitse NAVO-strijdkrachten in het toegangsgebied tot de Oostzee. In een „verschrikkelijk geheime" ver gadering van de NAVO-ministerraad, welke op 13 december begint, zal de kwestie Berlijn de hoofdschotel vormen. Men hoopt dat er dan zoiets als een ge meenschappelijk westers standpunt ten aanzien van het Duitse probleem zal bestaan. Het is mogelijk dat daarna de minis ters van Buitenlandse Zaken van Ame- Een zielsgelukkige mevrouw Van Dijk uit Velsen-Noord heeft gisteren op Schiphol haar geredde zoon Harry om helsd. Vreugdetranen rolden over haar wangen, toen ze hem onder aan de trap van het vliegtuig, dat 5 van de 6 over levenden van de scheepsramp voor de Ierse westkust naar Nederland bracht, in de armer» vloog. Met de matroos Harry van Dijk keer den drie Spaanse opvarenden van de vergane „Stientje Mensinga" terug en de 28-jarige kok Gerrit Groen uit Hoog land. De machinist is in Ierland achter gebleven, omdat hij de treurige taak heeft de lijken van de vier verdronken leden der bemanning te identificeren. Toen de kustvaarder „Stientje Men singa" maandagnacht tijdens een hevige storm op de rotsen voor de Ierse west kust sloeg, lag Harry van Dijk nog te slapen. Hij werd prompt gewekt. In de loop van die fatale maandag bleek steeds duidelijker dal het schip verloren zou gaan, want het maakte steeds meer water. Met grote dankbaarheid spraken de geredden over de reddingspogingen door het Duitse schip „Maria Schulte", dat de hele dag in de nabijheid was ge bleven. Nog in de ochtenduren kwam een Brit se helikopter boven de kustvaarder. Op bevel van de kapitein werden de drie Spanjaarden, de eerste machinist, de kok en de matroos van boord gehaald, waar voor het vliegtuig drie maal heen en weer vloog, telkens twee man wegbren gend. Aan boord bleven toen me+ de ka pitein vrijwillig twee machinisten en de stuurman achter. Later werden ook zij door een sloep van het Duitse schip ge red, noch deze sloeg in de storrr om, waarbij niet alleen de vier Nederlandse zeelieden, doch ook vijf Duitse redders zijn verdronken. De 28-jarige kok, Gerrit Groen, had door dit drama op zee de schrik wel in de benen gekregen. „Ik weet niet of ik weer ga varen", zei hij. De drie Span jaarden blijven voorlopig in het zee manshuis -te Amsterdam, in afwachting ,van hun plaatsing op een ander schip, (Van onze speciale verslaggever) Als een zelfbewuste jongeman stapte gisteren de 21-jarige etaleur R. v. d. V. uit Bunschoten de zit tingzaal van de Utrechtse recht bank binnen. Hij vertrok geen spier toen hij de officier van jus titie hoorde zeggen dat hij terecht moest staan wegens wurging van de 28-iarige taxi-chauffeur Willem van Veenendaal uit Amersfoort. De misdaad werd in de nacht van 18 op 19 juni van dit jaar ge pleegd. Het was echter gauw met de zelfbewustheid van de ver dachte gedaan, al kwam er daar door nog geen klaarheid in de mo tieven die hem tot de moord heb ben gedreven. Wel barstte hij in snikken uit. De officier van jus titie eiste, de omstandigheden en de persoonlijkheid van de verdach te in aanmerking nemend, niet de zwaarste straf, maar achttien jaar met aftrek. De president van de rechtbank rele veerde, dat verdachte al drie keer is ver oordeeld, telkens wegens diefstal. Als hij over de zaak zelf sprak stuitten de recht bank en de officier voortdurend op een verdachte, die alle verklaringen herriep, die hij ooit in deze zaak had afgelegd. Hij vertelde dat hij nimmer de bedoeling heeft gehad de taxichauffeur te vermoor den, maar dat hij hem alleen wilde be roven. Ook deed hij het voorkomen alsof hij niet wist, dat zijn handeling met het touw dodelijk zou kunnen zijn. „Ik wist niet dat ik hem kon doden''. Van der V., die enkele dagen voor de moord op de taxichauffeur ontsnapte uit hoeve „Boschoord" te Vledder, een in richting voor onmaatschappelijke debie len, was ter beschikking van de regering gesteld na de laatste keer. dat hij met de justitie in aanraking kwam. Hij was nog nimmer veroordeeld terzake van geweld pleging. De avond voor de moord zat hij om geld verlegen en hij koos de taxichauf feur uit voor een beroving. Hij pam in de taxi van Van Veenendaal plaats en dirigeerde de auto in de richting Bun schoten. Op de Westdijk te Bunschoten vroeg hij de chauffeur te stoppen. Toen de wagen stilstond sloeg hij Van Veenen daal een touw om de nek en wurgde hij hem. Hij sleepte het lijk in de berm van de weg, waar het 's morgens vroeg door een melkrijder werd aangetroffen. Van daar begon verdachte met de auto, nadat hij Van Veenendaal zijn horloge afhandig had gemaakt, een dolle rit, die eindigde in de Haarlemmermeer, omdat de benzine op was. De taxi liet hij in de steek en hij lifte naar Amersfoort, waar hij een auto huurde. Toen de garagehouder later vernam, dat de taxichauffeur Van Veenendaal was gewurgd, herinnerde hij zich de jongeman, die de wagen huurde en kreeg hij argwaan. Met behulp van het signa lement, dat de garagehouder aan de po litie verstrekte, kon de jongeman wor den opgespoord en aangehouden. Verdachte heeft als motief voor de moord opgegeven, het publiek eens wak- l$er te willen schudden om de wantoe standen in de psychiatrische inrichtingen aan de kaak te stellen. De raadsman van v. d. V. betwijfelde of v. d. V. een weloverwogen moordplan kon beramen, gezien zijn zwakke be gaafdheid. Hij reageert uiterst primitief en het is nog de vraag of het langdurig verblijf in inrichtingen hem wel goed heeft gedaan. „Het schort ei nog wel eens aan de therapie", meende de raads man. die nog opmerkte, dat Avereest meer een vergaarbak dan een inrich ting is. Hij oordeelde dat het tijd is, dat zijn cliënt behoorlijk langdurig in een psychiatrische observatiekliniek wordt opgenomen, alvorens de rechtbank uit spraak doet. Uitspraak over 14 dage». rika, Engeland, Frankrijk en Duitsland weer bij elkaar zullen komen om de mogelijkheden van ondei'handelingen met de Russen onder ogen te zien. Het Westduitse kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het wets ontwerp tot verlenging van de diensttijd van 12 tot 18 maanden. Medio 1963 kan West-Duitsland twaalf volledig geoefen de en uitgeruste divisies ter beschikking stellen. De verlenging van de diensttijd is door de V.S. geëist, aldus zei de West duitse minister van Defensie. Het eerste doel van de diensttijdverlenging is niet de uitbreiding van de strijdkrachten, maar de versnelde vorming van de twaalf divisies. In 1962 zal het defensie programma de Duitsers 15 miljard mark kosten, drie miljard meer dan dit jaar. Van de jongelui in de dienstplichtige leeftijd wordt slechts 50 procent opgeroe pen voor eerste oefening. Bijna vijftien procent komt rechtstreeks bij de Be scherming Burgerbevolking en de rest is eventueel beschikbaar voor opleiding in het territoriale leger. De Oostduitse autoriteiten hebben ont huld, dat zij weer een spion hebben ge arresteerd. Ditmaal is het waarschijnlijk de Amerikaanse student Frederick Pryor, die sinds 13 augustus zoek is. Men weet dat hij naar Oost-Berlijn is gegaan op die dag. Bij zeven doorlaatposten aan de Ber- lijnse sectorgrens hebben de communis ten gisteren verplaatsbare barricaden opgericht. Gisteren is er ook weer een Amerikaans konvooi over de corridor door Oost-Duitsland getrokken, zonder noemenswaardig te zijn gehinderd. In een brief van de minister-president aan de voorzitter van de Tweede Ka mer wordt meegedeeld, dat het kabinet van oordeel is, ,,dat een openbaar de bat op dit ogenblik over het Nieuw-Gui- neabeleid minder opportuun moet wor den geacht". De regering meent, dat het V.N.-debat nog te kort achter de rug is om door anderen verdedigde standpunten en de uitslagen van de stem mingen in alle consequenties volledig te kunnen overzien. De Nederlandse voor stellen hebben in vele landen een nieuw element in het denken gebracht. Deze ontwikkeling dient nader bestudeerd te worden. Bovendien zijn de mogelijkheden van de algemene de-kolonisatieresolutie nog niet te overzien. Voorts moet rekening worden gehou den met nader beraad onder de verte genwoordigers van de bevolking van Nieuw-Guinea. Na een uitvoerige reca pitulatie van de feiten, zegt prof. De Quay tenslotte: „Het kabinet blijft te allen tijde be reid het vraagstuk Nieuw-Guinea met In donesië te bespreken en het zou zulk een gesprek zelfs op prijs stellen, zodra Indonesië aan de Papoeabevolking een vrije keuze wil late»". hoog mogelijk blijft. Daarom acht de Raad het gewenst dat vanuit een cen traal punt een onderzoek naar de te verwachten behoefte aan ziekenhuisbed den wordt ingesteld. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zou wettelijke bevoegd heid moeten krijgen om controle op de verpleegprijzen te kunnen uitoefenen. T.a.v. de ziekenhuistarieven merkt de Raad op, dat het niet juist zou zijn de prijsbeheersing van deze tarieven na 1 juli 1962 volledig te beëindigen, zoals thans het voornemen is. De SER beschouwt de ziekenfondsraad niet als het meest geschikte lichaam voor het geven van goedkeuring aan honoreringsovereenkomsten van medici. De overeenkomsten moeten uiteindelijk de goedkeuring van de overheid kunnen wegdragen, meent de raad. Britse soldaten hebben een prikkel draadversperring aangelegd rondom een basis van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland om te verhinderen dat een groep pacifisten er binnendringt. Een „invasie" op de basis was in het voor uitzicht gesteld door „het Comité van Honderd", waarvan de bejaarde filosoof sir Bertrand Russell voorzitter is. Het zou vandaag moeten gebeuren. Als de demonstranten bij de basis aan komen zullen zij tegenover zich vinden: tweeduizend soldaten van leger en lucht macht plus achthonderd politieagenten met honden. De betogers tegen de kernbom willen de basis „onklaar" maken. Een school lokaal in de buurt is reeds door de po litie vrijgemaakt om er de gearresteer den in onder te brengen. (Advertenties) Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 5 behandelingen 5.90

de Stem | 1961 | | pagina 1