Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Olivetti RUYS GRAND BAZAR WIL ..ZEEUWSE MARKT' Prod uktie-controle bij Nederlands rundvee Ru] Walcheren Subsidiepotje verdeeld Nieuw districtskantoor PZEM te Hulst geopend U bij? Dagblad De Stem Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen mnl. en PERSON MIDDELBURG VLISSINGEN AXEL GOES Verkeersdiploma's uitgereikt HULST Iets van P.Z.E.M. raamt 7,5 miljoen uitbreiding Uit rijksrecreatiepot: Tien mille voor Veere en Drimmelen Jongerenweek Drs. W. Lockefeer voor middenstand OOSTBURG Begroting aangeboden tcvipi Stofzuiger elektrische schrijfmachines Antwerpen en Brussel zijn geïnteresseerd Zeeland naar de tweede plaats Kleine teruggang over hele linie Taptoe onvoorzien Noodgevallen Haalbaar Kosten Eiwit Grootste bedrijf Bisschopswjding van mgr. Joh. Bluyssen op 27 december Zuid-Beveland bouwt nieuw koelhuis Militair onder Poortvliet tegen boom HOOGWATER F. Seghers bespreekt vogelbescherming Vandaag Morgen Ie weinig huizen voor Zeeland Jac. I. Coh( Hi DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 VERGOEDING VOOR R.-K. SCHOOL Aan de r.-k. lagere school zal een ver goeding voor gewoon lager onderwijs worden verstrekt van 12.148.76 over het jaar 1960. Het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven is vastgesteld op 15.846,66. JAARVERGADERING V.V.V. Op 15 december zal in hotel De Nieuwe Doelen, Loskade alhier een jaarvergade ring worden gehouden van de V.V.V. Middelburg. O.a. komt de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden zijn de heren A.P. van de Kamer, L.E. Ri- vière en I.M. van Houte. Zij zijn terstond herkiesbaar. De resultaten van de contributieactie zullen worden bekendgemaakt. Verdere programmapunten zijn: ledenwerfactie en instelling logiesdienst. CURATOREN GYMNASIUM In de vacature mr. Joh. de Widt zal als voorzitter van het college van cura toren gymnasium worden benoemd mr. J. Drijber. SANERINGSPLAN 3e FASE Het' college van b. en w zal op korte termijn het saneringsplan 2e fase aan de raad voorleggen. Aanvankelijk verwachtte het college het ontwerp-plan nog dit jaar gereed te hebben maar met betrekking tot de uitvoering van bepaalde onderdelen zul len een aantal veranderingen moeten worden aangebracht. Het plan kan der halve niet meer volgens de in de wo ningwet neergelegde procedure worden aangeboden. (Advertentie) Aardenbur NIEUWE HUISNUMMERING Als gevolg van het vaststellen van een nieuwe verordening op de benaming van de straten in de gemeente is thans een nieuwe huisnummering doorgevoerd. De wijkindelingen voor Eede en Sint-Kruis zijn vervallen, zodat de letters W(est- wijk), M(iddenwijk) en O(ostwijk) voor Eede en de letters K(om), B (uiten) en E(iland) voor Sint-Kruis verdwijnen. Al le adressen te Eede en Sint-Kruis zul len in het vervolg met straatnaam en nummer worden aangeduid, behalve de buurtschappen Draaibrug, Valeiskreek en Eiland, die deze naam zullen blijven dragen en een nummer daarachter krij gen. Van gemeentewege worden de in woners in kennis gesteld van het nieu we adres dat zij krijgen, terwijl zal wor den gezorgd dat de nieuwe nummers van gemeentewege worden aangebracht. Dit zal evenwel nog enige tijd vergen, aan gezien er vele wijzigingen in de num mers zijn gekomen. Het nodige mate riaal daartoe is reeds besteld. De nieu we huisnummering is zodanig geschied, dat deze vele jaren onveranderd zal kun nen blijven. BEVORDERING Ter secretarie werd de heer W. A. S. Dierick bevorderd tot schrijver. Met de goedkeuring der begroting, kunnen ook diverse verenigingen en in stellingen weer genieten van een, zij het dan een zacht, subsidie-regentje. Voorop op het lijstje prijkte een sub sidie van f 0.01 per inwoner voor de Vereniging van Burgemeesters en secre tarissen in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. (Wie aan zichzelve denkt, denkt aan een goede vriend). Het Groene Kruis afd. Axel zal een douceurtje krijgen van f 2000.—; het Wit-Gele Kruis afd. Axel 600.— en het Wit-Gele Kruis afd. Sluiskil f 55.—. De verschillende mu ziekverenigingen, mogen wel een extra St.-Nicolaasnummertje laten horen; „Concordia" zal f 550.— ontvangen: Vierde koelhuis Het bestuur van de veilingverenigmg Zuid-Beveland" is van oordeel, dat spoedige uitbreiding van de thans be schikbare koelruimte noodzakelijk is. Omstreeks 1965 zou dan moeten wor den overwogen in hoeverre de door het Rijkstuinbouwconsulentschap verwachte verdere uitbreiding van het fruitareaal plaats heeft gevonden om dan eventueel in 1968 nogmaals een koelhuis te doen het vierde koelhuis te doen ebtnuwno bijbouwen. Het ligt in de bedoeling om het vierde koelhuis te doen bouwen ten westen van de bestaande in de Poel. 's-Heerenhoek CAPTAIN BUFFALO In de Jeugdhoeve draait zondag de film „Captain Buffalo", in het Neder lands ,,De zwarte sergeant". Voor een krijgsraad in Arizona om streeks 1860 verschijnt een sergeant, die een neger beschuldigd heeft van aan randing en verkrachting van een blank meisje en van moord op haar en haar vader. De bewogen rechtszitting wordt afgewisseld door in flash-backs vertelde verhalen van getuigen, o.w. een blank meisje, dat door de verdachte werd be schermd tegen moordlustige Indianen. Vooroordeel en rassendiscriminatie spe len eveneens een rol, voordat de ver dediger zijn gevecht met de aanklager wint, de ware schuldige wordt ontmas kerd en de loyaliteit van de beklaagde t.a.v. zijn vaderland en leger blijkt (K. F.C., 18 jaar). Kruiningen Aan 37 deelnemers van een verkeers- cursus werd een diploma uitgereikt. De cursus is gedurende 8 weken gegeven door opperwachtmeester A. Mauer. In een toespraak tot zijn cursisten sprak de opper zijn voldoening uit over de toewijding, waarmede alle deelnemers de cursus hebben gevolgd. Hij heeft deze cursus geheel in zijn eigen vrije tijd ge houden, maar het is voor hem een pret tige bezigheid geweest. Op deze avond legden de deelnemers, die allen waren opgekomen, een examen af door het schriftelijk beantwoorden van 35 vragen. De examen-commissie be stond uit de heren J. Borrie en J. Bleu- zé te Goes, J. A, Rottier te Borssele, en J. B. de Winter te Yerseke. De cur susleider ontving van zijn leerlingen als blijk van waardering voor de gegeven lessen een fraaie luxe wekker. Burge meester A. Schipper heeft de diploma's uitgereikt. De geslaagden zijn: A. de Nood, M. Lokerse, J. A. Beuzenberg, J. Lokerse, C. D. Stokman (met lof), L. Cok-van Dalen (met lof), M. J. Dek, J. Maar- tense (met lof), C. Saaman, C. Luteijn, J. van Zweden en L. Tholenaar, beiden te Schore; A. Janse, J. Janse (met lof), J. Heemskerk, N. C. Ensing-Ganseman, A. P. Franje-Leendertse, J. P. van Dijke, D. Duindam (met lof), P. J. Simmers- Moelker (met lof), J. A. Janse, O. Kos ter, J. Koster, J. J. Minnaar, L. A. Nie- wenhuize-Meijaard (met lof), Chr. Kole, J Verijzer, J. C. van Duivendijke, M. Boone (met lof), G. Reijnhout, D. Loker se (met lof), J. Cok, A. Steenpoorte, J. Cok, J. J. Allewijn, J. Sinke, D. F Meijaard-Dronkers. LICHTE SCHADE BIJ BOTSINGEN In de Burg. Elenbaasstraat had een aanrijding plaats tussen een personen auto en een bestelauto. De personenauto, bestuurd door A. P. uit Hansweert, die vanaf de rijksweg kwam, verzuimde voorrang te verlenen aan de uit de Slot- straat komende bestelauto, bestuurd door P. H. Filius uit Yerseke. De beide auto's liepen slechts lichte schade op. Op het kruispunt rijksweg-Zanddijk had een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Over de Zanddijk reed m de richting van de rijksweg de heer B C. van 't W. uit 's-Heer Abtskerke, die waarschijnlijk onvoldoende aandacht besteedde aan het over de rijksweg ko mende verkeer. Hij verleende althans geen voorrang aan de auto, bestuurd door de heer A. L. v. d. D. uit Fijnaart. De inzittenden uit beide auto's liepen geen letsel op. Beide personenauto's werden licht beschadigd. Yerseke PAARDEN OP HOL In een onbewaakt ogenblik gingen bij de heer P. op het einde van de Bree- weg twee paarden met wagen op hol. Met een flinke vaart en veel leven ren den ze de Breeweg af en kwamen op het erf van de K. Op het einde hiervan ramde de disselboom een bijna twee meter hoge muur, die over een groot gedeelte bezweek. Hierdoor kwam het span op het bleekveld van de wed. Goe man. Vlak voor het keukenraam bleef het geval staan. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. evenals „Hosanna". De jeugdmuziekver- eniging „Thalia - Tremola" krijgt f 500. De Prot. Christelijke Instelling voor Maatschappelijk Werk (gezinszorg) zag op het lijstje der subsidies f 1800.prij ken. De instelling ..Katholieke Gezins zorg te Axel" f 2876.De Prot. Chr. Instelling voor Maatschappelijk Werk f 700.—. De Stichting Interparochieel So ciaal Charitatief Centrum voor Koe»- wacht, Axel, Zuiddorpe en Overslag f 995Het r.-k. ziekenhuis te Sluiskil zal f 3000.— ontvangen. Het Juliana ziekenhuis te Terneuzen (garantie) f 17.600.De wijk- en kraamverpleging en consultatiebureaus f 475.De Chris telijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Axel springt er met f 4941.werke lijk niet slecht uit. De r.-k. bibliotheek voor de Kanaalzone, waarbij ook de pa rochie Axel is aangesloten, ontvangt f 935.De Axelse bad- en zweminrich ting krijgt f 3500.De Oranje Vereni ging krijgt zeven en een half lapje van f 100.voorgeteld. Om ook Sluiskil in deze niet te vergeten schoot er ook nog een briefje van f 25.over. De Hand boogmij. „Ons Vermaak", die werke lijk getoond heeft levensvatbaar te zijn, krijgt voor haar typisch Vlaamse sport f 50.—. De fokdagen en keuringen wer den ook niet vergeten. De provinciale rundveefokdag zal f 25.ontvangen. De rundveekeuringen en jaarmarkt comité beiden te Axel, ontvangen elk f 100. De pluimveecursus te Axel f 50, Clinge DUIZEND SNOEKBAARSJES UITGEZET Op het viswater De Zestigvoet, welke toebehoort aan de vissersvereniging De Clingse Hengelaars, is wederom een partij vis uitgezet. Ditmaal waren het 1000 snoekbaarsjes. De partij vis werd uitgezet door de Organisatie ter verbe tering van de binnenvisserij in Utrecht. EERSTE ABRI IN HET DORP Op het kruispunt Gravenstraat-Ooster- weg is de eerste abri in de gemeente geplaatst. Op dit kruispunt staan dik wijls reizigers te wachten op de bussen. Vandaar dat door het gemeentebestuur op dit drukke punt een abri geplaatst is. Aan de hand van de ervaringen zal blijken of er in het dorp nog meer abri's geplaatst zullen worden. Hengstdijk UITSLAG SCHIETING Van de 30 schutters in „'t Trefpunt" wist A Wentzler, Boschkapelle de hoge vogel neer te halen. De le zijvogel ging naar A. Mahu, Lamswaarde en de 2e zijvogel naar C. de Wit, St.-Jansteen. A. de Bakker, Hengstdijk, presteerde het om liefst 5 kleine vogels voor zijn re kening te nemen. Deze gemeentebegroting en de begroting voor het woningbedrijf zullen deze maand in openbare behandeling worden gebracht. W aterlandkerk je BONTE AVOND Het bekende Radio-Phil-Harmonica-or- kest „Flandria" zal op zaterdag 9 de cember in het Dorpshuis een bonte avond verzorgen. Hieraan werken ver der nog mee de bekende Vlaamse con ferencier Renaat Verween (Modest) en de Hongaarse goochelaar prof. Sarkos. Zuiddorpe MUZIEK- EN TONEELAVOND Op maandag 18 december geeft Con cordia uit Axel in het parochiehuis een muziek- en toneelavond. Opgevoerd wor den „Als de klok waarschuwt", een vrolijk mysteriespel in 3 bedrijven door R. en H. Feenstra en een muziekpro gramma door de harmonie „Concorida" directeur A. van Meurs W. Pz. en door de drumband en signaalafdeling, tam- bour-maitre J. Vercouteren. (Advertentie) De P.Z.E.M. heeft voor uitbreidingen en vernieuwingen voor 1962 een bedrag van f 7.657,000 geraamd. Voor de centrale Zeeland is een be drag geraamd van f 263.500 voor telecom municatie en f 400.500 voor telefoon. Voor gebouwen: f 161.000; voor instrumenten f 85.000; vor kantoor en meubilair f 121.000; voor huishoudelijke apparaten f 804.000 en voor vervoermiddelen f 75.000. Voor de verbinding Goes-Zierikzee 10 kV is een bedrag begroot van f 800.000 en voor het station voor het Sloe van 50 kV en 10 kV een bedrag van 1,2 mil joen. Voor de bouw van een 50 kV voor het Sloe is f 250.000. In het kader van de telecommunicatie is voor een straalzenderverbinding Vlis- singen-Westdorpe begroot f 213.000. De directie heeft een winstsaldo be groot van f 453.000 De stroomopbrengst voor 1962 wordt geraamd op 18.54 mil joen. De netto - opbrengst van de stroom is geraamd op 182 miljoen kWh. Aan het Schuttershof te Hulst is gis teren het nieuwe districtskantoor voor z.o.-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits Maat schappij officieel geopend. In aanwezig heid van burgemeester A. L. S. Locke- feer, directie van de maatschappij, het hoofd van de bouwkundige dienst van de PZEM, de bedrijfsingenieur van de Zuidgroep, alsmede van de technische ambtenaren en personeel van het district heette de directeur van de maatschappij, ir. T. Michieisen, de aanwezigen welkom. Bijzonder verheugd toonde de direc teur zich met dit nieuwe gebouw de gemeente Hulst iets te mogen aanbieden, dat ieders waardering kon wegdragen. Ook het hoofd van de bouwkundige dienst, de heer R. Kunnen, kreeg waar derende woorden te horen voor hetgeen hij hier had gepresteerd. De heer Kun nen was namelijk de ontwerper van het gehele complex, bestaande uit show room, kantoorruimte, bergplaats en transformatorstation. De bedrijfsinge nieur van de Zuidgroep, de heer R. A. M. Vis liet in het kort even de revue passeren wat er allemaal aan de reali satie was voorafgegaan. De heer Kun nen zette eveneens in het kort de opzet uiteen en dankte ieder voor de wijze waarop hij in staat was geweest dit nieuwe gebouw te realiseren. De technisch ambtenaar van het dis trict, de heer J. de Kleijn, die de eer genoot dit gebouw in ontvangst' te mo- Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst, Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypers, tel. 3327 Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat 1, tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr. v. Dongen Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,15 per mm. 1 mm ingezonden mededeling 2Va mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0,90, elke regel meer 0,15. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. 1,50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze parlementaire redacteur) Zeeland en Brabant zijn volgens de memorie van antwoord op de o. k. en w.-begroting nogal traag geweest met de indiening van re creatieplannen. Toch zullen met name deze provincies tot de be langrijkste recreatiegebieden van ons land gaan behoren. Met Zee land is thans overleg gaande over diverse projecten ten behoeve van de recreatie in het deltagebied. Uit de pot voor de openluchtrecreatie van o., k. en w.toe-jBTHTHTHTHTH van O.. K. en W. heeft Zeeland thans definitief 10.000 gulden gekregen (vier procent van de kosten) voor de omzet ting van de stadshaven van Veere in een watersporthaven. Aan dit werk dra gen verder behalve de gemeente zelf ook de Rijkswaterstaat bij alsmede Ec. Zaken. Uit dezelfde pot heeft Noordbrabant 100.000 gulden ontvangen voor de aan leg van een jachthaven te Drimmelen. O., K. en W. is bereid maximaal vijftig procent van de kosten van dit werk te dragen. In november werden op het groepsbu- reau van de rijkspolitie, de volgende gevonden voorwerpen opgegeven: blauw plastic portemonneetje zonder in houd, beige dameshandschoen, bruine wollen want, witte wollen handschoen, sjaal, twee huissleutels, grijs geruite pa rapluhoes, wit kinderhandschoentje, blauwe wollen want, kinderzakdoek, ket tinkje met kruisje, beige kinderwant, wollen blauwe handschoen, donkerblau we hoofddoek en een paar blauwe gym nastiekschoenen maat 5. En als verloren voorwerpen: zwarte dames glacéhandschoen, dames polshorloge, contactsleutel Chevrolet, portemonnee met inhoud, bruine sleutel hoes met drie sleutels en een pennemes- je, bruine portemonnee met Nederland se en Belgische munt, zilveren dames polshorloge, blauwe overall, beige por temonnee met inhoud, bruine dames gla céhandschoen, blauwe gabardine regen jas, bruine glacéhandschoen, lederen portemonnee met inhoud en een gouden langwerpig model damespolshorloge. Maandag begint in het Groot Patronaat een jongerenweek, die - zo verwacht men althans - veel belangstelling zal trekken en die deze belangstelling in ieder geval waard is. De parociële overheid streeft er naar om een grote onderlinge eenheid in de parochie te kweken. Dat geschiedt op velerlei wijzen, en een daarvan is de organisatie van deze week voor de jeugd. Er zijn vijf personen aangetrokken, die door hun ervaringen zeer geschikt zijn gebleken de jeugd te wijzen op hun ge breken en verdiensten. Roeping, taak, liefde, vreugde en stijl van leven vormen de onderwerpen van de inleidingen die door pater Wolfgang o.f.m. cap., burgemeester Th. Andriessen dokter Weiten en mej. Liesbeth Steneker worden gehouden. De week wordt beslo ten met een cabaretavond door het ca baret Primeur. Kloosterzande Drs. W. Lockefeer zal zaterdagavond 9 december om half acht een lezing hou den onder auspiciën van de plaatselijke middenstand. De titel van zijn inleiding is „Zeeuwsch-Vlaamse welvaartsproble men''. De bijeenkomst is in Hotel de Linde. De gemeenteraad had woensdagavond een zeer korte zitting. Burgemeester J. E. van Leeuwen bepaalde zich alleen tot het openen, sluiten en het daartussen aanbieden van de gemeentebegroting over het jaar 1962, en de begroting van het woningbedrijf voor datzelfde jaar. gen nemen, dankte hiervoor de directie Burgemeester Lockefeer noemde het een juweel van een gebouw voor het centrum van Hulst. Fraai Het nieuwe gebouw, dat een lengte heeft van 12,5 meter, een breedte van 4,90 meter, en een hoogte van 7 m, biedt ondanks het feit, dat de stijl eenvoudig is gehouden, een fraaie aanblik. In het bijzonder de showroom met de natuur stenen omheining trekt de aandacht. Of schoon er alleen maar keuken-appara ten in tentoongesteld worden, hebben inrichting, vloerbedekking en wanden niets met „keuken" te maken. De eerste pogingen van de maatschap pij om een nieuw gebouw te creëren da teren reeds van 1956. Er moesten echter eerst heel wat moeilijkheden overwon nen worden, maar uiteindelijk kreeg men een goede kans op het Schutters hof. Eind maart van dit jaar werd met de bouw begonnen en op 6 december (een Sinterklaas-surprise) werd het ge heel in gebruik genomen. kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM BNOHOVIH De „Zeelandweek" in Antwerpen heeft geleid tot verschillende contacten op in ternationaal gebied. Als geheel kan deze Zeelandweek als volkomen geslaagd be schouwd worden. Vele nieuwe initiatieven zyn er het gevolg van. Niet alleen is ook de organisatie van een „Brabantweek" aan het welslagen van de „Zeelandweek" zeker gelieerd, thans is ook de machtige „Grand Ba zar" van België geïnteresseerd voor wat Zeeland heeft te bieden. Deze „Grand Bazar" heeft in geheel België achttien enorme warenhuizen. De directie ervan wil in aansluiting op een Italiaanse en Zwitserse markt in vorige jaren medio september een „Zeeuwse Markt" organiseren. Kosten noch moeite zullen worden ge spaard om dit gebeuren interessant te maken. Oesters, mosselen en fruit zul len dan worden verkocht. De etalages zullen een Zeeuws aanzien krijgen op toeristisch, folkloristisch en historisch gebied. Beroep zal worden gedaan om via musea te komen tot inrichting van een Zeeuwse hoerenkamer. Vrijdag a.s. vinden hierover nadere besprekingen plaats. Uit Brussel is eveneens een verzoek gekomen om een „Zeelandweek" in de Belgische hoofdstad te verzorgen. Het ziet er echter naar uit, zo verklaarde Het jaarverslag over 1960 van de centrale melkcontrole dienst (CMD) leert ons, dat de Nederlandse melkveestapel in mei van dit jaar bedroeg 1.625.716 stuks koeien. iDie gemiddeld 26 pet. méér botervet produceerden dan de 1.323.907 stuks van mei 1948. Zodat dc totale produktie van melk en melkvet in een dozyn jaren met ongeveer de helft is gestegen. De eerste twee jaren na de oorlog ('46 voederge brek '47 zeer droog) hebben we hierby buiten beschouwing gelaten. (Advertentie) Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn - ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Een stofzuiger is geen stencilmachine, essentieel niet en evenmin uit een oog punt van jurisprudentie. Een gemeente die t.b.v. het onderwijs een stofzuiger wenst (ex artikel 72 l.o.-wet 1920) kr^gt dit voor elkaar. De Oranjeschool in Vlis- singen was hiervan op de hoogte. Wy twijfelen er niet aan, of de stofzuiger zal in de eerstvolgende Vlissingse raads vergadering het gelukkige schoolhoofd ten deel vallen. „Maar een stencilmachine is voor on- derwys belangrijker", zegt het hoofd van de christelijke u.l.o. in Goes. Voor het algemeen gevoelen misschien wel, maar niet volgens artikel 72 wet 1920. De raad van Goes is nu maar in be roep gegaan by de kroon. Wy hopen niet dat dit zoveel stof zal doen op waaien, dat het hoofd van de chr. u.l.o. t.z.t. de stofzuiger van Vlissingen zal moeten lenen Als de in Goes komende Taptoe on verhoopt zou mislukken en financieel niet aan de verwachtingen zou vol doen, zou dit bijna de helft van de totale post „onvoorzien" van de ge meente absorberen. De gemeente im mers blijft garant voor f 6750. De post onvoorzien bedraagt f 14.000. „Die gok is ons zo'n Taptoe wel waard," zeggen b. en w. van Goes. Wij zijn het er mee eens, al denken wij maar liever niet aan mislukking. Twee gebouwtjes (namelijk in de scha duw van de grote kerk en by de Gan- zenpoort), speciaal daar neergezet voor Goesenaren in nood, zullen verdwijnen. Aan b. en w. is nu de wel heel aparte taak ten deel gevallen om zoals het heet in het verslag van de (deze materie bestudeerd hebbende) commissie: „naar andere plaatsen, meer in de binnenstad gelegen, uit te zien. Zulks alles onder het voorbehoud, dat in ieder geval het totale aantal dezer gelegenheden niet aan vermindering onderhevig zal zyn". T^iets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salieylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent no. 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de gewrichts banden en spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlich ting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordringingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aanvankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (inplaats van een oppervlakkige warmte- sensatie op de huid te veroorzaken), ten einde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter: de pijnstillende werking van Algesal „doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van verlichting en welzyn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet: Pijn slaat altijd onverwacht toe! Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Een nieuwe term is: haalbaar of niet haalbaar. In de regel slaat dit dan op voorstellen of ontwerpen van ge meentelijke of provinciale instanties. Het woord zal zeker vallen in de Goese raad van vanavond. De infra structuurwerken komen dan ter sprake. Wij hebben de indruk, dat de term haalbaarheid echter niet altijd de in houd dekt. Het oorspronkelijke infra- ontwerp omvatte t.m. 1965 een bedrag van 6 miljoen. Dit ontwerp werd door de raad als niet haalbaar" destijds (wegens de grootte van dit bedrag) veroordeeld. Het ontwerp van vanavond echter omvat 10 miljoen 300 duizend gulden tot 1963 In 1940 bedroeg de gemiddelde produk tie per koe 3964 kg melk met 3,59 pet. vet 464 grammen botervet per dag); in 1960 waren deze cijfers 4353 x 3,81 pet. 541 grammen vet per dag). Deze cij fers verschillen niet noemenswaard met die van verleden jaar, doch ze tonen over de hele linie een heel kleine teruggang (4342 x 3,82 542 g, doch in één dag kortere lactatieperiode) De belangstelling in de rundveeverbe tering - geregistreerde fokkerij - neemt nog steeds toe en ook het aantal koeien waarvan de produktie gecontroleerd wordt, wordt nog steeds groter. Al is dan deze stijging de laatste jaren lang zamer: momenteel wordt 66,7 pet. van de Nederlandse veestapel op produktie ge controleerd tegen 66,5 pet. in het vorige jaar. In twee provincies wordt reeds meer dan 80 pet. van de gehele melkveestapel gecontroleerd (Friesland 84, Drente 82 pet.), in Noordbrabant is het percentage 59,1 (als v. j.), in Zeeland 32,9 (31,7). In vele gevallen vormen de kosten der controle een rem om er aan mee te doen. In dit verband kan worden opge merkt, dat die kosten veelal niet meer bedragen dan de waarde van 50 kg melk (waarvan een deel in de vorm van sub sidie terugkomt), maar dat de produktie op niet-gecontroleerde bedrijven gemid deld zo'n 500 a 700 kg melk per koe per jaar minder is. Een tiental jaren geleden werd veron dersteld, dat met een percentage van ongeveer 50 wel de top van het aantal controle-dieren zou zijn bereikt Dat dit reeds 66,7 bedraagt bewijst weer eens te meer, dat prognose's niet altijd uit komen! Zien we Friesland en Drente voorop gaan met meer dan 80 pet. van de vee stapel gecontroleerd, Noordbrabant neemt de zevende plaats in en Zeeland de elfde of laatste van de gewesten. De volgorde der elf gewesten is trouwens dezelfde gebleven als die van verleden jaar. Het „eiwit-onderzoek" is in 1960 sterk uitgebreid; per 1 juli werd reeds voor 310.000 koeien op 28.6 pet. van de ge controleerde veestapel het eiwit gehalte in de melk bepaald. Dit eiwit-onderzoek geeft een andere volgorde der provincies: Friesland en Drente gaan voorop met resp. 44,5 en 26,3 pet. van de gehele veestapel doch in Zeeland en Noordbra bant wordt slechts resp. 4,8 en 2,9 op ei wit nagegaan. Ze nemen de plaatsen 9 en 10 in in de volgorde. In totaal wordt 19 pet van de Neder landse veestapel op eiwitgehalte in de melk onderzocht. De sterke toename van dit onderzoek zal in verband staan met het feit, dat in sommige provinciën het eiwitgehalte mede bepalend is voor de melkprijs. De drieweekse controle wordt het meest toegepast; in Noordbrabant en Limburg uitsluitend en in Nederland in 56,7 pet. van de gevallen. In Zeeland is ook de drie-weekse controle over heersend ((79,2 pet.) doch daarnaast wordt ook vierweekse aangetroffen. Op 93.764 bedrijven worden de koeien op produktie gecontroleerd. Het grootste bedrijf treffen we weer aan in Noord brabant; n.l. één met 182 (v. j. 165) drijven 11,57 koeien, Zuid-Holland heeft bedrijf met 100 koeien (v. j. een Fries met 93). Van alle gecontroleerde koeien is 78,7 pet. zwartbont; 18,8 pet. roodbont (als v. j.) en 2,4 pet. blaarkop. De zwartbon ten zijn met 0,1 pet. toegenomen, de blaarkoppen met 0,2 pet. verminderd. Het aantal niet tot één dezer drie vee slagen behorende koeien kan verwaar loosd worden Gemiddeld telden de Nederlandse be drijven 11.57 koeien. Zuid-Holland heeft het hoogste gemiddelde: 20,53; Noord brabant bezet de negende plaats met 8,37, Zeeland de elfde en laatste met 5.54. Het aantal stamboek- en register - koeien bedroeg 44,1 pet. (v. j. 42,4) van het totaal aantal gecontroleerde koeien. Bij het zwartbonte, het blaarkop vee is het aantal niet-stamboekkoeien vermin derd, doch bij het roodbonte veeslag is het meer geworden. In een volgend artikel willen we iets over de produktie der dieren vertellen. 55 55' Op woensdag 27 december a.s. hoopt mgr. W. Bekkers, bisschop van 's-Her- togenbosch, om tien uur in de kathe drale basiliek van St.-Jan aan mgr. Jo- I hannes Bluyssen de H. Bisschopswijding toe te dienen. Zoals men weet is mgr. j Bluyssen door Z.H. de Paus benoemd tot titulair-bisschop van Aetos en hulp bisschop van mgr. Bekkers. De wijding zal plaatshebben op de feestdag van de H. Johannes, apostel en evangelist, pa troon van het bisdom Den Bosch en van f mgr. Bluyssen zelf. Dinsdag 12 december wordt in de per- soneelskantine van de veiling „Zuid-Be veland" een algemene ledenvergadering gehouden. Op de agenda staan o.a. voor stellen om over te gaan tot de bouw van een vierde koelhuis; ca. 4000 m2 grond aan te kopen, grenzende aan de westzijde van het veilingterrein aan de Fruitlaan; ten behoeve van de koelhuis- bouw een geldlening aan te gaan van één miljoen gulden of zoveel minder als nodig zal blijken: voor het seizoen 1962- 1963 over te gaan tot aankoop van 60.000 stuks standaard fruitkisten; het bestuur te machtigen eventueel deel te nemen in de door de provincie Zee land opgerichte Stichting „Waarborgin- stituut voor de Tuinbouw" tot een maxi mumgarantie van voorlopig f 100.000. De militair G. J. van de vliegbasis Woensdrecht is gisternacht op de Poort- vlietsedijk onder Poortvliet met zijn wagen in volle vaart tegen een boom gereden. Met vrij ernstige verwondingen moest J. in het militair hospitaal te Ber gen op Zoom worden opgenomen. Zijn auto werd totaal vernield. Morgen, vrijdag 8 december gelden voor I de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: te Hansweert om 3.00 en 15.16 uur; te Terneuzen om 2.24 en 14.36 uur; te Vlissingen om 1.53 en 14.08 uur en te Wemeldinge om 3.49 en 16.05 uur. (Advertentie) Brunswick Bowling Breda Elke maandag en vrydag van 5 tot 8 uur Familie-diner f 3.p.p. Reserveer tijdig Uw tafel. TeL 01600 38452. Als de ouders bowlen spelen de kinderen gratis hun wedstrijd De Vogelbeschermingswacht in west- Zeeuwsch-Vlaanderen gaat ook deze winter weer enige propaganda maken. Er worden films vertoond in enige ge meenten van het Land van Cadzand en bij deze films wordt een toelichting ge geven door de heer F. Seghers, erele- raar en Algemeen Voorzitter van de Or nithologische Vereniging: „De Wiele waal" in België. Daar de heer Seghers uiterst deskundig is, mag worden ver wacht, dat de Vogelbeschermingswacht in west-Zeeuwsch-Vlaanderen enige goe de avonden tegemoet gaat. Er wordt ge start in Sluis op 12 december en in Aardenburg op 13 december. GOES Stadhuis 19 uur Raadsvergadering Grand 20 uur Venus in nerts VLISSINGEN Luxor 20 uur De Indiaanse vrouwenroo Alhambra 20 uur De vijand kwam 's nachts MIDDELBURG Electro 19.30 uur Heerseres van de onderwereld De Eendracht 20 uur KNM plantkunde TERNEUZEN Luxor 19 uur De tien geboden, a.L GENT a Kon. Ned. Schouwburg Appartement te huur BIERVLIET 19 uur Gemeenteraad ANTWERPEN Kon. VI. Opera La Traviata Prins van Oranje 20 uur Muziekavond ZVU HONTENISSE 15 uur Gemeenteraad BAARLAND m Verenigingsgebouw 14 uur Voorlicni structuur van de grond HOEDEKENSKERKE Hotel Otte 19.30 uur Voorlichting tuur van de grond KORTGENE Stadswijnkelder 14 uur Alg. vergader ZLM SLUIS De Sluizc 20 uur St.-Nicolaasbal ZIERIKZEE Mondragon 20 uur Lezing ZVü CLINGE 19.30 uur Gemeenteraad *bns de heer A. Korstanje, Rijksmidden- standsconsulent, dat wij op dit ove rigens zeer gewaardeerd verzoek niet zullen kunnen ingaan. Buiten de uitstekende resultaten tot nu toe bereikt wees de heer Korstanje nog op de Belgisch-Nederlandse Vereni ging, onder voorzitterschap van mr. A. J. J. M. Mes. welke is opgericht in cor relatie met de vooral het laatste jaar sterk geïntensiveerde vriendschappelijke en handelscontacten België-Zeeland. Het woningcontingent in de pro vincie Zeeland blyf t een onderwerp van aanhoudende zorg voor het College van Gedeputeerde Staten. Deze zorg is nog toegenomen nu de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zich genoopt heeft gezien ook de niet gesubsi dieerde woningbouw (de zng. vrye sector) te reguleren. Voor het jaar 1962 zyn aan de pro vincie Zeeland toegewezen 1400 wonin gen, te weten 700 woningwetwoningen, 500 premiewoningen en 200 ongesubsidi eerde woningen. In deze aantallen zijn begrepen 310 woningwetwoningen en 150 premiewoningen voor vervanging van slechte woningen alsmede 230 wo ningwetwoningen en 110 premiewoningen voor vervanging van noodwoningen. Het vervangen van noodwoningen is verplicht; het toewijzen met een bin dende bestemming voor vervanging van krotwoningén wordt overgelaten aan de prudentie van het College. Niettemin heeft de minister gevraagd hieraan meer aandacht te besteden dan in het verleden. De aantallen, die beschikbaar blijven voor de groei en de ontwikkeling van het gewest, zijn onbevredigend. De be zwaren zijn met klem bij het departe ment ingediend. Voor het jaar 1962 wor den nu (evenals in 1961) 2000 woningen in reserve gehouden voor de industriële ontwikkeling van de probleemgebieden. In 1961 werd uit deze reserve een aantal van 85 toegewezen aan de provincie Zeeland. Veelzeggende at voor veeleisende huist z T. O O Pluisjes, I katteharen Ruton zu De prachtig verc van Uw nieuwe Ru dat een voordeel? t staat U een veel soi zonder dat de stofzi knikken. Bovendie voorzien van een nemer, die honds draadjes en pluisje! tapijt. Zuig met de wordt werkelijk sc ding, zo'n pluisopr uitvinding, gebasef opgedaan bij het bo een miljoen Ruton wat een RUTON voor stofzuigers, i ook voor electrische BEHANGSELPAPIER!) vraagt voor de behangselpaj Zeer hoog loon. Eenvol Aanmelden dagelijks a Julianastraat 36 te Ri In Chappie nodig heeft: vertraan, rijst Alles en pret trouwe dier k lang. Nü geen vlee dingsmiddelei Chappie beval uw hond noc samengesteld Vraag dus r

de Stem | 1961 | | pagina 2