ent VN. maken ernst met defensie Italiaan wint prijzen de lopende band aan tertjes Geen stem, toch zingen Sovjet-defensiebegroting hoger dan ooit tevoren TSJOMBE BEGEEFT ZICH NAAR HET STRIJDTONEEL Rustige nacht Dodencijfers SAMENWERKEN DOCH NIET AANSLUITEN! Kern Gramsbergenaren hadden weer heerlijk avondje Worosjilovop de ereplaats.... Tante Bets in arrest Mevr. Goloeb berecht? Squazzardi bekent, maar lijk is nog niet gevonden gissing ENBUS sl van naand DAGBLAD VOOR ZEELAND bij de justitie gemeld Kamerdebat over N.-Guinea belooft actueel te zijn Gizenga roert zich weer fel De VS. en de EEG. DC-8 bij landing licht beschadigd DE POLDERS IN GEVAAR Ook Rotterdam Rustig weer Oud vraagt nota over v. d. Putten Glenn zal pas na nieuwjaar starten Hij heeft een systeemmaar hoe werkt dat? Felle debatten in de Bondsdag DE WIJS raat 4, Moerdijk ger stapte zo moe e laatste trein die naar Amsterdam >ed en wel in de ïducteur de kaart eren. De liandels- ïducteur wil je er uitzetten, want ik ïl in slaap zal val- ;i de conducteur en Een uur later werd wakker, en ont- te schrik dat hij in Hij holde naar de chreeuwde ,,Man ie er in Den Bosch aar meneer zei de eb er in Den Bosch tij spartelde wel erg moest". Dan heb ik nm: mulders oemendaalseweg 10 lalwyli de laatste Sinter- in de krant. Nu tekeningen maken n over de winter js. [.gen over Sinter- hier nog aan de :n José Hermans, Sjak van den de Cerff, Frans larie-Louise Bul, ellie de Wijs, ïs in met letters die ?n waarvan de be- >rdt opgegeven. Om r al één letter in. uld is kun je in de oven naar beneden e ook wel eens aan id gegeven wordt, waait 2. de yshut tegenovergestelde oord 5. tegenover- n 6. mooie kleur praat 8. afkorting Ulriaan 9. dieren hen moet 10. af- aam Eleonora 11. akt. [1IJSJE VAN ED binnen gespoeld, e walvis de bek en iet overtollige vocht tuitenHet plankton achter de zee) en kan hij dan weer moeien I Schaaldier- kreeftjes slakjes, hij zo bij kilo's naar 102e JAARGANG No. 23847 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ajgfct&O PONDERDAG 7 DEC. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VLIEGTUIGEN TEGEN KATANGA INGEZET Gisterenmiddag omstreeks één uur heeft mej. Elisabeth van Moorst Tan te Bets"), dc verzorgster van Anneke Beekman, zich gemeld bij de comman dant van de parketgroep der rijkspolitie in het Paleis van Justitie te Amster dam. Mej. Van Moorst is in maart 1956 door het gerechtshof te Amsterdam bij ver stek veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens het onttrekken van Anneke Beekman aan het wettig over haar gestelde gezag. Tegen mej. Van Moorst was nog steedr een bevel tot onmiddellijke gevangenneming van kracht. Zij is in de vooravond naar het huis van bewaring II aan de Amstelveense- weg overgebracht. De gehele middag heeft zij in het Paleis van Justitie ver toefd. De formaliteiten hebben in dit ge compliceerde geval veel tijd gevergd. De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft zich niet bevoegd ge acht kennis te nemen van het aan deze rechtbank gerichte verzoekschrift tot op heffing van het bevel tot gevangenne ming. Het bevel tot gevangenneming is namelijk door het gerechtshof te Am sterdam uitgevaardigd. Om die reden meent de raadkamer dat mej. Van Moorst zich met haar verzoek tot op heffing van dat bevel tot het gerechts hof moet wenden. Zoals bekend heeft mej. Van Moorst ook een gratieverzoek aan H.M. de Ko ningin gericht. De Tweede Kamer heeft nog niets be sloten omtrent datum en vorm van het komende Nieuw-Guineadebat. Men wil de nota inzake het verder te voeren be leid afwachten, die deze week door de regering bij de Kamer ingediend zal worden. Dit debat, dat wellicht nog in dit jaar gevoerd gaat worden, zal extra actueel zijn, gezien de berichten over toenemen de patrouille-activiteit van de Indonesi sche luchtmacht langs de kust van Nieuw-Guinea. Op bases in Oost-Indone- sië bevinden zich thans twee gevechts eenheden van de Indonesische lucht macht. Het Roode Kruis op Nieuw-Guinea heeft besloten om op korte termijn twaalf noodhospitalen aan de kust van Nieuw- Guinea te vestigen. De operaties van de V N.-strijdkrachten in Katanga hebben gisteren het karakter van een echte oorlog gekregen. De oorzaak hiervan was het inzetten van gevechtsvliegtuigen, de vervaarlijke Canberra-jacht- bommenwerpers, die bestuurd werden door Indiase en Zweedse pilo ten. De luchtaanvallen, zo valt op te maken uit de"schaarse feiten die hierover hekend worden waren een voldongen succes voor de V.N. Het verslag van een 20 minuten durende „raid" door enkele Cam- berra's spreekt wat dit aangaat boekdelen. De gevechtsvliegtuigen voerden een aanval met de boordwapens uit op een straaljager van het Katangese leger, welke juist gereed" werd gemaakt voor de start op het vliegveld van Bolwezi. Drie Katangese transportvliegtuigen werden eveneens op de grond vernietigd. Op de terugweg schoten de Canberra's een benzine-opslagplaats op het vlieg veld in brand en beschadigden zij de controletoren. Vliegend boven Loefira lieten zij bommen vallen op de spoor brug welke de voornaamste verbinding vormt tussen Jadotstad en- Elisabeth- stad. Over deze brug werden juist ver sterkingen voor het Katangese garni zoen in de hoofdstad aangevoerd. Een spoortrein, welke Katangese troepen vervoerde, werd met raketten bestookt en bleef zwaar rokend op de rails staan. De Canberra's begonnen ook nog aan de achtervolging van een Katangese Dor- nier, maar dit toestel wist te ontkomen. Toen de Canberra's weer waren geland zei de militaire woordvoerder van de V.N.: Aardig gedaan in twintig minu ten, vindt u niet. Rond Elisabethstad wordt verbitterd gevochten. In de hoofdstad van Kongo, Leopold- VOLGENS een woordvoerder van de In diase regering hebben Portugese mili tairen vanuit de enclave Goa Indisch gebied geschonden. Bij verdere provo caties zullen Indiase troepen de enclave binnentrekken. INDONESIË hoopt van West-Duitsland een krediet van ruim 200 miljoen D.- mark te krijgen in de vorm van econo mische hulp. Een Westduitse delegatie voert hieromtrent besprekingen in Dj a karta. JE GRIEKSE premier heeft verklaard, dat zijn land vreedzame betrekkingen wenst met het buurland Albanië en met Bulgarije, alhoewel de nabuurschap sinds onheuglijke tijden bijzonder koel is ge weest. LORD ATTLEE, de vroegere leider van de Britse Labourparty, is zeer ernstig ziek. Hij is opgenomen in het hospitaal. Attlee is 78 jaar oud. LIT DE gevangenis van Bone, in Alge- fle> zijn gisteren zeventien rechtse ex tremisten ontsnapt. Zij hebben daarbij vermoedelijk hulp van handlangers ge- 0 A s°e ontsnaPten zitten nu weer bij de BOEREN en tuinders in ons land zuilen binnenkort richtlijnen ontvangen ver de maatregelen die zij dienen te nemen bij het optreden van radioactieve neerslag. stad, heeft men sedert gisterenmorgen geen berichten meer uit Elisabethstad ontvangen. De laatste melding luidde: „Wij hebben een rustige nacht achter de rug". Er zou wel een Katangees vlieg tuig boven de stad zijn verschenen dat door luchtdoelartillerie beschoten was, maar of dit toestel ook gebombardeerd heeft weet men niet. Een deel van het V.N.-contingent in Elisabethstad zou in gesloten zijn. Op het vliegveld van Leo- poldstad arriveerden gisteren de eerste Globemasters van de Amerikaanse luchtmacht, die manschappen en voor raden hebben gebracht. Eveneens land den er vliegtuigen uit Ierland, die verse troepen brachten. Amerika is van plan om de ondersteu ning van de V.N.-operaties door middel van een luchtbrug met de reusachtige Globemasters uit te breiden, op verzoek van de volkerenorganisatie. Er gaan geruchten dat hieromtrent een ernstig meningsverschil tussen Amerika en Engeland is ontstaan. Het is niet dui- delyk of de strijd in Katanga nog wel kan worden gezien als een zuiver defen sieve aangelegenheid. De operaties ne men soms het karakter van volledige aanvalsdaden aan. President Tsjombe kondigde gisteren verschillende malen aan dat hij naar Katanga zou terugkeren om persoonlijk de strijd tegen de V.N.-strijdkrachten te leiden. Vooraf deed hij een beroep op De Gaulle, op Adenauer en op koningin Eli sabeth om tussenbeide te komen en een bloedbad in Katanga te voorkomen. Ver wacht wordt dat Tsjombe vanavond in Brazzaville zal arriveren, vanwaar hij naar Elisabethstad hoopt te kunnen gaan. De cijfers welke worden verstrekt over het aantal doden in Katanga lopen sterk uiteen. Het is beslist niet mogelijk een betrouwbare opgave te doen. De cijfers variëren van enkele tientallen tot enkele honderdtallen doden. Uit Oostprovincie komen ook alarme rende berichten. Gizenga zou daar een nieuwe poging aan het ondernemen zyn om tot een afscheiding van Kongo te komen. Gizenga is gisteren in zijn bol werk, Stanleystad, teruggekeerd. President Kennedy heeft de Ameri kaanse vereniging van fabrikanten voor gesteld dat de Verenigde Staten zullen samenwerken met de Europese Econo mische Gemeenschap voor het stimule ren van de handel tussen deze twee gro te gebieden. De president zei, dat hij niet zal voorstellen dat de Verenigde Staten zich bij de Europese gemeenschappelijke markt zullen aansluiten. Wederkerige verlaging van invoer rechten aan beide zijden van de Atlan tische Oceaan zal reeds leiden tot een vergroting van de Amerikaanse verko pen aan het buitenland en zal tevens de positie van de Verenigde Staten en hun bondgenoten versterken. Spoedig zal on geveer 90 procent van de industriële produktie van de vrije wereld zijn ge concentreerd in twee grote markten, de Verenigde Staten en een uitgebreide Europese gemeenschappelijke markt. Het onderzoek naar de schuldigen aan de moord op de 13 Italiaanse vliegers verloopt niet bepaald vlot. De speciale commissie van de V.N., die naar Stan leystad was gegaan om de daar gevan gen gehouden Kongolese soldaten te on dervragen, heeft van de bevelhebber van de Kongolese troepen aldaar, Loendoela. geen toestemming gekregen om met het verhoor te beginnen, zolang hij geen spe ciale instructies van de centrale rege ring had ontvangen.... Een Noorse officier, die bij de inlich tingendienst van de V.N. in Katanga heeft gewerkt, is O'Brien bijgevallen in diens kritiek op Engeland en Frankrijk met betrekking tot het probleem Ka- tanga. De Noor zei ook dat een kleine kern van blanke kolonisten de hand heeft in de onlusten in Katanga. Deze kern vertegenwoordigt machtige financiële belangen, zei hy. De Katangezen zelf noemde hy een vredelievend volk. de bij Een DC-8 van de K. L. M., „Orville Wright", is gisterennacht Lissabon tijdens de landing van de baan gelopen, waarbij het hoofdlandingsgestel licht werd beschadigd. Verwacht wordt, dat het vliegtuig ter plaatse spoedig zal kunnen worden hersteld. Een andere DC-8. de „Sir Isaac New ton", is naar Lissabon gevlogen om de 57 daar gestrande passagiers over te nemen en naar hun bestemming te bren gen. Irina Goloebova. de echtgenote van de Russische chemicus die in oktober, tij dens een bezoek aan Nederland, besloot in het Westen te blijven, is ter verant woording geroepen door een Sovjet volksrechtbank wegens „handelingen van hoogverraad tegen het Sovjet-moe derland", zo meldt een Brits blad. Zij werd volgens het blad bij haar aankomst in Rusland opgewacht door officieren van de geheime politie. Haar werd verweten dat zij niet had verhin derd dat haar man in het Westen ach terbleef en dat zij werd overgehaald een vrijwillige bekentenis betreffende haar deelneming aan handelingen van hoog verraad tegen het Sovjet-moederland te ondertekenen. Zij mocht daarna naar huis terugkeren, doch later werd zij in Camera door een volksrechtbank ver hoord. Volgens het bericht werd mevrouw Goloeb niet bestraft. Zij kreeg drie maanden de tijd om haar man over te halen naar Rusland terug te keren, waar men bereid was zijn dwaze stap te vergeten. M Pe^ *n de Hoogeveensevaart en in de Stormsciiaac Reest wat op. Als deze stijging zich lil Evenals vorig jaar hebben ook nu op Sinterklaasavond jongemannen uit Gramsbergen en omgeving en uit het aangrenzende Duitse gebied op de dy- ken van de Overijsselse Vecht gestaan om doorbraken te voorkomen. De regen is opgehouden, maar heeft gisteren plaats gemaakt voor een felle wind. De kritieke punten liggen bij het ge huchtje Haandrik, enkele kilometers van Gramsbergen. Tot twee maal toe baande zich dins dag het water daar een weg op plaatsen die reeds eerder op de dag met zand zakken waren versterkt. Gisterennacht sloeg het water langs en over de zand zakken en nam zelfs hele stukken nood- dijk mee. Langzaam stroomde het toen over het landbouwterrein, zowel in Ne derlandse als in Duitse richting. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de zo genaamde „Duitse dijk", die rond het waterschap „Klinke vlier, Heege en Mars" ligt. het zal begeven. Hierdoor zou het hele gebied van dit waterschap overstromen. Ten westen van Ter Apel spoelde het water enige tijd over een dijk. maar nu is men daar de toestand meester. Gunstiger is de toestand ook gewor den rondom Lochem, rondom Barneveld en in de omgeving van Meppel. In de Gelderse Vallei is het water steeds sneller gaan zakken. In de omgeving van de stad Meppel liet de toestand zich ook wat gunstiger aanzien. Gisterenmorgen liep echter het Weersverwachting van het K.N.M.i. jali?v,°cnd' 0Pgemaakt gisteren- f avond 23.15 uur: t 1 ™5Sele"dc bewolking met enkele I bÜ TPf d voorkomende buien. Zwak- non. i m.ati«e "ui tussen west en t m? Ongeveer dezelfde Vandaan^1 otllrcn als Koteren. ™dnoraiS.39 u„™der 16'3° UU' iStjv zon op 8 34 uur-Maap "p Deze foto bereikte ons uit Elisabeth stad: Katangese soldaten, bewapend met een mortier, hebben zich in een van de straten van de stad opgesteld. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Oud (V.V.D.) heeft gisteren zijn partijgenoot minister Visser bij de be grotingsbehandeling van Defensie in de Tweede Kamer gevraagd zo spoedig mo gelijk in een nota volledig opening van zaken te geven over de zogenaamde zaak-Van der Putten. Zowel over het geen onder zijn bewind is gebeurd als over dat wat onder zijn voorgangers is geschied. Hij hield de mogelijkheid open dat de Kamer na ontvangst van die nota behoefte zou hebben aan nadere inlich tingen. Voor dat geval beval prof. Oud de Kamer een parlementaire enquête aan. De toon van de liberale fractievoorzit ter en de bewoordingen waarin hij zijn verzoek om de nota goot, lieten er geen twijfel over bestaan dat de V.V.D. er op uit was partijgenoot Visser een tik op de vingers te geven. Als de nota „volstrekt onbevredigend" zou zijn, zei prof. Oud, zou de Kamer niets anders kunnen doen dan het ver trouwen in de minister opzeggen. Veel vertrouwen scheen prof. Oud zelf niet in zijn partijgenoot te hebben. Hij sprak slechts „de hoop" uit, dat hetgeen de minister aan de Staten-Generaal zal meedelen van die aard zal zijn dat het terecht of ten onrechte geschokte ver trouwen weer zal worden hersteld. Hoe Pier Giovanni Vallauri uit Turijn het 'm levert snapt niemand, maar hij presteert het om week na week een prijs te winnen bij elk kansspel waar aan hij deelneemt, onverschillig of het de voetbaltoto of de lo terij is. De Italiaanse pers verdiept zich in gissingen die variëren van „een ver bond met de duivel" tot de sceptische theorie dat hij meer geld inzet dan hij wint. Vallauri zelf beweert dat hij een „sys teem" heeft, maar hij voegt eraan toe dat dit niet alles verklaart en dat hij ook erg veel geluk heeft. Het meest verbazingwekkende aan zijn fabelachtige veine of hoe men het noemen wil, is niet zozeer de waarde van de door hem gewonnen prijzen, als wel de ongewone regelmaat waar mee hij ze wint. In de afgelopen elf maanden heeft hij 22 keer prijzen getrokken tor waar de van naar schatting 47.260.000 lires. Vallauri zelf is de tel kwijt, maar hij gelooft wel dat deze schatting onge veer klopt. In de afgelopen twee maanden alleen al won Vallauri tweemaal in de voet balpool, tweemaal in een loterij, „Ena- lotto" genaamd, en eenmaal in de we kelijkse loterij. voortzet en de laatste berichten wij zen daarop wordt de toestand voor het zuidelijk stadsdeel van Meppel weer kritiek. In de wijde omgeving van Alkmaar zijn landerijen blank komen te staan. In Rotterdam keek men gisteren ver baasd naar omgewaaide schobrstenen, afgerukte televisie-antennes, weggewaai de reclameborden en zelfs een omge waaide muur van 12 m lang en 2 m hoog, die het niet konden uithouden te gen de hevige storm. Het verkeer op de Nieuwe Waterweg, dat 24 uur praktisch had stilgelegen, herstelde zich snel, toen de storm ging liggen. Hevige windstoten hebben dinsdag ook New York geteisterd. Er raakten min stens 20 mensen gewond. Vijftien bouwvakkers werden gewond toen de stormwinden een stellage waar op zij stonden, vernielden. De scheepvaart op de Noord- en Oost zee heeft gisteren veel te lijden gehad van stormen. Een Duitse loods en twee matrozen worden vermist. De motorboot, waarin zij zaten, is in de monding van de Elbe omgeslagen. De V.s. zullen begin januari trachten een man in een baan om de aarde te brengen, zo is woensdag officieel te Washington bekendgemaakt. Zoals be kend is de astronaut Glenn de kandidaat voor de bemande ruimtevlucht. Aanvan kelijk werd verwacht dat hij nog dit jaar zijn ruimtevaart zou maken. Het 14-jarige Italiaanse zangertje Roberto Loreti, beter bekend als ,.Ro- bertino", heeft de baard in de keel gekregen. Hij zal voorlopig niet meer zingen. Toch verschijnt hij vrijdag avond a.s. op het Nederlandse televisie scherm zingend. Roberto maakt alleen de mimiek, terwijl zijn zang afkomstig zal zijn van een grammo foonplaat. „Tegen eind februari hoop ik een nieuwe, meer volumineuze stem terug te krijgen," zei hij. Op de foto poseert Robertino zingend op Schiphol. Gisteren hebben leden van de Amster damse recherche en van de Amstelveen- se politie een groot gedeelte van het Amsterdamse bos doorzocht. Zy hoopten daar het lijk te vinden van de Italiaanse zakenman Bruno Colombo, die enkele weken geleden spoorloos is verdwenen. De Italiaanse horlogemaker, Squazzar di. van wie men veronderstelde dat hij meer van de moord afwist en die des wege in Parijs werd gearresteerd en verhoord, heeft namelijk toegegeven dat hij Bruno Colombo heeft gedood. Het lijk zou hij in het Amsterdamse bos heb ben verborgen. De politie heeft het ech ter niet kunnen vinden. Gisterenmiddag zijn twee politiemensen naar Parijs ge gaan om de horlogemaker nader aan de tand te voelen. Eén van hen kent het Amsterdamse bos op zijn duimpje en men hoopt aan de hand van een gede tailleerde beschrijving van Squazzardi het lijk te kunnen vinden. Nadat de horlogemaker zijn bekentenis had afgelegd, ging er terstond een ar restatiebevel uit voor f!e Italiaanse stu dent Enrico Priso. die van medeplich tigheid wordt verdacht en nog in Rome verblijft. Systeemloos Enige tijd geleden presteerde hij het een prijs te trekken, welke niet toegeschreven kon worden aan welk „perfect systeem" ook. Hij was naar een automobieltentoonstelling in Tu rijn gegaan, had er een kaartje ge kocht en was weggegaan zonder maar zelfs een blik te slaan op de glanzende voertuigen. Hij won de hoofdprijs met het door hem ge kochte kaartje een automobiel. Vallauri's vrouw, Mirella, zegt dat maar man, die chemicus van beroep is, niet altijd zo gelukkig was. Toen zij in februari 1960 trouwden had hij „slechts" een half miljoen lire in de loterij gewonnen. Zijn levensomstan digheden waren destijds dus niet zo bemoedigend. „Ik kan u zeggen dat niemand in die dagen over geluk kon spreken", zei mevrouw Vallauri. „Hij was ontmoe digd, besluiteloos en had enkele schul den. Aanvankelijk wilde hij zelfs niet naar zijn tegenwoordige werkgever gaan om te solliciteren". Toen hij het tenslotte wel deed kreeg hij de betrekking als chemicus en was zijn werkgever zo tevreden over zijn werk dat hij na anderhalve maand aan bood alle schulden van Vallauri te vol doen. Toen Vallauri's ongelooflijke veine aan het licht kwam door het veelvuldig winnen van prijzen, betaal de hij zijn baas het geld terug. Vóór hij in zijn huidige werkkring kwam had Vallauri zo nu en dan aan sportverslaggeverij gedaan, waarbij hij vaak onbelangrijke voetbalwedstrijden moest verslaan. Hij schrijft het hieraan toe dat hij de nodige ervaring opdeed om zijn „systeem" uit te werken. Hoe dat systeem precies werkt is Vallauri's geheim. Hy wil er niets over* zeggen. Gisteren is tüdens een zitting van de opperste Sovjet, de grootste militaire begroting in vredestijd gepresenteerd. De minister van Financiën, die de ver gadering toesprak, zei dat voor de ver dediging tegen de agressieve NAVO 30 procent meer was uitgetrokken dan in 1961. De grote verrassing van de zitting was intussen de aanwezigheid van de vroegere president van de Sovjet-Unie, Worosjilov, die nota bene op de ere plaats zat, alhoewel hij kort geleden nog geen toestemming had om bij de herdenking van de oktobcr-revolutic plaats te nemen op de galerij der gro ten. Er gingen al geruchten dat hij zich had opgehangen. In het Westduitse parlement zijn gis teren levendige debatten over het Ber- Lijnic vraa8Stuk begonnen. Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, oud minister Von Brcntano en de fractielei der der vrije democraten. Mende, maak ten ernstig bezwaar tegen de gedachten- gang die hier en daar opgeld schijnt te doen, dat er voor het Berlijnse vraag stuk een afzonderlijke oplossing moge lijk is. De sprekers waren het er over eens. dat het beleid ten aanzien van Ber lijn deel moest blijven uitmaken van een* politiek van Duitse hereniging. Berlijn mag derhalve niet los geweekt worden van de Bondsrepubliek. Onder de westelijke bondgenoten heerst echter geen eensgezindheid over deze kwestie. Daarbij komt dat presi dent De Gaulle, volgens berichten uit Parijs, beslist gekant is tegen onderhan delingen met de Sovjet-Unie. Het wordt met onmogelijk geacht dat de V.S. en Engeland tot de beslissing komen om dan maar zonder De Gaulle met de Rus sen te gaan onderhandelen. Het Amerikaanse leger in West-Duits land occupeert zich nog steeds met „prestigeritten" van autokonvooien over de autoweg Helmsted-Berlijn. Ondanks alle dreigementen van de Oostduitsers zijn er geen incidenten van betekenis geweest.

de Stem | 1961 | | pagina 1