Zeeuwsch-Vlaanderen HUL ongei- Walcheren Begroting Vogelwaarde in veilige haven Th. Steyaert, Schoondijke koninkl. onderscheiden Begroting Nw.-St.-Joosland vertoont flink overschot DOPS- POEDER Rilland-Bath krijgt kans voor kapitaalsuitgaven Nieuw-Bi een belai ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 BURGERLIJKE STAND Faillissementen GS willen BB-posl in Middelburg Rij subsidie-versoeken afgewerkt Kwart ton voor O.S.-brug Vakantiehuisjes Ruim vijf miljoen j ,e Groede tekort op de verenj werden toegelicht SLECHTE SPIJSVERTERING Trainen en keuren van politiehonden Veertig jaar in dienst te Sasput Najaarsveemarkt te IJzendijke was minder druk In Oudelande Voorlichting over financiering Frans-Belgische olie-exploratie in de Kempen KNVB-Zeeland Afdelingsprogramma EXAMENS HOOGWATER Brunswick Bowling Breda Familie-diner f 3.p.p. Vandaag Morgen Winst voc Alliance Tweede klasser Derde klassers Toernooi Bre Ceesink met gouden NSF-sj onderscheid* VLISSINGEN MUTATIE In verband met benoeming elders heeft de heer C. J. Jansen, leraar algemeen vormend onderwijs aan de gemeentelijke technische school alhier, verzocht hem als zodanig ontslag te verlenen. FEEST VOOR VLUCHTELINGETJES In hotel „Britannia" zal zaterdag een feest worden gegeven onder auspiciën van de speeltuinvereniging „Het Fort". Op dit kinderfeest zullen ook worden uitgenodigd de zeventien Oostduitse vluchtelingetjes, die thans in Vlissingen verblijven. VLISSINGER JURYLID Op 9 december wordt te Deinze de „Nieuwe prijskamp voor hengsten" van het Belgische trekpaard gehouden. Als jurylid is aangewezen onze plaatsgenoot de heer W. de Groof. Samen met een Belg en een Fransman heeft hij zitting in deze internationale jury. Geboren: Franciscus, zv Ch. Lenaerts- Versluis; Angela, dv M. Elshout-Ratel- band; Adriana, dv J. Meulmeester-Loe- kemeijer; Wilhelmus, zv L. Wijnands- Willeboordse; Cornelis, zv L. Gommers- Elslo; Richard, zv R. Moens-Nonnekes; Petronella, dv J. Flipse-Wernken; Ro salinda, dv H. v. Zweden-de Brabander; Maria, dv A. Groeser-Provoost; Michel, zv M. v. d. Dorpel-Wijkhuys; Wilhelm, zv C. Vader-Zurhaar; Marianne, dv K. Leeftink-Geertvliet; Henry, zv H. v. Duyne-Geeraths; Jacoba, dv J. Wielart- Schout; Jannetje, dv C. Siereveld-Mar- teijn; Cornelis, zv L. Baak-de Vries. Ondertrouwd: S. Adema, 22 jaar en L. Dingemanse, 21 jaar; J. de Back, 27 jaar en N. Rodermond, 23 jaar; P. Hen- drikx, 19 jaar en E. Leonhart, 19 jaar; F. de Ridder, 47 jaar en A. Daane, 33 jaar; J. Broekmeijer, 22 jaar en T. van de Wilt, 20 jaar. Gehuwd: A. Fanoij, 26 jaar en M. Ge- schiere, 21 jaar; H. Fruijtier, 22 jaar en I. Vlietstra, 20 jaar; J. Smulders. 24 jaar en H. de Bruijne, 24 jaar; C. Kieboom, 19 jaar en M. Heijdens, 19 jaar. Overleden: Johannes Fregeres, 81 j., w.v. J. Lievense; Wilhelmina Drever, 78 j., e.v. J. Alewijnse. GOES K.A.B. GAAT MEDE KREDIET BANK BEHEEREN Voor de uitoefening van de hun op gedragen taak, beheer gemeentelijke kre dietbank te Goes, worden b. en w. bijge staan door een commissie van advies. In deze commissie hebben o.a. zitting twee vertegenwoordigers van de bij de Stichting van de Arbeid aangesloten vak centrales van werknemers. Dit ge schiedt bij toerbeurt voor een zittings periode van twee jaren. Voor de jaren 1962 en 1963 zal de K. A.B. in de commissie zitting krijgen. Twee kandidaten zullen daartoe door het bestuur van de afdeling Goes worden voorgedragen. Hansweert SCHOOLCOMITé VERGADERDE Het plaatselijk comité ter bevordering van het r.-k. middelbaar onderwijs heeft ten kantore van de heer Westdijk ver gaderd. O-a. werden de resultaten van de ledenwerfactie besproken. Dit comité zal starten met ongeveer dertig leden. Het plaatselijk voorlopig bestuur heeft na zij* eerste werkzaamheden besloten aan te blijven tot een algemene vergade ring over de definitieve samenstelling van het bestuur een uitspraak zal doen. Verder werd besloten de eerstvolgende vergadering van de gezamenlijke school- comité's te bezoeken om nader inzicht te krijgen in het juiste streven van de plaatselijke comité's. Heinkenszand VERKENNERSGROEP KAMPT MET MOEILIJKHEDEN Reeds geruime tijd vraagt men zich af wat er gedaan kan worden voor de eens zo bloeiende verkennersgroep Guy de Fontgalland. In 1945 werd op initiatief van mr. dr. Mes in onze gemeente een r.-k verkennersgroep opgericht. Deze groep kwam in de er op volgende jaren tot zeer grote bloei. Dit duurde zo tien jaar lang, tot opeens in 1955 de kentering kwam en het aantal leden aanzienlijk te rugliep. De oorzaak hiervan wordt toe geschreven aan het ontbreken van een opvolger en leider bij het vertrek van hopman Verbrugge. Men vraagt zich ech ter ook af of er voor de verkennerij nog belangstelling bestaat. Een andere factor die hierin zeer beslist een niet te onder schatten rol speelt ligt in de kwestie van de behuizing. De groep heeft altijd haar bijeenkomsten gehouden in het koetshuis aan de Kerkdreef. Aan dit gebouw is echter in geen jaren wat gedaan. Men kan er praktisch geen bijeenkomsten meer houden, wegens de vervallen toestand van het gebouw. In het belang van de jeugd, hoopt men nu maar dat er spoedig maatregelen ge troffen worden. Uitgesproken is het faillissement van A. Rijk, Nieuwlandse Molen 1, Biervliet. R.C. mr. A. W. Thöne. Cur. mr. H.B.L. de Rechter te Hulst. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan- deren: Hulst, Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypers, tel. 3327 Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat 1, tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr. v. Dongen Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,15 per mm. 1 mm ingezonden mededeling 2',i mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0,90, elke regel meer 0,15. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. 1,50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Clinge RAADSVERGADERING Op vrijdag 8 december vergadert de gemeenteraad. Een lijvige agenda zal worden afgewerkt. Naast een aantal in gekomen stukken zal de begroting 1962. diverse verzoeken om subsidie en de ontslagname van de heer Ph. van Putte als voorzitter van Maatschappe lijke Zorg aan de orde komen. In verband met het gereed maken van het uitbreidingsplan zullen de gronden en opstallen van de landbouwer C. D.' Smet worden aangekocht, terwijl aan de pachter J. C. Smet een schadeloosstelling zal worden gegeven. Voor het bouwen van woningen zal grond verkocht wor den aan O. Verstraeten en aan de Kath Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereni ging De verbetering van het Bospad zal nogmaals in behandeling genomen wor den. Biervliet Vergadering van gemeenteraad De gemeenteraad zal zich morgenavond bezig houden met de behandeling van de gemeentebegroting voor 1962. Verder staat nog op de agenda o.a. de vaststelling van een nieuwe algemene politieverordening en het aangaan van een rekening-courant- overeenkomst met de Bank voor Neder landse Gemeenten tot een bedrag van 60.000 gulden. KINDERPOSTZEGELPRIJS VOOR LAGERE SCHOOL De kinderpostzegelactie is een groot succes geworden. Een flink aandeel daarin had de zesde klas van de openb. lagere school, alhier, die temidden van 600.000 leerlingen van 7800 scholen een prijs voor het verkopen van de meeste zegels won. Het is een schoolreis van een dag naar een plaats in Nederland. Hontenisse RAADSVERGADERING Vrijdagmiddag om drie uur houdt de gemeenteraad een openbare vergade ring. Kapellebrug KALKOEN S CHIETIN G Bij Cijr. de Kind vond op de liggende wip een kalkoenschieting plaats, waar aan door 81 schutters werd deelgeno men. De hogevogel met een kalkoen was voor Jos Smet te Kemseke-Paal (B.) en de zijvogels elk met een kalkoen voor Alb. v.d. Branden te St. Jansteen en Alf. de Kind te Kapellebrug. Koeivaclit MOEDERCURSUS Door ons plaatselijke Wit-Gele Kruis zal deze winter een moedercursus wor den georganiseerd, welke januari a s. zal beginnen. De lessen hieraan worden ge geven door de districts verpleegster zr. Vernimmen, en zullen plaatshebben in het wijkgebouw. NIEUWE WEG Men is bezig met het leggen van een nieuwe weg vanaf het Kerkplein naar de Kerklaan. Deze nieuwe weg, welke niet in het uitbreidingsplan is opgeno men, is bedoeld als een weg naar het kerkhof. Dit project is een mooie ver betering. Men zal nu het kerkhof droog voets kunnen bereiken. ST.-NICOLAAS JAARMARKT St.-Nicolaas-jaarmarkt. reeds vele ja ren een traditie, is in Koewacht ook dit jaar weer gevierd. Op deze eerste maan dag in december liggen vrijwel alle be drijven in Koewacht stil. Dit is nog een overblijfsel van ver voor de oorlog toen de Koewachters op deze dag in groten getale naar St.-Niklaas in België trokken om zich daar een dag te vermaken. Te genwoordig wordt dit uitsluitend in eigen gemeente gevierd. Zo was er dit maal ook weer van alles te doen. Er wa ren schietingen, biljartprijskampen en prijskaartingen, die evenals altijd weer flink in het teken der belangstelling stonden. Stoppeldijk BEVORDERD De heer Joh. de Bakker is bevorderd tot besteller le klas bij de PTT met standplaats Zaamslag. Lams waar de LEZING VOOR K.V.P Het bestuur van de plaatselijke K.V.P.- afdeling had de heer J. van Dongen uit Aardenburg bereid gevonden om een le zing te houden over z'n reis naar Joego slavië en Griekenland. In een boeiende voordracht liet hij duidelijk de tegen stellingen tussen het communisme en het westelijke democratische stelsel uit komen. Hierna hield hij een causerie over Oost- en West-Berlijn, welk fel omstreden punt in de internationale politiek de heer van Dongen in oktober j.l. bezocht heeft. Hij illustreerde zijn uiteenzettingen met treffende lichtbeelden. Vogelwaarde NIEUW RAADSLID In verband met vertrek naar elders heeft de heer P. de Booij ontslag moe- Tijdens de raadsvergadering van Nieuw- en Sint Joosland werd de begroting 1962 vastgesteld met een bedrag van de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven van 115.040,39 met een post van on voorzien van 2.795.81. De heer van Nimwegen hield hierbij alge, mene beschouwingen en in een uitvoerig betoog werden de voor gestelde inkomsten en uitgaven door hem belicht, waarbij hij ven schillende voorstellen deed. Een voorstel door hem gedaan om de belasting wegens ongebouwde eigendommen die aan openbare land- of waterwegen belenden of op deze wegen uitgang hebben te brengen van 3 op 4 pet. opcenten werd met 6 stemmen voor aange nomen. Een voorstel door hem ingediend voor het aanbrengen van gootjes met afvoer aan te brengen aan de woningwetwonin gen werd na uitvoerige besprekingen aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heren Dingemanse, Knuijt, Lucassen en Nimwagen en tegen de heren Polderdijk en de wethouders Kwekkeboom en De Jager. Een voorstel van b. en w. om de riool belasting te brengen van f 7,50 op f 15,- werd met 5 tegen 2 stemmen aangeno men, met de stemmen van de heren Ilnuijt en Nimwegen tegen. Een amen dement van de heer v. Nimwegen om niet verder te gaan dan f 12,50 werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Een voorstel van de heren Lukasse, Nimwe gen en Knuijt om de vergoeding van de brandweerlieden bij oefeningen te bren gen van f 1,- op f 2,- per uur werd met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel van de heer v. Nimwegen om de hondenbelasting te verdubbelen werd met 5 tegen 2 stemmen, die van de he ren Knuijt en Nimwegen verworpen. Een voorstel van de heer Polderdijk om de hondenbelasting met 50 te verho gen ondersteund door de heer v. Nimwe gen werd met algemene stemmen aan genomen. De kapitaaldienst werd vast gesteld aan inkomsten f 299.220,33 en aan uitgaven f 390.300,70, alzo met een nadelig slot van f 91.080,37. De heer v. Nimwegen stelde voor bij de begroting 1963 de woningwetwoningen van douchecellen te voorzien en hier voor door Bouw- en Woningtoezicht te Souburg een plan te doen ontwerpen. Woningbehoefte Uitvoerig werd stilgestaan bij de wo ningbehoefte in de gemeente, waarbij naar voren kwam dat nog 20 personen dienen te worden geholpen. Mejuffrouw C. Janse van Noordwijk te Goes had haar benoeming tot hoofd van de ge meentelijke kleuterschool aangenomen. Mededeling was ontvangen van de in- spectrice van het kleuteronderwijs dat het bouwen van een 1-klassige openbare kleuterschool op de urgentielijst voor 1962 was geplaatst. Bericht was ontvan gen van de minister van verkeer en wa terstaat, dat de verleende concessie tot heffing van steiger-, los-, laad- en kade- gelden voor het gebruik van de steigers en kade, welke door de gemeente wor den onderhouden, aan de haven aan de zijarm van het Arnekanaal tot weder opzegging was verlengd tot 1 januari 1965. Een schrijven was ontvangen van de Heidemij dat de aanleg van sport velden zal worden uitgevoerd door de Heidemij voor de som van f 11.000,-. Op 20 november 1961 is inmiddels met het werk door genoemde maatschappij aan gevangen. Aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk werd met ingang van 1 januari 1962 een sub sidie verleend van f 0,08 per inwoner, met de stem van de heer Lukasse tegen. Een verzoek van de le ambtenaar ter secretarie vergoeding abonnementskos ten ad. f 75,- per jaar werd ingewilligd. Een regeling brandstoffentoeslag werd vastgesteld voor on- en minvermogenden ad. f 48,- per winterseizoen in één ter mijn te betalen. Een adres van enige in gezetenen inzake het parkeren van mo torrijtuigen werd voor kennisgeving aan genomen. De brandputten zullen daarbij worden ontzien. Optie op bouwgrond voor het bou wen van acht woningen werd verleend aan de timmerman-aannemer A. C. Haeck te Oost- en West-Souburg Een aanvraag premie woningverbetering werd verleend aan mevrouw H. A. L. v. Leerdam-Vogels. Een rekening-cou rant overeenkomst voor 1962 ten bedrage van f 40.000,- werd aangegaan met de Bank voor Nederl. Gemeenten. De ge meentewoning Wilhelminastraat 1 werd toegewezen aan de heer Joh. Reijnoudt. Het schoonmaakwerk aan Openbare- en Kleuterschool werd gegund aan mevrouw Cornelisse-Bot voor 't jaar 1962 voor een bedrag van f 90,- per maand. Een voor stel van de heer Polderdijk, ondersteund door de heren Knuijt en Nimwegen om voor het schoonmaakwerk een bedrag van f 105,- per maand te vergoeden werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De eerste wijziging op de begroting 1962 werd vastgesteld en aangenomen en wel ontwerpen van uitbreidingsplannen ad. f 1.000,-; aanleg van sportterreinen f 13.200,- en aankoop motormaaier voor deze sportvelden ad. f 4000,-. Herindeling Tenslotte deelde de burgemeester mede, dat het wetsontwerp vastgesteld door de minister van de gemeentegren zen op Walcheren was ontvangen, waar bij de gemeente Nieuw- en Sint-Joos- land als zelfstandige gemeente zal wor den gehandhaafd, waarbü de gemeente een stuk grond aan Vlissingen zal moe ten afstaan en in ruil daarvoor zal een gedeelte van Middelburg, o.a. de Zaag- molendijk bij Nieuwland worden ge voegd. De raad zal hierover nadere be sprekingen voeren op maandag 18 de cember a.s. ten nemen als lid van de gemeenteraad. Tot zijn opvolger is benoemd de heer J. P. van Bellen. Na onderzoek van diens geloofsbrieven besloot de raad tot toe lating van dit nieuw benoemde lid. Zuiddorpe HANENSCHIETING SINT SEBASTIAAN De hanenschieting door het gilde van St. Sebastiaan georganiseerd, is druk bezocht. Er namen 48 schutters aan deel. De uitslag was als volgt: hoogvogel R. Migom. Zuiddorpe (bij loting), le zij vogel A. Verbiest, Zuiddorpe: 2e zij vogel A. Ronne, Sluize (B.) (bij loting); le kal A. Vervaet, St. Jansteen; 2e kal O. de Bock, Kruisstraat (B.). G.S. van Zeeland verzoeken Provin ciale Staten om machtiging, om over te gaan tot de bouw van een provinciale commandopost B.B. Deze zal tevens dienst doen als Provinciaal Centrum Ci viele Verdediging. Zij vragen hiertoe een krediet van f 930.000. De totale kosten van het PCCV worden geraamd op f 410.000. In oorlogstijd zal het PCCV dienst doen als „noodzetel" voor het provin ciaal bestuur. Ook zal het dan het com mando van de B.B. huisvesten. Nu de provinciale B.B.-commandopost is afge keurd, zal het PCCV dus nieuw moeten worden gebouwd in Middelburg. Bij een aanval met atoomwapens kunnen be langrijke diensten uitvallen. Dit is een van de overwegingen geweest bij het besluit tot de bouw. Door de regering is aangedrongen op spoed bij de verwezen lijking van het nieuwe project. De hoofdschotel van het raadsmenu, dat de raad van Vogelwaarde werd op gediend, bestond uit de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1962. Dank zij de nieuwe financiële verhoudings regeling tussen rijk en gemeenten kon deze schotel licht verteerbaar gemaakt worden, want voor het eerst na jaren was het mogelijk om de begroting zon der moeite sluitend te krijgen en dan nog met een post onvoorzien van ruim 46.000. Het belangrijkste stuk, dat de raad ieder jaar te verwerken krijgt, gaf wellicht daarom weinig aanleiding tot discussie en de voorzitter had dan ook weinig moeite om de begroting in veilige haven te brengen. Het enige oponthoud van betekenis vormde een lange rij van subsidie-verzoeken, die in Sinterklaasstemming werden afgewerkt. Dat de aanhouder wint, werd bewezen door de oudheidkundige kring „De vier ambachten" te Hulst, die na jaren lang vergeefs op de deur te hebben geklopt, nu eindelijk een subsidie verwierf van 10. Ook de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk werd voor de eerste maal bedacht en wel met een bedrag van 50. Bij het toekennen van een subsidie van 75 aan de wieler- supportersclub te Boschkapelle bracht de heer van Hove naar voren, dat meer en betere sport zou geboden kunnen worden, indien de bestaande wieier- comités te Boschkapelle, Stoppeldijk en Hengstdijk zouden samenwerken. Als ideaal zag de heer van Hove een wieler koers om beurten in deze dorpen. Als de gemeente daarbij een subsidie van b.v. 500 zou verlenen konden prima wed strijden georganiseerd worden. De voor zitter vond de raadsvergadering niet de juiste plaats om over dergelijke combi naties te beslissen, al achtte hij samen werking op dit gebied wel op zijn plaats. Voor het overige werd op de subsidie verzoeken beslist overeenkomstig de voorstellen van b. en w. De begroting 1962 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd met een gemeentelijk subsidie van 48.000. Aankoop grond Het nijpend gebrek aan bouwgrond zal nu binnen korte tijd tot het verleden behoren, want de raad besloot tot aan koop van 1 ha 13 a 22 ca grond in het uitbreidingsplan Boschkapelle. Voor de bouw van zes woningwetwoningen al daar is reeds goedkeuring verkregen en bovendien schijnt er van particuliere zijde belangstelling te bestaan voor de bouw van 10 a 15 huurkoop woningen. De heer Vereecken vond het wel de hoogste tijd worden, want verschillende Ged. Staten van Zeeland stellen Prov. Staten voor om een bedrag van 250.000 te bestemmen voor de vorming van een risico-reserve ten behoeve van de exploi tatie van de Oosterscheldebrug. mensen hebben al noodgedwongen de gemeente verlaten vanwege het gebrek aan bouwterrein. De raad besloot verder tot onteigening van gronden te Boschkapelle ten behoe ve van de aanleg van een sportterrein. Het weeghuisje op de voormalige los plaats te Stoppeldijk werd verkocht aan de Westerschelde Textielfabrieken G. H Meyerink N.V. voor de som van 500. Onderwijs Het onderwijs werd ruim bedeeld, ge tuige het raadsbesluit om het bedrag per leerling voor het bijzonder lager on derwijs voor het jaar 1962 vast te stellen op 65. Het gebruikelijke verzoek aan de minister om de openbare lagere school buiten beschouwing te mogen la ten terzake de onderwijs-uitgaven werd ook nu weer ingediend. Het school bestuur te Boschkapelle kreeg toestem ming tot aanschaffing van een vloeistof- duplicator, waarvan de kosten werden geraamd op 275. De uitgaven van het lager onderwijs over 1960 werden ak koord bevonden en de verrekeningen met de verschillende schoolbesturen werden vastgesteld. Elektrificatie Van de Cultuurtechnische Dienst was een schrijven ingekomen inzake de in voorbereiding zijnde ruilverkaveling Walsoorden, meer in het bijzonder wat betreft de elektrificatie van onrendabele gebieden, welke in het ontwerpplan van deze verkaveling is opgenomen. Het ge meentebestuur werd verzocht om in principe 20 procent van de aansluitings- kosten van in deze gemeente gelegen percelen voor rekening van de gemeen te te nemen, op welk verzoek gunstig werd beschikt. Het verzoek van de gemeenteraad van Hilvarenbeek om het presentiegeld van één raadsvergadering af te staan ten bate van de anti-hongeractie werd ter kennis van de raad gebracht. De voor zitter was van mening, dat ieder raads lid hieromtrent vrij te beslissen heeft. De voorzitter bracht tenslotte dank aan de heer de Booij, die wegens ver trek naar elders ontslag heeft genomen als raadslid. Burgemeester Hendrikse prees het oud-raadslid als iemand, die zijn beste krachten aan het besturen van de gemeente heeft gegeven en die altijd vol belangstelling en trouw de vergade ringen van de raad heeft bezocht. (Advertentie) Het tekort van de provinciale stoom bootdiensten in Zeeland wordt voor 1962 geraamd op totaal 5.133.400. Dit is ruim 1.250.000 hoger dan het tekort van de diensten in 1960. Het rijk zal binnenkort participeren voor een bedrag van ruim 4.750.000. Het restant komt ten laste van de pro vincie Zeeland. Voor de dienst Vlissingen-Breskens wordt het hoogste tekort geraamd: bijna 3 miljoen gulden. Aan de raad van Rilland-Bath werd de gemeente-begroting en de begroting van liet gemeentelijk woningbedrijf voor het dienstjaar 1962 aangeboden In hun aan biedingsbrief schrijven b. en w. onder meer, dat de begroting, dank zij de nieu we regeling, financiële verhouding tussen rük en gemeenten, tamelijk ruim kan worden opgezet, terwijl uiteindelijk nog een post voor onvoorziene uitgaven res teert van rond f 16.500. De mogelijkheid is thans aanwezig, aldus b. en w. om enige nieuwe kapitaalsuitgaven aan de begroting toe te voegen; de gedachten gaan in dit geval uit naar de aanschaf fing van een nieuwe manschappen-trek kerwagen voor de brandweer, naar de gedeeltelijke verbetering van de Valcke- nisseweg en naar de aanleg van een straatverlichting langs de Hoofdweg. De hierop betrekking hebbende voor stellen zullen de raad binnen afzienbare tijd bereiken. De behandeling van de be grotingen zal plaats vinden in een vol gende raadsvergadering. Onder de inge komen stukken bevindt zich een verzoek van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel werk om gemeentelijke sub sidie. De raad beslot een jaarlijks subsidie toe te kennen van 7 cent per inwoner. Het voorstel van b. en w. om tegelijk het toegekende subsidie aan het Tech nologisch Instituut voor Zeeland, gezien het geringe belang, dat de gemeente heeft bij de werkzaamheden van dit instituut, in te trekken, werd aangenomen. Tevens is ingekomen een verzoek van de stichting Prot. Chr. Rusthuis vor oost-Zuid-Beveland om gemeentelijke garantie voor de betaling van rente en aflossing betreffende een door die stich ting aan te gane geldlening voor de bouw van een bejaardentehuis te Rilland-Bath. Hoewel het college van b. en w. de men selijkheid van de stichting van een be jaardentehuis wel onderschrijft, meende de rau te moeten voorstellen op genoemd verzoek afwijzend te be slissen. Aanvankelijk waren in de stich ting vertegenwoordigd de Prot. chr. dia conieën te Krabbendijke en Waarde. Nu echter in Krabbendijke een neutraal be jaardentehuis wordt gebouwd, weit.en genoemde diaconieën echter in het ge heel niet of nog maar slechts enkele ja ren mee, waardoor de financiële basis van de stichting wel erg smal is gewor den Bij het realiseren der plannen zou als gevolg hiervan het financiële risico geheel of grotendeels op de gemeente drukken, reden waarom het college aan de raad machtiging vraagt de mogelijk heid van de stichting van een gemeen lijk bejaardentehuis te onderzoeken. Na uitgebreide discussie besloot de raad het verzoek van de stichting af te wijzen en aan b. en w. de gevraagde machtiging te verlenen. Daarna werd een verordening «t wij ziging van de verordening op de heffing van begrafenisrechten vastgesteld. Tenslotte werd nog besloten een en quête te houden onder de bejaarden voor mogelijke deelname. B. en w. deel den voorts nog mede, dat het in het voornemen ligt, voor de gemeente een oproep te doen voor 2 schilders, aange zien het college niets dan kritiek heeft dti werk. De raad besloot b. en w. hiertoe mach tiging te verlenen Vijfhonderd zomerhuisjes op een ter rein van 44 ha vormen een onderdeel van de grootse uitbreidingsplannen, die Groede op het ogenblik koestert. Deze plannen, waarmee de gemeente toerisme wil aantrekken, zijn toegelicht door ir. J. Poley van het architecten bureau Rothuizen en 't Hoofd uit Goes. De belangstellende burgerij kan ze op de gemeentesecretarie gaan inzien. De vijfhonderd huisjes worden op ver schillende manieren gebouwd; ze zullen over vier wijken worden verdeeld. Wanneer men rekent op 6 personen per huisje komt men op een bevolking van 3000. Uiteraard dienen hier verschil lende voorzieningen voor getroffen te worden. Een winkelcentrum, een hotel, een motel, een cultureel centrum, dat voor verschillende doeleinden geschikt is, en een parkeerterrein. Wanneer men een strandaccommodatie neemt van 5 a 6000 mensen waarvan 10 procent een auto heeft is een parkeerterrein een dringende noodzaak. De wijken worden gescheiden door bosstroken met hierin eéh speelruimte geprojecteerd. Tussen de zomerhuisjes komt er een groenstrook, terwijl ze 12 meter van elkaar staan. Het geheel zal uitstekend geschikt zijn als wandelobject, omdat men zich als het ware in een bos waant. Van de grondeigenaren verwacht men dat zij de handen ineen zullen slaan met betrekking tot de grondverkopen. Het ligt in de bedoeling t.z.t. de eigena ren bijeen te roepen om te horen hoe zij over het plan denken. Nieuwe sport te Clinge? De Koninklijke Nederlandse Politie hondenvereniging „De Politie Dienst- hond" heeft voor de eerste maal in Clin ge een hondenkeuring gehouden. Bij de ze keuring slaagden een tweetal hon den voor het certificaat „Politie-Surveil- lance-Verdedigingshond". Het waren de tweejarige Mechelse herder „Breston* van de heer F. van der Zande. oud-adj. der rijkspolitie te Clinge, en de twee jarige bouvier „Nestor" van de heer J. de Beule, wmr. der rijkspolitie te Stoppel dijk. Als keurmeester traden op de heer J. Speyaert van Woerden, officier van justitie te Arnhem; de heer A. van de Werf, commissaris van politie te Ede, en de heer F. Driesprong, hoofd van de Rijksspeurhondenschool te 's-Graven- hage. (Van onze correspondent) Het is al iets feestelijks om zijn ver jaardag te mogen vieren op 5 december, maar wanneer men bovendien op die dag nog een onderscheiding ontvangt; dan wordt die vijfde december wel on vergetelijk. Deze grote eer viel te beurt aan Theophiel Steyaert uit Schoondijke, die in verband met zijn veertig-jarig dienstverband bij de landbouwer Calon door burgemeester Hoftijzer uit Schoon dijke onderscheiden werd met de ere medaille van Oranje-Nassau in brons. Toen de heer Steyaert gistermiddag op de hem zo vertrouwde hofstede aan kwam heerste daar een ongewone druk te, die ditmaal hemzelf betrof. Want in aanwezigheid van de familie Calon, het overige personeel en pastoor Dierick werd Steyaert door burgemeester Hoft ijzer de medaille op de borst gespeld. Vele herinneringen werden daarna nog opgehaald. Als 12-jarige jongen deed hij zijn intrede op hofstede Calon als koeien- hoeder. Theophiel mist de paarden. De mechanisatie ligt hem niet zo maar noodgedwongen moet hij er mee mee gaan. Zijn voornaamste herinnering vond hij wel het waarschuwen van de dokter, toen de eerstgeborene op de hofstede werd verwacht. Theophiel ging door een vliegende storm te voet van Sasput naar Wegens het buitengewoon slechte weer waren de aanvoer, de handel en het be zoek minder druk dan andere jaren. De aanwezigheid van een aantal pony's en zelfs een ezeltje vrolijkte de zaak nog wat op. De prijzen waren als volgt: Pinken: beste groep, J. Willemsen. Daar onder was ook de kampioen handelsvee. Verder P. van Hijfte, Groede, 2e prijs. Koeien: le en 2e prijs H. Wijffels, IJzendijke. Kalfvaarzen: kampioen fokvee Edw. de Maertelaere, Aardenburg (fokker G. Doens, IJzendijke), verder ook le en 2e prijs C. J. Pijfferoen, Aardenburg, le pr.; J. Temmerman, Hoofdplaat le pr.; H. Wijffels, 2e pr. Stieren: A. Swartelé, IJzendijke, le pr. B. Plasschaert en zn., le en 2e pr. Graskalveren: E. de Maertelaere, Aar denburg, le en 2e pr.; gebr. Gelderland, Sas van Gent, 3e pr. (Meststiertjes de zelfde met le en 2e pr.) B. Plasschaert en zn., Graauw, le en 2e pr. Vette koeien: P. van Ooteghem, Bres- kens, le pr. Vette ossen (4 tanden): C.J. Pijfferoen, Aardenburg, le pr. (kampioen ossen). Idem zonder tanden: P. van Hijfte, Groede, le pr. Vette vaarzen (4 tanden): C. Pijfferoen, Aardenburg, le pr. (kampioen vet vee) B. Plasschaert en zn., Graauw, 2e pr., C. Pijfferoen, 3e pr.; Firma v.d. Driessche Aarden burg, 4e pr. Varkens: H. Cornelis, IJzendijke, le 2e en 3e pr. Pony's: H. Lievense, Cadzand, twee maal le pr. (kampioen); Fr. Haak, Bier vliet, le pr.; C. Quaak, IJzendijke, le pr. D. Jacobse, Hoofdplaat, 2e pr. en Prudent Sturm, Hoofplaat, 2e pr. Ezels: P. van Iwaarden, Zuidzaude, le pr. Fokmerries: Ars. Haverbeke, le pr. (kampioen); A. Temmerman, Hoofdplaat le pr. (kleine maat); G. Doens, IJzen dijke, le pr. (grote maat). Op vrijdag 15 december wordt in het dorpshuis in Oudelande een voorlichtings middag gehouden inzake financiering on der auspiciën van de Streekverbeterings- commissie Zak van Zuid-Beveland. Dr ir. C. van Beekom spreekt over het be drijf na de herverkaveling; drs. J. Dijk graaf over: zorgen rond de financiering en ir. N.A. Tonckens over: financierings mogelijkheden. De Franse olie-exploratiemaatschap- Afrique, een Franse maatschappij voor het zoeken naar olie heeft een overeen komst gesloten voor het gemeenschappe lijk zoeken naar olie in België. Volgens de overeenkomst zal de COPEFA deel nemen aan de exploratie van 3750 vier kante km in de Kempen. Het exploratieprogramma voorziet in een investering van 50 miljoen B. frank. De Franse olie-exploiratiemaatschap- pijen, zijn ook reeds begonnen met werk zaamheden in Spanje, Portugal, Grieken land en Argentinië. Een lachende burgemeester, die een lachende, jarige jubilaris het koninklijk brons opspeldt. Schoondijke om medische hulp te ha len. Hij is er nu nog trots op dat hij het is geweest, die de dokter tijdig waar schuwen kon. Steyaert is nog steeds in dienstbetrek king en hoopt dit nog geruime tijd te blijven, want, zo zei hij ons, brons moet zilver worden. ZONDAGCOMPETITIE 10 DECEMBER 1961 le klas A Aardenburg 1-Hansw. Boys 1, Groede 1-Hoofdplaat 1, Ria W 1-Schoondijke 1, IJzendijke l-'s Heer Arendskerke 1. le klas B Renesse 1-Burgh 2, Dreischor 1-Zierik- zee 2. Reserve le klas Steen 2-Luctor 2, Biervliet 2-Zeelan- dia 2, Corn. Boys 3-Breskens 3, Zeeland Sport 3-RCS 2. 2e klas A Kruiningen 1-Robur 1, Patrijzen 2-Yer- seke 2, Volharding '32 1-Hansw. Boys 2, Middelburgse Boys 1-Domburg 1, Cort- gene 1 -Kwadendamme 1. 2e klas B Vlissingen 5-Walcheren 2, Philippine 1- Retranchement 1, Schoondijke 2-Aar- denburg 2, Jong Ambon 1-Zeel. Sport 4. 2e klas C Zonnemaire 1-Dreischor 2, SVOWK 2- Renesse 2. 3e klas A Robur 2-Patrijzen 3, Kruiningen 2-Le wedorpse Boys 2, Kwadendamme 2-'s-H. Arendskerke 2, Luctor 3-Domburg 2, Vol harding '32 2-Middelburg 4. 3e klas B RCS 3-Breskens 3, Retranchement 2* Walcheren 3, Noormannen 2-Aardenburg 3, Zuidzande 1-Groede 2, Hoofdplaat 2* IJzendijke 2. 3e klas C Sluiskil 2-Koewacht 2, HW '24 3-Corn Boys 4, Graauw 1-Sluiskil 3, Clinge 3- Philippine 2, Ria W 2-Hontenisse 3. UNIVERSITEIT UTRECHT Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het dierenartsexamen C. J. Cysouw uit Biervliet. UNIVERSITEIT LEIDEN Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde J. C. Baijens uit Kapelle-Bieze- linge voor het artsexamen. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE Voor het voorlopig examen scheeps- werktuigkundige slaagde te 's-Graven- hage de heer P. M. Lamping uit Mid delburg. Morgen, donderdag 7 december, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.21 en 14.31 uur, te Terneuzen om 1 46 en 13.56 uur, te Vlissingen om 1.20 en 13.30 uur en te Wemeldinge om 3.11 en 15.24 uur. (Advertentie) Elke maandag en vrijdag van 5 tot 8 uur Reserveer tijdig Uw tafel- TeL 01600 - 38452. Als de ouders bowlen spelen de kinderen gratis hun wedstrijd. SAS VAN GENT Olympia 20 uur La vérité TERNEUZEN Luxor 20 uur Het komplot der 400,14 J- OOSTBURG Ledel 20 uur Geen genade voor Tom Dooley, 14 j. GOES Grand 20 uur In de schaduw der nazi VLISSINGEN Luxor 20 uur De Indiaanse vrouwenroo Alhambra 20 uur De vijand kwam 's nachts MIDDELBURG City 20 uur Rose Marie Electro 19.30 uur Heerseres van ae onderwereld GOES Grand 20 uur Venus in nerts VLISSINGEN Luxor 20 uur De Indiaanse vrouwenro Alhambra 20 uur De vijand kwam 's nachts MIDDELBURG Electro 19.30 uur Heerseres van ae onderwereld TERNEUZEN Luxor 19 uur De tien geboden, a l- GENT Kon. Ned. Schouwburg Apparti te huur ANTWERPEN Kon. VI. Opera La Traviata Het lijkt niet onwaars gingen tot stand komen 'ii topploegen hebben een tl winst omzetten. De gem; twijfel TSC, dat van he liezen. Iets moeilijker zal te verslaan. Een kleine cv worden verwacht. De positie van Roosendaal is over naar huis te schrijven. Nu witten naar Tongelre moeten is op succes erg gering. Schijnc is een duel. dat een gelijkspel st ver zal ontlopen. Alliance tensl bekwaam worden geacht om te kloppen. Om in de running is dat voor de Roosendalers nodig. Het is van de ene kant misse goed, dat het voetbalprogran jongste zondag niet werd afgew spannende strijd tussen Rood Veerse Boys blijft daardoor dc stelling in de tweede klasse houden. De Sint-Willebrordse le een prachtige voorsprong hebber nu naar Hulst voor een ontmoe HVV. Ofschoon Hulst in deze c< nog niet zo bar veel punten v blijft het op eigen terrein een to bestrijden tegenstander. De oi Sint-Willebrorders moeten dus Veerse Boys trekt naar Bergen en zal Dosko twee punten maken. Van groot belang is de mate Middelburg en Terneuzen. Wie is voorlopig de aansluiting met lopers kwijt. Wie wint blijft in om de titel meedoen. Uno Animo speelt tegen RAC wellicht twee puntjes rijker, vermoedelijk niet opgewassen tegen Internos. In de tweede klasse A moet D koploper Valkenswaard. Hoe aj positie van de Kaatsheuvelse vo ook is, het valt niet aan te ner zij in Valkenswaard een puntje vuur slepen. Gebeurt dat toch het een grote verrassing. In de derde klasse B staat le DVC voor de opdracht winst uit de uitwedstrijd tegen Bj SMG, dat de leiders op de vo heeft zeker geen moeite van Rl winnen. De Vlijmense Boys, die i staan genoteerd, kunnen twee worden toebedacht in het du RKSVA. Het Oosterhoutse SCO. dat in klasse C de ranglijst blijft aa trekt naar Hilvarenbeek. Het is als de Oosterhoutenaren de vol veroveren. RWB speelt tegen d< Oosterhoutse ploeg WVO. De po de beide teams is lang niet g meest waarschijnlijke is, dat R kleine zege boekt. Gilze en ontloopt een gelijk spel niet vei en RKWU kunnen de punte terwijl Dongen op papier niet vee mag hebben tegen Boeimeer. In de zuidwesthoek gaat de Odio-Meto door. Er is in de sta een duidelijk krachtsverschil tl zaal Twell( de Duitse B en Zaalhandbal Traditiegetrouw organiseert Hngsbestuur en de zaalhandbal sle van West Noord-Brabant Nederlands Handbal Verbond weer ter opening van de za sport het St.-Nicolaastoernooi. Teams uit Utrecht, Arnhem ven, Dordrecht, Geleen, T Groningen (twee teams uit nandbalcompetitie) en de Duits Gevelsberg uit Gevelsberg en sen uit Hannover, alsmede de teams Malinois (Mechelen) i___ piegel (Antwerpen) en natuur reken de handbalverenigin; co» „(Be Fair- EBHV, EmBeE T™ Ve'?cjtas), Tilburg (Juliar Donga, Volt, Were Di) en I 'Den Bosch), Dongen (Dong Roosendaal), Taxandria (O tonido en Hellas uit Goes, n programma. Niet minder dan SÏÏS elkaar op 5 speelvelde; wedstrijden gaan bekampen -5? wedstrijden worden veihnghallen aan de Bei vangen aan om 10 uur. De ia strijd is gepland om 19,35 uur een ^0'°^ W' Het bestuur van Federatie heeft bes», ereteken in goud toe Anton Geesink, die Parijs het we judo behaalde. Bij het nemen van dit wogen, dat het behalenva, EcnoeC UniekJe Prestatie genoemd, waardoor tei f hegemonie w.V d00r Geesink Bct Bgt 'n de bedoe aan wereldkampioen G„ •jen tijdens de officiële ,dSgen door de en Judobond zal gespee Belcrurr i laat! wore de Ned besloten he te kern zaterdj wereldkampioe besluit van de vie mag tevens de to van de werd doo bedoeling het ;ink uil huldig Ned. Ji georgi worden

de Stem | 1961 | | pagina 2