IAN auWaP I Verbitterde OBrien verklaart: Brits-F rans komplot tegen Uno-resolutie uitvoering Anneke Beekman kalm onder „kruisverhoor" Rusk ziet tekenen van lente in het Kremlin Misverstand oorzaak van moord op ir. Hilkemeyer? Natuurramp overlast in in O.-Afrika; Nederland NGEN TSJOMBE ONVERWACHT IN PARIJS OPGEDOKEN Regenregen. regen, regen Anton Geesink wereldtitel Liefste wens: „Mama vrij Duistere reis Waarom die recherche? Verzoek tot uitlevering Squazzardi DRST NSCHAP N.V. DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer onlusten in Katanga Grotewohl wil onderhandelen met Adenauer Veel bewolking Begin concilie in najaar '62 „Sabelsteek" in hoger beroep Dean (misselijk): Met Russen is niet te praten Krotopruiming veranderde in verwoed gevecht Twee miljoen door mensen water bedreigd Insinuerend Gratieverzoek CVP en BSP: één België Kerstcadeau: een ruimtevaarder ale dubbele ndswoningen en directie van ar- d. Meys te Waal- 0. Aannemer: J. v.d. Stichtingskosten van- s hypotheek beschik- »ing verleend. :ht Tel. 030-16757-19727 rayoninspecteur Bern, de Waal- e Utrecht, tel. ^.MOUlllI ZET Centrifuge 3 P Helder wit gemoffelde romp met wit plastic bovenstuk en doorzich tig deksel. Rubber uit loop, sierbanden en handgrepen in frisse kleur. Plaatstalen droog* korf, eerst verzinkt en daarna zwaar verkoperd. Hoog toerental dus ex tra droogeffect. Capaci teit: ca 3 kg droge was-. Prijs f> 198-- ir W. VAN DER STEEN 102e JAARGANG No. 23844 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 4 DECEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Dr. Conor O'Brien, tol voor kort hoofdvertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Katanga, heeft ontslag gevraagd uit de Ierse diplo matieke dienst, nadat hij vrijdag jl. als V.N.-vertegenwoordiger was afgedankt. O'Brien, die een omstreden figunr is geworden na het mili taire optreden van de V.N. tegen Katanga, heeft door zijn ontslag aanvrage zijn vrijheid van spreken herkregen en hij schijnt van plan tc zijn een behoorlijk boekje over de Kongolese kwestie open te doen. Gisteren heeft hij Engeland en Frankrijk er verantwoordelijk voor gesteld, dat zijn pogingen om de resolutie van de V.N.-raad inzake het herstel van normale verhoudingen in Katanga, desnoods met wapen geweld uit te voeren, hebben gefaald. „Frankrijk en Engeland hebben in de Veiligheidsraad met tegen de resolutie gestemd", verklaarde O'Brien, „maar zij hebben zich wel verbitterde tegenstanders van haar tenuitvoerlegging getoond. „Ik signaleer hiermee een minder be kend gevaar in de boezem van de Vei ligheidsraad, namelijk dat landen die te gen een resolutie zijn, toch hun veto niet laten horen. Op deze manier wordt de organisatie verplicht tot taken, welker uitvoering wordt gedwarsboomd door de zelfde mogendheden die in de V-raad hun mond hielden. Ik ben niet de eerste en stellig niet het belangrijkste slacht offer van deze gang van zaken", zei O'Brien. ,.Mijn voorgangers hebben zich stil gehouden, omdat zij dat in het be lang van de organisatie achtten. Ik ben ten andere mening toegedaan". Hij voegde hier aari toe, dat hij een boek zou schrijven over zijn zes maan den in Katanga. In Londen vreest men, dat door O'Briens verklaring de publieke opinie in sommige Afro-Aziatische landen ge stijfd zal worden in haar mening dat Engeland iets te maken heeft gehad met de dood van Hammarskjoeld. President Tsjombe van Katanga heeft het afgelopen weekeinde verstoppertje gespeeld, maar gisterenavond is hij on verwacht opgedoken inParijs. De bedoeling van deze reis is tamelijk duis ter. Er gaan geruchten dat Tsjombe in het voormalige Frans Kongo heeft ge sproken met de president van de huidige republiek Kongo, Youlou. Deze Youlou zou een bemiddelaarsrol willen spelen tussen Tsjombe en de pre mier van de rest van Kongo, Adoela. Een ontmoeting tussen de twee staats lieden zou wellicht in Europa plaatsvin den. Andere geruchten willen, dat de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, aan de besprekingen zal deelne men. De aankomst van Tsjombe en zijn gevolg was geheimzinnig. Op het vlieg veld heerste een enigszins opgewonden stemming en het Katangese gezelschap vertrok in een snelle auto naar een on bekende bestemming. De opvatting van Adoela, die in even tuele vredesonderhandelingen toch een rol zal moeten spelen, is, dat hij alleen bereid is Tsjombe te ontmoeten, als de laatste zich zelf in Leopoldstad komt melden. Voorwaarde voor elk gesprek is verder nog, voorzover het de centrale regering betreft, dat Katanga weer een provincie van Kongo moet worden. Op het vliegveld bij de Katangese hoofdstad Elisabethstad woedde zater dag een gevecht tussen Katangese gen darmes en Indiase militairen van de V.N.-strijdmacht. De Indiase militairen speelden een partijtje hockey, toen zij opeens zagen dat enkele Katangese gen darmes, die dronken waren, een Afri kaanse vrouw begonnen te molesteren. Gewapend met hun hockeysticks trok ken de Indiase soldaten er op af. Er ontstond een vuistgevecht. De Indiase soldaten vuurden waarschuwingsschoten in de lucht af, waarop de Katangese gendarmes een schietpartij begonnen welke duurde totdat de munitie op was. Daarna gaven zij zich, 32 in getal, over. Later werden zij overgedragen aan en kele ministers van de Katangese rege ring. Men dacht dat hiermee het inci dent voor gesloten was verklaard, doch zondag werd bekend dat#er elf militairen van de Verenigde Naties in Katanga worden vermist. Het zijn zeven Zweden, twee Noren, een Ita liaan en een Argentijn. Een woordvoerder van de Katangese regering deelde mee dat de mannen ge vangen werden gehouden door Katan gese militairen en dat hij druk doende was om hun vrijlating te bewerkstelli gen. De V.N. deed alle moeite om uit te vissen waar de militairen van de UNO-strijdmacht gevangen .werden ge houden en doorlopend stond men vanuit Leopoldstad in contact het New York en met de regering van Katanga. Er heers te een gespannend toestand, in verband waarmee het burgerpersoneel van de V.N. in Elisabethstad werd overgebracht De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren avond in een vraaggesprek voor de te levisie verklaard, dat er tekenen zijn v'an een zekere redelijkheid bij de Rus sen voor wat de kwestie-Berlijn betreft, JE FRANSE nationale vergadering "eeft zaterdag, na een lang nachtelijk keurd °*e ^egroting voor 19®2 g°edSe' EEN ASTROLOOG uit Pakistan heeft feller sterren gelezen dat Michael Rocke- voor 4 januari levend in Nieuw- p yjyji -i JdliUCtll 1CVC11U Guinea £al worden gevonden JE WEDUWE van één der roemruch- 'e leden van de familie Trujillo uit de ^ominicaanse republiek, is zaterdag in uevv York door haar zwager doodgescho- en- Het was geen politieke aanslag. ENTEN uit Groningen hebben za- Sta h* §evoetbald tegen een elftal uit taphorst, om zodoende de nare herin- ering aan ^et „volksgericht" te niet te 0en. Dat schijnt te zijn gelukt. PRESIDENT van de Dominicaan- .republiek, Balaguer, is in een zieken- 's °Pgcnomen. Men vermoedt dat hij 7nri gez,0nc*heidsredenen zal aftreden en diaken Cen einde aan de> crisis 2al HEEFT bocijferd dat 5 procent concr, }otale Nederlandse aardappel- te? imPbe in de vorm van patates fri- Pe vaderlandse magen bereikt. lotQvaVn=r,WaCilting van hct K.N.M.I, 'vond rn^uur °PSemaakt «istere«- «n' In7°lkins, T' nu dan re- eeuik ti i?LTrdC ilkr fovinHes mo- 1 tnt k |k "at"' «"eeuw Zwakke nost^iklferieM" hnnfd«ak uit torn p e r a't u n V 0n I Ce ".I.jo™urndCr 101 U"r Maan SIT™1 Z"n 8-32 uur. Maan op De Sovjet-Unie heeft de vitale belan gen van het Westen in Berlijn erkend, aldus Rusk, hetgeen de mogelijkheid opent tot een gesprek met de leiders in het Kremlin, en het zoeken van een be vredigende basis voor onderhandelingen. Er is echter geen enkele kans dat het Westen akkoord gaat met een voorstel om van Berlijn een vrije stad te maken. Rusk achtte het niet onmogelijk dat be paalde bureaus van de UNO naar West- Berlijn zouden worden overgebracht. De „Izwestia" heeft geschreven dat Kennedy's idee aangaande internationaal beheer van de autobaan Helmstedt-Ber- lijn voor Oost-Duitsland vernederend is. Het blad van de Oostduitse communis tische partij heeft verklaard dat het voor de Amerikanen „gevaarlijk" is van de verkeersweg over Oostduits grondgebied geb2'uik te maken. „De autobaan behoort toe aan ons", schrijft het blad, „en nie mand kan daar doen wat hij wil". Men rekent in West-Berlijn al een beet je op narigheid, als deze week 3000 Ame rikaanse soldaten in 500 voertuigen van de autobaan gebruik zullen gaan maken. De Oostduitse communistenleider, Ul- bricht, maakte ook de aanspraken welke Oost-Duitsland op de bewuste autobaan heeft, tot de spits van zijn anti-westerse propaganda. Een beetje wonderlyk is daartegenover het formele aanbod van de Oostduitse premier, Grotewohl, voor onderhandelin gen met Adenauer over „maatregelen voor het behoud van de vrede", op voor waarde natuurlijk dat er een duidelijke grens wordt getrokken en dat de NAVO en het pact van Warschau elkaar een non-agressieverdrag aandoen. De brief waarin Grotewohl zijn voor stel deed, is vin Bonn niet eens aange nomen. Daarentegen heeft de burgemeester van West-Berlijn nog wat olie op het vuur gegooid door te verklaren dat de Berlijnse burgerij de muur „zat" wordt en haar wel eens op eigen houtje kon gaan afbreken. Als het ware in ant woord hierop zijn zondagavond Oostduit se versterking naar de sectorgrens ge bracht. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken heeft, na zijn terugkeer uit Mos kou verklaard, dat hij geen groot gevaar meer ziet voor een verstoring van de politieke stabiliteit in Noord-Europa. Noorwegen behoeft daar de NAVO niet voor te verlaten. De paus heeft zaterdag de hoop uit gesproken dat het Oecumenisch Concilie in het najaar van 1962 zal kunnen begin nen Hij hoopte tegen Kerstmis dit jaar de definitieve datum voor de opening van het concilie te kunnen bekendmaken. Volgens een Vaticaanse zegsman zal het komende concilie waarschijnlijk ge houden worden in twee zittingsperioden, waarvan de eerste omstreeks oktober 1962 zal beginnen en de tweede in het vporjaar van 1963. naar een militair kampement. Er hebben zich ook enkele andere incidenten voor gedaan, o.a. één waarbij Katangese troe pen het vuur openden op een helikopter van de V.N. In Stanleystad wacht een groep Kon golese militairen, die heeft meegedaan aan de moord op de dertien Italiaanse vliegers, op de commissie van de V.N. welke deze kwestie komt onderzoeken. Ernstige ongerustheid heeft er dit weekeinde ook geheerst naar aanleiding van het zoekraken van een Zweeds V.N.- vliegtuig. De machine bleek, tengevol ge van motorstoring, een noodlanding te hebben gemaakt in Angola. De vier in zittenden waren ongedeerd. Onder de zaak „Noodlottige Sabel steek" is nog geen streep gezet. De offi cier van justitie bij de Haagse recht bank zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis dat de rechtbank heeft ge wezen. Zoals bekend is de Haagse agent H. A. L., die er van verdacht werd de 16-jarige scholier Pim Scholte te hebben doodgestoken, vrijgesproken. De officier had 100 gulden boete wegens dood door schuld geëist. Na zijn terugkeer uit Genève heeft de Amerikaanse delegatieleider op de kern stopconferentie, Arthur Dean, gezegd, dat Ruslands voorstel voor een vrijwillig moratorium zonder inspectie, een tus sentijdse manoeuvre is „tot ze (de Rus sen) weer klaar zijn om proeven te ne men". Dean, die van maar drie dagen on derhandelen in Genève „misselijk" is teruggekeerd, zei bitter: „Met deze mensen is niet te praten over een ver mindering van spanning. Ze zijn alleen maar uit op wereldcommunisme." De Sovjet-regering heeft bekendge maakt dat zij atoomproeven zou nemen om haar eigen veiligheid te waarborgen, zo het Westen zijn proefnemingen zou voortzetten. Frankrijk is voornemens kernproeven te nemen met het oog op de ontwikke ling van een H-bom. Het doel is, eerst een strijdmacht op te bouwen, gebaseerd op vliegtuigen die atoombommen vervoe ren, en later een strijdmacht met ra ketten die van H-bommen zijn voorzien. De Amerikanen zullen deze maand in Nieuw-Mexico een ondergrondse kern explosie met een kracht van 5 kiloton teweegbrengen. Waarnemers van alle VN-landen mogen komen kijken. Het doel is, uit te vinden of atoomexplosies kunnen worden gebruikt voor de aanleg van havens, stuwmeren e.d. Ooggetuigen van de moord op de be stuursambtenaar A. M. Hilkemeyer hebben gezegd dat de moord was ge pleegd nadat Hilkemeyer opdracht had gegeven tot de afbraak van krotwonin gen in het dorp Djadam in Nieuw-Gui- Op aandringen van Hilkemeyer wer den in het dorp twee krotten omverge haald. De aanvankelijke medewerking die de bevolking gaf, sloeg echter plotseling over in vijandigheid. De aanwezige man nen overrompelden en vermoordden Hilkemeyer en zijn beide asistenten, Papoea's, met kapmessen, die zij zojuist gebruikt hadden, voor het doorkappen van verrotte woningstijlen. De aanval ging zo snel in zijn werk dat er van ver zet nauwelijks sprake was. Uitgezonden politiepatrouilles hebben de moordenaars van Hilkemeyer en zijn twee mede-slachtoffers nog niet gevon den. De sporen die van de voortvluch- tigen in het onherbergzame terrein wer den gevonden, leidden naar de schuil plaats van een grijsaard die tijdens de aanslag ziek in Djadam lag en door zijn dorpsgenoten werd meegevoerd en ten slotte achtergelaten. De man kon geen inlichtingen geven. De voorlopige conclusie luidt, dat er sprake moet zijn geweest van een be treurenswaardig misverstand tussen de dorpelingen en de bestuursambtenaar, waarschijnlijk door taalmoeilijkheden. Hilkemeyer kende het plaatselijke dia lect niet. Volgens hardnekkige geruchten zou Hilkemeyer opdracht hebben gege ven tot de afbraak van een heilig adat huis. Zaterdagavond is de weduwe van ir. Hilkemeyer in ons land teruggekeerd. Het ministerie van Binnenlandse Za ken had er voor gezorgd dat de aan komst van de zwaar getroffen mevr. Hilkemeyer zo onopvallend mogelijk verliep. Vliegramp Twee piloten van de „Trans-Australian Airlines", de Nederlander Rinus Zuyden (42) en de Australiër Brian Badger (24) hebben in de westelijke bergstreken van Nieuw-Guinea de dood gevonden toen hun éénmotorige vliegtuig op een berg helling neerstortte. Nederland heeft de afgelopen dagen een waar waterballet aanschouwd, doch dit had niets te betekenen, vergeleken met de natuurramp welke zich in oost- Afrika voltrekt. Daar zijn, in Somalia, Kenia, Tanganyika en Oeganda, honder den vierkante mijlen land na tropische wolkbreuken onder water komen te staan. Ongeveer twee miljoen mensen zijn Wat een verrassing! Anton Geesink, de judoër uit Utrecht, veroverde in Parijs voor een bijzonder enthousiast publiek de wereldtitel judo. Voor de eer ste maal in de historie werd deze titel door een niet-Japanner behaald. Wat verklaarde Anton na deze triomf? 1. Nadat ik mijn eerste Japanse tegenstander had overwonnen, wist ik dat ik ze allemaal aankon. 2. Ik stop er mee. Ik heb nu de top bereikt en verder is er niets. Voor mijn vrouw en kinderen is het ook beter, dat ik niet zoveel van huis ben. Andere sportfeiten van dit weekeinde waren: Ria van Velsen werd kam pioene van Nederland turnen. Raymondo d'Inzeo won de jumping in Am sterdam. Jan Derksen zegevierde in de Grote Sprinters Wielerprijs van Ant werpen. Daarnaast was er het betaalde voetbal. Alle amateurwedstrijden werden afgelast. Slechts enkele hockeywedstrijden vonden doorgang. (Voor reportages en foto's zie sportpagina's). (Van één onzer redacteuren) „Mijn grootste wens is dat mams spoedig vrijkomt". Dit was het meest ontroerende antwoord, dat Anneke Beekman zaterdagmorgen tijdens een pers conferentie te Maastricht gaf op een aan haar gestelde vraag. Het meisje had zich vrijwillig onder worpen aan een „kruisverhoor" van een vijftigtal binnen- en bui tenlandse persvertegenwoordigers, van wie verscheidene haar kenne lijk vijandig gezind waren. Uit de eerste vragen, die haar gesteld werden, bleek de duidelijke bedoeling, haar in het nauw te drijven. „Weet u iets van de staat Israël af? Weet u hoeveel joden tijdens de oorlog zijn omgekomen?" Op deze laatste vraag kon Anneke Beekman geen antwoord geven. Op de vraag echter van een der buitenlandse persvertegenwoordigers, hoe het moge lijk was. dat „tante Bets" met naaien niet alleen in haar levensonderhoud had kunnen .voorzien, doch haar ook nog va kantiereizen had laten maken, antwoord de zij zeer ad rem: „Daar geef ik geen antwoord op, ik vraag u toch ook niet hoe u uw vakantiereizen financiert". Even ad rem was haar antwoord op de vragen over haar vermogen. „Dat zijn mijn zaken, niet de uwe", zeide zij. De vragen waren trouwens heel vaak van een dergelijke indringende aard. dat haar raadsman het nodig achtte in te grijpen, vooral wanneer deze vragen een insinuatie inhielden, bijvoorbeeld, dat zij door haar overgang tot het katholicisme tekort geschoten zou zijn in piëteit je gens haar ouders. Over de vrijwilligheid van deze overgang lieten enkele pers vertegenwoordigers zich rceptisch uit. „Toen ik mij heb laten dopen, besefte ik heel goed wat dat was", verklaarde Anneke Beekman echter positief. „Hebt u in Frankrijk contact gehad met kerkelijke autoriteiten?", was een andere vraag. „Hierop geef ik geen ant woord", luidde haar bescheid. Steeds va ker moest zij tot dit: „Geen antwoord" haar toevlucht nemen, want deze pers conferentie ontaardde hoe langer hoe meer in een kruisverhoor. Onder welke naam zij in Frankrijk had geleefd? Of zij bereid was van haar vermogen een deel af te staan aan de joodse vereni ging voor kinderbescherming? Of mej, Elisabeth van Moorst reeds in ons land was? De beantwoording van deze laatste vraag nam haar raadsman, mr. De Kort van haar over. Hij bevestigde, dat mej. Elisabeth van Moorst reeds in ons land was en verklaarde positief, dat zij zich niet aan haar straf zal onttrekken, doch zich bij de justitie zal melden, zodra dit noodzakelijk zal zijn. De vertegenwoordiger van een joods dagblad in Tel Aviv vroeg haar: „Zoudt u, wanneer u daartoe uitgenodigd werd, een bezoek willen brengen aan de staat Israël?"' „Waarom niet?", antwoordde Anneke Beekman. ,,Dan zal ik voor deze uitnodiging zor gen", repliceerde de journalist. „Dank u", zeide het meisje met een glimlach. Namens een deel van de familie Beek man is gisteren door een neef van An neke's vader' een verklaring afgelegd. Hierin wordt gezegd: „Van de 22 vol wassenen, die de familie Beekman thans telt, is er vermoedelijk niet één ge raad pleegd met betrekking tot de verklaring die mede namens deze familie is ge publiceerd. De familie Beekman is ver ontwaardigd over deze. buiten haar voorkennis gedane, publikatie. In tegenstelling tot de strekking van deze publikatie zijn 12 familieleden be reid het gratieverzoek ten behoeve van mej. Elisabeth van Moorst te ondersteu nen, twee familieleden staan hier niet af wijzend tegenover, terwijl acht overige familieleden nog niet geraadpleegd kon den worden". Volgens de raadsman van de familie Beekman geldt het hier een groep ver wanten, die zich tot dusverre nooit be moeid heeft met de stappen, die sedert 1954 namens de familie zijn ondernomen Voor de aanvang van de pers conferentie deed zich een klein inci dent voor. Een der persvertegenwoor digers maakte bezwaar tegen de aan wezigheid van Jwee rechercheurs der Maastrichtse gemeentepolitie. Grote verwondering bij de raadsman van Anneke Beekman, mr. M. de Kort, die de beide rechercheurs verzocht zich hierover met hem op de gang te be raden. Dit beraad viel ten gunste van de journalisten uit. De beide recher cheurs trokken zich vrijwillig terug, waarna de persconferentie een aan vang kon nemen. ANTON GEESINK stop na top De 25-jarige Italiaanse horlogemaker Sergio Squazzardi, die verdacht wordt van de verdwijning van de Italiaan Bru no Colombo, is op last van de Pai-jjse rechtbank aangehouden. Hangende een beslissing omtrent zijn uitwijzing is hij in de Santégevangenis opgesloten. Het waarnemend hoofd van het arron dissementsparket te Amsterdam zal een verzoek tot uitlevering van de Italiaan doen. Squazzardi is vandaag inmiddels in Parijs ook door hoofdinspecteur T. C. J. Sanders en inspecteur A. C. H. Hoegeé van de Amsterdamse centrale recherche gehoord. In Parijs arriveerde ook een 'Romeinse politiecommissaris, die geheel op de hoogte is van de verhoren van de beide Italiaanse studenten, die in de zaak-Co- lombo zijn opgetreden. Zo zagen vele boeren in de noordelijke en oostelijke provincies hun landerijen door het water afgesneden en dreigen door honger, ziekte of verdrinking te sterven. Hulpacties, op initiatief van Britse genietroepen, worden thans inge zet en geleidelijk aan komt uit alle delen van de wereld hulp opdagen. Er is een internationaal hulpfonds opgericht. Men vreest dat honderden mensen en hon derdduizenden stuks vee en wilde dieren zijn omgekomen. Het water is bemetmet cholera-bacillen. De regen heeft Nederland slechts over last, doch geen rampen bezorgd. Gisteren was op vele plaatsen het water al weer aan het zakken, toen nieuwe wolkbreuken en het snel wassen van de rivieren tengevolge van overvloedige regenval in België en Duitsland tot snelle maatregelen noopten. In Limburg werden vijf stuwen op de Maas gestreken. Langs Rijn en IJssel kijken de mannen van rijkswaterstaat ook al bezorgd naar de peilschalen. In de Gelderse vallei staan vele hectaren wei- en bouwland onder water en in sommige steden en dorpen kwamen straten blank te staan. In Mep- pel, waar vorig jaar de Sinterklaaspret werd verstoord doordat de huiskamers onderliepen, bleef het bij kleine zwem baden in de kelders. In het dorp Zwar- tebroek echter kwam het water jl. zater dag een halve meter hoog te staan en enkele huizen moesten dan ook worden ontruimd. In Hengelo liepen enkele stra ten onder. Ook in Drente was het water hozen geblazen. Daardoor werd men geconfronteerd met een probleem welks oplossing mil joenen zal vergen. Er zijn in Drente enorme reconstructieplannen uitge voerd, doch de waterstaatkundige vraagstukken wachten nog op een op lossing. In Westerwolde, bij Winschoten, stond het er zaterdag eventjes ernstig voor, maar zondag kon het meeste binnenwater worden geloosd. In onze gewesten is o.a. de Watermo lenbeek, die vanuit België naar Roosen daal loopt, buiten zijn oevers getreden. Dit watertje heeft momenteel geen stuw als gevolg van werkzaamheden aan een nieuwe brug. De landerijen in „De Kroe- ven" onder Roosendaal zijn grotendeels onder water gelopen, hetgeen opnieuw bewijst, dat voorzieningen in de Water molenbeek dringend nodig zijn. Er bestaat echter een plan tot verbe tering van de beek, dat voorziet in de bouw van een aantal stuwen in deze natuurlijke waterloop tussen de Belgi sche grens en het binnen enkele jaren te bebouwen uitbreidingsplan „De Kroeven". Verder valt er wateroverlast te melden uit Terheijden, waar tussen de Mark en de weg Breda-Terheijden de weilanden naast de Mark blank zijn komen te staan. De Mark is ook buiten haar oevers ge treden ter hoogte van Prinsenbeek, waar een groot gedeelte van de Haagse Beem den is ondergelopen. De communistische premier van Hon garije Janos Kadar heeft zijn politieke geloofsgenoten in de wereld gemaand om zich in het belang van de eenheid naar de resoluties van de Sovjet-Unie te rich ten. Zijn vermaan was indirect gericht tegen de communistische leiders van de Chi nese volksrepubliek en Albanië, die de tijdens het recente Moskouse partijcon gres aangenomen 96 resoluties naast zich neer hebben gelegd en het Stalinisme aanhouden. De leiders van de Belgische katholieke en van de socialistische partij hebben het afgelopen weekeinde de handhaving van de eenheid van België verdedigd. Op een congres van de C.V.P. kwam het tot een verzoening tussen minister president Lefèvre en oud-premier Eys- kens. aan wie een felle aanval op de huidige regeringsleider en zijn partij genoot was toegeschreven op een beslo ten CVP-vergadering in Leuven. BSP-voorzitter Collard heeft verklaard dat de huidige economische en sociale omstandigheden een samengaan van de twee grootste partijen van België nood zakelijk maken. Ook hij wees zoals in de CVP-voorstellen wordt gedaan op de noodzaak van decentralisatie van het bestuur in België als één van de middelen, om tot een oplossing te komen voor de Waals-Vlaamse verhoudingen. De V.S. willen op 20 december voor het eerst een man in een baan om de aarde brengen, zo heeft de democrati sche afgevaardigde Victor Afunso, lid van de huiscommisie voor wetenschappen en ruimtevaart in een televisievraaggesprek bekendgemaakt. Hij sprak in dit verband van een „prachtig kerstgeschenk".

de Stem | 1961 | | pagina 1