REGEN, REGEN, REGEN FLN DREIGT MET REPRESAILLES Vliegtuig op sneeuwheuvel VIERMAAL PRIJS Slechte beurt van Tweede Kamer Eind aan „dubbelleven5' van de katholieke werkgever Vandaag beraad nieuwe Nieuw-Guinea koers Minister Luns vermoeid, maar niet ontmoedigd 1-2-3 ment... Soekarno: Wij wachten niet langer Geen pasklare alternatieven Quorum niet aanwezig Russisch veto k <22? HOUTEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Kroestjev feliciteert de Paus Kouder weer Tweede Kamer akkoord met Provinciefonds Vechtpartijen in Franse parlement Vrijspraak in zaak noodlottige sabelsteek 36 KVP-ers bij de afwezigen Koeweit en de V.N. Nederlands Katholiek Werkgeversverbond Samenwerking met anderen in openheid De A.O.W. Grotere eenheid Pessimisme SQUAZZARDI IN PARIJS GEARRESTEERD Splitsing aartsbisdom Mechelen 12 peer jong wordt en die niet even |imzinnige klop ip Douwe Egberts t zelf net al wat ere koffie! *4 Rood merk De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pak van 250 g 1.48 l02e JAARGANG No. 23842 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278341. Voor God, Koningin en Vaderland Se j^feitt VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) THANSGESPREK MET REGERING INDONESIË? President Soekarno van Indonesië heeft gisteren in Bandoeng verklaard, dat het „beslissende ogenblik" voor de „bevrijding" van Nederlands Nieuw- Guinea nabij is. Hij zei, dat hij bij alle progressieve krachten en vrienden van Indonesië om hulp zou vragen bij de Indonesische po gingen om het gebied aan Nederland te ontrukken. ,,Het beslissende ogenblik is aangebro ken. Wij willen niet langer wachten", zo zei hij. Hij beval de strijdkrachten zich voor te bereiden op de „bevrijding" van het omstreden gebied. „Ik zal binnenkort een bevel geven"; verklaarde hij. Soekarno betoogde voorts, dat de po gingen van de Verenigde Staten en an dere mogendheden om in het geschil te bemiddelen niet meer van nu voor In donesië waren. „Wij zullen alle progres sieve krachten bundelen en onze vrien den buiten Indonesië inschakelen", aldus Soekarno. Paus Johannes XXIII heeft tamelijk onverwacht een gelukwens van premier Kroestjev ontvangen. Het was een mon delinge verjaardagsfelicitatie, die enke le dagen geleden werd gestuurd via de Sovjet-ambassadeur in Italië. Via de zelfde route stuurde de H. Vader een be dankje. In kringen van het Vatic a an zei men, dat voor deze zonder precedent zijnde boodschap grote belangstelling bestond. Anderzijds werd er op gewezen, dat men het belang van die boodschap niet mocht overschatten, gezien het feit dat Kroest jev nogal royaal is met boodschappen van deze aard. (Van onze parlementaire redacteur). Na een drietal voor hem „zeer zware en spannende weken" is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. H. A. Luns, gisterenmiddag uit New-York op Schiphol teruggekeerd, waar hij de verzamelde pers, film en radio op een persconferentie mededeelde „zeer vermoeid, doch niet ontmoedigd te zijn". Toen werd op de persconferentie de vraag gesteld: wat nu? „Er is volstrekt geen nieuwe situatie gekomen", zo antwoordde de minister. „Evenmin heeft Nederland een grote ne derlaag geleden. Pas dan zou de vraag zin hebben gehad, b.v. als Nederland maar een derde van "tie stemmen had ge kregen. Ik heb het al eerder gezegd: het is voor de Nederlandse positie belangrijk, dat de V.S. ,zich in woord en daad te gen het Indonesische standpunt aan de zijde van Nederland heeft geschaard. Ik ben geen kristalkijker, maar ik geloof dat de Nederlandse regering de politiek zoals die al sinds jaren is gevolgd en uitgestippeld zal voortzetten. Hoogstens kan de te volgen methode aan enige wij- Op een desbetreffende vraag antwoordde hij: „Ik wil u niet verhelen, dat de Nederlandse re gering wel teleurgesteld is over de verwerping van het plan, maar daar staat tegenover dat het ver loop van de debatten en het getal der landen die het plan hebben gesteund er op duiden, dat de Ne derlandse regering er gelijk mee had deze zaak aan de Verenigde Naties voor te leggen". „Nederland is versterkt uit dit debat gekomen", zo zei minister Luns. De re gering wist door haar vele contacten in het laatste halfjaar, dat het plan bij de verschillende buitenlandse mogendheden grote instemming zou vinden, maar als het er op aan komt zich openlijk uit te spreken, terwijl er zware oppositie ge voerd wordt, dan spreken allerlei facto ren mee". De minister van voorlichting van de Algerijnse rebellenregering, Yazid, heeft te Tunis verklaard, dat de Fransen in Algerië re presaillemaatregelen kunnen ver wachten indien zij toestaan, dat de Europese extremisten het „ver- DE AMERIKAANSE autoriteiten in West-Berlijn hebben gisteren een mars bevel uitgereikt aan een gemotoriseer de infanteriecompagnie voor een van daag uit te voeren rit naar Helmstedt, daarbij recente Russische beschuldigin gen van „provocaties" op Oostduits grondgebied negerend. DE TWEEDE Kamer zal op maandag 11 december het debat over het wetsont werp algemene kinderbijslagwet voort zetten. DE DERTIEN maanden oude baby Ro bert Sies is te Amsterdam in zijn bedje gestikt. DE SOVJET-UNIE is van plan een wa terweg tussen de Oostzee en de Zwarte Zee aan te leggen, waardoor de afstand van 69550 km (over zee) verkort wordt tot 2410 km binnendoor. BEN BELLA en vier andere leden van de voorlopige Algerijnse regering zullen zeer waarschijnlijk worden overgebracht fiaar het kasteel Aunoy te Champeaux, 50 km ten zuidoosten van Parijs. JAPAN zal vroeg in het komend voor jaar een raket lanceren, die in de neus- Kegel een aap meeneemt. KROESTJEV heeft doen bekendmaken dat hij de Noorse minister van Buiten landse Zaken, Lange, vrijdag om 11.00 uür in audiëntie zal ontvangen. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- S avond 23.15 uur: J Vanuit het noordwesten geleidelijk binnendringende koudere lucht met j enkele opklaringen, maar later mo- f.e, |k °°k enkele buien. In de zuide- iflke provincies aanvankelijk echter nog bewolkt en regenachtig weer I kc" krachjige zuidwestelijke wind. Elders vrij krachtige tot ma- J n"ordwestel9ke wind Lagere nuddagtemperaturenvooral in het noorden van het land. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: f"aaï beTIkt ,ot betrokken met re- S? motregen. Lichte stijging van l mel maxima tusseni ::»ndnedrT4:04Z°ïu°rnder 1633 Maan j i uTu£r.zon op 8 26 uur' Maa» °p i moorden en afranselen" van Alge rijnen voortzetten. De woordvoerder van de rebellenrege ring meende dat wanneer aan een en an der niet onmiddellijk een einde zou wor den gemaakt „de woede van ons volk zich onvermijdelijk zal richten op dege nen die verantwoordelijk zijn voor de on- dei de ongewapende Algerijnen aange richte bloedbaden". Minister Yazid zei tijdens een perscon ferentie in de Tunesische hoofdstad, dat sedert zaterdag 25 november in Oran en Algiers totaal 117 moslims waren gedood en dat het gewondencijfer in de honder den liep. Deze getallen lagen overigens ver bo ven die van de in Algerië officieel be kendgemaakte cijfers. Deze zeggen, dat na zes dagen het dodencijfer is gestegen tot 36, terwijl 83 gewonden zijn gere gistreerd. In Oran In de Algerijnse havenstad Oran heb ben agenten van de bijzondere relletjes- politie en soldaten gisteren handgrana ten gebruikt tegen een opstandige me nigte Europeanen, als een wanhopige poging om de voortdurende aanvallen op moslims te beëindigen. Gisterenmor gen hadden Europese jongeren twee moslims doodgestoken en twee anderen afgeranseld. Volgend op hun acties bracht een moslimterrorist in een stille straat een Europeaan om het leven. Charges van de politie hadden geen resultaat en na een serie bekogelingen door de Europeanen besloten leger en politie om handgranaten te gebruiken. Zij gooiden de helse aanvalswapenen echter niet te dicht bij de mensen zodat niemand verwondingen opliep. Wel wer den vele geparkeerde auto's ernstig be schadigd. ziging onderhevig zijn.' Mening Den Haag In Haagse politieke kringen staat men vrij algemeen op het standpunt, dat, nu het niet mo gelijk is gebleken het plan-Luns door de V.N. aanvaard te krijgen, op een of andere manier gepro beerd moet worden met Indonesië tot een gesprek over Nieuw-Guinea te komen. Men neemt aan, dat het kabinet tot een dergelijk gesprek bereid zal zijn. Minister-president prof. De Quay heeft deze week nog in de Eerste Kamer ver klaard. dat de regering de nadere uit werking van het plan-Luns in de Braz- zayille-resolutie aanvaardt. Deze reso lutie voorziet in een gesprek met In donesië onder auspiciën van de V.N. Verwacht wordt, dat het kabinet zich vandaag na het verslag van minister Luns aanhoord te hebben, diepgaand zal beraden over de wijze waarop een ge sprek met Indonesië tot stand gebracht kan worden. Pasklare oplossingen schij nen niet op tafel te liggen. Naar ver luidt heeft het kabinet tevoren geen al ternatieven opgesteld voor het geval het plan-Luns door de V.N. niet zou wor den aanvaard. Hoe contact Met een besluit om met Indonesië te gaan praten is men er echter niet. Allereerst staat men voor het feit, dat Indonesië tegen alle internatio nale spelregels in de diplomatieke betrekkingen met Nederland heeft verbroken. Moeten die diplomatieke betrekkingen nu eerst weer worden aangeknoopt of kan er gesproken worden via VN-kanalen? Zeer be langrijk is ook de vraag, wat wel en wat niet besproken kan worden. Moeten er vooraf voorwaarden wor den gesteld of moet men zo maar eens met elkaar aan tafel gaan zitten, ver trouwende op de klimaatverbetering in Djakarta, waarvan dr. Rijkens en prof. Duijnstee zulke schone verhalen weten te vertellen? Zou men voorlopig kunnen, volstaan met het zoeken naar een regeling, die Indonesië in staat stelt in Nieuw-Guinea propaganda te maken voor het eigen standpunt? Een gesprek met Indonesië beginnen betekent in ieder geval tevoren precies weten welke interpretatie van het zelf beschikkingsrecht der papoea's al dan niet aanvaardbaar is. In PvdA-kringen schijnt men op het ogenblik te neigen tot een zelfbeschikkingsrecht in de vorm van een zekere autonomie van de papoea' binnen Indonesisch staatsverband. Het lijkt echter niet waarschijnlijk, dat een zo ruime interpretatie door het kabinet aanvaard kan worden. Extra moeilijkheid Bij al deze problematiek komt dan nog als extra moeilijkheid de verhouding tussen minister Luns en het parlement. Dit is met name een probleem gewor den. door de publieke verklaring van de AR-fractieleider dr. Bruins Slot, dat mr. Luns de man niet zou zyn om straks een gesprek met Indonesië te voeren. Dr. Bruins Slot heeft dit nog niet bin nen de Kamer gezegd. De socialisten wel. Die zijn hem op deze weg voorgegaan. Als dr. Bruins Slot zich echter in de Kamer aan de zijde van de socialisten schaart, ontstaat er een explosieve si tuatie. Mr. Luns moet toch al op de anti's gebeten zijn. Zij hebben het hem met hun „open gesprek" geroep in de V.N. extra moeilijk gemaakt. Verdere onvriendelijkheden van die kant kan hij moeilijk over zich heen laten gaan. De positie van de bewindsman van buitenlandse zaken is verder meer in het algemeen in het geding doordat hij er niet in geslaagd is, zijn plan door de V.N. aanvaard te krijgen. Weliswaar kan mr. Luns zich er op beroepen het zelfbeschikkingsrecht door de meerderheid der V.N. erkend gekre gen te hebben, maar daar staat tegen over, dat hij niet een twee-derde meer derheid heeft gekregen. Tevoren had de bewindsman in ver trouwelijk overleg met de Kamer de verzekering gegeven, dat die twee-derde meerderheid wel gevonden zou worden. Het ligt er nu maar aan, welk resul taat, het positieve of het negatieve, straks het zwaarst gewogen gaat worden. De af weging zelf aan de hand van een regeringsverklaring zal in de Tweede Kamer zeker leiden tot een fel debat. Het minste, dat de Kamer kan doen, is de minister van buitenlandse zaken gele genheid te gever zich hierop behoorlijk voor te bereiden. Voor enig respijt plei ten zowel normaal-menselijke overwegin gen mr. Luns is pas hersteld van een zware fysieke inzinking als de om standigheid dat de minister zich ook moet verdiepen in allerlei belangrijke Europese vraagstukken. Vier gelukkigen delen de 1-2-3 puzzelpot! En drie ervan wonen in het verspreidingsgebied van Dagblad De Stem. Een vroeg tijdige maar daarom niet min der welkome sinterklaassurpri se. Zie onze puzzelkolommen. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft de begroting van het Provinciefonds voor 1962 aan vaard. Dit gebeurde nadat de heer Franssen (P.v.d.A.) een pleidooi ge houden had voor een billijker behande ling van de zijns inziens achtergestelde provincie Groningen. Minister Toxopeus (Binn. Zaken) ontkende, dat de provin cie Groningen zou worden achtergesteld en voelde niets voor een verandering van de verdeelsleutel van het Provincie fonds. Wel toonde hij zich bereid tot overleg over de mogelijkheden tot een verlichting van de lasten voor deze pro vincie. Tijdens het debat in de Franse natio nale vergadering over de begroting voor Algerië is het gisteren tot een handge meen tussen de afgevaardigden geko men. Ordebewaarders wisten de vech tenden van elkander te scheiden. De voorzitter schorste de vergadering. Het handgemeen ontstond nadat leden van de rechtervleugel de regeringspoli- tiek hadden aangevallen. De afgevaar digde voor Corsica, Pacal Arrighi, eiste dat de „verraders" voor een gerechts hof gebracht zouden worden. Hierop snelden Gaullistische afgevaardigden toe en sloegen Arrighi in het gezicht, waar na een schermutseling ontstond die door de zaalwachters werd bedwongen. De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft gisteren de verdachte in de zaak „noodlottige sabelsteek", de 33-ja- rige agent van de Haagse gemeentepoli tie H. A. L. vrijgesproken. De rechtbank achtte de ten laste gelegde dood door schuld niet wettig en overtuigend bewe- (Van onze parlementaire redactie) Consternatie gistermiddag in de Tweede Kamer: bij de uitslag van de hoofdelijke stemming over het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Beusi- chem en Culemborg 42 stemmen voor, 28 tegen bleek dat het vereiste aantal van 75 leden van de 150 niet bij de stemming aan wezig was geweest. De behande ling van het wetsontwerp werd derhalve opgeschort en de verga- De Sovjet-Unie heeft te New York voor de 98e keer van zijn vetorecht ge bruik gemaakt en daarmee de toelating van Koeweit als 104e lid van de wereld organisatie tegengehouden. Het oliestaatje was voorgedragen door de Verenigde Arabische Republiek en de Veiligheidsraad sprak zich met 10 stemmen voor en één tegen over de toe lating uit. De negatieve stem kwam ech ter van Rusland, zodat het advies van de Veiligheidsraad werd geblokkeerd. 11 11 dering door voorzitter Kortenhorst om 16.45 uur gesloten. Van de 49 KVP-leden waren er slechts 13 aanwezig, van de PvdA 24 van de 48, de WD 14 van de 19; de AR 6 van de 14; CHU 9 van de 12, PSP 1 van de 2 ,de SGP 2 van de 3 en van de CPN 1 van de drie leden. Voor het wetsontwerp stemden de aan wezige leden der KVP, WD, AR en CHU tegen de aanwezige leden van de PvdA SGP, PSP en CPN. Aanvankelijk had de heer Scheps (P vdA) gevraagd over de aanvaarding van het wetsontwerp te beslissen met zitten en opstaan. Het was evenwel een der voorstemmers, de heer Van der Wetering (CH) die ziende dat de Kamer slechts schaars bevolkt was hoofdelijke stem ming verlangde. Toen de in het gebouw aanwezige Ka merleden de Kamer binnenkwamen ble ven de banken der KVP-fractie echter op 13 leden na onbezet. De wel aanwezige KVP-ers waren: de heren Van der Ploeg Welter, Albering, Van Koeverden, An- driessen, Fens, de Graaf, Kleisterlee, Moorman, Mulders, Kamervoorzitter Kor tenhorst, mej, Nolte en mej. Kok. Frac tieleider De Kort en partijvoorzitter Van Doorn behoorden tot de afwezigen. Verwacht wordt thans, dat het' wets ontwerp weer in stemming zal worden gebracht op woensdag 6 december a.s. De voorgenomen defensie-begroting op die datum zal dan wel uitgesteld moeten worden. In juni van dit jaar is ook een verga dering van de Kamer beëindigd omdat het quorum niet aanwezig was toen ge stemd moest worden. Ook toen was dit gedeeltelijk te wijten aan het absente isme in de KVP-gelederen. Een C-47 van de Amerikaanse lucht macht, die een weerstation in Alaska moest bevoorraden, is ten gevolge van een geforceerde landing op een sneeuwheuvel blijven hangen. De naam van het weerstation is overigens „Bra vo". „Arbeid vertegenwoordigt waar de voor de mens. Zonder mense lijk ingrijpen zou de schepping een onbruikbaar ding voor de mens blijven. Arbeid is daarom een voortzetting van het schep pingswerk en wegens het feit dat Christus geleefd heeft een roe ping. Daarom is er voor de christen een reden om vakbe kwaam te zijn. Er zijn trouwens geen neutrale gebieden in de ver houding tussen God en de men sen. Wij behoeven nauwelijks te zeggen van wie deze woorden stammen. In derdaad, van mgr. W. Bekkers „de brandpunt-bisschop", zoals men hem is gaan noemen. Hij was gisteren aan wezig op de algemene ledenvergadering van de algemene katholieke werkge versvereniging en het katholiek ver bond van werkgeversvakverenigingen in Nijmegen en droeg als spreker een belangrijke steen tot een positieve ge- dachtenwisseling bij. De vereniging en het verbond zijn gisteren door de algemeen voorzitter van beide organisaties, mr. F. J. F. M. van Thiel in een nieuwe gedaante en onder een nieuwe naam ten doop ge houden. De eencellige tweeling is een tweecellige eenling geworden. Tot voor kort leek het erop, dat zakenman en gelovig katholiek twee verschillende verschijningsvormen waren van één en dezelfde mens, nademaal de katholieke werkgever zich zowel in „de vereni- lingsplannen, speciaal de Latijnsame- rikaanse. ging" als in „het verbond" kon orga niseren. De samenbundelende organisatie wel ke aan het dubbelleven van de katho lieke werkgever een eind maakte heet nu „Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond". Wellicht, zo zei mr. Van Thiel, zal de bereikte beginselovereenstemming met de zusterorganisaties spoedig lei den tot het optreden naar buiten van de „Raad van Nederlandse Werkgevers bonden". Hierdoor wordt er niet alleen een grotere eenheid van beleid en ho gere efficiency bereikt, maar tevens zal er gelegenheid zijn voor samenwer king in grote openheid, met behoud van eigen waarde uiteraard. Een commissie uit het Werkgevers verbond heeft tot opdracht de encycliek „Mater et Magistra" te bestuderen ten einde na te gaan op welke wyze de katholieke werkgevers de bedoelingen van de encycliek in het maatschappe lijk leven kunnen verwerkelijken. Ook beraadt het nu één geworden verbond zich op de hulp aan ontwikke- In het vervolg van zijn rede verklaar de mr. Van Thiel, dat het verbond achter het streven van de regering staat om de overheidsbijdragen aan de so ciale verzekeringsfondsen zoveel mo gelijk te beperken. Over het plan voor verhoging van de A.O.W. met 15 pet. zei mr. Van Thiel, dat het verstandiger zou zijn geweest, het plan inzake de A.O.W. op een zodanig tijdstip naar vo ren te brengen, dat daarmee rekening kon worden gehouden bij de bespre kingen over het nationale loonbeleid. Mr. P. A. Blaisse, lid van het na tionale en Europese parlement gaf een wereldpolitieke prognose op lange ter mijn, waarbij hij uiting gaf aan zijn pessimisme. „De westerse wereld zal in het nieu we tijdperk naar het tweede plan wor den gedrongen" meende hij, „doch daar over hoeven wij niet rouwig te zijn, zolang het fundamentele beginsel van onze samenleving de vrijheid niet ondergraven wordt." Om dit te voorkomen is samenwer king in Atlantisch verband, evenals de Europese economische en politieke in tegratie, een zaak van levensbelang. Er zullen daarbij echter nieuwe vor men van politiek handelen moeten groeien om snelle beslissingen te kun nen nemen. Van het meeste belang blijft echter: een geestelijke heroriëntering, teneinde te voorkomen, dat wij onder gaan in zelfgenoegzaamheid en deca dentie", zo besloot mr. Blaisse. De Amsterdamse centrale recherche heeft via Interpol bericht ontvangen, dat in Parijs is gearresteerd de 30-jarige Italiaanse horlogemaker en zeeman Ser gio Squazzardi. Zijn opsporing en aanhouding was ver zocht. in verband met de verdwijning uit Amsterdam van de schoenvertegenwoor diger Bruno Colombo. De uitlevering van Squazzardi zal nu worden verzocht. De centrale recherche weet niet onder welke omstandigheden de Italiaan in de Franse hoofdstad is ge arresteerd. Het is nu zo goed als zeker dat het aartsbisdom Mechelen volgende maand officieel zal gesplitst worden in een aarts bisdom Mechelen-Brussel en een bisdom Antwerpen. De aartsbisschop zal zijn ze tel houden te Mechelen; onder zijn juris dictie zou te Brussel een hulpbisschop worden geïnstalleerd. (Advertentie)

de Stem | 1961 | | pagina 1