Beeldbuizen bleven zwart Klein ve rlof bij Amerikaanse aap de wereld rond Drie amendementen fiscale aftrek Wij spraken met Anneke Beekman flmtotia Regeringsverklaring van W est-Duitsland TV-TECHNICI DOOR NTS NAAR HUIS GEZONDEN Bijna staking uit sympathie Intellectueel meisje helpt veel fabeltjes de wereld uit Weer bloed in Algerije DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Klompé huiverig voor subsidiewet Nog geen beslissing debal Nieuw-Guinea ROCKEFELLER OP SCHIPHOL De gehuwde werkende vrouw 1 Stormachtig weer Sinds enkele dagen in ons land Wreed incident in Elisabethstad MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIST0NA INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE iüJe JAARGANG No. 23341 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 30 NOV. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2393) (Van onze parlementaire redactie) Minister Klompé (Maatschappelijk Werk) heeft gisterenavond in de Tweede Kamer gezegd de subsidieregeling van haar departement geen kwestie van wet geving maar van beleid te vinden. Een beleid waarbij zij wil streven naar de centralisatie ten behoeve van de lagere overheden. Ten aanzien van het subsidie stelsel zal echter een nationale visie en richtinggeving ten grondslag moeten lig gen. aldus de minister. Minister Klompé toonde zich huiverig voor een subsidie wetgeving omdat haars inziens nog zo veel taken van het maatschappelijk werk vorm moeten krijgen. De minister kon digde aan dat een bijstandswet en een wet op de bejaardenoorden voor augus tus 1962 bij dc Kamer zullen worden in gediend. Een woonwagenwet komt iets later bij de Kamer. (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns (Buitenl. Zaken) heeft de Tweede Kamer bericht nog niets te kunnen zeggen over het houden van een Nieuw-Guineadebat. De minister wil eerst de resultaten van het overleg in de ministerraad van morgen afwachten. (Van onze radio- en tv.-redacteur). Gisteren zij.ii, vooral in het westen van het land, de tv-seliermcn zwart gebleven. En vandaag blijven zij zwart, omdat de besturen van de NTS en de omroep-organisalies van mening zijn, dal onder de huidige omstandigheden een verantwoorde tv.-uitzen- ding niet kan worden gerealiseerd. Daarom hebben de NTS- diensthoofden gisterenmiddag de niet-stakende tv.-technici, belichters en eameralieden met klein verlof naar huis gezonden. Men mag hopen, dat de staking van de t.v.-topmensen een afdoen de uitlaatklep zal zijn voor het ongenoegen, dat het gesol met de salarissen in de omroepwereld heeft opgewekt. Overigens leek het er gistermiddag al op, dat het ge hele VAR A-personeel, zowel van de radio als van de t.v.-sectie zich solidair zou verklaren met de groep van 93. Op het laatste moment wist De Verenigde Staten hebben gisteren een chimpansee, genaamd „Enos" in een Mercury-capsule twee volledige vluchten rond de aarde laten maken, alvorens moei lijkheden met een omvormer en met de hoogtemeter de geleerden noopten om het experiment voor tijdig te beëindigen. De chimpan see had eigenlijk nog één ronde om de aarde moeten volbrengen. Overigens: Enos is in leven. Gezien het feit dat de vlucht van ..Enos'' het slot betekende van het voor- bereidingswerk voor de eerste Ameri kaanse bemande cirkelvlucht, welke mis schien nog dit jaar zou plaatshebben, is de Amerikaanse hoop op een verwezen lijking van dit einddoel voor een groot gedeelte de bodem ingeslagen. Een perfecte gang van zaken in de ,,gcnerale-repetitievlucht" van gisteren, zou een kleine kans hebben opgeleverd dat. Amerika in 1961 toch nog een be mande ruimtecirkeling op haar naam zou hebben kunnen krijgen. „Enos", een 18 kilogram wegende, vijf jarige chimpansee, kon men echter niets kwalijk nemen, want hij had zijn werk goed gedaan. Hij is inmiddels ongehavend uit de Atlantische Oceaan opgevist, waar zijn capsule een uur en 25 minuten is blij ven drijven na de landing op 750 kilome ter ten zuiden van de Bermuda-eilanden. Enos zal waarschijnlijk morgen worden teruggevlogen van de Bermuda-eilanden naar Cape Canaveral. Van de torpedoboot jager, die de cap sule had opgevist, kreeg men de mel ding: „Het dier is in leven en gedraagt zich normaal". F,EN VLIEGTUIG van de in Limburg ge vestigde maatschappij „Limburg Airways" heeft een noodlanding moeten maken op bet vliegveld van Zürich. De bemanning, twee man sterk, bleef ongedeerd. Het toestel was een puinhoop. IN SANTO DOMINGO, dc hoofdstad van de Dominicaanse republiek, heeft dc po litie traangasbommen gebruikt tegen be togers. Later werden zelfs tanks ge bruikt. De algemene staking duurt nog voort, zien. KENNEDY heeft gezegd, dat het prin cipe van internationaal beheer van de autoweg van Helmstedt naar West-Ber- lijn bij elke regeling aangaande Berlijn voorop blijft staan. IN FLORENCE is een uitgeputte man gevonden, die beweert uit Berlijn te zijn gevlucht. Hij vertelde lid van de Volks- politie te zijn geweest. Hij had geen pa pieren om zijn beweringen te staven, bij zich. AMERIKA zal het beroepsleger met twee gevcchtsdivisies uitbreiden, waardoor Amerika over 960 000 beroepsmilitairen gaat beschikken. Het uiteindelijke doel is: een leger van ruim een miljoen man. het VARA-bestuur deze sympa thie-staking te voorkomen. Nog in de ochtend kwamen de t.v.-re gisseurs, producers en journaalredacteu ren van de „groep van 93" weer in ,,De Karsseboom" te Hilversum bijeen, waar ook het stakingssecretariaat is geves tigd. Geen tele-recording In het middaguur verscheen een com muniqué van N.T.S.- en omroepbesturen, waarin werd meegedeeld, dat elke t.v.- medewerker die staakte, voor twee da gen zou worden geschorst, met inhouding van salaris. De omroepleiding behield zich het recht voor, verdere maatrege len te nemen. Een teken aan de wand in deze si tuatie was wel het communiqué dat omstreeks 4 uur aan de pers werd verstrekt. Hoewel men tot dat tijd stip nog steeds in de verwachting leefde, dat zowel de KRO haar jeugd programma als de VARA de avond uitzending met film en tele-recording zou vullen, bleek het tegendeel het geval te zijn. Hier komt tot uiting, welk een belangrijke plaats de „groep van 93" in de t.v.-wereld ver vult, want N.T.S. en omroepbestu ren achtten het realiseren van een verantwoorde t.v.-uitzending gedu rende de staking niet mogelijk. Dit bericht was overigens reeds eer der in „De Karsseboom" bekend gewor den, omdat uit Bussum naar huis gezon den technici dit aan de stakenden kwa men meedelen. Rumoer bij VARA Intussen dreigde deze t.v.-staking zich uit te breiden, omdat al het VARA-per- soneel zich solidair wiide verklaren met de groep van 93. Nadat de groepsraad van de VARA in derhaast was bijeengeroepen, besloot men het gehele radio- en administratieve personeel van deze omroepvereniging uit te nodigen voor een bespreking in de VARA-kantine. Hier hebben mr. Bur ger en de heer Broeksz, resp. voorzitter en secretaris van deze omroepvereni ging. het personeel voorgelicht over de stand van zaken. Uiteindelijk werd toen besloten om niet uit solidariteit te sta ken, maar de gevolgde weg van het ge organiseerde overleg te blijven bewan delen. Eigen organisatie Van de zijde van de stakende groep van 93 verstrekte men ons tegen de avond het volgende communiqué: De ondergetekenden, vormende de groep van 93, besluiten uit hoofde van hun specifieke verantwoordelijkheid in principe tot oprichting van een beroeps vereniging, die als representatieve or ganisatie van allen die programma- scheppend, ten dienste van de Ned. te levisie werkzaam zijn, hun professionele belangen zowel ideëel als materieel be hartigt". Dit noemde men het resultaat van de vele commissiebesprekingen, welke de gehele dag zijn gevoerd. Overigens waren allen vast van plan om vrijdag weer in de studio's te ver schijnen, terwijl het nimmer in de bedoe ling heeft gelegen, de t.v.-kijkers met deze staking te benadelen. Men wil deze protestactie zo correct mogelijk voeren, en zelfs niet in het ge weer komen tegen de opgelegde derving van twee dagen salaris. „Indien wij ons bij dit gemarchandeer van de overheid en vakbonden hadden neergelegd, dan was de Nederlandse te levisie in haar totaliteit geen knip voor de neus waard", zei tot slot een der woordvoerders van de prominenten. Op de terugreis naar New York is gouverneur Nelson Rockefeller gisteren avond met een DC-8 van de KLM van Biak op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet door staatssecretaris Th. H. Bot. Onmiddellijk na zijn aan komst stond hij de pers te woord. In de eivolle ontvangstkamer van de ICA-hal bracht hij opnieuw dank aan allen, die op Nieuw-Guinea aan het opsporings werk hebben deelgenomen. Vermoeid en bleek, maar rustig en zelfbeheerst, zei de Amerikaanse miljo nair tot slot: „Ik ga naar huis met een gevoel van grote dankbaarheid en een gevoel dat alles is gedaan dat gedaan kon worden. Misschien zal onze zoon Mi chael toch nog ergens in de jungle ge vonden worden in een hut van een Pa poeafamilie". (Van onze parlementaire redactie) De behandeling van het wets ontwerp fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende gehuwde vrouw heeft gisteren in de Twee de Kamer geleid tot indiening van drie amendementen. Een amendement Peschar (P.v.d.A.) wil het belastingvrije minimum van f 500 aan inkomsten per jaar verhogen tot f 750.- (het maximum bedraagt f 2000). Een tweede amendement Peschar be oogt de aftrek wegens bijzondere lasten op het inkomen van man en vrouw te zamen, te laten gelden na de toepassing van de nieuwe aftrekregeling. Een door de heer Kieft (A,R.) inge diend amendement wil de grens voor het recht op aftrek van de vrouw, die in de onderneming van haar man werkt, verhogen van f 2250 tot f 3000. Hiervan zou dan f 1000.- forfaitaire voor de be lasting mogen worden afgetrokken. Staatssecretaris Van den Berge (Fi nanciën) heeft de Kamer de drie amen- (Van onze redacteur) Anneke Beekman, een naam die vele jaren reeds in het brandpunt der publieke belangstelling heeft gestaan, zo zeer zelfs, dat het niet eens nodig is, uit te leggen, wie zij is. Maar meer dan een naam was het niet, want bijna niemand wist wie achter deze naam schuilging. Een opgejaagd, ongelukkig kind? Een opgewekt meisje, dat snel op groeide tot vrouw? Dit waren de twee extreme opvattingen, van de voor- en tegenstanders in de tragedie van deze oorlogswees. Welke opvatting de juiste was, zou slechts onthuld kunnen worden door Anneke Beekman zelf, wanneer zij meerderjarig zou zijn en zij zich vrij in ons land, in haar geboorteland, zou kunnen bewegen. Zo ver is het thans. ook tante Bets. Wij wisten alle twee precies wat we wilden, namelijk niet terug naar Nederland". In vrijheid In Frankrijk, waarheen wij waren gevlucht, heeft mams mij, zij het on der een aangenomen naam, in volle vrijheid kunnen opvoeden. Door han denarbeid heeft zij voor ons beiden de kost kunnen verdienen en als ik ooit naar Nederland terug had willen gaan, had ik dit zonder meer gekund. In Frankrijk heb ik een heerlijke jeugd gehad. Ieder jaar heb ik met mams een grote vakantiereis ge maakt. Zo ben ik ook in Lourdes ge weest. Afgelopen zomer hebben we het zelfs heel luxueus kunnen doen, hebben we samen in een fijn hotel gelogeerd, want ik had flink wat geld verdiend. Het laatste jaar, moet u weten, gaf ik aan een huishoudschool Duitse en Engelse les en typen aan meisjes van 15 tot 16 jaar. Ik was er heel erg graag. Toen ik wegging, heeft de school een afscheidsfeest gegeven en heb ik mooie cadeaus gekregen. Het was werkelijk een prettige tijd in Frankrijk, ik behoorde tot een vast clubje van twintig jongens en meisjes en als iemand jarig was, hielden we een dansfeestje. Ja, ik heb ook dansles gehad. Ook van moderne dansen houd ik bijzonder veel. Op 4 november ben ik nog op een feestje geweest ter gelegenheid van de verjaardag van een vriend". (vervolg op pag. 3) dementen afgeraden. Vandaag zullen zij in stemming worden gebracht. De kansen Het amendement Kieft maakt kans op aanvaarding, omdat ook de K.V.P. en de C.P.N. er zich voor hebben uitgespro ken. Mogelijk verkrijgt men ook nog de steun van C.H.U. en/of P.v.d.A. De V.V.D. is tegen alle amendementen. De beide amendementen Peschar vonden gisteren alleen nog socialistische onder tekenaars. Over het eerste amendement Peschar - verhoging van het minimum tot f 750 - zei dc staatssecretaris, dat het in de voorgestelde regeling tot een extra ver fijning zou leiden, die zijns inziens on nodig en onevenwichtig is. De bewinds man toonde zich wel bereid om bij de algehele belastingherziening deze verho ging alsnog te overwegen. Hij raadde aan de verhoging nu in elk geval nog niet in te voeren. Het tweede amendement Peschar ont raadde hij omdat het het door hem in het wetsontwerp gelegde systeem van differentiatie zou aantasten. Over het amendement Kieft zei de bewindsman, dat het niet in het voordeel van de be langhebbenden de in een onderneming samenwerkende echtparen zou zijn. Hij grondde dit op zijn vermoeden, dat de controlerende belastinginspecteurs van de opgave van een inkomstenaan deel van f 3000.- eerder het bewijs zou den verlangen dan van een opgave van f 2250.-. Het wetsontwerp voorziet na vermin dering van de toegestane aftrek in een loonbelastingtarief van 15 procent op het inkqmen van de gehuwde werkende vrouw. Met de totale regeling is voor de schatkist een bedrag van f 50 miljoen ge moeid. Anneke zoals zij thans is Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind, aan de kust toenemend tot storm. Zacht weer. Vei wachting van het Belgisch weer- kundig instituut: t Bewolkt met opklaringen. Hier en naar kans op regen en plaatselijk ne- vel of mist. Vandaag: zon onder 16.33 uur. Maan onder 13.43 uur. {Morgen: zon op 8.25 uur. Maan op <>.37 uur. Anneke Beekman vertoeft sinds en kele dagen in ons land en thans is zij in de letterlijke zin van het woord een stuk opgejaagd wild, niet echter door de justitie, maar door de hele Neder landse pers. Ieder huis, waarin haar aanwezigheid wordt vermoed, wordt door journalisten belegerd. Wanneer het uur is aangebroken, dat de krant afsluit, nemen zij met een zucht de te lefoon en bellen een „stukje" door, waarin Wahrheit und Dichtung zo met elkaar zijn verweven, dat zij onherken baar zijn geworden. Fabeltjes In een ontmoeting met Anneke Beek man hebben we haar de oogst van een dag kranteberichtgeving voorgelegd. Met grote belangstelling vliegen haar ogen over de koppen cn over de tekst en meer dan eens wordt haar knap ge zicht door een glimlach verhelderd. „Er worden in deze kranten zo veel fabeltjes verteld en zo veel gefanta seerd", zegt zij eindelijk resoluut, „dat nu de waarheid gezegd moet worden. Vraagt u mij maar, ik zal al uw vra gen beantwoorden". De jonge vrouw, die tegenover ons zit, is rustig en zelfverzekerd. Zij is tenger, fijn gebouwd en van een bijzondere charme. Rustig bewe gen haar handen, alleen spelen haar vingers af en toe met een gouden ring, die een aquamarijn omsloten houdt, een kleinood, dat zij maandagmiddag j.l. bij een Maastrichtse juwelier heeft gekocht. De lippen zijn heel even aan gezet en ook de nagels zijn op een be scheiden wijze gelakt. Een modern, jong meisje, aan wie men direct kan zien dat zy in een beschaaft1 milieu is opgevoed. Doch het meest opvallend aan haar zijn de expressieve, intclli- gente ogen, die ons rustig opnemen, en waarin heel vaak kleine spotlichtjes beginnen te dansen. De ontsnapping „Toen ik maandagmiddag zo vrij en frank door Maastricht liep", lachte zij, „had ik stiekem bijzonder veel pret. Hier loop ik nu eindelijk als Anneke Beekman, dacht ik, en niemand weet het. De laatste jaren heb ik dat ook vaak in Frankrijk gehad, wanneer ik bijvoorbeeld aan een politieagent de weg vroeg. Bijzonder veel pret hebben mams (Tante Bets, noot red.), en ik ook gehad, toen we op 13 maart 1954 in Banneux op het nippertje wisten te ontsnappen. Mams zou mij, volgens kranteverslagen, zo maar uit mijn bed het bos in gesleept hebben en wij zou den hier de hele nacht in de koude hebben doorgebracht". Een heldere, onbevangen lach klinkt door het vertrek. „Wilt u weten hoe de zaak zich wer kelijk heeft toegedragen", vervolgt zij. „Heel de dag had ik al gevoeld, dat er gevaar dreigde. Dat had ik vaker gehad en het is altijd uitgekomen. Ik kon er daarom maar niet toe komen om naar bed te gaan. Wel had ik mijn ceintuur afgedaan en mijn polshorloge en was in mijn pantoffels gestapt. Het bed was echter nog niet opengeslagen. Daarbij was het een grote rommel in de kamer, in de eerste plaats omdat mams heel de dag genaaid had en in de tweede plaats, omdat ik „verkleed partijtje" gespeeld had. Ik had ver schillende jurken gepast en schoenen van mams. Zo was de toestand, toen er geklopt werd en waaruit men later concludeerde, dat mams mij uit mijn bed had gehaald. Geen seconde heb ik na het kloppen geaarzeld. Door een ingeving voelde ik, dat het de politie was, en ik trok dan ook het raam open en sprong naar buiten. „Kom, mams", riep ik, „we moeten weg". Ook mams begreep me direct. Zij schoot in haar mantel, klom door het venster en volg de mij. Binnen enkele uren", zo besluit zy la chend het verhaal van deze sensatio nele ontsnapping, „lag ik lekker in een warm bed en wij hebben die nacht on danks de emoties heerlijk geslapen. Ja, De camera's van de NTS stonden verlaten.. De betrekkingen tussen de V.N. en Ka- tanga zijn gisteren weer verslechterd door de vondst van een vermoorde Gurkha-soldaat op nog geen 200 meter afstand van president Tsjombes woning. De Australiër George Ivan Smith, die het hoofd van de V.N. in Katanga ver vangt, heeft te Elisabethstad verklaard, dat een Gurkha-majoor, die in dezelfde auto reed als de vermoorde soldaat, wordt vermist. Smith verklaarde voorts, een brief van Tsjombe te verwachten, waarin de ze zijn verontschuldigingen zou aanbie den over een incident, waarbij Smith en een tweede hoge V.N.-functionaris, Brian Urquhart, door Katangese parachutisten werden mishandeld. Hij voegde er aan toe, dat het van de inhoud van Tsjom bes brief afhing of de V.N. een formeel protest bij de Katangese regering zou indienen. Over dat incident zei Smith, dat zijn auto door aKtangese parachutis ten werd aangehouden vlak voor zijn bestemming. Zodra de Katangezen zagen dat het een auto van de V.N. was, spron gen zij er op af, aldus Smith. „Op een gegeven ogenblik had ik een Katangees geweer tegen mijn hoofd gedrukt en een bajonet tegen mijn keel", zo zei Smith. In de Algerijnse havenstad Oran heeft gisteren tengevolge van meerdere ge vechten tussen Europeanen en moslims voor de vijfde achtereenvolgende dag bloed gevloeid. Volgens de politie zijn gisteren vijf mensen om het leven gekomen en 15 an deren gewond geraakt. Zij zijn allen moslims. In de regeringsverklaring, die onderkanselier professor Erhard, bij ontstentenis van de door ziek te afwezige bondskanselier, dr. Adenauer, gisteren in de West- duitse Bondsdag heeft voorgelezen wordt verklaard, dat alles in het werk moet worden gesteld om de spanning om Berlijn te vermin deren en tot onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie de V.S. En geland en Frankrijk te komen. In de Westduitse regeringsverklaring worden drie beginselen genoemd „die bij onderhandelingen onder geen enkele voorwaarde mogen worden verzaakt" namelijk: 1. De veiligheid van de Bondsrepubliek. 2. Het handhaven van de bestaande po litieke, economische en wettelijke banden tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn, hierbij inbegrepen het recht van toegang voor de burger bevolking. 3. Duitse hereniging in vrede en vrij heid, niet-erkenning van het door de Sovjet-Unie bezette deel van Duits land (de z.g. „Duitse Democratische Republiek") en van het Oostduitsc bewind en het vaststellen van de Duitse grenzen in een vredesverdrag dat met een regering van geheel Duitsland dient te worden gesloten. Voordat deze drie punten werden ge noemd, werd in de Westduitse regerings verklaring gezegd, dat de Sovjet-Unie, waar zij zegt een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland te willen slui ten „niet streeft naar versteviging van haar positie in Europa". „Het doel van deze manoeuvre is West-Duitsland af te zonderen en de NAVO te vernietigen", aldus de verklaring. Hieraan wordt toegevoegd: „Kroestjev hoopt, dat, wanneer het door de Sovjets bezette deel van Duitsland op de een of andere wijze als staat wordt erkend, dit zal leiden tot ontbinding van het bondgenootschap tussen West-Duitsland en zijn NAVO-bondgenoten. De Westduitse regering is van oordeel dat het plan om de NAVO de beschik king te geven over kernwapens zo spoe dig mogelijk moet worden verwezenlijkt. (Advertenties) Zondag 3 december te Amsterdam

de Stem | 1961 | | pagina 1