IICOLAAS NDE Reeds veel gewonnen kardinaal V .N.-assemblee besluiten over komt niet tot N.-Guinea Olivetti BRUSSEL IS ONTSTEMD NEHROE: China pleegt gevaarlijke agressie Italiaanse communisten vrezen herhaling van Stalinistische fouten' AMPEN Kijk naar onze sinf nicolaas aanbieding/ Nederlands voorstel niet in stemming gebracht '.-project ter regeling Vlaams- Waalse-problemen ïlijke artikelen toestellen MIDDELBURG TOENADERING TUSSEN DE CHRISTENEN Veranderingen Niet wezenlijk Met zorg gemaakt... Met kennis gekozen... Met voldoening gerookt Schelde-Rijn op lange baan? Geen compromissen Brommerdieven de cel in Indiaas gebied aan grens bezet Debat over het kolonialisme thans besloten Splitsing van opvoeding en cultuur iist® mm mniit otncim 03 elektrische schrijfmachines Delft kandidaat voor vestiging ruimte-centrum Cholera op Philippijnen Redder Mooy (97) overleden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 149.—. Centrifuges vanaf f 175^, ectie met ome 7alslraat 4 Misgingen iger en in gezond door llletje, dus 'n topkwaliteit RATIS CHOCOLADE op 4 rdebonnen koek zit een woordebon: Tegen •an slechts 4 Bolly-waarde- vangt u van uw leverancier een heerlijke reep chocolade :ent). op de goudbruine kleur! Op de conferentie over christe lijk humanisme, welke momenteel in Straatsburg gehouden wordt en dit jaar bijzonder aan de oecumene gewijd is, heeft kardinaal-aarts bisschop Alfrink van Utrecht zijn visie gegeven op de huidige stand van zaken in het streven der christenen naar de eenheid. Sinds de tweede wereldoorlog, aldus de kardinaal, is het zicht op de eenheid en de verdeeldheid der christenwereld in een geheel ander stadium gekomen Voor die tijd wilde men van katholieke zijde graag wijzen op de eenheid van de Katholieke Kerk, die sterk afstak bij de verdeeldheid van andere christenen, het zij protestant, hetzij orthodox. De kardinaal voelde het als een ge nade van God, dat onze horizon zich in dit opzicht aanzienlijk heeft verbreed. Hij ontkende daarbij niet, dat natuur lijke oorzaken als de ontwikkeling van de techniek daarin een grote rol ge speeld hebben. Met name is ons duidelijk geworden aldus de kardinaal, dat de totaliteit van hen. die zich christenen noemen, slechts een deel van de wereldbevolking uit maakt, namelijk 35 a 36 Daarnaast is het besef doorgedrongen dat de niet-christelijke wereld bijzondei geïmpressioneerd is door de verdeeld heid der christenheid. Daar de christenen zelf de verdeeld heid als een schandaal zijn gaan voelen en als een verschijnsel, dat duidelijk tegen de wil van Christus ingaat, zijn zij er mee opgehouden zich tegenover elkaar te stellen. Het besef is zelfs doorgedrongen, dat de scheidingen, welke in de loop der eeuwen deze ver deeldheid veroorzaakt hebben, geen een zijdige schuldvragen opwerpen, maar dat allen schuld hebben. De christenen zijn zelfs bereid af te stappen van discussies over vragen, wie de grootste schuld heeft. In dit verband betoogde de kardinaal, dat de katholie ken overtuigd van de prerogatieven van hun Kerk. daarom niet het recht hebben hooghartig te zijn of door misplaatst zelfbewustzijn de scheiding te bestendi gen. In zijn antwoord op de vraag wat eigenlijk de eenheid der christenen is en waarnaar het streven naar eenheid gericht is stelde kardinaal Alfrink vast, dat het antwoord op de vraag niet van ons afhangt, maar dat het gaat om de eenheid, die de Heer zelf heeft bedoeld en bevolen. Het gaat erom Zijn ant woord te vinden. Reeds geloven alle christenen in dezelfde Heer. Zij weten zich door Hem met dezelfde Vader ver bonden. Zij beminnen Hem omdat zij ge loven aan Zijn Kruis en Verrijzenis. De oecumenische beweging heeft deze punten sterker in het bewustzijn gegrift. Maar juist bij dit bewustzijn begint ook de verdeeldheid, daar sommigen zich christenen noemen zonder Jezus Chris tus als Zoon van God te aanvaarden en zonder de verzoenende waarde van Zijn dood te erkennen. Juist bij deze tragische dogmatische verdeeldheid, zo betoogde de kardinaal verder, wordt het duidelijk, dat ons zoe ken naar eenheid onmogelijk bemerkt kan zijn tot een louter organisatorische eenheid. Hoe waardevol deze ook moge zijn. Samengaan op terreinen van het prak tische leven en het vormen van een ge- sprekspodium hebben ongetwijfeld hun waarde. Het zoeken naar grotere een Hij waarschuwde er echter voor, dat het streven naar eenheid in het geloof niet moet ontaarden in een compromis senpolitiek, maar dat het moet blijven een zoeken naar de Waarheid van de ileer, van de Waarheid zoals God die leeft bedoeld. Wat kunnen wij nu doen en wat niet •m die eenheid nog dichter bij te bren- en. De kardinaal noemde het samen >idden, het samen spreken en het zich bewust blijven van de verdeeldheid, welke er thans nog is. Het deelnemen aan elkanders sacra menten, zonder dat men over deze heilstekenen hetzelfde geloof bezit, achtte de kardinaal zinloos. Het zou tot grotere verwarring kunnen leiden. Een dergelijke intercommunie, die de doc trinaire eenheid van minder belang acht, zal men van de Katholieke Kerk nimmer mogen verwachten. KARDINAAL ALFRINK heid. zal daarom moeten bestaan in het zoeken naar eenheid van geloof. En het is verheugend, dat de oecumenische be weging dit punt als zeer belangrijk be schouwt. Hieraan liggen opmerkelijke verschijn selen ten grondslag. Bij de katholieken is de waardering voor de H. Schrift veel meer op de voorgrond getreden, de H. Eucharistie zien zij meer als een ge meenschappelijke viering van de Eucha ristische maaltijd, er is een verslapping opgetreden in de beeldenverering en in het gebruik van de sacramentalia, de biecht als devotiebiecht raakt op de achtergrond en zelfs de verering van de H. Maagd maakt plaats voor de persoon van Christus zelf. Al geschiedt dit niet in gelijke mate in de Germaanse en La tijnse landen. Omgekeerd hebben zich ook bij de Re- In het laatste deel van zijn rede heeft de kardinaal uitvoerig aandacht be steed aan de eenheid en uniformiteit bin nen de Katholieke Kerk zelf. De eenheid van de Kerk, die essentieel is, omvat zo zei de kardinaal eenheid in geloof, in cultus en in ambt. De uniformiteit echter van de beleving van dat geloof is in de Kerk altijd sterk gepropageerd, maar is relatief. Deze relativiteit wordt ook door de Kerk aanvaard zoals blijkt uit de ge loofsbeleving van Oosterse, met Rome geünieerde geloofsgemeenschappen. Deze wijkt sterk van de traditionele en zeer waardevol geachte uniformiteit der La tijnse Kerk. De Oosterse Kerken kennen b.v. een geheel andere liturgie dan de Kerk van de Latijnse Ritus. Binnen deze laatste echter ontmoet men ondanks uniformi teit toch weer belangrijke, eigen accen ten, afhankelijk van volksaard en tempe rament. De Maria-devotie b.v. van een Spanjaard of Italiaan, vertoont een an dere geaardheid dan die van een noor derling. Voor de handhaving van de eenheid van geloof kan de uniformiteit van ge loofsbeleving belangrijk zijn, noodzake lijk is zij niet. Evenmin is noodzakelijk, dat zij een Romeins karakter zou moe- i i ten dragen. Zou het, zo vroeg de kardi- j naai, in deze oecumenische tijd niet heel belangrijk zijn, dat de Kerk deze onder- scheiden heel klaar ziet en toepast? i Voor degenen, die buiten de Kerk staan. I kan geen duidelijk onderscheid tussen j (Advertentie) 27 ct - 31 ct 36 ct In Belgische regeringskringen is „met ontstemming" vernomen, dat de voorzit ter van de Nederlandse ambtelijke dele gatie voor de besprekingen over de Schel- de-Rynverhinding, jhr. Tjarda van Star- kenborgh-Stachouwer voor drie maanden naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Volgens het Brusselse blad „De Nieu we Gids" zal hierdoor de volgende bij eenkomst van de gemengd Belgisch-Ne derlandse commissie pas in maart 1962 kunnen worden gehouden. In Belgische regeringskringen is men thans van oor deel, aldus het blad, dat de kwestie thans op het politieke vlak, dus op ministeri eel niveau, dient te worden behandeld. De commissie had reeds een jaar geleden rapport over haar werkzaamheden aan de wederzijdse regeringen moeten uit brengen, doch dit is nog steeds niet ge beurd. „Het is onaanvaardbaar, dat de onderhandelingen weer drie maanden worden uitgesteld", aldus „De Nieuwe Gids". Het voornaamste struikelblok bij de besprekingen, die de ambtelijke des kundigen in de gemengd Belgisch- Nederlandse commissie hebben ge voerd, wordt gevormd door de pre mies, die de Belgische binnenvaart ontvangt van de regering voor de Rijnvaart. Een Nederlandse voor waarde voor het inwilligen van de Belgische wensen voor de verbetering van de verbindingen tussen Antwer pen en de Rijn is, dat deze premies worden afgeschaft. In Brussel had men overigens de afge lopen wéken al voorbereidingen getrof fen voor verder overleg in de commissie. Zo werd begin vorige week op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Brus sel een bespreking gehouden tussen de Belgische onderminister van buitenland se zaken, Fayat, havenautoriteiten uit Antwerpen en de deskundigen, die met het technische overleg zijn belast over het verder door België in te nemen stand punt. Bijzonderheden hierover zijn niet bekend geworden. winseKt'ciu neuuen zica uük luj ue zve- IwtformtteH epnhckl zelfs het eevaar formatorische Christenen belangrijke eenneia zews net geiaar wijzigingen voltrokken, zij het dan dat dit dikwijls bij een elite geschiedt en af wijkingen in de tegenovergestelde rich ting zich voordoen. Bij de protestanten constateert men een veranderde waardering voor de Sacramenten, een andere opvatting over Maria, grotere waardering voor de biecht en een bekommerdheid om het vraagstuk der apostolische opvolging. De uitleg v&n de positie van Petrus, zoals die 'in het Mattheus-Evangelie omschre ven wordt, is voorwerp van ernstige aan dacht geworden. (Advertentie) De kardinaal concludeerde, dat er reeds veel gewonnen is in de richting van de geloofsinhoud, waardoor een eerste en belangrijke stap in de richting van dc eerheid van het geloof gezet is. opleveren, dat zij de. wezenlyke positie van Rome bi de Kerk niet onderkennen. Zou het niet kunnen zijn, aldus de kardinaal, dat de'liefde voor de Kerk en de zorg om degenen, die buiten de Kerk staan, in deze oecumenische tijd van ons vragen, dat wij bepaalde niet wezenlijke zaken offeren, hoe dierbaar en waarde vol ze ook mogen zijn om hun een goed zicht op de Kerk niet te belemmeren. „Is men", zo vroeg kardinaal Alfrink, „e'en minder goed zoon van de Kerk als men omwille van andere belangen van de Kerk iets van de uniformiteit zou willen offeren? En is een algemeen Con cilie, waar de stem van alle bisschop pen wordt gehoord niet een unieke ge legenheid om het gevoelen van heel de Kerk daarover te horen?" Eén overhemd halen... het tweede voor de helft betalenl Poplin, no-iron en Terlenka kwaliteiten. Ie hemd 2e hemd HALVE PRIJS 2 hemden samen 13.50 6.75 20^25 BREDA: Eindstraat (hoek Houtmarkt) De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren drie leden van een bende brom- fietsdieven berecht. De 30-jarige Am- j sterdamse autosloper F. de G. werd ver- i oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf 1 met aftrek. Tegen hem was drie jaar geëist. De 32-jarige timmerman W.M. kreeg een jaar en negen maanden met aftrek na een eis van twee jaar. De 47- jarige zeeman C.S. werd veroordeeld tot vijf maanden met aftrek en van net restant vier maanden voorwaardelijk. Tegen hem vv^as een straf van achtmaan den, waarvan drie maanden voorwaar delijk, geëist. Dit drietal maakte deel uit van een bende van vijf bromfietsdieven, die en kele honderden in Amsterdam gestolen bromfietsen in Utrecht en Heino ver handelden. O In een gisteren gepubliceerde nota r an de Indiase regering wordt China beschuldigd van nieuwe agressie langs de noordelijke grens van India. hr wordt tegen geprotesteerd dat Chi nese troepen tussen april I960 en juli I%1 elfmaal over de grens kwamen en dat de Chinezen in augustus en septem- er van dit jaar drie nieuwe controle- posten hebben opgericht. i, Ir„kieinotaJwordt SezeBd dat duidelijk gebleken dat Chinese klachten alleen maar een dekmantel waren voor eigen protest6var,C'l ?name ,w°''dt <*n Chinees protest van 12 augustus 1961 verworuen waarin wordt gezegd dat IndiaseTroepen gemaakt Vljfmaa' hebh^ schuldig gemaakt aan grensschendingen op de grond en een aantal malen in de lucht. In feite was Chinees gebied maar een maal door India geschonden. Premier Nehroe heeft in het parlement onthuld dat de Chinezen hun controle posten in Ladhak enkele maanden ge leden ongeveer 20 kilometer hebben vooruitgeschoven. Hoe groot het gebied was dat de Chinezen in de laatste tijd hebben bezet, kon de premier echter niet zeggen. Nehroe gaf als zijn mening dat de Chinezen weinig voordeel hebben be haald. En wanneer India met de voor bereidingen gereed is, zullen doeltref fende stappen worden genomen om ge bied van India dat door China in bezit is genomen, weer bij India te trekken. Nehroe sprak berichten tegen, volgens welke China pas een gebied had bezet dat duizenden vierkante kilometers groot was. „Het is niet gemakkelijk oorlog te voeren in die streek. Maar als het nodig is zal het gebeuren", aldus de premier. Hij onthulde dat India in de laatste tijd zes militaire posten had opgericht in Ladhak. „En daarachter hebben wij bases gebouwd", voegde hij er aan toe. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren twee voor stellen over Nieuw Guinea verworpen. Het Nederlandse is niet in stemming gebracht. De resolutie van de Frans sprekende staten in Afrika (de z.g. Braz- zaville-groep) is verworpen met 53 tegen 41 stemmen, bij 9 onthou dingen. Het kreeg niet de vereiste meerderheid van tweederde. jaar overal ter wereld een eind aan het kolonialisme te maken, werd verworpen met 46 tegen 19 stemmen, bij 36 onthou dingen. Hiermee is het debat over het kolonia lisme, dat een maand heeft geduurd, af gesloten met een beroep op alle mogend heden om zonder uitstel een eind te maken aan de koloniale status in de gehele wereld. Amerika verlevendigde het slotstadium van het debat met een verklaring, die werd rondgestuurd onder de leden maar die niet werd afgelegd in het debat, waarin de Chinees-Russische combine aan de kaak werd gesteld als zynde het grootste koloniale ryk van de geschie denis en tevens als één van de wreedste. In deze resolutie werd er bij de rege ringen van Nederland en Indonesië op aangedrongen de onderhandelingen on verwijld te hervatten om te komen tot een akkoord over de toekomst van het gebied, zonder vooruit te lopen op de wensen van de bevolking. Als partijen op 1 maart a.s. geen oplossing zouden hebben bereikt, zou volgens de resolutie een door de assemblée te benoemen com missie van vijf de mogelijkheden hebben moeten onderzoeken van een tijdelijk internationaal bestuur over westelijk Nieuw-Guinea. De resolutie van India, waar ook Boli via, Kongo (Leopoldstad), Guinea, Libe- i (Van onze correspondent) Het nationaal congres van de Chris telijke Volkspartij (CVP) dat zater dag en zondag te Oostende zal bijeen komen, zal zich uit te spreken hebben over een manifest dat onlangs door het nationaal comité van die partij werd goedgekeurd en waarin de sterk ste politieke partij van België een aan tal concrete oplossingen voorstelt om de Vlaams-Waalse problemen op te lossen. Zoals men weet is de CVP evenals de andere nationale Belgische partijen tegenstandster van een federatieve staatshervorming en zij verwerpt ook de zg. geografische Senaat, waardoor de Walen ondanks hun nummerieke min derheid gelijke zeggenschap zouden hou den in het parlement. Om Vlamingen en Walen in de grootst mogelijke m&te voldoening te schenken voorziet het manifest de volledige split sing van het ministerie van nationale opvoeding en cultuur. Er zou dus een Vlaamse èn een Waalse minister van culturele zaken moeten komen met twee secretarissen-generaal en twee admini straties. Wat de particuliere sector be treft wordt de totale vernederlandsing van het bedrijfsleven in Vlaanderen ge- eist: alle ondernemingen van een zeke re betekenis zouden voor hun interne administratie en voor hun briefwisse ling met de openbare besturen de streektaal moeten gebruiken. In de centrale administratie te Brus sel zullen alle ambtenaren van de graad van directeuren af. het Neder lands èn het Frans behoorlijk moeten beheersen en in het Brusselse moeten de gemeentelijke diensten onberispelijk tweetalig worden. Inmiddels moet een wezenlijke decentralisatie op admini stratief vlak worden verwezenlijkt 't Ge zag van de provinciale besturen zal wor den vermeerderd en de tussenkomst van de centrale overheid te Brussel in ge meentelijke kwesties zal nog slechts uit zonderlijk zijn. Om de klacht van de Walen inzake hun „minorisering" in het Belgische staatsbestel tegemoet te treden, stelt het manifest van de CVP voor, dat in het parlement voortaan een meerderheid van tweederde vereist zou worden wan neer het kwesties betreft die de ver houdingen beheersen tussen de twee cultuurgemeenschappen die ideologi sche motieven raken of nog betrekking hebben op het schoolpact en de kies wetgeving. Hierdoor hoopt de CVP de Walen een voldoende zekerheid te kun nen bieden dat hen nooit wat door de Vlamingen zou worden opgedrongen wat hun essentiële belangen als gemeenschap in het gedrang brengt. (Advertentie) (Advertentie) ft 'W% ria, Mali, Nepal, Syrië en Egypte zich achter hadden geschaard, kreeg 41 stem men voor, 40 tegen, bij 21 onthoudingen, ook geen meerderheid van tweederde. Deze resolutie wilde dat Nederland en Indonesië zouden onderhandelen onder auspiciën van de assembléevoorzitter, „teneinde een oplossing te vinden in overeenstemming met het VN-handvest". Toen duideiyk werd dat Nederlands eigen voorstel tot internationalisatie van het gebied en erkenning van het recht tot zelfbeschikking van de bevolking» evenmin een voldoende meerderheid zon krijgen, werd het niet in stemming ge bracht. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schurmann verklaarde dat de stemmenmeerderheid die het voorstel van de Frans sprekende Afrikaanse staten heeft gekregen, bewijst dat Nederland met zijn denkbeeld van international! satie op de goede weg is. Nederland heeft vóór de resolutie van de Brazzaville-groep gestemd, evenals o.a. Amerika, Engeland, Australië, Frank rijk, België, Luxemburg, Denemarken. Finland, IJsland, Zweden, Noorwegen, Ierland. Griekenland, Italië en Spanje. Tot de tegenstemmers behoorden de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen, Indonesië en India. Nadat deze resolutie was afgewezen, deed de Amerikaan Bingham een beroep op Nederland niet aan te dringen op stemming over het Nederlandse voorstel Mr. Schurmann noemde de Brazzaville- resolutie „een vernuftige poging om de beginselen van het Nederlandse voorstel en die van het Indiase te combineren, doch zonder de tekortkomingen van het Indiase voorstel. Nederland kon wel met de resolutie instemmen en had waar dering voor de geest waarin de Afri kaanse indieners hun voorstel hadden gedaan. India gaf geen gevolg aan het Ameri kaanse verzoek om zijn resolutie in te trekken en bracht haar in stemming. Zij kreeg o.m. de steun van de Oosteuropese landen.. Nederland stemde tegen, alsmede o.a. België, Denemarken, Frankrijk, Grie kenland, IJsland, Ierland, Italië, Luxem burg, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zwe den, Engeland en Amerika. Een Afrikaans-Aziatische resolutie, waarin de assemblée wordt verzocht een commisie van zeventien te benoemen om een onderzoek in te stellen naar de vorderingen in gebieden zonder zelfbe stuur in de richting van onafhankelijk heid, is aangenomen met 97 stemmen voor, geen tegen, bij 4 onthoudingen Een Russisch amendement op deze re solutie om in de loop van het komende kantoormachines AMtTOteM tOTTWOAM DER KMO HMfcLSH UTKfCHT GftOHtNGCM AtUHSM «NMOVSM 55 De Italiaanse communistische partij is bezorgd dat de „dwalingen" die door Stalin werden begaan herhaald zouden kunnen worden. Ze heeft de Sovjet-Unie nadere uitleg verzocht ter vermijding van deze dwalingen in de toekomst. Het secretariaat van de communistische partij gaf naar' aanleiding hiervan een rapport uit over de besluiten die op het 22e partijcongres te Moskou waren geno men en verklaarde dat het probleem Stalin niet afgehandeld kon worden met een simpele veroordeling van zijn fouten „Het probleem is veel ingewikkel der en sommige vragen moeten be antwoord worden. Hoe kan de con structie van een socialistische ge meenschap dergelijke fouten en mis vormingen scheppen? Hoe kan ge waarborgd worden dat deze dwalin gen niet nogmaals zullen gebeuren?, vroeg de partij zich af. In het rapport werden „uitgebreidere verklaringen" gevraagd over de oorzaak der fouten die „de ontwikkeling der re volutie hebben gestuit" Het was de fout der Italiaanse commu nisten om „het Russische gebruik te volgen om voortdurend en eenzijdig successen op te hemelen. Dit heeft ge leid tot de verheerlijking van Stalins persoonlijkheid en functie". De Italiaanse communistische partij had Stalin drastische maatregelen aanvaard omdat zij in de rechtvaardiging ervan, geloofde, aldus het document. „De Italiaanse communisten wisten niet dat een gedeelte van deze drastische maatregelen niet gerechtvaardigd werd door de noodzaak de revolutie te ver dedigen. Wij moeten toegeven dat wij de feiten niet kenden". (Advertentie) een welkome attentie, gekozen uit de rijk gesorteerde collecties damesmodekleding van Breda, Karrestraat 17 Tilburg, Heuvelstraat 96 Middelburg, Markt 15 (Van onze Haagse redacteur) Nederland heeft Delft kandidaat ge steld als technisch centrum voor de ont wikkeling van Europese kunstmaanpro jecten. Ook Engeland, België, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk allen deel nemers aan het inter-Europees raketten- project hebben echter aanbiedingen gedaan. In de eerste helft van 1962 zal door de European Space Research Orga nisation (ESRO) de definitieve plaats van vestiging voor het Europese ruimte centrum worden bepaald. Voor de Delftse T.H. bleek de Delftse kandidatuur daar „als een donderslag bij heldere hemel" te zijn gekomen. Het belangrijkste onderdeel van het inter-Europese rakettenproject is de bouw van de „Blue Streak "-rak et enigszins te vergelijken met de Ameri kaanse Atlas-raket. Engeland levert het hoofdbestanddeel van de Blue Streak en betaalt een derde van de onkosten van het project. Nederland zou gedurende vijf jaar (voorlopig) 5 miljoen per jaar moeten investeren. Door het uitbreken van een cholera- epidemie in de zuidoostelijke provincie Samar op de Philippijnen, zijn 147 men sen om het leven gekomen. In de provincie Samar zijn 1089 ge vallen van cholerabesmetting geconsta teerd. Op 97-jarige leeftijd is, ten huize van zijn zoon, overleden de heer Maarten Mooy, oud-schipper van dc reddingsvlet van de Noord- en Zuidhollandse Maat schappij tot het redden van drenkelin gen, cn oudste zeeredder. Maarten Mooy heeft reeds op 18-jarige leeftijd mensen van in nood verkerende sche pen gered. In totaal heeft hij 87 men sen gered of geholpen bij hun redding. Gisteren is hij begraven.

de Stem | 1961 | | pagina 9