Aanval op beleid b. en w. Sas van van Gent Broeder Bavo te Breda 40 jaar in onderwijs laptoe Delft volgend jaar te zien in Goes Mgr. dr. Th. van der Bom tot huisprelaat benoemd §)agWa<> extern Kijk naar onze sint nicolaas aanbieding/ Verklaring van Anneke Beekman Tijdens algemene Beschouwingen: de kritiek Dicht-het-zelf! Vragen over Scheld e-Rijn- verbinding Wat nu? I§, PRACHTIG GOLVEND DAGBLAD DE STEW VAN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 W. COLSEN: Bejaardenhuis bevestigt St. -Nicolaasactie „De Zonnebloem OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTE»» Vele gelukwensen van confraters en oud-leerlingen K. v. K. Zeeuwse Eilanden bijeen Vrij vissen in Veersemeer Werkplaatsen Walcheren in 1960 (sfonc De hevigste ASTMA-AANVAL Res. Klassen in Brab. en Zeeland Van der Putten Nota over affaire Stahlmann gevraagd (Van onze redacteur) In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering te Sas van Gent heeft de voorzitter der katholieke fractie, de heer W. H. M. Colsen, tijdens de algemene beschouwingen op het gemeentebeleid nogal scherpe kritiek geleverd, welke in zekere zin kon worden be schouwd als een rechtstreekse aanval op de bestuurspolitiek van 't B. en W.-college. Na te hebben herinnerd aan de tot dusverre bereikte resultaten w.o. de uitgevoerde kapitaalswerken, de woningbouw, de verdere realisering van bet plan West, de mogelijkheid tot verkoop van gemeentegrond en woningwet, woningen etc. meende de heer Colsen te moeten vaststellen, dat het helaas ontbroken heeft aan voldoende inzicht in en reële invloed op het bestuurlijk beleid van de zijde der burgerij, in casu; haar vertegenwoordigers, de raads leden. Bij wijze van voorbeeld herinnerde de heer Colsen aan de wijze waarop de par tiële herziening van het uitbreidings plan aan de raad werd voorgelegd en waardoor de raad zich ge noodzaakt zag teneinde zich voldoende te kunnen oriënteren en te laten voor lichten de behandeling uit te stellen. Het feit, dat de verkoop van woningwet woningen aan minderdraagkrachtigen, niettegenstaande een in mineur-stem ming uitgebracht pre-advies, niet ver loopt zoals mag worden verwacht, stemt tot nadenken en doet ook afvragen of de uitvoering van dit besluit wel voldoet aan de geest, waarin het besluit werd genomen. De manier, waarop de gehele proble matiek t.a.v. de gedupeerden van de waterstaatwerken is behandeld, is wei nig bevredigend. Op 14 juli 1959 werd besloten na afwijzing van een verzoek van de r.-k. stichting be jaardenzorg tot stichting van een al gemeen neutraal bejaardentehuis, waar voor de raad in februari 1960 een krediet van f 10.000.voteei*de Het duurde vijftien maanden, aldus de heer Colsen, alvorens hierna de stilte verbroken werd door „Het Vrije Volk", dat gewaagde van „harde noten" die gingen gekraakt worden in de raadsvergadering van 1 juni 1961. Het socialistische partij-or gaan sprak er zijn ontevredenheid over uit, dat een jaar na de kredietverlening inzake de eventuele bouwplannen nog niets bekend was. Het feit, dat de katholieke stichting inmiddels noodgedwongen was begon- neft met de bouw in Westdorpe, nood- Advertentie) zaakte Het Vrije Volk zich af te vragen of het nog wel zin had een neutraal bejaardentehuis te bouwen, omdat EN voor een katholiek EN voor een neu traal tehuis geen „aanbod" zou zijn! Aldus citeerde de heer Colsen, die in het betreffende artikel een onder- schrijving zag van de juistheid der katholieke kritiek op het bestuurlijke beleid van B. en W. Het bleef nadien weer stil, totdat op 15 juni 1961 „een ingezetene van Sas van Gent" zich gedrongen voelde te polemi seren in de Provinciale Zeeuwse Cou rant, waarbij evenwel een verkeerde, doorzichtige benadering van de bevol kingssamenstelling gesignaleerd moest worden. Kwam hij tot 50 katholieken, blijkens de jaarlijks door de gemeente kenbaar gemaakte cijfers bedroeg dit aantal 82 Deze ingezetene van Sas van Gent wist in een ingezonden stuk mede te delen, dat er een algemeen bejaardentehuis zou komen, waaraan een aula zou zijn ver bonden. Hij wist dus kennelijk iets van het bestaan van een plan, aldus de heer Colsen, die in dit verband benadrukte dat de raadsleden op dat moment nog nergens van op de hoogte waren. En niet ten onrechte voegde hij er cynisch aan toe, dat tot een veroordeling van het b. en w.-beleid door de raad nog méér aanleiding zou bestaan, indien de anonieme schrijver gezocht zou moeten worden in de b en w.-sector, welke ver onderstelling hij niet onlogisch achtte. Spreker citeerde vervolgens opnieuw ..Het Vrije Volk", dat drie en een halve maand later tot de conclusie kwam, dat de plannen nog steeds gehuld waren in een waas van geheimzinnigheid, welke slechts één politieke partij (Gemeente belangen) niet scheen te deren, Men ver wondert er zich in Sas van Gent over, aldus deze publikatie, dat alleen de fractie der Gemeentebelangen ingelicht is over de NIEUWE plannen en de hele gang van zaken. Duizelig De wijziging begroting 1962 deelt me de, dat de provinciale directie der Volks huisvesting te Middelburg aan het bouw plan ten bedrage van f 951.000,haar Eén das halen... de tweede voor de helft betalen! In Tcrlenka Trevira Terylene. Ie das4.- 2e das HALVE PRIJS SL- 2 dassen samen 6.- BREDA: Bindstraat (hoek Houtmarkt) fiat heeft gegeven. Dit betekent, aldus de heer Colsen, dat hier goedkeuring is verleend aan een ontwerp, waarvan de raad geen lijntje bekend is.! „Het duizelt ons, mijnheer de voorzitter, als wij ons realiseren, hoe wtf In dezen behandeld zijn", aldus spreker, die voldoende meende te hebben aangetoond, dat er voor de gemeenteraad redenen te over zijn om een dergelijk beleid af te keuren. Sceptisch De katholieke fractieleider stelde ver volgens, dat een en ander, uiteraard tot gevolg heeft gehad, dat men sceptisch is ingesteld t.o.v. het beleid voor het komende begrotingsjaar. In dit verband zinspeelde hij op de toelichting bij de wijziging begroting 1962, waarin met name het belastingbeleid naar zijn oor deel op een halfslachtige en moeilijk te begrijpen manier tot uitdrukking wordt gebracht. Spreker bracht overigens aan de hand van cijfers en feiten nog meer dere bezwaren naar voren m.b.i deze toelichting, waaruit z.i. de raadsleden niet concluderen kunnen, welke kant b, en w. nu feitelijk op willen. Bijgevolg was hij van oordeel, dat de beoogde in voering van enkele belastingen voorlopig nog niet dient te worden gerealiseerd. Meer dynamiek Met betrekking tot het toekomstige be stuursbeleid suggereerde de heer Colsen tenslotte een dynamische aanpak van de problemen en mogelijkheden waarmee Sas van Gent zich geconfronteerd weet in de snelle ontwikkeling der Kanaal zone. Een beleid, dat inzicht geeft, in vloed mogelijk maakt, vertrouwen schenkt, animeert en stimuleert. Kortweg geformuleerd: dat „om het met de woorden van een buurtbestuurder te zeggen" (burgemeester van Dijke in Axel. Red.) over de enge gemeente grenzen héén durft te zien. „De zonnebloem" organiseert zoals steeds ook dit jaar een St.-Nicolaas- actie. Hierover schrjjft men ons: „In samenwerking met het radiozie kenbezoek verzorgt de katholieke natio nale stichting „De Zonnebloem" acties voor zieken om hen speciale attenties te bereiden. „De Zonnebloem" tracht de zieken al les te geven, wat hun last kan ver lichten en hun hart kan versterken en verwarmen. Ieder jaar organiseert de Zonnebloem een aparte Sint-Nicolaas-actie Men wil n.l. aan alle vereenzaamden en zich „uit gerangeerd" voelende zieken een surprise sturen. Niet rechtstreeks van ons hoofd bureau. Neen, u zelf kunt een pakje zenden naar zo iemand die zo geheel al leen staat, en anders niet zal delen in de gezelligheid en feestelijkheid van het Sinterklaasfeest In grote dankbaarheid mochten we reeds vele daadwerkelijke blijken van belangstelling ondervinden. Niettemin is „de vraag" nog steeds veel groter dan „het aanbod". U kent toch het spreekwoord: ge deelde vreugde is dubbele vreugd; kom dan en maak eens iemand blij, die u niet kent. Hoe u dit moet doen? Erg eenvoudig eigenlijk: vraag een adres aan bij de centrale post voor Zeeland: mevr. Fa- vejee, Paul Krügerstraat 52 te Vlissin- gen, tel. nr. 01184-3708. U ontvangt dan alle gegevens, die u nodig hebt; dus naam en adres van uw zieke, en ook en kele bijzonderheden, waarbij U indien mogelijk rekening kunt houden met de keuze van uw geschenk." (Eigen bericht) MeJ. Anneke Beekman verzoekt ons opname van het volgende: „Naar aanleiding van de publikaties, welke Ik na mtfn terugkomst in Neder land onder ogen heb gekregen, stel ik er pr(js op de navolgende mededelingen te doen, omdat ik uit de vele vragen terzake begrepen heb, dat men daarop prijs stelt. Na ons overhaaste vertrek uit Banneux In 1954, zün wjj nog enkele weken In België gebleven. Daarna heb ben wy, mijn verzorgster tante Bets van Moorst en ik, ons naar Frankrijk bege ven, waar wij de gastvrijheid van het Franse volk hebben genoten. Ik heb daar onder vreemde naam een volledige op leiding genoten waardoor ik momenteel vier talen kan spreken. Mijn verzorgster tante Bets was steeds bij mij en voorzag met haar handenar beid in ons bestaan. In de latere tijd werd dit Jets gemakkelijker, doordat ik als assistente bij het taalonderricht eveneens iets verdiende. Op 24 november van dit jaar hebben wij vol dankbaarheid jegens onze Fran-; se vrienden de terugreis aanvaard enj het was de 25e, dat ik na zoveel jaren afwezigheid de Nederlandse bodem i weer onder mij voelde, die ik destijds! vrijwillig heb verlaten. Mijn vreugde daarover wordt helaas nog getemperd door het feit, dat m\jn tante Bets thans nog met zes maanden j gevangenisstraf haar goedheid jegens) mij moet boeten. Van harte hoop ik, dat het door haar) ingediende gratieverzoek zal worden in-' gewilligd. Ik ben, na enige tijd rust, voornemens mijn studies te voltooien en hoop dan zonder veel opzien aan de slag te ko men." Anneke Beekman CAdwtentie) Veertig jaar geleden zette broeder Ba vo, geboren te Hansweert, van de con gregatie der broeders van Huybergen &Ün eerste schreden op het pad van het onderwijs. Hij was achtereenvolgens werkzaam in Bergen op Zoom, Breda en Oosterhout. Op 18 augustus 1955 werd hij Benoemd tot hoofd van de St. Lamber- tus-ulo te Breda en in het prachtige schoolgebouw aan de Ruusbroecstraat werd broeder Bavo ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum hartelijk gehuldigd. Er volgde na het officiële gedeelte een receptie, waarop ook ver schillende oud-leerlingen acte de présence gaven. De feestviering werd 's morgens inge zet met een plechtige H. Mis van dank- aarheïd, die werd opgedragen door pastoor Vermeulen in de kerk van de dm en Paulus. Leerlingen van oe school voerden onder leiding van de .MoJerl^ens gezangen uit. De nuldigmg in de Lambertus-ulo werd o.m. ai)gewoond, door pastoor Vermeulen, het oudercomité en vertegenwoordigers van de verschillende klassen. Tal van spre kers lieten in een gelukwens uitkomen, dat broeder Bavo in deze periode veel en vruchtbaar werk heeft verricht. Eerst vele jaren in het belang van de -jongens, die de lagere school bezochten en vervol gens met betrekking tot de leerlingen van het ulo. De heer C. Gommers, nestor van de leraren, gaf in zijn gelukwens blijk van een oratorisch talent. „Broeder Bavo heeft zich in deze jaren grote verdiensten ver worven ten aanzien van de godsdienstig- zedelijke vorming van de leerlingen", al dus de heer Gommers. Voorts ontplooit hij een bijzondere activiteit op het ter rein van het mulo-onderwijs en tenslot te schetste de heer Gommers de jubila ris als een expert op het terrein van de fotografiekunst. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat de leerling Jeroen Dekkers namens het onderwijzend personeel en de jongens een filmapparaat aanbood. De voorzitter van het oudercomité, de heer G.J.W. Quirijnen, completeerde dit geschenk nog. In zijn gelukwens had de heer Quirijnen laten uitkomen, dat broeder Bavo de school met vakman schap bestuurt. Ook de vicaris van de congregatie, broeder Theodosius uit Bergen op Zoom, zei niets dan goeds van de jubilaris te kunnen vertellen. Broeder Cajetanus fe liciteerde vervolgens als oud-directeur van de St.-Franciscuskweekschool, de heer A. v. Sprang als hoofd van de meisjes ulo, kapelaan J. Schoenmakers als gods dienstleraar. Ook waren aanwezig de re- traite-pater en een pater uit Duitsland, die een goede vriend van broeder Bavo is. In Goes vergadert heden de Kamer van Koophandel van de Zeeuwse Eilanden. De agenda, waarvan de be handeling in hotel ,,De Korenbeurs" om 10.30 uur aanvangt, vermeldt o.a. vast stelling van de begroting der Kamer voor het jaar 1062. In een toelichting op de begroting zul len verschillende posten niet op grond van concreet vast te stellen gegevens kunnen worden vastgesteld. Ook kan thans niet worden aangegeven, welke omvang de uitvoering van de Vestigings wet Bedrijven in het komende jaar zal aannemen. De begroting voor 1962 geeft een raming van 184.000,— tegen 175,510, in 1961. De visserij in het Veerse Meer is gedurende het gehele jaar opengesteld. Er is hier geen sprake van een gesloten visseizoen, maar wel moet men vergun ning hebben tot uitoefenen van oester- en mosselvisserij; vissen met aalvistui gen; vissen met ten hoogste vijf aalfui ken; vissen met een kruisnet. Voorts kunnen vergunningen worden uitgereikt tot vissen met meer dan één hengel tot ten hoogste drie dan wel met een sleephengel. Het vissen met één hengel in het Veersemeer is vrij en kan derhalve plaatsvinden zonder vergunning van de rechthebbende op het visrecht. Wel moet de visser in bezit zijn van een door het gemeentebestuur afgegeven hengelakte. (Advertentie) Veschenen is het jaarverslag 1960 van de „Stichting Werkplaatsen Walche ren". Voor 43 gehandicapten moest plaats worden gevonden in de werkplaatsen. De groep van 45-55-jarigen steeg met 8 personen; die van 5565-jarigen met 7 personen. Hieruit blijkt dat een ver schuiving naar de hogere leeftijdsgroe pen plaats vindt. De gerepatrieerden pasten zich snel aan. Door bemiddeling van de Zeeuwse Federatie is het gelukt de bedrading van TV-toestellen aan te trekken. De betrekking van het nieuwe ge bouw (aanvankelijk in januari 1961) moest worden uitgesteld wegens stagna tie in de bouw Per 31 december 1960 waren 119 per sonen werkzaam. Verreweg de meesten hiervan waren afkomstig uit Middelburg. Vloeien de Sfc^Nlcolaasxrereen U vlot nit de pen? Of vindt U dat rijmelen maar een hele taak? In het laatste geval: hond voll Weersta de verleiding om naar een dichterlijke collega te stappen, of naar een pen vaardig familielid. Dicht-het- zelfl Weet U waarom? Het is zoveel persoonlijker. Ook al ls het ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens gezind" op voor de wind". Komt U er niet uit? Steek een Gladstone op - dat inspireert t Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig klein cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING A size VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS Ft- Er bestaat een grote waarschijnlijkheid [2 juni. dat in Goes in de loop van taptoe zal worden uitgevoerd. De plaatse lijke afdeling van de V.V.V. van Goes heeft daartoe contact opgenomen met de stichting Taptoe Delft. Aan een dergelijke uitvoering zijn echter belangrijke financiële consequen ties verbonden. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft bijzonder veel be langstelling voor dit gebeuren. De Z.L.M. organiseert jaarlijks een tentoonstelling, maar voor 1962 staat nog niets op het programma. De Z.L.M. zou als gedeel telijke entourage van haar normale zomerledenvergadering graag van de taptoe gebruik willen maken. Na contact met de stichting Taptoe Delft is gebleken, dat de taptoe zefi kunnen worden gehouden op 26 mei of Daartoe is echter noodzakelijk 1962 een dat uiterlijk op 15 december a.s. een definitieve beslissing wordt genomen. De kosten voor een taptoe in Goes worden door de stichting geraamd op 14.500,terwijl daarnaast aan het bestuur een vergoeding van 10.000, is verschuldigd. Voor laatstgenoemde bedrag moet vooraf een garantie worden gesteld. Het bestuur van de V.V.V. heeft naar aanleiding van dit alles de mede werking van de gemeente ingeroepen voor het beschikbaar stellen van de Markt verlichting en gebrujk maken van de gemeentelijke geluidsinstallatie. De kosten hiervan zijn volledig opge nomen in het bedrag van 14.500. .ontheffing van de vermakelijkheidsbelas ting en garantie en dekking van het te kort worden eveneens gevraagd. B. en w. van Goes stellen evenwel vast. dat van ontheffing van belasting helaas geen sprake zal kunnen zijn. De Goese V.V.V. vraagt een garantie tot een bedrag van 5.000,van de gemeente. Voor het resterende garantie bedrag ad 5.000,staat de Z.L.M. garant. Maximale kosten van de ge meente bij het niet slagen van het evenement zullen 6.750,bedragen. in 30 seconden bedwongen Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogenblikkelijk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Ado- zo-tablet. De wonderbaarlijke samen stelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk verlich ting brengt Adozo is van onschatbare waarde tegen dag- en nacht-astma en. slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de proefBij apothe kers en drogisten. Mgr. dr. Th. J. A. M. v. d. Bom, pastoor van de Sint Jozefkerk te Breda is benoemd tot huisprelaat van Z. H. de Paus. Het was de apostolisch administrator van het Bredase bisdom, mgr. Jos. Baeten die de pastoor van deze onder scheiding in kennis stelde en 't was ir. A. Smits van Waesberghe, voor zitter van het kerkbestuur van de Sint Jozefparochie, die hem de purperen mantel om de schouders legde. De bekendmaking geschied de in Huize Joosen te Breda, waar het voltallig bestuur van de Ver eniging Nederlandse Bedevaarten aanwezig was. Van dit bestuur is mgr. Th. v. d. Bom de voorzitter. Om zijn grote verdiensten op dit gebied is hij door Z. H. de Paus tot huisprelaat benoemd. Van die verdiensten voor de Lourdes- bedevaart getuigde mgr. Jos. Baeten in een korte rede, waarin hij tal van anec dotes aanhaalde. Zij getuigde van de grote vriendschap, die de afgetreden bis schop van Breda voor mgr. dr. Th. v.d. Bom voelt. Zijn sympathie voor deze bedevaart en zijn leiders was toegenomen door de ervaring, die hij ermee had opgedaan. Hij kwam te spreken over de goedheid, eenheid en hulpvaardigheid, die tijdens een bedevaart aan de dag worden gelegd en waarvan ook de andere pel- Na afloop van het officiële gedeelte maakten mgr. Jos. Baeten en mgr. dr. Th. v. d. Bom een genoeglijk praatje op de bank. gen, die zoveel zorg vereisen, het zieken transport en meer van deze zaken, die veelal aan de aandacht van de buiten staander ontgaan. Voorzitter mgr. v.d. Bom en zijn leiders hebben voor de bedevaart veel bereikt. Vandaar dat hem deze hoge onderschei ding verleend wordt. Ir. A. Smits van Waesberghe heeft namens het kerkbestuur van de Sint Jozef parochie de gelukwensen van de parochianen aangeboden en tevens de purperen mantel. Hij noemde de parochie herder een geëerbiedigd en sympathiek leider van de zielengemeenschap. Mgr. v.d. Bom was uitermate verheugd met de eer, die hem te beurt was geval len, omdat hiermee eer bewezen werd aan de Lourdes-bedevaart. De bestuurs leden zullen met deze onderscheiding ge lukkig zijn, dacht hij. Hij meende, merkte hij lachend op, nog om een derde reden blij te mogen zijn met zijn bevordering tot huisprelaat. „Het is me namelijk eens gebeurd", ver telde hij, „dat ik in Lourdes op uitnodi ging van een van onze Nederlandse bis schoppen meeliep in een processie, die alleen voor prelaten bestemd was. On danks die uitnodiging werd ik er toen door de leider van de processie netjes uitgehaald. Dat kan me nu niet meer gebeuren De intieme bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door mgr. H. Eras, vice-voor- zitter van de ver. Ned. bedevaarten, waarvan bet bestuur voltallig aanwezig was, zodat ook de heren Van Elk en mr. H Stieger, respectievelijk burgemeester J .van Bemmel en Drunen tot de gasten van grims in zo ruime mate profiteerden. De deze middag behoorden. Ook plebaan W. sympathie van mgr. Baeten voor de van der Maden behoorde tot hen. Boven- Lourdes-bedevaart was ook gegroeid door dien waren een aantal dames en heren (Van onze parlementaire redacteur) Het socialistische Tweede-Kamerlid Westerhout heeft bij de minister van Ver keer en Waterstaat in schriftelijke vra gen geïnformeerd of het juist is, dat de voorzitter van de Nederlandse ambte lijke delegatie voor de onderhandelingen over de Schelde-Rijnverbinding voor drie maanden naar Amerika zal vertrekken. Heeft deze commissie reeds rapport uit gebracht?, wilde de heer Van Westerhout weten. Zo niet, zal er dan door het ver trek van de Nederlandse delegatievoor zitter geen vertraging in het werk der commissie ontstaan? de verzorging van zaken, waarvan hij de moeilijkheden alleen maar vermoedde. Hij dacht daarbij aan de voorbereidin- aanwezig, die o.m. leiding geven aan het magazijn, de transport. Vlisslngen 2 bleef in de reserve eerste klas ook na zyn achtste wedstrijd tegen De Valk 2 zonder puntenver lies (2-1). NAC 3 behield de tweede plaats door de 0-2 zege op Willem n 3 en FSV 3 bleef met eenzelfde aantal punten maar twee wedstrijden meer gespeeld, op de derde plaats via een 1-2 uitslag tegen Helmondia .T. NOAD 3 won mot. dezelfde cijfers van BW 3 (2-1) en TSC 2 eveneens met 2-1 van Middelburg 2. Taxandria 2 leed een stevige nederlaag tegen Internos 2 Có-5). De stand is: Vlissingen 2 8-16, NAC 3 8-11, PSV 3 10-11, TSC 2 9-10, NOAD 3 8-9, De Valk 2 9-9, Internos 2 8-8, Taxan dria 2 8-8, Helmondia 3 10-8. Willem II 3 8-7, BVV 3 10-7, Middelburg 2 9-6, Brabantia 2 9-4. In de reserve tweede klas versterkte Veerse Boys 2 zijn leidersplaats. Mid delburg 3 werd door hen met 1-2 ge klopt, terwijl concurrent Roosendaal 2 tegen Goes 2 een kostbare steek liet vallen (2-21. Zeeland Sport 3 werd door HVV 2 met 1-3 onder de duim gehouden en Hontenisse 2 gaf DOSKO 2 geen kans op positieverbetering (0-2). Het duel tus sen Corn Boys 2 en Vlissingen 3 eindig de met de vreemde uitslag 7-6 in het voordeel der Sassenaren. Hier luidt de stand: Veerse Boys 2 10-18, Roosendaal 2 9-14, Hontenisse 2 8-10, Zeeland Sport 2 10-10, HVV '24 2 8-9, Corn Boys 2 8-9, Axel 2 8-6, Vlisingen 3 9-6. Goes 2 8-5, Middel burg 3 7-4, DOSKO 2 8-4. In de reserve derde klas kwam Baro nie 3 tegen Willem II 3 juist met de hakken over de sloot (1-2). Alliance 2 kwam wat uit de gevarenzone door Goes 3 te kloppen (1-4). MOC 2 verspeelde een kostbaar punt aan NAC 4 (2-2), terwijl RAC 2 er twee moest afstaan aan Rood Wit 2 (2-4). VOAB 2 gaf Vlissingen 4 geen kans op winst (3-1), waardoor de staod luidt: Baronie 3 9-17, MOC 2 9-13, RAC 2 9-12. VOAB - - - "Tien stemmen kwam de resolutie van da Brazaaville-landen otntren.6/ Nleuw-Guinea te kort, om tot de twee» derden-meerderheid te geraken. De kwestie is formeel weer tot haar uit gangspunt teruggekeerd. Nederland be houdt zijn gezag in dit omstreden ge bied. Maar er is toch ook het een en an der veranderd De regering in Den Haag heeft duidelijk gedemonstreerd voor het forum der naties, dat Nederland dit gezag niet wil om des gezags wiiie, maar uitsluitend in een fase van over gang naar een eigen uitspraak van de Papoea-bevolking. Bovendien heeft de regering door aanvaarding van het voorstel van de Brazzaviile-groep de mogelijkheid van besprekingen met Indonesië niet uitgesloten. Hoe dit alles nog gestalte kan krijgen in de naaste toekomst, zal het onderwerp van na der beraad moeten zijn. De algemene vergadering van de V N. heeft door verwerping van de In diase resolutie echter ook duidelijk te kennen gegeven, dat een aanknopen van onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië met terzijdestelling van het zelfbeschikkingsrecht niet ver langd wordt. Er is overigens door de vertegen woordigers van landen, b'ij wie de woorden „dekolonisatie" en „zelfbe schikkingsrecht" voortdurend in de mond bestorven liggen, nu allerwon derlijkst geredeneerd, om deze begrip pen thans krachteloos te verklaren. Er is ook heel wat politieke bij berekening gemengd in de stembepaiing. Zo moet Oostenrijk zijn stem aan de resolutie onthouden hebben, omdat het van Indo nesië steun verwacht in de kwestie Zuid-Tirol! Het is jammer dat een eerlijke po ging, om de kwestie-Nieuw-Guinea uit het slop te halen, zo vastgelopen is. De poging was het wagen echter ten- volle waard. De thans opgedane erva ringen kunnen nuttig zijn bij het uit stippelen van de verdere politiek. In donesië heeft ook wel iets geleerd, naar het schijnt. Want een lid van zijn dele gatie zei. dat er in verband met de status-quo nu geen reden was voor een gewapend ingrijpen. De dreigementen zijn dus weer op stal gezet. De houding van Amerika, dat duidelijk kleur be kende, zal daartoe wel veel bijgedra gen hebben. Minister Visser heeft in de zaak Van der Putten nu alle schepen achter zich verbrand. Hii heeft zich resoluut gestéld achter de conclusies van het rapport-Zaayer, dat al tot ontslag van de heer Van der Putten had geadvi seerd. een advies, dat indertijd door minister Staf niet is opgevolgd. Hij durft over deze kwestie een gedachten- wisseling met de volksvertegenwoor diging en ook met de rechter aan. Hij wil nu eens en voorgoed een einde ge maakt zien aan beschuldigingen te gen mannen op het departement van defensie, waarin hij na kennisname van de stukken slechts verdachtmakin gen ziet. Men moet bewondering hebben voor .de moed en de doortastendheid, waar van de minister blijk geeft. Maar in één opzicht geeft hij zich toch over aan een illusie. De illusie namelijk, dat het nu uit zal zijn met „een vorm van berichtgeving, waarbij eenvoudige mensen gaan denken, dat het op De fensie een bende is". Nu zal het spel pas voorgoed beginnen, vrezen we. Men behoeft een bepaald ochtendblad van gisteren er maar op in te zien. Het was toch zo gek niet geweest, ais een onafhankelijke commissie nu aan het werk was gezet, om de zaken nog eens tot op de laatste draad uit te pluizen- Wellicht, dat daartoe de aandrang uit de volksvertegenwoordiging nog wel komt. Dit kan men de minister in elk ge val toegeven: Het blijven rondslinge ren van beschuldigingen tegenover De fensie is niet bevorderlijk voor de gees telijke weerbaarheid van ons volk. Advertentie) 2 9-12. Rood Wit 2 9-10, ziekenverpleging en het NAC 4 8-9, Willem n 4 9-7, Alliance 8 8-6, Vlissingen 4 9.2, Goes 3 9-0. Nieuwe Amerikaanse wondervinding >Ngeeft u zónder permanent-vloeistoffen 't Is gewoonweg een wondert Eén be- handeling met Perform en zelfs "on handelbaar* haar krijgt rijke golven en slagen - alsof u met golvend haar bent geboren! En die golven blijven. Op de achtste dag nog even mooi als op de eerste. Uw haar glanst gezond en voel eens, wat heerlijk zacht, wat stevig die krullen. En zo eenvoudig te gebruiken: een weinig Perform aanbrengen en goed door uw haar kammen. Maak het op zoals u dat gewoon bent, met schuifspelden of krul spelden. U wordt wakker met een droom- kapsel rijk als natuurlijk golvend haar! KAM HET ERIN Verbluffend economisch, voldoende voor ruimschoots 12 droomkapsels. Volmaakt veilig voor ieder type haar - ook als u een spoeling in hebt. Doe wat aan 'saai' haar - haal vandaag nog Perform! 5,90. niet tevreden geld terug! (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer heeft de libe rale fractievoorzitter een nota gevraagd over het optreden van minister Marij- nen (Landbouw) in de affaire-Stahlmann, Volgens berichten uit Bonn zou de Duit se justitie recentelijk onomstotelijk heb ben vastgesteld, dat heer Stahlmann niet betrokken is geweest bij omkooppogin gen vanuit Nederland ter bevordering van Nederlands agrarische export. De ze affaire is ontstaan door een tip van mr. Marijnen aan Bonn. Het kan best zijn, dat de heer Marijnen gedacht heeft een grote dienst aan Duitsland te bewij zen, zei mr. Van Riel. Het kan ook zijn, dat de minister zich vergist heeft of dat hij gelijk heeft gehad. Het parlement dient dit echter precies te weten.

de Stem | 1961 | | pagina 5