Half miljoen werknemers in staking Margaret en David Kamer wil debat over Nieuw-Guinea Eerste Kamer wil bredere samenstelling kabinet Kennedy's visie in Russische krant STAKING bij televisie Regering wil beslissing niet opnieuw overwegen Stakingsoproep voor 90 procent beantwoord Zwitserse boycot van IJzeren Gordijn UITERST ZWARE DRUK OP DE GAULLEr LICHTSTAD ZONDER LICHT Vraag om college van onderzoek Na vruchteloos gesprek in VN. Radio- en tv-interrpellatie Oppositie trekt a.o.w.-motie in ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN SENAAT Internationale situatie hoofdmotief GEEN SCHOT IN KERNSTOP Eindelijk stap voorwaarts tzn ssrjssrjsss^ssr van de dampkrkg wordt België gaat op straling letten DAGBLAD VOOR ZEELAND Met ingang van heden gedurende twee dagen Zaak Van der Putten j Enkele opklaringen ..Genève hervat, maar: Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 2» NOV: 1961 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon S377 (Bijbureaus Terneuzen LTsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Gisterenavond is het overgrote deel van de t.v.-regisseurs, producers en pre sentatoren (de laatste dagen beter be ltend als de groep van 93")in een spoedvergadering te Hilversum bijeen geweest. Deze werkers in de creatieve sector van de televisie toonden zich in hoge mate teleurgesteld over het ver loop van de parlementaire behandeling in de Tweede Kamer. De hevige ver ontwaardiging ontlaadde zich in een felle kritiek op de regering en de vakbonden, die het omroeppersonecl tot nu toe aan het Ifjntje hadden gehouden. Tegen mid dernacht werd een persconferentie ge houden. Hierop is meegedeeld, dat er 48 uur, bij de t.v. gestaakt zal worden. Dit geschiedt met ingang van van daag. De volledige tekst van het communi qué ter persconferentie luidt aldus: 93 regisseurs, producers en redacteu ren van de t.v.-secties en de N.T.S.-jour- naaldienst (omvattend tenminste 95 pro cent van het creatieve t.v.-personeel), kennis genomen hebbend van de houding der regering tegenover de dinsdag 28 no vember in de Tweede Kamer gehouden interpellatie over een regeringsoptreden in de procedure met betrekking tot de salarisvoorstellen, waarover werkgevers en werknemers bij de radio-omroep en televisie tot overeenstemming zijn geko men. stellen vast, dat daarmee de ge bruikelijke middelen zijn uitgeput om tot verwezenlijking te komen van wat zij beschouwen als absoluut minimum-ver langens van het radio- en t.v.-personeel. Zij constateren daarbij, dat de uit bouw van de Ned. t.v. door de huidige salarisschaal wordt bedreigd, omdat be kwame krachten op de bestaande voor waarden niet kunnen worden geënga geerd of in dienst gehouden. De houding der regering in het onderhavige conflict wijst er op, dat zij niet voldoende door drongen is van de betekenis van een t.v.- programma, dat van beslissende invloed kan zijn voor de oordeelsvorming en het cultuurniveau van enkele miljoenen Ne derlanders. Gedreven vanuit de verantwoordelijk heid voor de taak die hen in dit meest indringende medium der massa-commu nicatie is gesteld, constateren zij tenslot te, dat daardoor een situatie is ontstaan, waarin zelfs de minimale voorwaarden, die aan een verantwoorde produktie van t.v.-programma's moeten worden ge steld, niet meer aanwezig zijn. Aangezien hun geen andere wegen meer openstaan, zien zij zich genood zaakt, van dit standpunt te getuigen, door met ingang van heden, woensdag 29 november te 6.30 uur, gedurende 48 uur hun werkzaamheden ten behoeve van de verzorging van het Nederlandse televi sieprogramma uit protest te staken. De Franse industrie en het vervoerwezen waren gisteren bijna geheel verlamd tengevolge van de eendaagse Slaking van het personeel van de staatsspoorwegen, -gas en -elektriciteitsbe drijven, uitgeroepen wegens looneisen. De staking werd ge steund door de katholieke, socialistische en communistische vakbonden. Naar schatting waren een half miljoen werknemers bij de sta king betrokken. Het Parijse bus- en vliegveld- personeel, arbeiders bij de atoom industrie en sommige taxichauf feurs en gemeentearbeiders staak ten eveneens. voor 90 procent gehoor is gegeven. Het treinverkeer lag nagenoeg stil. Over heel Frankrijk liepen slechts 41 treinen. In Parijs reden in de ochtenduren ongeveer 50 van de bijna 1100 stadsbussen. Op sommige plaatsen in de hoofdstad deden zich grote verkeersopstoppingen voor, omdat ook de verkeerslichten niet werk ten. Looneisen in geding Het is de stakers er om te doen na twee jaar van strijd eindelijk die loonsverhoging te krijgen, die hen als rijksambtenaren op gelijke voet doet komen met de werknemers in de particuliere bedrijven. De stakers willen onmiddellijk 10 pro cent loonsverhoging, de regering heeft slechts 2,5 procent geboden. De regering Berichten uit Parijs en de provincie heeft niet geprobeerd de staking te bre wezen er op, dat aan de stakingsoproep Iken, maar wel getracht de hinder ervan op te vangen door vrachtauto's van het leger in te schakelen, Donker Parijs Parijs bood een ongewone aanblik. De straten waren gehuld in duisternis. Op de Hallen werd in de vroege ochtend bij kaarslicht gewerkt, in de grote winkels aan de Champs Elysées gebruikte men kampeerlampen en de kleine cafés dien den het ontbijt bij kaarslicht op. De meeste schoolkinderen hadden vrij gekregen. Theaterbezoekers konden hun geld terugkrijgen als zij plaatsen had den geboekt voor een voorstelling op de ze protestdag. De elektriciteitsvoorziening van de zie kenhuizen was gehandhaafd. De gasdruk was zeer laag. In Parijs bleven vele winkels en kan toren gesloten, omdat de employés in de voorsteden waren gestrand. Gewoon lijk verstopte straten waren half leeg, daar waar anders weinig te doen was, heerste een verkeerschaos. DE VIJF Venezolaanse studenten, die maandag een vliegtuig boven Curagao tot landen dwongen, zijn ter beschikking van de Antilliaanse justitie gesteld. DE DIRECTEUR van dc Caritaslotto heeft aangekondigd dat hij zijn toto in een gewijzigde vorm, die hem niet in conflict met de loterijwet kan brengen, zal voortzetten. BIJ EEN bedrijf voor olie-opslag in Vlaardingen is een wilde staking uitge broken, waaraan circa 75 arbeiders deel nemen. Nadat hun looneisen waren be keken, werd het werk hervat. IN BRISBANE (Australië) staat de 33- jarige Nederlander H. P. terecht, be schuldigd van aanranding. P. houdt vol dat hij onschuldig is. Zijn al of niet ver meende slachtoffer treedt als getuige op. INDIA IS van plan om op korte termijn! een eind te maken aan het bestaan van de Portugese kolonie Goa op haar ge bied en de bewoners van deze enclave de vrijheid te hergeven. DE PARTIJEN in de Dominicaanse re publiek, die tegen president Balaguer gekant zijn, trachten door middel van stakingen het staatshoofd tot heengaan te dwingen. VAN OFFICIËLE zijde te Moskou is het bericht uit het buitenland tegengespro ken dat maarschalk Worosjilov een eind a&n zijn leven zou hebben gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de liberale senaats fractie, mr. Van Riel, Heeft gisteren avond bjj de algemene politieke beschou wingen in de Eerste Kamer waarover elders meer de instelling gevraagd van een onafhankelijk college „los van de regering en het ambtelijk appa raat" voor het onderzoek van zgn. af faires. Mr. Van Riel vroeg dit college van onderzoek met name voor de zaak- Van der Putten. Hij stelde, dat zijn partijgenoot, minis ter Visser (Defensie), deze zaak niet tot de bodem toe heeft uitgezocht. Dit noemde hij „niet aanvaardbaar". „We dienen precies te weten welke rol de voorgangers van minister Visser in deze zaak hebben gespeeld en wat er nu precies in Indonesië rond de vaandrig Aernout is gebeurd". (Van onze parlementaire redacteur) Elders in deze editie maken wij uitvoerig gewag van het feit, dat de assemblée van de V.N. gisteren twee voorstellen over Nieuw-Gui nea dat van de Brazzaville- groep en de resolutie van India heeft verworpen en dat het Neder, landse voorstel niet in stemming is gebracht. Wel was er een ruime meerderheid voor de Brazzaville- resolutie, maar de vereiste meer derheid moest tweederden zijn. 1 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 2 avond 23.15 uur: j Aanvankelijk nog plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige en aan de kust tot krachtig toene- mende zuidwestelijke wind. Dezelfde 2 .midcjagtemperaturen als gisteren of l iets hogere. J Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Zwakke tot matige wind uit het noor- den en het westen. Minder regen Aanvankelijk opklaringen, later kans op mist en toenemende bewolking. .Minimumtemperaturen van 2 tot -—3 graden, maximum: 2 tot 7 gra- den. J Vandaag: zon onder 16.34 uur, maan {op 23.33 uur. maan J Morgen: zon op 8.23 uur. In Londen is gisteren bekendgemaakt, dat de zoon van prinses Margaret de namen David Albert Charles krijgt. Uit officiële bron wordt vernomen, dat de naam David als eerste naam is ge kozen, omdat zowel prinses Margaret als haar echtgenoot, Anthony Armstrong- Jones, thans graaf van Snowdon, „de naam erg mooi vinden". David is ook de eerste naam van de hertog van Windsor, op wie, naar be kend is, prinses Margaret bijzonder ge steld is. Een andere reden waarom de baby als eerste naam David kreeg, is zijn connectie met Wales, het gebied waaruit ook Armstrong-Jones stamt. Nog een andere reden was, omdat de opsporingssysteem worden opgericht en beth) David heette. Deze sir David Bowes-Lyon stierf in september j.l. Bovenstaand een van de eerste foto's van prinses Margaret met haar baby, genomen in het Clarence House. De foto is gemaakt door de gelukkige va der, de graaf van Snowdon, vroeger als fotograaf bekend onder de naam Tony Armstrong Jones. (Van onze parlementaire redacteur) De oppositieleider mr. Burger (P.v.d. A.) heeft gisterenmiddag in de Tweede Kamer de motie ingetrokken, waarin hij in etappen een verhoging vraagt van de a.o.w -uitkeringen met 50 procent. Aan leiding daartoe was, naar hij zei, de aan kondiging van minister Veldkamp (So ciale Zaken», dat de a.o.w.-uitkeringen per 1 juli 1962 verhoogd zullen worden. De a.o.w.-motie van Burger was inge diend tijdens de algemene politieke be schouwingen. (Van onze parlementaire redactie) Het radio- en televisiepersoneel krijgt geen twee, maar één uit kering ineens van 3 procent over het jaarsalaris. Minister Veldkamp (Soc. Zaken) heeft hieraan gisteren bij de interpellatie Baart (PvdA) in de Tweede Kamer uitdrukkelijk vastgehouden. Een door de socialist Baart inge diende motie waarin de regering gevraagd werd haar beslissing op nieuw in overweging te nemen verwierp de Kamer met 74 tegen 46 stemmen. Voor de motie stemden de P.v.d.A„ de P.S.P., de C.P.N. en de K.V.P.'ers Van Doorn (voorzitter K.R.O.) en J. M. Peters. De overige K.V.P.'ers. de V.V.D., A.R., C.H. en S.G.P. stemden tegen. De Kamer nam wel een motie aan van de heer Zwanikken (K.V.P.), waarin minister Veldkamp wordt gevraagd spoed te betrachten met een nadere po sitiebepaling van radio- en t.v.-personeel, teneinde de specifieke positie van dit personeel zoveel mogelijk recht te doen wedervaren. Minister Veldkamp heeft gisteren reeds gezegd een speciale com missie te willen instellen die „bepaalde aspecten van de loonvorming voor deze personeelsgroep" zal bekijken. Hij zal hiertoe in overleg treden met het Col lege van Rijksbemiddelaars en de Stich ting van de Arbeid. De minister wil echter voor deze zaak geen S.E.R.-advies vragen. Over de nieuwe loonvoorstellen voor het radio- en t.v.-personeel zei de bewindsman, dat deze thans zo spoedig mogelijk afgehandeld moeten worden. Het bijna vijf uur durende debat mocht zich wederom in een enorme belangstel ling van de zijde van het publiek en niet in het minst van die van de radio- en t.v.-mensen zelf verheugen. Onaf gebroken stonden spreekgestoelte en re geringstafel in het felle licht der t.v.- lampen. Zelfs de toch waarlijk belang rijkere interpellaties die wel in de Ka mer gehouden zijn wij denken b.v. aan de metaalionen vermochten niet de helft van de aandacht uit Bussum en Hilversum te krijgen dan deze keer het geval was. Hel komende kabinetsberaad over Nieuw-Guinea (waarover ook elders meer) worlt bepaald niet vergemakkelijkt door de opval lende houding, welke de „regeringspartijen" in de Eerste Kamer gisteren bij de algemene politieke beschouwingen tegen prof. De Quay c.s. hebben aangenomen. CHU-fractieleider mr. Pollema „dit kabinet is op zichzelf niet sterk" sprak zich vanwege de „apo calyptische dreiging van deze tijd" onomwonden uit voor een kabinet op de "breedst mogelijke basis" waarin het „gehele volk" vertrouwen zou kunnen stellen. Mr. Kropman, dc K.V.P.-fractie- lcider, prees het kabinetsbeleid wel iswaar als „goed cn rustig", maar ook hü gaf toch, gezien de huidige wereldsituatie, de voorkeur aan een parlementair kabinet op „brede ba sis". u,.4 w Ue senaat was opmerkelijk vriendelijk Over het program van een dergelijk voor de nieuwe bewindsman van Socia- kabinet, waarin dus weer socialisten zit ting zouden hebben, maakt hij zich, evenals mr, Pollema, zorgen. De par tijen groeien naar elkaar toe, vond mr. Kropman. Dr. Berghuis, de A.R.-fractie- leider, was iets voorzichtiger, maar ook hij zei zijn steun te kunnen verlenen aan ..elk kabinet dat een goed beleid voert". De liberaal Van Riel voelde echter niets voor een bredere basis. De senatoren waren overigens nogal schuchter met hun adviezen over de ver der te nemen stappen rond Nieuw-Gui nea. Vrij algemeen zag men echter een gesprek met Indonesië als onvermijde lijk. Alle fractieleiders hielden -echter vast aan het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's. Sociale Zaken le Zaken, dr. Veldkamp. Waarom heeft het eigenlijk zo lang moeten duren voor dat Sociale Zaken aan dr. Veldkamp is gegeven?, informeerde mr. Kropman (K.V.P.). (Zou hij dat werkelijk niet we ten?) Mr. Kropman was overigens niet erg te spreken over het compromis. Veldkamp inzake de algemene kinderbij slagverzekering. In dit verband hield de K.V.P.- senator de C.H.U.-fractie voor, dat haar „symptomatische" tegenwer king in de a.k.w.-zaak („en ook bij de mammoetwet") zeker niet bevor derlijk is voor een nauwere samen werking „als bij de Duitse C.D.U. maar dan losser" tussen de K.V. P., A.R. en C.H.U.waarover thans, zo zei mr. Kropman, in „sommige kringen van de K.V.P." ernstig wordt gesproken. Prof. Zijlstra (Financiën) kreeg van mr. Kropman een stevige uitbrander voor diens dreigen met een kabinetscri sis tijdens het recente belastingdebat in de Tweede Kamer. De liberale fractievoorzitter, mr. Van Riel, betoogde in de avondvergadering dat hij voor de brede-basisdromerijen van mr. Pollema (C.H.U.) en mr. Krop man (K.V.P.) niets voelde. Een kabinet van nationale eenheid vond hij alleen wenselijk in tijden van acute oorlogsdrei ging. Het debat over het kolonialisme is al dus geëindigd zonder dat de assemblée tot een besluit heeft kunnen komen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft op de af sluiting van het debat gereageerd met opnieuw een lans te breken voor bila terale onderhandelingen inzake Nieuw- Guinea. Of Den Haag dit ook wil....? Zowel de Eerste als de Tweede Kamer hebben de regering uitgenodigd op zo kort mogelijke termijn een verklaring af te leggen over het verder te voeren N ieuw-Guineabeleid In de Senaat, waar gisteren de alge mene politieke beschouwingen zijn be gonnen, vroegen alle fractievoorzitters om een verklaring met debat. De loop van zaken in de V.N. heeft een heel nieuwe en bijzonder moeilijke si tuatie doen ontstaan, constateerden zij. De P.v.d.A.-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, ir. Vos, suggereerde, dat minister-president prof. De Quay van daag reeds als hij de fractieleiders in de Senaat beantwoordt met een ver klaring zou kunnen komen. Zijn collega aan de overzijde van het Binnenhof, mr. Burger, was echter bereid de regering tot de volgende week respijt te geven. Lus vandaag terug Dit respijt zal de regering zeker nodig hebben. Minister Luns zal eerst verslag moeten uitbrengen. Daarna kan het ka binet zich pas gaan beraden over het geen nu verder dient te gebeuren. In po litieke kringen maakt men er geen ge heim van, dat die verdere koersbepaling de regering heel wat hoofdbrekens zal kosten. Zal het kabinet tot een eensge zind standpunt kunnen komen?, vraagt men zich af. Min. Luns komt vandaag terug. Hij moet dan echter meteen weer dit is althans het plan veertien da gen lang over Europese zaken confere ren. Het is echter waarschijnlijk, dat de Kamer de minister zal vragen het Nieuw-Guineadebat voorrang te verlenen boven de ongetwijfeld ook zeer belang rijke Europese ploblematiek. Het vrouwencomité van de Zwitserse vrije arbeiders is een actie begonnen tegen het verkopen en kopen van goe deren, die achter het ijzeren gordijn zijn vervaardigd. Aankondigingen zo als in bovenstaande etalage in Bern zijn in vele Zwitserse zaken te vinden. Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie hebben gisterenmiddag hun onderhande lingen over het beëindigen van nucleaire proefexplosies hervat. De laatste zitting van deze conferentie, die reeds drie jaar geleden begon, werd op 9 september ge houden. Toen Rusland het moratorium op proefexplosies verbrak, werden de be sprekingen beëindigd. Bij de hervatting van de besprekingen gisteren, de 341e vergadering van deze conferentie, heeft de Amerikaanse afgevaardigde het Rus sische voorstel (dat wij in onze editie van gisteren publiceerden) „een schaam teloze propagandastunt" genoemd. De discussie duurde twee uur en 20 minu ten. (Advertentie) Het Sovjetrussische blad Izves- tia heeft gisteren een interview gepubliceerd, dat de hoofdredac teur van dit blad, Alexej Adzjoe- bej, die de schoonzoon van Kroest- jev is, zaterdag j.l. met president Kennedy van de V.S. heeft gehad. In dat vraaggesprek schreef Kennedy de gevaren voor de vrede toe aan pogingen van de Sovjet- Unie de wereld communistisch te maken. Adzjoebej antwoordde, dat hij het niet eens was met mening van Kennedy. „Wij zijn tegen het uitvoeren van revo lutie. maar wij zijn tevens tegen het uitvoeren van contra-revolutie," zei de Rus. Berlijn Volgens het artikel had de Amerikaan se president verklaard, dat de Westerse mogendheden in West-Berlijn zouden blij ven, zolang als de Westberlijners dit zelf willen. Hij zei dat de overeenkomsten van Jalta en Potsdam vrije verkiezingen voor de bevolking van Oost-Europa om vatten. „Doch naar onze mening hebben zij die tot op heden nog niet", aldus Kennedy in de Izvestia. Volgens de president zou een Russisch- Oostduits vredesverdrag waarbij de toe gangswegen tot West-Berlijn in handen zouden raken van de Oostduitsers, die ze elk moment zouden kunnen afsluiten als zij dit wensten, geen vrede brengen, doch het gevaar vergroten. De president hoopte, dat onderhandelingen zouden plaatsvinden met de Sovjet-Unie, „tij- vueuw* rechten in West-Berlijn, die wij volgens het vier-mogendhedenverdrag bezitten, te blijven uitoefenen". Hij zei ook: „Wij kunnen niet onze troepen helemaal naar Amerika te rughalen, wanneer u slechts uw troepen in de Sovjet-Unie terug trekt, hetgeen een veel geringere af stand betekent". Deze publikatie van zyn interview met de hoofdredacteur van de Izvestia noem de Kennedy een „beduidende stap voor waarts" in de Amerikaans-Russische ver standhouding. „Ik hoop dat het zal leiden tot een verdere vergroting van vrije verbindin gen tussen onze landen", zo zei hij. De Sovjetrussische burgers waren gis teren, voor het luttele bedrag van twaalf cent, voor de eerste maal in hun leven in staat van het westerse standpunt ten aanzien van wereldgebeurtenissen ken nis te nemen. Aan de kiosken in Moskou hadden zich rijen belangstellenden gevormd, die de exemplaren van de „Izvestia" die een oplage van vier tot vijf miljoen heeft waarin het vraaggesprek was weergegeven, in snel tempo opkochten. De controle op de radioactiviteit in België zal worden verscherpt. Er zal een opsporingssysteem worden opgericht en het alarmapparaat zal worden aange vuld. In België bestaat een permanente con trole op het drinkwater, melk en an dere voedingsmiddelen, terwijl ook dc

de Stem | 1961 | | pagina 1