Van der Putten ontslagen Nieuwe voorstellen van Sovjet-Unie Ik ben stamhoofd uwHUID OKMOUSON ■unajZEEP M0US0N Weer vliegtuig in vlucht gekaapt Drie berovingen in één nacht te Amsterdam VOOR UW ÜPPEN: V ermiste Italiaan vermoord Ir. l isser: „Niet voldaan aan mijn opdracht Rockefeller jr. nog zoek COTY MINISTER VAN DEFENSIE HAKT KNOOP DOOR Ontslagen ambtenaar in appel Westen uiterst gereserveerd Salarissen ambtenaren: 18 december weer beraad Politie vreest misdrijf t.a.v. verdwenen Italiaan DAGBLAD VOOR ZEELAND Weinig wind I "p"d3a3a0Suu7rn 0U,ler 1635 UUr' Maan I AAN VOORAVOND „GENEVE" Frankrijk uit te nodigen Herstel diplomatiek verkeer Kongo-België GROTE TUBE 1.65 GESCHENK VERPAKKING 2 STUKS 1.95 -3 ST. 2.50 schilder zelf met Mysterieus schip gestrand Venezolaan moest landen op Curagao Nieuw-Guinea Frankrijk steunt plan-Luns" ^DRAAISTIFT 2.95-1.45 102e JAARGANG No. 23839 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 28 NOVEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 'Bijbureaus Temeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG Nieuwstraat telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) De tecliniscli-lioofdambtenaar, eerste klasse, F. H. van der Putten is - mei ingang van vandaag - ontslagen als ambtenaar van bet ministerie van Defensie. Dit onlslag is de beer Van der Pulten gistermiddag om vijf voor vijf aangezegd. Vijf minuten later werd het door de minister van defensie, ir. Vis ser, tijdens een persconferentie op diens departement als volgt ge motiveerd: „De heer Van der Putten heeft niet voldaan aan mijn opdracht, na men en feiten te noemen van officieren van de Koninklijke Land macht, die zich volgens zijn zeggen in het voormalige Nederlands- Indië schuldig zouden hebben gemaakt aan collaboratie en ook na de capitulatie van Japan onregelmatigheden zouden hebben gepleegd." De heer Van der Putten heeft te ken nen gegeven bij het ambtenarengerecht beroep aan te tekenen tegen zijn ontslag. Hij kon nog geen commentaar geven op de beslissing van de bewindsman. ..Ik moet het allemaal eerst nog ver werken", zei hij. Zijn raadsman, mr. N. J. Geleijnse uit Amsterdam, wiens jongste dochtertje eergisteren is overle den, was voor het geven van commen taar niet te bereiken. Gevaar voor Defensie De bewindsman zei nog op zijn pers conferentie: ,,De heer Van der Putten heeft slechts de beschuldigingen en verdenkingen her haald, die reeds door de commissie- Zaayer in 1951 onbewezen zijn bevonden. Een en ander stempelt hem tot een ge vaar voor het defensieapparaat. Hij mist kennelijk de instelling, welke bij zijn ambt past". De opdracht waarop ir. Visser doelde, is de heer Van der Putten op 7 novem ber j.l. verstrekt. Hij kreeg toen 14 da gen verlof om met feiten en beweringen zijn beschuldigingen over officieren met een besmet verleden waar te maken. Die beschuldigingen had hij tevoren ge lid tegenover een commissie van twee hoofdambtenaren van het ministerie van Defensie. Vrijdag j.l. heeft de heer Van der Putten een 26 pagina's tellende nota geproduceerd. „Er staan geen namen of feiten in van officieren, die zouden hebben gecollaboreerd", verklaarde mi nister Visser: ,,De heer Van der Putten bestrijdt er alleen de conclusies in van de commissie-Zaayer. Ik heb", aldus ir. Visser, „geen enkele aanleiding om het oordeel van deze commissie in twij fel te trekken". Kamer wordt ingelicht Volgens de heer Van der Putten heeft de vorige bewindsman van Defensie, ir. ANNEKE BEEKMAN, die zoals wij hebben gemeld op 21 november j.l. meerder jarig is geworden, zou zich „er gens in Belgisch Limburg" bevinden, of JS daar althans het afgelopen weekeinde geweesl. Dit bericht het Belgische blad ..Het Belang van Limburg". DE FRANSE regering heeft de Egyp- tische beschuldiging, als zouden vier te Cairo gearresteerde Franse ambtenaren opdracht hebben gehad om te spioneren, categorisch ontkend. ADENAUER heeft op medisch advies I besloten donderdag niet naar Parijs te f>aan. Zoals wij gisteren hebben gemeld, heeft de Duitse bondskanselier griep. ENGELAND heeft gisteren formeel aan Duitsland verzocht om hulp bij de be- strijding van de hoge kosten van het Britse Rijnleger, door grotere aankopen van Britse wapens. pE BELGISCHE regering heeft besloten tot overleg met Nederland om te komen tot een Benelux-standpunt inzake de *rans-Britse voorstellen voor een ge- mc nschappelijk Europees ruimte-onder zoek. HET SOVJET-ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Moskouse corres pondent van het Franse blad Le Figaro i gelast het land te verlaten. Deze cor respondent had een artikel geschreven oat op 15 november in Le Figaro ver- •eneen en dat tegen premier Kroestjev V'as gericht. E Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: l 4 eel bewolking met hier en (laar nog wat regen of motregen. Ongeveer «ezelfde temperaturen als gisteren, t ,„"akke n,atise wind uit uiteen- i '"pende richtingen. i J'CTwachtini! van het Belgisch weer- j Kundig instituut: •2r bewolkt met opklaringen. t nn«"aiSr g Weer met Plaatselijk ;t" i 9 gr^denmUmtemPeratUren van 5 i 5 dl°rrgAni.IOn op 8'22 uur- Maan on- j acr 13.18 uur. onderzoek van een onafhankelijke com missie? ,Ik ben bereid de verantwoordelyk- heid voor dit ontslag ten volle te dra gen", antwoordde minister Visser. ,,Ik gooi myn woord en inzicht in het strijd perk tegen insinuaties. Als ik (door het parlement of door de rechter) ter ver antwoording word geroepen, zal ik daar ben ik zeker van anderen van de juistheid van mijn standpunt kunnen overtuigen". De Eerste Kamer zou vandaag reeds op deze zaak kunnen ingaan. Vanmid dag beginnen in de senaat de algemene politieke beschouwingen. Zoals gezegd, zal de heer Van der Put ten niet in zijn ontslag berusten. Hij is naar het ambtenarengerecht gegaan, waar reeds een klacht van hem loopt over een zijns inziens ongemotiveerde overplaatsing. Dat wordt nu een vreemd geval. „Ongetwijfeld een interessante procedure voor de heer Van der Put ten", zei minister Visser laconiek. Des gevraagd verklaarde minister Visser nog, dat hij van de oud-K.N.I.L.-kapi- tein Westerling (nog) geen rapport heeft ontvangen. De heer Westerling zou ge zegd hebben, dat hij een rapport aan het voorbereiden was waarin een heel nieuw licht op de heer Van der Putten zelf ge worpen zou worden. „We zullen wel zien", besloot minister Visser. Staf, dit wel gedaan. Minister Visser ont kent dit. Op één punt moet hij de heer Van der Putten echter wel gelijk geven: minister Staf heeft de heer Van der Put ten namelijk niet, zoals de commissie- Zaayer had geadviseerd, ontslagen. Waarom niet? „Ik distantieer me van het beleid van mijn voorganger", zei mi nister Visser, „ik bepaal me tot mijn eigen verantwoordelijkheid". De nota van de heer Van der Putten zal vertrouwelijk ter kennis van de Kamer worden gebracht. Zij wordt (althans door Defensie) niet gepubliceerd. „Er is door al die on bewezen verdachtmakingen al ge noeg leed veroorzaakt", betoogde minister Visser. De bewindsman sprak de hoop uit dat er met het ontslag van de heer Van der Putten een einde zal komen aan „een vorm van berichtgeving, waarbij een voudige mensen gaan denken dat het op Defensie een bende is. Men kan de com munisten geen groter plezier doen dan met dit soort publikaties", zei minister Visser, „want zij ondergraven de gees telijke weerbaarheid van ons volk". Een eventuele publikatie van de nota- Van der Putten bestempelde de minis ter bij voorbaat als „uitermate onfat soenlijk". Had de affaire-Van der Putten niet beter afgesloten kunnen worden door een Gisteren, aan de vooravond van de hervatting der Geneefse be sprekingen om te komen tot een verbod van proeven met atoomwa pens, heeft de Sovjet-Unie de Westerse mogendheden voorgesteld, kernproeven in de atmosfeer, onder water en in de ruimte te verbie den. Dit heeft het Sovjetrussische persbureau Tass gisteren bekend gemaakt. Frankrijk wordt als deelnemer aan de besprekingen ge noemd. ITet ontwerpverdrag bevat de volgen de vier punten: 1.) Een plechtige verklaring van de lan den, die aan de onderhandelingen deelnemen, geen kernproeven te doen in de atmosfeer, in de ruimte of on der water. 2) Deze landen zullen ter controle ge bruik maken van hun nationale ont dekkingsmethoden. 3) Zij zullen, hangende een overeen stemming over het controlesysteem voor dergelijke proeven, geen onder grondse kernexplosies doen. Een dergelijk systeem zou een integre rend onderdeel moeten zijn van een internationaal controlesysteem op al gemene en totale ontwapening. 4) Het verdrag zou in werking moeten treden onmiddellijk na onderteke ning door de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Ieder land kan daarna tot het ver drag toetreden. In een Russische regeringsverklaring wordt gezegd, dat naar de mening van de Sovjet-Unie de landen zich zouden moeten verbinden geen ondergrondse kernproeven te doen, hangende over eenstemming over een controlesysteem voor dergelijke proeven. De Sovjet-Unie acht de tijd gekomen dat ook Frankrijk aan het overleg over het verbieden van kernproeven zal deel nemen. Het communiqué herhaalt het Russische aanbod om alle wapens ter wereld in zee te gooien. Commentaren Van gezaghebbende Britse zyde noem de men de „nieuwe" voorstellen kort en bondig „onaanvaardbaar". Amerika wil vandaag „opheldering" over een aantal punten. Frankrijk heeft niet gereageerd om dat het niet voor Genève is uitgenodigd. In het algemeen echter heeft dit vier puntenplan de westelijke hoop op een spoedige regeling van de kernstop in rook doen opgaan. Het lijkt een voor stel voor een eindeloos moratorium zon der controlesysteem, aldus welingelichte westerse kringen. Minister Toxopeus (Binn. Za ken) heeft gistermiddag in een vergadering met de commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken concrete voorstellen gedaan omtrent: 1. De algemene loonsverhoging per 1 januari 1962. 2. De positie van gepensioneerde amb tenaren. 3. De positie van ambtenaren die bezol digd worden krachtens de bezoldi gingsreglementen. De minister heeft de commissie ook zijn mening laten weten omtrent de in voering van een prestatie-beloning-der vingstoeslag en over een uitkering in eens over 1961. De inhoud van de genoemde voorstellen is niet bekend gemaakt. Hetzelfde geldt t.a.v. ministers mening omtrent de dervingstoeslag en de uitke ring ineens. Wel is meegedeeld, dat de ambtenarenorganisaties op 18 december opnieuw met de minister zullen verga deren. Het overleg over de salariëring van de belastingambtenaren wordt voortgezet. Het Kongolese lagerhuis heeft gisteren eenstemmig een resolutie goedgekeurd, waarin hervatting van de diplomatieke betrekkingen met België wordt voorge steld. De betrekkingen werden vorig jaar verbroken door Patrice Loemoemba, kort nadat Kongo onafhankelijkheid had verworven. De resolutie moet nog wor den aangenomen door de senaat en pre sident Kasavoeboe. Öp het vliegveld van Kindoe in de Kongolese provincie Kivoe, wachtten deze week stamhoofden op de com missie van de V.N., welke een onder zoek zal instellen naar de moord op 13 Italiaanse vliegers in Kindoe. De foto graaf trof er o.a. dit stamhoofd, dat zijn titel duidelijk zichtbaar droeg op een papiertje, dat met een band om zijn hoofd was bevestigd. (Advertenties) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Aan de monding van de Digoelrivier, die dicht bij Prins Hendrik-eiland in zee stroomt, is een tweede jerrycan gevon den tijdens de nasporingen naar Michael Rockefeller. Bovendien is een veldfles gevonden, afkomstig van de catamaran, die bij het vollopen van Wassings en Rockefellers boot was weggespoeld. He4 zoeken met de ingezette helikop ters wordt ook vandaag nog voortgezet. Daarna zal het afkammen worden voort gezet van de kust door patrouilles van de bevolking. Gouverneur Nelson Rocke feller heeft ook gisteren weer een vlucht gemaakt boven het kustgebied waar zijn zoon verdween. Hij is voornemens van daag Nieuw-Guinea te verlaten. Samen met zijn dochter Mary (uiterst linksonder) en dr. P.J. Platteel, gou verneur van Nieuw-Guinea (in grijs pak), bekijkt gouverneur Rockefeller hier een kaart van het gebied, waarin zijn zoon spoorloos is geraakt. Ook het teken van de rookkolom, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft nog niet tot enig resultaat geleid. Een mysterieus vissersvaartuig uit Noord-Ierland, omgebouwd tot plezier jacht, is in de nacht van zondag op maandag bij Le Treport in Noordwest- Frankrijk gestrand. De bemanning, be staande uit de Nederlandse gezagvoer der J. van der Sanden en twee Spaanse matrozen, wist zwemmend de wal te bereiken. Hoewel de papieren van de opvaren den in orde waren, stellen de Franse autoriteiten een nauwkeurig onderzoek in. Er was nl. aan boord geen logboek en op de boeg stond de naam van het schip niet vermeld. Volgens de gezag voerder draagt het vaartuig de naam ..Joseph B. L.". De eigenaar zou de re der Lenahan uit Belfast zijn. De naam van het schip, dat van Newhaven op weg zou zijn naar Dieppe om daar te worden verkocht, komt echter niet in het Britse scheepsregister voor. EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP Op de dr. Albert Plesman-lucht- haven van Willemstad op Curacao is gisteren een toestel neergestre ken van de Venezolaanse lucht vaartmaatschappij „Avensa", dat in volle vlucht door vijf van de 43 inzittenden is gekaapt. Het vijftal was student en varieerde in leeftijd van 21 tot 2(5 jaar. De „gewapende extremisten", zoals de Venezolaanse regering de vliegtuigka pers noemt, dwongen de bemanning, die het vliegtuig van Caracas naar Mara- caibo zou vliegen, om naar Caracas te rug te koersen. De mannen wierpen daar pamfletten uit, waarvan de inhoud naar verluidde een tegen de Venezo laanse regering gerichte politieke strek king had. De vijf jongemannen, gewapend met een machinegeweer, vertelden de ge zagvoerder dat zij naar Cuba wilden. Dit was volgens de gezagvoerder echter niet mogelijk, omdat er te weinig benzine aan boord was. Dan maar naar Curagao, zo zeiden de vijf studenten. Terwijl het toestel naar Willemstad De nacht van zondag op maan- en de dag van gisteren is voor de Amsterdamse politie bij zonder druk geweest. Er werden liefst drie gevallen van beroving aangegeven. En voorts werd in Den Haag de witte sportwagen van een Italiaanse vertegenwoor diger, Bruno Colombo gevonden, welke vertegenwoordiger twee weken geleden uit Amsterdam verdween. Hij had veel geld bij zich en de politie vermoedt, dat er misdrijf in het spel is. Wat de drie berovingen betreft, het volgende: Een 34-jarige Duitse liftbediende, ze kere J. S., die in Toronto woont heeft in de nacht van zondag op maandag op het politiebureau Leidseplein te Am sterdam aangifte gedaan dat hij achter het Rijksmuseum door een drietal ne gers is beroofd van zijn portefeuille met 2000 Canadese dollars. De politie heeft een neger aangehouden, die door S. als een van zijn berovers is herkend. De Duitser, die op doorreis was van Canada naar zijn ouders in Duitsland, vertelde, dat hij in de omgeving van de Nieuwendijk van de negers een „lift" had gekregen. Zij zouden hem naar zijn hotel brengen. Na hem be roofd te hebben, aldus S., hadden de negers hem uit de auto geduwd, waar na zij snel wegreden. Het enige dat S. nog had, wat zijn vliegticket. Op het politiebureau J. D. Meijer- plein verscheen eveneens gisternacht een 31-jarige magazijnbediende uit As sendelft, die een stevige borrel had gedronken, met de mededeling, dat hij door twee negers ergens in de stad was beroofd van zijn gouden horloge waarde f 800 en zijn portefeuille met 200 gulden. Aan hetzelfde bureau kwam een 26-jarige fabrikant uit een ge meente in West-Friesland, gekleed in onderbroek en bovenkleding, met de mededeling, dat hij door een neger be roofd was van zijn bovenbroek, over jas, horloge en portemonnee met ca. 24 gld. Op de Zeedijk had hij in een broodjeszaak kennis gemaakt met een neger. De fabrikant had de laatste trein gemist en de neger had hem toen aan geboden om in diens woning te slapen. Toen hij daar omstreeks half drie wak ker werd, aldus zijn mededeling aan de politie, bemerkte hij bestolen te zijn. De neger was eveneens verdwenen. Auto verdwenen man gevonden De auto van de verdwenen Italiaan Colombo werd in Den Haag gesigna leerd door een journalist, die de po litie vertelde, dat die auto er al een dag of twaalf had gestaan. Er man keerde niets aan de wagen. Uit het onderzoek van de Amster damse Centrale Recherche is gebleken, dat Colombo in de nacht van 11 op 12 november gelogeerd heeft in het Mu seum-hotel. Tijdens dit weekend heeft hij kennis gemaakt met drie landgeno ten. Twee van hen, die als studenten stonden ingeschreven in een hotel in de Marnixstraat, zijn op 16 november naar Italië teruggekeerd. De politie in Am sterdam heeft intussen bericht ontvan gen dat zij daar ook zijn aangekomen. De derde Italiaan, wiens beroep horlo gemaker zou zijn, en in een kosthuis woonde, is twee dagen later uit de hoofdstad met onbekende bestemming verdwenen. Een meisje, dat bij de Ita lianen was toen Colombo met hen in kennis kwam, heeft de recherche een aantal inlichtingen over de kennisma king tussen Colombo en zijn drie land genoten en wat er tussen hen werd af gesproken, verschaft. Gezien het feit, dat de vertegenwoor diger veel geld bij zich had en de drie Italianen plotseling uit Amsterdam ver dwenen zyn, houdt de recherche uiter aard ernstig rekening met het feit, dat er misdrijf in het spel is. Bij het grondige onderzoek van de, zo werd tegen middernacht meegedeeld in Den Haag terug gevonden auto van Colombo is ge bleken, dat de zitting en rugleu ning vol met bloed zitten. Dit zal echter pas goed kunnen worden onderzocht als de wagen vandaag kurkdroog zal zijn. Voorts was de bekleding stuk en werd in het autodak een kogelgat aangetrof fen.- Mede op grond hiervan heeft de Am sterdamse centrale recherche dan ook het ernstige vermoeden geuit dat Colom bo is vermoord. Men zoekt thans naarstig naar de 30- jarige horlogemaker en zeeman Sergio Squazzardi, die sedert 25 november j.l. spoorloos uit Amsterdam verdwenen is. In Nederland, en in het buitenland via Interpol, is zijn opsporing en aanhou ding verzocht omdat hij in de omgeving van Colombo heeft verkeerd en de Am sterdamse recherche hem in verband daarmede wil horen. Uitgaande van de veronderstelling dat Colombo is vermoord, moeten volgens de recherche de daders zich ergens, moge lijk in het gebied waarin de rijksweg Amsterdam - Den Haag ligt, van het lijk hebben ontdaan. Daarom heeft de cen trale recherche gisterenavond dc rijks politie in deze streek van Zuid-Holland' over een en ander ingelicht en verzocht j extra uit te kijken. koerste^zag de bemanning kans via de radio aan'dë verkeerstoren op het Cura- gaose vliegveld te vertellen wat er ge- beurd was. Prompt werd het vliegveld hermetisch afgesloten en stonden politie mannen, mariniers en leden van de on langs opgerichte „Bijstandeenheid" het toestel op te wachten. Er heerste een nerveuze spanning, want men herinner de zich nog maar al te goed de gedwon gen landing van enige maanden geleden, die resulteerde in een schietpartij op het vliegveld. Onmiddellijk na de landing om ringden zwaar bewapende mannen het toestel. Zelfs een stuk luchtdoel geschut stond met de loop op het Ve nezolaanse vliegtuig gericht. Toen de deur van het vliegtuig geopend werd, volgde een anti-cli max: in de opening verscheen een zenuwachtige stewardess. Zwaar be wapende politiemannen stormden naar binnen...., de vijf studenten gaven zich onmiddellijk over. Zij zijn voorlopig opgesloten in het ge bouw van de marineluchtvaartdienst op het vliegveld. 55 In de algemene vergadering van de V.N. te New York heeft Frankrijk giste ren het Nederlandse aanbod om weste lijk Nieuw-Guinea (West-Irian) hangen de zelfbeschikking voor de Papoeabevol king onder internationaal beheer te stel len (het z.g. plan-Luns) gesteund. De Franse gedelegeerde voegde daar aan toe, dat het Nederlandse aanbod om gedurende een aantal jaren 30 miljoen dollar per 12 maanden ter beschikking te stellen voor de ontwikkeling van het gebied, een belangrijke zaak was. Advertenties) NAGELLAK 1.85-1,45 Verfr/'ssentHJjSSfl cadeau voor elke vrouw. FOUR SEASONS EAU DE COLOGNE VAN PARIS Zuiver en verfrissend als de natuur in elk jaargetij. Ongeparfumeerd. In sierlijke flacons. 2.95 - 4.95 - 6.95 In iedere goede zaak verkrijgbaar.

de Stem | 1961 | | pagina 1